DE STEM Hansen Oranje krijgen knauw 6Een kwestie van instelling, dat is het' Twee lichte blessures bij Nederlands elftal op Noorwegen verplicht Nederlands elftal vrijwel zeker tot omweg Het elfde uur Ooggetuige TV 5 CE KIJK OP BEATRIX Elke 2 jaar in een nieuwe Ford! - Etten-Leur - Oosterhout B Spionage van bondscoach Olsen valt slecht bij KNVB Generatie uit begin zeventiger jaren mist gedrevenheid in Oranje [AG 13 NOVEMBER 1995 >\g j wallen een kijkje achter de schermen van een peepshow on de Oudezijds Achterburgwal in Amsterdam. Ook. paart hij met Trijn Blom een van de bewoon sters van het Centrum van Ouderen 'Flesseman' (SBS 6, 22.30 uur) Andries Knevel ontvangt in ziin reeks Het elfde uur oud-Vara voorzitter ex-politicus Marcel van Dam, de futuroloog p Ostendorf en voorzitter S. Baar van de Protestants Christeliike Ouderenbond. (Nederland 2, 22.35 uur) 125 l>r- Êet bp. I De hen pil: bof I de On der sommige jongeren is de satanische muziekstroming black metal populair. Bands verwijzen in hun agressieve tek sten naar de duivel, zelfmoord dood en verderf. Het program ma Ooggetuige onderzoekt of de harde kern nu werkelijk satan aanbidt of er alleen maar op uit is te shockeren. (RTL4, 22.45 uur) beel- [liam thael en Idler, licier legen Inaar ensen "\T mi op gruwelijke wijze om het leven gebracht heeft. Hoewel Fraser tegen de doodstraf is, wil hij niet dat Reece ontoereke ningsvatbaar wordt verklaard en in een inrichting terecht komt, vanwege de kans dat hij op een dag genezen verklaard zal worden. Frasers fanatisme in de zaak lijkt voort te komen Q uit de dood van zijn dochter, die hem opnieuw parten speelt. (Duitsland 2, 22.15-23.50) Gold Diggers of 1935 Ameri kaanse speelfilm uit 1935 (zwart-wit). Regie: Busby Ber keley. Hoofdrollen: Dick Powell, Adolphe Menjou en Gloria Stuart. Musical. De steenrijke en gierige Mrs. Pren tiss logeert met haar zoon Hum boldt en haar dochter Amy in het luxueuze Wentworth Plaza. De rijke weduwe wil haar doch ter koppelen aan multimiljonair T. Mosely Thorpe, die ook in het hotel verblijft. Amy vindt geneeskundestudent Dick Cur tis echter veel leuker, en als zoon Humboldt ook nog eens teveel aandacht schenkt aan de meisjes van het showballet, is Mrs. Prentiss de wanhoop nabij. (Duitsland 1, 00.55-02.25) spelletje 17.30 Unter uns, soap 18.00 Guten Abend, regionaal magazine! 18.30 EXCLUSIV - Das Star-Magazin 18.45 Aktuell 19.10 Explosiv - Da Magazin 19.40 Gute Zeiten, schlechté Zeiten, soap 20.15 Hercules in the Underworld, Amerikaanse actie-/fanta syfilm uit 1994 van Bill L. Norton metj Kevin Sorbo, Anthony Quinn en Jorge Gonzales 22.10 EXTRA - Das -Magazin 23.00 10 vor 11, cultureel magazin 23.30 Das Beste aus der Nachtshow 24.00 Nachtjournal 00.30 Cheers, come dy 01.00 Married with Children, comedy j 01.30 The Golden Girls, comedy 02.00' Barbel Schafer 02.55 NachtjournaJ 03.20 Nona Christen 04.10 Hans MeiseC 05.05 Explosiv - Das Magazin l Music 12.00 1st Hits [from 1 Music 17.00 117.30 10 Gre- Ind the London )(ews at Reggae lids and I? 01.30 bckiston |ortage- reisre- agazine |d 2000, agazine 0 Unta- |0 Seven ge-serie ■sterious [Vonders t: Light- Id Mira- Vars in TV5 06.30 Télématin, ontbijtprogra ma 08.00 Nieuwsflits 08.03 Nieu 08.30 Nieuwsflits 08.35 Bibi et ses amis 09.15 Sept sur sept 10.15 Fa si la chan ter, muzikaal spelletje 10.40 Nieuwsflits 10.45 Géopolis, reportage-serie 11-30 Sept jours en Afrique 11.45 Temps pre sent 12.40 Météo des cinq continents 12.45 Frans nieuws 13.05 Paris lumieres 13.30 N'oubliez pas votre brosse a dents, spelshow 15.30 La maison Deschênes, serie 16.00 Nieuws 16.10 cuisine des mousquetaires 16.25 Bidi ses amis 17.05 Studio Gabriel 1 Questions pour un champion 18- Visions d'Amérique, magazine 1»- Nieuws 19.00 Paris lumières, magazine 19.25 Météo des cinq continents is-' Nieuws 20.00 Thalassa, maritiem maga zine 21.00 Enjeux le point, actuahtejte 21.55 Météo des cinq continents zz. Nieuws 22.35 Surprises sur prise, amuse ment 24.00 Ah quels titres, I magazine 00.30 Nieuws 00.55 d'Amérique 01.15 N'oubliez pas brosse a dents, spelshow 03.1 monde, multi mix, musi mix 03.4 texte 04.00 Géopolis 04.45 Sept en Afrique 05.00 Temps présent (ADVERTENTIE) in Chassé doet meer voor u Sport MAANDAG 13 NOVEMBER 1995 DEEL „rHenk Mees „sterdam - Winst op ijonvegen is woensdag L-el zeker niet meer m voldoende voor het ijderlands voetbalelftal zich rechtstreeks te «talificeren voor de EK- Lronde. De rapportcij- L van Oranje kregen Lren een knauw door de L van Wit-Rusland in [s'Qali op Malta (0-2). Wit mand nam daardoor Lt van de vierde plaats liwalificatiegroep 5. Een Leg via Liverpool (13 Ember) lijkt nu het Lgst haalbare voor Oran- waarschijnlijke kandi- Eit-tegenstander van Neder- L in die eventuele barrage is We nummer twee uit de groep Portugal, Oostenrijk en Ier- .1 Alleen nauwelijks te ver- éten verlies van Tsjechië §iis tegen Luxemburg) en „elltalië als Kroatië in groep 4 j) Oranje bij winst nog aan jéistreekse kwalificatie kun- j van Oranje in Wit- and gaat Oranje opbreken meer het via winst op Noor- als tweede in poule vijf sht. Bij het opmaken van de igorde van de ploegen die zich |isnuinmer twee in hun groepen W de EK-eindronde plaatsen, (dien alleen de uitslagen tegen de mers een, drie en vier in elke in Wit-Rusland en tsjechië alsmede de gelijke spe- Tsjechië (thuis) en (uit) brengen het antal Nederlandse verliespun- :n, meer dan vrijwel alle Amsterdam - Het traditionele oefenpartijtje van het Neder lands voetbalelftal met Jong Oranje (4-0) trok zaterdag middag de belangstelling van de Noorse bondscoach Egil Olsen, hoewel het Olympisch Stadion formeel alleen toe gankelijk was voor journalisten en betrokkenen. In het kielzog van enkele Noorse journalisten glipten ook Olsen, in Noorwegen tevens tv-commentator, en diens assistent- coach Arne Larsen Okland naar binnen. De Noorse spionage viel slecht bij de KNVB hoewel Hiddink zich er niet openlijk aan stoorde. „De Noren worden bedankt voor hun interesse. Zelf zou ik het niet doen, maar wij hebben niets te ver bergen dus ben ik ook niet aan de poort gaan staan om ze tegen te houden." Tegenover KNVB-sectievoorzitter Staatsen deed Hiddink wel zijn beklag over de aanwezigheid van de Noorse delegatie. „Zoiets hoort toch niet," zei Staatsen met een zuinig gezicht nadat perschef Ger Stolk nerveus had moeten uitzoeken hoe Olsen toegang had kunnen krijgen tot het Olympisch Stadion. De ergernis binnen de KNVB liet Olsen, meteen na aankomst in Nederland naar Amsterdam gereisd, koud. Olsen: „Ik wist dat er een vriendschappelijk wedstrijdje gespeeld werd. Het kan nooit kwaad dan een kijkje te nemen. Maar het was een heel sociaal duel. Ik heb geen tackle gezien. Of ik wat wijzer geworden ben, kan ik niet zeggen. Maar is het echt zo dat Neder land zonder Mulder en Winter gaat spelen?" Mare Overmars 'vliegt' voor bij Jong Oranje-klanten Roy Mackaay (midden) en George Boateng. pimiers twee final kan worden vastgesteld dat ft nummers twee in de poules 1 'srijk of Roemenië), poule 2 «marken), poule 3 (Zwitser- |bd of Turkije), poule 7 (Duits- 1 of Bulgarije) en poule 8 Mand) meer punten behalen Nederland als eventuele inertwee van poule 5. Van de tgen die in de acht groepen op jhweede plaats eindigen, plaat- hi de beste zes zich voor de en resteert voor de nge twee een extra duel in mol. we de zaak vooral van tijd tot wedstrijd blijven ïkijken. Het gaat er nu om dat van Noorwegen winnen. Daarna bezien we de consequen ties wel," concludeerde bonds coach Guus Hiddink zaterdag na het oefenpartijtje waarin Oranje met 4-0 van Jong Oranje won. Hoewel de Noorse bondscoach Egil Olsen op de tribune zat, maakte Hiddink van zijn opstel ling geen geheim. Achtste interland Met de tandem Bergkamp/De Boer kiest Hiddink woensdag in zijn achtste interland voor dezelfde variant als hij in maart tegen Malta thuis toepaste. Met De Boer voorin en Bergkamp vanuit de tweede lijn, zat er des tijds nauwelijks schot in Oranje. Nadat Clarence Seedorf zeven minuten voor de rust de rust met een afstandsschot de score had geopend, kon Oranje met Klui- vert als vervanger van De Boer pas in het laatste kwartier uitlo pen naar 4-0. In de zes andere interlands veranderde de smaak van Hiddink elke keer. De bondscoach van Oranje start te in de twee (verloren) vriend schappelijke interlands tegen Frankrijk (0-1) en Portugal (0-1) zonder zogeheten schaduwspits. Tegen Frankrijk was Michael Mols de enige centrumaanvaller, tegen Portugal had Dennis Berg kamp die taak. Na de eerste EK-interland onder Hiddink tegen Malta moest hij het duo Bergkamp/De Boer ont koppelen wegens ziekte van Bergkamp. Met Van Vossen als diepe spits en Ronald de Boer vanuit de tweede lijn verloor Oranje met 3-1 in Praag. Met de Ajax-tandem Kluivert/De Boer volgde in juni de tweede neder laag, uit tegen Wit-Rusland (1-0). Ronald de Boer raakte daarna zijn plaats in het centrum kwijt en werd zowel tegen Wit-Rusland (thuis 1-0) en Malta (uit 0-4) op de rechterflank geposteerd. Tegen Wit-Rusland fungeerde Eijkelkamp als meest vooruitge schoven aanvaller zonder dat Bergkamp daardoor de weg naar het doel vond. Op Malta was Mulder 'diepe spits' in de Ajax- rol van Kluivert, die zelf vanuit de tweede linie moest opereren. Geswitch Zo'n opsomming van het ges- witch met aanvalsposities maakt duidelijk dat Hiddink na elf maanden nog altijd zoekt naar de beste invulling. In verdedigend opzicht heeft de bondscoach nu lijn gekregen in de opstelling. Voor het duel met Noorwegen handhaaft hij het Ajax-concept met doelman Van der Sar (die sinds eind vorig seizoen de voor keur krijgt boven De Goey), Rei ziger als rechtsback, het nieuwe Ajax-duo Blind/Frank de Boer en PSV's enige international Arthur Numan op links. De wijzingen hebben alleen betrekking op offensieve kanten van het Oranje-spel. Clarence Seedorf en Richard Witschge blijven de middenvelders op respectievelijk rechts en links. De overige vier posities zullen woensdag alle anders zijn bezet dan vorige maand op Malta. Mare Overmars, de hattrick-scorer bij de 4-0 zege, verhuist van de lin ker- naar de rechterflank. Glenn Helder, invaller tegen Malta, zal in zijn derde interland voor het eerst de aftrap meemaken. Tijdens het oefenpartijtje met Jong Oranje moest Hiddink na een half uur de samenwerking van Ronald de Boer en Dennis Bergkamp in het aanvalscentrum ontbinden. Een lichte enkelbles sure had zijn vervanging door Aron Winter tot gevolg. ..Tegelij kertijd werden ook Van der Sar, Blind en Overmars uit voorzorg gespaard. „Als Ronald de Boer niet geblesseerd was geraakt, had ik hem graag nog langer met Bergkamp samen laten spelen. Plannen om ze onderling van positie te laten veranderen, met Bergkamp voorin, heb ik niet gehad. Ook woensdag niet," zei Hiddink. NEDERLAND-JONG ORANJE 4-0 (2-0). 6. Overmars 1-0, 7. Ronald de Boer 2-0, 47. Bergkamp 3-0, 58. Bergkamp 4-0 (strafschop). Scheids rechter: Schuurmans. Toeschouwers: 150. NEDERLAND: Van der Sar (31. De Goey); Reiziger, "Frank de Boer, Blind (31. De Koek), Numan; Seed orf, Bergkamp, Richard Witschge; Overmars (31. Davids)y Ronald de Boer (31. Winter), Helder. JONG ORANJE: Roorda (31. Wester- veld); Vierklau, Schuiteman, Boat eng (31. Fuchs), Van Bronckhorst; Reuser, Ooijer (31. Ricksen), Hoeks tra; Wooter, Makaay, Laros (31. Bruggink). KWALIFICATIE EK 1996 GROEP 5 Malta-Wit-Rusland 0-2 STAND Noorwegen 9 6 2 1 20 17- 4 Tsjechië 9 5 3 1 18 18- 6 Nederland. 9 5 2 2 17 20-5 Wit-Rusl. 10 3 2 5 11 8-13 Luxemburg 9 3 1 5 10 3-18 Malta 10 0 2 8 2 2-22 Amsterdam - De internationals Youri Mulder en Ronald de Boer hebben het week einde niet .geheel schadevrij door staan. Mulder viel zater dag met een lichte blessure in de rust uit bij Schalke, in de wedstrijd tegen Sankt Pau- li. De Boer over kwam hetzelfde in een oefenduel van Oranje. Mulder had last van een bloeduit storting in het bovenbeen, De Boer van een pijn lijke voet. Over de beschik baarheid van het tweetal woens--. dagavond tegen Noorwegen wordt niet of nauwelijks getwijfeld. Mulder wordt zondag wel behandeld worden door de medische staf van de KNVB in Zeist. Mulder had toestemming gekregën van Hiddink om zaterdag nog voor zijn club te spelen. De bondscoach had de aanvaller kunnen opeisen, hetgeen hij in verge lijkbare gevallen tot nu toe vrijwel steeds deed. Aangezien Mulder tegen Noorwegen in principe geen basisspeler is, kreeg hij deze voorkeursbehan deling. Youri Mulder foto louis van de vuurst D°or Danny van den Broek i van Essen - Het Nederlands elftal Wiet winnen om het EK te halen. i zich in deze penibele «natie bevindt lijkt opmerkelijk, tenslotte is Ajax momenteel het Mste ciubteam van Europa en ret Nederlands elftal bestaat tel- tffls uit zes, zeven of zelfs acht A]ffi-spelers. jjetis de situatie niet zo heel nieuw. ®t toen het Ajax van de jaren Wentig heerste over Europa, vertaal- t zich ook niet direct in succes het nationale team. En dat ter- J' °°k destijds de Ajacieden de «hand hadden in het nationale keurkorps. W? een iaar na de derde en Europacup van Ajax kwalifi- ïkv 0ra?ie voor het eerst in de ihiedenis voor de eindronde van i titeltoernooi. Twee generaties van Ajax én Oranje beschou- 16 jaar, 83 interlands ijax, bondscoach Egypte ije aanl°op naar ons eerste WK vi»j.. °onc moeite om de balans te WL,r'ln het elftal. Er zat geen even- - wssen de elf vedettes als ik de taar" Va? toen z0 maS noemen, een bondscoach had het in die niet gemakkelijk. Op maan- kwamen we pas bij ^Woensdag werd er al gevoet- iiifecu aarom hadden we ook van die eters. In Oslo maar net met 2-1 van die Noren en ze vervol- us met 9-0 afslachten. óf1?®, et moeizaam, maar met al in rvï de aanwezigheid van ruqff gaf die extra klasse toch voorslag. Natuurlijk heeft het Nederlands elftal van nu die klasse ook. Maar weer ontbreekt de balans. Hiddink zou nog meer het Ajax-sys- teem moeten spelen. Al ben ik de eer ste om te beseffen dat zoiets niet een voudig is. Litmanen en Finidi vervang je niet zo maar. Maar als het elftal woensdag honderd procent geconcen treerd is, moet een coach er genoeg uit kunnen halen om van de Noren te winnen." Edwin van der Sar, 25 jaar, 3 inter lands Doelman van Ajax „Iedereen vergeet dat we met Ajax wel steeds winnen, maar dat de wed strijden ook lang niet altijd erg goed zijn. Nationaal kunnen we de andere ploegen meestal wel onze wil opleg gen, internationaal lukt dat niet altijd. In de Champions League was Madrid tot nu toe onze enige echt sterke tegenstander, en laten we wel wezen: we wonnen, maar zij waren beter. In Nederland weet je heel precies wat je van de tegenstanders kan verwach ten. Bovendien zijn Nederlandse ploe gen vaak aanvallend ingesteld. Tegen ons proberen ze wel eens heel verde digend te spelen, maar omdat ze dat niet gewend zijn gaat het dan nog vaak fout. Voor mij scheelt het in ieder geval al dat we in Oranje nu ook met het cen trum. Frank de Boer-Blind spelen. We zijn toch op elkaar ingespeeld. Voor de rest moeten we uitkijken dat ons als Ajacieden geen soort Oranje-com plex wordt aangepraat. Ik ga er van uit dat wij met Oranje ook gewoon kunnen presteren." Johnny Rep, 43 jaar, 42 interlands. Ex-Ajax, trainer van hoofdklasser de De vier Ajacieden (vlnr) Blind, Van der Sar, Overmars en, met een zak ijs op zijn voet, Ronald de Boer zitten op de bank voldoen naast keeperstrainer Pim Doesburg (links). toto anp Suurbier, Krol en ook Van Hanegem natuurlijk wel." Danny Blind, 34 jaar, 34 interlands Libero van Ajax „Dat wij niet zonder Van Gaal zouden kunnen is natuurlijk onzin. Er werd zelfs geschreven dat Ajax een tafelvoetbalspel is, waarbij Van Gaal aan de stangen trekt. Waanzin gewoon. Wij zijn niet afhankelijk van de trai ner. Dat de Ajacieden in Oranje minder spelen omdat ze niet zonder Van Gaal kunnen, slaat gewoon nergens op. Per soonlijk kan ik in ieder geval onder iedere trainer spelen. Oranje kan in principe ook best spelen zoals Ajax. Bergkamp op de plaats van Litmanen met wat kleine aanpassingen van de rest moet kunnen. Het is jammer dat Tau- mept nog niet echt her steld is, hij kan op de plaats van Finidi best Zwarte Schapen, cursist Coach Betaald Voetbal. „Een kwestie van instelling. Dat is het. Als je toch ziet hoe slecht ze af en toe spelen, dat kan gewoon niet. Ze vatten het vaak te makkelijk op, dat is de enige verklaring voor het belab berde spel. Met de bondscoach heeft het allemaal weinig te maken. Met het systeem ook niet zozeer. Ik vind dat ze nu niet het hele Ajax-concept kunnen overne men. Daarvoor ontbreken bepaalde spelers en bovendien de tijd. In vergelijking met begin jaren zeven tig ontbeert zowel Oranje als Ajax bovendien de echte 'leiders. Er zijn geen spelers die de hele groep naar hun hand kunnen zetten en er zijn geen spelers die in het veld zo nodig de mouwen opstropen wanneer het tegenzit en even het goede voorbeeld geven. Die hadden wij met Neeskens, Johan Neeskens, 44 jaar, 49 interlands Ex-Ajax, trainer Duitse amateurclub FC Singen „Het verschil zat 'm vooral in de aan wezigheid van grote spelers die ook nog eens de mouwen konden opstr open als dat nodig was. Jongens als Hulshof, Van Hanegem en Rijnders. Zelf was ik ook zo'n speler. In de beslissende WK kwalificatiewedstrijd tegen België schakelde ik Pol van Himst uit. Ik kreeg een hele lading kritiek over me heen vanwege al die overtredingen, maar Van Himst was wel twintig procent van die ploeg. Zo had ik toch mijn bijdrage geleverd. Die instelling mis ik nu bij het Neder lands elftal. De Ajacieden zouden moeten beseffen dat de tegenstander tegen de winnaars van de Champions- league alles wil geven. Dat had ik vroeger ook als ik tegen Mazzola speelde. Dat merken de Ajacieden nu als ze tegenover de Tsjechen of Wit- russen staan. Daarom zal de beuk er tegen de Noren in moeten. Want wie een wedstrijd wil bepalen zal toch de meeste duels moeten winnen." Michael Reiziger, 22 jaar, 4 interlands Rechtsback van Ajax „Ik vind het heel moeilijk. Natuurlijk is het niet normaal wanneer opeens allerlei simpele dingen fout gaan bij Ajacieden die in Oranje spelen. De bal hoort niet van je voet te springen, ook al speel je.in een ander systeem. Op zich zijn we met zeven of acht man van Ajax altijd een machtsblok bin nen het Nederlands elftal, maar zo stellen we ons niet op. En ik zeker niet, ik zit er pas net bij. Misschien zouden we best bepaalde dingen kun nen afdwingen, maar ik denk niet dat het goed is om zo te werk te gaan. Ik geloof dat we ons wel degelijk zul len plaatsen voor het EK en als het zover is kunnen we er aan werken om een duidelijk team te vormen. In de voorbereiding op zo'n toernooi heb ben we wel de tijd om met het Neder lands elftal de Ajax-speelwijze er in te slijpen. Wat mij betreft gebeurt dat dan ook."

de Stem | 1995 | | pagina 11