IPPER 6 Geen extra maatregelen tegen files' boerke [rschureim nuttig, fooi kan zijn, Ve leeftijden flommen \t. Beslissingsduel Oranje tegen Ierland White Products neemt de wijk naar Tsjechië Koningin en prins bij opening Chassé Theater Beschaafd protest bij ontvangst koningin UiT Vrouw opgepakt voor moord Rabin Jorritsma na kritiek Kamer: Staking bij Belgisch spoor 6 Koffieshops wassen geld Belgische misdaad wit' _x 64 Nieuwste van Bommel Uschoenencollectie compleet. De Splenter schoenen bij 'n boer gewerkt' ken... .ie verschillen jjerwijs gaat op Jecember plat «bladen worden procent duurder Brat/es Rabobanll Di 130 banen verdwijnen in Oudenbosch i#k zet de Eerste per voor 't blok logelijk misbruik oorwetenschap I handel Nutricia Werkstraf voor CD'er Bredase gemeenteraad wil Solana Kroer van Navo 'ansen moeten |J?P terug doen Gekapseisd schip naar Zeebrugge Een etmaal lang Belgisch bier DE GIDS IM 1 X 40 Supporter tot in én na de dood -E /EMBER 1995 'n klassieker Wij willen 'n energieke vlotte, flegmatieke, flexibele Voor 5 avonden per week. Stuur 'n handgeschre ven sollicitatie met foto en c.v. t.a.v. Comé van Ineveld imarkt 13 Breda-Ginneken jjjjgRG (zondags open 14.00-18.00 u.) TERNEUZEN 5 8 "7 031 JARGANG (jaiienpremies' a - De Zeeuws-Vlaamse n voeren elk een apart jjïisar het gaat om het ver ton van een 'banenpremie'. tiijstandsgerechtigde die bindt krijgt in principe zo'n L Temeuzen keert geld uit jjjand de bijstand verlaat .0 volledige baan. Maar in ,i;rg bijvoorbeeld wordt .(geld uitgekeerd als het om Èjdwerk gaat. jzeeland - c1 jlt-Op donderdag 7 decem- .jthet onderwijs in het hele j plat. De bonden hebben (je dag een landelijke sta- i afgekondigd uit protest jhetcao-beleid van minister O De bonden roepen hun dag naar Utrecht te i'waar een grote protest- jkomst wordt gehouden. BINNENLAND -A3 #dam - De kranten worden ïïgang van 1 januari aan- duurder. Zowel de tarie- koor advertenties als de prijs :lit abonnement gaan met 4 at omhoog. De dagbladen zeggen ze, met forse stijgingen. Vooral de prij- krantepapier, die sinds tidit jaar fors zijn gestegen, ide dagbladen duurder. Èsa Mr Waag en morgen Mallig met 3f en toe (gen. In het weekeinde tarnt poollucht binnen en Mhet kouder. Het blijft wiegend zwaar bewolkt. \re over Rabo Dividend Sparen 'en. envelop naar >00 VB Eindhoven. jsfondsen waarvoor De Nederlandsche Bank ijgbaar bij de plaatselijke Rabobank. e hoogste opbrengst. De ware voetbalgeest Van onze verslaggever Rotterdam - De kwalificatierace voor het EK voetbal krijgt op 13 december in Liverpool voor het Nederlands voetbalelftal de ontkno ping met een beslissingsduel tegen Ierland. Beide landenploegen duelleren om de laatste deelnemersplaats Met een 3-0-zege op Noorwegen eindigde Oranje gisteravond als nummer vijftien op de totaal-rang- lijst van de zestien ploegen. Tsjechië plaatste zich rechtstreeks als groepswinnaar. Noorwegen werd door de nederlaag in Rotterdam uitgeschakeld. Ier land verloor met 3-0 bij Portugal en finishte als zes tiende. Voor bondscoach Guus Hiddink is de voorbereiding op het beslissingsduel al begonnen. Op verzoek van Hiddink volgde een Nederlandse scout gisteravond de Ieren in Portugal. „Een tegenstander die ons wel ligt. Nu we van zo ver zijn teruggekomen in dit EK-toernooi, mogen we niet klagen over een nieuwe zware wedstrijd," zei Hiddink. Oranje bereikte gisteren de herkansing via doel punten van Clarence Seedorf, Youri Mulder en Marc Overmars. Pas in de laatste drie minuten kreeg Nederland door twee late goals zekerheid. Youri Mulder juicht na zijn treffer, de bevrij dende tweede goal van Oranje. foto anp I I I I I DONDERDAG 16 NOVEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Van onze verslaggever Oudenbosch - White Products gaat de serieproduktie van kabelsystemen overbrengen van Oudenbosch naar het lage lonenland Tsjechië. Daarmee komen 130 van de 255 arbeids plaatsen in Oudenbosch te vervallen. Het bedrijf ziet ontslagen als onvermijdelijk, zegt algemeen Van onze Haagse redactie Den Haag - Er zijn geen nieuwe, ingrijpende maatregelen nodig om een verkeersinfarct te voorkomen. Minister Jorritsma (Ver keer en Waterstaat) denkt dat ze met de bestaande plannen het fileprobleem het hoofd kan bieden. ag - Premier Kok heef t de ktliti van PvdA en WD in de fate Kamer gisteren voor het p gezet: ze mogen best een pi geluid laten horen, als ze regeerakkoord maar niet ruit halen. Met andere woor- beide fracties moeten het n van een referendum en Iteotax slikken. hunnenland - a4 •fedam - De optiebeurs gaat toeken of er de afgelopen met voorkennis is gehan- d in put-opties van Nutricia. s strafbaar. Gisteren werd id dat de Britse grootaan- ouder Unigate van z'n |®g in Nutricia af wil. Omdat iet in Nutricia de laatste Ren tientallen malen hoger lag jtormaal, is het beursbestuur P twijfelen. p economie - a7 „We maken stappen in de goede richting," reageert de minister op de felle kritiek van de Tweede Kamer op haar file-beleid. Jor ritsma bestrijdt dat er veel meer auto's bijkomen dan is voorspeld. Wel erkent zij dat een aantal belangrijke maatregelen, zoals die in het verleden met de Kamer zijn afgesproken, niet zullen wor den uitgevoerd. Zo is door de weerstand van de Kamer zelf het spitsvignet gesneefd. Wel wordt onder ande- Van onze rechtbankverslaggever Breda - Het Bredase raadslid voor de CentrumDemocraten Heeren is gisteren door politie rechter Peutz voor steunfraude veroordeeld tot een werkstraf van zestig uur. De CD'er zei dat hij niets strafbaars heeft gedaan en was het daarom niet met de straf eens. De politierechter zei dat Heeren zich niet van de domme moest houden, omdat hij als raadslid toch over een bepaald denkni veau moet beschikken. „Politiek is dat van geen betekenis," reageerde het raadslid, „want, zelfs een analfabeet kan in de Tweede Kamer komen, als hij maar genoeg stemmen krijgt." Heeren had op zijn aanvraagfor mulier niet aangegeven dat hij ruim 12.000 gulden inkomsten uit arbeid heeft genoten toen hij werkte voor een beveiligings dienst. Hij zei gisteren dat de gemeente Breda wist dat hij daar werkte, omdat zij daarbij zelf heeft bemiddeld. re gewerkt aan de introductie van het rekeningrijden. Maar die elektronische tolheffing is pas rond het jaar 2000 te verwachten. Jorritsma beklemtoont dat het fileprobleem niet op korte ter mijn is op te lossen. Vooral rond de grote stadsgewesten blijven er problemen; die economisch belangrijke centra trekken nu eenmaal veel verkeer. „Het pro bleem zal, gezien de gewenste versterking van deze centra, eer der meer dan minder worden." De minister denkt het probleem aan te kunnen met beproefde technieken als elektronische wegsignalering (borden boven de weg met file-informatie) en spe ciale rijstroken voor bussen en vrachtwagens. De minister staat sympathiek tegenover het CDA-plan om wegen, vooral buiten de rand stad, sneller aan te leggen. Maar ze vindt de door het CDA voorge stelde ombouw van twee- naar driebaanswegen 'ongenuan ceerd'. „Dat is alleen nodig als er veel verkeer is." Ze wijst er wel op dat versnelde uitbreiding van het wegennet erg moeilijk is. Procedures werken vaak vertragend. Nieuwe wensen voor meer asfalt leiden volgens Jorritsma 'tot een geweldig pro bleem' omdat daarvoor meer geld nodig is. Snelheid De minister voelt er niets voor om de maximum snelheid op alle snelwegvakken terug te brengen naar 100 kilometer. Nu al wordt volgens Jorritsma die maximum snelheid massaal overtreden. Bestrijding daarvan vergt zo veel extra controle dat de kosten vol gens Jorritsma niet tegen de baten opwegen. Bovendien draagt een en ander niet bij aan de verkeersveiligheid. d - Spanje prijst zijn v. r "an Buitenlandse Zaken Solana aan als mogelijke PW van Willy Claes voor de van Navo-secretaris-gene- ffana is officieel nog niet Maat gesteld. De Tweede jj vindt dat de Amerikaanse Wag Nederland moet uitleg- """Mom zij zich heeft verzet ir tod Lubbers als nieuwe ^buitenland - a5 - De Fransen moeten de 1(le jaren een flinke stap 'en. De sociale premies (ytoo°g, op de uitkeringen gekort en iedereen moet belasting gaan betalen. Hiiiiu ®anier w'l premier Jup- L "d klaarstomen voor de |i,,®lscbe en Monetaire Unie. buitenland - as Brussel (anp) - Het Belgische spoorwegpersoneel is gisteravond begonnen aan de eerste van een serie regionale stakingen, die naar verwachting flinke vertragingen in het treinverkeer zullen veroor zaken. De socialistische en de christelijke bond hebben tot deze acties opgeroepen uit protest tegen de saneringsplannen bij de nationale spoorwegen NMBS. De eerste stakingsronde, die 24 uur duurt, treft de provincies Oost- en West-Vlaanderen, Namen, Luxemburg, Luik en het dis trict Leuven. Volgende week donderdag en vrijdag zijn de andere provincies aan de beurt. Al eerder waren er acties bij de Belgische spoorwegen uit protest tegen de plannen van de NMBS-top, die tussen de 8.000 en 10.000 personeelsleden wil laten afvloeien en de automatische prijscompensatie wil loslaten. De bonden vinden bovendien dat de aanleg van de hoge-snel- heidslijnen te veel geld opslorpt, hetgeen ten koste gaat van de binnenlandse dienstverlening. foto de stem/johan van gurp Koningin Beatrix en prins Claus op de eerste rij in de grote zaal van het Chassé Theater. Door Mathieu Kothuis Breda - 'Leve de koningin'. Het enthou siasme en applaus bij de aankomst van koningin Beatrix en prins Claus in Bre da klonk welgemeend en heel hartelijk. Majesteit nam de aanhankelijkheidsbe tuiging bij de ingang van het Chassé Theater dan ook glimlachend in ont vangst en ze zwaaide heel hartelijk terug. Voor een Oranjestad viel die opkomst enigs zins tegen, maar met z'n allen wisten de Bredanaars het luidkeelse protest van een handjevol GroenLinks'ers toch goed te overstemmen. Als gold het de regels van het protocol, zo keurig waren aan de ene kant van de schouwburgluifel de Oranjeklanten en aan de andere kant de protesterende raadsleden van Parel van het Zuiden en GroenLinks opgesteld. Iedereen kende zijn plaats en ontspannen onderhielden politie, demonstranten en publiek zich met elkaar in afwachting van de koninklijke gasten. 'Chassé Theater, molensteen van Breda', zo riep GroenLinks bij de aankomst van de koningin. De Parel-leden hielden hun span doek ('Parel van het Zuiden heet u hartelijk welkom in dit onbetaalbaar theater') wat hoger. Al met al een heel beschaafd protest waar majesteit nauwelijks iets van merkte. Intussen wachtten loco-burgemeester H. van Raak en Commissaris der Koningin in Brabant, mr. F. Houben, geduldig tot de koningin de Bredanaars had toegewuifd. In de foyer werd de hoge gast (gekleed in zwar te mantel, zwarte robe en zwart-wit geblokt tuniek) welkom geheten door zakelijk schouwburgdirecteur T. Inninger. In de grote theaterzaal wachtte het konink lijk gezelschap een hartelijke ontvangst door honderden genodigden, onder wie de oud-burgemeesters Merkx, Feij en Nijpels, staatssecretaris Nuis van Cultuur en oud wethouder Van Dun. Maar vooral door een paar honderd gelukkige Bredanaars, die via De Stem en Omroep Brabant een kaartje hadden gekregen voor deze avond van hun leven. OP GIDS - DEEL E: - 'Carmen Flamenco' geen hoogvlieger. directeur B. Smit. De White Groep heeft in de jaren negentig alleen nog maar verlies geleden. Vorig jaar bedroeg het netto ver lies acht ton op een omzet van 50 miljoen. Het vermogen is door al die verliezen geheel uitgehold. Het doel van de verhuizing van het werk is om de kosten met 40 procent te verlagen. „We produ ceren nu 20 tot 25 procent boven de wereldprijs," zegt Smit. De loonkosten in Tsjechië bedragen 5 per uur tegen 30 in Neder land. Niet alleen in Oudenbosch vallen klappen. Ook de vestigin gen in Leicester in Groot-Brit- tannië (82 werknemers) en Somain in Frankrijk (125) wor den nagenoeg gehalveerd. Als de nieuwe fabriek in het Tsje chische Velke Mezirici over drie jaar op volle toeren draait, blij ven in West-Europa alleen nog service-punten met mogelijkhe den voor kleine serieproduktie over, zegt Smit. De vakbonden leggen zich neer bij de reorgani satie. Wel willen zij alles in Werk stellen" om gedwongen ontslagen te voorkomen. OP ECONOMIE - A7: - Neerwaartse spiraal White Brussel (anp) - Nederlandse kof fieshops spelen een belangrijke rol bij witwasoperaties vanuit België. De Belgische financiële opsporingsdienst signaleert dit in haar eerste verslag, dat ze bin nenkort presenteert aan minister van Justitie De Glerck. De acht inspecteurs van de dienst, die eind 1993 werd opgericht, kwa men bij het onderzoek van 45 dossiers voor ruim 1,8 miljard gulden aan fraude op het spoor. Vooral het witwassen van mis daadgeld (28 dossiers) en het opzetten van btw-carrousels (veertien dossiers) blijken popu lair in België. De witwasopera ties verliepen nog al eens via Nederlandse koffieshops. De opsporingsdienst wil dat jus titie bij de Europese Unie aan dringt op een soepeler regeling voor grensoverschrijdende gerechtelijke onderzoeken, zodat dit soort fraude beter kan worden bestreden. Bij de onderzochte dossiers bleken gemiddeld drie landen betrokken te zijn. Van onze verslaggever Terneuzen - De gekapseisde zandzuiger De Spauwer uit Yerseke arri veert mogelijk morgen in de haven van Zeebrugge. Het schip sloeg maandagnacht om. De kapitein kwam bij het ongeluk om het leven. Ton Dieleman van bergingsbedrijf Multraship uit Terneuzen is opti mistisch over de operatie. „Of het lukt voor het weekend is natuurlijk afhankelijk van de weersomstandigheden. Maar het ziet er voorlopig goed uit." Gistermorgen is de drijvende bok Norma op de plaats gearriveerd waar de Spauwer ligt. De boot is niet gezonken, maar drijft onderste boven in het water. Sleepboten houden De Spauwer op zijn plaats, terwijl het bergingsteam de stroppen rond het schip legt. De Spauwer sloeg door nog onbekende oorzaak om. De boot lag vijftien kilometer uit de kust van Oostende om zand te winnen. ZIE OOK BINNENLAND - A3 VANDAAG IN DEZE KRANT In Antwerpen wordt komend weekeinde de '24 uur van het Belgisch speciaalbier' gehouden. Er zijn 125 bieren te proeven, waarvan de meeste van het vat. Van Hengsteklotenbier tot Stille Nacht. deel d INHOUD 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 4 katernen (ADVERTENTIE) STUDIO 2000 Sevilla - Een aanhanger van de Spaanse voetbalclub Betis Sevilla blijft ook na zijn dood de wedstrijden van zijn favoriete elftal 'bezoeken'. De zoon van de man heeft van het bestuur van Betis Sevilla toestemming gekre gen met de as van zijn vader de wedstrijden van de club bij te woiien. Zijn lidmaat schap van de vereniging wordt ook gewoon verlengd. Van onze redactie buitenland Jeruzalem - Een 20-jarige Israëlische vrouw, Margalit Harshefi, is gisteren in hechtenis genomen omdat ze volgens de politie 'een 'dominant lid is van een organisatie die Rabin wilde vermoorden'. De Israëlische premier Rabin werd op 4 november in Tel Aviv vermoord door Yigal Amir (25), net als Harshefi rechtenstudent aan de religieuze Bar Ran universiteit in de Israëlische havenstad. De studente en koloniste ontkent de beschuldigin gen, maar de politie zei tegen rechter Eliezer Cohen, die over de inhechtenisneming moest beslissen, dat ze 'ten diepste is betrokken bij de moord op Rabin en het voorbereiden van aanvallen op Arabieren'. Harshefi kende Amir goed, maar heeft volgens haar familie en raadsman niets te maken met Amirs cri minele activiteiten. Ze woont in de kolonie Bet EI, op de bezette Westelijke Jordaanoever. In totaal worden nu acht jonge en religieuze Israë li's wegens de moord vastgehouden. Amir heeft de moord bekend. Het hoofd van de extremistische Eyal-groep, Avishai Raviv, is gisteren op borgtocht vrijgelaten met de bepaling dat hij bij zijn ouders thuis moet blijven. Hij geldt nog steeds als verdach te bij de samenzwering om Rabin te vermoorden. Een aantal léden van de Palestijnse terreurgroep van Abu Nidal is gisteren gearresteerd omdat zij een moordaanslag hadden beraamd op PLO-leider Yasser Arafat, heeft de Palestijnse politie bekend gemaakt. De arrestanten zouden afkomstig zijn uit Algerije en Libië. Vorige week zijn ze in de Gaza- strook geweest met de bedoeling Arafat uit de weg te ruimen. Een hoge Palestijnse politiefunctionaris sprak over vijf gearresteerden. Abu Nidal, aartsvijand van Arafat en een van de meest gevreesde terroristen ter wereld, heeft al eerder geprobeerd de PLO-leider te vermoorden. Volgens een Palestijnse veiligheidsfunctionaris hebben de Israëlische en Palestijnse veiligheids diensten gisteren een ontmoeting gehad. Daarbij zou Israël de Palestijnen hebben opgeroepen de vei ligheidsmaatregelen rond Arafat en andere Pale stijnse topfunctionarissen op te voeren. De Pale stijnse leiders hebben onder meer het advies gekre gen om niet gezamenlijk in het openbaar te ver schijnen, om te voorkomen dat ze een makkelijke prooi vormen voor terroristen. KONINGIN Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. -- K» tal Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incassof 86,90 Q bank/gironrQ kwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envüop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,9800 VB Breda. 1 E STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAN

de Stem | 1995 | | pagina 1