H m ste 6 Bezuiniging leidt tot meer werkloosheid' sS interleasing Politiek heeft 'stille armoede' zelf veroorzaakt Minister Van Aartsen wil 'vispolitie' Van Mie wakker Eerste Nationaal Jeugddebat in Tweede Kamer Tommei: Dure huizen in goedkope wijken Leraar moet pesten op school Prinses Di spreekt vrijuit Walesa verslaat Walesa DE STEM BINNENLAND DEST Bosnië nog net Dayton •«Se,„7St, Directeuren arbeidsbureaus: exclusief Wagenpark of wildpark? Het beste in wagenparkbeheer. JJJ ROLTRAP Agenda DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Vier jaar cel voor vrouwenhandel 'Spoorwegovergangen moeten veiliger' Treinverkeer met België in de war Eis 2 jaar voor hulp bij ontsnapping Politie rolt grote bende op 6 Geef stadsprovincie een kans' DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 A4 poor Bert Scha Brussel - De ter van Jus Clerck heef het ond misdadigers van Nijvel w Het gerecht zelf wordt ni blazen, gij aanslagen schreven aan d vielen tussen '8 28 doden. De m: opgehelderd, d Door Bert Scham Brussel - Het g tussen Israël e* zijn aan het vr zei in de Belgis de regionale o Mediterrane ge Het associatie-a' is na dat met T van een nieuwe g gen met elf Midd den en de Pales Kond het jaar 20 overeenkomsten Euro-Mediterran ne. De Spaanse vo Europese minist Solana, beklemt ambities van de dialoog met de Middellandse Zee te blazen. Over ee Barcelona de Vijft ste keer samen twaalf Mediterran onder ook Israël, meer om te komen Door Harald Doorn Bihac - Stel je vo~ daat in het door m neerde Bosnische je moet al wekenla bij een wegblokk een dorpje in West sneeuwt zo hard lijks een paar met kan kijken. Wat de de vredesbespreki ton, Ohio? „Ik heb geen idee een 23-jarige solda checkpoint in We staat te kleumen, hier geen krant, ge tv; helemaal nie natuurlijk dat er want na bijna vie walg ik ervan." Een tiental met staan drie soldat „Wat ik denk van sprekingen?," zegt benieuwder wat jij want wij hebben ge van de vorderinge gemaakt." Ook de twee ander hun schouders op. wede komt, zal duren voordat het normaal is, stelt Pert Oayton, Ohio is ver ge waar de drie lifter om maken is of de in gevallen auto weer o En ze klagen over de om is Bosnië zo'r land," vraagt Pero zi geloof niet in Oarko, een vluchtel Jidor, een stad die no de Serviërs wordt be akkoord nu wordt t noudt dat in dat ik naar huis kan." „Soms denk ik," ze ^isjeinCljuc, „dat geleefd hebben. Sch en, kou, armoede en pan on2e eorresponde «russel - Minister 1 «sme' van zijn Fi marSe van d< Cha ,erraad in Brus; vermfr de Pers b« ^ntwaardiging valj gen tot uitdrukki hen pm noemde hij in i? lander> die v hebheW York de V X* «etekend, er I Ce,°Peenbiieenkc juist Pese Unie een ErStandig het I °nderstreepte kernma< Van onze redactie binnenland Den Haag - Minister Van Aartsen (Landbouw en Visse rij) is voorstander van de oprichting van een 'vispolitie' om de visakten van sportvis sers te controleren. Dat zei hij gisteren in de Tweede Kamer bij de behandeling van het visserijgedeelte van zijn begroting voor volgend jaar. Voordat die speciale controleurs er zijn, moet nog wel de wet worden gewijzigd. De vispolitie is een initiatief van onder andere de Nederlandse Ver- eniging van Sportvissersfedera ties (NWS). Die organisatie zegt dat er onder de naar schatting 1,1 miljoen hengelaars in ons land circa 400.000 'zwartvissers' zijn. Omdat de NWS, die de viswaters onderhoudt, leeft van die visak ten, is het negeren van de wettelij ke papieren de club een doorn in het oog. Officieel is de controle van de vis akten een zaak van de politie. Die heeft er echter vaak geen tijd voor. „In de praktijk komt daar dus helemaal niets van terecht," aldus NWS-secretaris Joosten. Daarom wil de NWS in twee regio's (Friesland en rond Amsterdam) experimenten beginnen met bij zondere opsporingsambtenaren, zoals ook de Dierenbescherming die heeft. Dat zijn mensen zonder volledige politiebevoegdheid, maar wel in uniform en met enige controle-macht. Als de experi menten slagen, zou de vispolitie in het hele land moeten kunnen optreden. Van Aartsen zei zeer gecharmeerd te zijn van het NWS-plan, al ziet hij nog wel enkele juridische haken en ogen. Hij zegde toe het met collega Sorgdrager (Justitie) te gaan bespreken. In het debat bleek verder dat de aalscholvers rond het IJsselmeer het haasje zijn. De kamerleden bogen zich over het plan om de visserij op het IJsselmeer de komende vijf jaar tot de helft te reduceren omdat de visstand daar hard achteruit gaat. Onder druk van de overheid legden de vissers onlangs zelf een plan op tafel voor die vangstreductie. Maar ze stel den daarbij als voorwaarde dat de overheid de groeiende aalschol verpopulatie beperkt omdat die vogels ook een belangrijk deel van de vis wegvangen. Van Aartsen noemde de eis van de vissers 'een begrijpelijke voor waarde'. De bewindsman kondig de aan te zullen ingrijpen tegen de aalscholvers. „Onorthodoxe maatregelen zijn daarbij niet uit gesloten. Ik voorzien een oplos sing die sommige kwartieren de nodige pijn en moeite zal kosten." In een reactie wijst de Dierenbe scherming het uitdunnen van het aalscholversbestand af. „De aal scholvers krijgen elke keer de zwarte piet toegespeeld. Het beperken van de populatie kan niet meer zijn dan een tijdelijke maatregel, want enkele jaren later heeft de vogelstand zich weer her steld." Van onze Haagse redactie Den Haag - Volgend jaar zullen er 32.000 langdurig werklozen niet aan de slag komen door bezuinigingen op de arbeidsvoor ziening. Dit jaar zullen er tienduizend langdurig werklozen minder aan de slag komen doordat arbeidsvoorziening kansen op bemiddeling moet laten liggen. Dit stellen de directeuren van de Arbeidsvoorziening in hun rap port 'Kansen benutten' dat ze vandaag aanbieden aan de Tweede Kamer. Volgend jaar besteedt het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegen heid 5,7 miljard gulden aan arbeidsmarktbeleid, een half miljard minder dan dit jaar. Geldstromen De directeuren van de arbeids voorziening stellen vast dat uit de geldstromen van de overheid (ADVERTENTIE) -.„v Vanavond bij SBS 6 van 20.30 - 22.30 uur met o.a. het spraakmakende BBC-interview. Mede aangeboden door ÖÖl 1 van moet worden opgemaakt dat het verschaffen van inkomen voor keur geniet boven activerend arbeidsmarktbeleid. De publie ke arbeidsbemiddeling is te beperkt, aldus de directeuren. De Nederlandse arbeidsbureaus moeten per werknemer ongeveer twee keer zoveel werklozen bemiddelen als hun collega's in de Skandinavische landen, Duitsland en Oostenrijk. De directeuren van de arbeids bureaus verwachten volgend jaar 52.000 langdurig werklozen te kunnen bemiddelen; 32.000 minder dan bij optimaal preste rende arbeidsbureaus mogelijk zou zijn. „Die 32.000 werklozen kunnen niet worden geplaatst door bezuinigingen op ons bud get," aldus de directeuren. Kielzog De Regionale Bureaus voor de Arbeidsvoorziening worden bestuurd door werkgevers, vak bonden en overheid. De RBA's verzetten zich ertegen dat ze alleen de moeilijke gevallen op de arbeidsmarkt moeten bemid delen. Ze gaan uit van de 'draaggolfge- dachte': moeilijk te bemiddelen werklozen zijn gemakkelijker te plaatsen in het kielzog van ande re werklozen. Van de 180.000 werklozen die arbeidsvoorzie ning dit jaar verwacht te plaat sen, hebben er 52.000 een verle den van langdurig werkloze. (ADVERTENTIE) Berijders die zich niet aan afspraken houden, lawines van papier, kosten die de pan uitrijzen, Interleasing kan zulke problemen voorkomen. Op ba sis van co-making. Samen met u bouwen we een dienstenpakket, dat het best bij uw onderneming en wagenpark past. Interleasing is bank en merkonafhankelijk en actief in 10 europese landen. Bel voor meer 1 informatie: 040 - 257 22 11 Van onze Haagse redactie Den Haag - Ineens is het dringen bij de interruptiemicrofoons in de Tweede Kamer. Pesten. Daar gaat het om en daar hebben de jonge debaters wel oren naar. Zeventien kinderen zijn naar voren gehold om hun mening te geven. Extra cursussen voor leraren zouden het pesten op school moeten tegengaan, luidt het voorstel. De leraar is immers de aangewezen persoon om het treiteren van kinderen onderling te bestrijden. En de campagnes van staatssecre taris Tineke Netelenbos (Onderwijs) hebben volgens de kinderen niet geholpen. „U zegt dat u wel van alles wilt ondernemen, maar hoe wilt u dat waarmaken," sneert een jongen richting Netelenbos. Op één na zijn alle afge vaardigden - behalve 75 kinderen ook nog enkele tientallen echte kamerleden - het eens met het voorstel om de leraren bij te scholen. Pesten is een van de onderwerpen tijdens het eerste Nationaal Jeugddebat in de Tweede Kamer. Jongeren uit heel Nederland van tien tot achttien jaar zijn deze maandag goed voorbereid naar Den Haag gekomen om ein delijk eens mee te praten over zaken die hen aangaan. „De verstandhouding tussen jonge ren en politiek moet beter," heet premier Kok de jongeren welkom. „Juliie zijn de volksver tegenwoordigers van de jeugd in Nederland. Als wij iets verkeerd doen, kunnen jullie het kabinet naar huis sturen." Maar de kinderen denken daar anders over. Hun ervaring is juist dat er naar de jeugd helemaal niet wordt geluisterd. „Waarom denken jullie dat eigenlijk?'' wil een echt kamerlid weten. „Nou, als jullie al een jeugd debat nodig hebben, zegt dat genoeg," klinkt het uit de zaal. Het vertrouwen in de bewindslieden is duidelijk niet groot. Of staatssecretaris Linschoten (Sociale Zaken) daarom maar samen met de jeugd een plan wil uitwerken om de inbreng van jongeren in de politiek te vergroten. Want meepraten willen ze wel. Over precaire vraagstukken als het vreemdelingenbeleid bijvoorbeeld. „De hulp moet bij de bron wor den aangepakt. Zorg eerst dat mensen in ont wikkelingslanden het beter krijgen, dan heb ben ze ook minder reden om naar hier te komen. Asielzoekers op de vlucht vanwege Van onze Haagse redactie Den Haag - Staatssecretaris Tommei (D66, Volkshuisves ting) wil de verpaupering te lijf gaan van woonwijken waar veel goedkope huurhui zen staan. Daartoe moeten in deze wijken meer duurdere huur- of koopwoningen gebouwd worden. Dat schrijft Tommei in een brief aan de Tweede Kamer. Hij wil bovendien de verkoop van huur woningen stimuleren. Jaarlijks moeten er zesduizend huurwo ningen extra worden verkocht. Tegelijk wil Tommei in en om grotere steden 9500 huurwonin gen extra bouwen. Uit onderzoek blijkt verder dat de woningbehoefte daalt. In 1993 werd er nog vanuit gegaan dat tot en met 2005 160.000 woningen gebouwd moesten worden. Nu blijkt 66.000 huizen tot 2003 genoeg. De Nationale Wonin graad (NWR), de koepelorganisa tie van corporaties, is intussen boos over het plan van Tommei om de huurstijging te beperken. Volgens NWR-directeur Van Vel- zen kan dat de corporaties in gro te financiële problemen brengen. De staatssecretaris kondigde vorige week aan dat hij met de verhuurders wil praten over een lagere huurstijging van gemid deld 4 procent per jaar, ruim een half procent minder dan nu. Vol gens Van Velzen kost die half Het Leger des Heils baarde nog niet zo lang geleden opzien met het uitdelen van 'woondozen'. Het was de bedoeling dat zwervers in grote steden zich daarmee tij dens de nachtelijke uren enigszins zouden kunnen beschermen tegen kou en neerslag. Ze zullen het idee wel hebben opgedaan in de Verenigde Sta ten. In New York zie je in de loop van de avond daklozen zich in portieken terugtrekken, ver stopt in grote dozen en andere bouwsels van karton. De woondoos is in Nederland gelukkig geen vertrouwd beeld geworden. Het aantal mensen wier leven zich 24 uur per etmaal op of langs de openbare weg afspeelt, is klein. Het over grote deel van de Nederlandse bevolking kan zich elke avond te ruste leggen onder een stevig dak. Maar dat wil niet zeggen dat onder al die stevige daken ook onbezorgd kan worden geslapen. Want een huis met een stevig dak betekent nog geen welvaart of welstand. Vaker is het tegendeel het geval. Veel mensen hebben elke maand weer de grootst mogelijke moei te om de woonlasten bij elkaar te schrapen. Een huis betekent niet alleen de verplichting om huur te betalen of een hypo theek af te lossen, ook andere vaste lasten zoals gas, licht en water en servicekosten stuwen de maandelijkse uitgaven fors omhoog. Het is allerminst een uitzondering als dit hele pakket de helft van de maandelijkse inkomsten opslokt, als die op of beneden het minimumniveau liggen. Via aanpassing van de huursub sidie en beperking van de jaar lijkse huurverhoging wil het kabinet die mensen de helpende hand toesteken. Maar erg veel soelaas kan bijvoorbeeld beper king van de huurverhoging niet bieden. Als de huren - zoals staatssecretaris Tommei wil - met vier procent omhoog gaan, moet de huurder maar hopen dat zijn inkomen met tenminste hetzelfde percentage stijgt. Want anders wordt de druk van de woonlasten van jaar tot jaar groter. Bij al die hulpvaardigheid van rijkswege wordt vaak uit het oog verloren dat in sommige ILLUSTRATIE MAT RIJNDERS gemeenten de lokale belastin gen, bijvoorbeeld die voor woningen, fors omhoog gaan. Ook dat treft veel mensen stevig in de portemonnee. Er moet dus veel meer gebeuren dan alleen verlaging van woonlasten om te voorkomen dat steeds meer mensen langzaam maar zeker afglijden in de richting van de 'stille armoede'. Sinds de koningin in de Troon rede dit jaar voor het eerst in haar regeerperiode moest toege ven dat er in Nederland wel degelijk armoede bestaat, prijkt dit onderwerp hoog op de poli tieke agenda. Een golf van beroering en bezorgdheid vloei de over het land. Politici ver drongen zich voor camera's en microfoons om te kunnen getui gen van hun grote betrokken heid met de mensen die het materieel niet meer kunnen bol werken. Daarbij vergaten er nogal wat dat ze in de afgelopen jaren van ganser harte het beleid steun den, dat veel mensen tot 'stille armoede' heeft gebracht. Maar de gemiddelde politicus is nu eenmaal kort van memorie. Neem het CDA. Die partij heeft tijdens de drie kabinetten-Lub- bers meegewerkt aan nogal wat hak- en breekwerk, dat bij veel mensen in materieel opzicht hard is aangekomen. Toch pre senteren de christen-democra ten zich ineens weer als een par tij met een sociaal gezicht. Het huidige kabinet heeft de tijdgeest goed aangevuld en komt binnenkort met een pak ket maatregelen om armoede te bestrijden. Meer mogelijkheden voor bijzondere bijstand, kin deropvangplaatsen voor bij standsmoeders, belastingaftrek voor alleenstaande ouderen en wat meer ruimte voor sommige groepen om er naast de bijstand iets bij te verdienen. Met dit soort zaken hoopt het kabinet een aantal mensen van hun sla peloze nachten af te helpen. En ook voor de dak- en thuislo zen gloort nog wat hoop, want als minister Melkert (Sociale Zaken) zijn zin krijgt, dan wordt er ook nog wat extra geld gere serveerd voor de hulp aan dak en thuislozen. Hopelijk komt het Leger des Heils niet op het idee om dat geld te claimen voor een nieuw woondozenproject. In een beschaafd en welvarend land als Nederland moet het mogelijk zijn om iedereen een stevig dak boven het hoofd te bieden, al is het maar alleen voor de nacht. Eigenlijk hadden we collectief het schaamrood op de kaken hebben moeten krijgen, toen de koningin openlijk moest toege ven dat er in Nederland armoe de bestaat. Hopelijk bevat de armoedenota van het kabinet een slotalinea, waarin klip en klaar wordt gesteld dat dit de allerlaatste keer is dat een der gelijke nota in dit land moet verschijnen. De Tweede Kamer bespreekt deze week de begroting van Volkshuisvesting, Ruimtelijke Ordening en Milieubeheer. Daarnaast komen aan de orde de privatisering van de Ziekte wet, een kleine aanpassing van de aow en enkele andere wijzi gingen in de sociale zekerheid. Voor donderdag staat de verrui ming van de openingstijden van winkels op de agenda. Commis sies bespreken onder meer de gang van zaken rond de kandi datuur van Lubbers voor de Navo, het cultuurbeleid, het zeehavenbeleid en de toekomst van de Open Universiteit. De Eerste Kamer behandelt onder meer de Arbeidstijdenwet. Tijdens het Nationaal Jeugddebat laat een van de deelneemsters zich door een vriendin samen met premier Kok op de foto zetten. FOTO ANP oorlog of godsdienstvervolging moeten in Nederland hun verhaal kunnen doen," zegt Sabrina Beer uit Alkmaar. Milder dan het kabinet denken de jongeren over medische hulp aan illegale vreemdelin gen. Van minister Borst (Volksgezondheid) mogen artsen alleen de écht acute basiszorg leveren. De jongeren zijn daar ruimer in: ook tetanusspuitjes, bevallingen en vaccinaties van baby's mag je illegalen niet onthouden. „Maar als ze naar de dokter gaan, wordt toch duidelijk dat ze illegaal zijn," vraagt een bezorgd meisje. „Nee," stelt Borst haar gerust, „de Nederlandse dokter geeft nie mand aan en daar ben ik trots op." Maar het gaat in het Nationaal Jeugddebat niet alleen over grote-mensenzaken. De jong ste en brutaalste deelneemster, Loes Amper- se, laat zich door Terpstra niet afschepen dat ze voor meer speeltuinen met milieuvriende lijk materiaal en voor meer hondentoiletten bij de burgemeester moet zijn. „Kunt het niet aan de burgemeesters vragen?" Terpstra sputtert eerst nog tegen, maar gaat uiteinde lijk voor de kleine meid door de knieën en belooft de vereniging van burgemeesters toe te spreken. „Jij hebt gewonnen in dit debat." procent de corporaties in tien tot vijftien jaar zeven miljard. De NWR-directeur vindt dat het Rijk de lagere huurverhoging moet betalen. Kritiek is er ook van het PvdA- kamerlid Duivesteijn op Tom- mels plan om vanaf 1997 de huursubsidie voor ouderen en laag betaalden te verhogen. Dui vesteijn vraagt een hoorzitting aan om daarover met de Kamer en de woning-sector te praten. Hij vindt de extra huursubsidie onvoldoende. Huurders met een laag inkomen zullen nog steeds op de oude stadswijken aangewe zen zijn. LECH WALESA is door Lech Walesa verslagen. Het talent dat Polen de democratie en hemzelf de macht bracht, heeft hen! nu de das om gedaan. De onverzettelijke tegendraadsheid die hem als eenvoudig scheepselektriciën te Gdansk in conflict bracht met het systeem en die hem vervolgens ten koste van veel onvrijheid dwong zijn lange weg als oppositioneel voor man te beginnen, heeft hem zijn tweede ambtstermijn als ore sident gekost. Walesa wist alles beter en Polen kreeg daar schoon genoea van. De eeuwige ruzies aan de top, de beschamende beledi gingen waarmee hij (voormalig) vriend en vijand bejegende en de stagnatie in beleid die daar het gevolg van was, hebben hem opgebroken. Walesa dacht met zijn krediet van drakendoder, Nobelprijs- winnaar en president al zijn tegenstanders aan te kunnen Hij had echter buiten de door professionele pr-medewerkers van een J.F. Kennedy-imago voorziene Aleksander Kwasniewski gerekend. Minister van Jeugdzaken onder het communisti sche regime en dus een prachtig mikpunt voor Walesa's aan vallen. De angst voor een terugkeer naar oude tijden werd zijn hoofdtehema. Het bracht hem terug in de race. Maar niet met het gewenste succes. Integendeel. Het land is nu volstrekt verdeeld. Twee elkaar ver ketterende groepen van vrijwel gelijke omvang staan lijnrecht tegenover elkaar. Kwasniewski riep weliswaar continu op tot eenheid en verzoening, maar zo ver is het nog lang niet. Het is aan hem om zijn verslagen tegenstander en diens aanhang de hand te reiken. Of hij daartoe in staat zal zijn, is de vraag. Kwasniewski's kie- zersschare bestaat uit een vreemde coalitie. Jongeren die val len voor zijn jeugdige uitstraling en modern elan, oude appa ratsjiks die via hem terug aan de economische macht willen komen en lieden die teleurgesteld zijn in de zegeningen van de vrije markt. Die laatste groep verwacht van Kwasniewski ondersteuning, maar dat betekent een vertraging van het privatiseringproces! Dat kan de sociaal-democratische meerderheid zich anderzijds nauwelijks permitteren. Niet alleen de jeugdige aanhang wenst economische vrijheid, maar ook de Europese Unie en daarmee wil Kwasniewski de banden aanhalen. Het grootste gevaar dat de nieuwe president bedreigt komt echter uit eigen, oude kring. Ex-communistische functionaris sen zijn zo dicht bij het vuur blijven zitten dat ze zichzelf de baantjes en een groot deel van de economische macht hebben kunnen toeëigenen. Een deel van die lieden is uit op volledig machtsherstel. Om die meute wraakzuchtigen in toom te hou den, is het talent van een dompteur vereist. Dat talent heeft Kwasniewski waarschijnlijk wel, maar de daar bijbehorende macht nauwelijks. Walesa streefde naar een ver sterking van de presidentspositie, zijn tegenstander heeft steeds gezegd het primaat bij het parlement te willen laten. Daarin zit een behoorlijk aantal oude bureaucraten. Die moet de nieuwe president de mond snoeren om aan zijn oproep tot eenheid stem te kunnen geven. H> Hgd Rotterdam - De Rotterdamse rechtbank heeft de 25-jarige E.E. uit de Maasstad gisteren veroordeeld tot vier jaar cel wegens vrouwenhandel. Het ging om twee Hongaarse vrouwen, die hij in Rotterdam tot prostitutie had gedwongen. De 23-jarige Schie dammer K.M. en zijn 21-jarige vriendin M.L. kregen wegens medeplichtigheid 2,5 jaar en 24 maanden. De vrouwenhandel .kyyam.aan het licht door aangifte van de twee slachtoffers en een groot onderzoek van de politie Rotterdam. Deze maand verschij- n,en yoor de rechter nog elf mannen en drie vrouwen voor groot schalige exploitatie van Oosteuropese vrouwen en meisjes. Huizen - De NS moeten maatregelen nemen om de veiligheid op spoorwegovergangen te vergroten. Want ondanks allerlei verbe teringen komen er per jaar nog steeds 45 mensen op spoorweg overgangen om het leven. Dit staat in een brief van Veilig Ver keer Nederland (VVN) aan de directie van de NS. Directe aan leiding zijn twee recente ongevallen op overgangen in Nijker- kerveen en bij Coevorden, waardoor zes mensen omkwamen. Bij Etten-Leur verloor vorige week iemand het leven op een over gang. WN wil dat alle overgangen worden voorzien van over wegbomen die de overweg volledig afsluiten en pleit voor came ra's die overtredingen registreren op spoorwegovergangen. Reclameborden bij overgangen moeten verdwijnen. Utrecht - Het internationale treinverkeer tussen Nederland en België is deze week doelwit van een staking van de Belgische spoorwegen. Wellicht leggen de Franse spoorwegen in het einde van de week ook het werk neer. De werkonderbreking in België duurt van morgen 22 uur tot vrijdag 22 uur. De Nederlandse Spoorwegen verwachten grote vertragingen en zelfs het uitval len van treinen van en naar België. Zo rijdt morgenavond de nachttrein tussen Amsterdam en Parijs niet. De laatste twee treinen van Amsterdam CS naar Antwerpen/Brussel rijden tot Roosendaal. Donderdag vallen de treinen tussen Roosendaal en Oostende, en tussen Amsterdam CS en Brussel uit. Amsterdam - Officier van justitie Aben heeft gisteren voor de rechtbank in Amsterdam tegen de 29-jarige Y.V. een gevange nisstraf van twee jaar geëist. Op 26 september hielp hij zijn een jaar oudere broer A.V. bij diens ontsnapping uit het Amster damse huis van bewaring. Broer A. zat daar een gevangenisstraf uit van zes jaar als een van de hoofddaders van de kluisjesroof bij de VSB-bank in juni vorig jaar. De buit bedroeg minstens 8,7 miljoen. Slechts een klein deel is teruggevonden. Toen Y. zijn broer in de gevangenis opzocht zette deze hem onder druk om zijn plaats in te nemen. Hij dreigde als Y. hem niet hielp zelf moord te plegen, zei de verdachte. De officier had daar zijn twij fels over. Helmond - Met de aanhouding van zes inwoners van Helmond denkt de politie een grote bende te hebben opgerold. De mannen zijn gisteren van hun bed gelicht. Gelijktijdig verrichtte de poli tie op 25 plaatsen in Helmond, Venray en Boxmeer huiszoeking- De politie verdenkt de arrestanten van diefstallen van auto's, caravans, ambulances, aanhangers en scooters en van heiing- Tijdens de huiszoekingen is ruim 400.000 gulden in contanten in beslag genomen en een groot aantal auto's, caravans en sieraden. De diefstallen zijn vooral gepleegd in Zuidoost-Brabant, Lim burg en Duitsland. De bende verkocht de auto's en caravans met valse papieren aan particulieren. Van onze Haagse redactie Den Haag - De Tweede Kamer wil dat regio's als Arnhem/Nijmeg® en Eindhoven/Helmond een 'eerlijke kans' krijgen om stadsproviM' te worden. Pas als dat niet haalbaar of wenselijk blijkt, hoort ti alternatief van grootschalige gemeentelijke herindeling bekeken worden. In hoofdlijnen stemt de Kamer in met de plannen van het kabinet» het binnenlands bestuur te reorganiseren, zo bleek gisteren. daarvan is het opruimen van de bestuurlijke lappendeken met al z samenwerkingsverbanden tussen gemeenten. Het kabinet kiest voor drie bestuurslagen: Rijk, provincie en êe®ec,,( te. Maar een aantal grote(re) steden zit te krap in het jasje om zelfa stedelijke problemen op te lossen. Daarom heeft het kabinet ze»^ gebieden aangewezen voor de vorming van stadsprovincies. In Üa een stadsprovincie niet haalbaar blijkt, acht het kabinet groots aia' herindeling een alternatief. Maar de Kamer lijkt in meerde"1 nadrukkelijk te kiezen voor de stadsprovincies.

de Stem | 1995 | | pagina 4