Israël wil snel vrede met Syrië Me Spanje is Franco al bijna vergeten Amerikaans recept tegen chaos in Bosnië Zuid-Afrika en VS willen olieboycot Nigeria Oostbui Griekse gevangenen terng naar cel na toezeggingen DE STEM BUITENLAND Vredesverdrag met meerdere Arabische staten moet komende zomer klaar zijn 'Moordenaar Rabin was geheim agent' DE STEM COMMENTAAR Kleurloos middenveld BUITENLAND KORT Beleidsplan 'Groeten uit Breskens' koi deze week uit MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 A4 Johannesburg (rtr/afp) Zuid-Afrika en de Verenigde Staten staan positief tegen over een olieboycot van het Westafrikaanse Nigeria. Vol gens president Nelson Man dela heeft hij een positief antwoord gekregen van zijn Amerikaanse ambtgenoot Bill Clinton op het voorstel een internationale boycot van Ni- geriaanse olie in te stellen. De regering-Mandela wordt be kritiseerd omdat ze te weinig zou hebben gedaan voor negen in Ni- geria opgehangen activisten, maar Mandela zei dat stille Zuidafrikaanse diplomatie veer tig veroordeelden voor de strop heeft behoed. Mandela zei dat hij door Clintons reactie optimis tisch kon zijn over een olieboy cot tegen Nigeria. Hij hoopt op korte termijn ook de steun te winnen van China en Groot- Brittannië. Negen mensenrechtenactivisten van het Ogoni-volk in het zuid oosten van Nigeria werden vori ge week opgehangen nadat een militair gerechtshof hen moord had bevonden. De Nigeriaanse militaire leider Sani Abacha doet de internationale kritiek op de menserechtensituatie in zijn land af als onaanvaardbare in menging in binnenlandse aange legenheden. Activisten van Greenpeace en van Vrienden van de Aarde hebben zaterdag in Groot-Brittannië boycotacties georganiseerd tegen Shell-benzi- nestations. De Anglo-Nederlandse oliemaat schappij, die bijna de helft van alle Nigeriaanse olie produceert, wordt er door Greenpeace en Vrienden van de Aarde van be schuldigd haar invloed niet te hebben gebruikt om de ophan ging van de negen dissidenten te voorkomen. De Ogoni's beschul digden onder meer Shell ervan verantwoordelijk te zijn voor de milieuvervuiling en de armoede in Ogoni-land. Shell heeft vóór de ophanging van Ken S^ro-Wiwa aangeboden zich bij de Nigeriaanse regering in te zetten voor vrijlating van de mensenrechtenactivist in ruil voor stopzetting van de interna tionale campagne tegen het Ne derlands-Britse concern. Dat zegt de jongere broer van de geëxecuteerde schrijver, de arts Owens Wiwa, in een exclusief in terview met de Britse krant The Observer. Owens Wiwa beschuldigt Shell 'tot aan de nek in de Nigeriaanse politiek' te zijn betrokken. „Het lijdt geen enkele twijfel dat Ken vandaag nog in leven zou zijn als het bedrijf had gedreigd zich uit het land terug te trekken." Shell ontkent dat het concern bereid zou zijn geweest bij het Nigeri aanse regime te pleiten voor de vrijlating van schrijver Ken Sa- ro-Wiwa onder voorwaarde dat het internationale protest tegen het concern zou stoppen. Shell spreekt in een verklaring van een beschuldiging die 'vals en ver werpelijk' is. „Andermaal is het publiek geconfronteerd met leu gens," aldus de verklaring. Door Willy Werkman Tel Aviv - Israël streeft ernaar om al binnen enkele weken te komen tot een principe-overeenkomst over vrede met Syrië. Volgens optimistische plannen in maand in Barcelona overleg zal Jeruzalem zou een vredesverdrag met Syrië, en mogelijk ook met enkele Golfstaten, zoals Oman, Qatar, Dubai en Bahrein, vol gend jaar zomer, enkele maan den voor de algemene verkiezin gen in Israël, getekend kunnen worden. Simon Peres, die pre mier Yitzhak Rabin na zijn dood opvolgde, zei zaterdag: „De vre de met Syrië kan binnen enkele maanden bereikt worden." Dennis Ross, de Amerikaanse speciale coördinator voor vrede in het Midden-Oosten, heeft het afgelopen weekeinde tijdens ge sprekken in Jeruzalem voorstel len tot 'creatieve oplossingen' gekregen voor een snelle door braak in de tot nu toe moeizame onderhandelingen tussen Jeruza lem en Damascus. Het is niet uit gesloten, dat Simon Peres of zijn nog te benoemen minister van Buitenlandse Zaken al eind deze Londen (afp) - Yigal Amir, de moordenaar van de Israë lische premier Yitzhak Ra bin, zou een voormalig agent zijn van de Israëlische gehei me dienst Shabak. Met be hulp van identiteitspapieren van Shabak slaagde hij erin zo dicht in de buurt van Ra bin te komen dat de aanslag mogelijk werd. Dat schreef de Britse krant The Observer gisteren op gezag van welin gelichte kringen in de joodse staat.Amir zou in 1992 drie maanden lang voor Shabak hebben gewerkt in Letland. The Observer schrijft tevens dat de Israëlische geheime diensten zouden hebben ge holpen bij de financiering van de radicale joodse groep Eyal, waartoe Amir behoort. plegen met de Syrische minister van Buitenlandse Zaken, Farouk Shar'a. Peres is er op uit om de vredes onderhandelingen in juni of ui terlijk juli af te ronden. Het aan het Israëlische volk beloofde re ferendum over de vredesregeling met Syrië kan dan vervat wor den in de algemene Israëlische verkiezingen die eind oktober volgend jaar moeten plaatsvin den. In het kader van die vrede zal Israël afstand moeten doen van de gehele Golan-hoogvlakte, die Israël in 1967 op Syrië vero verde. Op de Golan-hoogvlakte wonen zo'n dertienduizend jood se kolonisten. Hoewel Israël tot voor kort op Damascus de verantwoordelijk heid had gelegd voor de proble men in de slepende vredesonder handelingen, blijkt nu, dat de vermoorde premier Rabin con crete vredesbesprekingen tot be gin volgend jaar had willen uit stellen om de Israëlische bevol king te laten wennen aan de Is raëlische militaire ontruiming van de Westelijke Jordaanoever. Hij was bang dat het groeiende verzet tegen zijn vredespolitiek een negatieve invloed zou heb ben op de komende verkiezingen. Peres heeft de afgelopen dagen gezegd, dat vrede met Syrië be langrijker is dan een verkiezing swinst voor zijn partij. Onmiddellijk na de moord op premier Rabin riep de Syrische president Hafez el Assad op het vredesproces te versnellen. Da mascus was om haar eigen poli tieke redenen niet al te treurig om de dood van de Israëlische leider, en heeft nu al duidelijk aanwijzingen gegeven in inte rim-premier Peres meer vertrou wen te hebben. Tegen zijn aan vankelijke voornemen in zal de Amerikaanse speciale afgezant Dennis Ross, waarschijnlijk van Jeruzalem doorreizen naar Da mascus om de voorstellen tot 'creatieve oplossingen' daar voor te leggen. De Franco-aanhangers vormen in Spanje nog slechts een kleine groep. Dit weekeinde herdachten ze in Madrid de dood van de fas cistische dictator, vandaag precies twintig jaar geleden. foto epa Athene (afp/dpa) - De gedetineerden die al zes dagen muitten in de gevangenis van Korydallos bij Athene hebben gisteren hun opstand beëindigd. De betrokken autoriteiten hebben be vestigd dat de ongeveer dertienhonderd gevangenen zijn te ruggekeerd naar hun cellen nadat de minister van Justitie be tere omstandigheden in de gevangenis had beloofd. De opstand kostte vier gedeti neerden het leven. Eén man werd door medegevangenen gelyncht en drie gevangenen stierven door een overdosis van drugs, die ze uit de gevangenis-apotheek had den weggenomen. Vijfenzestig gedetineerden liepen verwondin gen op, ook bij onderlinge afre keningen tussen de gevangenen waarvan de meesten waren ver oordeeld wegens zware misdrij ven. Jeugdige gevangenen die vrijdag uit de gevangenis waren geëva cueerd, zeiden tijdens de muite rij mishandeld en verkracht te zijn. Ook gevangenen die met de autoriteiten wilden meewerken, werden aangevallen. Een groep gevangenen probeerde gisterochtend opnieuw te ont snappen, maar de politie verhin derde dat. De op uitbraak zin nende gedetineerden stichtten vervolgens brandjes in het ge bouw, maar medegevangenen blusten deze. De Griekse minister van Justitie, Pottakis, die de crisis sinds don derdag behandelde, zei tevreden te zijn dat de autoriteiten zich hebben gehouden aan de belofte om de muiterij niet met geweld te bedwingen. „Wij weten precies wat voor soort gevangenen er in Korydal los zijn. God zij dank dat wij geen andere methoden hebben gebruikt om de revolte te beëin digen." De eerder gegijzelde acht perso neelsleden waren al door de op standelingen vrijgelaten. Pottakis beloofde dat de voedsel voorziening aan en de medische verzorging van de gedetineerden spoedig op gang zal komen. Hij ging er tevens mee akkoord dat aanklagers, advocaten, persver tegenwoordigers en de gevange nisleiding de strafinrichting kunnen bezoeken. Madrid (rtr/anp) - Nog maar twintig jaar geleden werden in Spanje kritische politici gearresteerd of het land uitge- treiterd en kranten en televisie nauwge zet door de overheid in de gaten gehou den en gecensureerd. Toen dictator Francisco Franco op 20 november 1975 stierf, volgde een periode van beheerste verandering, die in 1977 leidde tot de eerste vrije verkiezingen sinds de bur geroorlog. Nu lijkt de pluralistische democratie in Spanje even stabiel als in de meeste andere Westeuropese landen, ondanks schandalen die de regering van de socialistische premier Felipe Gonzalez teisteren. De laatste poging de oude orde te herstellen, is lang geleden: in 1981 viel de officier Tejero gewapenderhand de Cortes, het Spaanse parlement, binnen. De Spaanse democratie heeft veel te danken aan koning Juan Carlos. Franco had hem lang voor zijn dood als opvolger aangewezen. De monarch loodste het land geleidelijk en behoedzaam door de moeilijke overgangspe riode. In de twintig jaar sinds Franco's dood is Spanje lid geworden van de Europese Unie. Het heeft het leeuwedeel van zijn koloniale rijk opgegeven. „De vrees voor autoritaire systemen is er niet meer, het reactionaire ge- dachtengoed komt nog maar weinig voor en extreem-rechts is bijna verdwenen," zegt de politicoloog Enrique Mujica, tevens oud-mi nister van Justitie. Volgens de conservatieve parlementariër Ga briel Cisneros is nog ten tijde van de fascisti sche dictatuur een basis gelegd voor het mo derne Spanje. Al in de jaren zestig waren er grote sociaal-economische veranderingen door de snelle opbouw van de industrie en een eerste aanzet tot meer burgerlijke vrijhe den. „Het enige overgebleven archaïsche element was in 1975 het politieke systeem," meent Cisneros, een van de zeven mensen die na Franco's dood werkten aan een nieuwe Spaanse grondwet. Oudere journalisten herinneren nog de tijd toen zij vijftig jaar cel riskeerden voor kri tiek op de regering. „In de laatste jaren on der Franco had de pers een zeer zorgvuldig gecontroleerde vrijheid," zegt Joaquin Prieto van het dagblad El Pais. „Nu heeft zij prak tisch absolute vrijheid." Veel kranten lijken ook niet bang voor ver volging wegens smaad, wat, zoals in alle Westerse democratieën, uiteraard verboden blijft. Politici schromen niet elkaar in het openbaar te beledigen in bewoordingen die in andere landen tot rechtszaken zouden lei den. In de begintijd van de democratie moest de hoofdredacteur van het in 1976 opgerichte El Pais nog terechtstaan omdat hij een artikel over voorbehoedsmiddelen had gepubliceerd. Nu hangt condoomreclame aan de bushaltes, en de krantenkiosken puilen uit van de por nobladen. Ook laten de Spanjaarden niet na, uiting te geven aan hun individuele vrijhe den door gebrek aan respect voor verkeersre gels en voorschriften tegen geluidsoverlast. Over blijven vooral de problemen corruptie en separatisme in Baskenland. „Corruptie is een gevaar voor het aanzien van de politieke klasse. Maar de democratie zit stevig in het zadel," zegt Prieto. „De opkomst bij verkie zingen is hoog, en maar zeer weinig mensen denken dat er een alternatief is voor de de mocratie." Volgens een opiniepeiling die El Pais giste ren publiceerde, vindt 76 procent van de on dervraagden dat de democratie te verkiezen is boven elke andere regerinsvorm. In 1980 zei dat nog maar 49 procent van de Span jaarden. Tegelijkertijd wordt met de afstand het oor deel over het fascisme milder: Volgens 63 procent van de ondervraagden was de Fran co-tijd een etappe in de Spaanse geschiede nis die zowel goede als slechte kanten had. Van de Spanjaarden is 82 procent trots op de manier, waarop zich de overgang van het au toritaire bewind naar de democratie heeft voltrokken. Door Jaap van Wesel (anp) Washington - Oorlog en vre de in de Balkan hebben dui delijk gemaakt dat het ont breken van Amerikaans lei derschap een recept voor chaos is. Negentien dagen hebben Kroaten, Serviërs en Bosniërs nu onderhandeld onder Amerikaanse bemid deling op de luchtmachtbasis Patterson in Dayton in de staat Ohio. Afgelopen weekeinde zijn de Amerikaanse minister van Bui tenlandse Zaken Warren Chris topher en minister van Defensie William Perry naar Dayton ge vlogen in de hoop dat zij de on derhandelingen kunnen afron den. Een akkoord zou een enorm succes zijn voor de Ame rikaanse diplomatie en presi dent Clinton, die de oorlog in de Balkan aan de top van zijn bui tenlandse agenda heeft ge plaatst. De Verenigde Staten hebben dit najaar na jarenlang aarzelen en zig-zag politiek het initiatief genomen in Bosnië. De directe aanleiding had weinig te doen met een zorgvuldig afwegen van politieke prioriteiten. President Clinton liet zich in de eerste plaats leiden door overwegingen van binnenlandse politiek toen hij een Navo-offensief aankon digde gevolgd door een diplo matiek offensief van de onder minister van Buitenlandse Za ken Holbrooke. Het Congres heeft in juli een wet aangenomen die de presi dent verplicht eenzijdig het wa penembargo tegen Bosnië op te heffen. Dat was een ernstige motie van wantrouwen tegen de president. Hij torpedeerde de wet via een veto, in de weten schap dat er meer dan genoeg stemmen waren om dat veto te ontkrachten en hem vervolgens in een onmogelijke positie te brengen: de Amerikaanse wet te gehoorzamen door het embargo op te heffen en daarmee het in ternationale recht te schenden. Gesteld voor die keuze besloot de president dat Amerika in de Balkan het initiatief moest ne men. Zo is het te verklaren dat de Navo voor het eerst een vuist maakte door middel van syste matische luchtbombardementen op Servische doelen. Met stilzwijgende Amerikaanse goedkeuring heroverde Kroatië de Krajina, en toen de Servische strijdkrachten voldoende waren verzwakt achtte Amerika de tijd rijp voor een diplomatiek offen sief. Onderminister van Buiten landse Zaken Holbrooke pen delde tussen de partijen en be werkstelligde een staakt-het- vuren. Hij deed dat volgens het oude recept van Henry Kissin ger die in de jaren zeventig in het Midden-Oosten pendeldi plomatie had bedreven tussen Israël en zijn Arabische buren. De Serviërs hing voortdurend het zwaard van Damocles boven het hoofd van een nieuwe syste matische luchtcampagne, ter wijl in die tijd de Bosnische en Kroatische strijdkrachten een groot deel van het territorium van Bosnië op de Serviërs her overden. Het staakt-het-vuren kwam be gin oktober toen de Navo-top in Williamsburg bijeen was met als belangrijkste agendapunt: een vredesleger voor Bosnië. De constructie van een gemeen schappelijke VN- en Navo-ope- ratie was op een fiasco uitgelo pen. Teneinde doelmatig te werk te kunnen gaan moest Amerika nu de bondgenoten verenigen achter een vredesope ratie onder Navo-commando. Een grote troepenmacht die op een geloofwaardige manier een vredesakkoord tussen de par tijen zou kunnen begeleiden. De bondgenoten, en uiteindelijk ook Rusland stemden in. De VS besloten voor de vredes onderhandelingen opnieuw de procedure over te nemen die vo rige regeringen met succes had den toegepast in het Midden- Oosten om Israël en zijn Arabi sche buren nader tot elkaar te brengen. De leiders van Israël en Egypte werden in 1978 opge sloten in Camp David, het bui tenverblijf van de president, totdat ze het eens waren over een vredesverdrag. Dit keer werd een persoonlijke betrokkenheid van de president te riskant geacht. De kans op mislukken was te groot. Dus werden de onderhandelingen ver van Washington gehouden op een geïsoleerde luchtmacht basis in het Midden-Westen. Als de partijen hun handteke ning zetten onder een vredes verdrag dan rest de president nog een laatste taak: het bin nenlandse front ervan overtui gen dat het sturen van vijfen twintigduizend Amerikaanse soldaten naar Bosnië in het na tionale belang van Amerika is. Succes in het Republikeinse Congres is allerminst verzekerd. Tot dusver heeft het Congres zich tegen een dergelijke opera tie uitgesproken en resoluties aangenomen die het zenden van troepen verbieden. Maar de president is daar niet aan gebonden. Formeel heeft hij als commandant van de strijd krachten geen toestemming van het Congres nodig om troepen te sturen. Maar steun van het Con gres is politiek wel verstandig, al was het maar omdat het Con gres moet beslissen over de mil jarden die zo'n operatie gaat kosten. De belangrijkste troef van de president in de volgende slag op het binnenlandse front is het vredesverdrag en het prestige dat Amerika wint nu het op nieuw zijn leidersrol als grote mogendheid heeft bevestigd. Maar desondanks is succes in deze operatie geenszins verze kerd. VAN ASSEPOESTER tot begeerde bruid. Het is een rolverwis seling die zelfs het altijd zo buigzame CDA moet hebben ver rast. De christendemocraten hebben tot nu toe weinig plezier beleefd aan hun oppositierol. Door zowel kiezer als politieke rivalen worden ze nauwelijks serieus genomen, op ziin h»« met mededogen bekeken. Het CDA leek de weg kwijt te zijn tot de presentatie van de nota 'Nieuwe Wegen, Vaste Waarden'. De onder leiding van oud-Eurocommissaris Andriessen samengestelde visie op de toekomst is niet slecht gevallen, ondanks dat in eigen achter ban de meningen verdeeld zijn. CNV-voorzitter Westerlaken wees bijvoorbeeld tijdens de partijraad van de christendemo craten op de gevaren van de afschaffing van het minimum loon. Opvallend is dat regeringspartners CDA en PvdA menen in de CDA-plannen overeenkomsten te zien met hun eigen toe komstvisies. Het nieuwe stelsel van sociale zekerheid wordt niet alleen door het CDA, maar eveneens door PvdA en VVD nagestreefd. VVD-fractievoorzitter Frits Bolkestein heeft de nota van het Strategische Beraad van het CDA met instem ming begroet. Vleierij die bij voorzitter CDA-voorzitter Hel- gers niet in goede aarde is gevallen. Hij verwijt de liberalen een opvallend gebrek aan visie voor de lange termijn. De avances van PvdA en VVD in de richting van het CDA, dat tot nu toe als aangeschoten wild door politiek Nederland strompelde, is goed voor het geknakte zelfvertrouwen van de chistendemocraten. Iets van dat herboren elan was merkbaar op de partijraad in Nijmegen. Of dat het CDA in electoraal opzicht zal helpen, is de vraag, Want uit de reacties van de regeringspartijen op de CDA-nota is opnieuw duidelijk geworden dat Nederland in het politieke midden is dichtgeslibd. De grote politieke partijen verdringen elkaar op de vrije markt, roepen om het hardst dat het stelsel van sociale zekerheid op de helling moet en hebben het bij voortduring over het terugkeer van normen en waarden. Creativiteit en originaliteit worden ingeruild voor populisti sche thema's, met als absolute kampioen de VVD. Met het aantreden van het paarse kabinet was er kans op een frisse wind in de Nederlandse politiek. Dat streven dreigt te worden gesmoord in de grijze brei van een kleurloos middenveld. Aantal doden bootongeluk Suriname stijgt Paramaribo - Het aantal slachtoffers van het bootongeluk dins dag op de Surinamerivier is tot zes gestegen. De vrees bestaat dat er nog meer lijken worden opgevist. Er zijn nog zeker drie personen vermist. De ramp legt een domper op het 20-jarig be staan van de Republiek Suriname, dat volgende week zaterdag wordt gevierd. Dinsdagmiddag zonk de motorboot van een parti culiere ondernemer bij slecht weer. Volgens de bootsman waren er twintig personen aan boord van het schip, onderweg van Pa ramaribo naar Meerzorg. Het vaartuig werd volgens een geredde passagier bij een krachtige wind door een golf van zeker drie meter hoogte getroffen. Griekse politie beëindigt bezetting school Athene - De Griekse oproerpolitie heeft zaterdagmorgen de be zetting van een hogeschool in de hoofdstad Athene beëindigd. Naar schatting vijfhonderd jongeren die zich tot anarchist had den uitgeroepen, vierden vrijdag met straatgevechten met de po litie de 22e verjaardag van een studentenopstand tegen het Griekse kolonelsregime (1967-1973). Na de rellen trokken de rel schoppers zich terug op de Atheense hogeschool. De politie verichtte er 470 arrestaties. De meeste arrestanten waren tussen de 13 en 20 jaar oud. De politie moest de toestemming vragen aan de senaat van de technische hogeschool om het gebouw bin nen te mogen trekken. De hogeschool geldt als vrijplaats. Er hebben in Griekenland vaak rellen plaats op de 17e november. In 1992 leed dezelfde hogeschool miljoenen guldens schade door plunderende 'anarchisten'. Lafontaine wil linkse meerderheid Hamburg - De nieuwe SPD-voorzitter Oskar Lafontaine streeft ernaar na de Bondsdagverkiezingen in 1998 een coalitie met Bündnis 90/De Groenen te vormen. Ook wil hij een dialoog aan gaan met de post-communisten van de PDS. Dat staat in een in terview dat het weekblad Der Spiegel vandaag publiceert. De Groenen hebben nog nooit in een federale Duitse regering geze ten. Lafontaine ziet voor 1998 kans 'op een meerderheid voor het linkse kamp', die een eind moet maken aan het reeds dertien jaar durende kanselierschap van de christen-democraat Helmut Kohl. Israël gaat extreme groepen aanpakken Jeruzalem - De Israëlische regering heeft gisteren besloten een speciaal bureau op te berichten voor de coördinatie van de be strijding van extremistische groeperingen. Het lichaam richt zich niet zozeer op Arabische terroristen, maar op militante or thodox-joodse bewegingen. De beslissing om extra aandacht te schenken aan het joodse extremisme volgt op de moord op pre mier Yitzhak Rabin op 4 november door een extreem-rechtse jood, Yigal Amir. De regering wil ook met maatregelen komen om extremistische groeperingen illegaal te verklaren en ze ver volgens open te breken. Denemarken viert sprookjeshuwelijk Hilleröd - Denemarken heeft zaterdag de eerste koninklijke bruiloft in 28 jaar gevierd. Prins Joachim trad in de kapel van het kasteel Frederiksborg bij Kopenhagen in het huwelijksbootje met Alexandra Manley uit Hongkong.Tienduizenden Denen ju belden het bruidspaar op weg naar de kerk toe. De tocht leek vrijdag nog in gevaar te komen door zware sneeuwval, maar za terdag was de situatie weer zo normaal dat Koning Winter alleen voor een sprookjesachtig decor zorgde. FIS bereid tot 'dialoog' Algerije Algiers - Het Islamitisch Reddingsfront (FIS) in Algerije, dat verzwakt is na het fiasco van zijn oproep de donderdag gehou den presidentsverkiezingen te boycotten, heeft opgeroepen tot een 'dialoog' met de winnaar, president Liamine Zéroual. Het initiatief zou een herstel van de contacten tussen beide kampen kunnen inluiden. De hoge opkomst plaatst het FIS in een moei lijke positie. In de volkswijken gingen veel mensen die in decem ber 1991 bijdroegen aan een grote overwinning van het FIS, toch stemmen. De verkiezingen in 1991 werden door de regering afge last toen het FIS op de overwinning afstevende. Daarna brak de burgeroorlog uit, waarbij 50.000 doden zijn gevallen. Prognose: Nationalisten Catalonië winnen Barcelona - De Catalaanse nationalisten van de regerende Con- vergencia i Unio hebben de regionale verkiezingen gisteren ge wonnen. Maar zij lijken hun absolute meerderheid te verliezen, volgens de eerste prognoses. De socialisten werden opnieuw de tweede partij in de autonome regio in noordoost-Spanje, met zijn eigen taal en cultuur, maar verloren duidelijk steun. De conservatieve Volkspartij, die lan delijk in opmars is, won duidelijk. Ze is nu de derde partij m Catalonië. Ierse rocksterren steunen echtscheiding Dublin - Ierse regeringsleiders hebben gisteren steun gekregen van roek-sterren als Van Morrison en Bono van U2 tijdens ee bijeenkomst over de invoering van echtscheiding in het katholi - ke land. De Ieren stemmen hierover vrijdag tijdens een re'ef!e dum.De stemmen voor echtscheiding lijken volgens opiniePel" gen iets groter in aantal. goDie? nrobieem lost u hot beste» een ..Kleintje .n de <%J' immers met m.nstens| rvan de ytien Stemlezers - lezeressen die speciaad ^langstelling hebben voorj °kf»ntjes'-rubriek -personeel gevraagd ligt hetë "L,r de hand. dat er snel er| Vael reacties komen tfan onze verslaggever Oostburg/Terneuzen - an 1996 wil de geme1 „iet meer dan 35.000 gl bijdragen in de kosten! ristisch Bureau Zeeuwl 01). Dat is rond twa. der dan de gemeentel indertijd afgesproken v| van Rooijen moetbijdrJ Oostburg vindt dat dez Van onze verslaggever jerneuzen - Het politij samenwerking met Belg gend jaar worden twee schrijdende criminaliteil Hieraan nemen zowel wacht en Belgische gemee ke politiekorpsen als de Zl vlaamse politie en het Opl Ministerie deel. De samenwerking krijgt BOg meer gestalte in het J van vier gezamenlijke Twee op het vlak van het i ai twee op het gebied van I overschrijdende drugscrirj teit. Bovendien komt structureel grensoversch politie-overleg. Dit blijkt uit het zaterdag senteerde beleidsplan 199 als titel 'Samen beter w| meekreeg. In dit plan zijn nog veelj voornemens vastgelegd, het district zich richt op hl en van de veiligheid opl en op dienstverlening aa Zeeuwsvlaamse bevq Daarbij wordt veel aan beteed aan veel voorkoij criminaliteit, lokaal emstil minaliteit en overlast. In li op dit vlak, zo staat te leze! stijging waarneembaar opzichte van 1994. „Het ook gerechtvaardigd te sl naar een stabilisering, tenq naar een lichte daling va| aantal misdrijven". Verkeer Bedrijfsmatig zijn voor vel jaar een aantal doelen gt Wat betreft verkeersveill denkt men volgend jaaij grootschalige alcoholcontrc| houden. 200.000 voertuig controleren op snelheid en op te treden tegen parkeer J sen. Criminaliteit, al dan niet schalig, krijgt de nodige dacht. De politie wil in 19!] Van onze verslaggever Vlissingen - Bij uitgev ADZ verschijnt deze wi een nieuw boek over Bi kens. Het heet 'Groeten Breskens' en het is samen steld door Henk Hendri es Sjaak Fenijn. to het boek staan zo'n vi honderd prentbriefkaai en foto's. Met name de pre briefkaarten vormen da mee nagenoeg het compl aantal dat tot 1940 van Bi kens is gemaakt. Het mer deel is in zwart/wit, mi e® klein aantal is in kl afgedrukt. Ze worden in het boek gep senteerd als een wandel) jn woord en beeld door Bi ens. Daarnaast bevat nek drie plattegronden ïoo, ns' respectievelijk 1881,1941 en 1970. det eerste exemplaar van oek wordt vrijdag overhi gd aan J. Hennekeij, Gedeputeerde Sta! »an Zeeland. Dit gebeurt t ens een bijeenkomst in 1 wapen van Breskens. I sag, ftelt 156 PaSina's gaat 44,95 kosten. ^edieven slaan t Ec] °nze c°rrespondent op' de nacht van dondc deVn g ls vanuit een sta aiigec?anstraatteEedeeen neergestoten, wefland na<d?t.werd vj een aan de keursteel hrieri„;ars een waarde Ook 5 gulden ontvreen tuur rrm schrikdraad-ap] 8e var egfnomen met een v n zeshonderd gulden. i

de Stem | 1995 | | pagina 4