OZ Zorgverzekeringen blijft fysiotherapie vergoeden Weer actie tegen 'krulstaarten' Van crossterrein tot dumpplaats Steeds minder zwervende katten POLITIE rapport Tegenstanders van varkensinvasie in Westdorpe starten inzameling van bezwaren Meerminnefeest vindt doorgang op nieuwe wei Negen schoolbesturen in West-Zeeuws-Vlaanderen fuseren tot één bestuur Rasti Rostelli heeft in de rechtzaal geen profijt van zijn hypnotiserende blik DE STEM ZEELAND Schaatsen en Sint bij soos Kamerkoor naar Hulst en Oostburg Castreren en steriliseren lijkt te helpen Alles kwijt Vrachtauto Bromfiets Kop-staart Snelheid 4Toch renovatie van dorpshuis in Aardenburg DINSDAG 21 NOVEMBER 1995 C3 Van onze verslaggever Breda - OZ Zorgverzekeringen (560.000 verze kerden in Zuidwest-Nederland) heeft besloten om met ingang van 1 januari 1996 een vergoe ding voor fysiotherapie op te nemen in de aan vullende pakketten. Hetzelfde geldt voor de techniekkosten (kronen en protesen) bij tand heelkundige hulp. De verzekerden hoeven voor die twee uitbreidingen slechts een kleine premieverhoging van twee gulden per maand te betalen. OZ heeft - in samenspraak met de twee andere grote zorgverzekeraars uit het zuiden van ons land CZ en VGZ na marktonder zoek ontdekt dat voor die aanvullende pakketten bij de verzekerden grote belangstelling bestaat. Eerder dit jaar nam minister Borst van Volksge zondheid het geruchtmakende besluit om voor de ziekenfondsverzekerden nog slechts negen fysiothe- rapeutische behandelingen te vergoeden, zij het dat daarbij een uitzondering gold voor chronisch zieken die een langdurige behandeling behoeven. OZ vergoedt bovenop die negen behandelingen nog eens negen behandelingen voor honderd procent. Zo wordt ook de vergoeding voor tandheelkunde opgewaardeerd. Ook techniekkosten (niet de kosten van de tandarts zelf, maar van het tandtechnisch laboratorium) worden in de aanvullende verzeke ring opgenomen. Ten slotte biedt het OZ nog een pakket aan dat hon derd procent van alle tandheelkundige hulp ver goedt. Een woordvoerster van het OZ zegt dat de zorgver zekeraar zijn klanten tevoren heeft geraadpleegd om de belangstelling voor de aanvullende verzeke ringen te peilen. „Dat heeft ons geleerd dat naar schatting drie kwart van al onze verzekerden die extra aanvullende premie zal gaan betalen." Van onze verslaggever Sas van Gent - Ze 'stinken', de twee ontwerpvergunnin- gen die de komst van ruim 13.000 varkens naar de Kapit telstraat in Westdorpe mogelijk maken. Dat vindt de actiegroep Anti Krulstaart Invasie. Het comité is daarom gestart met het inzamelen van bezwaarschriften tegen het besluit van het college van B en W van Sas van Gent. De ontwerpvergunningen zijn uitgegeven aan de Oostbrabantse varkenshouder W. Vugts, die ook nog vier aanvragen heeft lopen voor de Middenweg in Westdor pe. Die aanvragen (en die van M. van Genugten en A. Brugmans) komen januari volgend jaar voor de Raad van State. De Anti Krul staart Invasie zamelde in april van dit jaar al ruim 2500 handte keningen in tegen de komst van de varkens naar de Middenweg. Voor wat betreft de Kapittel straat uit de actiegroep in haar bezwaarschrift een vijftal punten van kritiek. De leefbaarheid voor Westdorpe prijkt bovenaan de lijst. „De stallen zijn gepland ten noorden van de Kapittelstraat," zegt secretaris van de actiegroep M. Vereecken. „Met een door gaans noord-noordwestelijke komt al die stank richting de woonkern." De stank. Eén van de hete hangij zers in het 'varkensdebat'. Een varkensboer moet zich aan bepaalde regels houden, voor wat betreft de uitstoot van luchtjes. Van onze verslaggeefster Breskens - De stichting Tieners Breskens houdt zaterdagavond 25 november een schaatsactivi- teit voor 11- tot en met 15-jari- gen. Vanaf het soosgebouw aan de J. van Dalestraat vertrekt om 19.00 uur een bus naar Eeklo. Rond 23.00 uur zal de bus weer terug keren naar het soosgebouw. De activiteit kost tien gulden per persoon. De jeugdsoos Soosburg houdt zaterdagavond 25 november in het Kerkcentrum aan het Kerk plein te Oostburg een sinter- klaas-party voor iedereeen van 12 tot 18 jaar. Het feest begint om 20.30 uur en duurt tot 24.00 uur. De entree is twee gulden. In de brochure Veehouderij en Hinderwet staan de richtlijnen precies vermeld. De Raad van State heeft bepaald dat ook de zogenaamde 'groen-labelstallen' aan die normen gebonden zijn, omdat ze niet automatisch min der stank produceren. Volgens Vereecken is daar bij toewijzing van deze vergunningen geen rekening mee gehouden. „En dus zeggen wij: 'Die stankberekening is niet goed uitgevoerd en zou opnieuw gemaakt moeten wor den." De uitstoot van ammoniak is een ander heikel punt. „Voor ieder varken geldt een maximum-uit stoot van 1,4 kilogram. Dat is nogal wat als je dat vermenigvul digt met 13.000. Wanneer je bedenkt dat er nog zes aanvragen lopen, dan is dat nogal wat voor zo'n klein gebied," aldus Vereec ken. Verder is de actiegroep van mening dat de aanvragen 'ondui delijk tot stand gekomen zijn'. Vereecken: „Een milieuvergun ning wordt afgegeven in combi natie met een bouwvergunning, de zogenaamde coördinatie plicht. De bouwvergunning is in september 1993 afgegeven, de milieuvergunning in januari 1994. Wij zouden graag eens wil len weten hoe dat kan." Tenslotte is daar het plan van aanpak voor de Kanaalzone. Eén van de doelstellingen is een 'eco logische verbindingszone' en daar horen volgens de Anti Krul staart Invasie geen varkenshou derijen in thuis. Veel Oostbrabantse varkensboe- ren proberen voor hun uitbrei dingsplannen een voet tussen de deur te krijgen in West-Brabant en Zeeland. Reden: de Oostbra bantse overheden bieden geen juridische mogelijkheden meer voor expansie. In het zuidwesten kunnen de varkensboeren nog vaak terugvallen op bestem mingsplannen, die niet voorzien in een juridische blokkade van intensieve veehouderijen. Van onze correspondent Waterlandkerkje - Het voortbestaan van het Meerminnefeest van Waterlandkerkje, dat volgend jaar zijn twintigste editie op het programma heeft staan, is veiliggesteld. Het Meerminnecomite heeft het initiatief van Frank Onghenae om een weiland beschikbaar te stellen met beide handen aange grepen, waardoor het regionaal vermaarde feest ook in de komende jaren kan worden gehouden. Het Meerminnefeest werd altijd gehouden op een terrein gelegen aan de Stuerboutstraat en Ter- steynstraat. Inmiddels is men daar gestart met het bouwen van een woning en staan er nog enke le andere woningen op stapel. Hierdoor komt deze locatie te vervallen en moest het organise rende comité op zoek naar een alternatief. Die nieuwe locatie is nu gevon den en dat is een weiland aan de Philipsweg/Turkeyeweg tegen over de kruising bij de bushalte. De nieuwe plek vereist wel een Van onze correspondente Hulst/Oostburg - Het vrouwen kamerkoor Quodlibet uit Middel burg treedt op zaterdag 25 november tweemaal op in Zeeuws-Vlaanderen. Het koor staat onder leiding van Willie Bil-den Hollander en zingt koorwerken van C. Franck, F. Poulenc, H. Badings en een aan tal madrigalen. Medewerking verlenen Saskia Gerritsen (sopraan), Trudy Gunst (fluit) en Henny van Eersel (piano). Aanvang 16.00 uur in Den Hoekzak in Oostburg en 20.30 uur in de Baudeloozaal in Hulst. Van onze verslaggeefster Breskens - Het voormalige crossterrein aan de Oude Rijksweg in Breskens wordt steeds vaker gebruikt als (illegale) stortplaats. Het terrein ligt al twee jaar braak en wordt nu volge stort met slib, tuinafval en beton. Dit stelt G. de Bruijckere, voorzitter van tennisvereniging de Boskreek. Het tennispark ligt vlak naast het braakliggen de terrein. „Het lijkt steeds meer op een algemene dump plaats, er wordt amper iets opgeruimd. Iedereen gooit er maar z'n rommel neer. Het ter rein is eigendom van de gemeente Oostburg en er zou een sporthal komen, maar het zit er dik in dat dat niet meer doorgaat. Daarom heeft onze tennisvereniging twee jaar geleden de gemeente verzocht dit stuk grond over te kopen voor de aanleg van een vijfde tennisbaan. Dan krijgen we ook zeggenschap over het ter rein en kunnen we de rotzooi opruimen. Maar tot op heden hebben we nog niks concreets van de gemeente vernomen. Zolang het terrein niet van ons is, doen we er niks aan want de verantwoordelijkheid ligt nog steeds bij de gemeente." De gemeente Oostburg gebruikt het terrein ook als (tijdelijke) stortplaats. Gemeente voorlichter L. Polf- liet: „De gemeente kampt met een groot tekort aan stortplaat sen. Daarom gebruiken we deze grond als tijdelijke opslagplaats voor slib dat afkomstig is uit sloten. Het ligt daar te drogen en wordt daarna weggehaald. Wij storten er alleen maar grond en snoei- werk. Wat er verder nog ligt, is illegaal. Daar weten wij niks vanaf. Binnenkort zal bekeken worden wat er met het terrein gebeurt." Ook de velden van de plaatse lijke voetbalvereniging liggen aan het terrein. Volgens voor zitter J. van Espen is er geen reden tot ongerustheid. „De gemeente heeft ons beloofd dat het om een tijdelijke opslag gaat. Dat hoop ik dan maar, want het is te gek voor woor den wat er daar allemaal ligt. Ik weet trouwens niks van ille gale stortingen. Het gaat om een tijdelijke situatie en hope lijk ruimt de gemeente de boel dan ook snel op." De gemeente gebruikt het terreintje in Breskens voor het storten van slib. Wat er verder ligt is ille- FOTO CAMILE SCHELSTRAETE aanpassing van het bestaande draaiboek, maar daarover heeft het Meerminnecomité al bespre kingen gevoerd met Frank Ong henae. „We zijn natuurlijk erg blij met dit initiatief," aldus Johan Faes van het Meerminnecomité. „Er komt weer een feesttent en die wordt altijd met zwaar materieel aangevoerd. Hiervoor moeten we dan binnenkort een dam aanleg gen. Volgend voorjaar komt dan de rest aan de beurt zoals aan- en afvoer van water en elektriciteit. We hebben met deze nieuwe loca tie voor zekerheid gekozen. Mis schien kunnen we nog wel op de oude plaats terecht, maar dat risico willen we niet nemen. Vooral omdat het de twintigste editie wordt wilden we zeker zijn dat die kan doorgaan. Het voor deel van de nieuwe locatie is ook dat het nog dicht bij de kern ligt en langs de provinciale weg, dus in het zicht." Het twintigste Meerminnefeest, dat gehouden wordt op 31 mei en 1 en 2 juni, belooft trouwens weer een knaller te worden. De play- back-show, maar zeker ook de optredens van artiesten als Mar co Borsato, Bonnie St.Claire, Henk Wijngaard en Albert West zullen weer vele duizenden bezoekers naar het Westzeeuws- vlaamse dorp trekken. (ADVERTENTIE) 07.00-21.00 08.00-21.00 09.00-21.00 Servicestation WALTHER ÜE BLOCK OUDEZOUTDIJK 2-4. 4561 HP HULST telefoon 0114-312058, telefax 0114-310856 Van onze correspondent Groede - Het aantal aanmeldingen van zwerfkatten bij de stichting Zwerfkat in Groede daalt sterk de laatste jaren. Waarschijnlijk is het steriliseren en castreren van zwerfkatten hier de oorzaak van. Dat stelt Bart Versluys, bestuurs lid van de stichting. Hij vertelt dat twee jaar terug nog een piek jaar was. Toen werden 200 katten afgegeven in de Slijkstraat in Groede. „Dit jaar zijn dat er tot nu toe nog maar zestig geweest. In het topjaar hebben we er 166 kun nen herplaatsen. Toen hebben we ook echt een streep getrokken en gezegd: We zitten vol. We nemen nu nog alleen nog extreme geval len aan." Een extreem geval deed zich deze week nog voor. Een man kwam aan de deur met een zak poezen. Een moederpoes met drie jongen. Gevonden langs de slootkant. „Waarschijnlijk met de bedoeling om ze in de sloot te gooien om ze te verdrinken. Dat vind ik schof terig. Breng ze dan weg," zegt Versluys kwaad. „Ze zaten niet lang in die zak, want die was nog schoon. Als ze niet gevonden waren, hadden ze elkaar opgegeten. Over dergelijke dingen kun je je heel woedend maken". De dieren zijn voor ver dere opvang overgebracht naar het dierenasiel in Terneuzen. Hij vertelt dat zoiets gelukkig in West-Zeeuws-Vlaanderen niet vaak voorkomt. Wel veel zwerf- poezen langs de weg. Zelf werd hij eens attent gemaakt op een geval dat een kat de auto uitgegooid werd. „Gelukkig dat dit niet regelmatig voorkomt," zegt hij. Zijn stichting verzorgt de opvang voor het westen. „Maar we zitten altijd vol. Dan verwijzen we naar de Dierenbescherming in Aarden burg of het asiel in Terneuzen. Die hebben financiële middelen. Wij vragen geen geld." Versluys vertelt dat zij ook goede contacten hebben met de cam pings. Daar vangen zij de katten en laten ze dan steriliseren of cas treren. Dan worden ze weer teruggezet. „Met vaste helpers op die campings hebben we afspra ken dat ze de katten eten geven. Dan veroorzaken ze geen overlast. Ditzelfde doen we ook met poezen in de duinen. In Cadzand zit er een kattenkolonie die nu geope reerd is. Een man uit Nieuwvliet brengt ze iedere dag eten." Om te voorkomen dat ze niet steeds dezelfde katten vangen worden ze geoormerkt. „We den ken dat deze werkwijze effect heeft, want het aanbod wordt minder. Mensen moeten echter niet denken dat ze maar bij ons kunnen blijven aankloppen, want we zitten echt vol." Middelburg - Een 25-jarige man, zonder vaste woon- of verblijfplaats, raakte gister morgen in één klap zijn geld en kleding kwijt. De man wilde een kennis bezoeken die in de Johan van Reigersbergstraat te Middel burg woonde. Hij liet echter' zijn bagage onbeheerd achter in het trap penhuis van de flat en bij terugkomst bleek alles te zijn verdwenen; een schadepost van enkele duizenden guldens. 's-Gravenpolder - Gisternacht werd in 's-Gravenpolder een Daf vrachtauto, met daarop geladen een 4-tons vorkhef truck van het merk Linde gestolen. De benadeelde was een 41-jarige inwoner van 's- Gravenpolder. Koewacht - Een 19-jarige man uit Koewacht deed bij de poli tie in Oost-Zeeuws-Vlaanderen aangifte van diefstal van zijn bromfiets. Het voertuig met een waarde van 2000 werd in het afgelopen weekeinde ont vreemd vanaf een parkeer plaats aan de Emmabaan in zijn woonplaats. Oostburg - Bij een kop/staart- botsing op rijksweg N58 te Oosburg werden gistermorgen twee personenauto's bescha digd. Een 81-jarige automobi list uit Capelle aan de IJssel bemerkte te laat dat een voor hem rijdende personenauto bestuurd door een 19-jarigè man uit Hoofdplaat, afremde en botste er tegen op. IJzendijke - Bij een gistermor gen tussen 10.45 en 12.00 uur op rijksweg N61 gehouden snelheidscontrole zijn 34 weg gebruikers bekeurd wegens het overtreden van de maximum snelheid van 80 kilometer per uur. Gecontroleerd werden 234 voertuigen met als hoogstge- meten snelheid 125 kilometer per uur. Van onze verslaggeefster Eede - Per 1 januari 1996 fuseren de schoolbesturen van negen West-Zeeuws-Vlaamse basisscholen tot één schoolbestuur. Het gaat om acht roomskatholieke scholen uit onder meer Oost burg, Sluis en Aardenburg en een protestants-christelijke basisschool uit Groede. Dit maakte de voorzitter van het schoolbestuur uit Eede, J. van Bellegem, gisteravond bekend tijdens het gezamenlijk overleg van de West-Zeeuws-Vlaamse dorpsraden in Eede. „De intentie van deze fusie is het behoud van de basisscholen in de kleine ker nen. Elk dorp in West-Zeeuws- Vlaanderen moet zijn eigen iden titeit zoveel mogelijk behouden en daarom zijn de schoolbesturen genoodzaakt te fuseren om zoveel mogelijk sluitingen van scholen te voorkomen. Door dit samen gaan komen de scholen niet meer onder de opheffingsgrens te lig gen. Er wordt straks niet meer gekeken naar het aantal leerlin gen per school, maar naar het aantal leerlingen per schoolbe stuur. Door deze regeling komen we ruim boven deze opheffings grens en hoeven deze basisscho len niet dicht," aldus Van Belle gem. Het gezamenlijk overleg van de dorpsraden uit Eede, Schoondij- ke, IJzendijke, Retranchement, Nieuwvliet, Groede, zuidzande, Sint Kruis en Hoofdplaat had gisteravond als belangrijkste agendapunt Duurzaam Veilig. Er zou en delegatie van Veilig Ver keer Nederland (WN) uit Arn hem komen om uitleg te geven over de gevolgen van dit ver- keersveiligheidsproject in West- Zeeuws-Vlaanderen. Maar tot grote woede van de dorpsraden had WN kort van te voren afge zegd. Er werd wel besloten dat er brie ven vanuit de West-Zeeuws- Vlaamse dorpsraden naar de gemeenten Oostburg en Sluis- Aardenburg gestuurd moeten worden over het behoud van het ziekenhuis in Oostburg. Volgens Van Bellegem moet er alles aan gedaan worden om de primaire zorgfunctie en ook met name de afdeling cardiologie van Oost burg te behouden. „Het is een zorg van ons allemaal dat het zie kenhuis voor de streek bewaard blijft en dat we bij wijze van spreken straks niet voor een pleister al naar De Honte in Ter neuzen moeten." Ook zullen de dorpsraden de Westzeeuwsvlaamse gemeenten een brief sturen over het bouwbe leid in kleine kernen als bijv. Eede, Hoofdplaat en Zuidzande. De vertegenwoordigers van de raden vinden dat de overheid door het tegenhouden van bestemmingsplannen en het han teren van een hoge grondprijs, de groei van met name de kleinere kernen blokkeert. Van onze correspondent Middelburg - De dwingende blikken van hypnotiseur Rasti Rostelli, die menigeen vreemde dingen laat doen, hebben hem tijdens het kort geding dat hij vorige week maandag in Middel burg tegen de Middelburgse Schouwburg had aangespannen niet geholpen. Hoewel stichting De Zwerfkat steeds minder katten aangeboden krijgt, zit het centrum nog steeds boordevol thuisloze poezen. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Tijdens dat geding eiste Rostelli dat hij in de schouwburg mocht optreden omdat hem dat door directeur G. Peijs werd gewei gerd. „Een schouwburgdirecteur is vrij om artiesten te contracteren en als hij op objectieve gronden een bepaalde artiest niet in zijn schouwburg wil laten optreden dan is dat zijn goed recht," oor deelde rechtbankpresident mr H. van Breda gisteren. En daarmee heeft directeur G. Peijs zijn gelijk gekregen en mag hij Rostelli wei geren. Theaterdirecteur Peijs was bij de behandeling van de zaak heel stellig in zijn weigering om Ros telli te laten optreden. „Het aan bod is groter dan we kunnen heb ben, we moeten rekening houden met de capaciteit van het perso neel en we moeten dagen open houden om binnen de program mering te kunnen schuiven. Wij kijken niet naar de inhoudelijke kant van het aangebodene, maar we kijken of het past binnen ons beleid en wat het publiek wil." Rostelli op zijn beurt, eiste dat de directeur hem de gelegenheid moet geven om wèl op te treden en wijt de weigering aan het feit dat Peijs iets tegen een hypnos eshow heeft en dus censuur toe past. Dat laatste achtte mr. Van Breda door Rostelli niet aanne melijk gemaakt. Evenmin oor deelde de rechtbankpresident dat de aangevoerde vrijheid van meningsuiting in het geding was omdat Rostelli wel degelijk terecht kon in Goes en Zierikzee waar Peijs ook directeur van was en zonder veel problemen in Vlis- singen kon optreden. Alleen had Rostelli daar weer geen zin in. Een schouwburgdirecteur mag dus binnen objectieve nonnen eJ mits hij geen waardeoordeel han teert over de inhoud van het aan gebodene zelf uitmaken wie hij ii huis haalt. G. Peijs reageerde gisteren verheugd na de uitslag van het kort geding. „Dit is een uitspraak waar iedere theater- en museumdirecteur blij mee zal zijn," is zijn reactie. „Wij willen zelf een programma kunnen samenstellen en uit het enorme aanbod zelf kunnen kie zen wie we in huis halen. Als artiesten gaan bepalen waar en wanneer ze gaan optreden heelt een schouwburg alleen nog maar een loketfunctie en is het hek van de dam." Van onze verslaggeefster Sluis-Aardenburg - Ondanks kritiek van sommige raadsled® blijft het gemeentebestuur va» Sluis-Aardenburg bij zijn voor nemen het dorpshuis aan Westmolenstraat in Aardenburg te renoveren tot een multifunc tioneel centrum. De raadsleden vroegen zich at o het wel zin heeft het dorpshuis op te knappen omdat het in een zee slechte staat zou verkeren. Een andere mogelijkheid is ve bouwing van de Ontmoeting® kerk. Die komt door samenvo ging van de hervormde en gereformeerde kerk leeg. Het college stelt dat het dwp huis geen bouwval is en vindt het opgeknapt moet worden.

de Stem | 1995 | | pagina 16