Zeeuwse politie onder curatele DE STEM ;een afvalstoffentarief op basis aangeboden hoeveelheid huisvuil c in de tropen Overleg burgemeesters met bisdom over Zeeuws-Vlaamse kerken Zes aanhoudingen voor drugbezit in Terneuzen Groenteman Kees Leijs 45 jaar 'in de handel' Sint slachtoffer van de bureaucratie in Hulst Zeeuws waterschap verlaagt tarieven tegen de regels in COMMENTAAR personeel BUITENLAND KORT t volledig Navo-lid t vele levens lezingen Azerbeidzjan' minister Japan se filmprijs Nederlandse telefoons storen in Duitsland tekort van 2,3 miljoen gulden op begroting voor volgend jaar Sm kerk? A5 Comité krijgt geen lijst met namen kinderen Snelkraak in kledingzaak 'Toeristenbelasting gebruiken voor toeristische sector' Twee gewonden bij ongevallen Staten hebben geen behoefte aan ideeënbus JDAG 13 NOVEMBER 1995 A4 ardiging, isolement en straf, die heeft Nigeria overzich heen gekregen, nu het m clementie in, negen ter dood verom terecht heeft gesteld. De Internationa e eend van het effect mag echter niet De plaatselijke heersende klasse wor* loor getroffen. Qt )e opbrengst van zo'n 7 miljard dollars ■mdeels in de zakken der machthebbe t un portemonnee getroffen worden i t veranderen. ul" ihtspositie bewust en schreef, ondanks standpunt zich nimmer met politiek in de Nigeriaanse overheden waarin voo werd. Tevergeefs, maar iets anders nu gisteren bekend geworden is dat ieke situatie een dezer dagen in Lagos ^e machthebbers en voor zichzelf uiterst ntract voor aardgaswinning zal sluiten en met Greenpeace gevoelig geworden ntenwereld, heeft lippendienst bewezen moest dat ook wel, want het verzet van iegonnen met protesten tegen maat- plaats in Ogoniland. De Ogoni's zelf maar schade door. De opbrengst gaat itoriteiten, de milievervuiling is voor de Vandaar dat Ken Saro-Wiwa en zijn acht itreefden naar autonomie voor hun narkt, en in het verlengde daarvan de moet daar weinig van hebben. De in Nigeria zijn in hun ogen niet sterk politiek klimaat te garanderen. En de tegenstelling tot die uit Irak, van zo'n niet gemist kan worden. Daarom stelt oycot voor. tselijke bevolking er zo onder zou lijden, offen zouden worden, is een doorzichti- het Zuid-Afrika van de 'apartheid' telde liet. iassadeurs, internationale afkeuring en iranties lijken zware maatregelen. Het loze woorden en onoprechte gebaren, bang zichzelf economisch te treffen en' Is een goedkoop acteur, opwindt. Wie d de knieën wil krijgen, werkt mee aan igt terug te keren in het militair com et Atlantische bondgenootschap wordt uropese pijler. Dat heeft minister Her- ilandse Zaken gisteren gezegd. Frank- mité van de Navo in 1966. De Charette bezinning op de deelname aan een ver nootschap met een werkelijke Europe- iaalde zijn voorstel om de Franse kern- ;e stellen. actie van twee Tamils die bommen op t zaterdag zeker 21 doden en 50 gewon- aakt, aldus de politie. De aanslag vond tier van het Srilankaanse leger in de eeste slachtoffers vielen onder mensen i een bus naar het legerhospitaal. Een iet zijn bom op hen af. De tweede aan- inuten later de lucht in. De Tamils wre- sinds 17 oktober tegen hun bolwerk in lolombo. [beidzjan zijn gisteren massaal naar de parlementsverkiezingen en een referen- Indwet. Rond het middaguur had meer 1 miljoen kiezers zijn stem uitgebracht, geldig zijn. Naar verwachting wint de v de meeste van de 125 zetels. Buiten- teerden veel onregelmatigheden in de immige kiezers meerdere stembiljetten, lieleden. „Het record tot dusver is vijf ier, zei een waarnemer. ter Takami Eto, die zich positief heeft ie koloniale bewind in Korea, ontslaan, een bilaterale top af te gelasten en zijn srug te roepen. Eto had verklaard dat 15 in Korea 'scholen en universiteiten ïeter spoorlijn heeft gebouwd en havens jord- als Zuid-Korea beschouwen deze lilijking van de gewelddadige Japanse reuses aangeboden, maar volgens Zuid- Noordkoreaanse media noemen Eto's >are belediging'. ur Ken Loach heeft gisteren in Berlijn ste Europese film gewonnen. Hij ont- voor zijn film Land and Freedom, een ;eroorlog. De Felix voor de beste Euro- jaat naar La Haine (de haat) van de 28- Kassovitz, een sombere zwart-wit film door de politie in de buitenwijken van i filmcritici kende de Griek Theo Ange- iritiek voor Le regard d'Ulysse (De blik Hilversum (anp) - Gebruikers van illegale draadloze telefoons storen de Duitse politiemobilo- foons doordat ze op dezelfde fre quentie zitten. Het is al voorgekomen dat de Duitse politie bij een ongeluK geen hulpdiensten kon bereiken doordat het politiekanaal volle dig was geblokkeerd. H. Löffer van de Polizei Nordr- hein-Westfalen heeft dit gezeg De Rijksdienst Radiocommuni catie is op verzoek van de Duitse autoriteiten deze maand met ee wie TO AP wagens rond. Volgens Radiocommunicatie zij er in Nederland 100.000 illega draadloze telefoons in omloop- ■n lost u het beste üf£n Kleintje in de ■r .^mers met minstens S»* 'rie ytien Stemlezers d,e sp°ciaal •n l8Z0fe.rhohhen voor Zeeland jatele van het ministerie van Binnenlandse Zaken. Dat Ton schade bij brand woning in Heikant iiudtin dat de politie voor de aanstelling van nieuw per- 1 en tal van andere uitgaven eerst toestemming moet n aan het ministerie. M onze verslaggever Er komt voorlopig geen tarief van de afvalstoffen- in Zeeuws-Vlaanderen op jsisvan de aangeboden hoeveelheid pvuil. tl openbaar lichaam Afvalstoff enver- in de regio ziet af van een onderzoek naar die mogelijkheid. De studie wordt niet meer als nuttig ervaren gezien de negatieve ervaringen elders in het land. Er is nog nergens een goed systeem ontwikkeld. Bovendien bestaat de vrees dat bij koppeling van de hoogte van de afvalstoffenheffing aan de hoeveelheid huisvuil het illegaal storten drastisch toeneemt. Burgemeester en wethouders van Axel melden dit alles in een raadsvoorstel over de verhoging van de afvalstoffen heffing en de reinigingsrechten in deze gemeente. Axel houdt het op een tweedeling in de tarieven voor deze gemeentelijke belas ting. Eenpersoonshuishoudens betalen volgend jaar 240 gulden. Dat was vorig jaar 198 gulden. Het nieuwe tarief voor meerpersoonshuishoudens bedraagt 324 gulden, nu is dat nog 270 gulden. Het tarief per container voor het ophalen van bedrijfsafval is door de gemeente vastge steld op 381 gulden. B en W wensen de differentiatie te beperken tot die tweedeling, omdat een verdergaande onderverdeling naar aan tal personen volgens hen geen stimulans biedt om minder afvalstoffen te produ ceren. Een verdere differentiatie bete- m zogenaamde preventieve toe- jchtishet gevolg van de bedroe fde financiële positie waarin liregiopolitie Zeeland verkeert. Uiig jaar lukte het met veel pijn uweite nog de begroting slui- te krijgen. De begroting het komende jaar vertoont ir een geraamd tekort van Ij miljoen gulden. Het is vol- pd jaar ook niet mogelijk mate- neel, dat technisch gesproken a vervanging toe is, daadwer- telijk te vervangen. Bovendien zijn de vooruitzichten de toekomst slecht. Het begrotingstekort loopt in de komende jaren nog verder op, tot 1,1 miljoen gulden in 1998. het aanstellen van nieuw reel moet de Zeeuwse poli- ïe volgend jaar als gevolg van de order toezichtstelling toestem ming vragen aan het ministerie. Dat geldt ook voor de aanschaf nieuw materieel indien de en een nog nader vast te stel len bedrag te boven gaan. De financiële malaise is aanlei- voor Binnenlandse Zaken onderzoek in te stellen naar ie (on)mogelijkheden om de politie de komende aren extra geld toe te stoppen. Daarbij kijkt het ministerie nder andere op welke onderde- verschillende kosten van ie Zeeuwse politie nu en in de toekomst sterk afwijken van de in vergelijkbare regio's. Bijvoorbeeld waar de organisa- istmetuur afwijkt van verge- 's en of daar meer of •lader kosten uit te verklaren ijn. Dipolitie Zeeland vindt dat een vergelijking van regio's echter nog geen antwoord geeft op de vraag of de normver- goeding van het Rijk in overeen stemming is met het kostenni veau van de regio's. Onvoordelig Ook de gehanteerde verdeelsleu tel is volgens de Zeeuwse politie voor een kleine regio als Zeeland onvoordelig. Immers, ook een kleine regio moet de beschikking hebben over een aantal basis voorzieningen, zowel in perso neel als in materieel opzicht. Die voorzieningen zijn in een kleine regio relatief kostbaarder. Het uiteindelijke doel van de stu die is de Zeeuwse politie-organi- satie weer financieel gezond te maken. Daarom zijn maatregelen nodig die op redelijke termijn lei den tot een sluitende begroting en versterking van de vermogens positie. Een van de overwegingen die in beeld zijn, is te duur perso neel uit te laten stromen en (indien mogelijk) goedkopere krachten aan te stellen. Duidelijkheid Oorspronkelijk was het streven dit jaar al duidelijkheid te heb ben over de financiële toekomst van de Zeeuwse politie. Maar het ministerie heeft laten weten dat er alleen op basis van de begro ting 1995 geen gefundeerde con clusies te trekken zijn. Het minis terie baseert zich bij het besluit over eventuele extra financiële steun op (landelijke) gegevens uit de rekening over 1994 en de begrotingen 1995 en 1996. De problematiek komt vrijdag 1 december aan de orde in de ver gadering van het regionaal colle ge, waar alle Zeeuwse burge meesters zitting in hebben. Ju onze verslaggever «wsterzande - Het bisdom Breda wisselt eind januari infor- leel van gedachten met de Zeeuws-Vlaamse burgemeesters de zorgwekkende situatie rond de exploitatie van de 32 ratholieke kerkgebouwen in de regio. C. Dirkx, de econoom het bisdom, behelst het """ïek een inventarisatie van Wies, die moeten bijdragen de problematiek rond de iebouwen op te lossen. „We zoeken naar de beste ®ierom ons culturele erfgoed jannen behouden." katholieke parochies in «Jiws-Vlaanderen hebben te en met diverse problemen Ie exploitatie van de kerkge- "en bemoeilijken.. Door .de Wzigde waterschapsbelasting Voorbeeld, moeten de kerken i i Saan betalen. Een ander ^.Punt is de monumentenbe- !rnto lijnen komt het er op vin a exPl°itatie alleen al in» erkgebouwen wordt te .zeker gezien de gemiddelde bngsgraad tijdens de dien- l(ts eeuws~Vlaamse burgemees- ')n er volgens burgemeester 'eenkamp van Hontenisse Ll?drongen dat met het jt.t van de kerkgebouwen in eek een algemeen belang is tet rt bemoeien wij ons niet L 0 xerk als instituut. Maar beeldbepalende ele- s l:. ln onze gemeenten. Wat !onderV°0rbeeld Landwaarde wij eens ®et dB ner"en van de problemen »en0 6Xp oitatie van de gebou- ar het bisdom mee wor- De brandweer kon niet voorkomen dat de bovenzijde van de woning verwoest werd door het vuur. FOTO WIM KOOYMAN Van onze verslaggever Heikant - Een forse brand heeft zaterdagavond voor naar schatting honderddui zend gulden schade aange richt aan een woning aan de Julianastraat in Heikant. De hele bovenkant van de woning is aan een kant tot aan de verdieping in de as gelegd. De brandweer Hulst kreeg om 23.45 uur melding van een schoorsteenbrand en rukte met een voertuig uit. Al snel bleek de orqvang van de brand veel ernsti ger. De eerste brandweerlieden zagen al van een eind dat de vlammen uit de kap van de woning sloegen. Daarop rukten nog drie andere brandweerwa gens van het Hulster korps uit. Zo'n drie kwartier na de eerste melding kwam volgens brand weercommandant A. der Wedu we het sein 'brand meester'. Een brandweerploeg bleef daarna nog achter om na te blussen. Der Weduwe kon gisteren nog geen uitspraak doen over de pre cieze oorzaak van de brand. Hij weet alleen dat de bewoners 's middags de open haard hadden aangemaakt. De technische recherche stelt een onderzoek in naar het ontstaan van de brand. De schade aan het huis was zo groot dat er niet meer in gewoond kan worden. De bewo ners zoeken volgens Der Weduwe tijdelijk hun toevlucht in een caravan in een loods achter het huis. Van onze correspondent Terneuzen - De politie van Terneuzen heeft in het afgelopen weekeinde zes personen aangehouden wegens drugbezit. Twee van hen zijn ingesloten. Bij een van deze illegale vreemdelingen vond de politie ongeveer dertien gram hard drugs. Ze worden overgedragen aan de politie van de vreemdelin gendienst in Zeeuws-Vlaande ren. Verder werden twee mannen uit Gent en Ronse aangehou den en twee Fransen uit Parijs en Cambrai. Ze bleken in het bezit te zijn van hasj dat in beslag werd genomen. Een 18- jarige man uit het Belgische Jette werd aangehouden en is ingesloten. Hij had in de Terneuzense bin nenstad enkele mensen bedreigd met een mes. stelt," zegt Steenkamp. Het informele overleg is door zijn bemiddeling tot stand gekomen omdat hij de bisschop van het bisdom Breda, monseigneur Muskens, persoonlijk kent. Mus- kens verzocht Steenkamp de contacten voor het gesprek te Wellicht kunnen de Zeeuws- Vlaamse gemeenten iets beteke nen, vervolgt de Hontenisser burgemeester, hoewel hij beklemtoont dat tijdens het overleg eind januari geen besliss ingen zullen worden genomen. Hij geeft een voorbeeld uit zijn eigen gemeente om aan te geven op welke manier gemeenten bij kunnen springen om de exploita tielasten voor een parochie te verlichten: Om de vieringtoren van de kerk in Hengstdijk van de ondergang te redden was vierhonderddui zend gulden nodig. Geld dat het parochiebestuur niet had. De gemeente droeg twee ton bij uit het stads- en dorpsvernieu wingsfonds, de provincie betaal de een ton en het resterende bedrag bracht de parochie door tal van acties zelf bijeen. „Vroe- ger waren de parochies in staat zichzelf te bedruipen, maar dat is nu niet meer zo. Overigens geldt dat fenomeen niet alleen Zeeuws-Vlaanderen. Dat is in het hele land het geval." Het gesprek tussen het bisdom en de burgemeesters is maandag 29 januari en vindt plaats in Hulst. Van onze correspondent Hoek - Voor groenteman Kees Leijs werd zaterdag in Hoek een surprise party gehouden omdat hij vijfenveertig jaar in de ambulante handel zit met groenten en fruit. Zoals altijd op de zaterdag kwam groentenman Kees Leijs tussen de middag eten in café Instuif, De Hoekse Waard, in Hoek. Zijn bordje friet werd echter tot zijn grote verbazing gebracht door zijn eigen vrouw. Verbouwereerd nam hij daarna een aubade in ontvangst door fanfare ENZK uit Hoek en felicitaties door zijn familieleden en supportersclub van W Hoek De Purperen Hei. „Kees alle jaargetijden en dat al vele jaren ben je onze trouwe rij dende groentenman. In de lente noem je je kar altijd de gft-kar: groente, fruit en toeter, 's Zomers puf je, maar zien we je nooit in je korte broek. In de herfst ligt je hoedje te drogen op de verwar- ming.'s Winters zit je zelf op de kachel en in het voorjaar komen de aardbeien er weer aan. Slechts een keer heb ik je in paniek gezien toen je benzine bij de diesel in je tank had gedaan," aldus Danny van Woerkom. Wethouder K. van der Hoofd overhandigde de jubilaris een fotocollage: „Ik woonde in mijn jeugd tussen Hoek en Philippine. Ik vroeg aan mijn moeder van Wethouder Van der Hoofd overhandigt groenteman Kees Leijs een fotocollage. foto wim kooyman wie die stem was die ik 'bloemkóle' hoorde roepen. Het bleek Kees Leijs te zijn, de groenteman die drie keer per week langs de deur komt met verse groenten en fruit. De bewo ners van Hoek willen jou van daag als waardering een foto overhandigen." De jubilaris is op jonge leeftijd begonnen bij zijn vader. „Met paard en wagen en een bakfiets gingen we met groente- en fruit langst de deur. Ook mijn broer hielp toen mee. Er waren in die tijd wel acht groenteboeren actief in dit gebied. Door de komst van de supermarkten is er veel omzet weggevallen en moest je je werkgebied steeds groter maken om een boterham te ver dienen. Ik heb het het langst vol gehouden." Kees Leijs is met zijn rode kar een vertrouwd gezicht MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 kent bovendien dat bij het opleggen van de aanslagen steeds meer handwerk nodig is. Nieuw is volgend jaar ook dat de gemeente kosten in rekening brengt als particuliere huishoudens een exta con tainer in gebruik hebben. Aan het heb ben van zo'n extra afvalcontainer hangt een prijskaartje van 324 gulden per con tainer. Van onze verslaggever Sint-Jansteen - Sinterklaas heeft de eeuwen getrotseerd, maar tegen de Hulster ambtenaren kan hij toch niet op. Dat merkte het Sinterklaascomité uit St. Jansteen, dat nu met de handen in het haar zit. De gemeente weigert namelijk dit jaar het comité een namen lijst van kinderen van twee tot en met acht jaar te verstrekken. Het comité, dat ieder jaar zo'n vierhonderd 00 kinderen op de feestdag mag begroeten, gebruikt deze lijst om alle kin deren uit St. Jansteen en Kapellebrug via een kaartje persoonlijk uit te nodigen. Tevens weet Sinterklaas dan hoeveel cadeautjes hij moet meebrengen. De gemeente Hulst beroept zich echter op de wet op de pri vacy en weigert de lijst te geven. Comitévoorzitter Paul Bohyn betreurt de gang van zaken. „We hebben alles in het werk gesteld om de gemeente van het belang van die lijst te overtui gen. We schreven het college een brief. De Steense dorps raad deed een goed woordje voor ons en twee van onze leden hadden een onderhoud met de gemeentesecretaris. Maar niets baatte. Wet was wet." Dat de intocht van de Sint op zaterdag 25 november gewoon doorgaat, staat vast. Via de plaatselijke basisschool, de kleuterschool op het Belgische Paal en de peuterspeelzaal heeft het comité toch al heel wat adressen te pakken gekre gen. Die kinderen krijgen alle maal een uitnodigingskaartje. „Maar we missen nog een hele boel namen," zegt Bohyn. „We doen daarom een oproep aan alle ouders van kinderen in de leeftijd van 2 tot en met 8 jaar, die nog geen uitnodiging heb ben gekregen, om contact met ons op te nemen. Op die manier hopen we toch nog zoveel mogelijk kinderen te kunnen begroeten en een idee te krijgen hoeveel cadeautjes we moeten besteilen. We mogen niet te veel financieel risico lopen. We zijn immers afhankelijk van de giften van de inwoners tijdens onze collecte en van bijdragen van de plaatselijke midden stand." Ouders kunnen een uitnodiging voor het Sinterklaasfeest vóór 20 november afhalen bij J. Cre- mers in de Burg. IJsebaert- straat 7 of bij M. Boussen in de Verrekijker 24. Goes (anp) - Het Waterschap De Zeeuwse Eilanden gaat de zui veringstarieven voor grote bedrijven verlagen hoewel dat wet telijk is verboden. De algemene vergadering van het water schap ziet geen andere weg om de concurrentie het hoofd te bieden. èn geluid in Hoek Philippine, Zandstraat en Othene. „Ik heb mijn vaste, trouwe klan tenkring. Ik kom alle jaargetij den. Het moet al meer dan tien graden vriezen, wil' ik overslaan. Maar dan zorgt mijn vrouw dat er weer gesneden groeten zijn v.oor de hutspot. Ik hoop het nog minstens drie jaar vol te houden tot mijn 65e," aldus groenteman Leijs. Het waterschap wil de Vaste Kamercommissie van Verkeer en Waterstaat op korte termijn overtuigen van de noodzaak van aanpassing van de wet verontrei niging -oppervlaktewateren. De regelgeving zou in hun visie variabele tarieven voor particu lieren en grote bedrijven moeten toestaan. Nu verplicht de wet gelijke tarieven. Dijkgraaf Eversdijk denkt, tot het overleg met de kamercom missie heeft plaatsgehad, een legale manier te hebben gevon den om de geldende regelgeving te omzeilen. „Wij mogen achteraf restituties uitkeren als het werk goedkoper blijkt te zijn uitge voerd dan verwacht. Die korting kunnen we ook aan het begin van het jaar al incalculeren." Van onze correspondent Sas van Gent - Bij een snelkraak in een winkel aan de Gents estraat te Sas van Gent is zater dagmorgen een grote hoeveelheid kleding gestolen. De daders hebben een grote steen door een ruit gegooid om zich toegang in het pand te verschaf fen en wisten te ontkomen. De melding bereikte de politie omst reeks 04.00 uur. Van onze correspondent Middelburg - De Kamers van Koophandel in Zeeland gaan volgend jaar actie onderne men om de gemeenten zover te krijgen dat zij de toeristenbe lasting ook inderdaad voor voorzieningen in de toeristi sche sector gaan besteden in plaats van er de eigen gemeentekas mee te spekken. Tot op heden is er geen enkele garantie dat de toeristenbelas ting die de recreatiesector opbrengt ook wordt gebruikt voor voorzieningen in die sector. De Kamers van Koophandel vre zen dat de lastenverzwaring in de toeristische sector wordt veroor zaakt door een oneigenlijk gebruik van de toeristenbelasting door de gemeenten. „Door die heffing tot een doelbe- lasting te maken kan dit gebruik worden voorkomen," zo stellen de kamers. De acties van de kamers zullen zoveel mogelijk worden georganiseerd in samen werking met de standsorganisa ties, zoals de Recron en Horeca Nederland. Het Zeeuwse waterschap vreest met name het zuiveren van water van de schelpdierindustrie in Yerseke te verliezen aan Delta nutsbedrijven in Middelburg. Eversdijk: „We hebben dan min der inkomsten. Het verlies moe ten we op de huishoudens gaan verhalen. En dat willen we abso luut niet." Van onze correspondent Terneuzen - Bij twee eenzijdige verkeersongevallen zijn zaterdag twee bestuurders gewond geraakt. Ze zijn overgebracht naar het ziekenhuis De Honte in Terneuzen. Een 26-jarige automobilist uit Biervliet raakte door onbekende oorzaak op rijksweg N61 de con trole over zijn voertuig kwijt en reed tegen een boom. Zaterdag morgen omstreeks vier uur over kwam een 21-jarige man uit Eede hetzelfde. Hij reed met zijn auto op de Blindeweg vlak over de Belgisch/Nederlandse grens te Eede door onbekende oorzaak tegen een boom. Van onze verslaggever Middelburg - De Zeeuwse Staten hebben geen behoefte aan een ideeënbus waar de Zeeuwen hun ideeën over het besturen van de provincie in kunnen deponeren. Een motie van D66 om een bus aan te schaffen werd met overgrote meerderheid weggestemd en politiek ook weggehoond. „We hebben hier al 47 ideeënbus sen en dat zijn de eigen brieven bussen van de statenleden," zei het nieuwe statenlid Wiersma van Delta Anders. „En voor de WD," deed de VVD'er Suur- mond er nog een schepje boven op, „is er maar één ideeënbus en dat is een groene bus die eenmaal per vier jaar in het stemlokaal staat." En D66 had het nog zo goed bedoeld. „Om de Zeeuwse burger beter te betrekken bij de poli tiek," had woordvoerder Dijkwel gezegd. „Omdat je in Zeeland een klein kringetje van woordvoer ders hebt dat overal opduikt en ovér alles een mening heeft. De ander mensen hoor je niet." Het mocht niet baten. Bij stem ming bleek het idee slechts drie voorstemmen te trekken, alleen de voltallige D66-fractie vond het een goed idee.

de Stem | 1995 | | pagina 5