Kritiek VVD op kabinet over Navo GOED KOOP WIE HART HEEFT VOOR HOUT CEBRUIKT ZONHOOFD PTT'ers die stelen worden ontslagen Politie onderzoekt fraude hypotheken Minister Jorritsma baalt van haar Fordje Actievoerders bezetten startbaan Schiphol ZUURKOOL Storm over Van den Broek lijkt overgewaaid Met rolstoel naar de Vierdaagse mag toch De Klerk zoekt z'n Zeeuwse wortels BINNENLAND A3 yVD: Minister Van Mierlo moet zwijgen over kandidatuur van Van den Broek Arts moet bij voorschrijven pil opletten' "Vers uit het vat" 500 gram BINNENLAND KORT KIEZEN VOOR HOUT, GOED VOOR BOS EN WOUP 13 NOVEMBER 1995 Groot-Brittannië en Ierland' Rustig weer met wolkenvelden' en af en toe regen °f motregen Middagtemperatuu r ongeveer 11 graden, 8 eer België en Luxemburg: Wolken velden, ook af en toe zon en droog. Middagtemperatuur verder dalend naar ongeveer q graden. Noord- en Midden-Frankrijk- Tamelijk veel bewolking en van tijd tot tijd regen. In de Jura en Vogezen mogelijk veel regen. Middagtemperatuur ongeveer 13 graden, dinsdag in het midden en oosten enkele graden lager. Zuid-Frankrijk: Aan de bewolkte kant en vooral maan dag perioden met regen, met name in het zuidoosten kans op onweer en veel neerslag Er steekt een stevige Mistralwind op. Middagtemperatuur onge veer 14 graden. Portugal: In het noordwesten bewolking en hier en daar regen. Naar het zuiden toe meer zon en droog. Middag temperatuur van 17 in het noordwesten tot iets boven de 20 in het zuiden. Spanje: Perioden met zon en op de meeste plaatsen droog. In het noordwesten ook wolken velden en af en toe regen. Maxima meest tussen 15 en 18 graden, aan de zuidoostelijke Costa's iets boven de 20 gra den. Canarische Eilanden: Flinke zonnige perioden en waar schijnlijk droog. Middagtem peratuur ongeveer 27 graden. Mallorca en Ibiza: Maandag nog wolkenvelden en een enke le regen- of onweersbui, Dins- •dag meer zon en geleidelijk droog. Middagtemperatuur iets onder de 20 graden. Italië: Veel bewolking en perio den met regen, in de noordelij ke bergen sneeuw. Plaatselijk kan veel neerslag vallen. Maxima van 11 graden in het noorden tot 20 in het uiterste zuiden. Griekenland en Kreta: Van het westen uit toenemende bewol king, gevolgd door buiiige regen, plaatselijk veel regen. Iets warmer met maxima van 15 rond Thessaloniki tot iets boven de 20 langs de Griekse zuidkust en op Kreta. Duitsland: Perioden met zon, in het oosten eerst nog wolken velden. Droog, maar in het zui den toenemende kans op regen. Middagtemperatuur dalend naar ongeveer 4 in het noorden en oosten en tegen de 10 graden in het zuiden. Zwitserland: Veel wolkenvel den en vooral aan de zuidzijde van het Alpenmassief perioden met regen. Middagtemperatuur tussen 7 en 13 graden. Oostenrijk: Vooral aan de zuidflank van de Alpen vrij veel bewolking en hier en daar regen of sneeuw. In het het noorden ook wat zon. In het laagland kans op mist. Mid- dagtmeperatuur ongeveer 8 graden. Oplossing cryptogram van zaterdag Horizontaal: 3. Respijt; 6. inhaalver- bod; 9. demi; 10. kerstbal; 11. casi nobrood; 15. oorspronkelijk; 17- meermin; 18. ring; 19. bronst; 20. nadienen; 22. begeleidster. Vertikaal: 1. Branieschopper; 2. pijn lijk; 4. slaginstrumenten; 5. zeerob; 7. betrokken; 8. dra; 12. nippertje; 13. doldriest; 14. tekenleer; 16- onmensen; 21. dodo. JFS dot TB|Bd do pan woq 'aqnU^A jESTEM MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 „-Arnold Mandemaker Lhoven - De WD-minis- Hans Dijkstal en Gerrit lm hebben geen moeite met van hun dienstauto, je status Lis hun partijgenote Annemarië Jorritsma. staatssecretaris Michiel jjn van Europese Zaken kan L uit de voeten met zijn nstauto. Dat zeiden de WD- windslieden zaterdag tijdens JWD-jongerendag in het Eind- hovense PSV-stadion. Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat zei in een inter view met de Volkskrant van zaterdag dat 'de eerste de beste pooier in Amsterdam al in een mooiere en duurdere auto rijdt dan een lid van het kabinet'. De dienstauto van Jorritsma is een Ford Scorpio 2,9 injection Ghia. Wat haar betreft mag het best een onsje meer zijn. Minister van Financiën Zalm: „Zo'n pooier heeft meer kans dat-ie zijn auto kwijtraakt dan een minister. Bij de Domeinen zijn heel wat mooie auto's te bewonderen die van criminelen zijn afgenomen. Vice-premier Dijkstal: „Ik weet helemaal niets van auto's. Ik weet niet eens in welke auto ik wordt gereden, maar ik heb twee prima chauffeurs die op dat punt zeef deskundig zijn. Het gaat mij maar om één ding: kan ik met m'n een meter eenennegentig wel lek ker achterin zitten." Verder vond Dijkstal het aan minister Jorrits ma om zich te buigen over even tuele aanpassingen van de huidi ge autoregeling voor bewindslie den. „Zij is de minister van Ver keer en Waterstaat, dus zij gaat daarover." Staatssecretaris Patijn wist merk en type van zijn dienstauto wel, en zelfs de prijs was hem bekend. „Het is een Renault, en die kost heel wat minder dan de maxi mumprijs. Maar hij rijdt heel lek ker." In het kabinet-Kok rijdt minister Pronk van Ontwikke lingssamenwerking in de goed koopste auto: een Audi. Jorritsma wil de huidige maxi mum-aanschafprijs voor een ministersauto (95.000 gulden) verhogen. Dat hoeft volgens haar niet zo duur te zijn, want een auto in de prijsklasse boven de ton rijdt naar de mening van de minister goedkoper als het gaat om de kilometerprijs. Ze spreekt uit ervaring: privé rijdt de minister, die ruimschoots miljonair is, in een Mercedes Benz. Van onze Haagse redactie jen Haag - De WD vindt dat het kabinet zijn mond moet hou- jEj over het al dan niet beschikbaar zijn van Van den Broek óór de functie van secretaris-generaal bij de Navo. j(WD vindt het 'zeer onwense- «A*dat minister Van Mierlo van dse Zaken gisteren heeft gezegd dat Van to Broek 'niet in de markt is Kirde opvolging van Willy da s'. IVD-Kamerlid Weisglas noemt |e opmerking 'betreurenswaar- en halsstarrig'. Binnen de ITO klinkt steeds luidere kritiek ip hoe het kabinet opereert, sinds ui-premier Lubbers werd afge lezen voor de hoogste functie bij bt Navo. „Van Mierlo moet ophouden met die opmerkingen. U werken verkeerd. Het kabinet Eoet achter de schermen gaan polsen of er in Navo-verband consensus is voor een kandida te van Van den Broek," aldus iglas. Vrijdagavond riep i-fractieleider Bolkestein het Inet ook al op 'niet bij de pak- neer te zitten' en alsnog 'de taart' Van den Broek te spelen. JjïO-diplomaten spraken afge lopen weekend de verwachting lil dat Amerika mogelijk een gaat doen op Van den om zich beschikbaar te Mochten die stemmen p) - Artsen zouden kunnen kijken aan wie ze welk type pil voorschrij ven. Zo kan voorkomen worden vrouwen een lichte anti-con- tiepil gaan slikken waarvoor ze'niet geschikt' zijn. Dit stelt producent Organon naar aanleiding van de commotie die is ontstaan over een verhoogde lans op trombose bij gebruik van le 'pil van de derde generatie'. De Britse autoriteiten hebben ertsen geadviseerd terughoudend Ie zijn met het voorschrijven. In Duitsland mogen de 'lichte' pil len niet meer worden voorge- schreven aan vrouwen onder de lig die voor het eerst de pil luider gaan klinken, dan moet het kabinet de kandidatuur van Van den Broek 'niet blokkeren', aldus Weisglas. CDA-kamerlid De Hoop Scheffer hekelt 'het gezelschapsspel dat de WD momenteel aan het spelen is'. Hij is ervan overtuigd dat Van den Broek geen zin heeft in de post. „Hij heeft zelf gezegd niet beschikbaar te zijn en ik ken Van den Broek als iemand die altijd duidelijke taal spreekt." De Tweede Kamer debatteert waar schijnlijk dinsdag over de mis lukte kandidatuur van Lubbers. Van Mierlo onderstreepte giste ren in Rome dat Van den Broek geen kandidaat is. „Het uitgangs punt is dat hij in zijn huidige positie blijft zitten." Dat de Ver enigde Staten hebben geweigerd met Lubbers in te stemmen, ver andert volgens Van Mierlo niets. „Lubbers vertegenwoordigde het beste dat we konden aanbieden. Als dat niet goed genoeg is, houdt alles op." Van den Broek liet zelf via zijn woordvoerder ook weten geen interesse te hebben in de hoogste Navo-baan. De woordvoerder zei dat de Nederlandse regering Van den Broek enige weken geleden heeft gevraagd op zijn post te blijven, en dat dat perfect in de persoonlijke wensen van Van den Broek. De Verenigde Staten lijken ech ter nog steeds veel te zien in Van den Broek als Navo-baas. In gesprekken met de Duitse krant Bild am Sonntag prijzen Ameri kaanse diplomaten Van den Broek omdat hij als minister van Buitenlandse Zaken de banden met de VS aanhaalde en van Nederland 'een bijzonder betrouwbare bondgenoot' maak te. Nu is alleen de Deen Uffe Elle- mann-Jensen nog officieel kandi daat, maar Frankrijk ziet hem niet zitten als Navo-leider. Ande re mogelijke kandidaten die wor den genoemd, zijn de Noorse pre mier Brundtland, de Spaanse minister van Buitenlandse Zaken en de Italiaanse ex-premier Giu- liano Amato. De Meern (anp) - De ledenvergadering van de KNBLO, organisator van de Vierdaagse in Nijmegen, heeft zaterdag besloten het experiment met rolstoelers in het wandeleve-1 nement volgend jaar te herhalen. Er moet dan een ploeg van 75 gehandicapten meedoen. De effecten van de rolstoelers tus sen de wandelaars kunnen dan beter worden gemeten, aldus KNBLO-secretaris E. Karsten. Afgelopen zomer deed voor het eerst een tiental gehandicapten mee aan de Vierdaagse, nadat daar jarenlang over was gedis cussieerd. In het voorjaar wei gerde het KNBLO-bestuur nog halsstarrig de rolstoelers de toegang tot het parcours, maar na bemoeienis van staatsecre taris Terpstra (Sport) en burge meester D'Hondt van Nijmegen ging het door de bocht. Kort na de afgelopen Vierdaag se liet marsleider C. Bos echter weten dat het de eerste en tevens de laatste keer was geweest. De reglementen schrijven nu eenmaal voor dat de Vierdaagse te voet dient te worden afgelegd, zei Bos. Bovendien vindt Bos dat de rolstoelers de veiligheid van de wandelaars in gevaar brengen. Dat het Vierdaagse-bestuur nu wederom 'om' is, heeft - opnieuw - te maken met druk van staatssecretaris Terpstra. Ze heeft het bestuur beloofd dat zij er alles aan zal doen om knelpunten rond rolstoelers deelname uit de weg te ruimen. Volgens Vierdaagse-secretaris Karsten is de beslissing 'zeker niet unaniem' geweest, maar wel met meerderheid van stem men. Afgelopen zomer haalden de rolstoelers van de Nijmeegse Werkgroep Integratie Gehan dicapten (WIG) bijna allemaal de finish, maar ze kregen daar geen beloning voor, omdat hun deelname een proef was. Ook de gehandicapten die in 1996 meedoen krijgen geen medaille. WIG-coördinator Jan Troost noemt het fantastisch dat er in 1996 weer rolstoelers mogen meedoen. Dat zij opnieuw geen medaille krijgen vindt hij 'gewoon flauw'. Actievoerders van Milieudefensie liggen aan elkaar vastgeketend op de Zwanenburgbaan. Op de achtergrond sleuren politie en mare chaussee andere activisten al weg. foto anp Rotterdam (anp) - De directie van PTT Telecom heeft aan haar personeel in de districten Amsterdam en Rotterdam een brief geschreven, waarin zij waarschuwt voor de gevolgen van wan gedrag. laderdorp (anp) - De politie van het regiokorps Hollands Mid- bi is in samenwerking met de Centrale Recherche Informatie- fast (CRI) een onderzoek gestart naar een georganiseerde fade met particuliere hypotheken. Aanleiding tot het onderzoek is M aangifte van een aantal ban- ffl verzekeringsmaatschap- (ijffl. De woordvoerder van het Politiekorps Hollands Midden, F. erSeeri heeft het fraude-onder- fflek bevestigd, fraude kwam aan het licht it een oplettende medewer- van een hypotheekverstrek- een werkgeversverklaring in fcn kreeg die hij - voorzien een andere handtekening - I e® andere aanvraag ook jen had gehad. Bij interne L boeken van gewaarschuwde en en verzekeraars rezen andere vermoedens van fraude, waarmee op het eerste gezicht een bedrag van minstens vijf mil joen gulden is gemoeid. De - te hoge - hypotheken wer den verstrekt op basis van valse taxatierapporten en werkgevers- verklaringen. De uiteindelijke schade voor de betrokken banken valt volgens de voorzitter van de Nederlandse Vereniging van Banken, mr. L. Overmars, mee. De banken kunnen de in onder pand gegeven huizen immers ver kopen. Bovendien waren de vers trekte leningen nooit hoger dan 60 procent van de getaxeerde executiewaarde, omdat het om bestaande huizen ging. (ADVERTENTIE) !19 Aanbieding geldig van ma. 13 november t/m wo. 15 november 1995. A&P Services B.V. tel. 035-5483333. ELKE DAG GOED NIEUWS Personeel dat zich op enigerlei wijze schuldig maakt aan mis bruik van zijn positie, diefstal van PTT-eigendommen of onei genlijk gebruik daarvan wacht ontslag op staande voet. Dit heeft een woordvoerder van Koninklij ke PTT Nederland (KPN) beves tigd. Aanleiding voor het op grote schaal sturen van de brief is vol gens hem een aantal misdragin gen in het district Rotterdam. „Met een dergelijke waarschu wing willen wij onze mensen erop wijzen dat overtredingen van de gestelde regels zeer ernstig wor den opgenomen. Ook wijzen we op de consequenties die een ont slag voor de betrokkene met zich meebrengt." In de brief wordt uitgebreid inge gaan op de aard van de verboden activiteiten. Behalve het stelen, verduisteren' en vernielen van spullen, is het bijvoorbeeld ver boden bedrijfsgegevens aan der den door te spelen, geheime num mers door te spelen, te knoeien met declaraties of het oneigenlijk gebruik van telefoonlijnen. De woordvoerder ontkent dat er op grote schaal sprake is van dief stal of misbruik van apparatuur bij de PTT. De brief is volgens hem preventief bedoeld. Schiphol (anp) - Actievoer ders van de Vereniging Milieudefensie hebben gister morgen een uur lang de Zwa nenburgbaan op Schiphol geblokkeerd uit protest tegen de groei van het vliegverkeer en de uitbreiding van de luchthaven. De 55 actievoerders werden opgepakt door de marechaussee en zijn overgedragen aan de poli tie. De officier van justitie in Haarlem besloot de groep voor nader onderzoek tot zeker van middag vast te houden. Volgens justitie en de marechaussee is er door de blokkade groot gevaar ontstaan voor het vliegverkeer. Een woordvoerder van Milieude fensie vindt het vasthouden van de groep overdreven. Volgens de organisatie waren er voldoende veiligheidsmaatregelen getrof fen. Milieudefensie heeft inmid dels een advocaat in de arm geno men. De activisten blokkeerden om zeven uur de startbaan en keten den zich aan elkaar vast. De baan was op dat moment in gebruik als startbaan. De verkeersleiding van Schiphol stelde de baan direct buiten gebruik. Vliegtui gen vertrokken daarop van de Aalsmeerbaan. Schiphol keurt de actie van Milieudefensie af wegens de risico's. „Het was don ker, de baan was in gebruik, dat is gevaarlijk," aldus een woord voerster. Milieudefensie zegt voldoende voorzorgsmaatregelen te hebben genomen om ongelukken te voor komen. Actievoerders hielden het vliegverkeer in de gaten en kort voor de blokkade is de verkeers leiding gewaarschuwd. Het betreden van de Zwanen burgbaan ging verbazend gemak kelijk. Actievoerders knipten een hek open en konden zo het vlieg veld op. Zij ketenden zich aan elkaar vast door middel van metalen buizen. Het kostte de marechaussee heel wat hoofdbre kens de activisten te verwijderen. Met geduw en getrek en vaak nog aan elkaar geketend werd de groep aangehouden en wegge voerd. Schiphol hoopt dat Milieudefen sie dergelijke acties in de toe komst achterwege laat, maar de vereniging is dat niet van plan. Milieudefensie legt zich niet neer bij het besluit van het parlement Schiphol uit te breiden en zal daar, soms harde, actie tegen blijven voeren. Een groter Schip hol is onaanvaardbaar en bete kent een onacceptabele aanslag op het milieu, meent de organisa tie. Man vernielt zeventig graven Wageningen - Een 31-jarige inwoner van Wageningen heeft zaterdagavond zeventig graven van de Gemeentelijke Begraaf plaats in zijn gemeente vernield. De beheerder van het kerkhof, die naast de begraafplaats woont, betrapte de man. Uit onderzoek van de politie bleek dat de Wageninger in het najaar van 1994 ook al eens graven op de begraafplaats had vernield. Daarom is hij onder psychiatrische behandeling gesteld. De gemeente Wagenin gen heeft de schade zoveel mogelijk hersteld. Bom in Alkmaar onschadelijk gemaakt Alkmaar - Het Explosieven Opruimingscommando (EOC) heeft gisteren in Alkmaar-noord een amateuristische, zware fragmen- tatiebom onschadelijk gemaakt. De politie zegt nog geen aanwij zingen te hebben over de achtergrond van de mislukte aanslag. Een vermoedelijk met springstof gevulde grijze pijp werd gedepo neerd op de oprit van een woning aan de Kotterstraat in de Alk- maarse wijk de Mare. De politie plaatste strobalen rond het explosief, zette de wijde omgeving af en ontruimde uit voorzorg 20 woningen. Volgens de politie was de amateuristisch gemaakte bom geen poging tot een professionele afrekening in de criminele sfeer. Smit Trafo in handen van ABN Amro Amsterdam - ABN Amro heeft bijna 60 procent van de aandelen in Smit Transformatoren in handen gekregen. Beleggers blijken massaal gebruik te hebben gemaakt van het aanbod van ABN Amro om aandelen terug te kopen tegen de oorspronkelijke prijs van 45. De koers van Smit Trafo ligt met 26,50 ver onder dit aanbod. De bank was tot de schadeloosstelling gedwongen, nadat bleek dat Smit Trafo niet aan eerder uitgesproken verwachtingen kon voldoen. ABN Amro had de Nijmeegse fabrikant van trans formatoren vorig jaar naar de beurs gebracht en voelde zich na kritiek van beleggers geroepen de teleurgestelde aandeelhouders tegemoet te komen. 'Opheldering over misbruik kavelruil' Den Haag - De Tweede-Kamerfracties van PvdA en WD willen opheldering over het misbruik van de Regeling Kavelruil, een methode om met rijkssteun grond te verkavelen. Boeren zouden die regeling met behulp van agrarische makelaars, notarissen en banken op grote schaal oneigenlijk gebruiken, zo berichtte deze krant vrijdag. Boeren die een beroep op de regeling doen, kunnen acht tot tien procent van de totale kosten terugkrijgen. Om in aanmerking te komen voor subsidie moeten minimaal drie boeren grond inbrengen en moet de grond daadwerkelijk geruild worden. Met het laatste zou nogal eens de hand worden gelicht. Twee boe ren die grond willen ruilen zouden nogal eens 'voor de vorm' er een derde bijzoeken, die de grond vervolgens weer in bruikleen krijgt. Serooskerke (anp) - Vice-pre sident F.W. de Klerk van Zuid- Afrika heeft de eerste dag van zijn bezoek aan Nederland doorgebracht in Zeeland. In het Walcherse dorp Seroos kerke zocht en vond hij zijn Zeeuwse wortels. In de consistorie van de veertien- de-eeuwse kerk van de Neder lands Hervormde Gemeente in het dorp kregen De Klerk en zijn echtgenote uitleg over de drie generaties Le Clercq, later geschreven als De Clerck en De Klerck, die in kerk- en gemeente- registers voorkomen. Zo woonde rond het midden van de zeventiende eeuw de smid Abraham le Clerq in het dorp. Diens zoon Pieter huwde Sara Couchet. Na het overlijden van Pieter vertrok de weduwe met haar drie minderjarige kinderen naar De Kaap. Uit een van die kinderen komt de huidige vice-president van Zuid- Afrika voort. Voorafgaand aan het bezoek aan de consistorie woonde het echt paar De Klerk een bijeenkomst bij in de kerk. Hetzelfde kerkgebouw waar zijn voorouders werden gedoopt, trouwden en werden begraven. En soms een schuldbekentenis moesten afleggen, zoais Abraham en zijn broer Antony in 1636 overkwam. Ze hadden, zo hoorde De Klerk met zichtbaar vermaak aan, in het naburige dorp Melis- kerke deelgenomen aan een vechtpartij en moesten eerst berouw tonen voor ze weer wer den toegelaten tot het Laatste Avondmaal. Een van de tijdgenoten van die twee moet overigens een spaarpot in de Zeeuwse klei verstopt heb ben. Pas in 1979 werd de spaar pot, gevuld met een flinke hoe veelheid munten, weer gevonden. Een ervan, een munt uit 1627, gaat met het echtpaar De Klerk mee naar Zuid-Afrika, evenals de op schrift gestelde gegevens over zijn Zeeuwse voorouders. De vice-president toonde zich zeer verguld met de giften. van Lambalgen (anp) GRAAG de Amerika- het ook zouden willen: de ëgering stelt hem niet kan- daat, Duitsland heeft xPhciet ontkend zijn naam 8®oemd te hebben en zijn Bfn Partij vindt het niet f send hem naar voren te 'Ctiuiven. k!Stte heeft ook de beoogd vn»J Ze^ v'a zdn woord- n, 5er 'aten weten niet in de em z.'in' Daarmee lijkt in Eu eekeinde tijd de kans dat de nC0IIlm'ssaris Van den Broek leuwe secretaris-generaal He"^^avo wordt van de baan. ^"leider Bolkestein die vrijdagavond met Qv. -* 4JU «ertrl 1?' regering zeer gelijk Van den Broek in tien ri^ ,en' naclat de Amerika- 16 de zegetocht van Lubbers naar het hoogste Navo- ambt hadden gedwarsboomd. Van den Broek is immers een goed Atlanticus, die het Bosnië- dossier kent en goed ligt bij de VS. Het was niet de eerste keer dat de WD onomwonden liet blij ken de Eurocommissaris een betere kandidaat te vinden dan Lubbers. Toen de naam van de oud-premier begon rond te zin gen als opvolger van de op 20 oktober afgetreden Belg Willy Claes, werd ook Van den Broek al genoemd. Minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken strafte dat direct af met de opmerking dat Van den Broek een zeer zwa re portefeuille in Brussel heeft, die de regering met de nodige moeite in de wacht heeft gesleept. Prompt meldden Duitse media zaterdag dat de Amerikanen zeer geporteerd zijn voor Van den Broek, maar de regering bleef bij het vrijdag ingenomen standpunt. Toch waren de berichten aanleiding voor een stroom van reacties speculaties. Maar Van den Broek zelf liet 'vanuit Brussel weten dat hij daar goed op zijn plaats zit. Hij is geen kandidaat. En daarmee lijkt het proefballonnetje van de Amerikanen doorgeprikt. Nederland moet de principiële keuze maken wat zwaarder weegt: een invloedrijke post bin nen de EU of het prestigieuze leiderschap van de Navo. Als Van den Broek uit Brussel weg zou gaan, staat het absoluut niet' vast dat Nederland zijn zware functie behoudt. De keus lijkt gemaakt. Het is bovendien niet zeker of andere Europese landen het ver trek van Van den Broek zomaar zouden laten passeren. Van Franse kant is er wel op gewezen dat als de VS Van den Broek naar'de Navo halen, zij daarmee in wezen invloed krijgen op de samenstelling van de Europese Commissie. En daar zou Parijs bijzonder weinig voor voelen. De strijd voor de Navo-post ligt weer volledig open. Hoewel de enige overgebleven formele kan didaat, de Deen Elleman-Jen- sen, vandaag op kennismakings bezoek gaat in Parijs, hebben de VS al laten weten dat ook'hij voor hen niet aanvaardbaar is. De meeste Europese landen die lid zijn van de Navo krijgen van daag de kans de klokken gelijk te zetten als de ministers van Buitenlandse Zaken elkaar in Madrid ontmoeten op de top van de WEU. Hoewel iedereen het erover eens is dat er snel een nieuwe secretaris-generaal moet Van den Broek foto de stem/johan van gurp komen, is het cruciaal dat alle grote landen achter hem staan. Voor de eenheid in het bondge nootschap lijkt het vooral van belang dat de steun voor toe komstige kandidaten in stilte verzameld wordt. (ADVERTENTIE) Hout is mooi en warm. En bossen moet je koesteren. Soms zegt het gevoel dat je beter geen hout meer kunt kopen. ZO SIMPEL 1S T NIET Het grootste gevaar voor bossen en regenwouden is niet de export, maar het gebruik ter plekke, vooral voor landbouw en als brandstof. De oplos sing schuilt in twee woorden: duurzaam beheer. Verantwoorde bosbouw, natuur lijke verjonging en aanplant. Zo blijven bossen leven en blijft hout een grondstof die zich steeds weer vernieuwt. DUURZAAM BEHEER Dat vinden de regering en wij - de organisaties van werkgevers en werk nemers in het hout - allemaal. We dra gen verantwoordelijkheid en spraken af er samen aan te werken. Overal. We importeren en exporteren veel hout en zijn dus een belangrijke partij. Dat moeten we wel blijven, om onze invloed te behouden. Nu en straks. Al met al: het is verstandig hout te kopen en te gebruiken. Wilt u meer weten, belt u dan de Houtinformatielijn (036) 5329946. Met medewerking van: Vereniging van Nederlandse Houtondernemingen, Bouw- en Houtbond FNV, Nederlandse Vereniging van Houtagenten, Hout- en Bouwbond CNV, Nederlandse Bond van Timmerfabrikanten.

de Stem | 1995 | | pagina 3