)ntslag Philips perkt Zeeuws-Vlaanderen verkoopt zich DE STEM ;rvice® roenLinks blijft hameren op Zeeuws armoedebeleid Westdorpenaar waagt zich 'Wij krijgen geen kans om nieuw leven te beginnen' Een heel ormale zaak! Nationale Geldservice in het 'hol van de leeuw' Zakkenrollers slaan weer toe in Hulst en Sluis Dorpsraad Eede winnaar Zeeuwse 'Kern met Pit' mm [koord bonden en directie JaP als dank wijzen weg C?eepraten- Minster Melkert stelt belangen RBA Zeeland weer aan de orde Viertal slaat man uit St.-Jansteen een blauw oog Drugverleden speelt woningzoekenden parten in Terneuzen, Axel en Breskens 3ER1995 X 53 juweliers jopende expositie van complete Lapponia collectie, van vr. 10 tot 2a. 18 novemh^^ (ma. 13 nov. gesloten) ■JSsiGÊÏ- 63-65 BREDA TEL. 076-5141416 Zeeland DINSDAG 14 NOVEMBER 1995 DEEL 1 Rover 400 v.a. 37,990,- r 600 vanaf 1.050,- per maand ;r maand.® 0347 - 36 66 88. Als u meer wilt raden we u aan een bezoek te ealers. En die hebben weer als et open armen ontvangen. met ge- Sexkon- [twen (40+) sex. Gra- (75cpm). STUDENTES geven telnrs. en gratis sex bij hen thuis 06-9706 (75cpm). Vrouwen 40willen SEX KONTAKT. Direkt a/d 06-9757 (75cpm). 7777 \R-KREDIETLENINGH i Krediet Lasten per maand 82.500,- f 560,- p.m. f 95.000,- 645,- p.m. 105.000,- 712,- p.m. 115.000,- f 780,- p.m. 125.000,- f 848,- p.m. al 8,1%. Effectieve rente op jaarbasis 8,4%. In rente, met een spaarpolis (BELASTINGVRIJ!)- Gevolmachtigd Intermediair Bosstraat 50, 6101 NZ Echt EN MET EEN AFLOSSING VAN tieve rente 'aarbasis Rente per maand Theoretische looptijd 8,4% 0,678% 167 mnd. 8,4% 0,678% 167 mnd. 8,4% 0,678% 167 mnd. 8,4% 0,678% 167 mnd. 8,4% 0,678% 167 mnd. 8,4% 0,678% 167 mnd. _p./n. mevr./heer mevr./heer lening(en): ja/nee \ntwoordnummer 13, 6100 VB Echt. SS verslaggever ojjujg - GroenLinks in de 0 Staten legt zich er niet bij jat vanuit Middelburg geen anti-armoedebeleid op lt gezet. De armoedepro- 50i zijn in de provincie te hoog provinciebestuur gene- en, meldt de partij in de ^beschouwingen op de provin- Égroting. GroenLinks hamert allang op een apart inkomensbeleid door het provinciebe stuur. De aanleiding is onder meer het in 1993 verschenen rapport van 'De arme kant van Zeeland'. Uit dat rapport bleek dat ongeveer tienduizend Zeeuwen onder de armoedegrens leven en dat er duizenden gezinnen zijn die de eindjes financieel niet aan elkaar kunnen kno pen. Het rapport is destijds aangeboden aan het provinciebestuur, het zou onderwerp zijn van de vorming van het nieuwe col lege van Gedeputeerde Staten, beloofden de net gekozen politici in maart van dit jaar, maar sindsdien is er niets meer mee gedaan en er zijn geen voorstellen uitge rold om de positie van de Zeeuwse armen te verbeteren. GroenLinks stelt dat er iets fundamen teel mis is en dat GS elke bevlogenheid om de problemen van kansarmen op te lossen, missen. Statenlid Van Kollem bespeurde zelfs, schrijft hij, bij de WD- gedeputeerde Hennekeij 'een cynische ondertoon' in de antwoorden die hij gaf op vragen van GroenLinks over klein schalig openbaar vervoer. Het inkomensbeleid van de overheid, stelt GroenLinks, wordt veel te roos kleurig voorgesteld. Dat werd onlangs nog bevestigd door een onderzoek van het Sociaal Cultureel Planbureau. Juist de lagere inkomens groepen worden opnieuw getroffen door het 'paarse' rijksbeleid, schrijft de frac tie. Huren vormen een steeds groter deel van de uitgaven, er zijn allerlei verho gingen van de eigen bijdragen in de gezondheidszorg en het onderwijs bijge komen. Tevens wordt er bezuinigd op openbaar vervoer, verenigingen en wel zijnsvoorzieningen. 'Het tegenwicht,' schrijft Van Kollem in zijn beschouwing, 'wordt gevormd met het ook in Zeeland politiek zo populaire werk, werk, werk. Maar wat voor werk en vooral: werk voor wie lnfiankvanCooten «zen - De ontslaggolf bij Philips Lighting in Ter- ja blijft beperkt tot de honderd medewerkers werk- j de handmatige assemblage. Dat werd gisteren overleg tussen directie en bonden duidelijk. Het ie plan van de directie ging nog uit van 340 mensen. I h l I ie werkgelegenheid op de termijn betreft, blijft de van de .vestiging in Ter- ongeveer hetzelfde. Het is io drastisch als we eerst Iten," zegt directeur Van der i. .Keiharde garanties kan ik niet geven, maar we iiien dat de komende beroep wordt gedaan Heanis, kunde en vaardig- van de vestiging in Ter ra, Dat is indirecte zeker- I' Met 'ongeveer hetzelfde' Hm der Ster op de ontwik- isgsactiviteiten van Philips. We bedoeling dat deze wor- i geconcentreerd in Roosen- 1 ffl Eindhoven en dat bete ten aflanking van deze afde- linTemeuzen. „We gaan aan Mde twintig en vijftig mede- te van deze afdeling vragen bereid zijn ergens anders Philips aan de slag te h" aldus Van der Ster. ondernemingsraad heeft •ïels een positief advies ren over het afstoten van medewerkers en de mg van twee produktie- voor de SL-lamp naar Öe eerste lijn verhuist volgend jaar, de tweede ren jaar later. De zeventig ':ers van beide produk- iaan aan de slag bij de ie van de PLET-lamp, de te en de gemechaniseerde ®™ge. „Maar we hebben nogniet uitgesproken over de tetratie van de ontwikke- jtehteiten. We weten nog ®e de medewerkers daar ter denken. Eind volgende s aoet ons standpunt hier- Pidelijk zijn," aldus OR- "erW. Sprangers. wat betreft de toekomst honderd medewerkers bij batige assemblage is afgesproken dat de maand begint met om deze mensen ®™e bedrijven onder te De directie moet vervol- 'art de bonden kunnen dat ze haar uiterste J® gedaan. Voor de men- dan nog geen vervangen- bben gevonden wordt fcarl»Slag aangevraagd arbeidsbureau. De bonden "«volgens in juni weer onze correspondent - Iemand de weg wordt niet altijd eerd. Een 39_jarige r yan Terneuzen kan Ne do zondagavond Ua do Van ziin woning "e_ Akerstraat in de toen een onhe us rzan hem de weg VvSf Zin+de hem antwoord op zijn want onver- ;e de man uit en ïmeuzenaar hard imkeroog. Het moest zich onder stellen. U Ie, met de directie om te bekijken of de ontslagvergunning daadwer kelijk gebruikt gaat worden. „We blijven in ieder geval tot in 1997 voor hun bemiddelen. Ze zijn dan niet meer bij ons in dienst omdat de handmatige assemblage medio volgend jaar is verdwenen. De mensen zelf bepalen of ze elders aan de slag komen. De bereidheid om zelf actief mee te doen bepaalt het succes," stelt Van der Ster. Districtsbestuurder J. Jon- gejan namens FNV en CNV is het met deze laatste woorden eens. „Voor die honderd, medewerkers is het ook zelf actief meedoen om een andere baan te vinden het enige alternatief. Hoe succesvol de bemiddelingspogingen zullen zijn moet de toekomst uitwijzen." Voor Jongejan betekent de huidi ge situatie in ieder geval een ver betering ten opzichte van een half jaar geleden. „Voor een groep werknemers is er nu een stuk meer zekerheid. Dat is de winst. Maar laten we niet zo een voudig doen over de groep van honderd. Zij verkeren niet in de luxe positie snel een andere baan te vinden." De bonden praten maandag., met de leden over de sociale afspraken voor de hon derd werknemers. Op 27 novem ber volgt een gesprek met de directie over het rapport naar de toekomst van de volwaardige fabriek. Eind november volgt hierover een standpunt van de bonden. Van onze verslaggeefster Den Haag - Minister Melkert van Sociale Zaken heeft toe gezegd de belangen van het Regionaal Bureau Arbeids voorziening Zeeland (RBA) nog eens nadrukkelijk aan de orde te stellen bij het verdere overleg over de begroting Arbeidsvoorziening (Arbvo) voor 1996. Het RBA wordt geconfronteerd met een bezuiniging van veertien miljoen gulden. Dit komt neer op een korting van vijftig procent op het budget (28 miljoen gulden). Als deze bezuiniging doorgaat betekent dit de sluiting van een fors aantal arbeidsbureaus in Zeeland en ontslag voor personeel van Arbeidsvoorziening Zeeland. Melkert wil in totaal 280 miljoen bezuinigen op de budgetten van de RBA's. Het overleg tussen RBA Zeeland, Gedeputeerde Staten van Zeeland en Zeeuwse kamer leden op 20 oktober was voor de Tweede Kamerfractie van de WD aanleiding vragen te stellen. Tijdens de vaste kamercommissie Sociale Zaken en Werkgelegen heid op 2 november heeft de WD-fractie dringend de aan dacht van Melkert gevraagd voor de Zeeuwse knelpunten. De WD stelt dat de minister het eens was met de kritiek en de situatie van de RBA Zeeland nog eens goed op een rijtje zal zetten. De Vlamingen hadden ook veel belangstelling voor onder andere toeristische routes in het Zeeuws-Vlaamse land. ZEEUWS-V1AANDE- REN was de afgelopen twee dagen even neerge streken in Sint-Lievens- Houtem, een dorp in de buurt van Gent. In deze gemeente werden de land- en tuinbouwdagen gehouden. Tussen zes honderd marktkramers, zeshonderd paarden en tweeduizend stuks vee stond een Zeeuws- Vlaamse tent van dui zend vierkante meter. In deze tent presenteerden landbouwers en andere ondernemers hun typi sche streekprodukten. Onder andere Zeeuws- Vlaamse kaas, Zeeuws- Vlaams vlegelbier, Zeeuws-Vlaams appelsap en Zeeuws-Vlaamse ker- sejpitten verwerkt in kus sentjes. Door Frank van Cooten INITIATIEFNEMER van dit Zeeuws-Vlaamse dorp is het Toe ristisch Bureau Zeeuws-Vlaande ren. Belangrijkste doelstelling is het promoten van het platteland- stoerisme. Of zoals T. Maenhout van het bureau het in haar toe spraak zei: „Dat toeristen kenni smaken met streekgebonden pro- dukten van het platteland en de landbouw. Kortom, meer aan dacht voor de uitbouw van het agrarisch toeristisch produkt." Eerste aanzet Het Zeeuws-Vlaamse dorp in Sint-Lievens-Houtem was hier De streekprodukten van Zeeuws-Vlaanderen vonden gretig aftrek op de land- en tuinbouwdagen in Sint-Lievens-Houtem bij Gent. een eerste aanzet voor. Het is ook voor de eerste keer dat de onder nemers van de typische Zeeuws- Vlaamse produkten hun neven- produkten gezamenlijk presen- teerden.Boven de ingang van de tent staat een bescheiden bordje met de tekst 'Zeeuws-Vlaande ren'. Twee Vlamingen weten nog niet of ze naar binnen gaan maar hun ogen vallen op de mededeling dat er ook mossels uit Philippine verkrijgbaar zijn. Dus hoeven ze FOTO'S CAMILE SCHELSTRAETE niet lang na te denken. Binnen is het een drukte van jewelste. Aan tafels voornamelijk veel Belgen met een Zeeuws- Vlaams biertje in de ene en een bakje Zeeuwse mossels in de andere hand. A. IJsebaert van het Toeristisch Bureau kijkt tevreden in het rond. „Er is gelukkig heel veel belang stelling voor ons Zeeuws-Vlaam se dorp. Ook de ondernemers mogen zich in dë nodige belang stelling verheugen. Wij zijn hier mee in onze opzet geslaagd. En dat is het meer onder de aandacht brengen van het plattelandstoe- Beste Naast de stand van het Toeris tisch Bureau staat een tafel met daarop een aantal zakken Zeeuw se keurmerkaardappels. Even verderop presenteren Theo en Marian van Weijnsbergen uit Biervliet hun zelfgemaakte appelsap en appelstroop. Hij heeft deze maand nog prijzen gewonnen in een appelsapcompe titie in Engeland. „Ik kwam daar met mijn produkt als beste nieuwkomer en als de beste van de Nederlandse inzenders uit de bus. Dat is toch een mooi resul taat. Wij maken alles zelf. Van het begin tot aan het eindprodukt. Ik denk zeker dat de gezamenlijke presentatie van onze produkten nut heeft. Zowel voor het platte- landstoerisme als voor de afzon derlijke ondernemer. Zo heb ik contacten gelegd met een Belgi sche groothandelaar die erover denkt mijn produkt af te nemen. Gezien de belangstelling voor het Zeeuws-Vlaamse dorp denk ik er ook over excursies voor toeristen op het bedrijf te houden." Aan de overkant van de tent voelt een Belgische bezoekster voor zichtig aan een kussentje gevuld met kersepitten. Deze kussentjes staan in de stand van L. van Waes-van Driessen uit Schoon- dijke die nog niet zo lang geleden met dit produkt is begonnen. Deze kussentjes, die een warmte afgeven, zijn voor verschillende doeleinden geschikt. Bij bijvoor beeld buikpijn en spierpijn en als voetenzak of kruik. „Dit is mijn eerste presentatie. Er is gelukkig veel belangstelling voor." Van ónze verslaggever Terneuzen - Een 18-jarige Westdorpenaar waagde zich in de nacht van zondag op maandag te dicht bij het 'hol van de leeuw' door een poging tot inbraak te doen op het afgeslo ten terrein van de Zeeuws-Vlaamse politie aan het bureau Rosegracht in Terneuzen. Hij moest dat lef even later met zijn aanhouding bekopen. Daarop koos de man het haze- pad. Even later liep hij toch in de armen van enkele agenten. Hij krijgt poging tot diefstal door middel van braak of in elk geval vernieling ten laste gelegd. Want hij was het ter rein van de politie op gekomen door een stuk van het hekwerk kapot te knippen. Dienstdoende agenten zagen hem rond 01.10 uur over het terrein lopen. De jongeman legde daarbij een warme belangstelling aan de dag voor de bromfietsen die op het ter rein gestald waren. Helaas voor de Westdorpenaar, maar niet verwonderlijk, werd hij opgemerkt door de politie. Van onze correspondent Hulst/Sluis - Minstens zes vrouwen zijn afgelopen zondag in Hulst en Sluis het slachtoffer geworden van zakkenrollerij. Samen raakten ze daarbij bijna 30.000 Belgische frank kwijt en verder nog wat persoonlijke bescheiden. Iedere zondag komen duizenden mensen naar Hulst en/of Sluis. Het merendeel daarvan is Bel gen. Ze zorgen voor grote drukte in beide plaatsen. Een geliefkoosd werkterrein voor zakkenrolles, die aan de argeloze winkelende burger een makkelijke prooi hebben. In Sluis waren zondag vier Belgi sche vrouwen de dupe. Een 61- jarige vrouw uit Kruibeke kwam op een gegeven moment tot ont dekking dat haar schoudertas open was. Daaruit verdwenen haar porte monnee met een bedrag van 10.000 Belgische frank (ruim 500 gulden), rijbewijs en identiteits kaart. Een 59-jarige landgenote uit Kortemark raakte op dezelfde wijze 8000 Belgische frank, rij bewijs en identiteitskaart kwijt. Een 67-jarige vrouw uit Hingene werd beroofd van 4000 Belgische frank, terwijl van eeli 49-jarige vrouw uit Brecht haar porte feuille werd gerold met daarin rijbewijs, paspoort en 200 Belgi sche frank. 15 In Hulst werd een 51-jarige vrouw uit Moerbeke beroofd van haar portemonnee met een bedrag 8000 frank en verschil lende bankkaarten. Een 33-jarige vrouw uit Hulst miste eveneens haar portemon nee. Van onze correspondent Hulst - Een 26-jarige inwoner uit Sint Jansteen werd zon dagmiddag in Hulst mishan deld door vier mannen en hield daaraan alleen een blauw oog over. De man wilde op de fiets de Graauwse Poort passeren. Aan de andere kant van de poort stond op het rijwielpad een witte Golf GTI met een Belgisch kenteken geparkeerd. De Sint Janstenenaar moest daardoor noodgedwongen over het trottoir fietsen en daar ston den vier mannen, vermoedelijk de inzittenden van de auto. De fietser uit Sint Jansteen maakte namelijk een opmerking over de zo raar geparkeerd staande auto en dat werd hem door het viertal niet in dank afgenomen. Prompt kreeg hij een pak slaag en viel van zijn fiets. De 'schade' bleef beperkt tot een blauw oog. Van onze verslaggeefster Eede - De Stichting Dorpsraad Eede is dit jaar de winnaar geworden van de leefbaarheidswedstrijd 'Kern met Pit' voor de provincie Zeeland. De prijs is een predikaat 'Kern met Pit', waarbij duizend gulden hoort en een certificaat. De wedstrijd werd voor de zes de keer gehouden en is een ini tiatief van de Koninklijke Nederlandsche Heidemaat schappij die met 'Kern met Pit' bij wil dragen aan de verbete ring van de menselijke omge ving. Het doel van de wedstrijd is dan ook de samenwerking van bewonersgroepen te stimule ren. De deelnemende bewoners hebben zelf een project uitge kozen ten dienste van de plaat selijke leefbaarheid en hebben het ook zelf uitgevoerd. Het project van de dorpsraad Eede bestond uit de aanleg van een speeltuin en het opknappen van het plaatselijke grenspad. De speelweide werd opgesierd met speeltoestellen en er wer den doelen en basketbalpalen geplaatst. Daarna werd het grenspad opgeknapt. De vrij willigers hebben onder meer de verwilderde berm geëgaliseerd en het onkruid gewied. De leden van de dorpsraad zullen de speelweide en het pad blij ven onderhouden. De kernen Schoondijke en Oost-Souburg deden ook mee aan de wedstrijd en krijgen aanmoedigingsprijzen van vijf honderd gulden. De dorpsraad van Schoondijke voor de res tauratie van de molen en de buurtvereniging Van Duiven voorde uit Oost-Souburg voor het opknappen van de Witte Wijk. De prijsuitreiking vindt mor gen om 16.00 plaats in het pro vinciehuis te Middelburg door gedeputeerde J. Van Zwieten. Door Peter van den Assem Terneuzen - Acht maanden wacht Mariandel van Waar- denberg al op een huis. Tever geefs. De woningbouwvereni gingen in Terneuzen, Axel en Breskens willen haar naar eigen zeggen geen woning toe wijzen. Volgens Van Waarden- berg hebben ze alle drie dezelfde motivatie. „Ik krijg geen huis, omdat mijn vriend in een coffeeshop heeft gewerkt." Mariandel is moeder van twee kinderen. De oudste is twee jaar, de jongste is net tien maanden. Nu ze niet op de nominatie staat voor een huis, rest haar slechts een optie: inwonen bij vrienden. „Ik woon nu bij een vriendin in Sas van Gent. Maar daar kan ik ook niet blijven. Vanaf volgende week sta ik weer op straat. En waar kan ik naar toe? Ik ben al bij tien vrienden geweest, maar ik kan toch niet met de kinderen heen en weer blijven slepen." Directeur E. van Exter van de Woningbouwvereniging Terneu zen bevestigt dat Mariandel niet in aanmerking komt voor een huis. Volgens de directeur is die afweging gemaakt 'mede op basis van haar eigen informatie'. Ver der wil hij weinig loslaten over de zaak. „Wij doen geen mededelingen over individuele situaties. Zelfs niet als de betrokkene zelf de publiciteit zoekt. In het algemeen kan ik wel zeggen dat wij de toe- wijzing van een woning kunnen weigeren, als er een reëele veron derstelling is dat daardoor pro blemen gaan ontstaan. Wij zijn zeer allert op de risico's in de sec tor drughandel. U moet begrijpen dat wij niet gespeend zijn van dit soort problemen. We zijn altijd op onze qui vive," aldus Van Exter. Zijn collega J. de Rechter van de woningbouwvereniging in Bres kens ontkent dat Mariandel staat ingeschreven, maar hij weet wel om wie het gaat. „Ik heb er mijn licht over opgestoken, maar omdat deze mevrouw niet bij ons staat ingeschreven, is deze zaak bij ons niet aan de orde." De Rechter wil niet speculeren ver Mariandels mogelijkheden Is ze wel ingeschreven zou staan. „Ja, u komt nu met een 'als'. Daar kan ik niet op reage ren, voordat de zaak eerst gron dig onderzocht is," aldus De Rechter, die nog wel wil zeggen dat de woningbouwverenigingen informatie over hun huurders aan elkaar uitwisselen. Mariandel kan wel antwoord geven op de vraag waarom ze niet ingeschreven staat in Breskens. „Toen ik daar met mijn verhaal kwam zeiden ze: we kunnen u wel inschrijven, maar met deze infor matie krijgt u toch geen woning. Nou, toen vond ik het vrij zinloos om de papieren nog in te vullen." C. Reinhoudt, directeur van de woningbouwvereniging in Axel, kent de zaak niet. „Maar als dat wel het geval was zou ik er geen informatie over kunnen geven." Reinoudt geeft aan dat de woningbouwvereniging in Axel, voor wat betreft huurders met een drugverleden, hetzelfde beleid voert als in Terneuzen. „Wij zijn in het algemeen zeer terughoudend als het gaat om drugs in woningen. Ik zeg het in mijn eigen woorden, maar de rechter heeft bepaald dat dealen in woningen verkeerd woonge- drag is. Dus als wij gegevens heb ben dat betrokkene dealt of gedeald heeft, dan zou het zo kunnen zijn dat wij een woning weigeren toe te wijzen." Mariandel heeft ten einde raad contact opgenomen met de gemeente Terneuzen. „Daar kreeg ik te horen dat ze niets voor me konden doen. De gemeente zegt zich niet met zaken van de woningbouwvereniging te bemoeien. Waar kunnen we nu nog heen? Een crisiscentrum? Mijn vriend is al ruim een jaar geleden uit de drugwereld gestapt. We willen een nieuw leven beginnen, maar niemand geeft ons de kans." Een gemeentewoordvoerder bevestigt niets voor Mariandel te kunnen doen. „De gemeente is geen partij in deze zaak. De eerst aangewezen weg is bezwaar aan tekenen bij de geschillencommis sie van de woningbouw. Als dat niets oplevert is er nog de huur- commissie die eens in de zoveel tijd bijeen komt. In het laatste geval is het mogelijk om een advocaat in de arm te nemen en de zaak aan de reehter voor te leggen."

de Stem | 1995 | | pagina 13