CDA wil af van recht uitkering 2 uur rijden, 2 uur rust. Verkie mogeli CDA: samenleving mag niet verworden tot zandbak 6 Relatie tussen politiek en krijgsmacht slecht' Stijgende levensduur ondermijnt pensioen Oplossing v bij Navo-vr de Stem Op haar tachtigste voor het eerst in de schulden de stem Politie-acties blijven vriendelijk Laatste kans Juppé y§ geven Haj ^formatie ov ?riSh BINNENLAND COMMENTAAR Plan voor nieuw sociaal stelsel BINNENLAND KORT Gereformeerden bespreken bisschopsambt Studenten buitenland: ov-kaart of geld Onderwijs zet acties voort Boy Edgar Prijs voor trombonist Wierbos Wethouder van buiten de raad mag nSSTEM problemen bij v Al 1500 doden °p Sri Lanka DONDERDAG 9 NOVEMBER 1995 Door Harry Coerver Den Haag - Tachtig jaar is Le- nie de Graaf. Ze moet al jaren rond komen van een aow-uit- kering en een klein aanvul lend pensioentje. Haar hele leven lang is het Lenie de Graaf gelukt om geen schul den te maken. Maar sinds kort staat ze rood bij de bank. „Het lukt niet meer," verzucht ze, als ze tijdens een FNV-bijeen- komst voor minima in Den Haag vertelt hoe ze de touwtjes aan el kaar probeert te knopen. „Ik mag toch nog wel een hapje te eten hebben," klinkt het veront waardigd. „Mijn kleren krijg ik van mijn schoondochter. En de buurvrouw vraagt me zo nu en dan te eten. Minister Melkert van Sociale Za ken zat er gisteren bij in het pers centrum Nieuwspoort en hoorde het relaas van Lenie de Graaf. De bijna tweehonderd andere aan wezigen, mensen met een uitke ring, wilden het Melkert dan ook eens flink inpeperen. „De minis ter moet zelf maar eens proberen een paar maanden gelukkig te zijn met 1200 gulden in de maand," roept iemand. „De ar moede is het grootst onder vrou wen," benadrukt een ander. Deze week liet het Sociaal en Cultureel Planbureau (SCP) we ten dat door de maatregelen uit het regeerakkoord van het huidi ge kabinet de kloof tussen arm en rijk de komende tijd groter wordt. De minima gaan de ko mende jaren drie procent achter uit. Melkert krijgt de uitkomsten van het SCP meteen als verwijt naar het hoofd geslingerd. „Die cijfers kloppen niet," verweert hij zich. Volgens de minister houden de SCP-cijfers geen rekening met de maatregelen die sinds de tot standkoming van het kabinet ge nomen zijn om de minima te ont zien. En de komende tijd zullen nog meer maatregelen genomen worden. Koningin Beatrix sprak in de troonrede over de 'stille ar moede' in Nederland. „Niet zon der reden," zegt Melkert. „In veel kringen is het nog niet bekend dat er zoveel mensen in armoede leven. Daarom is het goed dat de koningin erover gesproken heeft." Al maanden wordt uitge keken naar de 'Armoede-nota' van Melkert. In die nota zullen maatregelen staan die de proble men van de armsten onder de ar men ietwat gaan verlichten. Morgen praten de ministers er in het kabinet over. Melkert heeft extra geld nodig. Daar moet hij nog voor vechten. Hoe zijn kan sen liggen, daarover wil hij niets kwijt. FNV-bestuurder Muller grijpt de bijeenkomst van zijn organisatie aan om Melkert uit de tent te lok ken. „Wat staat er in de 'armoede nota?". De minister laat niets los. Hij zegt geen ja en hij zegt geen nee als Muller hem allerlei sug gesties voorhoudt. In ieder geval komen een hele rits van verschillende maatregelen om de ergste armoede-probleme- nen te verlichten. Melkert noemt de koppeling van de uitkeringenn aan de lonen. Hij geeft echter geen garantie dat die koppeling er ook voor de jaren na 1996 zal zijn. De huren mogen niet langer meer zo sterk stijgen als de laatste ja ren is gebeurd, vindt hij. Door de lage inflatie kunnen er nieuwe afspraken met de woningbouw- corporatiwes komen om de huur- stijgingen te beperken, sugge reert hij. Ook heeft hij het oog la ten vallen op de gemeenten. Die moeten meer armslag krijgen bij het gebruiken van de bijzondere De FNV organiseerde gisteren in Den Haag een bijeenkomst over armoede. foto wiebe kiestra bijsstand. Misschien wordt het gemakkelijker om bepaalde groe pen bijstandgerechtigden zonder veel poespas een aanvulling te geven. De laatste jaren blijven vele miljoenen guldens voor bij zondere bijstand ongebruikt. Ook suggereert Melkert de ge meenten meer vrijheid te geven om gemeentelijke heffingen kwijt te schelden. De minima moeten nog even wachten op de 'armoede -nota'. „Och," verzucht Lenie de Graaf moedeloos, „die top-politi- ci weten toch helemaal niet hoe arme mensen leven." Van onze Haagse redactie Den Haag - Het CDA wil naar een nieuw stelsel van sociale ze kerheid, waarin niet langer het recht op een uitkering, maar de plicht tot werk centraal staat. Om wel voor een (aanvullende) uitkering in aanmerking te ko men, moet iemand betaald werk verrichten, dan wel actief op zoek zijn naar een baan of een scholing volgen, die de kans op werk ver groot. Ouderen en arbeidsongeschikten worden van deze regel uitgezon derd: zij zijn altijd verzekerd van een uitkering.Mensen die een baantje hebben dat minder ople vert dan het sociaal minimum (nu 70 procent van het minimum loon) krijgen recht op een aan vullende uitkering. Dat staat in de nota 'Nieuwe we gen, vasté waarden', die het Stra tegisch Beraad in het CDA giste ren presenteerde. Het rapport, opgesteld door CDA-kopstukken als Frans Andriessen, Lodders, Donner en Hirsch Ballin, dient als een aan zet tot discussie binnen de partij en 'hopelijk ook buiten de partij'. Juli volgend jaar wil de opposi tiepartij definitief besluiten over de toekomstige koers. Gezin In het nieuwe sociale zeker- heidssstelsel volgens het Strate gisch Beraad wordt de rol van werknemers en werkgevers ver groot. Zij zullen onderling af spraken moeten maken over de sociale zekerheid voor mensen met een inkomen boven het so ciaal minimum. Daarbovenop moeten mensen zich persoonlijk kunnen bijverzekeren. Ondanks de voortschrijdende in dividualisering vormen familie en gezin voor het Strategisch Be raad nog altijd de hoeksteen van de samenleving. „Dat vergt familie-, gezinsvrien delijk beleid: door hogere kinder bijslag, door meer mogelijkheden voor zorgverlof en herintreding, door het waarborgen van de zon dag als vrije dag voor ontmoe ting, bezinning en ontspan ning....", staat te lezen in de nota, die CDA-fractievoorzitter Heer- ma typeerde als 'een agenda voor de toekomst'. „Dit rapport wil wervend zijn, lijnen uitzetten voor de toekomst. Ik ben erg gelukkig met het rap port, dat als basis kan dienen voor het volgende verkiezings programma," aldus Heerma. Waarden In het rapport worden waarden sterk benadrukt. „Een waarden- loze samenleving is een waarde loze samenleving," zegt voorzit ter Andriessen. Het Strategisch Beraad bepleit dan ook meer ruimte voor kleine scholen, en vindt dat er grenzen aan medische en genetische tech niek gesteld moet worden. Res pect voor het leven dient voorop te staan. Een ander kernthema voor de toekomst is de veiligheid. In dat verband zet het Strategisch Be raad in op versterking van politie en justitie, uitbreiding van het aantal cellen (of twee gedetineer den op één cel) en voor nauwe Europese samenwerking. „Het kan niet zo zijn dat iedereen de grens over kan behalve politie en justitie," aldus Andriessen. Het beraad wil in de toekomst van een gedoogbeleid niets meer weten: 'Of het nu de drughandel, de eigen teelt van nederwiet of il legaal verblijf in Nederland be treft'. Duurzaam Ook de duurzame samenleving krijgt veel aandacht. Gepleit wordt om niet zozeer het inko men als wel de besteding te be lasten. De voorkeur gaat uit naar geza menlijk beleid in Europees ver band, maar komt dat niet van de grond, dan moet Nederland niet schromen eenzijdig stappen te zetten, meent Andriessen. En de overheid moet veel meer investe ren in infrastructuur, bijvoor beeld in ondergronds bouwen en in kustlocaties. Het dinsdag afgetreden kabinet-Juppé heeft een record qevn tigd. Het heeft de kortste zittingsperiode gehad sinds deinst»! ling door generaal De Gaulle van de Vijfde Republiek Vii maanden en 21 dagen heeft de eerste regering van het J perk-Jacques Chirac, 'verjongd en gefeminiseerd' geduurd Dat er een verandering in de regering zou komen, dronq zich op toen president Chirac op 26 oktober via een televisie-inter view zijn politieke ommezwaai presenteerde. Van een gul h» lovende presidentskandidaat veranderde hij in een zuinini oom, die de Fransen een programma voorspiegelde va 'bloed, zweet en tranen'. Hij voorspelde minstens twee ia van lastenverzwaring en bezuinigingen. Om in 1997 te kunnen voldoen aan de eisen voor de vorming van de Europese munt Dat hij voor dat harde programma een veranderde regerina nodig had was iedereen in Frankrijk duidelijk. De regering Jun pé-1 was op sterven na dood. Zelden is een regering zo snel bi de Fransen in onmin geraakt als de teruggetreden ploeg var 41 bewindslieden. Er was sprake van politieke kakofonie. Toch wilde Chirac zijn premier niet laten vallen. Dat lijk vreemd. Maar is logisch. Want de Franse president heeft Jun- pé nog een tijdje nodig. Chirac heeft de beschikking over slechts twee getrouwen, die in zijn ogen benoembaar tot pre mier zijn. De eerste is Juppé, de tweede, kamervoorzitter Phi- lippe Séguin. Juppé staat bekend als Europees gezind en in staat om een be- zuinigingspolitiek te voeren. Séguin daarentegen loopt nie echt warm voor de Europese Unie en wil al helemaal geen be zuinigingen uitvoeren om te voldoen aan de eisen voorde Europese munt. Daar komt bij dat Séguin juist een economi sche politiek wil voeren waarbij het begrotingstekort mag op lopen, als de werkloosheid maar wordt teruggedrongen. Die laatste politiek kan Chirac op dit moment niet voeren. Vandaar dat hij terugvalt op de bijna opgebrande Juppé. Die moet nog even mee, totdat Frankrijk voldoet aan de eisen van de mone taire eenwording. Chirac en Juppé kunnen zich, gezien hun geringe populariteit, geen misstappen meer veroorloven. Zij hopen nu dat de opi niepeilingen beter zullen worden en dat de pijnlijke ingrepen worden begrepen. Maar hun politieke ruimte is zeer beperkt De vakbonden hebben voor de komende weken acties aange kondigd. President Chirac wil resultaten. En snel. Ook gisteren, de tweede actiedag, hebben de actievoerende poli tiemensen gekozen voor publieksvriendelijk gedrag. Niettemin maakt burgemeester D'Hondt van Nijmegen, voorzitter van het Korpsbeheerdersberaad, zich ernstige zorgen over de acties. Ze gaan in zijn ogen ten koste van de veiligheid in de samenleving. Ongeveer 1300 politie-ambtenaren uit verschillende regio's hiel den een demonstratieve manifestatie in het Rotterdamse Luxor- theater. De Rotterdamse korpschef Hessing verklaarde zich daar openlijk solidair met de demonstranten. Na afloop trokken de politie-ambtenaren in een demonstratieve optocht over de Coolsingel naar het stadhuis, waar burgemeester Peper een petitie kreeg en enkele agenten een dansje maakten. foto anp Van onze Haagse redactie Den Haag - De relatie tussen de politiek en de krijgsmacht is slecht. Generaals, vooral die buiten dienst, spreken met dédain over de politiek. De uitspraken van generaal Couzy afgelopen zomer dat er geen volkerenmoord heeft plaatsgevonden in Bos nië, vormen in deze relatie een 'absoluut dieptepunt'. Den Haag (anp) - Het huidige pensioenstelsel wordt onbetaal baar omdat steeds meer mensen steeds ouder worden. De perio de waarover gepensioneerden 70 procent van het laatstverdien de loon ontvangen kan zelfs oplopen van gemiddeld vijftien jaar nu tot vijftig jaar. Werkgevers zullen dan ook het pensioen risico steeds meer bij de werknemer moeten leggen. Dat bleek gisteren op een congres teit Groningen, sprak dan ook van een tijdbom onder de huidige pensioensystematiek. Ook de levensverzekeraars zijn deze mening toegedaan. F. Ros- enmuller, directeur Royal Neder land levensverzekeringen, ver wacht dat werkgevers geen keus zullen hebben dan over te stap pen op een goedkoper pensioen stelsel. PvdA-Kamerlid Zijlstra zei dit gisteren tijdens de behandeling van de begroting van Defensie. Hij verwees niet alleen naar de bevelhebber der grondstrijd krachten Couzy, die zijn uitspra ken deed in Zagreb, terwijl mi nister Voorhoeve al had gezegd dat er wel degelijk sprake was van massamoord. Ook de officierenvereniging le vert keer op keer kritiek op de politiek, aldus Zijlstra. Zijlstra's D66-collega Hoekema signaleert eveneens een kloof tus sen militairen en politici. „Wij moeten beter luisteren naar het krijgsbedrijf. Maar zij moeten ook beter naar ons luisteren," al dus Hoekema. Concrete sugges ties om de relatie tussen de twee partijen te verbeteren zijn vol gens de Kamerleden moeilijk te geven. Alle fracties in de Kamer drongen erop aan, dat Defensie coulant zal zijn met de laatste lichting dienstplichtige militai ren. Deze komt in april volgend jaar op. Wanneer in deze lichting jongens de kans krijgen op een baan of studie buiten de krijgs- macht, moeten zij vervroegd af kunnen zwaaien. GroenLinks en PvdA willen nog veel verder gaan. GroenLinks wil een 'gene raal pardon'. over de financiële gevolgen van vergrijzing, georganiseerd door Royal Nederland levensverzeke ringen. Volgens prof. D. Knook, direc teur verouderingsonderzoek bij het TNO, gaat de gemiddelde le vensduur razendsnel omhoog. Dat komt niet eens zozeer door betere medische voorzieningen, alswel doordat mensen steeds ge zonder gaan leven. Knook ver wacht dan ook een forse sprong van de gemiddelde levensduur van de huidige 80 jaar naar 115 jaar voor kinderen die over vijf tien jaar op de wereld komen. Deze langere levensduur heeft grote gevolgen voor het huidige pensioenstelsel. Momenteel ont vangt een pensioengerechtigde gemiddeld vijftien jaar lang 70 procent van het laatstverdiende loon. Naarmate de levensverwachting toeneemt, nemen de pensioenkos ten toe en daarmee de bijdrage van de werkgever aan het pen sioenfonds. Prof. C. de Kam, hoogleraar aan de Rijksuniversi- Hilversum - De Gereformeerde Kerken in Nederland spelen met het idee om het bisschopsambt in te voeren. Deze figuur zou de eenheid in de protestantse kerken kunnen bevorderen, aldus oe- cumene-secretaris dr. L. Koffeman. Hij bereidt een synodestuk voor waarin de mogelijkheid van een gereformeerde bisschop wordt geopperd. Binnen de lutherse kerken zijn bisschoppen, ook vrouwelijke, een bekend verschijnsel. Den Haag - Studenten die in het kader van hun studie naar het buitenland gaan, kunnen vanaf 1 februari kiezen tussen een ov- kaart of een vergoeding van 93 gulden per maand. Nu is die keu ze alleen voorbehouden aan studenten die een volledige studie in het buitenland volgen. Zoetermeer - De onderwijsbonden hebben besloten hun acties voorlopig voort te zetten. Het bod dat minister Ritzen (Onderwijs) heeft gedaan voor een nieuwe cao voor 350.000 werknemers in het onderwijs, vinden ze 'ondermaats'. Ritzen biedt 1 procent loons verbetering. De bonden zijn zeer teleurgesteld over dat bod. Hun eisen gaan aanzienlijk verder. Ze komen neer op een extra loon ruimte van 4,5 prqcent. Amsterdam - Trombonist Woiter Wierbos ontvangt dit jaar de VPRO/Boy Edgar Prijs. De prijs bestaat uit een bedrag van 25.000 gulden en een plastiek van Jan Wolkers. De onderscheiding wordt beschouwd als de belangrijkste in Nederland op het terrein van jazz en geïmproviseerde muziek. Den Haag - Het kabinet wil het mogelijk maken om wethouders van buiten de gemeenteraad te benoemen. Dat kan volgens het kabinet de kwaliteit van het lokaal bestuur ten goede komen. Ge meenten mogen er zelf voor kiezen. Een 'gemengde' samenstelling is echter niet mogelijk. Dat betekent dat alle wethouders of uit de raad öf van buiten de raad worden gerecruteerd, laat minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) de Kamer weten. (ADVERTENTIE) Door Carla Joosten Een kleurrijke mensenmassa staat afge beeld op het jongste manifest van het CDA. Duidelijker had de partij het niet kunnen aangeven: het moet in de politiek weer gaan draaien om de mens. De markt en de economie zijn natuurlijk wel belangrijk, maar ze mogen niet alles bepalend zijn voor politici. En daarom pleit het Strategisch Beraad van het CDA voor een sociale markteconomie. Dat is nog eens wat anders dan de harde toon van voormalig CDA-fractieleider Brinkman, die voortdurend voor harde ingrepen pleitte, of van het verkiezings programma van 1994. Na de historische verkiezingsnederlaag van het CDA werd dit strenge program ma - dat een waterscheiding had moeten zijn met drie kabinetten-Lubbers - naar de prullenbak verwezen. De kritiek op de bevriezing van de uitkeringen voor vier jaar uit dat programma, zal het CDA nog lang heugen. Maar dat is verleden tijd, al blijft voorzit ter Gerrit Braks van de programcommis sie hardnekkig spreken over 'een eerlijk programma gericht op regeren'. Daarmee onmiddellijk aangevend dat een partij in de oppositie zich meer vrijblijvendheid kan veroorloven. Maar waar begin je als gouvernementele partij, die ook nog eens danig in verwar ring is? Partijvoorzitter Hans Helgers zet te een paar grote oren op en ging luister beurten in het land houden. Ook ontvangt hij week in week uit CDA- bestuurders uit den lande, die groepsge wijs hun gram spuwen. Jarenlang opge kropte frustraties komen eruit. Uit vele christen-democratische boete doeningen is al eerder gebleken dat van discussie binnen de partij nooit echt sprake is geweest. Maar met alleen luisteren kom je er ook niet als politieke partij. Daarom ligt er nu een rapport, waarin de Strategische Be- raadsgroep de weg wijst en waarover de leden de komende maanden hun zegje kunnen doen. Het manifest 'Nieuwe wegen, vaste waar den' is geen alternatief voor paarse poli tiek, maar blikt de volgende eeuw in. Het gaat om 'een boodschap over de mens in de samenleving van morgen', zoals voor zitter Frans Andriessen van het Strate gisch Beraad het zegt. Het is volgens Andriessen en de zijnen de hoogste tijd voor bezinning. Niet omdat het CDA het in het verleden allemaal fout heeft gezien - de malaise in de politiek is volgens hem wijd verspreid - maar de na druk heeft wel erg veel gelegen op de eco nomie, de terugtredende overheid en de terugdringing van de collectieve lasten. De vraag hoe de samenleving zelf moet worden ingericht, heeft te weinig aan dacht gekregen. „De wereld komt prak tisch binnenshuis maar de buurman, vriend en collega zijn soms onbereik baar." Door de grootschaliger wordende wereld, dreigt de menselijke maat verloren te gaan en dat wil het CDA voorkomen. Maar hoe de samenleving beïnvloeden nu de oude zuilen van levensovertuigingen verdwenen zijn? De beraadsgroep denkt dat het nog niet te laat is en dat de samenleving 'meer is dan een zandbak van een verzameling indivi duen die als los zand aan elkaar hangen'. Geloof, maar ook de sociale natuur en de kuddegeest van de mens zorgen ervoor dat de samenleving als gemeenschap functioneert. „Een samenleving waarin mensen zich thuis voelen begint bij de eigen omgeving: gezin, familie, wijk, bedrijf en vereni ging." Daar, bij die 'maatschappelijke voet', moet de overheid zijn om ervoor te zorgen dat 'waarden' worden overgedra gen. Dat klinkt bekend in de oren en inder daad duiken ook telkens CDA-termen op als saamhorigheid, gemeenschapszin ver antwoordelijkheid. Uiteraard zijn gezin en familie ook in dit CD A-rapport promi nent aanwezig. Zoals fractieleider Enneüs Heerma al heeft betoogd, moet de overheid bij alle beleid toetsen wat de gevolgen zijn voor het gezin. Ook de pleidooien voor meer cellen, meer agenten en een strenger drug- en illegalenbeleid zijn niet bepaald nieuw. Verrassender in het rapport is de aange geven koers voor de sociale zekerheid. Werken, desnoods met aan aanvullende uitkering, luidt het devies. Het is maar de vraag of dit nu sociaal of keihard beleid is. Is het hard om iemand een baan op te dringen met een aanvul lende uitkering of is dat juist sociaal? De CDA'ers denken dat laatste. 'Iedereen moet meedoen', is hun motto. Het mini stelsel van de WD wijzen ze met hun 'herontwerp sociale zekerheid' in elk ge val definitief af. Ook als het gaat om het milieu, komen de manifestschrijvers met een opvallend idee. Ze pleiten voor meer belasting op het verbruik van energieverslindende produkten. Tot nu toe vond de partij dat zulke maat regelen alleen in Europees verband kun nen worden genomen, maar Andriessen - als oud-commissaris toch niet de gering ste Europeaan - beklemtoonde gisteren dat Nederland met sommige maatregelen ook wel wat verder kan gaan dan de EU. Dat de CDA-fractie in de Tweede Kamer pas nog tegen de energieheffing van het paarse kabinet stemde, doet volgens de CDA-coryfee niets af aan dit idee. Hij wil alleen maar vooruitkijken. Sluit gerust uw ogen of pak de krant. Neem nog wat stukken door of ontspan; wij letten wel op de weg. De voordelen van de Intercity zijn groot. Zo kunt u onderweg rustig genieten van een kop koffie en hebt u geen last van parkeerproblemen. Bovendien is de Intercity snel. Binnen 1 uur brengen wij u met de comfortabele Intercity van Den Bosch naar Amsterdam. Wilt u informatie over de mogelijkheden van uw zakenreis per Intercity? Of wilt u de exacte vertrek- en aankomsttijden weten, bel dan 06 9292 (50ct/m). rAad Jongbloed 000 De Spaanse minister Buitenlandse Zaken (en EU-voorzitter), Javier tevens Solana, heeft gisteren in onderstreept dat ;,md Lubbers voor de Euro pe lidstaten de kandidaat is or de post van secretaris generaal van de Navo. l ubbers is een goede kandidaat „wordt nog steeds door de Iperderheid van de Europese lidstaten gesteund." De uit- praak legt sterk de nadruk op kpt erote meningsverschil tussen Europa en de VS over de gang Door Willy Werkman ftl Aviv - Er is kans op ver vroegde algemene verkiezin gen in Israël, nu blijkt dat Shimon Peres, de interim-pre mier, moeilijkheden onder vindt bij de vorming van een nieuwe regeringscoalitie. Tijdens eerte informele bespre kingen is inmiddels gebleken dat de opvolger van de zaterdag ver moorde premier Yitzhak Rabin er misschien niet in zal slagen de parlementaire steun te krijgen, die nodig is voor voortzetting van het vredesproces in het Midden- Oosten. De regering van premier Rabin steunde op niet meer dan 61 van de 120 stemmen in de Volgende week, na de zeven dagen durende joodse rouwperio- de, zal president Ezer Weizman zijn overleg beginnen over de for matie van een nieuwe regering. Het is nu al zeker dat Peres zal worden benoemd tot kabinetsfor mateur. Aanstaande maandag zal hij worden uitgeroepen tot nieu- DoorAad Jongbloed Brussel - Russische soldaten z Bosnië definitief niet onder Na\ constructie gevonden waarmee kunnen deelnemen aan de vred> Dit is de uitkomst van een gesprek tussen de Amerikaanse minister van Defensie William Perry en zijn Russische collega Pavel Gratsjov, gisteren in Brus sel. Hoewel de details nog nader besproken moeten worden is de constructie dusdanig dat de opperbevelhebber van de Navo in Europa, generaal George Joul- wan, de Russische generaal Leontii Sjevtsov naast zich krijgt, die volledig verantwoor delijk blijft voor operaties van de Russische troepen. Volgens Gratsjov zal de Russische gene raal geen gehoor geven aan poli tieke (Navo-)beslissingen en in die gevallen de eigen Russische Colombo (ap) - Politieke partijen 'an Tamils op Sri Lanka hebben de regering gisteren met klem gevraagd om een bestand in de burgeroorlog. De negen partijen wezen dat de regering de al 12 Jaar durende burgeroorlog met militair geweld wil beëindigen. een gezamenlijke verklaring epen de partijen de regering en e ramil-rebellen op het overleg e hervatten waaruit de verzets leiders in april wegliepen. Het 23 gen oude offensief van het §eFjngsleger tegen de Tamil- om 'n. noorden heeft vol- I s r®geringscijfers al aan meer gek t mensen het leven Triinari°n"(rtr/^np) De Veren oniwnaa^ ade informatie versch: 'bewv,20 bijvoorbeeld over Dat l Bosnische moslim-< ren i het ministerie van Buit vertm weten- "Ais we inforn „n^wehjk is, waarvan we d< teehtprp i j3ar oorlogsmisdaden NiZi Goidstone (van het Trib van pij Hetministerie geklad one' die v°lgens hiSwTrde'kwaliteit'e De ha JlShlnSton ontvangt, stelip,, weïd om aUe informatie nog lipt v,e'ekent een ommekeer alle iniiov,! itte Huis nog we G°ldstnn gen kan vrijgeven heeft gekrZ°U hebben geklaaga ei rondIr-iu6ge.n over spionagefotc v°or enaca lokaliseren waai v°lgens h 'mS hebben aangelegd. gens hem al bekend of niet rel het Tribur k< he i d( li wetei

de Stem | 1995 | | pagina 4