Sorgdrager weer in het nauw 6êü 01 DEKKER] Willem is doodmaar hoe en waarom? KJ JOVD wil politiek forum over Zeeuws drugbeleid Kroatië stuurt troepen richting Oost-Slavonië Politie: moord op Rabin complot Belgen: verbod omstreden strijker pas na nieuwjaar Yeerse eerste vrouw met brevet scheepsduiker Grote Gids Sur, p*ote klanten fokker stort neer, 53 mensen dood Klappen voor ^itesse-spelers Akkoord over ca° landbouw OOSTBURG Eurobsgame bij (et verboden trafat bezoekt iceduwe Rabin Geen nieuwe regels aanpakken CD'ers Nederlander wil harde aanpak druggebruiker ECT verliest drie Hele Kamer wil onderzoek naar ondergang WBL Minister houdt voor commissie vol: geen kennis van cocaïne-transport Panorama Mesdag gered Japanse motor steeds soberder Botterdam - Het containerover slagbedrijf EOT in Rotterdam verliest volgend jaar drie grote klanten. Het gaat om 160.000 containers per jaar. Desondanks denkt ECT volgend jaar meer containers om te zetten in de nieuwe, in aanbouw zijnde con tainerhaven op de Maasvlakte. Aires - Alle 53 inzitten den van een vliegtuig van de Argentijnse luchtmacht zijn om iet leven gekomen, toen het toe stel tegen een berg vloog en neer stortte. De tweemotorige Fokker F2Ï verongelukte woensdag avond (plaatselijke tijd) in een I onweersbui boven de provincie t Cordoba, in de buurt van Villa Dolores. HET WEER W en toe zon Het wordt op z'n minst een redelijke dag met hele aangename temperaturen. Het blijft droog, af en toe zon M een zwakke tot matige zuidoosten wind. Arnhem - De oefenwedstrijd tus- Vitesse en het Turkse natio- S1voetbalelftal, gisteravond in moest zes minuten voor lWOrden §estaakt. Spelers w slaaSs> entoeschouwers tornden het veld en vemiel- jw reclameborden en dugouts in stadion Nieuw Monnikenhui- ■ZiE SPORT - Cl Vn?' 7 De haderleden van de «Mmgsbond FNV in de land- una.,' -ouw Hebben gisteren der lem lnSesternd met een eer- aklmüEi r,.daS gesloten cao- OÏJr - Zil beschouwen de ti„ „f!1 omst als een evenwich- 65 Mn8?' De cao Seldt voor '"inbouw de land" en 'Z|E ECONOMIE-A7 De minister bestrijdt daarmee de lezing van de Haagse hoofdoffi cier Blok, die, eveneens onder ede, heeft gezegd dat hij Sorgdra- ger, toen nog procureur-generaal in Den Haag, wél over de doorle vering heeft geïnformeerd. Nalatigheid van Sorgdrager in haar functie van procureur-gene raal zou haar politiek functione ren belasten. De tegenstrijdigheid in de verkla ringen van Sorgdrager en Blok plaatst de enquêtecommissie voor een groot probleem. Commissie voorzitter Van Traa constateerde dat in ieder geval één van de twee het niet bij het rechte eind heeft. De commissie gaat nu opnieuw hoofdofficier Blok horen. Duidelijkheid over deze kwestie is voor de enquêtecommissie van groot belang, omdat Hirsch Bal- lin, de toenmalige minister van Justitie, de Tweede Kamer vorig jaar in het IRT-debat heeft mee gedeeld, dat er onder regie van de politie nooit cocaïne is doorgela ten. Hirsch-Ballin zegt niet over de Haagse doorlevering te zijn geïn formeerd en dat hij de waarheid in de Kamer sprak. Als Sorgdra ger wist dat er in Den Haag wel cocaïne was doorgeleverd, had zij hem moeten informeren, aldus de oud-minister gisteren. Sorgdrager sprak voor de enquê te-commissie van een 'merkwaar dige kwestie'. Ze vertelde dat ze pas in mei van dit jaar ontdekte dat er cocaïne in het ressort Den Haag was doorgeleverd. Hoofdof ficier Blok heeft echter verklaard dat hij Sorgdrager januari vorig jaar al heeft verteld over de door levering. De minister bevestigde gisteren dat ze in januari een gesprek heeft gehad met Blok, maar zei dat de doorlevering toen niet ter sprake is gekomen. „Ik herinner het mij niet en weet met aan zekerheid grenzende waarschijn lijkheid dat hij het niet heeft gezégd," aldus Sorgdrager. Ze voegde daaraan toe, dat ze zich niet kon voorstellen dat een der gelijke mededeling in de tijd dat de IRT-kwestie volop speelde, aan haar aandacht ontglipt zou zijn. ZIE VERDER BINNENLAND - A3 (ADVERTENTIES) CITROËN EUROCASIONL1JN 010-4472002 Van onze verslaggever Koewacht - De JOVD, de jongerenorganisatie van de WD, wil op korte termijn samen met GroenLinks een politiek forum houden over het drugbeleid in Zeeland. Het forum moet er mede aan bij dragen, dat in deze provincie een 'liberaler' drugbeleid wordt gevoerd. De jongerenorganisatie is het volstrekt oneens met de. recente uitspraak van de Raad van State, waarmee de gemeente - Hulst gelijk krijgt om de koffie shops in 'de Reynaertstad te slui ten. JOVD Zeeuws-Vlaanderen noemt deze uitspraak in een pers bericht gebaseerd op 'oneigenlij ke argumenten, gebruikt door hardliners onder leiding van bur gemeester Kessen'. Het drugbe leid van de Hulster burgemeester wordt door de jeugdige liberalen flink gehekeld. Kessen, zo luidt het verwijt van de JOVD, bespeelt de publieke opinie, stelt zich onverdraagzaam op tegen over mensen die een ruimer drug- beleid voorstaan en probeert de Zeeuwse maatschappij gelijk de 'Spaanse Inquisitie' zijn wil op te leggen. 'Kessen schetst een beeld van de Hulster koffieshops, als zouden deze alleen zijn gericht op bui tenlandse drugtoeristen. Niets is minder waar. Ook in Hulst bestaat wel degelijk behoefte'. COMPLOT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. g ■y^nupiium., -mmM: Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- S gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. S DE STEM. DAGBLAD VOOR IUIDWESTNEDERLAN Hie JAARGANG LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 I Servicelijn: i-0305. artikelen In deze vertentle kunt u in e AH winkels kopen, 'halve de artikelen rar kleine cijfertjes staan. Die artikelen nt u alleen kopen In winkels waar één "an die cijfertjes op de j eur staat Reclame- rijzen gelden t/m aterdag 11 november ,s. Zolang de voor- aad strekt. Brouwerijstraat 31 3 Telefoon 0117-455221 Speciaalzaak in geloogd grenen DE STEM "710311 "000218" I I I I I 10 NOVEMBER 1995 Middelburg - De rechtbank in gdelburg heeft gisteren «aald, dat het omstreden spel uésgume een kansspel is, in Is van een behendigheids- Daarmee is het bij wet ver in. Officier van justitie mr. jtlong toonde zich tevreden met |e uitspraak: „Vanaf nu kunnen alle casino's waar dit spel wordt -espeeld, worden aangepakt." I JE ZEELAND - B1 (tl Aviv - De Palestijnse leider Yasser Arafat heeft gisteravond Hn condoléance-bezoek Aacht aan de weduwe van de aterdag doodgeschoten Israëli sche premier Rabin. PLO-chef Arafat bezocht Leah Rabin in tar huis in Tel Aviv, aldus de Israëlische veiligheidsdienst. Den Haag - De burgemeesters van de grote steden hebben geen behoefte aan nieuwe regels om streem-rechtse raadsleden, vooral CD'ers, in toom te houden. De gemeentewet biedt volgens hen voldoende handvatten. De algelopen dagen hebben CD- raadsleden in enkele steden voor grote opschudding gezorgd met hun'racistisch' gedrag. ZIE BINNENLAND - A4 Zagreb (ap) - Het Kroatische leger heeft gisteren zwaar artille- riegeschut, alsmede honderden elite-manschappen richting Oost-Slavonie gedirigeerd. Dat is het laatste stuk Kroatisch gebied dat nog in handen is van de Serviërs. De troepenbewegingen werden risico van uitbreiding van de Bal- gemeld door VN-woordvoerders en bevestigd door bronnen bin nen het Kroatische ministerie van Defensie. Volgens de bronnen zijn drie gro te konvooien troepen en zware wapens naar Oost-Slavonië gestuurd. Of een aanval op de Serviërs op handen is, konden zij niet zeggen. De Kroatische tele visie toonde beelden, die naar eigen zeggen gisteren waren opgenomen, van door de VN ver laten observatieposten in de zone die de Serviërs scheidt van de Kroaten. Op een post wapperde de Kroatische vlag. VN-woord voerders lieten desgevraagd weten niet te kunnen bevestigen dat posten in de zone door de waarnemers verlaten waren. De Kroatische president Franjo Tudjman waarschuwde woens dag, voordat hij vertrok naar Dayton voor de vredesonderhan delingen, dat als verder overleg vóór 30 november geen bevredi gende oplossing oplevert voor de kwestie Oost-Slavonië, het gebied met geweld zal worden heroverd. De troepenbewegingen van gisteren zouden bedoeld kunnen zijn om de waarschuwing van Tudjman kracht bij te zetten. Een Kroatisch offensief tegen de Serviërs in Oost-Slavonië zou het gevaar met zich meebrengen van actieve inmenging van het Joego slavische leger, hetgeen weer het kan-oorlog in zich bergt. ZIE OOK BUITENLAND - A5: Kroaten en moslims sluiten akkoord Van onze verslaggever Rotterdam - Van alle Nederlan ders ondervindt 95 procent in de eigen woonomgeving weinig of geen overlast van drugs. Toch zijn de meeste mensen (55 pro cent) voorstander van een bikkel harde aanpak van druggebrui kers. Dat blijkt uit een grootschalig bevolkingsonderzoek van de Erasmus Universiteit. Het onderzoek laat zien dat het drugbeleid van de regering-niet ,mag rekenen op brede steun uit de burgerij. Slechts 22 procent vindt het juist om alleen de over last en niet het gebruik aan te pakken. Heel veel mensen (46 procent) staan huiverig tegenover medische verstrekking van bij voorbeeld heroïne aan zwaar ver slaafden. Liefst 72 procent geeft de voorkeur aan gedwongen afkicken. ZIE OOK BINNENLAND - A3: 'We maken geen knieval voor het buitenland' Die Belgen hebben een strijkplank voor hun kop Van onze Haagse redactie Den Haag - De gehele Twee de Kamer wil dat er een breed opgezet parlementair onderzoek komt naar de ondergang van de Limburg se woningcorporatie WBL. De politieke positie van staatssecretaris Tommei (Volkshuisvesting) is door zijn optreden van de laatste weken en door het gisteren gehouden debat over de WBL nog verder verzwakt. Twee weken geleden stelden de grootste coalitiepartijen, VVD en PvdA, al dat hun vertrouwen in Tommei is geschaad door de rol die hij speelde in de ondergang van de woningcorporatie. Giste ren sloot de grootste opposi tiepartij, het CDA, zich hier bij aan. Tommei beklemtoonde gisteren in het overleg met de Kamer, dat ook hij voor stander is van een onder zoek. ZIE OOK BINNENLAND - A4 Van onze verslaggever Turnhout - Het kan nog maanden duren voor de levensgevaar lijke doodshoofdstrijker in België op de zwarte lijst staat en niet meer verkocht mag worden. Het vuurwerk kan.grote scha de aanrichten. De explosieve kracht is zo groot, dat die zelfs dodelijke verwondingen kan veroorzaken. De Belgische politie is inmiddels begonnen met een onderzoek naar de doodshoofdstrijker. De Dienst voor het Mijnwezen is daarbij inge schakeld. Die dienst moet een advies uitbrengen aan het ministerie van Economische Zaken. Als dat advies negatief is, moet tenslotte de verantwoordelijke minis ter zijn handtekening zetten. Pas dan kan de doodshoofdstrijker op de verboden lijst gezet worden. Volgens een ingewijde kan dat nog maan den duren en is Oud en Nieuw al lang gevierd als het onderzoek afge rond wordt. Onlangs vond de Nederlandse politie bij een controle in Alphen doods hoofdstrijkers. Het vuurwerk was volgens de politie afkomstig uit Bel gië. ZIE OOK ZEELAND-BI Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdra ger van Justitie heeft gisteren voor de parlementaire enquê te commissie opsporingsme thoden onder ede verklaard, dat zij vorig jaar niet op de hoogte is gesteld van de door levering van enkele honder den kilo's cocaïne onder regie van politie en justitie in Den Haag. Ingrid Dank uit Raamsdonksveer heeft als eerste vrouw bij de marine het brevet scheepsduiker behaald. In Den Helder kreeg ze gisteren uit handen van kolonel Hioolen het felbegeerde papiertje met bijbehorend insigne uitgereikt. De Veerse marinevrouw is nu bevoegd gekwalificeerde werk zaamheden te verrichteh, zoals het opsporen van mijnen. foto martin mooij verd. Het echtpaar Schook moet het doen met de volgende feiten: op 4 juli 1993 ver trekt de dan 23-jarige Willem liftend naar Roemenië, waar hij op 9 juli aankomt. Elf dagen later laat hij een heuptasje achter op het station van Sinaia, en reist verder met een grote rugzak, een slaapza^ en een matje. Twee dagen daarvoor heeft hij nog gebeld met een Roemeens meisje, die hij had leren kennen. Daarna is er niets meer van Willem vernomen. Op 23 augustus 1993 vindt een inwoner van Busteni in de bergen boven dat stadje de rugzak van Willem. Naast de rugzak worden een schedel en vijf wervels aangetroffen. De Roemeense autoriteiten gaan er aanvanke lijk vanuit dat de stoffelijke resten afkom stig zijn van een 50-jarige Roemeense vrouw. Op 28 september krijgt Willems familie in Nederland echter te horen, dat de resten mogelijk toch van hun zoon zijn. De familie doet navraag bij de Nederlandse ambassade en verneemt dat de stoffelijke resten zich in het gerechtelijk laboratorium van Boekarest bevinden. Op 8 oktober reist Willems zuster Arjenne naar Roemenië om meer duidelijk heid te verkrijgen. Ze identificeert de rugzak als zijnde van Willem. Veel vragen blijven echter onbeantwoord en over de stoffelijke resten bestaat verwarring. Arjenne laat daarop in een aantal kranten een oproep om informatie plaatsen, samen met een foto van Willem. Niemand reageert, ook niet het meisje waarmee hij nog telefonisch contact heeft gehad. ZIE VERDER BINNENLAND-A3: 'De kleding was van Willem, maar de botten van 'n dier' VANDAAG IN DEZE KRANT INHOUD Panorama Mesdag in Den Haag is net op tijd van een total-loss gered. Achter de schermen wordt gewerkt aan de verdere restauratie van het vermaarde gezicht op de duinen en het strand van Scheveningen. zie deel d Tot voor kort verbaasden de Japanse ontwerpers het Westen met futuristi sche motoren. Die tijd lijkt voorbij. Soberheid is troef bij de nieuwe gene ratie motoren uit Japan. 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Zeeland deel B Sport deel C Grote Gids deel D RTV-programma's D4 Surplus deel E Door Josée van Dongen Oosterhout - Het had een leuke vakan tie in Roemenië moeten worden, maar het werd een drama voor Oosterhouter Willem Barentsen. Na ruim twee jaar in onzekerheid te hebben geleefd over het lot van hun vermiste zoon, staat voor zijn ouders nu één ding vast: Willem is dood. Het hoe en het waarom is echter volstrekt onduidelijk. Jeruzalem (afp/rtr) - De moordaanslag op de Israëli sche premier Yitzhak Rabin is een complot geweest en niet de misdaad van een enkeling. Minister Moshe Shahal, verant woordelijk voor de politie, ver klaarde gisteren dat de politie sterke aanwijzingen heeft, dat een rechts-extremistische 'geor ganiseerde groep' de premier zaterdagavond heeft vermoord. De groep zou niet alleen Rabin hebben willen doden, maar ook andere politieke leiders in Israël. De Israëlische politie vond giste ren een grote wapenvoorraad in het huis van de 25-jarige moor denaar van de premier, Yigal Amir. Volgens het radiostation van het leger is in de woning een hoe veelheid wapens gevonden, waarop 'elke terroristengroep trots zou zijn'. Onder de gevon den wapens waren granaten en explosieven. Een schuurtje zou Raviv. foto anp voor munitieproduktie dienen. Vijf mensen zitten inmiddels vast in verband met het onder zoek naar de moord, maar voor alsnog is alleen Yigal Amir aan geklaagd. De laatst aangehouden verdach ten zijn de 23-jarige Ohad Skor- nik uit Tel Aviv en Dror Adani, de 26-jarige buurman van de dader. Skornik wordt ervan beschuldigd op zijn minst op de hoogte te zijn geweest van de bedoelingen van Amir. Skornik is de zoon van de leidinggevende chirurg in het ziekenhuis waar Rabin zaterdagavond overleed. Eerder waren de broer van de dader, Hagaï, en de leider van een extremistische groep, Avis- hai Raviv, gearresteerd. Een andere extremist wordt sinds dinsdag vastgehouden wegens het publiekelijk goedkeuren van de moordaanslag. De Israëlische veiligheidsdiensten verdenken een aantal rabbijnen ervan morele steun te hebben verleend aan de moordenaar van Rabin. ZIE VERDER BUITENLAND - A5: Peres op Internet met dood bedreigd J. en W. Schook, de moeder en stiefvader van Willem, vrezen dat ze nooit achter de ware toedracht van de-dood van hun zoon zullen komen. Ze krijgen daarover geen enkele reactie los bij de Roemeense autoriteiten. Ook de hulp van de Nederlandse ambassade in Boekarest heeft tot nu toe niets opgele-

de Stem | 1995 | | pagina 1