si DE STEM "Ik ga mijn eigen gang' Guus Hiddink is de Van Gaal-lobby een beetje beu jbe semafoons buzzers B *ij er naar dat lied ij» nu vanaf 229j" grote sortering semafoons «traat 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport ZATERDAG 11 NOVEMBER 1995 DEEL heb Ronald Spelbos hoog «n Vroeger al, als ijzersterke foef, en daarna als tech- ad, directeur. Bij NAC toonde i; zjCh een trainer op wiens ird je rekenen kon, of je het wel of niet met hem eens 1 Om te beginnen keek hij je j jn de ogen als je met hem Jen dat op zich is al een uit kering in het trainerswereld- Aan de Beatrixstraat heeft hij jijen maar goede herinnerin- achter gelaten, behalve dan jijen Desmit. Spelbos liet de "tiine verdediger bij de gUee van NAC in de foe debuteren •aen ene Babangida en foeft Jantje nu nog ■Mchtmerries van. Het 0d 2-3 doordat de jaimante Belg aan alle tanten voorbij gelopen «ld door de bliksem de Nigeriaanse jeedy Gonzales. Het a meteen het begin iet eind van de wel korte carrière van jantje als professional. Desondanks is in Breda ui aan Desmit geen naad woord over Spel ter te ontlokken. Spel ts heeft bij mijn weten «5 nooit van zijn leven Iemand besodemieterd, Spelbos doet wat-ie iegt,Spelbos is eerlijk en Mhtlijnig, Spelbos pro- W altijd waar te naken wat-ie beloofd tefttezullen proberen. «et enige dat Ronald Spelbos fout gedaan leeft is naar Arnhem te vertrekken. Had-ie peten hoe eerlijkheid enrechtlijnigheid in het Gelderse «ordenboek verklaard worden dan had-ie nu waarschijnlijk nog «Breda gezeten. lij Vitesse werd hij vanaf het geconfronteerd met een «ijlde colonne naar een oud Amsterdamse model. Bij Ajax is die ondergrondse beweging op sterven na dood, maar omdat in leven aan alles een eind komt, is het alleen maar wachten op de revival van de roddelclub. Want ook in het voetbal gelden de wetten van varkenscyclus en «an de magere en de vette jaren, lij Vitesse was de vijfde colonne a! springlevend en tot overmaat van ramp ging het vanaf het begin niet echt lekker. Er werd «atverloren en gemopperd, spe lers gooiden de kont tegen de bib, de voorzitter begon te zani- ert de lokale roeptoeter n olie op het vuur te gooi en. Een bekend proces dat feestal eindigt met het ontslag w de trainer, en vreemd poeg nooit dat van de voorzit ter. ipelbos kreeg wat uitstel toen er «t wat gewonnen werd, en fef iedereen kaarsrecht in de JW kijken. Het zou mij niet ver onals hij de eer aan zichzelf Wt op het moment dat Vites- s aan een winnende serie bezig JiNjj zijn ontslag indient. ®nij die kans krijgt is de vraag, "'galopen zondag verspeelde P team uitgerekend in Breda voorsprong en daar reageer- Spelbos met een enigszins oolmeesterachtige sanctie op: Ween moest voor straf mee in "alius naar Arnhem voordat hij 'aar huis mocht. Nou maakte dat de meeste spelers niets uit, Wvoor Edwin Gortertoevallig 0ie woont tien kilometer «westen van Breda en Arnhem sen kilometer of honderdtwin- S naar het noord-oosten. De perdeler van Vitesse verdom- bet daarom om in de bus te ™PPcn en wendde het stuur WtHeike. l,kol9ende sanctie was voor- f r,,,Wantde rechtlijnigheid Spelbos liet weinig keus: te? WLerd naar het tweede «sn d nnen. Na interventie kspelersraad bood Gorter d e*tujes aan, maar donder- jA,°Pd?at hij desondanks op Uji», tijdens een flink uit de Belopen oefenduel hlr„ 'e' Dat was maar «w ook, want een Gorter die j,n d wordt wilde in het verle- res2 ietsteontstuim'9 's alleen maar op conflict in de Gel- hldatm- I Ronald sPe!bos Haar „T?chlen niet overleven, "earliik K?-rsrecht' rechtlijnig oprecht'LtSpelbos is zo schier, f i bet> z'i het mis- Snen »i ^et'e aarzelend, toe- dromen u "°9 we'eens Léon Krijnen f Een opmerkelijk beeld; Hiddink als bondscoach tussen niet-Ajacieden (vlnr) Dennis Bergkamp, Arthur Numan en Youri Mulder. FOTO LEO VOGELZANG Woensdag, als het Neder lands elftal tegen Noor wegen speelt, zit Guus Hiddink als enige baas in de dug-out. Dat wordt overal in de wereld nor maal gevonden, behalve in Nederland. Omdat de Ajacieden doorgaans in het Nederlands elftal minder presteren dan bij hun club, leek het som migen wel wat om Louis van Gaal naast de bonds coach te zetten. De technisch directeur van Ajax peinst niet over zo'n constructie. Hiddink ook niet. Maar degene die hem deze discussie heeft bezorgd, dankt hij langs deze weg hartelijk. „Laten we kalm blijven zeg," zei de KNVB'er in een exclusief gesprek aan de vooravond van het trainingskamp voor de interland van het jaar. Oranje móet winnen, daar wordt Nederland een beetje zenuwachtig van. Hiddink niet en juist die relaxte houding wordt hem weieens kwa lijk genomen. „Gelul," zegt de bondscoach. En dat is eigenlijk wel leuk; een bondscoach die gewoon gelul zegt. Door Chris van Nijnatten Hans Kraay startte een bizarre lobby. Louis van Gaal moest maar naast Guus Hiddink in de dug-out gaan zitten tijdens Nederland-Noorwegen. „Je flapt zoiets eruit in een opwelling en pas daarna onderken je de impact van je woorden," verklapte 's lands tv-voetbalwijsgeer achter af. De toon, nee, het onderwerp voor de discussie was bepaald. Maar Kraay is natuurlijk een Jan zonder Land. Hij heeft makkelijk praten zonder enige verantwoor delijkheid. Guus Hiddink is er goed pissig van geworden. „De buitenwacht stookt onrust rond Oranje." Het verbaasde hem. „We staan voor de belangrijkste wedstrijd van de kwalificatie reeks! Laten we kalm blijven zeg." Het demagogisch gehalte van Kraays lobby viel hem tegen, had de bondscoach meteen geroepen. „Geen sterke reactie," zei Hid dink later, twee dagen voor hij met Oranje het trainingskamp inging. „Ik had me harder op moeten stellen." Een bondscoach verdient door gaans geen mededogen. Hij zit alleen op de bok, heeft alle leids els, in handen en kan dus afge schoten worden - zo luidt nu een maal het jargon - als zijn paarden de bocht uitvliegen. „Maar hier proberen ze heel vaak een wig te drijven in het collectief van het Nederlands elftal. Dat is met voorbeelden uit de historie te sta ven. Bondscoach-pesteri is een geliefde bezigheid in deze con treien." Het hoort erbij, denkt-ie. „Dus ga ik geen tijd en energie steken in het reageren op oeverloos eh...gezeur. Wij moeten naar Engeland. Laat mij die klus even klaren, want ik geloof dat ik dat wel kan." Interpreteer de woorden van Hiddink niet als het angstig geblaat van aangeschoten wild. Zo voelt hij zich niet. Hij fixeert zijn irritatie ook helemaal niet op Kraay. „Maar ik sla al die dinge tjes als een jachthond op." Niet alleen in zijn hoofd, ook in zijn agenda. De jachthond heeft er een stapel van. Het zijn eigen lijk dagboekjes. Hij schreef er bijzondere voorvallen in op. Wie in de 'verzamelde werken van Hiddink' zijn periode als coach bij PSV opslaat, komt daarin ongetwijfeld zijn relatie met Kraay tegen, de toenmalige manager van PSV. Kraay werd toen weieens plotseling ziek en op zulke momenten depte Hid dink als een broeder het zweet van des managers voorhoofd. En nu? „Ja verdomme. Kraay roept iets, wat hij in principe mag, maar ik word met de gevol gen geconfronteerd. Het verhaal over de fijne chemische reactie tussen Van Gaal en de Ajacieden. Daar komen mensen dan mee aan bij mij. En niet één keer, jezus, dan denk ik weieens: hé, bedenk zelf eens iets in plaats van Kraay na te praten. Het is zo gemakke lijk kletsen voor de zogenaamde voetbalgoeroes en zo weinig men sen slagen er helaas in om daar doorheen te kijken." Wat Hiddink het meeste steekt, is dat een imago-probleem hem meer parten lijkt te gaan spelen dan de verloren partijen tegen Wit-Rusland en Tsjechië. „Aan de juiste spanning en beleving ten aanzien van Nederland- Noorwegen hoef ik niets te doen. Die wedstrijd is op zich al belangrijk genoeg. Iedereen kent de consequenties van een slecht resultaat toch al." Dat had hij beter niet kunnen zeggen, daar zit dan weer die ongekend ont spannen bondscoach in volle glo rie. „Nee, weet ik, maar ik klop niets op om mijn eigen imago wat te veranderen of aan te scherpen. Ik ga mezelf toch geen geweld aandoen. Men stigmatiseert graag in het voetbal, dat is dan jammer." Imago's bouwen, vindt hij 'inte ressant', dat wel. „Ik doe er niet aan mee, maar dan kun je zo'n proces nog wel interessant vin den. Het imago, het beeld van een trainer, nuances tellen niet. Michels is de harde, de ondoor grondelijke. Dat die man zachte kanten had, bleef lang onderbe licht. Dat moest om zijn imago te handhaven. Van wie? Van nie mand of iedereen. Het lijkt soms- wel een stille afspraak tussen de imago-bouwers. Ik geloof niet dat Michels er ooit zelf om gevraagd heeft." Een stigma is een brandmerk, eigenlijk een nooit meer te ver wijderen, door de publieke opi nieleiders aangebrachte en onderhouden tatoeage. 'Hiddink de relaxte man, de door de jaren zeventig gevormde jongerenwer ker, de begrijper.' Het zal duide lijk zijn, dit stigma klopt van geen kanten, vindt Hiddink. „Als er bij mij eens iemand te laat aan tafel schuift in Noordwijk, dan krijgt die speler een boete. Ik ben zelf als eerste te laat bij het eten verschenen. Expres, ook meteen de bijbehorende boete betaald. Noem het het stellen van een onschuldig voorbeeld. Maar vind je het zelf ook niet een beet je gênant dat ik dit voorbeeld nu moet geven?" Waarom is Rinus Michels de generaal? Waarom is Dick Advo caat de kleine generaal? Hen werd een streng leiderschap toe gedicht. Vooral Michels' heer schappij heeft jaren na dato Hiddink geeft zijn Oranje-spelers aanwijzingen. Napoleontische vormen aangeno men. Maar tussen de rellen in Hiltrup (1974) en het EK in Zwe den (1992) is er onder Michels ook het een en ander gebeurd. Liet hij zijn assistent Advocaat in Zweden niet eens het bordje van Wouters ophouden en weigerde die toen niet doodleuk het veld te verlaten? Werd Michels niet twee keer bij een Bundesliga-club ont slagen? En had Advocaat tegen Brazilië in Dallas niet óf Jonk 'óf Wouters uit de basis moeten laten? Hiddink grijnst weieens als hij aan die voorvalletjes denkt. „Ik ga mijn gang," zei hij deze week grimmig. „Een bondscoach moet soms rottige maatregelen treffen. Ik treed niet in details, maar weet dat noodzakelijke beslissingen in het verleden bij het Nederlands elftal niet altijd genomen zijn. Maar neem van mij aan: ik neem iedere noodzakelijke beslissing. Populair hoef ik niet worden. Een beslissing over opstelling en tac tiek is altijd tégen iemand. Ze zijn dus vaak niet leuk. Ik heb Jonk buiten de selectie moeten houden. Hoe dacht men dat zoiets valt? Dacht er misschien ook maar iemand, dat het leuk is om Ed de Goey na dertig interlands of zoiets eruit te halen? Als er ingegrepen moet worden, dan grijp ik ook in. Dat vind ik niet prettig. Ik ontleen er ook zeker geen sado-masochistische genoe gens aan en ik ga ook niet han denwrijvend tegen een of andere belangrijke journalist daarover interessant lopen doen. Ik doe mijn werk. Punt. "Hij doet zijn werk. Maar dat pakt niet altijd even goed uit. Hij won twee keer van Malta, won en verloor van Wit-Rusland en verloor van Tsje chië. Hij zal, toen hij op 1 januari van dit jaar aantrad, ook niet gedacht hebben, dat Nederland- Noorwegen alles beslissend zou worden. „Niet meteen, nee," geeft hij toe. En dat die Ajacieden het zouden laten afweten, wie had dat nou gedacht? Hiddink in ieder geval niet. De bondscoach krijgt van de Aja cieden niet gedaan wat Van Gaal wel van ze gedaan krijgt. „Wil je mij niet met Van Gaal vergelij ken," het klonk bits. „Dat bedoel ik niet persoonlijk, maar een bondscoach heeft een heel andere functie. Ik ben meer representa tief dan een clubcoach. Daarom kan je het niet helemaal vergelij ken. We maken wel afspraken over hoe we spelen, maar ja, er is zo weinig tijd. Bij een club kun je eens gaan stoeien met een speler of met een paar spelers als je denkt, dat ze dat nodig hebben. Je kan ook eens aan een spelcon- cept schaven. Dat is je als bonds coach allemaal niet gegeven." Maar die kritiek op de al of niet vermeende misverstanden met de Ajacieden, die steekt hem. „Ik begrijp ook niets van dat verhaal. Het is een aantal keren verkeerd uitgepakt met het Nederlands elftal. Dat had met vorm te maken, met pech, ook met instel ling. Maar ik heb niet de indruk dat de Ajacieden op een bepaalde manier verzet tegen me plegen. Ik heb tussendoor veel contact met Danny Blind gehad, dat gaat altijd goed. Ik krijg geen enkel negatief signaal." „Tussen mij en de Ajacieden is er niks. Ik weet heus wel hoe het fij ne gevoel tussen hen en hun coach is. Ik heb bij PSV ook eens een succesvolle periode meege maakt. Zou iedereen dat nog weten? Maar nu ben ik bonds coach en die heeft een heel spe ciale functie. Je bent aan de ene kant protocollair bezig, maar je moet ook in een heel snel tempo een paar spelers op een lijn zien te krijgen. Het Nederlands elftal is op bepaalde posities anders dan Ajax. Het kost tijd om daar aan te werken. Die tijd is je van uit je specifieke functie niet gegund." Het is eigenlijk alleen coachen, wat een bondscoach doet. Het woord zegt het overigens al. „Maar wat is coachen," relati veert Hiddink. „Je spreekt wat af en iets lukt of het lukt niet. Dan grijp je in met de beperkte mid delen die tot je beschikking staan. Tegen Wit-Rusland speel den we niet goed en niet slecht. Dus breng ik Orlando Trustfull en Youri Mulder in. Die twee maken het winnende doelpunt; Trustfull passt op Mulder en die scoort. Ik wilde daar eigenlijk nooit meer op terug komen, maar in dit geval komt het me te pas. De hand van Hiddink, hahaha." En wat nu als Nederland van Noorwegen verliest? „Geloof ik niet in," moet hij dan zeggen. Iets dergelijks zei hij ook. Waarom eigenlijk? Waarom zou Oranje nu ineens wel boven zichzelf uitstij gen? En dan nog wel tegen de godvergeten negativo's uit Noor wegen. Hiddink is goed ziek geweest in de afgelopen twee weken. Hij zag veel minder kan didaat-internationals dan hij wilde. Toch is hij hoopvol. Waar om? „Ik bemerk gretigheid. Een gre tigheid die ik weieens heb gemist.Arsenal-Manchester United zag hij vorige week toe vallig wel. Hij sprak, snotterend, dat wel, met Dennis Bergkamp en dacht aan iets moois. „Dennis is ook weer gretig," maar een spoor van twijfel weet hij niet te ver bloemen, „met hem weet je het natuurlijk nooit. Hij is onbere kenbaar. Wilde hij maar eens wat vaker fors van zich afbijten. In het EK in Engeland moet hij toch een uitdaging zien? Ik voel dat hij er staat." En als hij er niet staat en de anderen ook niet, dan nóg wil Hiddink best langer dan tot 30 juni aanstaande doorgaan als bondscoach. „Ja, want de body van het nieuwe Nederlands elftal wordt duide lijk. Ik geloof in die groep van 20 man, die we nu hebben. Met hen wil ik best naar het WK in Frank rijk. Tenzij er een grote buiten landse club voor me voorbij komt natuurlijk. Dan moet ik naden ken." Guus Hiddink, als er dan toch één vooroordeel over hem beves tigd moet worden, dan is het wel de opvatting, dat hij eigenlijk een clubcoach is. Die stelling ontken de hij namelijk niet, een paar dagen voor 'Noordwijk' en dat is toch opvallend.

de Stem | 1995 | | pagina 11