IsSTEM Klederdrachtenvrouwt j e Zeeuwse babbels Service Emancipatie Internationaal 'piee owt de Se/tm^AA Ik zalt wel weer te simpel zien! HE JA, DAT KEN I Handig Nieuw kijken ZEELAND C4 RK-KERKDIENSTEN PASTORIEDIENSTEN PC-KERKDIENSTEN V r ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 InjlNU te zeggen dat een van on mensen echt handig is? Nou, L niet direct. Maar hij bedoelt u wel goed en heeft zelfs een wrmachine waarvan het ge- tmikscoëfficiënt tot nu toe nul jo®ma nul is. gangen en witten laat hij - wijs «vorden door ervaringen - wij- jlijk aan deskundigen over. Bo- jjndien stond bij dat echtelijke «hangen tien keer per dag zijn huwelijk op springen en dit laat je was hem toch iets meer waard ju al dat papier op de muren. Sfeareen lamp ophangen dat kon i nog wel. Trouwens, wie kan jitniet. De lamp ophangen aan jet haakje, draadjes verbinden hoppa. Zo ook de afgelopen „eek. Muren behangen en pla- lond kraakhelder wit. Alleen de lampen in de voor- en achterka- ser moest nog worden opgehan- iffl dus dat deed hij wel even. |jet op de keukenstoel, nee een professionele trap. [e stoppen hoefden er ook niet uil, want zolang de lichtschake- liarop 'uit' stond kon er niets ge ituren. En dat was zijn eerste lout, want in de zekerheid dat de schakelaar op 'uit' stond verbond hij draadjes met draadjes en bin nen de kortste keren vlogen de kromme volten hem door het lijf. Dat ding stond natuurlijk op 'aan'. Bij de montage van de lamp in de voorkamer ging het dus an ders. S'oppen eruit en monteren. Lamp hing, schakelaar aan. Niets. Lamp eruit gehaald, flink geschud om te kijken of die nog heel was. Toen dus niet meer. An dere lamp gehaald, schakelaar omgezet, nog niets. Draadjes ver wisseld, schakelaar omgezet, wéér niets. Lamp uit- en in elkaar gezet. En zo duurde het eenvou dige plaatsen van een hanglamp toch zeker wel een uur. Het licht was en bleef uit. Totdat moeder de vrouw met zo'n mierzoete stem langs haar neus opperde dat het héél, ja héél mis schien wel eens kon zijn omdat-ie de schakelaar in de hal aan- en uit deed in plaats van de schake laar die speciaal door de bouwer van het huis, helemaal voor hem alleen in de kamer was geplaatst. Beschaamd zette hij de schake laar in de voorkamer op 'aan'. En zie: er was licht. (AR) Beschoten die hond voor z'n Rape. lugzaam maar zeker krijgt de werkgelegenheid toch een Dow. Het al dat puin wordt het een Graauwe kreek. Sibastiaan schiet met spek. luHulst voortaan alleen nog maar zuivere koffie. Fiddenstoelenkenner weet van de hoed en de rand. Zorgcentrum Axel kan Borst natmaken Sasvan Gent: middelpunt van de wereld? Op zaterdag heeft hij altijd een behoorlijke boodschappenlijst, dus loopt de Zuiddorpenaar even de Sasse bank binnen waar hij tweehonderd gulden pint. Ver- volgens gaat hij bij de apotheek wat medicijnen halen. Ze hebben Ét wat hij zoekt maar hij wordt niendelijk naar Hulst verwezen, waar hij echter ook onverrichter rake naar buiten komt. Ni hij toch in de Reynaertstad is, Muit hij eerst even een paar Éuwe banden onder zijn auto te laten leggen die hij met zijn pin pas betaalt. Een blik op het lijstje verwijst hem dan naar de Axelse markt waar alles ingeslagen dient te worden. lis het moment van betalen is aangebroken, tast hij tevergeefs I» zijn jaszak waar hij gewoonte- kunnen we hier nakijken, met tijd erbij." De man knikt en trommelt met zijn vingers op het bureau. „Het is curieus," roept de bankman, die nu een goed beeld krijgt van de situatie, „dat geld is gelijk weer teruggestort! U bent het niet verloren, u heeft het nooit niet meegenomen!" „Maar ik heb het niet teruggestort," mompelt de man volkomen con fuus. „Nee meneer, dat doet de bank voor u: wanneer u de biljetten niet binnen een bepaalde tijd uit de automaat haalt, slikt het ap paraat het geld weer in het stort het gewoon terug. Gewoon, een stukje service van de bank, me neer!" (MS) *Hoe staat Nederland bekend in de verre buitenlanden? Welk beeld hebben - pakweg- de Japanner en de Amerikaan van ons kikkerlandje? Precies: mannetjes en vrouwtjes op klompen en in hoerendracht. Want zo verschijnen vertegen woordigers van ons land nog immer op beurzen in de buiten landen. Want da's folklore en folklore is er om in stand te worden gehouden, zo vinden wij. En dus gaan wij met reu zenschreden voorbij aan de moderne tijd met geavanceerde technologieën. Zodoende, om het beeld maar weer eens te be vestigen, ontbrak derhalve ook het klederdrachtenvrouwtje niet op een beurs in het Belgische Sint-Lievens-Houtem, dorp onder de rook van Gent, waar 'Zeeuws-Vlaanderen' zich aan den volke trachtte te verkopen. En dan denk je als simpele bezoeker: Da's Zeeuws-Vlaamse dracht. Niet dus: Het toeris tisch bureau kiest in plaats van authentieke kledij voor het Hollandse kaasmeisje in een soort fantasiekostuumpje. Foei! foto camile schelstraete Ze hadden model kunnen staan voor een sketch van Van Kooten en De Bie. De twee dames van middelbare leeftijd, die in de bus tegenover mij zaten. Ik reis nooit met het openbaar vervoer, dat moet gezegd. Maar het gesprek waar beide dames mij op trak teerden, heeft mij doen overwe gen vaker de strippenkaart pa raat te houden. De dialoog ont wikkelde zich als volgt. - „Zeg, dat is ook wat hè, zoals dat bij Hans en Marijke gegaan is." - „Hoe bedoel je?" - „Nou, dat weet je toch wel. Hans kreeg een nieuwe baan in Vlissingen en dan zou-ie vier da gen in de week gaan werken. Kon hij een dag thuis op de kinderen passen en zou Marijke wat meer gaan werken." - „Goed eigenlijk wel hè. ï)at soort dingen zie je nog vegl te weinig." - „Nou, precies, ik zei het nog te gen Ton. Ik zei, dat zouden veel meer mannen eens moeten doen. Roepen we al jaren over emanci- geld te bekennen, uitgege- v® heeft hij het nog niet dus moet het ergens verloren zijn. Set behoorlijk de pest in gaat de inwoner van Zuiddorpe de route tag, langs de bandencentrale in Hulst, doet tevergeefs navraag bij apotheek aldaar om tenslotte 'win de Sasse apotheek te be luien waar men ook al niets ge waden heeft. Na een ongezellige zondag belt Jij maandagochtend, zonder veel naar zijn bank. Ze zullen :en, hij hoort er nog van. probeert hij zich op hjn werk te concentreren, maar tot valt niet mee. Tot even later ««telefoon rinkelt. H«t is de bank in Sas. „U heeft Merdaad zaterdagmorgen twee- "en opgenomen," be de bankemployee, „dat ®DS zondag weet ik dat Veere j® bijzonder ranke toren heeft. Ik sierlijkheid van het monument Ju me nooit zo opgevallen in al heren dat ik in de nabijheid dat monumentje ben geweest. heb hem zelfs een keer beklom- 7® ®eer dan twintig jaar gele- 1j mijn oom hing een «dsgezicht, met die toren zo Pontificaal. Een mooie toren, wel, een hele mooie zelfs, ■aar daar bleef het bij. Ik had gevoelens bij de toren van jaahook naderde ik de stad van- Jet water, en haast even zo toi getroffen door het silhouet van het fraaie De toren van Veere dus, is n, onbekende voor me. Maar «cht P611 zoni^aS ak hem pas ï^*Jnddden door het nogal (u„j ,oze natte bos van de «ar l ,aat' aan de andere kant aa "et (neer. De bomen staan ,m !n "jen te kwijnen, en de la- 5 kaarsrecht. «anza§ op aan het eind to.. Jn «an, die toren. Daar, de zijkanten van de laan in Phnt samenkomen. Óver het n».' m tegenlicht, alleen het tw, het grijs. Alleen die to- h»ii pkrniets, de bomen om me hoc J? weg- En toen zag ik bsbivf0? rank hij was- Dat ItjjJ 'eens, dat je nieuw leert patie en kijk eens wat er van te recht komt." - „Nee, die hebben dat goed gere geld." - „Nou, niet dus." - „Hoe bedoel je?" - „Hij kon kiezen. Of gewoon vijf dagen werken, carrière maken of hij hoefde niet meer terug te ko men." - „Wat, en nu werkt hij weer ge woon vijf dagen in de week?" - „Ja wat dacht je. Ik zei het nog tegen Ton." - „En wat zei die?" - „Ach, jij weet toch net zo goed als ik dat je met Ton niet over zul ke dingen kunt praten." - „Hoe moet ik dat nou weten. Ik ben niet met hem getrouwd." - „Nee, Ton bemoeit zich niet met dat soort zaken, die kijkt liever naar Studio Sport. En Marijke heeft zo'n leuke baan, hè." - „Oh ja, wat doet ze?" - „Binnenhuis-architecte." - „Goh, leuk zeg." - „Ja, ze doet de inrichting van ambassades. Ze is al in Polen ge weest, in Amerika...." - „Goh, leuk zeg." - „Ja, ja. Nou, ze krijgt er eigen lijk wel een beetje genoeg van. Van het ene vliegveld naar het andere. En dan met de kinderen thuis." - Nee, inderdaad. Dan is het best lekker als je gewoon thuis kunt zitten." Volgens een bevriend psycholoog is dit een typisch geval van 'emancipatoire besluiteloosheid'. Volgens mij is het slechts een kos telijke anekdote om de dag mee te beginnen. Ik kan niet wachten tot het volgende busje weer komt. En naar verluidt komt dat zo. (PvdA) Een internationale ontmoeting, afgelopen zaterdag bij de intocht van Sinterklaas te Terneuzen. De Spaanse gast kreeg zoveel be kijks dat er in de Scheldestad een heuse file ontstond. En wie stonden er vooraan: de Belgen. Drie-in-één, dus. foto wim kooijman Opt Steen zijn ze gloeiendug kwaod op Ulst en weet wao'voor wel? De Gemeente geeft geen adrressen van mensen nie meer en nou zitte z'in de knel. 't Sinterklaoskommetee; da wil weten oeveel kinders d'r zijn tussen 2 en 8 jaor. Vroeger krege ze da van de gemeente snapte, maor da's tegenwoordug klaor. Da mag nie meer van de Wet op de Prievaosie en dan lig d'r uit vaneigen. Ister dan geen andere manier om de naomen van die kinders toch te krijgen? Agge nou 's mee 'n man of was last de deur zouw gaon, zijj vast al 'n eel ende. Steen is Parijs toch nie en wa d'ook meetel: n'n oop van de mensen die kende! Vroeger koste de pasterie overslaon; ofta nog zo is zouw'k echt nie weten. t'Is maor bij wijze van spreken: bejaordenuiskes en zo keuj ook vergeten. Nie te doen, zegta kommetee. Deur voor deur bellen da kost ons vees te veel tijd. Ze zulle wel gelijk èn, maor in mijn oge geven ze te gauw de schuld aon d'overeid. Maor jao, 'n ander zijn werk is gauw bekeken; t'is beter dank'r mij emaol buiten ouw. Al leesdeken da stiksken in de krant wel wijer en toen docht'ktoch: oe zitt't nouw? Kik 't moet ammel kloppen mee makaor: zoveel kinders dan ook zoveel pakskes vaneigen en t'moet ammel van de krijg kommen en let goed op: nou gaoment krijgen! Oe komta kommetee daoraon deenkte? Van de middestanders, maor die nie alleen. Daor oor 'n uis-aon-uis-kollekte g'ouwen int turp, dus over eel't Steen. Kerm ze dan, docht'k zo bij mij eigen, de mensen nie vraogen in de passant, ofter van die kinders zijn... of zien'k't nou toch weer van n'n te simpelen kant? Zeeland Rond verschijnt elke zaterdag in de Zeeuwse editie van dagblad De Stem. Bijdra gen deze week van Peter van den Assem, Ad Roos, Camile Schelstraete en Cees Maas. De redactie stelt reacties op prijs. Geen anonieme inzen dingen, en niet op rijm. Voor tips, wetenswaardigheden, op- en/of aanmerkingen belt u: 0115-645769. U kunt ook schrijven naar Postbus 145, 4530 AC Temeuzen. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Aardenburg - Maria Hemelvaart, zond. 9.15 u. Biervliet - H. Maagd Maria Onbe vlekt Ontvangen, zat. 19 u. Breskens - H. Barbara, zat. 19 u. zond. 10 u. Eede - H. Maria ten Hemelopne ming zat. 19 u. Groede - H. Bavo. zat 19 u. Hoofdplaat - H. Eligius. zat. 17 u. Oostburg - H. Eligius. zond. 10.30 u. Schoondijke - H. Petrus Apostel, zond. 09.15 u. Slijkplaat - Maria Sterre der Zee. zat. 17 u. IJzendijke - H. Maria Hemel vaart. zond. 10.30. Sluis - H. Johannes de Doper, zond. 10.30 u. OOST-ZEEUWS- VLAANDEREN Clinge - H. Henricus. zat. 19 u. Hulst - H. Willibrordus. zat. 19 u. zond. 10.30 u. Graauw - Maria ten Hemelopne ming. zond. 9.30 u. St. Jansteen - H. Johannes de Do per. zat. 19 u. Boschkapelle - H. Petrus en Pau- lus. zond. 11.00 u. Westdorpe - O. L. Vr. Visitatie, zat. 19 u. Hengstdijk - H. Catharina. zat. 19.00 u. Heikant - H. Teresia. zond. 9 u. Kloosterzande - H. Martinus. zat. 18.30 u. zond. 11.00 u. Koewacht - H. H. Philippus en Jacobus, zond. 10.30 u. Lamswaarde - H. Cornelis. zond. 9.30 u. Nieuw-Namen - H. Joseph, zond. 11.00 u. Ossenisse - H. Willibrordus. zond. 9.30 u. Stoppeldijk - H. Gerulphes. zond. 9.30 u. Sluiskil - St. Antonius. zat. 19.00 u. Terhole - H. Gerardus Majella. zat. 19.00 u. Axel - H. Gregorius de Grote. zat. 19 u. zond. 11 u. Philippine - O. L. Vr. Hemelvaart, zond. 9.30 u. Sas van Gent - Maria Hemel vaart. zat. 19 u. zond. 11 u. Zandstraat - H. Pastoor van Ars. zond. 10 u. Terneuzen - H. Willibrordus (Tri- niteitskerk). zond. 9.30 u. Verre zen Christus: Maand. t.m. zat. 19 u. zond. 11.00 u. Hoek - H. Kruiskerk, zond. 11 u. Zuiddorpe - H. Maria Hemel vaart. zat. 17 u. zond. 9.45 u. Voor geestelijke bijstand in het weekeinde is onderstaande pasto rie te bereiken. OOST-ZEEUWS- VLAANDEREN Hulst, Hontenisse en Koewacht - Van zond. 12 u. tot maand. 24 u. Past. J. ter Braak, Hulst, tel. 01140-19595. WEST-ZEEUWS- VLAANDEREN Van zond. 12 u. tot maand. 20 u. Past. N.v. Waterschoot, tel. 0115- 491990 (bgg. Ziekenhuis Oost burg: tel. 0117-459000). KANAALZONE Terneuzen, Philippine, Axel, Westdorpe, Sas van Gent, Zuid dorpe - Van zond. 12 u. tot dinsd. 12 u. Past. K. Jordens, tel. 0115- 618398. ZATERDAG 18 NOVEMBER ZEVENDEDAGS ADVENTISTEN Terneuzen (Goede Herderkerk): 10 u. ds. G. de Rond. Middelburg (Doopsgezinde kerk): 10 u. ds. J. Engelgeer (HA). Vlissingen ('t Anker): 9.30 u. ds. J. Engelgeer (HA). c ZONDAG 19 NOVEMBER HERVORMDE KERKDIENSTEN Aardenburg (Ontmoetingskerk): 10.30 u. ds. H. Valk en neven- dienst. Axel: .10 u. past. M. Rouw Biervliet: dienst te IJzendijke. Breskens: 9.30 u. ds. Leentfaar. Groede: 9.30 u. ds. A.v. Andel. Hoek: 10 u. ds. A.v.d. Maas (HA) (Vremdieke): 16 u. ds. A.v.d. Maas (HA). Hontenisse: 11 u. mw. E. Lensink, Roosendaal. Hoofdplaat: dienst te IJzendijke. Hulst: 9.30 u. mw. E. Lensink, Roosendaal. Nieuwvliet: 10 u. ds. C. Hoogen- doorn. Oostburg: 10 u. dhr. Senf. Vrijd. 24/11: (De Stelle): 15 u. afscheid- sdienst ds. Lorier. Retranchement: 11 u. dhr. Krui denier. Sas van Gent: 10 u. ds. J. Maas land. Schoondijke: 9.30 u. dhr. N. Pe- Sint Kruis: 9 u. ds. H. Valk. Sluis: 10 u. ds. Houwaart en past. Jansen (oecum. dienst in RK Kerk). Terneuzen: (Grote Kerk): 10 u. dhr. D. de Best, jeugddienst. (Goede Herderkerk): 10 u. ds. A. Bosch. 19 u. ds. M. Heijting. (Op- standingskerk): 10.30 u. ds. M. Heijting. (Ziekenhuis De Honte): 17.45 u. ds. M. Taalman-de Rui ter. (Ter Schorre): 10.30 u. dienst. Waterlandkerkje: 11 u. ds. Taal man. IJzendijke: 9.30 u. ds. J.v.d. Schee. Zaamslag: 10 u. ds. H. Reinders. Zuidzanae: 10 u. dienst te Oost burg. GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Axel: 10 en 17 u. ds. P. Krijnen te Halle (B). Terneuzen: (Goede Herderkerk): 10 u. ds. D. de Best, 19 u. M. Heij ting. (Opstandingskerk): 9 u. ds. A. Bosch. Zaamslag: 10 en 15 u. ds. A. de Haan. Oostburg: 10 u. ds. M. Lorier. GEREFORMEERDE KERKEN (VRIJGEMAAKT) Axel: 10 en 15 u. Student E. Kre- mer. Hoek: 9.30 en 15 u. ds. A. Sou man. Terneuzen: 9.30 en 15 u. ds. P. Storm. Zaamslag: 9.30 u Leesdienst. 16.30 u. ds. A. Souman te Hoek. CHRISTELIJK GEREFORMEERDE KERKDIENSTEN Zaamslag: 10 en 15 u. ds. J. Bos. EVANGELISCHE GEMEENTE Hulst: ('t Kruispunt): 10 u. br. H. Wolthuizen. Terneuzen: (De Kandelaar) 10 u. dhr. A. van de Meer. VRIJE EVANGELISCHE GEMEENTE Nieuwvliet: 10 u. dhr.H. Gols te Leeuwarden. DOOPSGEZINDE GEMEENTE Aardenburg: 10.30 u. ds. T. Post- ma (HA). Goes: 10 u. Mevrouw C. Rezelman te Middelburg (HA). Vlissingen: 9.30 u. Mevrouw C. Rezelman (HA). NIEUW-APOSTOLISCHE KERK Terneuzen (Schuberthof 31): 10.00 uur dhr. R. Brink. Vervolg afscheidslied voor Pief Everaert Vorige week werden de eerste vier coupletten opgenomen. Piet was ook een vrije vogel had af en toe een lief maar zich binden voor het leven dat wilde Piet nog niet. Plots kwam hij een meisje tegen was danig van de kaart; hij was niet meer te houen na een kus van Rooske Baart. Refrein: Van d'Ee tot Hontenisse Piet voelt zich daar zo thuis ja ook wij zullen hem missen daarom dus dit feestgedruis Ook was Piet sociaal bewogen als lid van KAB heel aktief op alle fronten voor ieders wel en wee; al spoedig werd hij raadslid, werd lid van KVP zo werd hij ook bestuurslid van de RZVW. Refrein: In de Provinciale Staten stond rooie Piet bekend als verdediger van huurders met hart voor streek en mens vanuit Middelburg bestuurt hij dat was een lange tijd zelfs Den Haag zou hem bedenken hij werd ridder voor altijd. Refrein: En dan nu na 13 jaren legt hij de hamer neer geeft hem over aan een ander dat doet een beetje zeer we zullen niet vergeten dat je bleef gewoon een mens bedankt nog vele jaren, het ga je goed da's onze wens. Refrein: Pegam.

de Stem | 1995 | | pagina 25