Surinamers willen nauwere band Onze Top 10 van deze week. Sire wilde haar campagne bij handelaar in Dronten starten Amsterdamse politie houdt protestmars etreiyd Fuji handelde tegen de regels bij gillek O sTOpï>|^de week ^79 en 'Opkomst ultra-rechts blijkt niet onstuitbaar' Strenge bewaking rond nieuwe Beatles-cd van BE W DE STEM BINNENLAND A3 Onderzoek: Groot deel van bevolking wenst terugkeer in Koninkrijk 'De Beatlemania komt terug' V? 'Verloedering in wijken allochtonen' Ch Magere Yoghurt, 's Lands grootste kruidenier blijft op de kleintjes letten. (\G 21 NOVEMBER 1995 A2 hs to- uit of id- en jke ng- net gr gr gr gr gr gr I gr !gr gr gr >gr gr gr >gr >gr I gr >gr ïgr 'gr der: aan .11- &en: ans- $.46. Groot-Brittannië en Ierland: Overwegend veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Woensdag van het westen uit zon en afnemende buiigheid. Middagtemperatuur dinsdag rond 11 graden Woensdag minder zacht. België en Luxemburg: Dinsdag vanuit het westen geleidelijk meer bewolking en later op de dag kans op wat regen. Woens dag overwegend bewolkt en van tijd tot tijd regen. Geleide lijk zachter met op woensdag maxima rond 8 graden. Noord- en Midden-Frankrijk: Dinsdag in de oostelijke depar tementen nog zon en droog. Elders verder toenemende bewolking en van tijd tot tijd regen. Woensdag overal meest bewolkt en perioden met regen, later op de dag buien. Middag- temperatuur dinsdag uiteenlo pend van 5 graden in de Voge zen en Jura tot 13 in Bretagne en de Vendee. Woensdag iets lagere temperaturen. Zuid-Frankrijk: Dinsdag in het oosten nog flinke perioden met zon en droog. Naar het westen toe meer wolkenvelden en kans op een bui. Woensdag in het algemeen veel bewolking en enkele buien, mogelijk met onweer. Dinsdag nog zacht met maxima uiteenlopend van 12 graden in de buurt van Lyon tot rond 16 in het zuiden. Woens dag overal enkele graden lager. Portugal: Dinsdag in het noor den wolkenvelden en kans op een regen- of onweersbui. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Woensdag eerst hier en daar mist. Verder flink wat zon en droog. Daling van tempera tuur met op woensdag maxima uiteenlopend van 14 graden in het noorden tot 20 graden in de Algarve. Spanje: Wolkenvelden en in het noorden regen, mogelijk ook onweer. Dinsdag in het zuid oosten perioden met zon en droog. Woensdag overal meer zon. Minder zacht met op woensdag maxima van 13 gra den aan de Golf van Biskaje tot 23 aan de Costa del Sol. Mallorca en Ibiza: Dinsdag perioden met zon en droog. Woensdag minder zon en een toenemende kans op een regen- of onweersbui. Temperatuur 's middags rond 21, woensdag ongeveer 18 graden. Italië: Flinke perioden met zon en dinsdag langs het zuidelijke deel van de Adriatische Kust nog een enkele bui, mogelijk met onweer. Woensdag in de ochtend ook hier en daar mist. Middagtemperatuur van 8 in het noorden tot 1-7 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Dinsdag half tot zwaar bewolkt en enke le buien, woensdag vooral in het oosten van Griekenland en op Kreta. Mogelijk ook onweer. Op de Egeische Zee een toene mende noord- tot noordoosten wind. Maxima van 7 graden nabij Thessaloniki tot 13 gra den op de Peloponnesos. Op Kreta middagtemperatuur rond 10 graden. LETTERRAADSEL Welk woord is in dit itterraadsel verborgen? n gisteren: at; 8. baard; 12. are; 13. opaline; 16. sar; 17. boos; 21. mi; 22. page; 24. Niger; 26. tape; 31. ram; 32. ransel; 35. nepent; 37. te; 38. re; 40. legaat; 42. levier; 45. ent; 46. rag; 48. 1genet; 53. last; 55. el; 56. eden; 58. tras; 60. inegaal; 65. nar; 66. tarra; 67. tel; 68. krant. ...j; 3. me; 4. roe; 5. Paris; 6. al; 7. Tiber; 8. ramp; 11. driest; 14. pen; 15. nor; 18. mees, rnegen; 25. gamelan; 27. Amerika; 29. debat, ate; 34. lot; 35. nel; 36. nee; 40. latent; 41. 4. retort; 46. renet; 47. getal; 50. elia; 51. span; 57. dia; 59. alk; 62. sr; 64. ge; 65. na. aria 44. DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 =111 Van onze verslaggever Dronten - Bijna had de Stich ting Ideële Reclame (Sire) de introductie van haar nieuwe campagne 'Je bent een rund als je met vuurwerk stunt' van start laten gaan in de opslag loods van de in opspraak geraakte Drontse vuurwerk- handelaar W. Broekhoff. Totdat de secretaris van Sire, K. Touw, afgelopen weekend hoorde jat in de onbeveiligde loodsen van Broekhoff 280.000 kilo vuur- iverk in beslag was genomen. De loodsen van Broekhoff zijn bestemd voor de opslag van speelgoed. Daarvoor heeft hij een vergunning. Het vuurwerk, dat door de politie in beslag is geno- uen, had bewaard moeten wor den in speciaal daarvoor bestem de bunkers op het bedrijfster rein. Het vermoeden bestaat dat de enorme partijen vuurwerk niet in de boekhouding voorko men. Een partij van 15.000 kilo is niet in beslag genomen omdat het wel in een bunker in de loods lag opgeslagen. Sire heeft de introductie van de campagne, die op 6 december van start gaat, abrupt afgezegd. „We dachten dat de loods een mooie locatie was om onze campagne te beginnen. Om te laten zien hoe je verantwoord met vuurwerk kan omgaan. Dat pakte even anders uit," zegt Sire-secretaris Touw. Broekhoff stond volgens Touw 'goed bekend' bij Sire. „Maar daar hebben we ons lelijk in ver gist. Natuurlijk gaat het nu niet meer door. We zijn druk bezig een andere locatie te zoeken." Het in beslag genomen vuurwerk is voorlopig ondergebracht in een depot van het Explosieven Opruimings Commando in het Drentse Ruinen. Onderzocht wordt in hoeverre het hier om illegaal vuurwerk gaat. Het is niet duidelijk of de handelaar zal worden vervolgd. Broekhoff zelf ontkent dat op zijn terrein vuurwerk op een onjuiste manier was opgeslagen. In een gisteren uitgegeven ver klaring weerspreekt directeur Broekhoff elke betrokkenheid hij het opzetten van een crimineel netwerk of het in Nederland op de markt brengen van illegaal vuurwerk. Het bedrijf zegt te voldoen aan de wettelijke nor men. „Wij distantiëren ons van de door justitie naar voren gebrach te verdachtmakingen over een gevaarlijke situatie." De directie zegt nog steeds niet te weten waarvan het bedrijf nu wordt beschuldigd. „Van justitie heb ben we niets gehoord." Burge meester Dekker van Dronten is erg geschrokken. „Het bedrijf heeft geen acht geslagen op de veiligheid van de inwoners," meent de burgemeester. De in opspraak geraakte vuurwerkhandelaar Broekhoff temidden van zijn handel. Van onze redactie binnenland Hilversum - Een meerderheid van de Surinaamse bevolking, 53 procent, wil tijdelijk of permanent een hechtere band met Nederland. Een op de drie Surinamers is zelfs voorstander van een blijvende terugkeer van Suriname in het Koninkrijk der Nederlanden, een op de vijf is voor een tijdelijke terugkeer. Dat blijkt uit een onderzoek van het bureau Interview onder de Surinaamse bevolking. Suriname viert zaterdag dat het 20 jaar den onafhankelijk werd van I Nederland. Uit het onderzoek blijkt dat 88 procent van de Suri namers ontevreden is over de eco nomische situatie in hun land, 64 procent noemt die situatie ramp zalig. De regering wordt door 36 procent gezien als de boosdoener, 69 procent vindt dat er een ande re regering moet komen. Desi Bouterse van de Nationale Democratische Partij is voor 22 procent van de Surinamers de meest aangewezen president skandidaat. Bouterse ligt 4 pro centvoor op de huidige president Ronald Venetiaan van de Natio nale Partij Suriname en 7 procent op Frank Playfair van de Demo- cratische Partij. Maar liefst 75 procent van de ondervraagden is voor een refe rendum over de toekomstige staatkundige verhouding tussen Nederland en Suriname. Rond 50 procent van de Surinamers vindt i Nederland zich minder met Surinaamse zaken moet bemoei en. Veertig procent meent echter t Nederland zich daar niet te veel mee bemoeit. In ieder geval zou 60 procent van de onder vraagden het waarderen als Nederland ruimhartiger ontwik kelingsgeld zou vrijgeven. De vier grote partijen in de Twee- 1 Kamer staan positief tegen- 'er een hechtere band met Suri- I ®me, als Paramaribo daarom zou verzoeken. Zo noemde WD- wordvoerder Weisglas gisteren 'een veel en veel intensievere band tussen Nederland en Suri name noodzakelijk'. PvdA, D66 en CDA houden zich op de vlakte bij de vraag hoe Nederland zich op moet stellen als oud-legerlei der Bouterse aan de macht zou komen. De WD meent dat de betrekkingen met Suriname dan op een zeer laag pitje moeten worden gezet. In Suriname is wisselend gere ageerd op de uitkomsten van het onderzoek. Fractievoorzitter Jes- serun van DA'91 is wel voor een nauwere band met Nederland. De problemen van Suriname, zoals de invloed van de drugmaffia, zijn te groot om zelfstandig op te lossen. Zijn collega's Playfair van de Democratische Partij en Wij- denbosch van de NDP, de partij van Bouterse, zien niets in hech tere banden. De uitkomsten van het onderzoek wekken onder Surinamers in Nederland weinig verbazing. Woordvoerders zeggen te hebben geweten dat een volksstemming over een nauwere band met Nederland in brede kring gewenst wordt. „Iedereen die zo'n enquête organiseert, kan deze resultaten verwachten," zegt Sewsahai Rambocus, directeur van de hin- doestaanse Stichting Lalla Rookh en lid van de Utrechtse gemeente raad. „De mensen verlangen naar iets anders. De huidige situatie kan niet tot in het oneindige doorgaan. Veel Surinamers zijn afhankelijk van hulppakketten uit Nederland. Als dit zo doorgaat creëer je een bevolking die alleen maar afhankelijk is." 'VERVOLG VAN VOORPAGINA Jolgens Vander Velpen zijn boven de Moerdijk' wel dezelfde 'actoren werkzaam die het succes jan extreem-rechts verklaren. verschil is echter dat het Jechts-radicalisme zich in Neder- nd marginaliseert door onder- age ruzie. Jo is een deel van de 87 raadsze- die de Centrum-Democraten, 86 en Nederlands Blok op 2 J ®aart 1994 veroverden niet eens «zet. In Breda bijvoorbeeld won ce CD drie zetels, maar bezet er naar één omdat de andere kandi daten zich terugtrokken. e gekozen rechtsradicalen techeiden zich vooral door viUokken van incidenten. Zo 'eek een Leids CD-raadslid uit e blinken als potloodventer, ter- djlnet enige Bredase CD-raads- 'dsinds kort te kijk staat als uit- jeringsfraudeur. Vander Velpen rijst in zijn boek de Nederlandse I statie, die door haar optreden ;e«t bewezen dat 'de opkomst 11 extreem-rechts niet onstuit baar is.' 1 lok internationaal valt extreem rechts, aldus Vander Velpen, vooral op 'door het aan de lopen de band plegen van delicten. In Duitsland, België, Frankrijk en Oostenrijk komt het echter zel den tot strafvervolging, terwijl een combinatie van factoren ervoor zorg gedragen heeft dat miljoenen Europeanen zich door de ultra-rechtse demagogie op sleeptouw hebben laten nemen'. Dat is wellicht ook de reden dat Vander Velpen in Zwarte Hori zonten naar verhouding weinig woorden besteedt aan extreem rechts in Nederland. Als kenner van de extreem-rechtse kaders beschrijft hij uitgebreid en goed gedocumenteerd de situatie in een aantal Europese landen. Vol gens Vander Velpen zijn de radi caal-rechtse partijen in Frank rijk, Oostenrijk en Vlaanderen uitgegroeid tot machtsblokken van betekenis. Mede op basis daarvan komt hij tot de sombere conclusie dat we er goed aan zouden doen 'ons zo veel mogelijk met de nieuwe zwarte wolk over Europa bezig te houden. Nu het nog kan!' Een tafereel dat sterk aan de hoes van de Beatles-lp Abbey Road doet denken: medewerkers van het Beatlesmuseum in Liverpool sjouwen levensgrote portretten van de oude idolen van hun museum naar een plaatselijke platenzaak. Daar dienen de portretten als reclamemateriaal voor de nieuwe cd. foto reuters BIJ EMI in Uden moes ten ze de nieuwe Beatles zelf ook op de radio horen. Geen exemplaar mocht voortijdig de fabriek uit. Met ver scherpte veiligheidseisen zijn afgelopen drie weken in Uden 3,5 mil joen cd's gemaakt van Anthology, de cd waarop voor het eerst in 25 jaar niet eerder uitgebracht materiaal van The Beat les te horen is. Zondag avond gingen veertig verzegelde trailers van het Tilburgse transport bedrijf Scansped op pad om de dubbel-cd over heel Europa te distribu eren. De cd ligt vandaag in de winkel. Van onze verslaggevers PAUL Neeleman, manager alge mene zaken van EMI in Uden, moet even nadenken. „Ja, zet er toch maar een beveiligingsbe ambte bij," zegt hij in de tele foon. Terug aan zijn bureau legt hij uit waar het over gaat. „Nor maal wordt afvalmateriaal meteen vernietigd. Het afval voor de Beatles-cd is zo lang in een beveiligde ruimte opgesla gen. Nu geldt die strenge geheimhouding niet meer, maar ik denk dat we nog voorzichtig moeten blijven." Afgelopen drie weken zijn bij een hermetisch afgesloten EMI in Uden 3,5 miljoen cd's gemaakt van Anthology, de eer ste in een reeks cd's van The Beatles met daarop nog niet eer der uitgebracht materiaal. Van ochtend om negen uur ligt de dubbel-cd overal in de winkels. Vanuit Uden zijn 29 landen voorzien van Beatles-cd's. Alleen de VS, Japan, Zuid-Afri- ka en Australië produceerden zelf hun eigen Beatles-cd. De strenge veiligheidseisen waren noodzakelijk omdat het moederbedrijf in Amerika een overeenkomst heeft gesloten met het televisiestation ABC. Dat zou de primeur krijgen van het album. Indien Anthology en het door Lennon gecomponeer de Beatles-nummer 'Free as a bird' al eerder te koop of te horen zouden zijn, liep EMI de kans op een schadeclaim van twaalf miljoen dollar. Daarom moest ook transportbe drijf Scansped iedere calamiteit uitsluiten. „Dat betekende een intensieve voorbereiding, dub bele bemanning en mobiele communicatie-apparatuur in iedere cabine. Voor de zekerheid hielden we extra vrachtwagens en chauffeurs achter de hand voor het geval er toch iets mis zou gaan," zegt projectleider Henk van Rooijen van Scans ped. Bovendien liet EMI de vracht wagens door heel Europa volgen door onopvallende auto's met beveiligingsbeambten. „Daar keken we wel van op," zegt Van Rooijen. „We staan garant voor lading die aan ons toevertrouwd wordt. Maar dat was EMI ken nelijk niet genoeg. Er moest absolute zekerheid zijn dat er onderweg geen vrachtwagen Amsterdam - Het uitbrengen van een single en een dubbel-cd moeten oude tijden doen herleven. De Beatlemania komt terug, denken marketingdeskundigen. Pièce de résistance van de cd is het nostalgische nummer Free as a Bird, dat de in 1980 doodgeschoten John Lennon drie jaar voor zijn dood schreef en opnam. Paul McCartney, George Harrison en Ringo Starr zorgden in de Abbey-Roadstudio's in Londen voor begeleiding en achtergrondvocalen. Gesteund door de uitgekiende marketing van de platenmaat schappij EMI wordt het nummer als single binnen de kortste tijd aan de top van de hitlijsten verwacht. Net als in de jaren zestig gebruikelijk was. Het zou de achttiende nummer één hit voor de Beatles zijn. gekaapt zou worden. Hun hele publiciteitscampagne zou dan in het water kunnen vallen." Strenge veiligheidseisen zijn bij het produktiebedrijf van EMI in Uden gebruikelijk. Ook bij het maken van de laatste cd's van Janet Jackson en Pink Floyd waren de eisen verscherpt. De getroffen maatregelen voor de Beatles-cd waren echter ook voor Udense begrippen vér gaand. Het personeel was uitgelegd hoe groot de belangen waren en ook de ondernemingsraad was geraadpleegd. Medewerkers kregen speciale kleding en wer den bij het verlaten van de ruimte met scanners gecontro leerd en produktieruimten waren extra afgeschermd. Alle maal om te voorkomen dat ook maar één cd zou verdwijnen. „Een Engels blad wist zelfs te melden dat de bewakers gewa pend waren," grinnikt Neele man. Neeleman is tevreden over de Beatles-operatie. EMI heeft geen onrechtmatigheden vastge steld. „Het personeel wist ook dat er strenge represailles zou den volgen." Ook bij Scansped liep alles op rolletjes en dat geeft Van Rooijen een 'comfor tabel gevoel'. Te meer daar Scansped nu een aardige voor sprong op de concurrentie heeft voor volgende EMI-orders. En die liggen in het verschiet: begin volgend jaar komen nog eens twee dubbel-cd's van The Beat les uit. •jood|3°ls U)38j Mnouu '|aois uea Gwïüz 'l!|d u8ft 11661 '^sterdam (anp) - De I T^terdamse politie heeft I br it^n 'korps- I tert f acties gevoerd uit pro- Degen de cao-plannen van LjSter Dijkstal (Binnen roe Zaken). i fe ^an 1500 politiemensen <m„ l 'n een demonstratieve I het r,ya* het Leidseplein naar Blaat s- Hier boden zij de Vervangend korpsbeheer- der, de Amstelveense burge meester Van Diepen, een petitie aan die door meer dan 2000 agenten is ondertekend. Het hele korps Amsterdam-Amstelland hield van 9 tot 17 uur werkon derbrekingen. Motorrijders van de verkeerspo litie reden aan het hoofd van de stoet, ze werden gevolgd door de bereden politie die een koets meevoerde met daarop een paar se lijkkist. Op een symbolische manier werd bij het gemeente huis het paarse kabinet ten gra ve gedragen. „Het kabinet heeft zijn beloften niet waargemaakt en pleegde kiezersbedrog," aldus S. Ruiten berg van het actiecomité van de politiebonden. In zijn 'grafrede' somde Ruitenberg de grootste grieven van de politiebonden tegen de minister op. Zo zijn er landelijk slechts 3000 nieuwe agenten bijgekomen in plaats van de beloofde 10.000. Verder willen de bonden per 1997 een 36-urige werkweek met herbe zetting van de vrijgekomen uren. Het grote struikelblok is het plan van de minister de onregel matigheidstoeslag te korten, waardoor de dienders er zo'n 250 gulden bij in schieten. Burgemeester Van Diepen, die Amsterdams burgemeester Patijn verving, merkte op dat de boodschap van de agenten dui delijk is. Hij zei het te betreuren dat de sinds augustus voortsle pende cao-onderhandelingen niet tot overeenstemming heb ben geleid. De bonden wijzen erop dat met het overhandigen van de petitie slechts een eerste fase van acties is afgesloten. Als minister Dijkstal niet met betere voorstellen komt, gaan de bonden over tot hardere acties, waar het publiek meer last van zal hebben, aldus D. Bult van de Amsterdamse Politievereniging. When I was young and so much younger than today, I didn't mind those Beatles-songs, they played them any way. But now those days are gone, there's no fun in it anymore. Now I find I've changed my mind, don't wan na hear that crap no more. Help them if you can, they look like clowns. It's only money that makes them come around, help them with their feet back on the ground. Won't you please, please, please help them, help them, help the-he-he-hem. Zou bovenstaande tekst met bijbehorende originele melodie op elektronische wijze zo bewerkt kunnen worden dat het lijkt alsof John Lennon het in zijn eentje vanuit zijn graf zingt? Natuurlijk is dat mogelijk en de computertechnologie is zelfs al zo ver gevorderd dat je de stem van John Lennon allerlei teksten kunt laten zingen die de man bij leven en welzijn nooit geschreven heeft. Dat is heel knap en als minder knappe staaltjes al naar schatting 100 miljoen dollar kunnen opbrengen. Imagi ne wat zo'n project dan op kan leveren. Pauls vrouw zou nooit meer tv-reclames meer hoeven te doen. Die Beatles-cd wordt hét kassucces met de feestdagen. Zal er bij George, Paul of Ringo thuis een eerlijk ant woord volgen, als tegen 25 december John Lennon via de radio voor het zoveelste jaar vraagt: So this is Christmas, and now what you've done? MERIJN Tilburg (anp) - Fuji Photo Film in Tilburg heeft in strijd met de vergunning gehandeld door een incident niet te melden op een speciaal daarvoor bestemd alarmnummer van het waterschap. Door het voorval afgelopen weekeinde kwam 1200 liter zilver nitraat in de riolering terecht. De verlener van de vergunning, de provincie Noord-Brabant, praat vandaag met het bedrijf over hoe de procedure bij cala miteiten in de toekomst moet worden verbeterd. Van enige sanctie is geen sprake, aldus een woordvoerder. Vandaag bezoekt ook een gemeentelijk en provin ciaal onderzoeksteam het bedrijf. Volgens het Waterschap de Dom mel vermelden de vergunnings voorwaarden dat wanneer zich buiten kantoortijd een dergelijk incident voordoet, een alarm nummer in Den Bosch moet wor den gebeld. Fuji verklaart echter niet beter te weten dan dat de waterzuivering in Tilburg had moeten worden ingelicht. „En daar kregen we geen gehoor." r Het incident deed zich zaterdag nacht voor, toen een opslagtank overstroomde. Fuji-personeel trof maatregelen om het proces te stoppen en de ergste nood te lenigen, waardoor de schade beperkt bleef. Desondanks kwam 1200 liter van het zeer giftige zil vernitraat in de riolering terecht en liep richting waterzuivering. Volgens Fuji was stopzetten van de produktie de eerste prioriteit en werd om die reden pas om 7.15 uur geprobeerd de waterzui vering te bereiken. Toen dat niet lukte, werd tegen achten de poli tie geïnformeerd. Die lichtte het waterschap in, waarna de nood zakelijke maatregelen konden worden getroffen. Den Haag - De wijken waarin allochtone mensen zijn geconcen treerd hebben nog net niet het karakter van armoede-getto's. Maar er moet wel snel iets gebeu ren. Er wonen voornamelijk kansarme, weinig verdienende mensen die bovendien weinig op de Nederlandse samenleving zijn georiënteerd. Dit staat in een rapport van het Sociaal en Cultu reel Planbureau. Hoewel het nog net geen getto's zijn, dreigen er risico's van ver loedering en verhoogde crimina liteit. De werkloosheid onder de allochtone bevolking is extreem hoog. Basisscholen in de concen- tratiewijken slagen er niet iri de prestaties van hun allochtone leerlingen op peil te houden. Er moet snel compensatiebeleid worden gevoerd, concluderen de onderzoekers. (ADVERTENTIE) Sperziebonen, 500 gram Doyenné du Cornice, sappige handperen, kilo Gehakt half-om-half, 500 gram-5^5 3.25, kilo Ch Schouderham, dik of dun gesneden, verpakt, 100 gram Dubbeldrank, diverse smaken, pak 1 liter Cft Goudse jonge kaas 48+, vers van 't mes of vacuüm verpakt kilo Nutricia Chocomel, vol of halfvol, fles of pak 1 liter D.E Decafé cafeïnevrij, snelfiltermaling pak 500 gram John West Fancy Pink zalm, blik 213 gram Edet tissue toiletpapier, met Sinterklaas decor, pak 8 rollen 1.99 1.49 5.98 -lm 1.39 Vanaf 1.79 -1L90" 790 23JT 1.99 „srr 739 _2£T 1.98 4.50 pak 1 liter Aanbiedingen gelden t/m zaterdag 25 november a.s..

de Stem | 1995 | | pagina 3