plegenheid I College Hulst: 'Verwachtingen van dorps- en wijkraden te hoog' 'Natuur Kleine Gat behouden' zijn, 'en 2.50 DE STEM Meter voor meter moest veroverd worden DAG KLAPPER Dorpsraad Graauw niet eens met wijziging bestemmingsplan buitengebied 50 AD 50 NBIEDING BROODJES ZEELAND C2 particulieren rger gefeliciteerd Lieve opa en oma "14" november ea en Eric Dekker huis in de krant ensen over de vloer. Tentoonstelling 'Kunst uit de aarde' editie zeeland Internationaal Zware verliezen Ten plattelande Koor uit Hulst op koorfestival ER 1995 70 'pESTBM DONDERDAG 9 NOVEMBER 1995 ens, bedankje, jubileum, e, huwelijk, verloving, ing, prestatie, examen, Abraham enz. per kolom 0,65 incl. BTW rote regel verplicht, to of afbeelding, x 40 mm 26.- incl. BTW. tarieven op aanvraag, rden niet geretourneerd. .312.313 of geef uw tekst ór plaatsing af bij één van ren. Schriftelijke opgaven uitend geaccepteerd, indien s bekend zijn, ook indien uw aling bijgevoegd is. n ons het recht voor teksten af van redenen te weigeren, ver klachten bereiken over de kst behoudt de uitgever zich voor om de naam van de gever bekend te maken. i «onze verslaggever luist - De oorzaak van onte- jitdenheid bij dorps- en wijk- n in de gemeente Hulst meestal in het feit dat de Cwachtingen te hoog ge- jnen zijn. De dorpsraden vaak teleurgesteld dat alle wensen in snel tempo l^rvuld kunnen worden, maar heeft er gewoon- weg geen geld en mankracht voor. Burgemeester en wethouders zeggen dat in hun antwoorden op de algemene beschouwingen, waarin verschillende raadsfrac ties aandacht vroegen voor de dorps- en wijkraden. Het college stelt nadrukkelijk dat dorps- en wijkraden een belang rijke rol spelen in de gemeen schap. „Ze zijn aanspreekpunten voor de bevolking." Ze zetten zich in voor de leefbaarheid van hun dorp of wijk. Volgens B en W probeert de gemeente dan ook al le informatie toe te spelen die van belang is voor het goed functio neren van de dorpsraden. B en W laten zich niet uit de tent lokken over een gezamenlijke brief van enkele fracties aan de dorpsraad St.Jansteen. Daarin spraken de fracties hun afkeu ring uit over gesprekken die de dorpsraad heeft gevoerd met de PvdA en D66, „Het staat naar on ze mening iedereen vrij om con tact op te nemen met de besturen van de dorpsraden," aldus B en W. „Het college verbiedt niets en heeft ook niets te verbieden." Op dit moment zijn er acht dorps- en wijkraden actief in de gemeente Hulst, die jaarlijks ie der over een bedrag van 1.000 gulden kunnen beschikken. Als er bijzondere activiteiten zijn, kunnen ze een beroep doen op een extra bijdrage. Naast de dorpsraden in Clinge, Graauw, Heikant, Nieuw-Namen en St.Jansteen zijn er in de kern Hulst ook nog drie wijkraden ac tief. Dat zijn de wijkraden Den Dullaert, Binnenstad en Hulst- Zuid. Pogingen om ook in de wijk Moerschans een wijkraad op te richten zijn, zo laten B en W we ten, mislukt. Er hebben zich na melijk te weinig personen aange meld om een bestuur te kunnen vormen. „Initiatieven vanuit de wijk zijn welkom," aldus B en W. w onze verslaggever Graauw - De dorpsraad van Graauw wil dat het Kleine jat bij de Graauwse Kreek in het herziene bestemmings- ,lan buitengebied weer als natuurgebied wordt aange- jiiid. Dat schrijft de raad in een brief aan het college van burgemeester en wethouders van Hulst. Bemt van de Eeden in Hoeven Bouali in Oosterhout. de Jong in Lepelstraat. eerd. Stefan. Miegielsen van harte gefeliciteerd met uw 45 jarig huwelijk door Cordez en Annabel 4_ Ad, je gaat balen wantje gaat de vijftigers inhalen! Jarigeticomiro banketbakker in Hoek ilendijk 9, Hoek, P115:44129t ar weet van wanten en kranten. Dt dorpsraad is een van de tach- jj bezwaarmakers op de tweede «sie van het bestemmingsplan buitengebied. Met dit plan wil de itneente duidelijk aangeven wat I tel en wat niet kan in de buiten- 1 «ebieden. li het plan staat dat het Kleine I Cal verandert van een zogenaa- Be N-bestemming (natuurge bied) in een Ar-bestemming (agrarische randzone). Dat is te gen het zere been van de dorps- uad die de wijziging 'moeilijk seneus kan nemen'. „Hetwegbe- stemmen van het Kleine Gat wij- ai wij af," aldus de dorpsraad, omdat in het dorpsplan, door het college is sa- en door de gemeente- is vastgesteld, wordt ge- van het in oude staat van het Kleine Gat." De dorpsraad vindt dat de plotse linge koerswijziging van de ge meente 'zeer ongebruikelijk en onverklaarbaar' is. „Er wordt geen enkele inhoudelijke onder bouwing gegeven voor de be stemmingswijziging." Hei Kleine Gat is enkele jaren ge leden volledig gedempt. Volgens de gemeente bevat het dorpsplan inderdaad een aanzet tot herstel Van onze correspondente Teraeuzen - In het Churchillhotel vindt zondag een eendaagse ex positie plaats van mineralen en (edelstenen onder de titel 'Kunst uit de aarde'. De tentoonstelling is opgezet door het kristallenmuseum in Knokke en heeft tot doel wat meerbekendheid aan dit museum te geven. fr zijn honderden soorten kwartskristallen, waaronder de <oze kwarts te bewonderen. Ook ie bergkristallen in verschillende vormen uit Zuidoost-Azië en Afrika zijn aanwezig. Naast de stenen in oorspronkelijke vormen bjn allerlei bewerkte stenen te zien die gebruikt worden als sie raad. Pronkstuk van de tentoon stelling vormt een enorm kristal iat voor rituele doeleinden werd gebruikt in het mysterieus ver zonken Atlantis. Verder Celestite en Amethist in de vorm van geo- des, Jade uit Birma, BoedSia- Wdjes in Lapis en Malachiet, luamarijn en de citrienrobijn Zimbabwe. Pe ^positie is zondag te zien in M Churchillhotel tussen 10.30 en 17.30 uur. Sadactie geuzen: Zuidlandstraat 32, el' 5-645769 a* 0115-645742. j Srtwen: Peter Oggei (editie- t. eter van den Assem, H.,"kvuan c°oten, Rein van der Euaèn w0ld de fuysseleijr, l 9ene Verstraeten. I 273e7nnK'f0kstraat 1-tel- °113- 0113-273701. '^ggeved" Maas(provincie" I 3?277nS<eenstraat 14'tel- 0114" /ed"°'fax 0114-372771. éSfl r!»ieni,Frank De'i <P|V- ed- Ger'ach Hochstenbach. teedactie Zeeland: «iKoomen tel v,nam Vf'ï- °115 - 645751 ■zondag 0115645753 feantie-exploitatie Tern en ZVK tefen'Zuidlandstraat32, Veteoe"n fax 0115-645741 Martin R,r°0 9ers: SlviaBroekhe'privé0115-563976' 452732 ®kh°ven, privé 0115- °'15-5623S4S Din™ers' Privé Edfc0°rdigers: 314570, Maerianvnde'privé0114- "114-316755 erstraeten privé I nSsÏÏei(l5r; Narrie Muur- °ns, pnve 076-5020894 °Peningstijden: 8-30 -17.00 uur van de oude situatie. „Maar zoals het zich nu laat aanzien, is het de vraag of dat te realiseren is. Gelet op die onzekerheid is het voorba rig het Kleine Gat als natuurge bied aan te duiden," aldus de ge meente die overigens een derge lijke bestemming in de toekomst niet uitsluit." De dorpsraad in een reactie: „Dat het Kleine Gat gedempt is en dat de toestand van de Graauwse Kreek abominabel is, is vooral te wijten aan het feit dat het huidi ge bestemmingsplan niet is ge handhaafd. Een ongehoorde zaak, zeker in het licht van de zwaarte die bestemmingsplannen hebben in Nederland." Wethouder G. van de Voorde in een reactie: „Het bestemmings plan gaat uit van een inventarisa tie van dat moment. En dat geeft meer aan dat het om een soort landbouwgebiedje gaat. Wij keu ren het niet goed dat het Kleine Gat gedempt is. Maar we kunnen als overheid iemand niet gelasten het gebied in de oude staat te her stellen." Secretaris W. van Passel van de dorpsraad van Graauw bij de Grauwse Kreek. De dorpsraad wil het gebied behouden als natuurge bied. FOTO WIM KOOYMAN HET EERSTE Canadese Leger landde op D-Day - 6 juni 1944 - op het strand dat de codena- maam Juno droeg tussen de ste den Courseuilles en Saint-Au- bin. Het Canadese aandeel in de strijd die dag kan volledig ge noemd worden: de Luchtlan dingsbrigade was gedropt voor de aanval begon, er namen een infanteriedivisie een tankbriga de aan deel, de Canadese marine was er met landingsvaartuigen, torpedobootjagers en fregatten en vanuit de lucht ondersteun den Canadese jagers en bom menwerpers de acties. Die dag werden er 1000 Canade zen door dood of verwonding uitgeschakeld. Op een totaal van 10.274 geallieerde manschappen is dat 9,7 procent. De Duitsers zouden die dag 9.000 man verlo ren hebben. De strijd verliep ui terst moeizaam: Caen werd op 9 juli genomen, 33 dagen later dan het oorspronkelijke plan voor zien had. Op 25 juli werd de aanval op Fa- laise ingezet. Aan het eind van de dag restte het regiment Black Watch nog maar vijftien man. Dat betekende dat er vijftien honderd anderen uitgeschakeld waren, van wie 500 gesneuveld. Op 29 augustus was de strijd af gelopen; de Duitsers hadden in Normandië hun grootste neder laag moeten incasseren, de geal lieerden hadden 206.000 man schappen minder om in te zet ten, zoveel waren er gesneuveld, gewond of vermist. Het Canade se aandeel daarin bedroeg 10.444, waarvan er 5021 gesneu veld waren. Het Canadese Eerste Leger was een internationale strijdmacht. In juni 1944 werd de Eerste Poolse Pantserdivisie onder Ca nadees bevel geplaatst; er dien den Amerikaanse eenheden bij, de Prinses Irenebrigade en een Belgische brigade waren er bij ingedeeld, de Eerste Tsjecho- Slowaakse Onafhankelijke Tankbrigade en verschillende Britse eenheden als het Eerste en het 30e Corps, de 79e Tank brigade en de 52e Lowlanddivi- sie. De Canadese strijdmacht trok Op een plaat bij het Dorpshuis omgebouwde r.-k. lagere school zijn de namen vastgelegd van de slachtoffers die vielen bij de bevrijding van Hoofdplaat en ook de namen van hen die op andere da ta sneuvelden. foto camile schelstraete op langs de Franse en Belgische kust richting Zeeuws-Vlaande ren. Aan de rechterflank lag het Eerste Britse (Leger(korps). Na 20 augustus verliep de opmars vrij snel en op 4 september kre gen de Britten Antwerpen in handen. Daarna begon het fout te gaan. De Canadezen bevrijd den op 12 september Brugge, maar daags daarna liepen ze vast tegen de waterlinie en de versterkingen van en bij de Af- leidingsvaart en het Leopoldka- naal. Duitse troepen, waaronder nagenoeg het gehele 15e Leger verschansten zich achter die ka nalen en achter De Braakman. Op 20 september zuiverde de Eerste Poolse Pantserdivisie Oost-Zeeuws-Vlaanderen ten noorden van AXel en Hulst en ten oosten van het Kanaal van Gent naar Terneuzen. De strook tussen genoemd kanaal en De Braakman werd op 21 en 22 spe- tember door het Regiment Ar gyll Sutherland Highlanders of Canada veroverd. West- Zeeuws-Vlaanderen - Festung Schelde-Stid met 'Brückenkopf Breskens' - bleef hermetisch en vooralsnog onneembaar afge grendeld, verdedigd door de 64e Divisie onder generaal Knut Eberding, die daarmee werd op geofferd en afgeschreven. Aanvallen op het enige zwakke punt, de sector tussen Leopold- kanaal en Zwartesluisbeek enerzijds en de zuidpunt van De Braakman anderzijds, leverden alleen maar zware verliezen op. Het was duidelijk dat langs die kant de 'Scheldt-pocket' niet te nemen was. Hoe dan wel? De Duitsers in de rug aanvallen. Nu moet echter eerste verteld worden dat nadat de Engelsen Antwerpen veroverd hadden, ze er de riem afgooiden. Ze trokken niet langs Putte, Ossendrecht en zo Nederland binnen, ze namen een rustpauze. Hadden ze door gezet, dan hadden ze de flesse- hals Kreekrakdam af kunnen sluiten en had in West-Zeeuws- Vlanderen het 15e Leger onder generaal Gustav von Zangen vast gezeten. Het liep anders: zeg maar gerust dat onder de ogen van de gealli eerden Von Zangen zijn hele le germacht - 85.000 man, met vol le uitrusting, 6100 voertuigen, 600 kanons, 6000 paarden en 5000 fietsen, waaronder vele van ons - de Westerschelde kon overzetten en lang Bergen op Zoom ontsnappen. Was de Kree krakdam afgesloten geweest dan was een eventuele ontsnapping alleen nog langs Schouwen mo gelijk geweest. Een geallieerde domheid van de eerste orde - ze ker- maar wellicht een geluk voor de Canadezen. Veronder stel dat ze die tegenstander er in West-Zeeuws-Vlaanderen, op Walcheren en Zuid-Beveland ook nog bij gehad hadden! Zoals gezegd: aanvallen in de rug bleef de meest haalbare mo gelijkheid. In de nacht van 9 ok tober landden de geallieerden op twee plaatsen: westelijk van de monding van De Braakman en oostelijk van Hoofdplaat. Het werd een moeizame strijd. De Duitsers hadden de opdracht tot de laatste man en de laatste ko gel Antwerpen uit geallieerde handen te houden. Die opdracht voerden ze nauw gezet uit, de geallieerden vor derden dan ook langzaam: in Hoofdplaat hadden ze twee da gen nodig om van de rand van het dorp tot aan het gemeente huis te komen, alles tezamen een paar honderd meter van elkaar gelegen. Het kostte het dorp 16 burgers lachtoffers. Op een plaat die vroeger aan het gemeentehuis zat en tegenwoordig aan de tot Dorpshuis omgebouwde r.-k. la gere school, zijn hun namen vastgelegd, samen met die van slachtoffers van een eerdere da tum. - HOOFDPLAAT 14 October 1944 bevrijd door de Canadezen. Hierbij vielen (wij zetten ge makshalve de datum eerst): 15 Sept. 1944, M.J. Bogaard, 50 jaar; J. Ocke, 50 jaar; P. Ocke, 18 jaar; A. Ocke, 12 jaar; W. Ocke, 10 jaar. 8 Oct. 1944, E.F. Mar tens, 44 jaar; S.L. Martens, 48 jaar; A.F. Molet, 78 jaar. 9 Oct. 1944, Ch.L. de Smit, 43 jaar; R.S. de Meijer, 63 jaar; Ch.A. van de Velde, 36 jaar; A.P. Pijc- ke, 12 jaar. 10 Oct. 1944, Th.P. Langeraert, 27 jaar; Ch.L. van Voren, 30 jaar; G.F. Mollet, 27 jaar; H.W. van Haneghem, 36 jaar. 13 Oct 1944, A. de Roover, 79 jaar. 14 Oct. 1944, Ch. Tang- he, 28 jaar. 17 Oct. 1944, P.J. de Bie, 57 jaar; P. Cornells, 42 jaar; A. Cornells, 2 jaar. 15 Sept. 1944, J.Th.H. de Poorter, 4 jaar. ALS IK IN EEN kran tenkop het woord 'boer' aantref, of één van de vele eufemismen, zoals 'agrariër' of 'landbouw ondernemer', dan is men van mijn levendige aandacht verze kerd. Dat vindt zijn oorzaak in mijn vroegere jeugd, met name in het lager onderwijs van die tijd. Van industrialisatie was toen nog geen sprake. Nederland was een typische landbouwna- tie. Onze koloniën, een onge kende bron van rijkdom, kon den daarop maar weinig afdin gen. Wij leerden liedjes waarin de boer en zijn stiel werden be zongen. Talrijk waren de les sen over wat er allemaal op en rond de boerderij te zien en te beleven viel. In elk klaslokaal hingen grote, kleurige wandplaten waarop het boerenbedrijf in volle actie was afgebeeld. Kinderen van rijke boeren vormden de aris tocratie van de school. Uit hun rijen kwamen de vlijtige en deugdzame steunpilaren der kerk, ja zelfs de priesters en de nonnen, voort. Wie het boerenleven van van daag de dag wil bedrijven, wordt daar diep treurig van. Zeeland, ooit een landbouw- provincie bij de gratie Gods, biedt nog slechts aan enkele procenten van de bevolking emplooi in de vrije natuur. De boer is een zeldzame verschij ning geworden, een bedreigde diersoort. De landbouwprijzen zijn een lachertje, terwij] de ei sen die de overheid aan de boeren stelt steeds kostbaar der investeringen vergen. De boer is een zielepoot aan het worden. In Numansdorp woont een ambitieuze vrouw, die wat wil doen aan de kwalijke reputatie van wat eens het meest vitale volksdeel in den lande was. Ze heet Heieen Grimberg. Ont houd die naam. „De boer?" vraagt ze polemisch in een dag bladinterview, „dat is toch die man met flaporen die op klom pen loopt en in een vierkant huis naast een hooiberg woont?" Helen poneert haar komische boerenprofiel om aan te geven hoe de stedeling over de land bouwer. respectievelijk vee boer denkt. Ze wil, zegt ze. met een alert pr-programma. dat profiel veranderen. Dat kost een miljoen of tien, op te bren gen door de boeren - 100 de man. Als je Heieen haar gang laat gaan, kan het imago dat de boer in de ogen van de consu ment heeft, in een jaar of tien veranderen in het beeld dat ze bij Philips van Jan Timmer hebben. De boer als een mana ger, een voortrekker van 's lands economie. Arme Heieen en arme boeren. Het tij zit tegen. Analyseer bij voorbeeld de tv-reclame eens. waarin de boer figureert. De Staatsloterij beeldt hem af met klompen vol stront en een ge butste melkbus in een gloed nieuwe Porsche. Gaat het om kaas, dan wordt ons een dia loog voorgeschoteld waarin vader en zoon een dialoog voe ren, die tot een ander conclusie kan leiden dan dat dit tweetal zijn schoolgeld terug moet gaan halen. De belachelijke domoor in ca baretvoorstellingen spreekt onvermijdelijk een dialect dat wij met het platteland moeten associëren. In tv-spelen is het niet anders. Het Boertje van Buut'en is een even muurvast stereotiep als de alerte en rad pratende goochemerd met zijn plat randstads. Doe daar maar eens wat aan! Ik vind het geweldig als het imago van de boer bij de tijd wordt gebracht, maar maak as jeblieft geen spittende, koe- melkende en rooiende intellec tueel van hem. Vóór de boe- renorganisaties door Heieen met een verzoek om een aan loopsubsidie worden bena derd, is het goed te weten dat het natuurlijk imago van de boer niet ligt bij de computer, maar bij het land als zodanig. De boer beheert en beheerst al eeuwen datgene wat wij tegen woordig 'het milieu' noemen. Dit milieu is zijn domein. Hij exploreert het, hij cultiveert het en bewaart het voor zijn nakomelingen. En hij voedt er ons allen mee. Een beetje dankbaarheid en respect zijn hier op zijn plaats. Meer ver langt de boer doorgaans niet eens. Waar vind je zulks nog, anders dan ten plattelande....? THEATER GOES Theater De Korre - Hemelse Woorden - Podium 't Beest - 20.30 uur (ƒ17,50) KLASSIEK MIDDELBURG Carmen (musical) - met o.a. Joke de Kruijff - Stadsschouwburg - 20.00 uur 55) VLISSINGEN Het Zeeuws Orkest - o.l.v. diri gent Ernst van Tiel - m.m.v. Het Zeeuws Philharmonisch Koor, Mi randa van Kralingen (sopraan) en Hans van Heiningen (bariton) - De Schelde, Sequentia uit het requiem - i.k.v. Gerard von Brucken Fock- herdenking - St. Jacobskerk - 20.00 uur 22,50) POP EN JAZZ VLISSINGEN The Blind Boys of Alabama (gos pel, blues en soul) - Arsenaaltheater -20.00 uur (ƒ40) DIVERSEN WESTDORPE Kaarting - Concordia -13.30 uur OSSENISSE Koersbal - Hof ter Nesse - 14.00 uur AXEL Kaarting - Gregoriuscentrum - 14.00 uur Sport overdag instuif - 't Spor- tuus - 13.30-15.00 uur - vanaf 16 jr (ƒ3,-) KLOOSTERZANDE Kaarting - café De Kastanje -19.30 uur HENGSTDIJK Vleeskaarting - café 't Jagershuis - 14.00 uur CLINGE Pergamano, hobbymiddag - AN- BO - Malpertuus -13.30 uur Biljarten en gymnastiek - Mal pertuus (KBO) -15.00 uur HEIKANT Schieting - KBO - 't Heike -13.30 uur LAMSWAARDE Schieting voor bejaarden - café De Vier Jaargetijden -13.30 uur GRAAUW Kaarting - Gemeenschapshuis - 13.45 uur OOSTBURG Lezing over cartografie met dia's - J. Bossu uit Assebroek - Den Hoekzak - 20.00 uur KORTRIJK Classic Beurs - deelname door ge schenkenhuis Petra van Geyt uit Hulst - thema I Lirici, Muranoglas- collectie - Hallen - 11.00-20.00 uur (t/m zo) FILMS GOES Grand Theater 20.00 uur Waterworld HULST De Koning van Engeland 20.00 uur Nine Months 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Seven 20.00 uur Assassins 20.00 uur Apollo 13 MIDDELBURG Cinema - 20.00 uur Antonia VLISSINGEN Alhambra 1-2-3-4 20.00 uur Assassins 20.00 uur The Net 20.00 uur Seven 20.00 uur Species BRUGGE Kennedy Complex 20.00 uur Braveheart 20.00 uur The madness of King George 20.00 uur The Bridges of Madison County 20.00 uur Assassins KNOKKE Beverly Sereens 20.00 uur Apollo 13 20.00 uur Waterworld 20.00 uur Assassins 20.00 uur The Net Van onze correspondente Hulst - Het Gemengd koor Good Company uit Hulst neemt za terdag 11 november deel aan het koorfestival in de Doelen in Rotterdam. Good Company heeft onder leiding van Filips Pieters een breed reper toire opgebouwd. Het koor is jaren geleden opgericht met het doel de erediensten te verzorgen als Blaauwe Hoeve koor in het verzorgings- en verpleeghuis in Hulst. Onder leiding van Pieters is men zich steeds meer gaan oriënteren op andere koormuziek en de deelname aan het festival is hiervan het bewijs.

de Stem | 1995 | | pagina 17