E L Parkeergarage erbij in Terneuzen Berner gelooft in nieuwe koers Dow Terneuzen TELEFONEREN KRACHTEN flewoners hebben zakken vol van zwerfvuil in binnenstad Terneuzen Grensoverschrijdende beroepenmarkt in Sas POLITIE RAPPORT UITSLAGEN PLAATSELIJK NIEUWS Vellicht ook nog ruimte voor jongerencentrum Kalashnikov op het dak' Eis twee jaar voor ontucht met meisje uit Terneuzen I iSfrf "^ber dit jaar heeft 't een k ook de beschikking over NU GRATIS 10 (TIEN!) FOTO WENSKAARTEN ÉN KERST CD roosendaal en nispen school DON 0165-579111 iND B.V. Iff STEM ZEELAND C3 iCTEURS (m/v) sest voor centrum t Trefpunt I staan tw!nsen d'e ingeschreven I ij,,- ^draagt momenteel tach- Ingebroken Kettingbotsing Rijden onder invloed Inbraakpoging Lichtgewond Ontvreemd KAARTINGEN SCHIETINGEN K0ERSBAL Retranchement met een SIEMENS S3 GSM-telefoon 1? VIBER 1995 X 62 kazernes, horecabedrijven en ikengroothandels. U verstrekt 'tie over de produkten en diensten u stimuleert de afzet. Tevens eert u onze produkten op beurzen en tentoonstellingen. De functie-eisen ken aan iemand met een opleiding O-niveau. Een persoon die rijk is itiatieven, beschikt over commu- 'e vaardigheden, een doortastende ig en de ambitie heeft om door te groeien binnen onze organisatie, pftijd ligt tussen de 25 en 30 jaar. in het bezit van een rijbewijs en u onachtig in de regio West Brabant. De honorering ieden u een salaris dat geheel in :enstemming is met de functie, een bedrijfsauto bieden wij u een kelijk arbeidsvoorwaardenpakket. De sollicitatie geïnteresseerd in deze veelzijdige dan kunt u uw schriftelijke reactie linnen 2 weken richten aan: Cola Beverages Nederland B.V., t.a.v. de heer J. Boes, 4 an age r Human Resources, istbus 24, 5100 BB Dongen, meer informatie kunt u contact emen met de heer J.C. Janssen, Area Sales Manager, telefoon: 013-5793911. GERD' is een onderwijsinstituut op toekers (oc-school) verbonden. De igen aan de Heerma van Vossstraat j ïenteel 4 leerkrachten en 70 leerlin- et aantal leerplichtige asielzoekers een aantal e bevoegdheid worden, gezien het eke vaardigheden en attitudes ge- toekersproblematiek, in het bijzon- eperkte middelen toch in contact te n veel energie, aangesteld in project-formatie tot zij in een brief ingaat op de hierbo- dens de schooltijden wenden tot de ist, telefoon 0165-564348. ember 1995 schriftelijk wenden tot Ituur van de sector Welzijn, de heer endaal. REG. NR.1006 ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 („onze verslaggever Meuzen - Het Bewonersplatform jnenstad heeft er de zakken van t zwerfvuil. Letterlijk, want vol- jde week is de jacht op blikjes, liertjes, poep en papier geopend, lomsdag 22 november gaat de !Cteweek 'Zwerfvuil' van start. 'Help mij een handje. Ik zou graag mijn stoepje vegen en mijn tuin bijhouden, maar kan het niet alleen. Alle hulp is welkom'. Met die oproep in het buurtblad Binnen- steBuiten hoopt het platform de bewo ners van de binnenstad te mobiliseren mee te doen aan de actie. Het eigen stoepje eens extra aanvegen, tuin bijhouden en eventueel de buren wijzen op de rommel rond hun huis. En niet te beroerd zijn om een ander te hel pen met opruimen. Want, zo vindt het platform, 'we moeten af van de houding: ik heb die rommel niet gemaakt, mijn hond doet dat niet, dus waarom zou ik het opruimen'. Kort- om, een mentaliteitsverandering. Die insteek kan rekenen op warme sym pathie van de gemeente en de onderne mers. Zelfs de kinderen van basisschool De Triangel zijn ingeschakeld om hun steentje bij te dragen in de strijd tegen het vuil. Zij gaan niet de binnenstad in, maar zul len onder leiding van een leerkracht het gebied rondom de school opruimen. Centrumbewoners die tijdens de actie week niet in de gelegenheid zijn om de eigen stoep te vegen, kunnen dat met behulp van een oproep voor de ramèn aangeven. Leden van het platform of toezichthou ders van de gemeente zullen dan de bezem ter hand nemen. ';eid deze parking te realiseren aan de Smidswal. jns wethouder J. van Rooij- deze parkeergarage bedoeld J mensen die daar wonen Jf werken. „Mensen hebben jde mogelijkheid een parkeer- Jts te kopen of te huren. Met «opbrengsten kunnen we de jajkeergarage realiseren. Als we O, nog geld over hebben, is het spicht mogelijk op het dak een |®te voor het jongerencentrum jashnikov te bouwen. De iiidswal is een prima locatie «r Kalashnikov." levoners rondom de Markt had- Jtrvoorheen een parkeervergun- sig op het Schoolplein. Maar dit plen is in verband met de reali se van Steenen Beer verdwe- iti. Vandaar dat het gemeente- teuur op zoek is naar andere looties waar mensen via een janeervergunning de auto kwijt finnen. Ef gemeentebestuur heeft Mienteel vrijwel alle panden a de Smidswal in haar bezit in lp kader van het stadsvernieu- «igsproject Steenen Beer. „Of teen parkeergarage aan de Sadswal kan komen moet de jtidie uitwijzen. Daarnaast zou jeok aan een vergunningenstel- selin de parkeergarage onder de Ootkolk kunnen denken. Ver- jiminghouders kunnen hun ié in de garage parkeren door middel van een electronische sleutel." Het stadsvernieuwingsproject Steenen Beer bestaat in grote lij nen uit de bouw van het stads kantoor, winkels en appartemen ten aan de nieuwe Havenstraat. Van Rooijen verwacht overigens niet dat de winkeluitbreiding en de komst van nieuwe winkels in winkelcentrum Zuidpolder elkaar zullen bijten. „Natuurlijk zijn er concurrentie-elementen maar beide centra zullen elkaar versterken. Mensen van buiten Terneuzen die naar Zuidpolder gaan zullen ook wellicht naar Steenen Beer rijden. Het is wel zo dat Terneuzen met de nieuwe winkels in Steenen Beer en de, uitbreiding van Zuidpolder aan het maximum aantal winkels zit." Naast de invulling van de open bare ruimte in Steenen Beer staat ook de verdere aankleding van de reconstructie van de Axelsedam op het programma. Een van de blikvangers wordt het damge- bouw. Een combinatie van appartementen en winkeltjes in de vorm van kiosken op de bega ne grond. Wethouder Van Rooij en heeft binnenkort een bespre king met een projectontwikke laar die het damgebouw van de grond wil krijgen. li onze correspondent Idelburg - Donderdag was het zijn verjaardag, maar in plats van een feestje te vieren, hoorde de 42-jarige J. F. uit Ter- nzen op de zitting van de Middelburgse rechtbank een J?angenisstraf van twee jaar tegen zich eisen wegens het heb- ta van seksuele gemeenschap met een 12-jarig meisje plus het plgen van ontucht daarmee.-' De kappersschool uit Gent geeft een demonstratie op de beroepen-, scholings ei meisje, dat bij hem in de kirt woonde, kwam regelmatig de alleenwonende F. op bek. Ze schreef hem liefdes- keven waarvan diverse met een etische tintje en F. liet zich dat lémaal welgevallen. Jet meisje zag me als klank- fa!," verdedigde hij zich. En: ■- zag er niets kwaads in. Ik had aischien iets moeten doen, maar k is niet gebeurd." Niettemin, de politie hem na aangifte ra het meisje oppakte, bekende Motjes. Een bekentenis die hij ifrigens donderdag weer introk "slat hij toen te moe was Peest om nog helder te kunnen ["ken en de politie er alles aan gedaan om hem tot een oelentenis te brengen. E'verklaringen van het meisje Jfn er volgens officier van justi- «nr J. Groen niet om. Zeker zes keer had hij met het meisje gemeenschap gehad en haar ver klaringen waren dermate gede tailleerd dat een kind van twaalf dat nooit zou hebben kunnen ver zinnen. F. werd in 1992 al veroor deeld tot een jaar voorwaardelijk plus dienstverlening wegens ont ucht met zijn toen 12-jarige doch ter. Over veertien dagen wijst de rechtbank vonnis. Van onze verslaggever Sas van Gent - Wat kan Belgen en Neder landers over de grens halen op het gebied van banen en beroepsopleidingen? De beroepen-, scholings- en bedrijvenmarkt in Sas van Gent, die wordt gehouden in De Vlaanderen, probeert deze vraag te beantwoorden. De markt is vandaag nog tot vier uur te bezoeken. In De Vlaanderen zijn 43 opleidingscentra uit België en Nederland vertegenwoordigd. Vol gens H. de Graaf van de Stichting Keuzebege leiding Onderwijs Arbeid (SKOA) is het de eerste keer dat een dergelijk grensoverschrij dend project in Zeeland is opgezet. „Wat dat betreft is het uniek. Dit soort samenwer kingsverbanden moeten een bijdrage leveren om de opleidingen in België en Nederland beter op elkaar aan te laten sluiten." Daar schort het nog aan. Een voorbeeld uit de praktijk. Iemand heeft in Vlissingen een driejarige MBO-opleiding gevolgd en schrijft in voor een vervolgstudie in België. Aanvankelijk geen vuiltje aan de lucht en de student in spé heeft woonruimte in Antwerpen gevonden. Na drie maanden krijgt hij te horen: 'Het spijt ons, maar uw opleiding sluit niet aan bij de dig. I uit van de AIB-Vinpotte Groep, ng Keuring Hijs- Hefwerktuigen i/IBO-niveau. ervaring opgebouwde expertis hefwerktuigen. erantwoordelijkheidsgevoel en tie in alle marktsectoren, riische organisatie, beidsvoorwaarden. cunt u binnen 14 dagen richten aam afd. Keuring Hijs- Hefwerktu g jwonnen bij dhr. J. Luijendijk, man slefoon: 076-5712288. '"onze verslaggeefster ,<neuzen Dagcentrum 't Tref- ITerneuzen bestaat ëén I B. Het centrum is er voor alle I ?'l Psychiatrische patiënten in «uws-Vlaanderen. «medewerkers van 't Trefpunt Lm n voor deze gelegenheid ndeine evaluatie van het afge- IDaaruit blijkt dat de voldoet aan de behoef- erd 't Trefpunt in januari IJ Jemiddeld bezocht door l 11 a'f bezoekers per dag, tegen- S loopt dat op tot boven de is tr ^§ens de medewerkers *rnVaste kern van bezoekers I 00l maar komen daarnaast I «jJ® ™atig 'nieuwe' gezichten joe®' De grootte van de totale I .jwsonen. »ln!Z0,ekersraad- Daarin ziin ujmaal zeven bezoekers en een wend) teamlid in vertegen at Een belangrijke functie iNeum1!3516111118 is volgens de Ck Fr® ontm°etings- Ir worden verschillende «'Cerd 1 T.refPunt §eor~ tnia, bezoekers zijn ech ten neru'ickt hieraan deel te ik m e bezoekers kunnen er j0n j10111611 om een kopje drinken in de huiskamer. Door Frank Deij Terneuzen - Dudley Eustace, financieel topman van Phi lips, zette een paar weken geleden in een toelichting op de derde kwartaalcijfers de koers uit voor het elektronica concern. De aanhoudende sterke gulden, de geringe eco nomische groei dwingen Phi lips bij toekomstige investe ringen uit te wijken naar het Verre Oosten. „Bepaalde produkten kun je in Nederland eenvoudig niet meer winstgevend produceren," zei Eustace. Onmiddellijke maatre gelen waren niet te verwachten, zei hij. En Philips zal Nederland niet in de steek laten. „Maar toch is Philips gedwongen in een matig groeiende regio als West- Europa versneld te rationalise ren," klonk het veelbetekenend. Nog voor de vraag is gesteld begint Peter Berner, algemeen manager van Dow Benelux, ja te knikken. „Dow heeft hetzelfde scenario. Maar natuurlijk keren we onze rug niet naar Terneuzen toe. Terneuzen is een geweldige investering voor Dow geweest. Het is de tweede grootste locatie van de company." Er lopen op dit moment onder meer projecten in China en Oost- Europa, waar Dow drie grote chemiecomplexen in Buna, Böh- len en Leuna overnam. En verder oriënteert Dow zich op een aantal locaties in het Midden-Oosten. „Het criterium voor uitbreiding is goedkope produktie. Een com binatie van goedkope grondstof fen en energie en ook goedkope doch efficiente en ervaren arbeidskrachten. In Terneuzen hebben we goed opgeleide men sen maar zijn de kosten van arbeid hoog. Gas en elektriciteit zijn ook niet echt goedkoop. Dus gaan we op zoek naar locaties '„Maar natuurlijk keren we onze rug niet naar Terneuzen toe," manager van Dow Benelux. waar we goedkoper kunnen pro duceren. En dan praat je over het vroegere Oost-Duitsland, het Midden- en Verre Oosten. Voor Terneuzen staan er derhalve geen grote projecten op de agenda." De ondernemingsraad (OR) van Dow is niet gelukkig met deze ontwikkeling. Dow is uit het dal. Een indicatie is de afdracht aan de fiscus. Dow Benelux betaalde de eerste negen maanden van dit jaar 360 miljoen gulden aan belasting, in dezelfde periode vorig jaar was dat 33 miljoèn. De OR wil daarom dat er flink geïn vesteerd wordt. De OR vreest anders verdere afbrokkeling van de werkgele genheid voor Terneuzen, waar de afgelopen jaren honderden banen verdwenen. Volgend jaar gaat een groep van veertig 55+-plus- sers vervroegd met pensioen. Het aantal werknemers zakt daarmee beneden de 2300. In het recente, rijke verleden stonden bijna 3000 mensen bij Dow op de loonlijst. Een eind is niet in zicht, geeft Berner aan. Dow slaagt er in via nieuwe technologieën, automati seringsprocessen, het terugdrin gen van de bureaucratie en het op scherp zetten van het personeel aldus Peter Berner, algemeen FOTO WIM KOOIJMAN met steeds minder mensen kosten te drukken en de produktie te verbeteren. De ingebruikname van de in aanbouw zijnde warm tekrachtcentrale in juli 1997 moet Dow een enorme besparing bij het opwekken van stoom ople veren. De afgelopen vier jaar heeft Ter neuzen, gerekend in tonnen per werknemer, een produktiviteits- verbetering van 73 procent bereikt, rekent Berner voor. Daarmee zijn de produktiekosten sinds 1992 met enkele honderden miljoen guldens omlaag gegaan. „Dus het is heel goed mogelijk Retranchement - Gisteren werd ontdekt dat er was inge broken in een viertal vakantie woningen aan de Galeistraat te Retranchement. Vermist wor den enkel televisietoestellen en nog wat ander apparatuur, dat door de eigenaren nog moest worden afgehaald. Sas van Gent - Bij een ketting botsing op de Oostpoortweg te Sas van Gent werd donderdag avond de personenauto bestuurd door een 37-jarige man uit Sas van Gent geheel vernield. De voertuigen van een 21-jarige inwoner uit Westdorpe en een bedrijfsauto bestuurd door een 33-jarige man uit Westdorpe zwaar beschadigd. Niemand liep hier bij enig letsel op. Oostburg - De politie in West- Zeeuws-Vlaanderen heeft aan het Kerkplein te Oostburg een 23-jarige man uit die plaats aangehouden verdacht van het rijden onder invloed. De man kreeg een dagvaarding uitge reikt en verder een tijdelijk rij verbod opgelegd. Zaamslag - Op ruwe wijze is aan verschillende zijden getracht in de breken in de woning aan de Koepoortstraat te Zaamslag. Het hang- en sluitwerk was van zodanige goede kwaliteit dat het bij een poging bleef, maar er ontstond wel veel schade. Terneuzen - Bij een verkeers ongeval op de kruising Rijks weg N61/Haarmanweg te Ter neuzen liep donderdagmiddag een 29-jarige automobilist uit Hoek vermoedelijk een gebro ken borstbeen op en letsel aan een knie. Hij werd overge bracht naar het streekzieken huis De Honte in Terneuzen. Het ongeval gebeurde doordat een 54-jarige bestuurder van een vrachtauto uit Zelzate op de kruising geen voorrang ver leende. Axel - Donderdagavond is tij dens afwezigheid van de bewo ners ingebroken in een woning aan de Bijlokestraat in Axel. Ontvreemd werden geld en sie raden. De aangerichte schade was aanzienlijk. en bedrijvenmarkt in Sas van Gent. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE onze'. Volgens De Graaf zal het nog even duren voor die aansluiting een feit is. „Maar het kan niet snel genoeg gebeuren. Nu zie je dat mensen soms jaren verliezen of uiteinde lijk maar helemaal afzien van de studie. Dat is natuurlijk zonde." De infomarkt is niet uitsluitend bedoeld voor jonge schoolverlaters. Ook ouderen die op zoek zijn naar ander werk en behoefte hebben aan omscholing of werk lozen die graag aan de slag willen, kunnen zich op de markt laten voorlichten. Wie na het weekend meer wil weten kan terecht in de beroepeninformatiecentra Ter neuzen en Eeklo. Terneuzen - Eindstand eerste competitie bridgeclub Luctor. Groep A: 1. Ramondt/Lichteveld, 2. echtpaar Sandrini, 3. Lichte- veld/Pieters, 4. Dondorff/Van Leeuwe, 5. echtpaar Speelman. Groep B: 1. Visser/Pieters, 2. Zor- ge/Blankers, 3. Den Doelder/Vis- ser, 4. Bukkens/Jasperse, 5. Dek- ker/Koole. Groep C: 1. De Meijer/Van de Hemel, 2. Vos- Hamelink, 3. De Ruysscher/Veld- horst, 4. Mackaay/Folmer, 5. Ver schelling/Vermast. Terneuzen - Competitiewedstrijd bridgeclub Luctor. Groep A: 1. Ramondt/Lichteveld, 2. Visser/Pieters, 3. Dondorff/Van Leeuwe. groep B: 1. De Fouw/Van de Zande, 2. echtpaar Burger, 3. echtpaar Vermunt. Groep C: 1. De Ruysscher/Veldhorst, 2. Van de Dries/Van Stee, 3. Verschelling/Vermast. Axel - Café De Graanbeurs, vierde kaarting Ons Genoegen in bieden en jokeren, meetellend voor het clubkampioenschap 1995-'96. Bie den: 1. M. Kaijser, 2. P. Asselman, 3. Th. Bolssens. Stand: 1. P. Assel man, 194 punten, 2. D. Messaadi, 176, 3. C. Stoutjesdijk, 173 punten. Jokeren: 1. Trix. Ambrosini, 2. Lenie Pieterse, 3. Marjanne den Beer. Stand: 1. Lenie Pieterse, 111 punten, 2. Trix Ambrosini, 104, 3. Wim van Smaallen, 103 punten. Terneuzen - Café 't Schelpenhoek je met 68 personen. Bieden: 1. H. de Ruiter, 2. J. Oosterling, 3. J. van Oostende. Jokeren: 1. mevrouw Vonhout, 2. mevrouw Kopmels, 3. de heer Hamerlinck. Nieuw-Namen - Café Bij Nico: 1. M. Petinda/A. Bruynooghe, 2. F. Blommaert/ J. de Loos, 3. L. Tim- mermans/R. Sturm. Nieuw-Namen - Kaartclub Moed en Geduld: 1. R. Sturm/H. van den Eede, 2. J. Sielez/ E. Dillis, 3. H. Weckseler/A. van den Berghe. Ovezande - Zaal Bar R2 met 32 personen. Wip 1: hoge vogel: H. Koens, eerste zijvogel: H. Franse, grootste aantal (8): Carla Faijaars. Wip 2: eerste hoge vogel en tweede zijvogel: H. Koens, tweede hoge vogel en derde zijvogel: H. Franse, eerste zijvogel: W. Faijaars, vierde zijvogel: W. Bek, grootste aantal (7): Wilco de Jonge. Kloetinge - Schieting staande wip met 51 personen. Wip 1: Eerste en tweede hoge vogel: R. Schrik, eer ste zijvogel: J. Harinck, tweede zijvogel: L. van Dijke, derde zijvo gel: J. Lansen, vierde zijvogel: T. van de Maale. Wip 2: eerste hoge vogel: L. de Jonge, tweede hoge vogel en vierde zij vogel: T. Ponsa- ert, eerste zij vogel: E. Smit, twee de zijvogel: T. van de Maale, derde zijvogel: R. Schrik. 's-Heerenhoek - Zaal De Koren beurs met 27 personen. Eerste hoge vogel: F. Oosthoek, tweede hoge vogel: P. Vette, eerste zijvo gel: E. Nutzman, tweede zij vogel: P. Maat, derde zijvogel: C. Evers- dijk, vierde zijvogel: E. Rentmees ter, grootste aantal (8): J. van de Dries. Volgende schieting 28 november. Heikant - Zaal 't Heike met 30 personen. Groep 1: 1. E. Jon- .kers/Y. van de Ha-Bral, 2. L. Fer- ket/L. Inghels-Ceelaert. Groep 2: 1. M. Ferket-de Beule/L. Herwegh, 2.1. Lernout-Meijs/J. van Acker. Clinge - Gemeenschapscentrum Malpertuus met 34 deelnemers. Mat 1: 1. O. Rombaut/J. de Poor ter, 2. M. Heye/P.v. Broeck. Mat 2: 1. M. Emeleer/ J. Heye-Clinge, 2. M. Ferket/J. van Mol. Mat 3: 1. M. Baeyens/M. van Vlierberghe, 2. M. Kempe/L. Kegels. om zonder grote investeringen de produktiviteit te verbeteren." Hoelang Dow daar mee door kan gaan, weet hij ook niet. De perso nele consequenties? „We hebben voor het personeel geen 'bottom- line' vastgesteld. Maar grote ver schuivingen verwacht ik niet." Dow zit op dit moment midden in een reorganisatie. De eerste stap pen werden vorig jaar gezet met de aankondiging van de operatie Blueprint. Opzet is om de oude en logge bureaucratische bestuurs organisatie binnen Dow, met veel baasjes, te verruilen voor een plattere managementstructuur. De verantwoordelijkheden komen meer te liggen bij zoge naamde 'empowered teams', klei ne groepjes werknemers die zelf standig de fabrieken runnen en eigen beslissingbevoegdheden krijgen. Onder het personeel van Dow Terneuzen bestaat nog steeds twijfel of Terneuzen wel kennis genoeg in huis heeft om dit soort teams te kunnen formeren. En of deze teams ook de beoogde pro- duktiviteitsverbetering zullen opleveren. Het is volgens Berner nog te vroeg om aan te tonen dat de nieuwe manier van werken over al tot produktiviteitsverbetering zal leiden. Erin geloven doet ie wel. „Het hele veranderingspro ces staat eigenlijk nog maar in de kinderschoenen. Over het feit dat wij in Terneuzen in staat zijn om zulke teams te formeren bestaat voor mij geen enkele twijfel meer. We werken nu op enkele plants met 'empowered teams' en dat loopt boven verwachting goed. Tegen het eind van volgend jaar zal de nieuwe manier van werken door heel de fabriek zijn doorge voerd. Weet je, de mensen die kri tiek hebben op ons nieuwe con cept zijn vooral te vinden op de plants waar 'Blueprint' nog niet is ingevoerd." WZA - De West-Zeeuws- Vlaamse Autoclub houdt mor gen in de omgeving van Ret ranchement haar jaarlijkse Belfortrit. Een auto-puzzelrit met een lengte van circa 35 kilometer. De rit telt mee voor het club kampioenschap 1995 van de WZA, maar ook niet-leden kunnen hieraan deelnemen. Inschrijving daartoe is moge lijk in de kantine van camping De Wildhof aan de Kanaalweg 4 te Retranchement vanaf 13.30 uur. (ADVERTENTIES) Bij ontwikkelen afdrukken van uw volle filmpje. I-UUR FOTOSERVICE FOTO fel VERSCHOORE Goes» Hulst» Middelburg »Temeuzen Vlissingen Zierikzee Etten-Leur GKNZE190S bereikbaar in heel Europa een begrip in service en de elektronica van morgen... Oranjestraat 5 - Telefoon 0115-562710

de Stem | 1995 | | pagina 23