nu 899.- eestjes kosten Zeeland tonnen IVaillanl ECHT COMFORT EN ECHTE BESPARING fNWOOD CD 3663 L DE STEM leservaat voor boomkikkers op de wallen in Aardenburg Drugdealer: 'Er zit geen brood meer in' nsen bv. Bij het vallen van de bladeren Wonen in een i natuurlijke ambiance Première James Bond in Hulst al uitverkocht Axelaar krijgt forse boete voor verzet tegen politie Automat rovincie geeft in negen maanden tijd bijna twee ton uit aan hapjes en drankjes ongerstakende aniërs ziekenhuis Hulster handelaar in 'kleine rookwaren' krijgt boete voor rijden onder invloed Natuur-educatie trekt Russische belangstelling „ormaal 999.- (Klaassen) W voor meer autoplezier 16c - AXEL - 0115-561781 Zeeland ZATERDAG 18 NOVEMBER 1995 DEEL C teteringsedijk 80 breda 076-5148168/5223475 fax: 5200729 M BRABANTH ALLEN 'S-HERTOGEN BOSCH Openingstijden: do 23 r,n vrij 24 november: 13.00-22.00 u it za 25 en zo 26 november: 10.00-18.00 i i k onze verslaggever delburg - Naar alle waar- ■jnlijkheid komt er een aat voor boomkikkers de Wallen in Aardenburg. eputeerde Staten hebben eren bekendgemaakt geld te trekken voor het ver plaatsen van de boomgaarden van Flikweerd om op die vrij gekomen plaats het zo zeldza me boomkikkertje te laten gedijen. Eerder deze maand ging de gemeenteraad van Sluis/Aarden burg akkoord met de uitgave van 37 mille om de boomgaarden te verplaatsen. Middelburg trekt nu ook dat bedrag uit, indien de Zeeuwse Staten akkoord gaan. Het wach ten is verder nog op een aanvraag voor nog zo'n bedrag die bij het Anjerfonds ligt. Verplaatsing van de boomgaar den kost 110.000 gulden, de aan koop van de grond kost 175.000 gulden. Dat wordt betaald door het rijk en provincie. In het voorstel aan de Zeeuwse Staten wordt het vrijkomen van de grond 'een unieke kans' genoemd die niet gemist mag worden door traagheid van han delen. 'In Aardenburg,' aldus het voorstel, 'is er nu een unieke kans voor herstel van de Boomkikkers in West-Zeeuws-Vlaanderen. En tevens voor het opknappen van het wallencomplex: een cultuur monument van allure. Natuur en cultuur op loopafstand van de stad met zeer goede mogelijkhe den voor de bewoners en bezoe kers om in de toekomst te genie ten van internationale natuur in een historische omgeving.' De boomkikker is een zeer zeld zame en bedreigde dierensoort. Rond Aardenburg zit de grootste restpopulatie van Noord-West- Europa. Van onze verslaggever Terneuzen - „Ik gebruik die rotzooi niet zelf, maar ik wil er wel graag geld mee verdienen," had G.H. in het verleden eens gezegd toen hij voor de rechter stond wegens dealen in soft drugs. Nu stond hij opnieuw voor de rechtbank. Hij had er een dagje verlof voor moeten nemen, want tot 6 januari zit hij een eerder opgelegde straf uit in de gevange nis. Deze keer ging het om dealen in softdrugs, vanuit een pand in de Nieuwediepstraat in Terneu zen. Het ging om de periode janu- ari-april van dit jaar. Op tien april had de politie een inval gedaan en zo'n anderhalve kilo hasj en hennep in beslag geno men. Bovendien moest H. terecht staan, omdat hij van september 1993 tot november 1994 steun- fraude had gepleegd. „Er zijn wel ergere dingen," had hij bij een eerder aangehouden behandeling van zijn zaak gezegd. „Ja, zoals moord bijvoor beeld," reageerde toen politie rechter Van Breda. Die aardige dialoog zette zich gisteren niet voort. H. zat heel gedwee op het beklaagdenbankje en deelde mee dat als hij vrijkwam, hij een zaak in sportkleding en -voeding wilde beginnen. „Gaat u een streep zet ten onder uw illegale activitei ten," vroeg Van Breda. „Ja, daar zit toch geen brood meer in," ant woordde H. Hij hoorde officier Groen tien weken cel eisen, met daar bovenop nog eens drie weken die eerder voorwaardelijk waren opgelegd. Ze mochten wat Groen betrof ook worden vervan gen door honderdveertig uur dienstverlening. „Laten we dat dan maar eens proberen," zei Van Breda en legde de uren op. [Cees Maas delburg - De kopjes koffie, de glaasjes sherry, de hapjes, de (ITT - "1-1 - - y stukken en de andere feestelijkheden van het provincie- I-1 \A7" l"* fl T O £kl"l QCp T p ar hebben de provinciekas tot en met het derde kwartaal 1/ TT VFl vit A-U-V^-l. |se}aL V/vr t M. O Ij 1995 195.000,-gekost. Van onze verslaggever Hulst - De première van de nieuwe James Bondfilm 'Gol den Eye' op 6 december in Hulst, gelijktijdig met de koninklijke première in Amsterdam, is uitverkocht. De kaartjes, die 100 gulden per stuk kosten en waarvan de opbrengst bestemd is voor de restauratie van de Hulster basiliek, vlogen in drie dagen allemaal de deur uit. „Enerzijds ben ik ontzettend blij dat er zoveel belangstelling is," zegt voorzitter burgemees ter A. Kessen van de Stichting Fondsenwerving Basiliek Hulst, „want 100 gulden is toch een heel bedrag. Anderzijds is het jammer dat we vele Hulste naren moeten teleurstellen." Om daar iets aan te doen, broedt Kessen inmiddels alweer op een ander plan. „Ik ga proberen in de zomermaan den de landelijke première van een Nederlandse film naar Hulst te krijgen. Daarbij nodi gen we dan ook de hele film crew uit." Na aftrek van de onkosten levert de James Bond-voorstelling in ieder geval weer 11.500 gulden op voor de basiliek. De actie voor het Hulster kerk gebouw wordt gevoerd op ver schillende fronten. Onder andere ook op Internet. Daar is een digitale handtekeningen actie gestart om staatsecretaris Nuijs te bewegen subsidie te geven voor de restauratie. Internetgebruikers kunnen sinds 2 november op een basi liek-pagina inloggen. Tot nu toe zijn er meer dan 70 reacties binnen. Daaronder ook eentje van een van oorsprong Neder landse inwoonster uit het Aus tralische Melbourne. „Als ik terugkom naar Nederland wil ik graag de basiliek nog kun nen zien," voegde zij toe aan haar handtekening. Van onze verslaggever Terneuzen - Bij een schietincident in augustus in de Zeestraat in Axel zag de politie al dat N.C. 'behoorlijk aangeschoten' was. „Hij reed op de fiets en had zowat de hele weg nodig," ver klaarde een als getuige opgeroepen agent gisteren op de recht bank in Terneuzen. Ze lieten hem gaan want ze had den op dat moment wel wat anders aan hun hoofd. Maar eni ge tijd later zagen ze C. in een auto rijden. Ze hielden hem aan toen hij op een parkeerplaats stopte op verdenking van dron ken rijden. C. was echter aller minst van plan om mee te gaan. Hij beweerde dat hij niet had gereden, maar in zijn auto naar muziek zat te luisteren. „Ik zei: waarom? Ik kan toch niet zonder reden aangehouden wor den? Maar ik kreeg gelijk een knuppel in mijn gezicht, op mijn lippen," zei C. gisteren. Dat laat ste bleek te kloppen. Aangeko men op het bureau in Terneuzen had de politie zelfs een arts laten komen om ernaar te kijken. Vol gens C. was het de reden waarom hij op niet aan de ademtest had kunnen .voldoen, in combinatie met 'eefrbeetje astma'. Hem werd de weigering mee te werken aan dat ademonderzoek ten laste gelegd, evenals verzet tegen de politie. „Ik heb helemaal niet gereden en ook niet gedron ken," bleef hij volhouden. „Spreekt u wel de waarheid," wilde politierechter Van Breda weten. „Ik spreek echt de waar heid. Ik ben een echte moslim. Waarom zou ik liegen?", was C.'s antwoord. Beide opgeroepen verbalisanten bevestigden dat C. wel degelijk gereden had en zich bovendien behoorlijk agressief gedroeg. Van Breda kwam aan de hand van het dossier over C. tot de conclusie dat hij al heel wat op zijn kerf stok had. Sinds 1987 waren er aan de lopende band problemen geweest, afgewisseld met perio des op een tuchtschool. Officier van justitie Groen eiste een boete van vijfentwintighon derd gulden, twee weken voor waardelijke gevangenisstraf en een rijverbod van negen maan den. Zover kwam het echter niet. Van Breda had aan het begin van de zitting al zijn twijfels laten doorklinken over de omschrij ving 'voertuig' die in de dagvaar ding stond. C.'s raadsman greep dat aan en stelde dat er 'motorrij tuig' had moeten staan. „Jammer, maar gewoon fout," zei Van Breda daarover. „De tenlas telegging schiet tekort, al zeg ik dit zeer tegen mijn zin." Hij ver klaarde het eerste deel daarom nietig, maar vond wel dat het verzet tegen de politie bewezen was. Hij veroordeelde C. tot een boete van duizend gulden. (ADVERTENTIE) inlays steunzolen schoentechnikus bekroond in Duitsland en Amerika Desgewenst komen wij bij u thuis voor het opmeten en het passen. up33 IVIT mmm „mm m mi sm ii mmm - mt aui mi n ii k. ii ii W-ketel heeft u nog niet in de steek gelaten maar is wel aan vervanging toe? 1 is het nu tijd te kijken naar de nieuwe Thermocompact HR van Voillant. Naast een Mement van 97%, optimale warmte en een uniek warmwatercomfort krijgt u *en ook nog 200,- subsidie. Redenen voldoende om uw oude CV-ketel nu te "P door een Thermocompact HR van Voillant. Als u echt comfort en echte wilt bel dan Voillant voor meer informatie of een deolerlijsf van écht HR urs bij u in de buurt. Bel: 020 - 565 92 00 WARM WATER, WARM WONEN blijkt uit een nog niet dgemaakt overzicht van entatiekosten. „Vaak is het beste goed genoeg," aart een ambtenaar het Meter in dit rijtje represen- kosten is de feestelijke ekening van het Schelde- ment, met de Belgen, eerder jaar. Deze vrolijke sessie kost- ran consumpties en muziek liefst 17.350,-. De Belgen jen tien mille bij in de kos- 'open week nog spraken de wse Staten schande van een ave van 29.000,- door het r Provinciaal Overleg, die alle provincies in Nederland een feestje wilde vieren, er meer vanwege de hoge en en kritiek uit allerlei pro- es is dat niet doorgegaan, nieuwe overzicht van de sentatiekosten is gemaakt de Statencommissie Alge- Bestuur, die het eind ruber zal bespreken, hoogste uitgavenpost betreft Hosten van bestuurlijke recep- (anp) - Twee Iraniërs uit het mekerseentrum in Goes zijn 'eren rond het middaguur in Oosterscheldeziekenhuis enomen. Ze zijn sinds vorig heinde in honger- en dorst- heeft plaatsvervangend eur P. Mol van het asielzoe- 'ntrum meegedeeld, ens een woordvoerster van ziekenhuis kunnen mensen j eer zes dagen zonder water. '~s wordt de situatie levens- igend. twee 34-jarige Iraniërs weige- sinds de nacht van zondag op dag iedere vorm van vocht, ziekenhuis gaat er vanuit dat toee de behandeling echter accepteren: „Het simpele feit 1 ze instemmen met vervoer het ziekenhuis geeft aan dat niet dwars gaan liggen," con tort de woordvoerster. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Terneuzen - „Heel ernstig. Dit mag zeker niet meer gebeuren," zei E. van de V. uit Hulst toen hij gisteren terecht stond voor rij den onder invloed. ties en ontvangsten door het pro vinciebestuur. Dat vergde tot en met È5 september een bedrag van 66 mille. Het .verzorgen van de inwendige mens tijdens de regu liere vergaderingen en bespre kingen van het provinciebestuur slorpte nog eens 35 mille op. Dat staat dan nog los van de representatieve consumpties in de Abdijgebouwen en in het andere gebouw van het provin ciebestuur, het Groene Woud. Dat kostte de eerste drie kwarta len van dit jaar respectievelijk 27 mille én tienduizend gulden. Maar hoeveel kopjes koffie zijn dat dan wel en wie krijgt dat dan allemaal opgedronken voor die prijzen? Een welingelichte bron zegt dat het dit jaar nog wel mee valt met de eigen keukenrekenin gen en de facturen van externe cateraars. „We zitten onder de ramingen. En bij een Statenzit- ting heb je vaak toch 75 mensen in huis, die allemaal wel twee of drie keer koffie of thee nemen. Loopt de vergadering uit, dan moeten er broodjes komen en dat moeten dan geen slappe flut broodjes zijn, want anders komt er commentaar. Nee, goede ham, goede kaas en een beetje aange kleed. En dat geldt ook voor alle hapjes bij recepties of ontvang sten. Vaak is alleen het beste goed genoeg: paling en garnalen of fijne paté. Want dat is toch ook je visitekaartje als provincie. En dat kost nu eenmaal geld," zegt een ambtenaar die zich ambts halve bezighoudt met de con sumptiefacturen. Goes - Eexï delegatie van onge veer tien Russen komt' komende week de milieu- en natuureduca- tie in Zeeland bekijken. De groep is te gast bij het Consulentschap Natuur- en Milieueducatie Zee land Er worden bezoeken gebracht aan boederijen, scholen en natuurgebieden. De mensen uit de Russische federatie krijgen uitleg over het vrijwilligerswerk. „Het lijkt wel of ik de officier van justitie hoor," grapte daarop politierechter Van Breda. „Meneer is zeer doordrongen van de ernst van de zaak." En dat was Van de V. dan ook. Vooral omdat hij door zijn alco holgebruik in september een ongeval had veroorzaakt. Het was gelukkig bij blikschade gebleven. Het ademonderzoek dat na zijn aanhouding werd ver richt, gaf een gehalte aan van 790 microgram, bijna vier keer de toegestane hoeveelheid. Het gevolg van een 'onverwachts feestje met kennissen' in een caf eetje. Van Breda bracht een heel lijstje van eerdere overtredingen in her innering, onder andere voor dief stal. Een voortvloeisel van zijn verleden als harddrugverslaafde, volgens Van de V. „Maar daar ben ik al geruime tijd vanaf." Gevraagd naar zijn huidige inkomsten, zei hij dat die een beetje onzeker waren. „Ik ben eigenlijk handelaar in kleine rookwaren, zoals dat heet," zei Van de V. „Wat bedoelt u, sigaren, sigaret ten, beetje cannabis misschien?," vroeg Van Breda daarop. Het laatste bleek het geval: „Ik heb die koffieshop gehad aan de Beestenmarkt in Hulst, waar de kranten vol van staan. Maar d,ie is nu dicht, dus zal ik ander werk moeten zoeken." Officier van justitie Groen kon er niet zo mee zitten. Hij eiste een boete van tweeduizend gulden, twee weken voorwaardelijke gevangenisstraf en negen maan den rijontzegging. Van de laatste konden er wat hem betrof drie voorwaardelijk worden opgelegd, mits Van de V. de Alcohol Ver- keers Cursus volgt. Van Breda legde uiteindelijk 1750,- op en negen maanden rijontasgging waarvan vijf voorwaardelijk, plus de AVC. VERVOLG VOORPAGINA „Als het aan ons ligt, gaan we het extreem aanpakken. Themaweekenden, bijvoorbeeld een Weens weekend met mooie kostuums en pruiken, entertainment, travestie, misterver- kiezingen en ga maar door. Het wordt één groot feest," aldus Mario. Het doel van het Homotel is tweeledig. „We organiseren niet alleen feesten maar willen ook bijeenkomsten houden in samenwerking met verschillende verenigingen zoals het COC uit Terneuzen. Dus we streven niet alleen een commercieel doel na." Volgens Mario en Tom waren de reacties uit de omgeving in het begin nogal afwachtend. „Dat verandert snel, veel mensen spreken ons nu aan omdat ze het een leuk initiatief vin den. Dat is een goed teken, we hebben geen last van negatieve reacties. Soms rijden er wel eens groepjes jongeren voorbij die allerlei teksten roepen. Volgens mij is degene die dan het hardst roept, zelf ook een homo," glundert Tom. De omwonenden staan inderdaad niet nega tief tegenover het Homotel. „Iedereen mag toch zeker zelf weten wat hij doet? Ais alles rustig blijft, vind ik het best," aldus een IJzendijkenaar. Volgens een andere inwoon ster is het Homotel gelukkig geen koffieshop. „We moeten hier niks van drugs weten hoor. Op zich vind ik dit een mooi initiatief. Alleen vraag ik me af een dorp ais IJzendijke de plek is voor een homobar. We zullen zien of het wat wordt, ik ben in ieder geval erg benieuwd." Als het aan Mario en Tom ligt, komt er met de opening van het Homotel leven in de Zeeuws- vlaamse brouwerij. „We willen heel wat leuke stunts uithalen, dus wat ons betreft kan het feest beginnen! We pakken het gelijk goed aaii want het zit er dik in dat er in Sint Jan steen ook een homobar komt." (ADVERTENTIE) Mario Spectic en zijn steun en toeverlaat Tom. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Regenwind en ook al een beetje sneeuw. De bladeren vallen. De herfst heeft definitief haar intrede gedaan en de bomen ontdoen zichzelf van het prachtige het rood, geel en groene bladerendek. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE

de Stem | 1995 | | pagina 19