Bolkestein omhelst CDA-discussie GOED KOOP Riod wijst ook herzien boek over prins Bernhard af CDA hervindt aarzelend zelfvertrouwen Vuurwerkhandel verrast GEHAKT D66 maakt 'Paars II' tot inzet verkiezingen 1998 Kabinet: 400 miljoen om armoede te bestrijden Produktie Dow lijdt niet onder kapotte nafta-pijp 0ESTEM BINNENLAND A3 'Voorstellen CDA voor nieuw stelsel sociale zekerheid lijken op die van WD' WD: Kabinet had Lubbers nooit moeten kandideren Tweede Kamer verdeeld over plannen Tommei half om half kilo voordeel van W&T BINNENLAND KORT O NOVEMBER 1995 Iroot-Brittannië en Ierland- laandag van het zuidwesten ut toenemende wind en bewol :mg gevolgd door regen In >ost Engeland en Schotland log perioden met zon. dinsdag iveral veel bewolking en enige ïjd regen. Middagtemperatuur •ond 9 graden. Dinsdag in Ier. and iets hoger. ïelgië en Luxemburg: Perio- ien met zon en vrijwel overal iroog. Dinsdag later op de dag n het westen geleidelijk meer lewolking. Maxima rond 6 praden. 4oord- en Midden-Frankrijk- n het westen wolkenvelden en n het oosten zonnige perioden /rijwel overal droog. Dinsdag 'an het westen uit geleidelijk neer bewolking en langs de vestkust mogelijk regen. Mid- lagtemperatuur rond 5 graden angs de kust enkele graden ho- ;er. Zuid-Frankrijk: Vrij zonnig, naar in het westen wolkenvel- len en vooral dinsdag kans op vat regen. Maandag eerst nog ïen matige Mistral. Middag- ;emperatuur oplopend tot rond 10 graden op dinsdag. In het ;uiden ongeveer 15 graden. Portugal: Maandag in het noor- ien wolkenvelden en een enke- e regen of onweersbui. In het zuiden meer zon en droger. Dinsdag overwegend bewolkt >n van tijd tot tijd regen, moge- Ijk ook onweer. Middagtempe ratuur dalend naar 14 graden in het noorden tot 19 graden in de Algarve. Spanje: In het zuiden perioden net zon en droog. In het noor den en dinsdag ook in het bin nenland meer bewolking. Vooral in het noorden regen en mogelijk onweer. Maxima rond 18 graden in Galicia tot 25 gra den aan de Costa del Sol. Canarische Eilanden: Overwe gend zonnig en droog. Middag- remperatuur rond 26 graden. Italië: Vooral in het zuiden, en maandag ook in de Apennijnen veel bewolking en enkele bui en, mogelijk met onweer. El ders meer zon en droog. Mid dagtemperatuur tussen 7 en 12 graden. Griekenland en Kreta: In de loop van maandag van het wes ten uit toenemende bewolking gevolgd door enige tijd regen. Mogelijk ook onweer. Maxima rond 8 graden bij Thessaloniki tot 13 graden op Kreta. Duitsland: Maandag in het zui den veel bewolking en nog pe rioden met regen of sneeuw. In het noorden opklaringen en een enkele winterse bui. Dinsdag plaatselijk perioden met zon en vrijwel overal droog. Middag- temperatuur tussen 1 en 4 gra den. Zwitserland: Aan de noordzij de van de Alpen veel bewolking en van tijd tot tijd sneeuw. In het zuiden perioden met zon en droog. Maandag veel wind. Dinsdag overal meer zon en droog. Maxima rond 2 graden in het noorden tot 8 graden bij Locarno. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 3. Kompasroos, 6. lokaalspoor; 8. jagcrslat'j"'' haken; 12. Hoornaar; 13. uitgeetste 16. omwonenden; 17. kriebelig, triode. Vertikaal: 1. Omvangrijk; 2- dot- ontploffingen; 3. klopjacht; 4. minst; 5. rap; 7. onmin; 9. lichtten heid; 10. geaard; 14. inmaker, t0egift' ©JFS •se!ueedoou>|Ua. el aisuaA'pjoq do taoA pa°M MAANDAG 20 NOVEMBER 1995 l/jn onze verslaggever (usterdam - Ook een tweede, aan- versie van een boek met onthullende mededelingen 0 het verleden van prins Bern ard heeft geen genade kunnen vin- Jen in de ogen van het bestuur van iet Rijksinstituut voor Oorlogsdo- cumentatie (Riod). Het bestuur wil je gesprekken met de twee auteurs fel voortzetten. De voorzitter van het Riod-bestuur, prof. mr. E. Schrage, zei zaterdag dat er 'eigenlijk geen twijfel aan bestaat' dat het Riod het boek uiteindelijk wel zal publiceren. Hij verwacht dat het con flict met de twee Riod-onderzoekers voor het einde van dit jaar zal zijn op gelost. Hij noemde de houding van het Riod-bestuur ten opzichte van het boek 'heel positief'. De twee auteurs zijn voor commentaar onbereikbaar. Het Riod heeft dr. G. Aalders en mede-auteur dr. C. Hilbrink een spreekverbod opgelegd, omdat pu bliciteit de voortgang van de gesprek ken zou kunnen belemmeren. Dr. Aal ders zei eind vorige week nog in deze krant dat de zaak 'muurvast' zit. In hun boek willen de twee Riod-onder zoekers aantonen dat prins Bernhard veel langer lid is gebleven van de Duit se nazipartij NSDAP dan tot dusver be kend was. Ook willen de twee onthullen op welke wijze de Nederlandse regering in 1948 geprobeerd heeft prins Bern hard uit het NSDAP-ledenregister te laten schrappen. Bestuursvoorzitter prof. Schrage: „Het is simpelweg zo: als de passages over Bernhard voldoende gedocumenteerd zijn, dan blijven ze staan. En waar ze niet voldoende gedo cumenteerd zijn moet daarover worden gesproken." Bij de vergadering, afgelopen vrijdag, over de tweede versie van het boek, hebben zowel Schrage als zijn mede bestuursleden prof. J. Bank en prof. P. Steenkamp opnieuw bezwaren tegen de inhoud naar voren gebracht. Volgens prof. Schrage gaat het daarbij echter vooral om 'kleinigheden'. Als voorbeeld noemt hij dat de auteurs een aantal juridische termen foutief ge bruiken. „Ze schrijven bij voorbeeld over het subsidiaire misdrijf verduiste ring en dan zetten ze subsidiair nog tussen aanhalingstekens ook. Nou, ik ben vele jaren rechter geweest, maar bij een subsidiair misdrijf kan ik me abso luut niks voorstellen. De auteurs zullen dit soort opmerkingen heus in acht moeten nemen." Van onze Haagse redactie pen Haag - WD-leider Bolkestein vindt dat de jongste CDA- voorstellen voor de hervorming van de sociale zekerheid sterk oi-ereenkomen met de opvattingen van de WD hierover. li het CDA wordt gediscussieerd jver een nieuw stelsel, waarin niet langer het recht op een uit tering, maar de plicht tot werk centraal staat. Wel bestaat de mogelijkheid op een aanvullende litkering. Bolkestein ziet veel overeenkomsten met het door de VVD bepleite ministelsel, zo con stateerde hij zaterdag in dagblad touw. De CDA-plannen staan in het lapport 'Nieuwe wegen, vaste taarden' van de Strategische Beraadsgroep onder leiding van Frans Andriessen. Die heeft eer ier al laten weten dat het CDA juist niet kiest voor het ministel sel van de WD. CDA-fractieleider Heerma ging zaterdag op de partijraad in Nij megen nauwelijks in op de uitla ting van Bolkestein. „Het rap port is bedoeld om binnen en buiten de partij de discussie los Ie maken. Gezien de reactie van ie heer Bolkestein lukt dat aar- iig", aldus Heerma. Het loslaten van het wettelijk inimumloon in de CDA-plan- ten stuit op verzet van vakcen trale CNV. Voorzitter Westerla- ken zei er in Nijmegen niets voor le voelen dat 'de gesel van de Rotterdam (anp) - Het kabi net had de kandidatuur- Lubbers voor de topfunctie bij de Navo niet moeten doorzetten na de aarzelingen van de oud-premier zelf over de haalbaarheid. De lezing die Lubbers dit weekeinde van zijn afwijzing is voor het WD-kamerlid Weisglas reden de regering komende week te vragen waarom zij Lubbers toch over de streep heeft getrok ken. De Tweede Kamer voert een debat over de mislukte kandidatuur.Het beeft Lubbers naar eigen al in een vroeg sta dium bevreemd dat de Ne- regering het oog °P hem had. De Navo kiest traditiegetrouw haar secre tarissen-generaal uit de g van politici die bekend in en met de organisatie: wud) ministers van Buiten landse Zaken en Defensie, lubbers zaterdag in Was hington over het moment waarop het kabinet hem be naderde: „Het zou iets nieuws in de geschiedenis van de Navo zijn als het ie mand werd die langdurig Premier is geweest. Die ge wend is zelf beslissingen te nemen en niet om ze uit te voeren." opmerkingen van Lub- "ers sterken de WD in haar atandpunt dat het kabinet Jeter Euro-commissaris Van "en Broek voor de Navo- fost had kunnen voordra gen. Weisglas en zijn fractie- e'der Bolkestein hebben W den Broeks naam al 0°rt na het aftreden van de Claes uitgebreid in de ,--blas blijft erbij dat het j® er verstandig aan tn ^en Broek alsnog 1framing te geven om n baan te veranderen, Meer mocht blijken dat over zijn kandidatuur j^mmigheid bestaat in wn ®roek voldoet vol- MWeisglas veel meer dan fiei' j aan ^et 'Navo-pro- dat de Amerikanen r,aaR zien. Het WD-kamer- tino i ^at ^an den Broek J f eeds zeer goede kan- hee t, omdat de meest 'e kandidaten moment - de Noorse me- dit - ue rju w Brundtland en de een cf ^olana - ook niet ben Navo-profiel heb- Aanbieding geldig van ma. 20 november t/m wo. 22 november 1995. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. 'AUM ELKE DAG GOED NIEUWS markt dan het sociale minimum gaat bepalen'. Omdat hij de poli tiek niet betrouwbaar genoeg acht om een nieuw sociaal mini mum te garanderen, wil Wester- laken vooralsnog niet af van het minimumloon. Heerma daagde op de CDA-par- tijraad D66 uit nu eens duidelijk aan te geven waar de partij voor staat. D66-fractievoorzitter Wolffensperger reageerde giste ren getergd. „Het is raar van Heerma dat hij paars niets bij zonders noemt. Het CDA zegt daarmee eigenlijk dat het er niet toe of het CDA wel of niet in de regering zit", aldus Wolffensper ger. En hij sloeg onmiddellijk te rug met zijn kritiek op het rap port 'Nieuwe wegen, vaste waar den'. „Het CDA probeert het sociale gezicht op te poetsen door het minimumloon af te schaffen. Mooier kan ik de twijfel binnen het CDA niet verwoorden". Den Haag (anp) - PvdA, CDA en D66 reageren kritisch op de voorstellen van staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) om de huursubsidie vanaf 1997 te verruimen. Het voorstel om de huurstijging voor de corporaties volgend jaar te stellen op maxi maal 6,5 procent levert verdeelde commentaren op. Tommei wil meer mensen in aan merking laten komen voor een volledige huursubsidie. Daar naast krijgen vooral huurders met lagere inkomens, grote ge zinnen en ouderen extra steun. Bewoners die een flink vermogen bezitten raken echter hun subsi die kwijt. PvdA-kamerlid Dui- vesteijn vindt de voorgestelde aanpassing van de huursubsidie een verbetering, maar onvol doende. Ook D66'er Jeekel vraagt zich of de aanpassing vol doende is om een tweedeling tus sen rijke en arme buurten tegen te gaan. Maar hij verwacht in ie der geval dat het nieuwe subsi diebeleid een stevig bijdrage kan leveren aan de armoedebestrij ding. Om diezelfde reden is CDA'er Esselink tevreden over de voorgestelde aanpassing. Het voorstel voor de maximale huur stijging roept gemengde reacties op bij de Tweede-Kamerleden. Duivesteijn vindt het maximum te hoog. Jeekel vraagt zich af in hoeverre de reservepositie van corporaties een lagere huurstij ging toelaat. Esselink (CDA) is daarover minder enthousiast. Hij vindt dat de overheid moet oppassen de verhuurders niet te veel aan banden te leggen, ook in het belang van de huurders. Te lage huren kan leiden tot een fi nanciële verzwakking van de coporaties. (ADVERTENTIE) Politie, douane, justitie, Explosieven Opruimingsdienst, de Fiscale Inlichtingen- en Opsporingsdienst en de Centrale Recherche Informatiedienst hebben zaterdag invallen gedaan bij tal van vuurwerkhandelaren. Op hetzelfde tijdstip, om te voorkomen dat zijn elkaar zouden waarschuwen. In Dronten werden miljoenen kilo's vuurwerk in beslag genomen. Het gaat om illegaal vuur werk en vuurwerk dat niet in de boekhouding voorkomt. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - D66 wil de sa menwerking met PvdA en WD ook na de volgende Tweede-Kamerverkiezingen voortzetten. De Democraten maken 'Paars II' tot inzet van die verkiezingen in 1998. Sa menwerking met het CDA in een coalitie lijkt D66 daar mee opnieuw uit te sluiten. Dat bleek gisteren tijdens een D66-discussiebijeenkomst over de toekomst van de partij. D66- fractievoorzitter Wolffensperger bestempelde het paarse kabinet als 'een van de grote verworven heden' van de partij. „Ook bij de volgende verkiezin gen willen we paars tot inzet maken". D66 wil zich bij die verkiezingen profileren als een aantrekkelijke partij met 'vernieuwende ideeën op basis van de oude uitgangs punten vrijheid en solidariteit, met een verkiezingsprogramma dat niet ruikt naar ouwe koek'. Wolffensperger benadrukte het belang van een betere profilering van de partij om te voorkomen dat kiezers het nut van D66 niet meer zouden zien. Hij erkende dat het gevaar bestaat dat D66 'geplet' wordt tussen PvdA en WD. „De fractie kan nog duidelijker zijn. Wij zullen ons juist moeten profileren op die onderwerpen waarbij wij geen middenpositie innemen," aldus de fractievoor zitter. D66-leider Van Mierlo vindt dat de partij 'paars' na drukkelijk moet omarmen. „Dat zou wel eens onze kracht kunnen worden." D66 moet zich ook niet teveel in de verdediging laten drukken. Van Mierlo waar schuwde voor, wat hij noemde, het 'Calimero-effect', de partij zou wel wat zelfbewuster mogen zijn. Door Jeroen den Blijker en Carla Joosten DE OUDE KVP-rot glundert van oor tot oor. Steekt zijn handen omhoog en zwaait met zijn bos bloemen naar de zaal. Frans Andriessen, oud-Eurocom missaris en oud-minister van Financiën - 'ik ben in alles oud' - is de steun en toeverlaat voor het CDA in bange da gen. Vooral door zijn toedoen lijken de christen-democraten weer een beetje in zichzelf te gaan geloven. Voor CDA-fractieleider Enneüs Heerma en partijvoorzitter Hans Helgers is het wel een beetje zuur zaterdag op de partijraad in Nijmegen. Beiden moeten genoegen nemen met een beleefdheidsapplausje. De staande ovatie gaat naar Andriessen, die als een heuse Emile Ratelband (Tsjakka!) het CDA met peptalk bewerkt. Vooral zijn uitsmijter gaat erin als zoete koek. „We zijn er weer. Laat dat gevoel maar groeien. En naarmate dat gevoel groeit, zullen ook anderen zeggen: 'ze zijn er weer'. En zo hoort het ook." Nieuw leven blaast Andriessen de partij ook in met het rapport 'Nieuwe wegen, vas te waarden', waaraan hij met andere CDA- prominenten heeft gewerkt. Na anderhalf jaar gekissebis over personen en over het gestuntel van Heerma, is het eindelijk tijd voor de inhoud. Zo slaat het thema gezinspolitiek duidelijk aan. In het verleden heeft het CDA-Vrou- wenberaad keer op keer tevergeefs aan dacht gevraagd voor bijvoorbeeld de drie dubbele belasting van vrouwen: behalve werk buitenshuis en in het gezin, moeten ze ook nog eens zorgen voor hun ouders op leeftijd. Nu lijken de vrouwen eindelijk ge hoor te vinden. De jongerenorganisatie CDJA doet ook een duit in het zakje. Zij wil de verdenking wegnemen dat het CDA uitsluitend opkomt voor het traditionele gezin. Het CDJA pre senteert daarom een resolutie waarin staat dat de gezinspolitiek zich moet richten op alle duurzame samenlevingsverbanden. Heel slim schaart het partijbestuur zich achter die resolutie. Natuurlijk komt de partij op voor alle duurzame levensverban den. Maar de netelige kwestie of homopa ren ook kinderen mogen adopteren, omzeilt het CDJA. Daar zijn ook de jongeren nog niet uit. De discussie over een nieuw sociaal stelsel in een belendend zaaltje wil nog niet vlot ten. Het gaat over de verplichting tot werk, desnoods met een aanvullende uitkering. Het onderwerp is te gecompliceerd voor een achternamiddag. Uiteindelijk legt CNV-voorzitter Westerla- ken de vinger op de zere plek: hij vreest dat werkgevers in de toekomst vooral werk on der minimumniveau gaan aanbieden. „Want de rest vult de overheid dan wel aan," zegt Westerlaken. Zulke kritisch geluiden kunnen geen kwaad. De discussie die het CDA wil voe ren is er een voor de lange termijn. En dat intrigeert iemand als Felix Rottenberg, voorzitter van de Partij van de Arbeid. On derweg op vakantie naar Noord-Frankrijk komt hij de sfeer bij de grootste oppositie partij opsnuiven. „Wat mij vooral opvalt is dat die vrouwen zo goed zijn. Ze zitten bij na op de lijn van de PvdA," reageert hij. Ook van WD-zijde trekt de CDA-partij- raad aandacht. Juist op de dag dat het CDA zichzelf tracht te herwinnen, constateert fractievoorzitter Frits Bolkestein in dag blad Trouw dat het CDA steeds liberaler wordt. Zo ziet de WD-leider, na bestude ring van het rapport-Andriessen, geen ver schil tussen wat zijn partij en het CDA wil len als het gaat om de sociale zekerheid. CDA-leider Heerma laat zich niet van de wijs brengen door Bolkestein en richt zijn pijlen liever op de kleinste coalitiepartij. D66 moet maar eens kleur bekennen en zeggen waar het voor staat. „Voor D66, ooit opgericht als baanbreker voor politieke duidelijkheid, is dat toch niet teveel ge vraagd," fulmineert Heerma ietwat over moedig. Want het staat nog lang niet vast of zijn eigen CDA daadwerkelijk uit het dal zal komen. Ronduit geforceerd klinkt de liefdesverkla ring van partijvoorzitter Helgers zaterdag aan het adres van de boeren. „De landbouw is niet alleen een bedrijfstak, maar net zo goed een cultuurdrager van Nederland. Wie heeft er geen boer in zijn familie?," roept Helgers. Van die passie is in het Strategisch Beraad- srapport weinig terug te vinden. Daarin staan slechts dooddoeners als 'dat land bouw actuele milieu- en natuurproblemen moet oplossen'. Helgers vergeet bovendien dat het manifest juist sterke aandacht vraagt voor de grote steden. Frans Andries sen spreekt in Nijmegen niet voor niets over het CDA als stadspartij. Met zulke geluiden toont Andriessen meer visie dan de huidige partijleiding. En dat weet hij: van trots glimmend presenteert hij zich op de partijraad als een man van de wereld, aan wie het CDA nog veel kan heb ben. Na afloop telt Andriessen de zegenin gen van zijn noeste arbeid: „De partij heeft behoefte aan adrenaline. En die krijgt ze nu. Den Haag (anp) - Het kabinet wil circa 400 miljoen gulden uittrekken om de armoede te bestrijden. Dat blijkt uit de armoedenota van minister Melkert (Sociale Zaken), waar over het kabinet binnenkort een besluit neemt. Het bedrag van 400 miljoen wordt gevonden door al bestaande potjes beter te benutten en door meevallers aan te wenden.Zo wil Melkert dat de gemeenten 150 miljoen uit het budget voor bijzondere bijstand gebruiken voor steun aan uitkeringsgerech tigden die moeilijk kunnen rondkomen. Daar is dat geld ook voor bedoeld, maar de gemeenten houden nu jaarlijks tientallen miljoenen over. Dat komt onder meer doordat veel mensen zich ervoor schamen bij de gemeente om extra steun aan te kloppen. Melkert wil dat gemeenten het geld gerichter gaan gebruiken. Ze krijgen bovendien sneller toestemming bijzondere bijstand te verlenen. Daarnaast wil de bewindsman 85 miljoen aan de sociale diensten geven voor het scheppen van kinderopvangplaatsen voor bij standsmoeders. Die kunnen dan makkelijker een baantje accep teren. In de armoedenota wordt verder 66 miljoen uitgetrokken voor extra huursubsidie voor mensen die moeilijk kunnen rond komen. Dat bedrag is overigens al verwerkt in de plannen die staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) vrijdag naar buiten bracht. Melkert wil ook alleenstaande ouderen tegemoet komen. Hij wil een verruiming van een belastingaftrek die al bestaat voor be jaarden met alleen aow of met een klein aanvullend pensioen. Bijstandsgerechtigden van 57,5 jaar en ouder krijgen volgens de armoedenota meer mogelijkheden om wat bij te verdienen. Het zelfde geldt voor bijstandsmoeders met jonge kinderen, die geen sollicitatieplicht hebben. Tot slot wordt nog wat geld gereser veerd voor dak- en thuislozen. Hij relativeerde de kritiek op de partij als gevolg van enkele inci denten zoals het dreigement van D66-minister Sorgdrager om af te treden. „Alsof de partij met een enorm probleem zou zitten. Maar dat is allemaal Haagse angst. D66-ers in het land blijken helemaal niet aangeslagen". Hoewel D66 kiest voor een ver volg van 'paars', was er ook kri tiek op coalitiepartij WD. Wolf fensperger hekelde de opstelling van de WD in de Eerste Kamer, die tegenprestaties verlangde voor onder meer de steun aan het referendum. Unilever verandert inargarineproduktie Rotterdam - Door het gestaag teruglopende verbruik van marga rine ziet Unilever zich genoodzaakt de komende jaren te reorga niseren. Het Brits/Nederlandse concern zal zich daarbij toeleg gen op West-Europa, waar het over twintig produktiebedrijven beschikt. Het isnog onduidelijk, of dat leidt tot het sluiten van bedrijven en verlies van arbeidsplaatsen. Onder meer door de grotere be zorgdheid van consumenten over vetzuren in voeding loopt het margarineverbruik in West-Europa terug. In het jaarverslag over 1994 wijst het concern wel op de noodzaak meer vetarme pro- dukten te lanceren. Industriebond FNV hoopvol over Fokker Hilversum - Bij Fokker blijven volgens de Industriebond FNV de komende jaren interne aanpassingen nodig. Grootscheepse reor ganisaties en gedwongen ontslagen zijn echter uit den boze. „Wat dat betreft, is voor ons de bodem bereikt," aldus FNV-be- stuurder R. van den Bergh in het TROS-radioprogramma Ka merbreed. „Het gaat ons eerder om aanscherpingen van de be staande bezetting en het produktieproces. Mede door toeleveran ciers striktere (prijs)regels op te leggen, heeft Fokker de zaak volgens hem aardig op orde. Kindersmokkel-bende opgerold Rotterdam - Het openbaar ministerie in Rotterdam heeft samen met de Koninklijke Marechaussee een internationale organisatie ontrafeld die geruime tijd volwassenen en kinderen vanuit India, via Nederland naar de Verenigde Staten heeft gesmokkeld. In verband hiermee is in Amsterdam een 37-jarige man aangehou den, die als hoofdverdachte wordt beschouwd. Volgens de marechaussee zouden het afgelopen jaar zeker zeven tig kinderen via Nederland naar de VS zijn gebracht. Een team van de marechaussee arresteerde in verband met de mensen smokkel 25 verdachten op diverse plaatsen in Nederland. Eén man is nog voortvluchtig en verblijft in India. De verdachten zit ten inmiddels allemaal in voorlopige hechtenis. Ze hebben een bekentenis afgelegd. De marechaussee heeft tijdens het onder zoek vastgesteld dat de kinderen soms voor bedragen van 25.000 gulden door hun ouders werden verkocht. Zo hoopten ze hun kind een betere toekomst te geven in de Verenigde Staten. Utrechtse glastuinbouw ruiint het veld Harmeien - Na jarenlang gestechel is eindelijk overeenstemming in zicht over de grootscheepse verplaatsing van glastuinbouwbe drijven van Utrecht en Vleuten-De Meern naar de Harmeier- waard. Er is een verplaatsingsplan opgesteld, dat volgens de Stuurgroep Vinex nog voor de kerst ondertekend kan worden door de betrokken partijen: de provincie Utrecht, de gemeenten Harmeien, Vleuten-De Meern en Utrecht, het Bestuur Regio Utrecht (BRU) en de Belangenvereniging Agrariërs Vleuten-De- Meern-Harmelen. De verkassing van glastuinbouw is nodig voor de bouw van Leidsche Rijn. In deze nieuwe stad ten westen van Utrecht, ter grootte van Leeuwarden, moeten op Utrechts en Vleutens grondgebied uiteindelijk 30.000 huizen verrijzen. VERVOLG VAN VOORPAGINA De lekkage werd vastgesteld in controlekamers van Dow Chemi cal waar was te zien dat de druk in de leiding wegviel. Onmiddel lijk werd Total ingeseind waar met het doorpompen van de naf ta werd gestopt. „Door de hoge druk in de leiding stroomde er niettemin toch 200.000 liter weg," zegt Dow-woordvoerder W. van Loon. De opruimings werkzaamheden, waarbij nauw is samengewerkt met politie, brandweer, gemeente en provin cie, kwamen al snel op gang. Het produktieproces in Terneu- zen, waarbij nafta een belangrij ke grondtof is, ondervond geen hinder van de lekkage. „Door de aanwezigheid van ruime buffer voorraden is dat goed te beheer sen," aldus Van Loon. De bevolking van Ellewoutsdijk werd via snel verspreide pam fletten op de hoogte gehouden. Daaruit viel op te maken dat nafta weliswaar stinkt, maar niet giftig is en geen gevaar voor de volksgezondheid oplevert. „Het is vluchtig, net als benzine. Wat reëel aanwezig kan zijn, is ontploffingsgevaar. Geluk bij een ongeluk was echter dat het vrij koud en druilerig weer was," zegt Van Loon. Nadat het sein 'veilig' was gegeven, gingen op nieuw pamfletten richting inwo ners. De pijpleiding, die gisteren werd gerepareerd en onderzocht, is ui terlijk vandaag weer in gebruik. Tot dan kan men in Terneuzen vooruit met de buffervoorraad. De ontstane schade loopt in de miljoenen. Komende week gaat Dow, eige naar van de pijpleiding, onder zoeken hoe de bovengrondse af sluiter heeft kunnen lekken. „Want zoiets mag eigenlijk niet gebeuren," gaf Van Loon toe. Hij bood ook Ellewoutsdijkers die de zondagsrust in acht ne men, excuses aan. Die werden in de nacht van zaterdag op zondag gestoord door de drie bulldozers die het weiland afgroeven. „Ech ter hoe sneller je de grond af graaft, hoe minder kans er is dat de nafta zich dieper in de bodem verspreidt. Mensen bleken hier voor gelukkig begrip te kunnen opbrengen." Fuji Door een technische storing is gistermorgen bij de Tilburgse fa briek van Fuji Photo Film BV 1200 liter zilvernitraat in het rioolstelsel gelekt. Volgens de politie gaat het om een zeer gifti ge en schadelijke vloeistof. De lekkage gebeurde rond 5.00 uur in 'Plant 1' van Fuji. De po litie vermoedt dat de beveiliging niet gewerkt heeft, waardoor een opslagtank overstroomd is. Na dat personeel van Fuji de fout ontdekt had, heeft men maatre gelen genomen waardoor de lek kage gestopt is. De politie zal samen met de ge meente en de provincie een on derzoek naar de lekkage instel len. De politie heeft het Waterschap De Dommel op de hoogte van de lekkage gesteld. Volgens hoofd zuiveringsbeheer A. van de San- de van het waterschap heeft de zilvernitraatlekkage geen gevol gen voor de rioolwaterzuivering gehad. Het was niet nodig maat regelen te treffen omdat de stof in het riool sterk verdund is.

de Stem | 1995 | | pagina 3