Bosnië-overleg nadert doorbraak 'Nieuwe' Algerijnse leider Zéroual wacht zware taak tners sp n.v. Major wil Noordiers vredesproces redden Opstand Griekse gevangenis loopt uit de hand OP GEN OP ZOOM fS hopen dat Kroatië, Servië en Bosnië dit weekeinde akkoord ondertekenen Frankrijk blijft grenzen controleren wegens drugs jjSTEM 4 BELGIE ZWEDEN BUITENLAND A5 BUITENLAND KORT Jeltsin tot eind november in ziekenhuis Mitterrand te ziek voor prijsuitreiking Argentinië levert SS'er Priebke uit Greenpeace opent kantoor in Hongkong SPD-leider kondigt nieuwe start aan Sneeuw verlamt Zweden en Denemarken Parlementslid Swaziland: vrouwen schuld van droogte 3ER 1995 krijgen (ook als het om andere kwestie dan de bouw gaat) Als l -le «gewikkeld wordt, is schriftelijk of uitgebreid monde ling advies mogelijk (te Amers4 gulden kosten vijfentwintig De Rechtsbijstandsservice gaat verder. Daarbij kan de verent ging helpen bij het voeren va] onderhandelingen of rechtsbij stand bieden bij proceduri waarvoor een advocaat niet vei plicht is. Het uurtarief van de; rechtsbijstandsservice is 148 gun den. Overigens wordt deze biil stand alleen verleend als het om deVEHnCiPiële ZMk gaat' aWus Verder is de uitgave Sta Op Uw Recht verkrijgbaar, die wegwijs maakt in de juridische gang van zaken bij conflicten met onder andere bouwers, makelaars, overheidsinstanties en buurmart Deze uitgave kost voor leden elf gulden, niet-leden betalen veer tien gulden. vrijst. villa, iadk. Mr. pr.: 390.000.- verbouwde boerderij, gr. liv., Vr. pr.: 720.000.- nw.bouw villa met veel luxe Vr. pr.: 640.000.- levestijl villa op 2300 m2, gren- Vr. pr.: 520.000.- net plan op 1200 m2, front- Vr. pr.: 165.000.- ement 3 slp.k. met P.md.: 1.250.- kantoor is elke dag geopend informeren over een breed P- r. L. Sanders, UGSTRATEN - POPPEL Herenhuizen, kastelen, eigen jachtgebied, boerderijen met goede melkaandelen Tel.: 00 46-42-18 27 70 Fax: 00 46-42-18 06 20 5,-- per maand. ihelde, een arm van de 3, is de Bergse Plaat een 3bied. ed voor hen, die rust hoog in maar tegelijkertijd willen en voorzieningen van een neeft het Abp Woningfonds n gerealiseerd van het type 2- -net een garage. •uimschoots aan de thans gebied van isolatie en er is irzame materialen. 1 geinformeerd worden over jen eenvelop zonder postzegel astgoedmanagement bv, 4800 VB BREDA ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 I(4rBob van Huët in - De Britse premier M Major heeft gisteren 0ie initiatieven aange- ,ondigd om het vastgelopen foordierse vredesproces vlot strekken. In een ontmoeting lei journalisten zei Major dat binnenkort voorstellen zal die algemene instem- zouden vinden. De de- Sjvan zijn plannen wil hij .■•weekeinde telefonisch uit- (jrken met zijn Ierse collega John Bruton. Hoewel geen bijzonderheden [en gegeven wordt aangeno- 0 dat de regering in Londen 'tweesporen' aanpak wil star- Iegelijk met formele onder- ijndelingen tussen de diverse ■jitijen zouden 'ontwapenings- gesprekken' met de IRA moeten worden gehouden. Dit laatste door een onafhankelijke, interna tionale, commissie onder voorzit terschap van een vooraanstaande Amerikaan. De ontwapeningskwestie is tot nu toe het grootste struikelblok om vooruitgang te boeken. John Major houdt vast aan een bewijs van goede wil van de terroristen. Het symbolische gebaar om wat semtex in te leveren zou in prin cipe al voldoende zijn. Sinn Fein (lees: de IRA) wil ech ter niet over wapens praten voor dat serieuze onderhandelingen beginnen over de toekomst van Noord-Ierland. Het zijn immers die wapens en explosieven die de IRA tot zo'n belangrijke speler maken. Het jongste vredesinitia tief viel gisteren samen met de vervroegde vrijlating van 83 ex- terroristen uit Noordierse gevan genissen. Het betrof zowel IRA- leden als leden van de protestant se terreurgroepen UDA, UFF en UVF. Een van de eersten die werd vrijgelaten was 33-jarige Jim O'Caroll uit de Maze gevangenis in Belfast. De IRA-man had zes jaar van zijn straf uitgezeten we gens verboden wapenbezit. Vol gens O'Caroll waren de vrijlatin gen 'te laat en te weinig'. Hij refe reerde daarmee aan de ongeveer 200 Noordierse terroristen die tot levenslang zijn veroordeeld en die zijn uitgesloten van deze strafvermindering. De amnestie werd mogelijk door een recente Britse wetswijziging waardoor de gebruikelijke 'nor male' strafvermindering aan mis dadigers nu ook van toepassing is geworden op degenen die zijn veroordeeld wegens terroris tische activiteiten. Tot nu toe konden Noordierse terroristen hopen op een strafvermindering van hooguit eenderde. Door de gelijkschakeling is dat de helft geworden en konden 80 mannen en drie vrouwen worden vrijgela ten. De meesten van hen werden veroordeeld wegens verboden wapenbezit of het geven van lo gistieke hulp aan terreurgroepen. Terwijl Major hoopt op een posi tief effect voor het vredesproces leidden de vrijlatingen voorals nog tot ongenoegen. Voor de Ma- ze gevangenis protesteerden zo wel familieleden van katholieke gevangenen als van protestantse voor een bredere amnestie. Bij nabestaanden van slachtof fers van terreuraanslagen heerste bitterheid. De vrouw van een ci pier die in 1993 door de IRA werd vermoord zei dat de Britse rege ring 'geen amnestie kon geven aan degenen die op het kerkhof lagen'. Een aantal protestantse leiders keurden de vervroegde vrijlatingen af als nieuwe conces sies aan terroristen. De achtergrond van Majors ini tiatief is somber. In Ierland werd deze week tot twee maal toen een grote hoeveelheid explosieven ontdekt. Een in een vrachtwagen op weg naar Ulster. Bovendien is de IRA weer heel actief met aller lei strafexpedities in de eigen ka tholieke gemeenschap. Een ont voerde man werd gisteren terug gevonden en ander belandde in het ziekenhuis nadat gemaskerde mannen zijn armen en benen bra ken met hamers. Door de weer grimmiger sfeer is het aanstaande bezoek van de Amerikaanse president Bill Clin ton plotseling onzeker geworden. Hij zou aan het einde van de maand deze kant opkomen en on der meer Belfast aandoen. Vraag is of Clinton hier nog wel behoef te aan heeft aangezien ook zijn persoonlijke inspanningen tot bemiddeling tot nu toe weinig hebben opgeleverd. Ui onze redactie buitenland ina - Bij de vredesonderhandelingen tussen Bosnië, Kroa- iien Servië in het Amerikaanse Daytona lijkt een akkoord jbij. Amerikaanse minister van jlensie Perry en Navo-opperbe- éebber generaal Joulwan reis- gisteren naar Dayton om te ■en bij het uitwerken van de ils. De Amerikaanse nationa- veiligheidsadviseur van presi- int Bill Clinton, Anthony Lake, lacht donderdag al een bliksem- saan Dayton. Jinton wilde zich door zijn aaste adviseur Lake persoonlijk ipdehoogte laten houden. Waar- lemers zien daarin een teken dat doorbraak aanstaande is. jlehoop is dat er maandag of gavond parafen onder een ivereenkomst kunnen worden zei een functionaris van it ministerie van Defensie. Vol- snseen regeringsfunctionaris in it Witte Huis is de enige kwestie ienog geregeld moet worden, de iegang die de Bosnische Ser- têrs willen hebben tot de Adria- ïcheZee. Sancties ander twistpunt werd on- opgelost toen de partijen stemden met de stationering een Frans-Belgische vredes- actit in Oost-Slavonië, een Msche regio die nu nog in 'nis van Serviërs. Volgens i regeringsfunctionaris zou er ïk een akkoord zijn bereikt over is van de Servische president odan Milosevic dat de inter- aüonale economische sancties tegen zijn land worden opgehe ven. De Kroatische president Franjo Tudjman heeft gisteren in een te levisierede gezegd dat Kroatië en Servië de betrekkingen willen normaliseren als er een vredesre geling is getroffen voor Bosnië. Tudjman zei dat de normalise ringsovereenkomst ook pas on dertekend zal worden als de in ternationale sancties tegen klein- Joegoslavië - Servië en Montene gro - zijn opgeheven. In een tegemoetkoming aan de Serviërs, maakte Tudjman voor het eerst gewag van de mogelijk heid dat Kroaten en Serviërs grondgebied ruilen om de Ser viërs toegang te geven tot de Adriatische Zee. Tudjman acht de vorming van een samenwerkingsraad tussen Kroatië, de republiek Bosnië- Herzegowina en de Moslim- Kroatische Federatie van Bosnië- Herzegowina 'van het allergroot ste belang'. De in 1994 tot stand gekomen fe deratie van Bosnische Kroaten en moslims heeft nadien nog nauwe lijks inhoud gekregen. Bronnen bij de onderhandelingen verklaarden dat de kwestie Sara jevo niet langer een onoverkome lijk obstakel vormt. De Bosnische hoofdstad, voor eenderde Ser visch en tweederde moslim, zou een verenigde stad blijven met onbeperkte bewegingsvrijheid. Een jonge gedetineerde zwaait met een mes naar journalisten. De situatie in de gevangenis loopt totaal uit de hand. toorWilko Voordouw laiijs - Frankrijk heeft besloten om voorlopig de controles aan igrenzen te handhaven. Dat heeft minister van Binnenlandse fei Jean-Louis Debré in het Franse dagblad Le Figaro aan- itondigd. Hij meent dat de veiligheid van Frankrijk niet is ge- ptandeerd en dat daardoor de controles noodzakelijk blijven. wé voert twee redenen aan om te gaan met de controleshet terisme en de drugs. In het Fi- faro-artikel valt Debré opnieuw «Nederlandse drugbeleid aan. ftjroept Nederland op om einde- 'Me Conventie van Wenen te Kpecteren. %ns Debré verbiedt die over komst iedere produktie en fel van drugs, 'zowel hard- softdrugs'. Verder zegt hij te "ten naar een harmonisering '"le drugwetgevingen in de di- [®e Europese lidstaten en een «te politionele en justitiële sa- werking. •"san geen sprake van zijn dat 'lopa een open gebied wordt («zomaar drugs kunnen wor- verhandeld. Op dit moment teventig procent van alle in /^krijk in beslag genomen afkomstig uit Nederland. «at land wordt ook ongeveer procent van alle chemische jjp geproduceerd," aldus De- j?Pe')r® 's dat alleen al vol ste reden om een volledige voering van het Verdrag van k t en even °P te schor- Jn artikel 2 van het Verdrag tichengen staat dat we con- *8 aan de grenzen mogen uit jen. Dat artikel stelt niet op jn wij daarmee moe- nemen, met een neutraliteit of ge dienstigheid in de richting van de bommenleggers." Frankrijk he kelde al enige tijd de laksheid van met name Engeland en Duitsland. In die landen bestaan vestigingen van de FIS, het in Al gerije verboden Islamitische Red dingsfront. Die partij zou volgens de Fransen nauwe banden onder houden met de terroristen, die in Frankrijk de laatste tijd aansla gen uitvoeren. Athene (rtr/afp/dpa) - De situatie in de Korydallis-gevangenis bij Athene, die dinsdagavond door in opstand gekomen gedetineerden werd bezet, is gisteren verder geëscaleerd. Tenminste zeven ge detineerden zijn om het leven gekomen, van wie zeker drie door overmatig drugs gebruik na het plunderen van de gevan genisapotheek. Een gevangene werd door opstandige gedetineerden opgehangen en verbrand. Volgens ooggetuigen bevinden zich nog meer lijken in het complex. Binnen de gevangenis heerst totale anarchie. Gedetineerden vereffenden rekeningen en hier en daar zijn gevechten uitgebroken tus sen Grieken en buitenlanders, voornamelijk Albanezen. Bewakers meldden vecht- en steekpartijen waarbij de gevangenen elkaar met ijzeren staven en scherpe keukenmessen te lijf gingen. Op de daken zijn meubels, matrassen en dos sierkasten in brand gestoken. Gevreesd wordt dat de opstandelingen ook de voorraad stook olie, die ze door de gangen van het complex hebben laten lopen, in brand zullen steken. De Griekse autoriteiten hebben gisteren be sloten een honderdtal buitenlanders uit de gevangenis te halen. In totaal zitten er twee honderdvijftig niet-Grieken in de Korydal- los-gevangenis. De door de opstandelingen gelynchte en vervolgens in brand gestoken gevangene zou een buitenlander zijn. In de nacht van donderdag op vrijdag had de politie al ongeveer vijftig minderjarige ge vangenen overgebracht naar een andere ge vangenis. „Ik ben verkracht. Haal me hier weg. Ik heb alleen maar een auto gestolen," riep een zestienjarige jongen terwijl hij door de politie werd weggevoerd. De politie zegt dat ongeveer vijftien bewe gingloze lichamen te zien zijn op de binnen plaats van de gevangenis, maar onduidelijk is of het gaat om doden of om personen die ver suft zijn door drugsgebruik. Veel van de gede tineerden in de overvolle gevangenis zijn on der invloed van verdovende middelen, nadat ze de apotheek van de gevangenis hebben ge plunderd. Gevreesd wordt dat nog meer gedetineerden aan een overdosis zullen overlijden. De ge vangenisapotheek had kort voor de opstand een nieuwe voorraad verdovende middelen binnengekregen. De gedetineerden zouden ongeveer 2500 spuiten en 27.000 pillen heb ben buitgemaakt. De Griekse minister Yannis Pottakis heeft de hulp van gedetineerden ingeroepen om een einde te maken aan de bezetting. Hij bood strafvermindering aan aan gevangenen die zouden helpen de opstand te beëindigen. De Griekse wet biedt deze mogelijkheid. Pottakis beloofde nogmaals dat hij niet de 'Mat', de speciale Griekse ordepolitie, zal inzetten. Ook een regeringswoordvoerder beklemtoon de dat de regering 'voor de weg van onder handelingen' met de opstandelingen heeft ge kozen. Donderdagavond kwam de politie met traangas en geweervuur in actie om te voor komen dat een groep gevangenen zou ont snappen toen ambulancepersoneel drie lijken en vijfentwintig zieken wilde evacueren. „We zagen opeens honderden gevangenen door een glazen deur breken en op ons afko men," aldus sociaal werkster Sofia Flori. „We vluchtten meteen weg. Ze zouden ons hebben vermoord." Cipiers en politiewoordvoerders zeiden dat de chaos door de laatste interventie alleen maar groter is geworden. De ordetroepen herover den de centrale administratie, maar andere delen van de gevangenis zijn voor hen nog steeds niet toegankelijk. Ondanks de aanwezigheid van zo'n duizend politiemensen hebben bewoners van het na bijgelegen dorp Korydallos de gehele nacht klaargestaan om te vluchten, voor het geval de gedetineerden er toch in mochten slagen uit te breken. De rebellerende gevangenen hebben de mees te gebouwen van het gevangeniscomplex nog in handen. De Koiydallos-gevangenis was oorspronke lijk bedoeld voor vierhonderdvijftig gedeti neerden, maar op het moment van de opstand verbleven er bijna veertienhonderd, onder wie meer dan driehonderd aan drugs ver slaafden. Moskou - De Russische president Boris Jeltsin zal waarschijnlijk tot eind november in het ziekenhuis moeten blijven. Dat heeft een woordvoerder van het Kremlin meegedeeld. Jeltsin werd 26 oktober met hartklachten opgenomen. De artsen dachten aanvankelijk dat hij na drie weken, medio november, naar huis zou kunnen. In juli lag de president twee weken in het ziekenhuis. Parijs - De Franse ex-president Francois Mitterrand is te ziek om volgende week de uitreiking van de Duitse Mediaprijs bij te wo nen. De 79-jarige Mitterrand, die aan prostaatkanker lijdt, zou de prijs op 23 november in Baden-Baden uitreiken aan PLO-leider Yasser Arafat. Mitterrand kreeg de prijs, die elk jaar wordt toegekend aan een 'buitengewone persoonlijkheid' vorig jaar. Behalve aan Arafat was de prijs dit jaar ook toegekend aan de op 4 november vermoorde Israëlische premier Yitzhak Rabin. Buenos Aires - Argentinië levert de voormalige SS-kapitein Erich Priebke uit aan Italië. Dat heeft Priebkes advocaat Pedro Bianchi bekend gemaakt. Priebke zal met een speciale vlucht direct van zijn Argentijnse woonplaats Bariloche naar Rome worden vervoerd.De 82-jarige Priebke heeft toegegeven dat hij in 1944 betrokken was bij een massamoord in de grotten buiten Rome. Er werden daar 335 bur gers gedood. De slachtpartij werd uitgevoerd in opdracht van Hitier als vergel ding voor de dood van 32 Duitse soldaten, die in een hinderlaag waren gelokt.De beslissing van het Argentijnse hooggerrechtshof om Priebke uit te leveren maakt een einde aan een juridisch steekspel dat bijna anderhalf jaar heeft geduurd. Amsterdam - Greenpeace opent medio volgend jaar een kantoor in Hongkong. Vandaaruit gaat de milieu-organisatie zich vooral richten op China. Dit land maakt een enorme industriële ontwik keling door, maar de zorg voor het milieu staat er nog in de kin derschoenen. Ook het feit dat China nog steeds kernproeven neemt, heeft een belangrijke rol gespeeld bij het besluit. Het is de bedoeling dat Chinezen het kantoor gaan bemannen. De organisatie zoekt nog geschikte mensen. Daarbij werkt ze samen met een Chinese universiteit. Hongkong wordt op 1 januari 1997 een deel van China. De vesti ging van de milieuorganisatie moet zichzelf binnen drie jaar fi nancieel kunnen bedruipen. Mannheim - De kersverse voorzitter van de Duitse sociaaldemo craten, Oskar Lafontaine, heeft gisteren een nieuwe start voor zijn partij aangekondigd. De donderdag gekozen leider besloot met een toespraak het vierdaagse congres van de grootste Duitse oppositiepartij. „Jawel, wij zijn een linkse partij," verklaarde Lafontaine tegen over ruim vijfhonderd jubelende afgevaardigden en honderden gasten. Hij waarschuwde met name de centrumrechtse regering van bondskanselier Kohl: „Wij komen terug. "Lafontaine pro beerde met zijn toespraak het vertrouwen van alle SPD-afgevaar- digden te winnen, nadat hij een dag eerder onverwacht Rudolf Scharping had afgelost als partijleider. Een deel van de partij reageerde geschokt op de overwinning van de premier van de deelstaat Saarland. De nieuwe SPD-leider maande zijn partijgenoten de geruchten over een diepe kloof in de top van de partij verder niet meer te ge loven. De manier waarop de verrassende wisseling van de wacht was verlopen, is een toonbeeld van de voorbeeldige omgang met elkaar, meende Lafontaine. Göteborg - Een hevige sneeuwstorm heeft het openbare leven in het Zuiden van Zweden en het noorden van Denemarken gisteren lamgelegd. Het verkeer kwam vrijwel geheel tot stilstand. In Motala, tweehonderd kilometer ten zuidwesten van de Zweed se hoofdstad Stockholm, kwam een 60-jarige man om het leven. Tienduizenden mensen kwamen zonder elektriciteit te zitten. Honderden personen hebben uren in tot stilstand gekomen trei nen gezeten. In Göteborg, de grootste stad, werden mensen opge roepen thuis te blijven. In Denemarken zorgde de sneeuw voor soortgelijke overlast. Mbabane (ap) - De moderne Swazische vrouwen, die niet meer met bedekt hoofd door het leven gaan, hebben de schuld van de aanhoudende droogte. Tot die conclusie komt het (mannelijke) parlementslid Msweli Mdluli. Swaziland wordt geteisterd door een gebrek aan regen. Volgens Mdlu li zijn de voorvaderen verbolgen omdat de vrouwen zich niet meer in de traditionele klederdracht hullen. Hun boosheid uiten ze door geen regen te sturen. Dod Aphane, woordvoerster van de feministische organisatie Vrou wen en de Wet, noemde deze uitspraken gisteren beledigend voor vrouwen, voor God en voor de intelligentie van het hele volk. Aphane zei dat zelfs een kind meer begrijpt van de oorzaken van regen dan Mdluli. En bovendien, voegde ze hem toe, waarom heeft hij niet de schuld gegeven aan de mannen die broeken dragen in plaats van tra ditionele lendedoeken? '4e term! stoppen. In onze ogen zou ®gen moeten betekenen dat uigheid in Europa toeneemt. »j;nnen het Verdrag pas dan uitvoeren wanneer aan jj -o uuvueren wanneer aan .^rwaarden is voldaan om Wrèn'n Frankr'ik te §a" i;Sjnd«e reden van zorg van e 's het volgens hem nog al- gevaar van nieuwe gen.„We beleven een duis- Sam vr- We moeten waak- J? hhjven." Hij is wel tevre- samenwerking tussen i "over des ï'Ui, justitie van zijn land 'e In andere Europese lan- l»sje^®en weten dat het een il- C. at ze aan terrorisme f*us Piwnapupen door een Hlatus-houding aan te Door Wilko Voordouw LIAMINE ZÉROUAL, de 54- jarige oud-generaal die don derdag is gekozen tot presi dent van Algerije, wil een staatshoofd zijn voor alle Al gerijnen. Dat heeft hij gister middag verklaard. Zéroual heeft zijn drie tegenstanders overvleugeld en kreeg meer dan 61 procent van de stem men. Alle waarnemers zijn het er over eens dat de verkiezingen in Alge rije een democratisch verloop hebben gekend. De 99 waarne mers konden uiteraard geen be zoek brengen aan alle stembu reaus in het reusachtige land, maar ze hadden niet de indruk dat er is gerommeld. Het was voor het eerst sinds de onafhan kelijkheid in 1962, dat er meerde re kandidaten waren bij de presi dentsverkiezingen in Algerije. De gewezen generaal Zéroual, in 1994 tot president benoemd door de leden van de Opperste Veilig heidsraad, kan nu inderdaad zeg gen dat hij echt staatshoofd is. Hij kent ook de naam van degene, die zich wellicht de komende tijd zal ontwikkelen tot de oppositie leider, namens de Algerijnen, die de islam voorop zetten bij hun dagelijkse activiteit. Tot veler verrassing behaalde imam Mahfoud Nahnah van de Hamaspartij ruim een kwart van de stemmen. De verlichte funda mentalist was voor veel van de voormalige stemmers op het ver boden Islamimitische reddings front (FIS) blijkbaar een aan vaardbaar alternatief. Tegelijkertijd werd de democraat Saïd Sadi weggevaagd, met 9,29 procent van de stemmen. De psy chiater, die zich opwierp als anti- fundamentalistische en anti-dic tatoriale buffer sprak alleen tot de verbeelding in zijn eigen regio - Kabylië - en scoorde goed bij de Algerijnse intelligentsia en de in Frankrijk wonende Algerijnen. Onvoldoende om echt mee te tel len. Datzelfde gold voor de vierde kandidaat Nourredine Boukrouh, 3,18 procent. Het viertal trok driekwart van de zestien miljoen Algerijnen naar de stembus. En daarin schuilt een eerste reden tot tevredenheid. Want de Algerijnse bevolking heeft deze verkiezing opgevat als voldoende serieus om de oproe pen tot een boycot naast zich neer te leggen. Drie partijen - de verboden fun damentalistische FIS, de buiten spel staande voormalige eenheid spartij FLN en de socialistische FFS van Hocine Aït Ahmed - rie pen daartoe op. Die oproep werd nog eens extra dreigend doordat de GIA, de Gewapende Islamiti sche Groep, aankondigde dat die eerste vrije presidentsverkiezin gen in rouw zouden worden ge dompeld. Ze dreigden de stembussen te veranderen in doodskisten. Maar donderdag is in Algerije, mede doordat maar liefst 300.000 agen ten en soldaten waakten over het verkiezingsproces, geen aanslag gepleegd. Ook de dreigende woorden van de in Amerika ver blijvende FIS-voorman Rabah Kebir ('In Algerije is niets veran derd, wij gaan door met de strijd') veranderen niets aan de indruk dat Algerije de goede weg is ingeslagen. Maar Liamine Zéroual heeft nog maar net de eerste stap gezet. De gedrongen man met het strenge gezicht heeft de komende maan den brood op de plank. Hij moet een nieuwe nationale dialoog mo gelijk maken. Daarbij mag geen enkele groep over het hoofd wor den gezien. Ook de moslimgroeperingen zul len deel uit moeten maken van een soort vredesconferentie, om een einde te maken aan de drie jaar durende verkapte burger oorlog die tussen tussen de der tig- en vijftigduizend levens heeft geëist. „Veiligheid en vrede. Dat is wat we willen. Als dat eenmaal is ge lukt, dan komt de rest vanzelf," aldus een man in de wijk Bab-el- Oued in Algiers. Zijn gevoel werd Aanhangers van Zéroual vieren feest in de straten van Algiers, kennelijk onbevreesd voor aanslagen van radicale islamieten. foto epa ook vertolkt door de vele Algerij nen die in Frankrijk hun stem hebben uitgebracht. „Dit is een mogelijkheid om mijn land weer op gang te helpen. Ik mag mijn land niet in de steek laten." Een groot deel van de Zéroual- stemmers heeft daarbij zijn lot geheel in handen van de oud-ge neraal gelegd. Veel Algerijnen lieten doorsche meren eigenlijk liever hun stem te willen uitbrengen op een van de andere kandidaten. Maar, zo redeneerden ze, die zijn niet met steun van het leger aan de macht gekomen. Anders gezegd: Zéroual, op zoek naar een 'legitimatie door het volk, zou al gelegitimeerd zijn door het leger. En dus meer kans hebben om te slagen. Liamine Zéroual weet dat. Hij heeft deze verkiezingen mede gewonnen door de nationalistische snaar te beroeren, met name toen hij de topontmoeting met de Franse president Jacques Chirac afwim pelde. Nu zal hij onder meer de rust in het land terug moeten brengen en de economie weer op gang moe ten helpen. Tegelijkertijd willen de Algerijnen binnenkort op nieuw stemmen. Zéroual heeft Kamer- en gemeenteraadsverkie zingen beloofd. Die kunnen niet meer, zoals in 1991, worden afge last op het moment dat bleek dat de fundamentalisten zouden win nen. Algerije moet nu echt een demo cratie worden. Met Liamine Zéroual als eerste echt gekozen president

de Stem | 1995 | | pagina 5