DE STEM Iers bier doet wonderen in Uganda 0 'Dikke mensen hebben ook recht op een gelukkig leven' Accepteren Informatie Komische noot Acceptatie Pesterijen Nieuwsbrief e jenever Ie liter her's gg )tse whisky L70 liter 4 ir Roses irbon whisky yg 0,70 liter «S 95 m fs en leuke kadootjes. zijn u graag van dienst. 25 november 1995. 10. Breda: De Burcht 5, Oostburg, Schoolstraat 4. rneuzen, Schuttershofweg 11 at 9 (naast A&P). m MONTANA D'ELLE eau de toilette spray 50 ml JSrM VAN CHRISTIAN DIOR eau de toilette spray 50 ml redactie van Lijf leven is elke woens- .en donderdagochtend van 10.00 tot 8 uur bereikbaar voor nadere informatie, ties en tips. Tel. 076-5312537. Schrijven l«jook: Dagblad De Stem, redactie Lijf Postbus 3229,4800 MB Breda. Accepteren dat je bent wie je bent. Dunof dik, kort of lang. Aan som mige dingen kun je nu eenmaal „iets veranderen. Ze horen bij je, I ze maken jou tot de persoon die je bent Je zou jij niet zijn als je anders au doen of als je er anders uit zou tien. Oe Bond van Formaat strijdt voor de acceptatie van dikke(re) men sen. In onze huidige maatschappij, maar ook op het persoonlijke viak. Datdat moeilijk kan zijn, daar weet ik uit ervaring over mee te praten. I voel me zeker aangesproken boor de doelstellingen van de bond, ik ben een potentieel lid. Maar toch ook niet helemaal, want ikben iemand die nog altijd moei te heeft om zichzelf te accepteren zoals ze is. Als ik zo nu en dan zit te mijmeren over hoe ik er uitzie, dan ae ik in mijn gedachten iemand anders dan degene die mij in de spiegel aankijkt. Dat is een rare gewaarwording. Tegelijkertijd weet ik echter dat er 'een moment zal zijn dat ik ook irl de spiegel het beeld uit mijn eigen gedachten zal zien. Wanneer dat zal zijn? Geen idee, maar ik weet zeker dat dat ooit zal gebeu- )f dat beeld dan ook daadwerke lijk slanker zal zijn? Ik weet het I eigenlijk niet. Vroeger dacht ik van j «el, tegenwoordig twijfel ik. En in feite doet het er ook niet toe. Zou I mijn leven echt wezenlijk anders zijnals ik slank(er) zou zijn? Ik denk t niet. Zouden problemen die I zich nu voordoen ineens als I soeeuw voor de zon verdwijnen, XL Door Vertok jelijk met de kilootjes? Zo werkt I dat niet. I De Bond van Formaat zegt: doe I iels aan je lijn, accepteer haar! Er low praten, er over lezen, er over I schrijven, mij helpt het. Weten dat Imensen zijn die er net zo over I denken als ik en met soortgelijke I problemen kampen, dat helpt ook. I Dater mensen zijn die me accepte- zoals ik ben, met al mijn goede I en kwade eigenschappen, onge- jj wat kilo's meer of minder, dat helpt zo mogelijk nog meer. f'ant daar komt het toch eigenlijk «baai op neer. Op het accepte- 1 ren en respecteren van elkaar en 1M onszelf, leder mens is uniek, W z'n eigen onmiskenbare kwali- «en, En er is niets mis mee om l atrats op te zijn. «siker zo over nadenk, weet ik al ya zeker wat voor beeld ik str- I®, op dat 'grote moment', in de "'""1 zal ontwaren. De details I -j~n me nog een beetje, maar Igrote lijnen zie ik al wel verschij- ly. Het zal in ieder geval het I Md zijn van een tevreden per- I Wn, tevreden met wat ze denkt '"doet. Het beeld van iemand die welf eindelijk ziet en accepteert I zoals ze werkelijk is. FAHRENHEIT CHRISTIAN DIOR eau de toilette spray 50 ml jHnr Door Anja Verbiest Bij het maken van de afspraak voor dit verhaal betrap ik mezelf op iets waar ik me later toch wel voor schaam. We spreken af in een restau rant in de stad en ik vraag niet hoe ik mijn gesprekspartner kan herkennen. Normaal doe ik dat wel als ik iemand nog nooit heb ontmoet. Maar dit maal ga ik er nogal automa tisch van uit dat iemand van de Bond van Formaat ook zelf wel 'van formaat' zal zijn. Later begin ik wat te twij felen, maar pas als ik bestuurslid Werner de Kind de hand schud, weet ik echt hoe fout ik zit. Hij is 'normaal' van postuur en zeer betrokken bij het wel en wee van dikke mensen. Vandaar. Ik heb het hem maar niet verteld, van die gedachte toen hij belde om een afspraak te maken. Want het zijn juist dit soort gedachten en situaties waartegen de Bond van Formaat ten strijde trekt. En bekennen dat ik, zelf niet een van de slanksten, ook wel eens dit soort gedachten heb, gaat me daar in het restaurant net iets te ver. De Bond van Formaat werd ruim een jaar geleden, in oktober 1994, opgericht. Initiatiefneemster is Marja Visser, tevens de stuwende kracht achter het relatiebemid delingsbureau Dik voor Mekaar en schrijfster van het gelijknami ge boek. Zelf rond de 120 kilo wegend raakte zij er in de loop der jaren steeds meer van over tuigd dat er iets gedaan moest worden tegen 'dikcriminatie', het discrimineren van de dikke(re) medemens. Samen met lotgeno ten besloot zij tot de oprichting van de landelijke bond. Werner de Kind: „Het wordt tijd dat de samenleving aanvaardt en accepteert dat er dikke mensen zijn. En dat die mensen, net als alle andere mensen, recht hebben op een ongecompliceerd en gelukkig leven. Er zijn helaas een heleboel voorbeelden te noemen die duidelijk maken dat dat lang niet altijd het geval is. Er zijn bij voorbeeld heel wat dikke mensen die de deur niet meer uitdurven omdat ze bang zijn voor de reac tie van de buitenwereld op hun postuur. Belachelijk toch?" De Kind zelf ziet liever dikkere vrouwen dan hun slankere soort genoten, maar daar heeft hij niet altijd openlijk voor willen uitko men. „Men reageerde doorgaans nogal lacherig als ik mijn voor keur kenbaar maakte. Ik voelde me op zo'n moment duidelijk gediscrimineerd. Dat is in feite ook de reden dat ik me nu inzet voor de Bond van Formaat. Dik zijn zit nog altijd in de taboe sfeer. Maar waarom zou je niet van dikke mensen mogen hou den?" De Bond van Formaat vindt dat het 'de maatschappij' te verwij ten is dat dikke mensen ook zelf zijn gaan denken dat ze het niet waard zouden zijn om van te houden. De Kind: „Kijk maar eens naar de mode- en slank- even WOENSDAG 22 NOVEMBER 1995 DEEL E Bond van Formaat gaat 'dikcriminatie' te lijf heidsindustrie. Naar het steeds maar weer herhaalde ideaalbeeld van jonge, slanke en flitsende mensen. Een beeld dat er toe leidt dat vele jonge vrouwen er letter lijk ziek van worden. Altijd maar weer slanke vrouwen die de was ophangen, genieten van chocola de, kleding kopen, de kat te eten geven. Als er ooit eens een dikker persoon in zo'n commercial te zien is, dan is het doorgaans lou ter als komische noot of betreu renswaardige stakker." Maar niet alleen in de mode- en slankheidsindustrie is sprake van 'dikcriminatie'. Ook ziekenhui zen zijn bijvoorbeeld niet altijd ingesteld op zwaarlijvigen. Ope- ratiekleding voor echt grote maten ontbreekt doorgaans en apparaten als weegschalen en bloeddrukmeters zijn vaak niet geschikt voor dikkere mensen, hoewel dergelijke apparatuur wel bestaat. De Kind: „Een schrijnend voor beeld is het verhaal van een dikke man die met spoed geopereerd moest worden. Voor de narcose is het belangrijk dat van te voren het gewicht wordt bepaald. De weegschaal ging tot 120 kilo. Maar deze man woog meer. Zo ziek als hij was, is hij toen naar een industrieweegschaal in het laad- en losgedeelte van het zie kenhuis gebracht. Mensonterend toch?" Een ander voorbeeld is het ver haal van de vrouw bij wie de bloeddruk niet gemeten kon worden, haar armen waren te dik voor de beschikbare bloeddruk meter. is al heel veel gewonnen." De Bond van Formaat heeft niets tegen lijnen op zich. De Kind: „Dikzijn wordt niet gepropa geerd, wie wil afvallen moet dat zeker doen. Maar dan wel zonder dwang en met een goede begelei ding. En men moet zeker oppas sen voor het zogenoemde jo-jo- effect: drastisch afvallen, weer aankomen, afvallen, aankomen enzovoorts. Wetenschappelijk is het bewezen dat dat jo-jo-en een groter risico voor de gezondheid inhoudt dan een hoog maar constant gewicht. En daarbij, in ruim negentig procent van de gevallen is het effect van vermageringskuren binnen drie jaar weer volledig teniet gedaan." Volgens Werner de Kind krij gen mensen als Marja Visser regelmatig opmerkingen te horen als 'als je niet oppast krijg je het nog aan je hart' of 'elk pondje gaat door het mondje' en 'zou je niet eens wat aan je gewicht gaan doen?'. De Kind: „Alsof dik ke mensen per definitie ongezond zijn. De Kind: „Zo iemand wordt een schuldgevoel aange praat, alsof zij het kan helpen dat de gezondheidszorg niet de beschikking heeft over de beno digde apparatuur." Dikke mensen komen ook proble men tegen als ze bijvoorbeeld rei zen met een vliegtuig. De Kind: „Er is een voorbeeld van iemand die vanwege zijn overgewicht genoodzaakt was twee vliegtuig- stoelen te gebruiken. Ik heb begrepen dat hij daarvoor ook dubbel tarief moest betalen. Daarnaast kunnen klapbladen vaak niet naar beneden vanwege de,..ook voor 'normale' mensen, zeer beperkte ruimte en zijn de veiligheidsriemen doorgaans veel te kort. En ga zo maar door, er zijn genoeg obstakels te verzin nen die dikke mensen steeds maar weer moeten overwinnen." De Bond van Formaat wil hen daarbij helpen, door als vereni ging de acceptatie van dik zijn na te streven. De Kind: „Maar dat geldt ook voor de dikkerds zelf. Een prachtige uitspraak van Marja Visser vind ik: 'Wil je iets aan je gewicht doen? Prima, accepteer het.' Met zo'n houding minder validen zullen nooit de schuld krijgen van hun handicap, maar dikke mensen wordt vaak verweten dat ze niet zoveel moeten eten. Dat die dikte het gevolg kan zijn van een ziekte of een erfelijke aanleg, daar staan de kritikasters geen seconde bij stil." De Bond van Formaat is het zat en trekt fel ten strijde tegen de vooroordelen die overal blijken te bestaan tegen mensen van for maat. De Kind: „Als organisatie staan we in feite nog in de kin derschoenen, maar dat maakt ons niet minder gemotiveerd. We barsten van de plannen om de stigmatisering van dikkere men sen tegen te gaan en op te heffen. Het wordt hoog tijd voor een mentaliteitsverandering, in alle sectoren van onze samenleving. In de gezondheidszorg, in het onderwijs - wat denk je bijvoor beeld dat dikkere kinderen alle maal voor pesterijen hebben te verduren? - en op de werkvloer." Door middel van voorlichting en het bevorderen van verantwoord onderzoek naar de verschillende aspecten van dik zijn wil de Bond van Formaat onder meer berei ken dat dikke mensen vanwege hun omvang nog langer gene geerd, uitgesloten en belachelijk gemaakt worden. De Kind: „Dik is geen scheld woord. Het is een gewoon woord, zoals kort, lang, aardig of mooi. De negatieve klank die het woord dik heeft gekregen, is te wijten aan de non-acceptatie van het dik zijn door de huidige samenle ving. Hadden we in de tijd van Rubens geleefd, dan was dat wel anders geweest. Dan had het gros van de mensen dik zijn juist mooi gevonden." Met zijn geestverwanten in de Bond van Formaat reali seert De Kind zich ten volle dat de strijd die zij aangaan een hele lange kan worden. „Een verande ring van mentaliteit gaat niet vanzelf. Het vereist een lange adem en veel inzet. Maar we vin den dat de tijd er rijp voor is en zetten met groot enthousiasme onze schouders eronder," aldus De Kind. Ze worden in die overtuiging gesterkt door de resultaten van de in de Verenigde Staten bestaande National Association to Advance Fat Acceptance (Naafa), die al jaren opkomt voor de belangen van zwaarlijvigen in onder meer de gezondheidszorg en het verzekeringswezen. Afgelopen zaterdag werd op de algemene leden vergadering in Utrecht het definitieve bestuur van de Bond van For maat gekozen en werd besproken hoe de problemen daadwerkelijk te lijf kunnen worden gegaan en welke activiteiten op korte of langere termijn ondernomen moeten worden. In ieder geval verschijnt regelma tig de Nieuwsbrief van Formaat, vol feiten en meningen die van belang (kunnen) zijn voor mensen van formaat die zich willen wapenen tegen 'dikcriminatie'. Daarnaast voert de bond zoge noemde 'dik-op-stuk'-acties, die tot doel hebben 'dikcrimineren- de' uitlatingen, daar waar ze aan het licht komen, aan de kaak te stellen. Op korte termijn hoopt de bond tevens te beschikken over een netwerk van regio-coördinato ren. De Kind: „Deze coördinato ren, zie ze als een soort ambassa- Juist dit soort beelden van dikke(re) mensen, als degenen die altijd maar weer de dupe zijn van de spot van anderen, wil de Bond van Formaat uit bannen. ILLUSTRATIE BIG BALLOON HEEMSTEDE deurs, vormen het lokale aan spreekpunt voor onze leden. We denken dat dat beter werkt dan een landelijk aanspreekpunt, het is in ieder geval veel persoonlij ker." De Bond van Formaat is schrifte lijk te bereiken via Postbus 216, 5500 AE Veldhoven. Bellen kan ook: tel. 040-2540564. Meer infor matie over de Bond van Formaat, met een contributie van 40 gul den per jaar, is ook te vinden in het boek 'Dik voor Mekaar', uit gegeven door De Toorts te Haar lem. Door Anna Borzello Als je de kranten in Uganda mag geloven doet een bekend Iers bier, dat sedert kort in het land verkocht wordt, wonde ren. Het geneest allerlei kwa len, zodat het niet meer nodig is naar de dokter te gaan. En nog interessanter wellicht is dat de geslachtsdrift er door geprikkeld wordt en seks nog leuker wordt. We hebben het over Guinness, dat sinds maart van dit jaar offi cieel in Uganda te koop is. De publiciteitscampagne die daar mee gepaard gaat valt duidelijk niet in dovemansoren. Vorige maand berichtte de groot ste krant van het land, The Moni tor, dat een devoot wedergeboren christen, tevens arts, 'door de mand viel nadat hij de geheimen van Guinness had ontdekt'. De vrome man dronk in het café vroeger enkel een watertje. Maar nadat hij een keer aan een Guin ness had geproefd, wat hem prompt aanzette tot het drinken van enkele flesjes, 'straalde het geluk van hem af'. Hij had het geheim van het bier ontdekt, waarvoor hij uitvoerig, en met veel drank, werd gefeliciteerd door mensen die hem eerder in deze zonde waren voorgegaan. Niet voor iedereen loopt de eerste kennismaking met Guinness even goed af. Een negentigjarige, die nooit eerder alcohol had gedron ken, moest in het ziekenhuis wor den opgenomen nadat hij vijftien flesjes Guinness tot zich had genomen. Maar voor de meeste Ugandezen is het een gezondmakende drank. Omululuzza, zoals hij hier genoemd wordt, zou zelfs malaria kunnen genezen, een van de grootste doders in Uganda. Veel mensen, schrijft The Moni tor, vertikken het nog langer naar het hospitaal te gaan als ze de gevreesde koorts voelen opko men. Ze weten gewoon dat Guin ness hen in enkele uren zal gene zen. Een flesje volstaat, zeggen deze gelovigen 'om je na een paar uur weer kiplekker te voelen'. Veel Ugandezen geloven toch al dat genezing niet alleen van art sen kan komen. Velen verkiezen de hulp van de traditionele, en goedkopere, helers die ook bekend staan als toverdokters. Die beloven kwalen te verhelpen gaande van liefdesverdriet tot een gebroken heup. Anderzijds deelt niet iedereen het geloof in de geneeskrachtige wer king van een glas Guinness. Een zekere dr. Isabirya stelt dat wie vertrouwt op het geroemde bier eigenlijk zelfmoord begaat. Hij zegt dat het beter is deskundige hulp in te roepen dan zich te bezatten. De regeringskrant New Vision weet te melden dat Guin ness nog een ander voordeel heeft. Wie Guinness drinkt moet minder naar het toilet lopen dan wie het bij een lokaal bier houdt. De uitleg is eenvoudig: een flesje Guinness is kleiner dan dat van de belangrijkste concurrent, Nile Special. Uiteraard gaat de grootste inte resse uit naar de geruchten dat Guinness goed is voor het liefdes leven. Het gaat om een oud ver haal, uit de jaren zestig al, toen het bier ingevoerd werd uit Kenia. Ondanks het verbod dat toenmalig president Idi Amin in 1971 op deze import instelde, bleef de reputatie van Guinness op dit vlak intact. Baba Pajero, die samen met Pole Pole de enige columnist van Uganda is die zijn brood verdient met schrijfsels over dronken schap, was de eerste die de oude verhalen terug onder de aandacht van het grote publiek bracht. „Seksueel slappe mannen," schreef Baba Pajero onlangs, „moeten hier nota van nemen. Volgens mijn vriend Pole Pole draagt Guinness een hartig steentje bij aan je seksuele poten tie. Je prestaties in de bedstonde verbeteren er aanmerkelijk van. Ik vertel het je maar voor het geval je partner al eens over je prestaties zou geklaagd hebben." Toch staat Pole Pole zelf wat sceptisch tegenover wat hij een mythe noemt. „Maar drie jaar geleden, toen ik een Guinness dronk die uit Kenia was gesmok keld, vertelde een oude man me dat hij in zijn jonge jaren altijd een Guinness dronk voor hij een meisje onder de arm nam." Chris Stephenson, verkoopsdi recteur van Uganda Breweries die de lokale versie van Guinness brouwt, houdt zich op de vlakte als we hem vragen of de geruch ten kloppen. „Ik kan bevestigen noch ontken nen," becommentarieert hij voor zichtig de bewering dat Guinness een geslaagd afrodiasicum zou zijn. „De legende dat ons bier je met succes de nacht doorhelpt is wel al zeker honderd jaar oud, en is over de hele wereld verspreid. Of het wetenschappelijk bewezen is weet ik niet." Wat er ook waar moge zijn van de magische ingrediënten in het flesje Guinness, vast staat dat de Ieren in Uganda niets moeten weten van de Guinness Foreign Extra Stout die hier verkocht wordt. Helemaal niet zo goed als de Guinness die we in Dublin drin ken, zeggen zij eensgezind. Op een receptie die enkele weken geleden gegeven werd bij het bezoek van de Ierse president Mary Robinson, werd dan ook de voorzorg genomen de Ugandese Guinness niet te schenken. „Geen enkele Ier hier drinkt dat," zegt Maree Dalëy, een ver pleegster die in Uganda werkt. „Het smaakt helemaal, niet als de echte Guinness. Cathal O'Conner, een Ier die bekend staat om zijn liefde voor de alcohol, is brutaler in zijn oor deel. „Walgelijk. Bitter. Lijkt nergens op," zegt hij terwijl hij aan zijn vierde Bell beer begint.

de Stem | 1995 | | pagina 21