Weekend 'Alsof ik een stomp in de maag kreeg' w Ach gut, een Fordje Scorpio 2,9 injection Ghia DE STEM DESTEI Pas bij de vijfde poging lukte het de beul in Port Harcourt om op 12 november de Nigeriaanse schrijver en mensenrechtenacti vist Ken Saro-Wiwa op te han gen. Hij werd samen met acht medestanders geëxecuteerd van wege zijn strijd voor de belan gen van het door oliewinning zwaar vervuilde Ogoni-land. Het Bredase Tweede Kamerlid Jose- fine Verspaget (PvdA) vraagt al jaren aandacht voor de proble men van de Ogoni's. „Dat de Ni geriaanse regering dit gedurfd heeft, ondanks alle protesten van buitenaf...," zo reageert Ver spaget onthutst op de terecht stelling van Saro-Wiwa. Broeikaseffect Tien expei hoogleraren gedaan naai geestelijke logservaringt landse solda Wereldoorlo ffie een men; raak nooit Kamerlid Verspaget (PvdA) vraagt zich af waaróm, niemand activist Saro-Wiwa kon redden Milieubeleid Té ongelukkig 'Nigeria moet geschorst worden in de Veiligheidsraad en ik pleit vooreen handelsembargo' Psychiat hee militairen Normaal ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 £2 „Goedemorgen mevrouw Jorritsma." „Morgen, Dolf. Ik neem nog wat stukken door, hier op de achterbank. Rij jij maar rustig. We hebben een uurtje speling, we zullen ruim op tijd bij de debatten in de Tweede Kamer zijn." „Zoals u wilt, mevrouw. Gordeltje vast? Daar gaan we." Een kwartier later. „Ik heb het idee dat we weinig opschieten. Of zie ik dat verkeerd, Dolf? Dat ligt mijn partij niet en mij persoonlijk helemaal niet." „We lopen in een file, mevrouw Jorritsma. De borden geven nu al 50 km aan." „Dat komt toch niet door al die vrachtwagens die ik heb ingeschakeld bij het ophogen van de rivierdijken? Dan zou ik dat werk even stil moe ten leggen." „Dit is niet ongebruikelijk, als ik het mag zeg gen, mevrouw." „Nu staan we bijna stil. Als het zo moet, kan ik voortaan beter de trein nemen. De trein, jezus, dat is iets van vroeger, in mijn studententijd. Als je ouder bent, doe je dat niet meer, met dat overstappen en die volle wagons." „Er is geen doorkomen meer aan, mevrouw. Het hoort er bij tegenwoordig. Zelfs de konin gin stond in de file toen ze op weg was naar het Chassé Theater in Breda. Maar ik heb begrepen dat dat theater zelf ook behoorlijk verlaat was." Een uur later. „Dit is een ramp. Dolf. Dit kost Nederland per dag miljoenen." „Uw club, zal ik maar zeggen, de regering laat het. zo, heb ik gehoord. Een baantje voor vrachtwagens en verder hopen dat de file oplost." „Kunnen we er nu echt niet langs? Ik denk even aan de vluchtstrook of zo. Ik heb toevallig haast, heel veel haast." „Dat mag niet, mevrouw jorritsma. We moe ten geduld hebben. Goed op de elektronische borden letten. Niet dat dat veel helpt als je in de stroom zit..." „Zie je die auto daar, Dolf? Die slalomt tussen alles door. Kijk nou eens, hij scheurt langs dat benzinestation en verderop drukt ie zich er weer tussen. Tjee, gevaarlijk. Maar, Dolf, zoiets kunnen wij toch ook proberen?" „Dat is een pooier uit Amsterdam, mevrouw. Ik herken de auto. Dat soort wilde toeren durf ik met deze wagen niet uit te halen." „Tja, nu je het zegt. Dit Fordje Scorpiootje heeft niet al te veel om het lijf. Met een Merce des of een Jaguar waren we nu al in Den Haag geweest. Het is een schande dat wij in deze goedkope trapauto's moeten rijden." „Nou, ik zou 'm wel hebben hebben, privé, mevrouw. „Kijk eens Dolf, de mensen zitten ons uit te lachen. Deze armoedige Ford Scorpio 2,9 injec tion Ghia werkt op de lachspieren. O, ik schaam me kapot." „Misschien herkennen ze u." „Hoe bedoel je, Dolf? Ik heb niet de omvang van Erica en...." „U mag er best zijn, mevrouw. Altijd vrolijk, altijd actief." „Ik zou toch minstens een Jag moeten hebben. Om deze mensonterende files te ontlopen. En misschien een eigen rijstrook." „Misschien is de maand te lang voor uw sala ris?" „Dat moet omhoog, Dolf. Net als de dijken. Ministers moeten het recht hebben op een auto boven een ton." „ik zeg niks. mevrouw Jorritsma. Ik hou even m'n mond. Ik moet aan mijn baan denken." „Je bent toch wel Dolf hè? Mijn Dolf. Ik bedoel: mijn chauffeur." „Natuurlijk, mevrouw Jorritsma. Ik zal mijn pet even afzetten. Kijk maar." „Gelukkig, ik dacht even. Maarten Spanjer zit achter het stuur en die probeert mij belachelijk te maken." „Ha ha, nee mevrouw." „Of dat je die Jaap Jongbloed zou zijn. Nou, dan was ik mooi vastgenageld voor het oog van heel Nederland. Als je in de functie van minister van verkeer openlijk verklaart een nog duurdere auto te willen hebben, terwijl Neder land op apegapen ligt vanwege een hartver scheurende verkeersinfarct, dan kun je het ver der willen vergeten, vrees ik. Zo'n ondoordach te uitspraak zou mijn politieke dood beteke nen. Na zo'n flater zit je totaal klem en kom je geen meter meer vooruit." „Wat u zegt, mevrouw Jorritsma." Door Samir Suudi In het restaurant van het Tweede Kamer-gebouw in Den Haag haalt een gespannen en vermoeid ogende Josefine Verspaget zich voor de geest hoe ze het nieuws van de executies vernam. „Ik zag het vrijdagavond om half acht op het RTL- nieuws. Het was alsof ik een enorme stomp in mijn maag kreeg. Ik ben er ontzettend van geschrokken en er ook nog steeds ontzettend boos om." Verspaget is gehaast, omdat ze nog vragen wil voorbereiden die ze die avond gaat stellen aan de regering over de terechtstelling van Saro- Wiwa. Ze wil en kan op dat moment niet zeg gen of de Nederlandse regering in haar ogen voldoende heeft gedaan om Nigeria te bewe gen af te zien van de executies. „Ik kan nu niet beoordelen wat de regering in het laatste stadium heeft gedaan. Ik had de regering eer der gevraagd om een aantal maatregelen te nemen die de voltrekking van de doodvonnis sen hadden kunnen voorkomen." Heeft u die maatregelen gespecificeerd? Verspaget: „Nee, dat gebeurt ook niet altijd...Maar ik heb de indruk dat er nog geen maatregelen genomen waren. De executie heeft veel sneller plaatsgevonden dan veel mensen hadden verwacht." „Ik vind het wel heel goed dat minister Van Mierlo (Buitenlandse Zaken, red.) na de exe cuties meteen de Nederlandse ambassadeur heeft teruggeroepen. Of dat niet een beetje laat was? Nou, het terugroepen van een ambassadeur is een hele behoorlijke diploma tieke stap. Dat moet je niet onderschatten. Het is niet voor niets dat Nigeria als reactie ook meteen zijn eigen ambassadeurs uit heel veel landen heeft teruggetrokken." Saro-Wiwa werd op 31 oktober door de Nige riaanse autoriteiten veroordeeld tot de dood straf. Officieel heette het dat hij opdracht zou hebben gegeven tot de moord op vier gema tigde bestuurders van het olierijke Ogoni- land, dat is gelegen in de delta van de Niger- rivier. De werkelijke reden is volgens veel kritische waarnemers dat de activiteiten van Saro-Wiwa en de door hem geleide Beweging voor de Overleving van het Ogoni-volk (Mos- op) te gevaarlijk werden voor het militaire regime in Nigeria. In het gebied van de circa 500.000 Ogoni's wordt al vanaf eind jaren vijftig olie gewon nen door Shell. De maatschappij voert de exploitatie uit in samenwerking met de Nige riaanse regering. De winning van twee mil joen vaten olie per dag heeft grote gevolgen gehad voor het leven van de Ogoni's. Er wer den kilometers lange pijpleidingen gelegd over hun landbouwgronden. Hiervoor werden de Ogoni-boeren vaak met geweld van hun akkers verdreven. Nog in 1993 zou het Nigeri aanse leger zich schuldig hebben gemaakt aan deze wrede praktijken. De inmiddels vaak sterk verouderde pijplei dingen en boorinstallaties zijn gaan roesten en lekken op grote schaal olie, aldus onder zoeksrapporten van onder meer Greenpeace en The Body Shop. Op landbouwgronden zouden door deze vervuiling nauwelijks nog gewassen te verbouwen zijn. In de met olie vergiftigde rivieren zijn de vissen grotendeels uitgestorven, betoogde Mosop. Verspaget wijst op andere vormen van schade die de oliewinning tot gevolg heeft gehad. „Het gas dat vrijkomt bij de oliewinning wordt afgefakkeld. Dat geeft jaarlijks een enorm broeikaseffect. Het is heel veel CO, dat daar vrijkomt. Ik heb cijfers gelezen dat het gaat om eenzelfde hoeveelheid gas als die wij jaarlijks winnen in Nederland. Die wordt daar gewoon de lucht in gestookt. Het geeft naast C02- ook veel NOx-vervuiling, dus het tast ook de luchtwegen van de mensen aan." „Doordat veel Ogoni's van hun land verdre ven zijn voor de aanleg van pijpleidingen, zijn ze ook niet meer in staat om hun eigen voed sel te verbouwen. Dat zijn allemaal voorbeel den van milieuschade die wij hier in Europa abosoluut niet zouden tolereren. Het zou onbestaanbaar zijn dat een bedrijf bij ons zo zou mogen functioneren." „Er zijn schattingen dat de gemiddelde leef tijd van de mensen in Ogoni-land vijf jaar lager is dan in de rest van Nigeria, waar die Door Rc hell-shoc I soldiers De aanleg van een pijpleiding in Nigeria. op vijftig jaar ligt. Vijftig is al heel erg laag en een teken van grote armoede. Vijf jaar minder is heel ernstig." Voor deze zware vormen van milieuschade moest Shell een financiële vergoeding beta len, vond Saro-Wiwa. Na onlusten in het gebied besloot Shell in 1993 de produktie van olie te staken, omdat ze de situatie te gevaar lijk achtte voor zijn medewerkers. Een woordvoerder van Shell erkende dit jaar dat het in Ogoni-land op milieugebied 'beter had gekund'. „Maar van grootschalige milieuverwoesting, zoals soms wordt gesug gereerd, is geen sprake," aldus de oliemaat schappij. De PvdA-politica legt uit hoe ze betrokken raakte bij de zaak van de Ogoni's. „Ik hield me al langer bezig met internationaal milieu beleid, dus ook met het functioneren van gro te ondernemingen als Shell. Verder was ik ook al langer bezig met de problematiek van inheemse volkeren. Die verkeren vaak in ern stige achterstandssituaties en worden dik wijls gediscrimineerd door andere delen van de bevolking. Voordat in 1992 het Jaar van de Inheemse Volkeren begon, heb ik de regering gevraagd om een beleid voor bedreigde inheemse volkeren te ontwikkelen. Dat is ook gebeurd." „In 1993 is hier voor het eerst een delegatie van de Ogoni's op bezoek geweest. Ik hoorde hun verhalen en ik vond het zó vreemd dat zo'n situatie, die mede was veroorzaakt door Nederlands-Britse multinational, écht in een land kon voorkomen. Ik ging informatie ver zamelen bij allerlei groeperingen om te zien wat er echt aan de hand was. Toen Saro- Wiwa werd gevangengenomen, heb ik de Nederlandse regering gevraagd bij de Nigeri aanse autoriteiten aan te dringen op een behoorlijk proces. Daarbij zouden ook inter nationale waarnemers toegelaten moeten v/orden. Ik heb de regering ook verzocht Shell te vragen de milieuschade te herstellen en vergoedingen te betalen." Heeft Shell volgens u zelf genoeg gedaan om de executies te voorkomen? Verspaget: „Nee, absoluut niet. Ik heb Shell zelf ook herhaaldelijk gevraagd om met de Ogoni's in overleg te treden, om een breed gedragen onderzoek naar de milieugevolgen te laten doen, om herstelactiviteiten te star ten. Bovendien heb ik ze gevraagd om een economisch ontwikkelingsplan op te stellen voor de regio. Zodat de baten van het aard gasproject dat ze nu willen beginnen ten goe de komen aan de lokale bevolking. Tot slot heb ik Shell ook gevraagd om Ken Saro- Wiwa met juridische hulp te ondersteunen. Dat is allemaal niet gebeurd." „Het feit dat de president-directeur van Shell op de dag voor de executies op persoonlijke titel - dus niet namens Shell - in een brief aan de Nigeriaanse regering heeft gevraagd om af te zien van de executies, vind ik op zich posi tief. Het was echter wel laat en ook onvol doende." Tegen Nigeria moeten nu zeker ferme stappen genomen worden, vindt Verspaget. Eerder deze week kwamen de landen van de EU al op ambtelijk niveau overeen dat er een wape nembargo ingesteld moet worden tegen Nige ria. Ook zouden de EU-landen de ontwikke lingshulp moeten staken. Dat is echter nog niet genoeg, meent het Kamerlid. „Het land moet geschorst worden in de VN-Veiligheids- raad. Daarnaast moet er in Nigeria een VN- rapporteur komen. En ik pleit voor een totaal handelsembargo tegen het land." „Het is belangrijk dat de olie-inkomsten voor de Nigeriaanse regering worden stopgezet. Want het land drijft - letterlijk en figuurlijk - op de olie. Het is trouwens niet zo dat de bevolking van Nigeria profiteert van de olie, dat misverstand moet uit de wereld worden geholpen. Uit de cijfers blijkt dat de bevol king in heel Nigeria nu armer is dan 25 jaar geleden bij de onafhankelijkheid. De grote inkomsten uit de oliewinning zijn naar de eli te, naar de regering gegaan." „Dat is schrijnend, als je het bijvoorbeeld vergelijkt met een land als Koeweit. Ook geen ideaal land, maar daar was voor het uitbre ken van' de Golfoorlog toch sprake van gratis onderwijs en gezondheidszorg voor alle men sen. In Nigeria niet. Nigeria zou een heel rijk land kunnen zijn - het is de derde olieprodu cent ter wereld - als daar goed gebruik wordt gemaakt van de olie-inkomsten." Het is inderdaad wrang, geeft Verspaget toe, dat er pas de laatste weken in Nederland veel aandacht was voor de problemen van de Ogo ni's. „Je kunt dat niemand verwijten. Er zijn pas de laatste paar jaren gegevens over die vervuiling naar buiten gekomen. En we heb ben natuurlijk pas in 1992 de grote milieu conferentie in Rio de Janeiro gehad. Daar zijn voor het eerst afspraken gemaakt over inheemse volkeren en het grootschalig aan pakken van milieuvervuiling. Dat is, ook voor veel inheemse volkeren, een eye opener geweest. Ze zagen voor het eerst dat ze rech ten kregen om op te komen voor hun belan gen." „In een officieel document van die conferen tie - de Agenda 21 - wordt ook gesteld dat een onderneming die activiteiten gaat beginnen in een ontwikkelingsland, overleg moet voe ren met de lokale bevolking en hun rechten moet respecteren. Shell heeft zich daar niet aan gehouden, ook niet bij het nieuwe aard gasproject in Nigeria." „Persoonlijke tevredenheid over de media- aandacht voor de Ogoni's in de laatste weken Josefine Verspaget (PvdA): „Ik ben er ontzettend van geschrokken en er ook nog steeds ontzettend boos om.foto de stem/johan van gurp voel ik niet. Daarvoor ben ik op het moment té ongelukkig over het feit dat de moord op Saro-Wiwa en de acht anderen heeft kunne: plaatsvinden. Dat we dat niet hebben kunnen voorkomen...; ik vraag me af of we dat met j zijn allen eigenlijk wel goed hebben gedaan." Tegelijkertijd maakt ze zich zorgen om het lot van andere bedreigde inheemse volkeren in de wereld. Sommige van die volkeren worde: bedreigd door de industriële activiteiten1 de multinationals. Verspaget somt enkele voorbeelden op: de Penan in Maleisië, waaS grootschalige houtkap van de tropisehel regenwouden - het leefgebied van de Penan- plaatsvindt. Mijnbouw in Irian Jaya doortó bedrijf Freeport McCorans, waardoor gebieden van de Papoea's aangetast worden. Oliewinning (Texaco) in de leefomgeving van de indianen in het Ecuadoraanse Amazonege bied. Grootschalige houtkap in de leefgebie den van de indianen in Brazilië. In andere gevallen staat of stond de leefomgeving van inheemse volkeren onder druk door de po"; tiek van de nationale overheid (de Masai in: Kenya, de Pygmeeën in het Dja-reservaat en het Logone-gebied in Kameroen). Verspaget: „Ik ben in de tropische regenwon den in Irian Jaya en Brazilië geweest en «1 daar de enorme milieuschade gezien vu grootschalige houtkap. Als je over zo'n geo'^ vliegt waar vroeger tropisch regenwoud w en je ziet wat voor enorme kaalslag het nu is... een heel treurig gezicht. Je ziet da nieuwe wegen door het bos worden aarigp81 en dat langs de rand de bomen verdwijn J Vervolgens zie je dat die wegen gebruikt g worden door mensen die arm zijn en 8 land hebben. Ze vestigen zich langs en gaan datgene wat er nog over is aan1 reg woud, ook zelf weer kappen. Ze he immers geen enkele ander mogelijkheid «j om te overleven. Nieuwe aanplant die door houtkapondernemingen werd beo was er veel te weinig." „Er moet internationale regelgeving die multinationale ondernemingen 1 om in ontwikkelingslanden te werker dezelfde milieunormen die ook in het land gelden. Ik heb de Nederlandse r ook gevraagd te werken voor de tots ming van een 'internationale ketens kelijkheid'. Een mulinationale ondernc'^'jjj zou verantwoordelijk moeten z'jn,y°°e m produkt van de begin- tot de eindta 1 van de produktie tot het afval. Onde 1 gen die zich niet aan de (milieu-)rege den zouden dan aangeklaagd moeten ,7 worden, bijvoorbeeld bij het Interna Gerechtshof in Den Haag." natshock bat stress, Schrecki Iedereen die de oor termen wordt bedo soldaat is zo oud al Meen de benaming nieuwt zich. Sindi psychiaters interna staat voor Post-Tra Genezing is vrijwel bet, meestal niet. „Ik ben verscheid! geweest voor mijn zenuwslopende nac lens. Alles echter zo Nederland telt tie metPTSSenalsers Bosnië worden gesl feld weer bij. Nachtmerries PTTS uit zich door aanvallen (meestal overdag). Andere sy heid, vermijdingsgec ma's over oorlog ga geprikkeldheid, ge berheid en emotion over willen praten) aan lichamelijke darmstoornissen, k hartkloppingen, ben „Het begon sluipend In het midden van d( van dromen, die ik gaf mij kalmerende steeds hopelozer. Nu Degenen met een P anderen spanningen hun werk. Dat leidt weer tot sche klachten. Uit di maar moeilijk ontsna En de vrouwen van Velen voelen zich mei genote. „Mijn man hi besef waar hij nooi komen. We hebben s Er is dan niets met weet ik me geen raa kan doen om hem gei Wie als soldaat een vanzelf spanningen en „Stress en trauma en normale onderdelen v concluderen de psych Ik heb weer een ni< het World Wide We Breukhnr,««.i. zijn. Breukhoven hlij mee zi cyberspace. ten. Tegen P'atenboeri °ns desond: Daken dat de veertig Ik had hii Cyberian wat met °P,je gemak na s w; yan de na °estelling -De aans rekend, even hierj van d( Het 1 waar je tarieve: >oeren best w lanks al j een cd i en vijftig ral eens v Outpost, computers met je auueien, prij hardware b< -Ing plaatsen, aanschaf wordt dus het ni deinen. W snoi ge transact" Sfe§ gelezen hee: vwdt. die 1»— SauaK m< s wandelen, vindt, faxen, kan dat problem. an wordei snap ik n r zou moe - zo'n trans een afschrij j*"ng van die (van brengen. I llng gezet, dat en als ik daar ETCU, no p, fgetapt kan jongens s haupt druk '.©hg van 2 deweekeei. afrekening huis kar tekening gejat,

de Stem | 1995 | | pagina 38