franse premier Juppé krijgt 'vechtkabinet kennis ;eT noöeflbi Verjaardag revolutie triomf communisten Aanwijzingen voor complot achter moord jgTEMBUITENLAND OMMENTAAR Italiaanse koninklijke familie mag terugkomen LAND KORT BUITENLAND KORT Bomalarm vliegtuig Portugal wil Oosttimorezen opnemen Gewonden bij gasexplosie in Frankrijk Aanslag op Haïtiaanse politici Tsjernobyl moet nog vijftien jaar mee Antwerps Sportpaleis in geldnood WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 DVEMBER 1995 A4 Hij wordt verantwoordelijk geacht voor de stakingen van de laatste tijd. Er zijn vier nieuwe bewindslieden tot de regering toegetreden. Zij staan vooral bekend als Juppé- getrouwen. Van een opening naar de aanhang van ex-premier Bal- ladur (partijgenoot en rivaal van Juppé en Chirac) is echter nauwe lijks sprake; zijn volgelingen zijn niet uitverkoren. Het snelle aftreden van Juppé-1 en de weinige vernieuwingen in zijn tweede kabinet is voor poli tieke waarnemers een teken dat de sfeer in de regeringsploeg niet meer te houden was. Juppé wil met een kleinere, meer solidaire ters Elisabeth Hubert (Gezond heidszorg) en Colette Codaccioni (Sociale Verzekeringen) is veel zeggend. Volgende week is er een belangrijk kamerdebat over de toekomst van de volksverzekering Sécurité Sociale, waaruitde ziek tekosten, pensioenen en uitkerin gen betaald moeten worden. Die Sécurité Sociale is al jaren ver liesgevend. Er zijn grote bezuini gingen nodig, en extra heffingen, om de tekorten te dekken. Beide bewindslieden voldeden volgens premier Juppé niet. Vandaar dat er volgens hem tijdens het kamer debat acties te verwachten zijn. Ook minister Puech van Ambte narenzaken is naar huis gestuurd. ven in handen van de oude bewindslieden. Zo is Toubon bevestigd op Justitie, Bayrou op Onderwijs, Millon op Defensie, Pons op Transport en Hervé de Charette op Buitenlandse Zaken. „Deze verandering stelt niets voor. Ik hoop dat de onvrede onder de Franse bevolking geen plaats maakt voor wanhoop," luidde het commentaar van de leider van de socialistische oppo sitie, Lionel Jospin. Juppé-2 lijkt als twee druppels water op het eerste kabinet. Met dien verstande, dat het aantal vrouwelijke bewindslieden is teruggebracht van 12 naar 4. Vooral het vertrek van de minis gaf gisteravond de prioriteiten aan van zijn 'vechtkabinet', dat 'homogener is dan mijn eerste kabinet. Er moet orde op zaken worden gesteld'. De hervorming van de sociale voorzieningen, de vernieuwing van de overheid en het terugdrukken van de tekor ten, een nieuw belastingstelsel en de stedelijke integratie zijn de kernpunten van het kabinetsbe leid. Wat betreft dat laatste kondigde Juppé aan dat er 'belastingparad ijzen' komen in de probleemvoor steden. Bedrijven die zich daar vestigen zullen geen sociale lasten hoeven af te dragen. De belangrijkste ministeries blij Premier Juppé foto ap club gaan werken, nu de komende weken belangrijke debatten wor den gehouden. Door Aart Heering Rome - Victor Emanuel IV, de zoon van koning Umberto II, mag volgend jaar met zijn familie Italië weer binnen. De commissie voor constitu tionele aangelegenheden van de Italiaanse Senaat heeft gisteren met algemene stem men een motie aangenomen, waarin de afschaffing wordt bepleit van het bewuste arti kel uit de uit 1948 stammen de grondwet. In dit artikel wordt de de mannelijke afstammelingen van de koning de toegang tot Italië verboden. In de afgelo pen jaren is van verschillen de politieke kanten er al voor gepleit om een einde te maken aan de ballingschap van de Savoia's. Tot nu toe stuitte dat echter op verzet van links. Maar nu heeft ook de progressieve fractieleider in de Senaat, Salvi, verklaard dat de verbanning uit de tijd is. De koninklijke familie zal waarschijnlijk volgend jaar, een halve eeuw na de afschaffing van de monar chie, terug kunnen keren. De meeste Italianen zal dat ove rigens weinig kunnen sche len. De monarchistische beweging telt slechts 200.000 sympathisanten, die ook nog eens hopeloos verdeeld zijn tussen aanhangers van Vic tor Emanuel en zijn neef Amedeo, de hertog van Aosta. ten in de marge zal terugdringen. „Wij zijn er zeker van dat Peres het vredesproces zal voortzetten. Hij heeft ons al laten weten dat dit een onomkeerbare weg voor Israël is," zei de algemeen secretaris van de Palestijnse Autoriteit, die de autonome gebieden bestuurt. Peres had de Palestijnen en de wereld al snel na de dood van Rabin verzekerd dat het vredes proces absoluut doorgaat. De onderhandelingen over uitbrei ding van de Palestijnse autonomie zijn al hervat. De hergroepering van het leger op de Westelijke Jordaanoever, die na de moord was opgschort, zou gisteren al weer verder gaan. Volgens het akkoord van Washington moet de Palestijnse autonomie op de Wes telijke Jordaanoever zich geleide lijk uitbreiden. Volgende week krijgt het district Jenin zelfbe stuur. Peres' taak is geen gemakkelijke. Hij moet de centrum-linkse coali tie bijeenhouden en zichzelf in een gunstige positie manoeuvreren voor de algemene verkiezingen van oktober. Daartoe moet hij de bevolking tonen dat hij naast zijn aloude droom om van zwaarden ploegscharen te maken in staat is de veiligheid te verzekeren. Een halve eeuw lang dienden hij en Rabin de verdediging van hun land, maar Rabin lange tijd in uniform en Peres vanachter het bureau. Joodse kinderen in Jeruzalem lopen langs een muur, waarop een rechts-extremistische Israëlische organisatie leuzen heeft gekalkt. De tekst: 'Rabin betaalde de prijs voor de 'vrede', Peres is de volgende'. En: 'Peres is een volgeling van Hitier'. foto epa Door Willy Werkman Tel Aviv - Heeft Yigal Amir, de 27-jarige joodse student die zaterdagavond in Tel Aviv Israëls premier Yitzhak Rabin ver moordde, alleen gehandeld? Of is er spra ke van een religieus-politieke samenzwe ring tegen het leven van Israëls leiders? De Israëlische politie en de binnenlandse vei ligheidsdienst, de Shin Bet, zullen in de komende dagen arrestaties verrichten onder de leiders van extremistische groeperingen en de hand leggen op onder andere pamfletten, die de afgelopen maanden hebben opgeroe pen tot het vermoorden van Rabin en zijn minister van Buitenlandse Zaken Shimon Peres. Hoewel Yigal Amir onmiddelijk na zijn arres tatie had gezegd dat hij alleen had gehandeld, heeft inmiddels zijn broer Hagai voor de rechtbank in Tel Aviv bekend hem bij de voorbereidingen voor de aanslag te hebben geholpen. Zaterdagavond al, onmiddelijk na de aanslag op Rabin, was het duidelijk dat ook anderen van de plannen van de broers Amir moeten hebben geweten. Bij de Israëli sche televisie kwam een anoniem telefoontje binnen van een man, die zei te spreken namens de tot dan toe onbekende 'Organisa tie van joodse wraak'. Uit de stroom informatie die de veiligheids autoriteiten de afgelopen dagen verzameld hebben, zou gebleken zijn dat Yigal Amir heeft gehandeld in het kader van de fascis- tisch-racistische organisatie Kahane Chai. Zijn naam is ook verbonden met een andere van het vredesproces met de Palestijnen kon den tot nu toe ongehinderd zeggen dat Rabin en Peres uitgeschakeld moeten worden. Er is niet opgetreden tegen een groep rabbij nen, die nog enkele weken geleden in Jeruza- lemse synagogen pamfletten liet verspreiden met de tekst van een gebed, waarin de 'Enge len van de dood' werden opgeroepen om de premier te treffen. Op de dag na de moord aanslag op Rabin werden in Jeruzalem ande re pamfletten verspreid, waarin de dood van Rabin werd geprezen. Voorbijgangers voeg den de naam van de nu plaatsvervangende premier Peres toe aan die van Rabin op aan plakbiljetten van de gemeente Jeruzalem. Daar werd ook jonge Israëli, die extremisten vroeg waarom ze him vreugde uitten over Rabins dood, uit zijn auto gesleurd en in elkaar geslagen. Pas nu beginnen de Israëli's zich te verdiepen in de vraag waarom niet eerder het gevaar is ingezien van extreme elementen, die vooral de afgelopen twee jaar uit het rechtse kamp zijn gegroeid. Elementen die zich niet alleen binnen het kader van de wet tegen de vredes politiek van Rabin verzetten, maar - zoals nu is gebleken - ook in staat zijn tot politieke moord. Rabbi Yoel Ben Nun van de joodse nederzetting Efrat heeft gisteren gezegd dat er niet één Yigal Amir is, maar honderden. Hij is een van de weinige joodse religieuze lei ders, die heeft opgeroepen tot een diep en eer lijk gewetensonderzoek. Hij is daarvoor tele fonisch onmiddellijk bedreigd. „Ik ben er niet zeker van dat we het ergste hebben gehad," is zijn waarschuwing. extremistische groepering, Eyal, waarvan hij lid was. De leider van Eyal, Avishai Raviv, is inmiddels ondergedoken. Benjamin Kahane, de leider van Kahane Chai, heeft gezegd: „Ik verwacht dat de politie me komt halen. Ik heb mijn spullen al klaarliggen. Maar ook als dat gebeurt, zullen mijn aanhangers doorgaan op de weg, waarin we geloven." Zowel Eyal als Kahane Chai is een afsplitsing van de fameuze Kach-beweging, die in de jaren '80 is opgericht door de later in New York vermoorde rabbijn Meir Kahane. Benja min Kahane, zijn zoon, heeft gezworen het werk van zijn vader voort te zetten. Hij woont in de joodse nederzetting Tapouah op de Wes telijke Jordaanoever, waar aanhangers van de Kahane Chai-beweging zaterdagavond, na het bekend worden van de moordaanslag op de premier, vrolijk zingend het glas hieven. Zowel Kach als Kahane Chai werd twee jaar geleden, na de moordaanslag van Baruch Goldstein op biddende Palestijnen in de mos kee van Hebron, buiten de wet gesteld. Aan vankelijk optredend onder de naam Eyal zet ten de extreem religieuze en ultra-rechtse lei ders hun activiteiten al snel weer ongehin derd voort. Activisten organiseerden regel matig zomerkampen, waar jongeren werden getraind in het gebruik van wapens. Terwijl minister van Binnenlandse Zaken Ehud Barak deze week al heeft gezegd dat de - voor zover bekend - acht extremistische bewegingen moeten worden 'verpletterd', buigen de autoriteiten zich nu over de vraag of de vrijheid van meningsuiting niet wat aan banden moet worden gelegd. Tegenstanders Buitenlandse Zaken. Premier Kok zei dat de moord op Rabin ook ons land 'in diepe rouw' heeft gedompeld. Hij noemde Rabin 'een groot man die zich volledig wijdde aan langdurige vrede en verzoening. Hij viel als slacht offer van de haat'. Wenen (rtr) - Een Jordaans vlieg tuig op weg van Amsterdam naar Amman heeft gisteren na een bomalarm een tussenlanding gemaakt in Wenen. De Oosten rijkse politie heeft geen bom gevonden. Het alarm kwam toen het toestel al op weg was. Toen het toestel boven voormalig Joegoslavië vloog, ontvingen de Jordaanse autoriteiten een bericht over een bom aan boord. De piloot moest terugvliegen naar Wenen. Het toestel had 229 passagiers aan boord. Een verband met de aan wezigheid van koning Hussein in Jeruzalem bij de begrafenis van Rabin is tot dusver niet gelegd. Lissabon - Portugal is bereid de acht Oosttimorese jongeren op te nemen die zich gisteren in de Nederlandse ambassade in de Indo nesische hoofdstad Jakarta hebben verschanst. Dat heeft het ministerie van Buitenlandse Zaken in Lissabon bekendgemaakt. De acht hadden asiel in Nederland aangevraagd.De acht drongen het door Indonesische agenten bewaakte ambassadeterrein bin nen. Een woordvoerder van de ambassade zei dat zich daarbij een kleine vechtpartij voordeed. De asielverzoeken werden doorgege ven aan Den Haag, zo bevestigde het ministerie van buitenlandse zaken. Libourne - Bij een explosie die kennelijk was veroorzaakt door een gaslek in een school in het Franse St-Medard-de-Guizieres zijn gisteren 24 mensen gewond geraakt, van wie 15 ernstig. De explosie deed zich voor op de eerste verdieping van een gebouw met slaapzalen. De autoriteiten zeiden dat de meeste gewonden intern wonende leerlingen tussen de 16 en 18 waren. Meerderen liepen ernstige brandwonden op. De gemeente stelde een nood plan in werking, waarbij ook het regionale ziekenhuis van Bor deaux was betrokken. Port-au-Prince - Bij een aanslag op Haïtiaanse parlementariërs is dinsdag een politicus om het leven gekomen, een andere raakte zwaar gewond. De dodelijke schietpartij vond plaats in een woon wijk van de hoofdstad Port-au-Prince. De vermoorde politicus was een voormalig lid van de veiligheidsdienst van staatshoofd Jean-Bertrand Aristide. Op 17 december zijn in Haïti presidents verkiezingen. De aanslag kwam kort na de beëdiging van de voor malige minister van Buitenlandse Zaken, Claudette Werleigh, tot regeringsleider. Zij volgt Smarck Michel op, die midden oktober aftrad na onenigheid met de president en het parlement over de te volgen economische koers. Helsinki - De kerncentrale in Tsjernobyl draait nog zeker vijftien jaar door ondanks de internationale campagne voor sluiting. Dit heeft directeur Sergej Parachin van de centrale gisteren gezegd in een gesprek met de Finse krant Vasabladet. Het is volgens hem onmogelijk een kerncentrale te sluiten die jaarlijks omgerekend 320 miljoen gulden opbrengt, aan miljoenen mensen stroom levert en aan 25.000 mensen werk biedt. De eerste en de derde reactor van de centrale zijn operationeel. De tweede reactor is na de brand in 1991 in reparatie en gaat volgens plan in 1996 weer draaien. De vierde reactor is in 1986 geëxplodeerd, wat de groot ste kernramp in de geschiedenis veroorzaakte. Antwerpen - Het Sportpaleis in Antwerpen verkeert in grote pro blemen. De vennootschap die het Sportpaleis beheert, vecht tegen een naderend faillissement; de schuld, vooral aan de Anhyp-bank, zou zijn opgelopen tot meer dan vijftig miljoen gulden. De bank heeft zich gewend tot het stadsbestuur van Antwerpen en tot het provinciebestuur die zich beide voor een aanzienlijk bedrag borg hadden gesteld na de hoogstnoodzakelijke opknapbeurt van een aantal jaren geleden. De stad en de provincie krijgen van de bank twee maanden de tijd om respectievelijk 13 miljoen en 8 miljoen gulden over te maken. Onduidelijk is of de stad en de provincie op de eis van de bank zullen ingaan, of dat de rechter er aan te pas moet komen. men hebben bij deze verkiezingen niets te zoeken, want niemand zal op ze stemmen," riep de communis tische lijstaanvoerder Zjoeganov vanaf een podium naast het stand beeld van Karl Marx in het hart van de Russische hoofdstad. Zijn gehoor, dat hem toejuichte en luid applaudiseerde, bestond dit keer niet alleen uit gepensioneerden en nostalgische communisten, maar ook uit veel jongeren. De communistische demonstratie was evenals vorig jaar vooral een protest tegen president Boris Jeltsin en de politieke koers van het Krem lin. „Dit regiem gooit alle verwor venheden overboord en wij jongeren zijn als eersten het kind van de reke ning," zei Slava, een student van 21 jaar die met een stel vrienden de vrieskou had getrotseerd om deze demonstratie bij te wonen. Valentin Stepanov, een gepensioneerde kolo nel met de borst vol onderscheidin gen, kon de jongeren echter gerust stellen. „De kapitalistische golf die Door Kees Elenbaas Moskou - „Rusland verkeert in een pre-revolutionaire situatie die lijkt op de periode voor de Bolsjevistische Revolutie van 1917," zo waarschuwde de com munistische voorman Gennadi Zjoeganov. over Rusland gaat is slechts tijde lijk." „De Sovjet-Unie wordt hersteld en het communisme zal overwinnen", zei Stepanov met gebalde vuist. Na het zingen van de Internationale wees de links-radicale leider Viktor Anpilov de menigte erop dat de ver kiezingen niet voldoende zijn om in Rusland een machtswisseling te for ceren. Dat is volgens Anpilov alleen mogelijk als het volk bereid is tot strijd en ongehoorzaamheid aan de huidige machthebbers. De leider van de Nationaal Bolsjevistische Partij, Eduard Limonov, wist al zeker dat er in Rusland na de presi dentverkiezingen in juni 1996 een nieuwe nationale revolutie zal uit breken. Uit alles blijkt dat de com munisten de overwinning ruiken bij de komende verkiezingen en hun optimisme wordt bevestigd door recente opiniepeilingen. Uit een onderzoek dat gisteren door het persbureau Interfax werd gepubli ceerd blijkt dat 40 procent van de Russen van mening zijn dat de bol sjevistische revolutie 'goed' was voor Rusland. Eenzelfde percentage zegt bij de komende verkiezingen te zullen stemmen op de Communisti sche Partij of haar linkse bondge noot de Agrarische Partij. Een communistische verkiezings overwinning die deze en andere opi niepeilingen voorspellen, is vooral gebaseerd op het toenemende onge noegen onder de bevolking over de sociale gevolgen van economische hervormingen. In de vier jaar dat president Jeltsin en zijn team hun hervormingsprogramma hebben uitgevoerd zijn meer dan 40 miljoen Russen onder de absolute armoede grens beland. „De huidige macht hebbers zijn niet meer in staat om het land te besturen en de onderste lagen van de bevolking verdragen deze armoede niet langer. Zij eisen het herstel van de sociale verwor venheden van het communisme," triomfeert communistenleider Zjoe ganov. De 78e verjaardag van die revolutie werd gisteren een demonstratie van de overwinningsroes die zich van de Russische communisten heeft mees ter gemaakt. Tegenover tienduizen den aanhangers die in Moskou bij een waren gekomen benadrukten de communistische leiders dat 'hun tijd opnieuw aangebroken is' en dat de communisten en hun bondgenoten bij de parlementsverkiezingen op 17 december een absolute meerderheid zullen behalen. „Degenen die zich democraten noe- Moskouse vrouwen zwaaien met portretten van Stalin, foto epa 1995

de Stem | 1995 | | pagina 5