RIJZEN! :ert sEi ma s- 'Nieuw vliegveld haalbaar' 'Gce/t niets hoorik begrijp het best MÊ UiT Hoofd beveiliging Rabin ontslagen Fractieleiders zetten Kamer op verkeerde been in IRT-affaire V iffiëMöry; I Poetsbeurt voor Pengel HELDER ADVIES Desi Bouterse: Lubbers is betrokken bij drughandel Sorgdrager: Towers mag niet optreden in de bajes pte bronnen le vruchten kbed ■4 jaargetijden f rwol/100% katoenen tijk deel 2:450 gr./m2 lits Tissue servetten^** met fraaie ties Noorse sokken irger bellen ent MARKT Wooncomplexen Kamervragen over dodelijke strijker Alexander naar herdenking Rabin Schuldvraag Jol niet van belang Boeren verdacht van illegaal uitrijden mest A wil af van °P uitkering 'vinderen werken «s drugrunner Onderzoek: West-Brabant beste alternatief voor 'Rotterdam' en 'Antwerpen' Anti-tankmijnen en granaat in Zeeuwse grond in de wirwar van autotelefoon abonnementen! Tien orkesten op zigeunerfestival DE GIDS in 09/11 t/m 13/111995 s voorraad strekt ivoorbehouden. Ji perziken, |hijven, paya, 580 ml. 2-delig extra laag, 220 cat. jumeaux, I MM Fl 240cm.br. T -drie-laags MM -33x33cm. Iww |.\ouei) species 40x50cm. JA All* 10 verschillende afbeeldingen - 50% wol/ 40% poyamide/ 10% viscose - maten 37/38 - 45/46 j. -inde kleuren grijs, blauw of beige )0 JUdi-markten in Nederland tfe JAARGANG ouderen nodig «m Na de eeuwwisseling let Zeeuws-Vlaanderen over 1/ nieuwe woonzorgcomplexen ,Ir ouderen kunnen beschik- L Ook moeten er twintig wijk- 'teunpunten gevestigd worden, g ij nodig, omdat het aantal ouderen van boven de 65 in het j,ar2015 met 25 procent is geste- l'ïle zeeland - c1 DE STEM Van onze correspondente Tel Aviv - Vlak na de begrafe nisplechtigheid van Israëls premier Yitzhak Rabin, afge lopen maandag in Jeruzalem, is koningin Beatrix enkele minuten zoek geweest. De vorstin werd uiteindelijk in haar auto teruggevonden. Haar spontane reactie op dit voor Israël beschamende incident was nuchter Nederlands: „Geeft niets hoor, ik begrijp het best." Nadat de kist met het stoffelijk overschot van de Israëlische pre mier ter aarde was besteld op de Herzlberg, moesten de hoge gas ten terugkeren naar de voor hen klaarstaande auto's. Volgens de regels van het protocol zouden ze daarbij door Israëlische veilig heidsmensen worden begeleid. In de droevige verwarring van de haastig geïmproviseerde plech tigheid ging dat blijkbaar mis. De koningin besloot daarop om samen met minister-president Kok en minister van Buitenland se Zaken Van Mierlo te proberen zelf de weg terug te vinden naar de speciale vip-parkeerplaats, maar ze raakte de weg kwijt. Ze kwam niet bij haar auto uit, maar op de militaire afdeling van de begraafplaats. Het duurde enkele minuten voordat ze alsnog haar auto vond. De hevig geschrokken Miriam Shomrat, hoofd van de afdeling protocol van het Israëli sche ministerie van Buitenlandse Zaken, zag haar daar terug. Gezeten in haar auto en in gezel schap van alleen haar eigen lijf wachten. Jk schaamde me vreselijk," aldus Shomrat. „Maar de konin gin vond het kennelijk allemaal niet zo erg. Ze lachte en zei dat 'het niet erg was. Ze bedankte me zelfs voor alles wat we voor haar gedaan hadden. Zo lief van haar!" Koningin Beatrix en prins Claus verblijven sinds gisteren in de Verenigde Staten voor een twee- bezoek. Na een privé- onderonsje met de Amerikaanse president Clinton en zijn vrouw in Washington, woonden ze de officiële opening bij van de Ver meer-tentoonstelling in de National Gallery of Art. Vandaag bezoeken koningin en prins het Nationaal Gezond heidsinstituut in Bethesda bij Washington, waar zij worden geïnformeerd over het erfelijk- heidsonderzoek, en maken zij een rondgang door de Duke Ellington School of Arts, een openbare middelbare school in Washing ton, die veel aandacht besteedt aan kunst- en muziekonderwijs. Het Amerikaanse bezoek wórdt Koningin Beatrix. foto anp afgesloten met een concert in de Concert Hall van het National Symphony Orchestra. Zacht I Inde ochtend eerst kans op nevel of mist. Nel wordt opnieuw een dag met veel bewolking en weinig aid. Plaatselijk kan wat lichte regen of motregen vallen. Het blijft zacht. Alphen - De ontdekking van bensgevaarlijk vuurwerk in Aiphen krijgt ok een politiek vervolg. Gisteren heeft CDA- iamerlid Leers vragen- gesteld ap de ministers Borst (Volksge- zondheid) en Sorgdrager (Justi tie) over de 'doodshoofdstrijker'. Leers wil van de bewindsvrou wen weten of zij de opvatting delen,- dat hiertegen snel moet I worden opgetreden. i zie stad en streek - c1 Den Haag - Prins Willem-Alexa nder en minister-president Kok zijn vanavond in het Concertge- I bouw in Amsterdam aanwezig bij de bijeenkomst ter herdenking van de vermoorde Israëlische premier Rabin. Tijdens de plech tigheid worden toespraken gehouden door de premier, voor zitter Deetman van de Tweede Kamer en ambassadeur Gal van Utrecht - Of scheidsrechter Dick I Jol op door hem zelf geleide wed- I strijden gokte, is niet meer van I belang. Dat meende mr. Uter- I mark, advocaat van de KNVB, I gisteren bij de rechtbank in Utrecht, Daar diende het kort geding dat de Haagse arbiter kgen de voetbalbond heeft aan gespannen. De stelling van Uter- nark leek ook rechtbankpresi- I »ent mr. Broekhoven een beetje vreemd te vinden. zie SPORT - B1 Middelburg - Nog eens zeventig eeuws-Vlaamse boeren moeten ach volgend jaar verantwoorden, Wat ze in 1994 illegaal Belgi sche mest zouden hebben uitge leden. Eerder deze week moesten hegen agrariërs voor de Middel- urgse rechter verschijnen voor hetzelfde vergrijp in 1993. ziezeeland - cl ?en HaaS - Het CDA wil naar meuw sociaal zekerheidsstel- waahn niet langer het recht V s® uitkering centraal staat, ae Phcht tot werken. In de van rfVan het Strategisch Beraad ,.l 0 Partij wordt ook een lans tolitu V00r ?ezins" en familie min De kinderbijslag moet het CDA fors omhoog. ■'ie binnenland - A4 hem®1?."?011 ®rote ëroeP Arn- niffiiM 71, ren wefkt als drug hen rl §ens el6 politie verdie- 100 tot Knderen daar gemWdels 9e "O gulden per dag mee. ren§l vooral Duitse tact Ti61?8'011 met dalers in con- de nniu- eren aanPakken kan ffloeilüi,1* omtlat het zeer Happee °P heterdaad te 1 ZIE BINNENLAND-A3 2 V—rT Luchf.frgygH Van onze verslaggever Groede - Tijdens graafwerk zaamheden aan de Zeeweg in Groede zijn gistermorgen twintig anti-tankmijnen uit de Tweede Wereldoorlog gevonden. De explosieven zaten in een kist. Het Explosieven Opruimings Commando (EOC) is gewaar schuwd en vernietigt de anti tankmijnen zo spoedig mogelijk, aldus de politie. Vorige week werden in hetzelfde dorpje bij een zomerwoning 28 granaten gevonden. Het EOC heeft die vondst inmid dels opgeruimd. Een landbouwer uit het Zuidbe- velandse dorpje Driewegen werd gistermorgen geconfronteerd met een veertig centimeter lange granaat, die hij ontdekte bij werkzaamheden op een perceel landbouwgrond. Ook dit explosief zal door de EOC worden vernietigd. (ADVERTENTIE) Koop uw autotelefoon of handheld bij de specialist. Voor de perfekte seniitel— In Paramaribo worden de voorbereidingen getroffen voor de viering van de.twintigste verjaardag van de onafhankelijkheid van Suriname op 25 november. Een grote schoonmaakbeurt van het stand beeld van oud-premier Pengel hoort daarbij. foto anp VANDAAG IN DEZE KRANT Het befaamde Tata Mirando en nog negen andere zigeunerorkesten spelen op zondag 12 november in het Chassé Theater in Breda. IDEELD INHOUD 4 katernen De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Uitgids deel D RTV-programma's D5 TELECOMMUN/CA TIE DE KRACHT VAN GOEDE COMMUNICATIE Markendaalseweg 329/19/20, Breda. Tel. 076-5208152 Van onze correspondente Tel Aviv - De Israëli sche regering, onder leiding van interim premier Shimon Peres, heeft gisteren besloten een officië le commissie van onderzoek in te stel len naar de omstan digheden rondom de moord op premier Yitzhak Rabin, afge lopen zaterdag. Uit een intern onder zoek van de Israëlische binnenlandse veilig heidsdienst, Shin Bet, is intussen gebleken dat er grove fouten zijn gemaakt op de mier. avond van de aanslag. Het hoofd van de afdeling die verantwoor delijk is voor de beveiliging van de politieke leiders, is inmiddels ontslagen. Drie anderen zijn voorlopig op non-actief gesteld. Vooral tijdens en na de moord aanslag zijn de gorilla's, zoals de veiligheidsmensen in Israël wor den genoemd, zwaar in gebreke gebleven. Yigal Amir, de dader van de moordaanslag, was, zoals ook tal van andere omstanders, in staat geweest zonder een enkel probleem de parkeerplaats te Een berg van bloemen bedekt het graf van Rabin. Elke dag komen nog hon derden Israëli's naar de Herzlberg ter nagedachtenis aan de vermoorde pre mier. foto anp Tijdens de snelle rit richting zie kenhuis werd Rabins chauffeur op verschillende plaatsen opge houden bij politieversperringen. Zijn uitleg over de haast van zijn rit werd niet overal geloofd. Ook niet bij de hoofdingang van het ziekenhuis, waar hij minutenlang werd tegengehouden. Gisteren werden door de Shin Bet weer drie mensen opgepakt die ervan worden verdacht betrokken te zijn geweest bij de moord op Rabin. ZIE OOK BUITENLAND - A5 benaderen, vanwaar de premier moest vertrekken. Pas na het tweede schot had één van de vei ligheidsagenten zich over de pre mier heen gegooid. Het derde schot raakte de lijfwacht in de hand. Niet één van de agenten had de tegenwoordigheid van geest gehad om, zoals de instruc ties voorschrijven, de dader neer te schieten. Hij werd, nog met getrokken pistool, overweldigd. De ambulances arriveerden pas, toen de auto met de zwaargewon de premier al was vertrokken. Door Willem Reijn Rotterdam - Een nieuwe luchthaven in West-Brabant is het beste alternatief voor de twee bedreigde vliegvelden van Antwerpen en Rotterdam. Een dergelijke regionale luchthaven zou op vijfhon derdduizend tot één miljoen passagiers kunnen rekenen. Dat schrijven twee onderzoekers van het European Institute for Comparative Urban Research (Euricur) van de Erasmus Uni versiteit Rotterdam in het gezag hebbende blad Economisch Sta tistische Berichten, dat vandaag verschijnt. De onderzoekers laten zich niet uit over de exacte locatie. De vliegbasis Woensdrecht is een mogelijkheid, terwijl in het ver leden ook Dinteloord herhaalde lijk is genoemd. Positief De eerste reacties in West-Bra bant zijn voorzichtig positief. „Als gemeente willen wij de ont wikkeling van burgerluchtvaart op het vliegveld Woensdrecht bevorderen," zegt gemeentese cretaris F. Jansen van de gemeente Woensdrecht. „De ontwikkeling van een vliegveld in de zogenoemde Gouden Delta zou veel extra werkgelegenheid kunnen opleveren. Bij Fokker ziet men kansen voor de onderhoudsdochter Fokker Aircraft Services. „Als er regio nale luchtvaartmaatschappijen op Woensdrecht gaan opereren die onderhoud en reparaties bij FAS kunnen uitbesteden, zou dat voor ons een aantrekkelijke gedachte zijn," zegt woordvoer der L. Steijn. Sceptisch In Dinteloord vindt gemeentese cretaris A. van der Corput het bijbehorende werk interessant, maar over het realiteitsgehalte is hij sceptisch. „We zijn in het verleden vaak genoemd in het kader van een tweede nationale luchthaven, maar we hebben nooit een concreet voorstel gezien. Of zo'n luchthaven poli tiek haalbaar is, hangt sterk af van de wijze waarop een derge lijk project wordt gerealiseerd." De onderzoekers, Arjen van Klink en Peter Pol, cpnstateren dat de luchthavens van Antwer pen en Rotterdam niet verder kunnen uitbreiden. De betrokken gemeenten azen op de kostbare gronden van de vliegvelden om nieuwe woonwij ken te kunnen bouwen en bedrijfsterreinen te creëren. Bovendien hinderen de luchtha vens andere uitbreidingen door geluidsrestricties. Samenhang Vanwege de sociaal-economi sche samenhang van de Rijn- Schelde-Delta, het gebied Rot- terdam-Breda-Antwerpen, zou den de luchthavens het best kun nen samengaan in een nieuw te realiseren regionale luchthaven in West-Brabant, schrijven de onderzoekers. Een dergelijk vliegveld is econo misch te exploiteren vanaf vijf honderdduizend passagiers. Rotterdam Airport behandelde in 1994 355.000 passagiers, Deurne 210.000. Van Klink en Pol stellen dat de aansluiting op een hoge-snel- heidslijn een voorwaarde voor het succes van een dergelijke luchthaven is. Omdat het tracé voor de snelle trein binnenkort moet worden vastgesteld, pleit Van Klink er desgevraagd voor om de mogelijkheid van een nieuwe regionale luchthaven in West-Brabant in die beslissing mee te wegen. ZIE OOK ECONOMIE-A7 7103 1 "000218 DONDERDAG 9 NOVEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Van onze Haagse redactie Den Haag - De fractieleiders van de vier grote partijen hebben verzuimd zich goed op de hoogte te stellen van de omstreden opsporingsmethode van het voormalige Interregionaal Recher cheteam Noord-Holland/Utrecht. Daardoor wisten de kamer fracties niet dat de opsporingsmethode helemaal uit de hand was gelopen. Dat viel gisteren op te maken uit de verklaringen van voormalig CDA-fractielei- der Brinkman en oud-minister van Binnen landse Zaken Van Thijn voor de enquêtecom missie. De fractievoorzitters van CDA, WD, PvdA en D66 hadden als enigen inzage in het geheime deel van het rapport van de commis- sie-Wierenga, waarin precies uit de doeken wordt gedaan wat de omstreden opsporingsmethode van het IRT inhield. In het geheime deel van het rap port Wierenga wordt, in tegenstel ling tot in het openbare deel, wel vermeld dat er softdrugs zijn doorgelaten en dat de criminele informant zijn winsten mocht behouden. Ook staat daarin dat het IRT werkte aan het doorlaten van een partij cocaïne. De fractieleiders - lid van de inlichtingen- jen veiligheidscom missie - hebben het geheime deel van het rapport nooit officieel met elkaar besproken. Gisteren bleek bovendien opnieuw dat het ook maar de vraag is of ze het rapport alle vier wel gelezen hebben vóór IÉT Parlementaire enquête het kamerdebat oVer de IRT- affaire. Zo maakte PvdA- kamerlid Staffelen de enquêtecom missie duidelijk, dat zijn toenma lige fractieleider Wöltgens het rapport nooit gelezen heeft. Van Thijn maakte zich gisteren voor de enquêtecom missie daarover kwaad. De frac tievoorzitters hadden met hun kennis over de opsporingmethode uit het geheime deel moeten besef fen, dat de Kamer pas met perso nen kon afrekenen als ze wist om welke methode het precies ging, betoogde Van Thijn. Hij vond het 'onbegrijpelijk' dat de Tweede Kamer bij de behandeling van de IRT-affaire uiteindelijk niet heeft gesproken over de 'kern van de zaak', de opsporingmethode, maar alleen over de verantwoordelijke personen. Voor Van Thijn speelde ook nog een persoonlijk belang een rol. Hij had als burgemeester van Amster dam, in samenspraak met justitie en politie in de hoofdstad, juist vanwege de methode besloten het IRT-team op te heffen. ZIE VERDER BINNENLAND - A3 Van onze correspondent Paramaribo - Oud-premier Ruud Lubbers is volgens de voormalige Surinaamse legerleider Desi Bouterse betrokken bij de drughandel. Hij overweegt daarom de Surinaamse regering te verzoeken om Nederland te vragen om uitlevering van Lubbers. Dit opmerkelijke bericht, dat gisteren in een Surinaams dagblad ver scheen, wordt bevestigd door een woordvoerder van de Nationale Democratische Partij-, waarvan Bouterse voorzitter is. De aanval van Bouterse kan worden beschouwd als een persoonlijke wraakactie voor het feit dat Nederland al jaren pogingen doet hem voor de rechter te slepen op verdenking van drughandel. Met zijn beschuldigingen poogt hij zich niet alleen te revancheren, maar ook de mogelijke benoeming van Lubbers als secretaris-generaal van de Navo te dwarsbomen. ZIE OOK BINNENLAND - A3 Van onze Haagse redactie Den Haag - Minister Sorgdrager (Justitie) wil paal en perk stel len aan feestjes in de bajes. Lee Towers, de Rotterdamse zanger, mag er niet meer optreden. Zeker niet als dat optreden is bedoeld om het ontslag van een gedetineerde te vieren. Dat antwoordt de minister op Towers voor een optreden uit te schriftelijke vragen van het CDA-kamerlid Soutendijk-Van Appeldoorn. Enkele weken geleden trad de Rotterdamse entertainer op in de gevangenis van Norger-Haven. De kosten daarvan, 18.500 gul den, kwamen voor rekening van de gevangenisdirectie. Sorgdra ger schrijft nu dat 'het vertrek van een gedetineerde nimmer een reden kan zijn van een optreden van een artiest'. De minister stelt verder dat de directie overvallen is door het plan van enkele medewerkers van de afdeling Sociaal Kultureel Werk om nodigen. „De afdeling heeft de directie, in een te laat stadium op de hoogte gesteld van de gemaakte afspra ken met het managementsbureau van de zanger. Afgelasting van het optreden zou een schade claim hebben opgeleverd en zou tevens voor grote onrust onder de gedetineerden hebben gezorgd." Sorgdrager belooft Soutendijk dat ze 'administratief-organisa- torische maatregelen' zal treffen, waardoor stafmedewerkers van gevangenissen niet zonder toe stemming van hun directie grote verplichtingen kunnen aangaan. VLIECVELD Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de i daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) I naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. •s?*1 Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 Q kwartaal autom. incassof 86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- 2 gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. S DE STEM. DACBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1