Subsidie voor molens Oostburg Ook Eigenaars in beroep tegen GS-besluit over zwembad in Cadzand-Bad Twee gewonden bij ongeval in Terneuzen Diamanten huwelijk in Schoondijke POLITIE RAPPORT PLAATSELIJK NIEUWS UITSLAGEN Nu met inruilbonus. Geslaagd sporthal Rosto Rc rechter Middelbi B en W willen drieduizend gulden per molen uittrekken om kosten te dekken Literair Café Terneuzen met Herman Brusselmans 'pirectie f DE STEM ZEELAND Veel volk op open dag Wereldwinkel in Terneuzen Sint komt naar Sas van Gent Sint doet twee keer Sluiskil aan B elangengr oep gehandicapten in oprichting in Sas van Gent Kamer van Koophandel wil samenwerking met Gent KAARTINGEN Orgelrecital in Terneuzen Eerste prijs voor harmonie Sluiskil neSTEM DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 C3 Van onze verslaggever Cadzand-Bad - Het zwembad bij het tweede woningcomplex Wijk de Bra bander in Cadzand-Bad is volgens de provincie semi-openbaar. Dat bete kent dat het moet voldoen aan de eisen zoals die zijn neergelegd in het Besluit Hygiëne en Veiligheid Zwem baden (BHVZ). Voor de eigenaars van de woningen een fikse tegenvaller. De eisen van het BHVZ zijn niet gering en om het piepkleine zwembadje hieraan te laten voldoen zijn fikse investeringen nodig. Daarom dat aan GS van Zeeland begin april ont heffing van de eisen was gevraagd. GS hebben deze maand laten weten die niet te verlenen. Het gaat volgens de provincie niet om een strikt privé-zwembad. Immers veel van de woningen worden gebruikt voor verhuur aan vakantiegangers, waarbij ook het gebruik van het zwembad is inbegrepen. „Indien er sprake is van ver huur moet het bijbehorend zwembad worden aangemerkt als semi-openbaar," stellen GS in hun brief. „Er kan niet meer gesproken worden van een zwem- gelegenheid strikt bestemd voor privé- gebruik." De Vereniging van Eigenaren Wijk de Brabander is teleurgesteld over het GS- besluit. Woordvoerder Van Runckelen, zelf woonachtig in Brussel, kondigde giste ren aan dat de vereniging tegen het besluit van GS beroep aantekent. „Als wij het bad moeten aanpassen aan de eisen van het BHVZ staan we voor enor me investeringen. Die wegen niet op tegen de beperkte tijd waarin van het zwembad gebruik gemaakt kan wor den." Op welke gronden het ingediende bezwaar gaat berusten, wist Van Runc kelen nog niet. „Wij moeten de wet nog bestuderen," zei hij. B en W van Oostburg zijn van de beslis sing van GS op de hoogte gesteld. Men kan zich hierin vinden zei een woord voerder van de gemeente. „Het is voor de eigenaars dus investeren of het zwembad sluiten. Andere mogelijkheden zijn er niet." Van onze verslaggever Oostburg - B en W van Oostburg willen een subsidierege ling in het leven roepen voor de molens in Nieuwvliet, Schoondijke en Zuidzande. De subsidie van drieduizend gulden per molen is bedoeld om de kosten van behoud en verzekering te dekken. Aanleiding is een brief van de Stichting De Hulster's Molen Schoondijke die erop wijst dat de gemeente wel subsidies voor de kosten van verzekeringen en onderhoud verstrekt aan de Stichting Molenbehoud West- Zeeuws-Vlaanderen (eigenaar van de molen in Cadzand) maar niet aan de andere moleneigena ren. Het college vindt de contatering van de briefschrijver juist. „Er is een vorm van rechtsongelijkheid ontstaan in de subsidietoeken ning aan de moleneigenaren," schrijft het college in het voorstel aan de gemeenteraad. De Stichting Molenbehoud West-Zeeuws-Vlaanderen krijgt een subsidiebedrag van 11.350 gulden voor verzekeringen en onderhoud. De moleneigenaren beschikken volgens B en W niet of nauwe lijks over middelen om inkom sten binnen te halen. Deze situatie is vergelijkbaar met die van kerktorens. In de gemeente staan vijf wind molens met het predikaat rijks monument. Alleen de molen in IJzendijke is eigendom van de gemeente zodat deze molen buiten de subsidiere geling wordt gelaten. De overige molens zijn particu lier bezit of in eigendom van een stichting. Om de rechtsongelijkheid de wereld uit te helpen wil het col lege de molens in Nieuwvliet, Schoondijke en Zuidzande dus ieder drieduizend gulden aan subsidie geven. Deze extra kosten van negendui zend gulden worden gedekt door verlaging van de jaarlijkse toe voeging aan het monumenten fonds. Van onze correspondent Terneuzen - Ter gelegenheid van een verbouwing en nieuwe inrichting van de Wereldwinkel aan de Walstraat 7 in Terneuzen werd zaterdag een open dag gehouden, die druk bezocht werd. Bezoekers konden deze dag gratis kennismaken met verschillende soorten koffie, thee en chocolade afkomstig uit Derde Wereld-lan den. Verder waren er stands met artikelen van Amnesty Interna tional, Unicef en Greenpeace. Er was ook een presentatie van pro- dukten uit Derde Wereld-landen zoals levensmiddelen en cadeau artikelen. De uit Turks-Koerdistan afkom stige muzikant Ali Ozdemir zorg de met zijn sas en gitaar voor de muzikale omlijsting. Volgens Hayo Gras, verantwoordelijk voor in- en verkoop van de Wereldwinkel, was de belang stelling boven verwachting. Van onze correspondent Sas van Gent - Sinterklaas bezoekt zaterdag 18 november Sas van Gent. De aankomst met de boot is om 14.00 uur aan de Oostkade, nabij het ophaalbrug getje. Hij wordt vergezeld van zijn Pieten. De muzikale omlijsting wordt verzorgd door harmonie De Ver- eenigde Vrienden en de Show band Sas van Gent. Per open rij tuig gaat de Sint met zijn gevolg naar het stadhuis en wordt daar door de burgemeester verwel komd. Na de toespraak vanaf het podi um van het gemeentehuis aan de Westkade trekt de stoet naar cul tureel centrum De Speye. Daar is nog een kinderfeestje van een uur. Deze bijeenkomst is alleen voor peuters en kinderen van groep 1 tot en met 5. Om ongeveer 16.30 uur vertrekt de Sint naar bejaardentehuis De Redoute. De hoogte van deze toevoeging bedraagt na de verlaging nog 76.000 gulden. Wat het jaarlijks spekken van het monumentenfonds betreft komt het college tegemoet aan het standpunt van de gemeente lijke monumentencommissie. Het college wilde deze jaarlijkse toevoeging in eerste instantie verlagen van 85.000 naar 25.000 gulden. Maar de gemeentelijke monumentencommissie kwam tot de conclusie dat deze reserve op peil moet blijven. De Notitie Monumentenzorg is daarom op dit punt aangepast. Het Monumentenfonds wordt de komende tijd overigens aange boord voor het uitvoeren van res tauraties. Het gaat om twee ton voor de restauratie van de Lutherse Kerk in Groede, 95.000 gulden voor de restauratiewerkzaamheden aan de N. H. Kerk in Cadzand en 80.300 gulden voor de restaura tiewerkzaamheden aan de toren van de N. H. Kerk in Groede. Het voorstel tot vaststellen van de Notitie Monumentenzorg wordt donderdag besproken tij dens de vergadering van de gemeenteraad. De vergadering begint om 19.30 uur in het gemeentehuis. Van onze correspondent Sluiskil - Sinterklaas brengt zaterdag 18 november een bezoek aan Sluiskil. De stichting Evenementen Sluis kil heeft het dit jaar extra groot aangepakt samen met de basis scholen. Sinterklaas komt rond 14.30 uur met ruim tien Pieten aan bij de Kanaalweg, hoek Louisastraat, waarna hij een korte rondgang per koets maakt met als eindpunt Het Meulengat. Bij deze rondgang wordt hij ver gezeld van muziekvereniging Sluiskil en alle kinderen. In Het Meulengat worden liedjes gezon gen, een Sinterklaasverhaal ver teld en natuurlijk is er een ver rassing voor de kinderen tot en met groep vier. De kinderen hebben via de scho len een bonnetje gekregen. Sinterklaas brengt ook nog een bezoek aan enkele andere plaat sen in Sluiskil. Zondag 19 november komt hij nog even terug. Dan brengt hij een bezoek aan de kinderdisco van 14.00 tot 17.Oo uur in Het Meulengat. Eveneens met veel Pieten. Van onze verslaggever Sas van Gent - Er zijn plannen om in Sas van Gent te komen tot een werkgroep die gaat opkomen voor de belangen van ouderen en gehandicapten. Het initiatief gaat uit van de plaatselijke D66-afdeling. Raadslid Maurice Weemaes uit Westdorpe wil zich inspannen om de werkgroep van de grond te krijgen en te begeleiden tot de groep op eigen benen verder kan. De achterliggende gedachte is dat ouderen en gehandicapten het vaak moeilijk hebben zich aan te passen aan de moderne maatschappij. Minder mobiele mensen worden vaak geconfron teerd met slechte toegankelijk heid van gebouwen. Ook ander obstakels kunnen problemen veroorzaken. D66 roept ouderen en gehandi capten op contact op te nemen met Maurice Weemaes. Dat moet dan resulteren in de oprichting van een belangen- werkgroep. De werkgroep wil de belangen behartigen op het gebied van ondermeer toegankelijkheid, aanpassingen, integratie en ver keersveiligheid. Bij een verkeersongeval op de kruising Rijksweg N61/Koeg- oersstraat in Terneuzen werden gistermorgen twee bestuurders van een personauto gewond. Ze werden overgebracht naar zie kenhuis De Honte in Terneu zen. Een 75-jarige man uit Ter neuzen wilde de rijksweg oprij den en verleende daarbij geen voorrang aan een 41-jarige automobilist uit Sas van Gent. Bij de aanrijding liep de Ter- neuzenaar en hoofdwond op, de Sassenaar letsel aan de nek. Beide auto's werden zwaar beschadigd. FOTO CAMILE 5CHELSTRAETE Van onze verslaggever Terneuzen - De samenwer king met de evenknie in Gent krijgt volgend jaar grote voor rang bij de Kamer van Koop handel in Zeeuws-Vlaande- ren. Er komen gezamenlijke projecten die tot doel hebben de contacten tussen bedrijven aan weerszijden van de grens te stimuleren. Ook zet de Zeeuws-Vlaamse kamer in 1996 een exportsociëteit op. De bedoeling is ook hier samenwerking te zoeken met Gent. Dat staat in het beleidsplan 1996 zoals dat gisteren zonder veel kanttekeningen is aangenomen door de algemene ledenvergade ring van de Zeeuws-Vlaamse Kamer. M. van de Bilt miste in het beleidsvoornemen van de grens overschrijdende samenwerking de toenadering tot Antwerpen. Kamervoorzitter K. Horstra wees hem er echter op dat er wel dege lijk contacten bestaan tussen de Zeeuws-Vlaamse Kamer van Koophandel en die in Antwerpen. Het nieuwe beleidsplan van de kamer maakt verder melding van de samenstelling van een nieuwe werkgroep. Het gaat om een club die namens de Kamer van Koop handel als gesprekspartner optreedt in de ontwikkelingen rond de aanleg van de vaste oeververbinding WOV. De groep moet bestaan uit vertegenwoor digers van het bedrijfsleven en overheden, wellicht ook van Vlaamse zijde. De samenwerking met de Kamer van Koophandel in Middelburg wordt volgend jaar eveneens voortgezet. Het echtpaar Hennekeij is vandaag zestig jaar getrouwd. Van onze correspondent Schoondijke - Vandaag is het zestig jaar geleden dat het huwelijk werd voltrokken tussen J. Hennekeij (79) gebo ren te Groede en M. van Walle (80) en geboren in Schoondij ke. Het echtpaar geniet nog een redelijke gezondheid en woont nog zelfstandig. Ze leerden elkaar kennen, zoals zovelen uit die tijd, op de kermis in Schoondijke. Zij was vanaf haar dertiende jaar boerenmeid en haar man was in die tijd koei- enwachter. „Wij zijn begonnen met drie rijksdaalders. We heb ben altijd een druk leven gehad en hard gewerkt voor ons gezin," weet mevrouw Hennekeij zich nog te herinneren. Vervolgens werkte de heer Hen nekeij in de landbouw en de laat ste twintig jaar tot aan zijn pen- FOTO WIM KOOYMAN sioen was hij werkzaam in de woningbouw. Uit het huwelijk zijn vijf kinderen geboren, drie dochters en twee zonen. Het paar heeft zeven klein- en vijf achter kleinkinderen. Hun vrije tijd vullen ze met hobby's zoals kaar ten in de bejaardensoos, tuinie ren en tv kijken. Vandaag komt burgemeester J. Kruize op bezoek en zondag 19 november wordt het diamanten huwelijks feest in familiekring gevierd. Autodiefstal Terneuzen - Van het erf van een woning aan de Reuzen- hoeksedijk is zondagavond een personenauto, merk Opel Corsa kentekennummer KN-59-NN, gestolen. Een 39-jarige Terneu- zenaar hoorde dat de auto werd gestart en toen hij even later ging kijken, ontdekte hij dat zijn auto weg was. Banden lekgestoken Terneuzen - Van een auto, die geparkeerd stond aan de Fah- renheitlaan in Terneuzen, wer den twee banden lekgestoken Volgens de 19-jarige Maast richtenaar was ook geprobeerd zijn auto open te breken. Aanrijding Terneuzen - Bij een aanrijding op de kruising Guido Gezelle straat/Zuidlandstraat in Ter neuzen werden twee personen auto's aanzienlijk beschadigd Het ongeval gebeurde doordat een 24-jarige automobilist uit Hoek op de kruising geem voorrang verleende aan een 43. jarige bestuurder uit Terneu zen. Sas van Gent LEZING - G. van Nieulande geeft dinsdag 14 november een lezing in cultureel centrum De Speye op uitnodiging van de heemkundige kring. Hij spreekt over 'Kunst in dorp en stad'. Aanvang 20.00 uur. Breskens COLLECTE - In Breskens col lecteren drie verenigingen voor Jantje Beton. Het zijn de stich ting Tieners Breskens, de jeugdafdeling van BKC en het Jeugdclubwerk. Met de opbrengst van de collecte voert Jantje Beton allerlei jeugdpro- jecten uit. Een deel is voor de meewerkende verenigingen. Oostburg MATINEE - Het Nederlands hervormde kerkkoor Jubilate houdt zondag 19 november een matinee in SCC Den Hoekzak Thema van het concert is 'Vijf eeuwen Duitse koormuziek'. De matinee begint om 15.0Ó uur en duurt ongeveer ander half uur. De toegangsprijs is f 7,50. HENGELEN Clinge - Clingse Hengelaarsvereni ging, grote prijs Ronny de Koek, 32 personen. De wedstrijd werd gehouden aan de Witte Bergen. In totaal werd er 36,5 kg vis gevangen. Uitslag: 1. A. de Caluwe-M. de Klippelaar, Kieldrecht/Meerdonk 10820 gram; 2. L. IJzewijn-P. van Landeghem, Clinge/De Klinge 4670; 3. L. Uytendenhouwen-M. Kegels, Kieldrecht 3800; 4. F. Lip pens-P. Everix, Axel/Beveren 3190; 5. R. de Kock-W. de Lee, St.-Gil lis/De Klinge 2810 gram. Terneuzen - Bridgeclub De Rook vrije, eindsatnd eerste periode: 1, echtpaar Janse 63,3 procent, 2, echtpaar De Rijcke 61,8, 3. Vereec- ken/De Meijer 56,99 4. De Bleir/Van Waes 55,06 procent. IJzendijke - Bridgeclub IJzendijke, zesde wedstrijd: 1. Van Damme- Van Looy, 2. Bukkens-Arnoldi, 3. echtpaar Koek en Houtepen-Ran- schaert. Van onze verslaggeefster Terneuzen - Als je door de gaatjes van het behang kijkt, zie je flesjes bier, glazen en de boeken van Herman Brusselmans. Op deze manier verbeelden de leerlingen van de Terneuzense scho lengemeenschap De Rede het Literair Café met als spreker de Vlaamse schrijver Brusselmans. Dit café wordt op donderdag 16 november om 20.00 uur in cult-café Porgy and Bess gehou den. Met deze kijkdoos presenteren de leerlingen van het laatste jaar van het vwo de literatuur van Brusselmans. 'Boeken niet voede ren' en 'Heb je de boeken van Herman Brusselmans nog nooit levend gezien, kijk dan hiero' is met grote letters op het papier geschreven. „De bierflesjes zijn gebruikt omdat Brusselmans een alcohol probleem heeft," zegt organisator en lerares Nederlands A. de Coninck. „Hij schrijft autobio grafisch dus drank komt veel Van onze correspondente Terneuzen - In de Grote Kerk in Terneuzen treden zaterdag 18 november organist Frank Heye en Astrid Verstuyft (dwarsfluit) op. Het echtpaar woont in Gent waar Frank Heye aan het conservatori um studeerde. Hij is organist in de Sint Jacobskerk en mede organisator van de kathedraal concerten. Als docent is hij werk zaam in Gent, Deinze en Ouden aarde. Astrid Verstuyft studeerde in Brussel en Gent en is vebonden aan het instituut Toonbeeld in Terneuzen en de academie in Gent. Het programma dat beiden ver zorgen is boeiend. De organist vertolkt het concerto in a van Bach, Introductie en Passacaglia uit de 8achtste sonate van Rhein- berger en delen uit 9 Pieces van Langlais. Voor fluit en orgel wor den gespeeld het 1ste deel uit het concerto van Quantz, een Andan te Religioso van Hiller, Rhapso- die van Guillot en Sentiment van Frank Heye. Het concert begint om 20.00 uur. voor in zijn verhalen." Een scho liere is dit niet helemaal met haai eens. Ze reageert; „Néé, ook omdat het een café is en daar hoort drank bij." Het is voor de tweede keer dat De Rede een dergelijke avond houdt. Vorig jaar was auteur Mensje van Keulen te gast. Het Zeeuwse lees bevorderingsproject Sirene ondersteunt het literaire café. „Het gaat erom dat de leerlingen dichter bij de schrijver komen te staan," legt de docente uit, is ook een van de doelstellingen van Sirene. Het gaat niet om de kwantiteit van het lezen maar om de kwaliteit. Door te praten met de auteur wordt dat bevorderd," „Je kunt nu vragen stellen aan de schrijver. Op die manier kun je er achter komen wat hij bed ",J met zijn verhaal. Dat kun je weer vergelijken met wat je er zelf uit hebt gehaald," zegt vwo'erBram, „Zo'n kans krijg je niet altijd.' De boeken van Brusselmans kan hij wel waarderen: „Het is een vrouwenhater, dat vind ik wel Zijn lerares zegt daarop: „Ironie is een geliefde stijlfiguur van Bram." Van onze correspondent Sluiskil - De harmonie van muziekvereniging Sluiskil heeft zondag met succes deelgenomen aan het bondsconcours van de FKM te Etten-Leur. De harmonie kwam uit in tweede afdeling en behaalde 29z punten, wat goed was voor een eerste prijs. De harmonie stom onder leiding van dirigent K- Jurriëns. Sinds de omschakeling van fan fare naar harmonie is het tweede maal dat men deelneem aan een dergelijk concours. (ADVERTENTIE) Als u nu besluit een nieuwe Suzuki Baleno te kopen, krijgt u v001^™^!. ge auto duizenden guldens meer terug. Er is al 'n Baleno vanaf f 26. FEEL FREEFEEL SUZUKI Prijs Ind. BTW, exd. kosten rijklaar maken. - SLUISKIL: Automobielbedrijf Moret B.V., Pierssenspolderstraat 25, (0115) 47 27 10. Sub-dealer: KOEWACHT: Garage Hans Drijdijk, Emmabaan 4, (0114) 36 18 41. w onze verslaggever Oostburg-In navolg! 2en en Toerisme (D&f I-actie zich sterker in jjetAntoniusziekenhu: Aanleiding is een reeks on lorde vragen die de PvdJ W van Oostburg aan c kenhuisdirectie heeft geste fractie wil graag cijfer: waarop bepaalde beleidsdo lingen met betrekking tot uurs zorg zijn gebaseerd. wet Maar de directie bepaalde vragen geen ant te geven of wil die niet geve fers zouden niet getoond k1 worden. Dat is vreemd alles in bestanden is opge: En als de directie zelf fielijk te hebben met betre tot het Antoniusziekenhui waren die cijfers toch boven water gekomen," al Wille (PvdA). Daarom begint de PvdA ook zeer aan te twijfelen of uurs zorg voor Oostburg behouden. De Sociaal-Den ten vonden de acties van altijd wat overdreven maar maakt nu kenbaar dezelfd op te willen gaan. „We zijn een punt aangekomen d PvdA de ziekenhuisdirect: gaat benaderen en niet me B en W", aldus Wille. „We immers eerlijke antwoord eerlijke, open vragen." Wethouder A. Rosendaal aan de PvdA geen acties openbaar te houden. Van onze correspondent Oostburg - Drumband H ke muziekvereniging 'Ve hal De Veerhoek in Oostl Ongeveer 250 mensen wo dit gratis concert bij, dat verenigingen gaven uit dan de sponsoring van de nieuw formen. Uiteraard presenteerden d« korpsen hun mooie Bor rode uniformen. Muziekv ging Veronica had die avor concertuitvoering aan. De band toonde zich in vol o inclusief helm met een moo: te pluim erop. De avond werd geopend do wat zenuwachtige voorzit Ritico. Hij wees op het feit verenigingen Veronica drumband Harmonie bijn eenheid zijn geworden, en zich nu, verwijzend naar h< form, in een figuurlijke g broek van hun kant lieten z Daarna startte Veronic avond met de pittige 'Amst Harbour' mars van J. Kei drumband sloot hierbij aa 'Fun garden' en 'Music Box een arragement vai dirigent W. Lasoen. Oc Koninklijke fanfare 'lev Van onze correspondent Middelburg - Hoe 1 delburg was de tl hypnotiseur Rosto dig te laten geven. Röstelli op zijn beurt, cue »dere negatieve ervarin 'heaterdirecteur G. Pei' "e mg had, vindt dat de °em gewoon de gele; Seven om wèl op te °k nog dat Peijs «dow iets vindt dat Jddelburgseschouv J h"11 dus werd 'oor de rechtbank in telli ,0rt gedin§ gev°' The ?n ®ehjk te laten sWr recteur Peijs Sg in Zijn wei kim ls keer j nimfbebben, we mi van H den met de dan» Pers°neel en schn!1 °Pen bouden ™»'ven en we m het extra dagen lino er een tw .J moet worden kiktm niet naar de ^nhetaangebc beleid e" het Past Pub&Cr kl*en vol is theater; Roste die varii Peijs de dir gelegenheic treder de hj niet schouwburg - J er gi Midd gevoerd or hale wa weigering, groter d moeten cap we n omtek moeten oo planner tweede vo< ingelas inhouc aangebodene binn Wc En wild?1 ?n wel bet Van Brfn Pr Hek m weten- Ja d ?ag zeker °ok n m°cht en den Weleenc Zoal7 voor de °als een voorstelling -au wei net beleic echtbankpresident ,Youp kon hem dag van waai V* direct voor 1 extra i rest1

de Stem | 1995 | | pagina 16