Major wil opheldering van Shell Ze Tientallen doden door lawines in Himalaya Paus Johannes Paulus wijdt Friese kerk Israëli's huilen om vermoorde premier Britse ex-koning Edward heulde met de nazVs Algerijnse verkiezingen in Frankrijk puinhoop Koninklijk in de tropen Geen Overleg met bis Zeeuws van onze verslaggever Kloosterzande - He DE STEM BUITENLAND Over nieuw miljardencontract van oliemaatschappij in Nigeria ►RIJVEN! DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT Nederlandse telefoons storen in Duitsland kom*n MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 A4 Kathmandu (rtr/dpa) - Tien tallen mensen zijn om het leven gekomen en ruim vijftig raakten vermist nadat drie grote lawines vrijdag en zaterdag in het Himalaya- gebergte in Nepal trekkers kampen van bergbeklimmers met sneeuw bedolven. Onder de doden zijn ten minste zeventien buitenlanders en veel Nepalezen die als dragers en gid sen werkten. Het gaat om de grootste ramp ooit in de geschie denis van de bergsport in het Himalaya-gebergte. Het juiste aantal slachtoffers is nog niet bekend bij de politie in de Nep- alese hoofdstad Kathmandu. Reddingswerkers troffen gisteren de lijken aan van dertien alpinis ten en een waarschijnlijk min stens even groot aantal Nepalese dragers die waren gedood toen een lawine hun bivak in Pangka in de Gokyo-vallei trof en met een dikke laag sneeuw bedekte. Het kamp is een bekende trek kersplaats, achttien kilometer van de top van de Mount Everest verwijderd op 4.876 meter hoog te. De bergbeklimmers waren waarschijnlijk voor het meren deel Japanners. Met zeven helikopters probeer den reddingswerkers mensen te evacueren dan wel lijken te iden tificeren. Tussen zaterdagavond en zondagochtend konden onge veer 85 mensen in veiligheid wor den gebracht met vliegtuigen van de luchtvaartmaatschappijen Asian Airlines en Nepal Airways. Sommigen zaten tot aan hun schouders vast in de sneeuw. Zij leden aan sneeuwblindheid, had den bevroren ledematen en waren ondervoed. Volgens het Nepalese ministerie van Binnenlandse Zaken is het vooralsnog onmogelijk het totale aantal vermisten te achterhalen. In Kathmandu verklaarden orga nisaties voor bergbeklimmers dat er zich zeker vijfhonderd mensen in het gebergte ophouden. Vol gens de politie hadden in Gokyo 54 mensen hun bivak opgeslagen op het moment van de ramp. De sneeuwmassa die op het kamp neerkwam had een hoogte van ongeveer drie en een halve meter. Meer ten noorden van de vallei trof een lawine vrijdag een kamp met achttien bergbeklimmers, onder wie twee Canadezen, een Duitser en een Ierse vrouw. Nie mand overleefde de ramp. Tege lijkertijd raakten in de regio Mustang, circa 375 kilometer ten noorden van Kathmandu, acht alpinisten bedolven onder een sneeuwstorm. Volgens een Nepalese gids beho ren sneeuwlawines tot de risico's van het bergbeklimmen, maar is de dood van zo'n groot aantal alpinisten in een kampement als dat van Pangka in Gokyo-vallei uitzonderlijk. In 1972 werden veertien mensen, voornamelijk Koreanen, op de berg Manaslu gedood door een lawine. Jaarlijks bezoeken ongeveer 65.000 bui tenlanders de Nepalese bergen. Van onze redactie buitenland Londen - Premier Major wil opheldering van Shell over het aandeel van het Brits-Nederlandse olieconcern in een Nigeri- aans aardgasproject. Volgens de maatschappij is er niets mis mee en zal waarschijnlijk voor het einde van het jaar wordt beslist of het project doorgaat. In een gisteren verspreide verkla ring spreekt Shell van een lange- termijninvestering in Nigeria en de Niger-delta, die pas begin vol gende eeuw inkomsten zal ople veren voor de partners. Daaron der is de Nigeriaanse overheid. Volgens Shell is het project een goede zaak voor de lokale bevol king, doordat er zo'n 6000 banen ontstaan plus indirecte werkgele genheid. Volgens de Britse zondagskrant The Observer zal het miljarden contract al woensdag in Londen worden ondertekend, ondanks de internationale ophef over de exe cutie van de Nigeriaanse schrij ver-activist Ken Saro-Wiwa en acht medestanders. Vanuit Nieuw-Zeeland, waar hij een Gemenebest-top bijwoonde, zei Major dat de Britse regering de komende dagen contact zal opnemen met Shell over zijn investeringsplannen. Tot dat is gebeurd wil hij geen oordeel vel len over de kwestie. Shell, al de belangrijkste buiten landse oliemaatschappij in Nige ria, is technisch verantwoordelijk voor het project Nigeria LNG, waarmee 4 miljard dollar is gemoeid. De onderneming heeft een belang van 24 procent. Ook het voor bijna 10 procent Franse staatsolieconcern Elf Aquitaine zit erin, aldus The Observer. De Internationale Financierings maatschappij (IFC), onderdeel van de Wereldbank, trok zich vrijdag terug uit het project naar aanleiding van de executies. Haar aandeel bedroeg 100 mil joen dollar of 2 procent. Shell liet na de terechtstellingen weten deze te betreuren, maar zijn werk in het Westafrikaanse land voort te zetten wegens zijn 'verplichtingen tegenover de bevolking'. Een handjevol Britse Shell-stations was dit weekeinde doelwit van boze demonstranten, die het bedrijf verantwoordelijk houden voor de executies. Premier Major voelt overigens weinig voor sancties tegen de Nigeriaanse olie-export. Hij is wel voor een wapenembargo. Nigeria is al geschorst als lid van het Gemenebest, terwijl de lan den van de Europese Unie hun ambassadeurs uit Lagos hebben teruggeroepen en de Europese Commissie de ontwikkelingshulp aan het land wil stopzetten. De Organisatie voor Olie-Expor terende Landen (OPEC) zal zich niet inlaten met de kwestie. Vol gens de OPEC-voorzitter, de Venezolaanse energieminister Arrieta, zijn de terechtstellingen een binnenlandse Nigeriaanse zaak. De beul die Saro-Wiwa moest ophangen zou er vrijdag pas na vier vergeefse pogingen in zijn geslaagd zijn opdracht te vervullen. Nigeriaanse kranten berichtten gisteren dat Saro- Wiwa pas bij de vijfde poging zijn laatste woorden sprak: „Heer, neem mijn ziel, maar de strijd gaat door." Volgens de kranten was Saro-Wiwa de eerste van de negen ter dood veroor deelde Ogoni-activisten die werd opgehangen in de oliehavenstad Port Harcourt, oficieel wegens vermeende betrokkenheid bij vier moorden. Paus Johannes Paulus wijdt de Kerk van de Friezen in, in aanwezigheid van een groot aantal vertegenwoordigers van de Nederland se katholieke kerk. foto epa Door Aart Heering Rome - Met circa 300 bezoekers was de kleine, tegenover het Sint Pietersplein gelegen, Kerk van de Friezen bomvol, toen Johannes Paulus II hier gisteren de mis opdroeg. Door Willy Werkman Tel Aviv - Het was koud, gisteravond op het stadhuisplein van Tel Aviv. Koud en droevig tijdens de nationale herdenking van Yitzhak Rabin, Israëls vermoorde premier. Naar schatting een half miljoen mensen stonden er. Ze huilden voor zijn metershoge foto. Ze hieven spandoeken op voor de vrede. En op de kleding van velen was de sticker te zien met de inmiddels beroemde woorden van de Amerikaanse president Clinton: 'Shalom cha- ver', Vaarwel vriend. Stil stonden al die honderddui zenden mensen op precies dezelf de plaats - nu het Rabinplein - waar acht dagen geleden de Israëlische premier zijn laatste rede hield. Nu luisterden ze naar Leah, zijn weduwe. Haar gehoor fascinerend met haar krachtige woorden zei ze geen boosheid te voelen over de lijfwachten van haar vermoorde echtgenoot, die de moordaanslag niet hadden voorkomen. „Yitzhak heeft altijd op hen vertrouwd," zei ze, „en ik doe dat nu ook." De angst voor nieuwe aanslagen in Israël is zo groot, dat er op en rondom het stadhuisplein ongekende veilig heidsmaatregelen waren. De meer duizend politiemannen, sol daten en mensen van de veilig heidsdienst die voor de gebeurte nis waren ingezet, waren in staat van opperste waakzaamheid. Scherpschutters stonden op de daken van de flatgebouwen rond om het Rabinplein. Helikopters waren tijdens de plechtigheid in de lucht. Zes grote televisieschermen en metershoge luidsprekers stonden gisteravond op en om het stad huisplein om de massa's Israëli's de kans te geven de plechtigheid te volgen. Voor Israël was het Rabinplein gisteren het centrum van de wereld waar televisieca mera's van over de hele wereld de rouw vastlegden. Waar middenin de menigte ook vele honderden Israëlische Ara bieren stonden en waar eerste hulpdiensten medische hulp moesten verlenen aan tientallen mensen, die overweldigd werden door hun emoties. De paus zegende het hoofdaltaar van de kerk en zette daarin minuscule resten bij van drie hei ligen die nauw bij de geschiede nis van de kerk en het katholicis me in Nederland zijn betrokken. Een patholoog-anatoom had een fragment verwijderd uit het hoofd van Willibrord, die dertien eeuwen geleden tot eerste aart bisschop van Utrecht werd gewijd en wiens resten nu in de dom van Aken worden bewaard. Uit Maastricht kwam een stukje van Sint Servatius, de eerste bis schop van die stad. En een splin ter van de arm van de H. Magnus, aan wie de Friese kerk is gewijd, was afkomstig uit de vlakbij gelegen Sint Pieter. Bisschop Muskens van Breda, die veel heeft gedaan voor het herstel van de Friese kerk, legde uit dat de reliekenbijzetting niets van doen heeft met middeleeuws fetisjisme, maar juist een terug keer betekent naar de alleroudste tradities van het christendom, toen de gelovigen graag in de fysieke nabijheid verkeerden van een martelaar. De strikt liturgische tekst van de paus, in aanwezigheid van bui tenland-minister Van Mierlo uit gesproken in redelijk verstaan baar Nederlands, bevatte weinig verrassends. De paus feliciteerde de Nederlanders in Rome met hun godshuis, maar liet elke ver wijzing naar de toestand in de kerkprovincie zelf achterwege. Niettemin wordt zijn bezoek uit gelegd als een teken dat de perio de van wrijving tussen de Neder landse katholieken en het Vati- caan voorbij is. Door Wilko Voordouw Parijs - Tienduizenden in Frankrijk woonachtige Algerijnen hebben dit weekeinde al gestemd voor de presidentsverkiezin gen, die komende donderdag in Algerije worden gehouden. (ADVERTENTIE) SBS Zaterdag 18 november in deze krant, een speciale advertentiepagina voor de zakelijke dagbladlezer. Met interessante informatie en zeer veel aanbiedingen die u als ondernemer of 'decisionmaker' aanspreken. Uw eigen regionale dagblad, waar kunt u beter zaken bedrijven?! Dat gebeurde in de 22 consulaten op Franse bodem. De stembus gang ging gepaard met chaoti sche taferelen. Tientallen mensen vielen in het gedrang flauw. Vooral in Nice, Marseille, Rouen en Straatsburg was de chaos groot. In alle andere steden ston den lange rijen wachtenden. De vele duizenden Algerijnen waren al vroeg naar hun consula ten gekomen, om hun stem uit te brengen. In totaal hadden de 22 Algerijnse vertegenwoordigingen in Frankrijk 94 stemhokjes voor de 620.000 stemgerechtigden. Daarbij kwam dat de identiteits controle erg veel tijd in beslag nam. Het gevolg was dat de rij wachtenden allengs groeide. De politie, die aanvankelijk aanwe zig was om aanslagen te voorko men, moest in Nice en Marseille ingrijpen om te verhinderen dat mensen werden verpletterd. Inderhaast werden bij de meeste consulaten veldhospitaals inge richt om de tientallen flauwge vallen mensen te hulp te schieten. „Wat een puinzooi," zo klaagde een man zaterdag bij het Alge rijnse consulaat aan de rue d'Ar- gentine in Parijs. „Hoe wil je dat ons land klaar is voor de demo cratie, als we al niet eens fatsoen lijk verkiezingen kunnen organi seren?" De man wil zijn naam niet noemen. „Je begrijpt wel waarom." Niemand verwachtte dat de Franse Algerijnen zo massaal zouden opkomen. „Het is een ware stortvloed," aldus de consul in Marseille, Ali Talaoura. Vol gens de Algerijnse autoriteiten was dat het beste bewijs dat het democratische proces zijn weg vervolgt. „Die opkomst toont de extremisten dat hun strategie niet werkt. Het is een teken van hoop voor de toekomst van Alge rije." Maar in de rangen van de stem mers waren zaterdag en zondag ook andere geluiden te horen. Veel Algerijnen vrezen voor represailles wanneer ze niet hun stem zouden uitbrengen. De circa 1400 geregistreerde Algerijnen in Nederland konden hun stem uitbrengen in Den Haag, Amsterdam en Eindhoven. De Algerijnse ambassade wilde geen ópkomstcijfers noemen, maar verzekerde dat de opkomst groot was. ALGEMENE verontwaardiging, isolement en straf die hwft het militaire regime in Nigeria over zich heen gekregen nu S tegen alle verzoeken om clementie in, negen ter dood vera deelde tegenstanders terecht heeft gesteld. De internationl reactie lijkt indrukwekkend, van het effect mag echter niet t veel verwacht worden. De plaatselijke heersende klasse wordt er immers nauwelijks door getroffen. Nigeria leeft van olie. De opbrengst van zo'n 7 miljard dollars 's jaars verdwijnt grotendeels in de zakken der machthebbers en zo lang die niet in hun portemonnee getroffen worden zul len ze hun houding niet veranderen. Shell leek zich zijn machtspositie bewust en schreef, ondanks het officieel gehuldigde standpunt zich nimmer met politiek in te laten, een brief aan de Nigeriaanse overheden waarin voor barmhartigheid gepleit werd. Tevergeefs, maar iets anders kon ook niet verwacht, nu gisteren bekend geworden is dat Shell, ondanks de politieke situatie, een dezer dagen in Lagos een voor de Nigeriaanse machthebbers en voor zichzelf uiterst profijtelijk miljardencontract voor aardgaswinning zal sluiten Shell, na de aanvaringen met Greenpeace gevoelig geworden voor de stem van de buitenwereld, heeft lippendienst bewezen aan de publieke opinie, moest dat ook wel, want het verzet van de veroordeelden is begonnen met protesten teqen mast. schappijen als Shell. De oliewinning vindt plaats in Ogoniland. De Ogoni's zelf ondervinden er alleen maar schade door. De opbrengst gaat naar de Nigeriaanse autoriteiten, de milievervuiling is voorde plaatselijke bevolking. Vandaar dat Ken Saro-Wiwa en zijn acht medeveroordeelden streefden naar autonomie voor hun gebied. De internationale oliemarkt, en in het verlengde daarvan de Amerikaanse regering, moet daar weinig van hebben. De oppositionele krachten in Nigeria zijn in hun ogen niet sterk genoeg om een stabiel politiek klimaat te garanderen. En de Nigeriaanse olie is, in tegenstelling tot die uit Irak, van zo'n goede kwaliteit dat die niet gemist kan worden. Daarom stelt niemand serieus een boycot voor. Het excuus dat de plaatselijke bevolking er zo onder zou lijden, dat de verkeerden getroffen zouden worden, is een doorzichti ge smoes. Voor Irak en het Zuid-Afrika van de 'apartheid'telde dit argument immers niet. Terugtrekking van ambassadeurs, internationale afkeuringen staking van wapenleveranties lijken zware maatregelen. Het blijven niet meer dan loze woorden en onoprechte gebaren, zolang het Westen is bang zichzelf economisch te treffen en zich daarom slechts, als een goedkoop acteur, opwindt. Wie het regime in Lagos op de knieën wil krijgen, werkt mee aan een olie-boycot. Frankrijk wellicht volledig Navo-lid Parijs - Frankrijk overweegt terug te keren in het militair com mando van de Navo, mits het Atlantische bondgenootschap wordt hervormd met een heuse Europese pijler. Dat heeft minister Her- vé de Charette van Buitenlandse Zaken gisteren gezegd. Frank rijk verliet het militair comité van de Navo in 1966. De Charette zei 'klaar te zijn voor een bezinning op de deelname aan een ver nieuwd Atlantisch bondgenootschap met een werkelijke Europe se pijler'. De Charette herhaalde zijn voorstel om de Franse kern macht in Europese dienst te stellen. Aanval Tamils eist vele levens Colombo - Een zelfmoordactie van twee Tamils die bommen op hun lichaam droegen heeft zaterdag zeker 21 doden en 50 gewon den onder burgers veroorzaakt, aldus de politie. De aanslag vond plaats bij het hoofdkwartier van het Srilankaanse leger in de hoofdstad Colombo. De meeste slachtoffers vielen onder mensen die stonden te wachten op een bus naar het legerhospitaal. Een van de aanvallers rende met zijn bom op hen af. De tweede aan valler blies zichzelf tien minuten later de lucht in. De Tamils wre ken het regeringsoffensief sinds 17 oktober tegen hun bolwerk in Jaffna met aanvallen op Colombo. 'Fraude bij verkiezingen Azerbeidzjan' Bakoe - Kiezers in Azerbeidzjan zijn gisteren massaal naar de stembus gegaan voor de parlementsverkiezingen en een referen dum over een nieuwe grondwet. Rond het middaguur had meer dan 50 procent van de 4,2 miljoen kiezers zijn stem uitgebracht, waardoor de verkiezingen geldig zijn. Naar verwachting wint de partij van president Alijev de meeste van de 125 zetels. Buiten landse waarnemers constateerden veel onregelmatigheden in de stembureaus. Zo kregen sommige kiezers meerdere stembiljetten, zogenaamd voor hun familieleden. „Het record tot dusver is vijf tien biljetten voor één kiezer," zei een waarnemer. Seoul eist ontslag minister Japan Seoul - Japan moet minister Takami Eto, die zich positief heeft uitgelaten over het Japanse koloniale bewind in Korea, ontslaan. Anders dreigt Zuid-Korea een bilaterale top af te gelasten en zijn ambassadeur uit Tokyo terug te roepen. Eto had verklaard dat Japan tussen 1910 en 1945 in Korea 'scholen en universiteiten heeft gebouwd, 5000 kilometer spoorlijn heeft gebouwd en havens heeft verbeterd'. Zowel Noord- als Zuid-Korea beschouwen deze uitspraken als een vergoeilijking van de gewelddadige Japanse bezetting. Eto heeft zijn excuses aangeboden, maar volgens Zuid- Korea is dat niet genoeg. Noordkoreaanse media noemen Eto's uitspraken een 'onverteerbare belediging'. Brit wint Europese filmprijs Berlijn - De Britse regisseur Ken Loach heeft gisteren in Berlijn de Felix-prijs voor de beste Europese film gewonnen. Hij ont vangt de 'Europese Oscar' voor zijn film Land and Freedom, een epos over de Spaanse Burgeroorlog. De Felix voor de beste Euro pese film van een jongere gaat naar La Haine (de haat) van de 28- jarige Fransman Mathieu Kassovitz, een sombere zwart-wit film over het machtsmisbruik door de politie in de buitenwijken van de grote stad. De bond van filmcritici kende de Griek Theo Ange- lopoulos de Felix van de kritiek voor Le regard d'Ulysse (De blik van Odysseus). Door Bob van Huët Londen - Vrijgegeven oorlogsarchie ven van de Portugese geheime dienst hebben een kwalijk licht geworpen op het verleden van Edward VIII. Hij werd bekend als de Britse monarch die, in 1936, na enkele maanden rege ren zijn troon opgaf voor een omstre den huwelijk met een gescheiden Amerikaanse, Wallis Simpson. In het eerste deel van de morgenavond door het Engelse Channel 4 uit te zenden documentaire, getiteld: 'Edward VIII, The Traitor King', wordt onthuld hoezeer de ex-koning met de nazi's heulde. Hij zou actief hebben deelgenomen aan een door Duitse agenten opgezet complot om zijn broer, koning George VI, van de troon te stoten. De nazi's beschouwden Edward als een man met wie zaken gedaan konden worden. Een schot voor de boeg werd gisteren gelost in de Britse zondagskrant The Observer. Onder de kop 'De schande van het Huis van Windsor' werd weinig heel gelaten van Edwards reputatie als frivole romanticus die de liefde liet zegevieren over zware staatsverplichtingen. Bekend was dat de oom van de huidige koningin Elizabeth een ijdele dandy was met zeer rechtse sympathieën. Tijdens een bezoek aan Duitsland in 1937 dineerde hij twee maal met Rudolf Hess en bezocht hij een trainingskamp van de SS. Maar dat Edward bereid was intensief met de nazi's te collaboreren in de hoop zijn troon te heroveren was nog niet met zoveel stellig heid beweerd. De onthullingen in The Observer zijn gebaseerd op vrijgave van 55 jaar oude documenten van de PVDE, de geheime staatspolitie van de Portugese dictator Salazar. Edward en Wallis, ofwel de her tog en hertogin van Windsor, waren na de val van Parijs naar Portugal uitgeweken. Ze resideerden daar in een villa van ban kier Ricardo Santo, een man met pro- Duitse sympathieën. De documenten die nu boven water zijn gekomen hebben betrekking op de dagen rond 4 juli 1940 toen Edward weigerde gehoor te geven aan een oproep van pre mier Churchill om terug te keren naar Engeland. Formeel heette het dat Duitse spionnen in de buurt waren en dat de hertog voor zijn eigen veiligheid naar huis moest komen om daarna tot gouverneur op de Bahama's te worden benoemd. Uit PVDE-documenten blijkt echter dat de verbitterde ex-koning zijn eigen auto aan samenzweerders beschikbaar stelde en hen ook bijeenkomsten liet beleggen in zijn villa. Edward dacht serieus dat zijn Duitse vrienden hem konden helpen eens de Britse troon te heroveren. De eer van de Windsors werd gered door advocaat Wal ter Monckton die zijn cliënt op het laatste moment uit het complot wist te praten. Edward aanvaardde tenslotte de post op de verre Bahama's. In de documentaire van Channel 4 wordt onthuld welke buitengewone stappen door de Britse koninklijke familie zijn genomen om Edwards flirt met de nazi's geheim te houden. Douglas Price, een academicus die werkzaam was op het geallieerde hoofdkwartier in Londen vertelt hoe een officier van de geheime dienst MI5 in 1945 naar kasteel Kronberg in Duitsland werd gezonden met de speciale missie van koning George VI om brieven van zijn broer terug te vinden. Uit de correspon dentie zou de goede verstandhouding blij ken tussen Edward VIII en Hitier en ande re nazibonzen. De MI5-agent in kwestie werd later ontmaskerd als een dubbel spion voor de Russen. Naar verluidt zou koningin Elizabeth hebben verordend dat de missie naar kasteel Kronberg buiten het verhoor zou blijven. In een openhartig gesprek met de Ameri kaanse journalist Fulton Oursler merkte Edward ooit op dat het 'tragisch voor de wereld zou zijn wanneer Hitier wordt afgezet'. Tegenover een kennis, Alfred de Marigny, verklaarde de hertog: „Als de oorlog voorbij is zal Hitier de Amerikanen verpletterd hebben. We zullen Engeland dan overnemen. Ze wilden me niet als hun koning, maar ik zal terugkeren als hun lei der. We zijn sterke volkeren, de Duitsers en wij." Koning Edward met d,e Amerikaanse Wallis Simpson, met wie hij een verhouding had. De foto dook pas in 1986 op. foto ap Hilversum (anp) - Gebruikers van illegale draadloze telefoons storen de Duitse politiemobilo- foons doordat ze op dezelfde fre quentie zitten. Het is al voorgekomen dat oe Duitse politie bij een ongel geen hulpdiensten kon bereik doordat het politiekanaal vo dig was geblokkeerd. H. Löffer van de Polizei Norar- hein-Westfalen heeft dit gezeg De Rijksdienst Radiocommuni catie is op verzoek van de Duitse autoriteiten deze maand met e opsporingsactie begonnen. In grensstreek rijden dagelijks pe wagens rond. - Volgens Radiocommunicatie z j er in Nederland 100.000 ïlleg draadloze telefoons in omloop. goDlC? niaem lost u hot b Da,pr<?ïln ..Kleintje op diö'.^ers mot mins SK»"1 de ytien Steml v»r va«,essen d.e spe "®Bben Of*® ,ij»«"-rubnek Van onze verslaggeve «jel-Er komt voo differentiatie van feifing in Zeeuw basis van de aange huisvuil' Het openbaar lichaa gering in de reg Tekort Van onze verslaggeve Middelburg-De curatele van het houdt in dat de po soneel en tal van a vragen aan het mi Dit zogenaamde prev zicht is het gevolg va- vende financiële pos de regiopolitie Zeelan Vorig jaar lukte het nJ en moeite nog de be tend te krijgen. De voor het komende ja echter een geraamd 2.3 miljoen gulden, gend jaar ook niet mo rieel, dat technisch aan vervanging toe i kelijk te vervangen. Bovendien zijn de vo voor de toekomst begrotingstekort lo komende jaren nog ve 4.4 miljoen gulden in Voor het aanstellen personeel moet de Ze tie volgend jaar als ge onder toezichtstellin ming vragen aan het Dat geldt ook voor d van nieuw materieel kosten een nog nader len bedrag te boven j Malaise De financiële malais ding voor Binnenlan een onderzoek in te s de (on)mogelijkhede- Zeeuwse politie de jaren extra geld toe te Daarbij kijkt het onder andere op welk len de verschillende de Zeeuwse politie n toekomst sterk afwij" kosten in vergelijkb Bijvoorbeeld waar d tiestructuur afwijkt lijkbare regio's en of d minder kosten uit te zijn. De politie Zeeland vi onderlinge vergelij meel van gedachte over de zorgwekke:: katholieke kerkgebo éigens C. Dirkx, de ïan het bisdom, be gesprek een inventar suggesties, die moeten om de problematiek kerkgebouwen op te le gaan zoeken naar manier om ons culture Je kunnen behouden. e katholieke pare Zeeuws-Vlaanderen 1 maken met diverse m de exploitatie van ouwen bemoeilijken gewijzigde waterschap bijvoorbeeld, moeten eer gaan betalen. £tm is de monu j® grote lijnen komt de exploitatie de kerkgebouwer zeker gezien de g bozettingsgraad tijden k!5e®uws~Vlaamse b Th 3n er volgens bui v.b,teenkamp van I hSL'd?ordrongen dat de «f iVan kerkge Sfaard boeien w kerken als instit «en zijn beeldbepa ®ent«i in onze gemee zonder]V°°rbeeld La DeZf Z1ln Pracht! ken m wihen wij 1 nemen van de W^eeXploitatievan waar het bisdom

de Stem | 1995 | | pagina 4