L service :ngineer IPAREN [GEN IS ezins Statenleden uiten felle kritiek lis op 'n rij: DE STEM Genadeklap dreigt ook voor laatste coffeeshop in Hulst fVD: 'ZVP en AOV maken karikatuur van het bestuur en de democratie' Cerestar veroordeeld tot twee miljoen boete wegens belastingfraude Wim Kuijs brengt Zeeuwse paddestoelen in kaart 'Werkloze' boekverkoper licht Terneuzense op en neemt deel sieraden mee PvdA wil extra geld voor helpen bestrijden van drugoverlast Terneuzen EUROPE B.V. Gezins Polis'. ijvend offerte aan g de gratis CD! °UW steekt lriend met mes Diefstal vier koeien: schade Handelsdelegatie uit Zeeland brengt bezoek aan Zuid-Afrika Fietser (85) overleden na ongeval Suurmond zorgt voor enige lichtpuntje Delta Anders lanceert plan voor boottaxi Iries spares, performs start ups jtion and test facility in Breda id the UK. ksion jstems and process trouble- Breda showroom [>wing criteria: el (electrical and mechanical guages a plus Ikills Isis in the E.C. piately by submitting their C.V. EUROPE B.V. LSollie zwse Verzekeringen Isher dé verzekeraar e Zeeuwse agrariërs, voor particulieren we een perfekt iakket verzekeringen ondergebracht de [gen voor uw Auto, Inboedel, elijkheid en de voor Ongevallen Eén pakket met die u ook prima ;ecombineerd af kunt iel is voor u! n wel voordeliger, maar met etaalt u nooit voor overbodige :unt rekenen op de steun van soon, dus aar uw assuiantie-ti iderlinge Zeeuwse Verzekeringen 0 WB Middelburg (zonder postzegel) een offerte aanvragen voor de kering sverzekering erzekering •lijkheidsverzekering 'n/lnzittenden-verzekering Zeeland ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 DEEL 1 „n onze verslaggever - Ook voor het laatste oenlijke verkooppunt van softdrugs in Hulst lijkt het oelt definitief gevallen. De «adeklap dreigt voor koffie- Gandalf aan de Beesten- Bij de behandeling gisteren van het juridisch gevecht tussen cof feeshop Gandalf en de gemeente Hulst gaf de voorzitter van de Raad van State namelijk aan weinig verschil te zien met een andere softdrugwinkel, Theehuis Casablanca aan de Paarden markt. En in dat geding heeft de raad burgemeester A. Kessen onlangs ill het gelijk gesteld. De burge meester mag de coffeeshops in zijn gemeente sluiten. Met die recente uitspraak van de Raad van State in de hand lijkt Kessen alle troeven in handen te hebben om in elk geval de strijd tegen de softdrugwinkels in zijn gemeente winnend af te sluiten. De uitlating van de voorzitter van de Raad van State stemde juridisch adviseur A. van Himme van Gandalf na afloop van de behandeling van de zaak somber. Hoewel de uitspraak pas donder dag 16 november volgt, liet Van Himme zich pessimistisch uit over een goede afloop voor zijn cliënt. Burgemeester Kessen ziet de uit spraak met vertrouwen tegemoet. Ook hij verwijst naar de opmer king van de voorzitter dat Gan dalf niet moest denken dat hij af zou wijken van de uitspraak die in de zaak Gandalf is gedaan. 'Een leading case', noemde de voorzitter dat. Als Kessen donderdag in het gelijk wordt gesteld, gaat de deur van Gandalf onverbiddellijk, snel en voorgoed dicht, liet de burge meester weten. „Want dan zijn we lang genoeg coulant geweest." fin der verslaggever fiddelburg - De opvallende afwezigheid gisteren van de ieeuwsch-Vlaamse Volkspartij (ZVP) en het Algemeen juderen Verbond (AOV) bij de belangrijkste statenzitting vsn het jaar, het begrotingsdebat, is de kleine fracties op |e kritiek uit de Zeeuwse Staten komen te staan. De noemde hen 'een karikatuur van de democratie', de Commissaris van de Koningin dreef de spot met de ZVP. UD-woordvoerder Suurmond j T*~" WÊtÊF nshet felst in zijn kritiek. „De structurele afwezigheid van deze begint zorgelijke vormen H ai te nemen, ze maken een kari- van bestuur en de taocratie," aldus Suurmond. commissaris merkte fijn- „In de kranten lezen we jatde' ZVP zich meer op Zeeuws- gaat concentreren 'en J zedatnoglettelijkook, le opvallend afwezige statenle- ien lieten op vragen van verslag- jueis telefonisch vanuit het hisfront weten griep te hebben ZVP) of wegens piot- drukke werkzaamheden eigen bedrijf niet weg te i (Van Doorn, AOV). Hage- iin trok zich niets aan van de kritiek. „Iedereen kan ziek zijn," zei hij. Van Doorn vond de kri- lek 'goedkoop'. „Mijn bedrijf patvoor," aldus Van Doorn. )e achtergrond van de kritiek uit le Zeeuwse Staten is de crisis innende ZVP en de AOV. Menig taws statenlid vindt dat door 4conflicten binnen die partijen tok het imago van het Zeeuws itvinriebestuur wordt Wat gisteren gebeurde fas de druppel die de politieke ■er deed overlopen, kis een heftig conflict binnen de ÏP omdat het ernstig zieke «ede statenlid, Van Leuven uit zijn zetel niet wil afstaan ai ZVP-voorzitter Heijboer uit as. Het andere ZVP-sta- Hageman, die nu alles fen moet doen, zou daardoor ZVP-statenlid Hageman met griep thuis. foto camile 5chelstraete overwerkt raken, zo heeft het ZVP-bestuur laten weten. De roerselen binnen het ouderen- verbond zijn bekend, nationaal rollen de ouderen vechtend oyer de straat en politiek gepresen teerd wordt er niets. Dat geldt ook voor de eenmansfractie in de Zeeuwse Staten. En zeker de afwezigheid tijdens de jaarlijks begrotingszitting werd de afwe zigen kwalijk genomen. „Er komen dingen aan de orde zoals de ouderenzorg en de herindeling van Zeeuws-Vlaanderen, dan zou je toch denken dat ze van de par tij zijn. Maar nee, hoor, het is gewoon onverschilligheid. Het is een schande," aldus een CDA- statenlid. onze correspondent van Gent - Het zetmeelbedrijf Cerestar Benelux 'JtSas van Gent is gisteren door het gerechtshof in Den Haag belastingfraude veroordeeld tot een boete van twee ".en. oordeeld tot een boete van drie miljoen gulden. Het bedrijf ging in beroep bij het hof om de zaak uit de sfeer van milieucriminaliteit te trekken, die tijdens de rechtzitting rond de kwestie had gehangen. Maar evenals de officier van justitie bij de rechtbank sprak de procu reur-generaal bij het hof van zware milieucriminaliteit. Hij eiste een boete van drie miljoen gulden. Het hof heeft de boete nu wat gematigd. Het hoger beroep tegen de voor malige plantmanager in Sas is door het Openbaar Ministerie in Middelburg op het laatste moment ingetrokken. Volgens persofficier D. Veurink is de man op dit moment bezig met het ver vullen van een alternatieve straf. „Gezien het tijdsverloop is beslo ten af te zien van hoger beroep." 1982 tot 1990 rommel- ÏÏJ^bjf stelselmatig met de voor de veront- ~0««6OUCUlIlg. bet waterschap De Drie •echten in Terneuzen werd te lage hoeveelheid vervui- Petiheden opgegeven. In J™ betaalde Cerestar zo elf 1 gulden te weinig belas- l Jaube met de formulieren >s bedoeld om te verhullen dat "Wrijf na de invoering van we technologie op geen stuk- na kon voldoen aan de waterschap te misleiden de afvalwatermonsters Ej'sd met schoon water. Het i Jt werd in maart 1994 door 'ank in Middelburg ver- correspondent ''"onze - Een 44-jarige man -van 9 9 mill** -stdorpe is gisternacht door Val1 mille itn,o.jla?S6 vriendin zodanig tr(t„dat hij moest worden h") ht naar het ziekenhuis ®tein Terneuzen. «tal kreeg die avond one- waarbij de vrouw de (tl Jte'gegeven moment met V ln een van zHn armen ik. eveneens uit Westdorpe h. 'fe vrouw is ingesloten. iCs de politie is de ruzie ont- ^jke0sfeer0blemen de P6r" Van onze correspondent Nieuw-Namen - Een 58-jarige inwoner van Kieldrecht mist vier met een gezamelijke waarde van circa 22.000 gulden. De dieren stonden op een grasland in het verdronken land van Saef- tinghe. Donderdag ontdekte hij dat vijf van zijn Belgische wit blauwe koeien waren verdwenen. Na een zoekactie in het gebied werd een koe teruggevonden. De andere vier zijn spoorloos. PRAAT je in Zeeland over paddestoelen, dan praat je over Wim Kuijs. De 74-jarige Goesenaar is namelijk dè autoriteit op dat gebied. Wat begon als een aange naam tijdverdrijf is uit gegroeid tot een levens werk. Al sinds 1978 brengt Wim Kuijs de Zeeuwse paddestoelen wereld in kaart. Er ver schenen al lijvige inven tarisaties over Noord en Zuid-Beveland en Schouwen-Duiveland. Een boek over Walche ren ligt inmiddels bij de drukker. Nu is Zeeuws- Vlaanderen aan de beurt. Hij verwacht alles bij elkaar in deze streek toch zeker zo'n achthon derd verschillende soor ten paddestoelen te kun nen turven. Door Eugene Verstraefen WE treffen Wim Kilfjs in het bosrijke waterwingebied nabij St.-Jansteen. Dat kent hij als zijn broekzak, want al in 1947 scharrelde hij er bij nacht en ontij rond. Voor de weelderig groeiende paddestoelen had hij toen nog geen oog. Als douane beambte maakte hij er jacht op smokkelaars. „Meer dan zeven jaar heb ik hier bij de douane gewerkt," zeg hij. „Een prachti ge tijd was dat." Smokkelaars zie je hier al lang niet meer. Paddestoelen wel. Eigenlijk is het in november wat aan de late kant. De meeste pad destoelen schieten uit de grond in september en oktober. Toch zeker na de nachtvorst van afge lopen week is het beste er af. Een stel grote parasolzwammen laat mistroostig de hoed hangen. Ze zijn vanaf het wandelpad goed te zien. Maar wie echt in de geheimen van de paddestoelen wereld ingewijd wil worden moet nederig door de knieën. Hapje De meeste exemplaren vind je verdekt onder het nu steeds dik ker wordende herfstbladerenta- pijt, bijna onopvallend tussen de grassprieten of in camouflage- kleuren op dode takken. Boven dien hebben niet alle paddestoe len de karakteristieke steel- met-hoed-vorm. Zoals bijvoor beeld de paarse eikekorstzwam. Als je die als een soort vlek op een tak aan treft is de eerste indruk dat die tak aardig aan het rotten is. Een heleboel paddestoelen horen tot de mycene-soorten. Voor de achteloze boswandelaar lijken die allemaal op elkaar. Ook Wim Kuijs moet er goed naar kijken en betasten. En dat niet alleen. Er eens flink aan snuiven of er een hapje van nemen zijn hulpmiddelen om de paddestoel in kwestie te deter mineren. Een hapje Maar zijn die dan niet giftig „Jazeker zijn die giftig," beaamt Wim Kuijs. „Maar alleen in de maag. Als je niks doorslikt kan het geen kwaad." Ziek Veel eetbare paddestoelen tref je in de Zeeuws-Vlaamse bossen overigens niet aan. De kale inkt- zwam bijvoorbeeld wel. Maar die is af te raden als je het diner wil opluisteren met een goede fles wijn. „Als je daar alcohol bij drinkt wordt je gegarandeerd ziek," weet Wim Kuijs. Zelf is hij al helemaal geen paddestoe leneter. „Nou ja, champignons of zo, ik lust ze wel, maar ik kan Van elke gevonden paddestoel noteert Wim Kuijs vindplaats en soort. er niet tegen. Ik krijg het er van aan mijn maag." Hij bukt zich en plukt tussen het gras een bolvormig exemplaar. Een stuifzwam. Deze paddestoel doet zijn naam eer aan, want als Wim Kuijs erin knijpt spat hij in een grote wolk uiteen. Mag dat eigenlijk wel, paddestoelen plukken „Er zijn geen beschermde paddestoelen. Een terrein-eigenaar kan plukken wel verbieden, maar in principe is het niet verboden. Het kan ook geen kwaad, want de eigen lijke plant zit onder de grond. Wat je plukt is alleen maar de vrucht. Vergelijk het maar met een appel. Als je die plukt gaat de boom ook niet dood. Of het nou zo netjes is, dat is een ander verhaal. Je ontneemt een ander die na jou komt wel de kans om er ook van te genieten. Laten staan dus." Bibliotheek Hoe komt iemand nou op het idee om alle paddestoelen in Zeeland in kaart te brengen? „Het begon met een camera die ik had gekocht. Ik had een hele serie paddestoelen gefotograf eerd, maar ik had geen flauw idee hoe die allemaal heten. Dus heb ik een boekje gekocht, en Om paddestolen te determineren is geur en smaak van groot belang. foto's wim kooyman nog eens een boekje, en weer een boekje. Nu heb ik thuis een hele bibliotheek vol." Om hun iden titeit te ontmaskeren heeft hij ai die boeken vrijwel niet meer nodig. „De meeste herken ik zo." Wim Kuijs is niet de eerste die op handen en voeten de Zeeuw se bodem heeft afgespeurd naar paddestoelen. In het verleden zijn er op verschillende plaatsen al inventarisaties gedaan en Kuijs maakt van die informatie dankbaar gebruik. Daaruit is goed op te maken dat het ook met de paddestoelen achteruit gaat. „In die oude lijsten staan soorten vermeld die ik nu niet meer vind. Neem nou cantharel len. Die kwamen in Nederland massaal voor, maar ze zijn er bijna niet meer. Hoe dat komt Voor een deel door de zure regen. Heel wat paddestoelen zijn daar gevoelig voor. Maar er verdwijnen ook nog steeds veel terreinen ten behoeve van wegenbouw en woningbouw." Bijdrage De boeken van Wim Kuijs kun nen een belangrijke bijdrage leveren aan het behoud van de vele paddestoelensoorten. Eige naren van terreinen gebruiken de informatie uit de boeken bij het opstellen van beheersplan nen. Wim Kuijs hoopt zijn Zeeuws-Vlaamse paddestoelen- boek in de loop van 1997 gereed te hebben. „Want ik heb toch zeker nog een jaar nodig om veldwerk te doen." Is dan de klus geklaard „Nee, nog niet hè. Dan hebben we Tholen ook nog. En dan verder maar hopen dat ze inmiddels Goeree-Over- flakkee niet bij Zeeland inlij ven." Van onze verslaggever Terneuzen - Een 67-jarige vrouw uit Terneuzen is een deel van haar sieraden kwijtgeraakt en heeft zo'n tweehonderd vijftig gulden betaald voor een televisiegids die ze nooit zal ontvangen. Wel is ze verplicht voor dat geld de komende twee jaar elke maand een boek af te nemen a raison van tien gulden en een kwartje. Begin deze maand kwam een 'werkloze' boekverkoper bij de vrouw aan de deur met een zie lig verhaal dat hij uitzicht op werk had als zij maar boeken bij hem wilde kopen. De vrouw had daar geen behoefte aan, maar wilde wel een abonnement op de televi siegids die de man ook aan bood. Daarom liet ze de man even binnen komen om in de keuken een formulier in te vul len. De 'verkoper' vroeg de vrouw om haar bankrekeningnum mer, opdat het abonnements geld automatisch kon worden afgeschreven. Ze verliet de keuken om het nummer op te zoeken. Daarna moest ze haar handtekening zetten en dat deed ze ook. Kort nadat de man weg was, miste ze uit haar tas die in de keuken op de grond stond een aantal sieraden. Bovendien bleek bij nader inzien dat ze niet had getekend voor een abonnement op de televisie gids, maar om 24 maanden lang elke maand een boek te kopen voor een bedrag van 10,25. Ze deed aangifte bij de politie in haar woonplaats. Van onze verslaggever Middelburg - Een handelsdelegatie uit Zeeland brengt van 12 tot 19 november een bezoek aan Zuid-Afrika. De delegatie, onder leiding van Commissaris van de Kongingin W. van Gelder, wil nieuwe handelscontacten aanknopen waarbij de Zeeuwse zeehavens Vlissingen en Terneuzen garen moeten spinnen. De han delsreis was eerder dit jaar al bekend, het precieze tijdstip en het aan tal deelnemers nog niet. Omdat Zuid-Afrika een grote economische ontwikkeling door maakt willen de Zeeuwen een graantje van de nieuwe zakelijke mogelijkhe den in dat land meepikken. Een van de initiatiefnemers van de missie is de Stichting Vlissingse Havenbelangen. Die heeft voor dit soort gelegenheden pas een video laten maken, waarin alle pluspunten van de Vlissingse haven op een rijtje worden gezet. Inmiddels is er in Zuid- Afrika al een engelstalig boekje verspreid om de komst van de Zeeu wen aan te kondigen. Aan de trip doen zes zeehavengebonden bedrij ven mee. Naast de provincie en de Vlissingse Havenbelangen gaan ook vertegenwoordigers van de Havenschappen Vlissingen en Terneuzen en van de Kamer van Koophandel mee. voor stads- en dorpsvernieuwing. Veder zijn er geen budgetten meer, maar we kunnen wel gaan onderzoeken of er niet ergens nog geld vrij te maken is." Van onze verslaggever Sint Annaland - De 85-jarige fietser L. van Poortvliet uit Sint Annaland is gisteren na een aan rijding met een auto om het leven gekomen. Het ongeval vond plaats rond 09.15 uur op de krui sing van de Oudelandseweg met de Boogaardweg net buiten de bebouwde kom van Sint Anna land. De bejaarde fietser reed over de Boogaardweg. Uit onderzoek door de politie is gebleken dat hij linksaf de Oudelandseweg in wil de slaan. Vermoedelijk heeft hij daarbij de van links komende auto niet zien aankomen. Beide wegen werden voor het onder zoek door de politie van Tholen enkele uren afgesloten. Van onze verslaggever Middelburg - Het provincie bestuur gaat bekijken of er meer geld uit de provinciekas naar Terneuzen moet om daarmee de drugoverlast te helpen bestrijden. Dit, naar aanleiding van een ver zoek dat de Zeeuwse PvdA giste ren deed in de maandelijkse sta tenzitting. „Ze hebben daar nu een slaaphuis en een sociaal pen sion, dat zijn dingen die allemaal geld kosten. En gelet op de schaal van de problematiek is enige soli dariteit met Terneuzen wel op zijn plaats, de provincie moet meebetalen," zo stelde PvdA- woordvoerder Holtkamp. CDA-gedeputeerde Coppoolse stélde zich formeel op en ant woordde dat er geen verzoek van de gemeente om extra geld lag, maar de WD-gedeputeerde Van Zwieten gaf Holtkamp meer hoop. Van Zwieten: „De binnen stad van Terneuzen, zo zijn we al overeengekomen, krijgt de komende drie jaar al 25 proectn van het- hele Zeeuwse budget VERVOLG VAN VOORPAGINA De politieke dieren van weleer, de welbespraakte kanonnen van de fracties, zoals Kolijn (hij pro beerde het nog wel, maar met matig succes), Bruinooge, Van Zwieten en Van Kollem, ze vielen gisteren vooral op door stilte en gelatenheid. Het enige verbale lichtpuntje was een opmerking van WD'er Suur mond, die PvdA-gedeputeerde Bruinooge keihard op zijn num mer zette. Bruinooge sprak over de toltunnel en noemde de perio de na de afbetaling van de tunnel, in het jaar 2030, verre toekomst muziek, waar nu nog niet aan gedacht moest worden. Waarop Suurmond snedig opmerkte, dat 'eenpoliticus aan de komende verkiezingen denkt en een staats man aan de komende generatie'. Het was de enige verbale parel in deze begrotingsbehandeling. Zeeland heeft de politieke beschouwingen achter de rug, en het beleid voor komend jaar is door de Staten goedgekeurd. Het geeuwgehalte van de vergaderin gen steeg tot recordhoogte, zo ook de produktie van de provin ciale koffiekan. Om nog een beet je wakker te blijven. Van onze verslaggever Middelburg - Geen treintaxi maar een boottaxi. Die je voor bijvoorbeeld vijf piek vanaf de Zeeuwse veerplei- nen naar je verdere bestem ming brengt. Het Zeeuws provinciebestuur gaat dit idee onderzoeken. Het plan werd gisteren tij dens de statenzitting in Mid delburg gelanceerd door het nieuwe statenlid Wiersma van de milieupartij Delta Anders. Gedeputeerde Hen- nekeij (verkeer) beloofde de haalbaarheid van het plan te zullen onderzoeken. Veel statenleden vonden het idee zo slecht nog niet. Nu al liggen de veerpleinen rede lijk ver afgelegen van dorps- of stadskernen, maar als str aks na de opening van de tol tunnel alleen het voetveer tussen Vlissingen en Bres- kens gaat varen, dat veel voetgangers overzet, zal er vraag zijn naar een beschik bare taxi, zo werd gisteren in de wandelgangen geopperd.

de Stem | 1995 | | pagina 19