Touwtrekken om gezag over politie De PvdA keert terug naar 'arbeid en kennis' Arafs 'Koeweit' speelt Ruud Lubbers parten Politie praat niet graag met Dijkstal franse wm Melkerts angstvisioenen PvdA wil hardere aanpak werklozen en verslaafden "errioöeflb DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAAR Kamer akkoord met verhoging collegegeld BINNENLAND KORT 'Extra eisen voor weggebruikers' Van den Ende bouwt Amsterdams theater 'Navo moet voorzichtig zijn met Rusland' nESTEM politie Israël v€ Duizenden tel Rabin in amb; WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 Door Hans van den Broek Den Haag - De geruchten in Navo-kringen houden hard nekkig aan: de Amerikanen zijn 'vanwege een affaire' te gen oud-premier Lubbers als de nieuwe secretaris-generaal van de Navo. Op een tweede Willy Claes zitten de Ameri kanen niet te wachten. Zijn zij slechts geïrriteerd omdat een aantal EU-landen waaronder Frankrijk, Engeland en Duits land buiten hen om consensus hebben bereikt over Lubbers als de opvolger van Claes? Of menen zij echt dat Lubbers' blazoen is besmet? Maar welke affaire zou de VS zoveel zorgen kunnen ba ren? Want de Amerikanen zullen toch niet wakker liggen van bijna weer vergeten binnenlandse kwesties? In het op volle toeren draaiende geruchtencircuit doemt steeds weer de naam van één land op: Koeweit. Een woord dat staat voor een affaire rond de rol van Lubbers in een conflict tussen Koeweit en het staalbe drijf Hollandia Kloos, waarvan Lubbers grootaandeelhouder was. Lubbers laadde de schijn van belangenverstrengeling op zich door zich als premier actief te bemoeien met deze kwestie. Het dossier-Koeweit vindt zijn oorsprong in 1980, toen Hollan dia Kloos een order in de wacht sleepte om voor tachtig miljoen gulden een vliegtuighangar te bouwen. Die werd ruim een jaar te laat opgeleverd, en Koeweit weigerde een deel van de aan- neemsom te betalen. Juridisch getouwtrek over en weer leverde de daaropvolgende jaren niets op. Het conflict kreeg een politiek staartje toen de Nederlandse Cre- dietverzekering Maatschappij (NCM), waarbij Hollandia Kloos de aanneemsom had herverze kerd, besloot in 1983 het familie bedrijf van Lubbers schadeloos te stellen. De Nederlandse staat stond, zoals gebruikelijk in het zakenverkeer met 'politiek ge voelige' landen, garant voor deze verzekering. En zo werd de rege ring mede-belanghebbende. Lubbers en oud-minister Van den Broek (Buitenlandse Zaken) brachten het jaar daarop een of ficiële bezoek aan Koeweit. Lub bers nam de gelegenheid te baat om de slepende affaire bij zijn ambtsgenoot aan te kaarten. En dat stuitte de Tweede Kamer te gen de borst. Lubbers diende zich nadrukkelijk op de achtergrond te houden. Dat was hij ook van plan, zei hij. De kwestie was lou ter en alleen 'in procedurele zin' aan de orde geweest. De daaropvolgende jaren - het conflict zou pas in 1990 uit de wereld geholpen worden met de overmaking van 25 miljoen gul den - schreef Lubbers verschil lende keren een 'blauwe' (duidt op persoonlijk én geheim) brief aan de Koeweiti's. In de derde 'blauwe' brief van begin 1989 kondigde de premier diplomatie ke stappen aan: de ambassadeur van Koeweit moest zich voortaan verstaan met een ambtenaar in plaats van met de minister van Buitenlandse Zaken. Met dit 'po litieke signaal', dat voor de Ka mer verzwegen werd, werkte Lubbers zich verder in de nesten. De vertrouwelijke brief lekte uit, de Kamer eiste helderheid, de premier had wederom de 'schijn des kwaads' gewekt. In een lang debat deed de premier uit de doe ken hoe de vork in de steel zat. Hij wist de Kamer ervan te over tuigen dat hij zich op geen enkel moment met de besluitvorming bemoeid had. Dat had hij - over eenkomstig de gedragregels over 'onverenigbaarheid van functies en belangen' - consequent over gelaten aan de ministers van Bui tenlandse Zaken en Financiën. De Kamer eiste wel strengere re gels, maar trok de integriteit van de premier niet in twijfel. Zo kwam Lubbers redelijk onge schonden uit dit debat over een puur binnenlandse aangelegen heid. Het is dan ook een raadsel waarom de Amerikanen uitgere kend deze zaak zouden aangrij pen als argument om de kandida tuur van Lubbers als secretaris generaal van de Navo te dwars bomen. Lubbers, de ex-ondeme- mer, weet als geen ander dat zijn onkreukbaarheid telkens weer ter discussie gesteld wordt als hij ongewild verzeild raakt in een si tuatie waarin zijn familiebedrijf een rol speelt. Lubbers daarover in 1989: „Iedereen heeft zo zijn handicaps. De mijne is bekend." Zwolle (anp) - De commissarissen van de koningin willen met minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) praten over het beheer van de politie. De Overijsselse commissaris van de koningin Hendrikx heeft gisteren verklaard dat het verloop van de IRT-enquête alleen al voldoende reden is voor het snel evalueren van de Politiewet 1993 en het onder provinciaal gezag brengen van de politieor ganisatie. Nederland heeft volgens Hen drikx dringend behoefte aan een heldere structuur en duidelijke verantwoordelijkheden waar het om het beheer van de politie gaat. „Een beheer waarvoor ook demo cratisch op een verantwoorde Van onze Haagse redactie Den Haag - Een Kamermeer derheid van PvdA, WD en D66 stemt in met een verho ging van het collegegeld met 150 gulden in 1996. Daarmee komt het collegegeld volgend jaar op 2400 gulden. Dat bleek gisteravond tij dens een debat over de stu diefinanciering. De verho ging is de eerste stap op weg naar een collegegeld van 2750 gulden per jaar. Na vol gend jaar zal het collegegeld nog eens met tweemaal 175 gulden verhoogd worden. Studenten uit gezinnen met lage inkomens krijgen de verhoging (deels) vergoed via een hogere aanvullende beurs. De Kamer sprak begin dit jaar met onderwijsminister Ritzen af dat van jaar tot jaar bekeken zal worden of het collegegeld verhoogd kan worden. De verhoging wordt afhankelijk gesteld van de voortgang die universiteiten en hogescholen maken met de kwaliteitsverbetering van het onderwijs. De instellin gen zullen plannen daartoe pas medio volgend jaar indienen. wijze verantwoording kan wor den afgelegd. Voor zo'n wezenlij ke kerntaak van de overheid is dat nu onvoldoende het geval," vindt hij. Het pleidooi van Hen drikx spoort met de uitspraak van de Amsterdamse korpschef Nordholt tijdens de IRT-enquête. Op dit moment is de burgemees ter van de grootste gemeente in een politieregio korpsbeheerder. Het kabinet heeft in september gekozen voor de provincie als be heersinstantie van de politie. Het moment waarop het gezag naar de provincie gaat, wil de regering onder andere laten afhangen van de evaluatie van de Politiewet 1993. Ook is van belang of politie en justitie na de veranderingen in de afgelopen jaren voldoende tot rust zijn gekomen. Tevens speelt voor het kabinet een rol, in hoeverre in bestuurlijk Nederland genoeg steun is voor een wijziging van de politieorga nisatie. Het argument van het kabinet om de politie voldoende rust te gun nen, verliest door het verloop van de IRT-enquête zijn betekenis, verwacht Hendrikx. De huidige korpsbeheerders zijn tegen een eerdere evaluatie van de Politiewet 1993. Zij vinden dat de organisatie 'tot rust moet komen, voordat een nieuwe beheersvorm aan de orde is', zo heeft hun voorzitter d'Hondt, burgemeester van Nij megen, onlangs verklaard. „De commissarissen moeten nu eens ophouden met het gezeur over het beheer van de politie. We hebben nu wel wat anders aan ons hoofd, zoals een moeilijke fi nanciële situatie, de inkrimping van het personeel en een grote werkdruk," meent burgemeester Franssen van Zwolle en korpsbe heerder van IJsselland. WANNEER LANDELIJKE politici zich buiten het vertrouwd Haagse circuit begeven, willen ze met de mond nog wel een! een ander geloof belijden dan ze in de praktijk ten uitvn» brengen. er Het gastcollege dat minister Melkert van Sociale Zaken aan dn universiteit van Nijenrode gaf, is daarvan een voorbeeld D oprechte sociaal-democraat Melkert betoogde in de omqevinn van toekomstige managers dat grote verschillen in inkomen de economische groei niet bevorderen. Volgens Melkert haken mensen met de laagste inkomens dan af en de kansen voor hun kinderen om goed onderwijs te vol gen worden aanzienlijk kleiner. Werkkracht blijft daardoor on benut, hetgeen uiteindelijk slecht uitpakt voor de economie' Melkert haalde vol afgrijzen het voorbeeld aan van de Ameri kaanse samenleving, waar inkomensongelijkheid tot ideolooi is verheven. a Op de dag dat Melkert zijn bevlogen tekst sprak, presenteerde het Sociaal en Cultureel Planbureau de uitkomst van een stu die naar de inkomensgevolgen van het regeerakkoord van het paarse kabinet. Daaruit bleek dat de groepen die de grootste moeite hebben om financieel rond te komen, onder het kabi net-Kok het meeste moeten inleveren. Een van de fermste uitvoerders van het regeerakkoord is mi nister Melkert van Sociale Zaken. Zijn ministerie loopt voorop met het uitvoeren van maatregelen die vooral de lagere inko mensgroepen treffen. Naast de gedeeltelijke ontmanteling van de studiefinanciering zijn het vooral de wijzigingen in de ziek tekostenverzekering, de beperkte koppeling van uitkeringenen lonen en de geringere huursubsidies die de zwaksten treffen Hiermee is niet gezegd dat het kabinet meedogenloos haktir, de sociale voorzieningen. Saneringen en bezuinigingen ko men echter altijd het hardst aan bij de houders van de kleinste portemonnee. De kunst is om bij dit ondankbare werk een ze ker evenwicht te bereiken. De cijfers van het SCP geven aan dat het kabinet daarin nietis geslaagd. De stille armoede rukt op in Nederland. Die ver breedt nu juist de kloof waar Melkert in Nijmegen over sprak, Wat let hem om in Den Haag de ontwikkeling stop te zetten die hem in Nijenrode angstvisoenen bezorgt. Politiemensen in het bureau in Waddinxveen luisteren naar een kaderlid, nadat het ultimatum van de bonden aan Dijkstal is afgelo pen. FOTO ANP Den Haag (anp) - De acties van het morrend politievolkje breiden zich uit. De politie bonden staan duidelijk niet te popelen om met minister Dijkstal (Binnenlandse Za ken) te gaan praten. Hij moet eerst met een serieus bod komen. Na de politieregio's Gelderland- Zuid, Rotterdam-Rijnmond en Hollands Midden, komt ook de regio Noord-Holland-Noord in actie. Vrijdag wordt na een de monstratieve bijeenkomst een petitie aangeboden aan korpsbe heerder Bandell, zo heeft de Ne derlandse Politiebond gister avond laten weten. In tegenstelling tot eerdere be richtgeving willen de vier betrok ken politiebonden (NPB, ACP, VMHP en ANPV) maandag niet zonder meer met minister Dijk stal om de tafel gaan zitten. Zij verwachten vrijdag, na afloop van het kabinetsberaad, eerst een serieus bod van de bewindsman, anders heeft het onderhoud in hun ogen weinig zin, aldus NPB- voorzitter Van Duijn en zijn ACP-collega Kruizinga. De minister van Binnenlandse Zaken nodigde de bonden giste ren uit om volgende week maan dag met hem te komen praten over het groeiende cao-conflict. In de tussentijd belooft hij de looneisen van de politie aan zijn collega's in het kabinet voor te leggen. De politie-eisen komen namelijk neer op een slordige vijftig mil joen gulden, geld dat de minister niet heeft. De aangekondigde politie-acties, waarvan de eerste gisteren in de regio Hollands Midden van start ging, gaan in de tussentijd ge woon door, zei Van Duijn. De actie van de politie Hollands Midden begon na afloop van het ultimatum aan Dijkstal, met een vergadering in diensttijd in Wad dinxveen. Om 12.00 uur kwamen agenten op alle districtskantoren in de re gio in vergadering bijeen. De korpsleiding hield de politiemen sen voor dat dienstverlening aan het publiek gegarandeerd moet zijn, noodhulp voorhanden moet blijven en de vergaderingen zo kort mogelijk moeten zijn. Vol gens de politie Hollands Midden was de opkomst en de actiebe reidheid boven verwachting. „Dat belooft nog wat voor de ko mende acties." In twee andere districten gaan vandaag acties van start: in Rotterdam en Nij megen. De bonden willen voor de circa veertigduizend politiemensen on der andere twee procent structu rele loonsverhoging, 0,3 procent incidentele verhoging, een betere onregelmatigheidstoeslag en een 36-urige werkweek in 1997. Den Haag - De Raad voor de Verkeersveiligheid heeft nadere ei sen opgesteld voor weggebruikers. In een gisteren gepubliceerd advies aan minister Jorritsma van Verkeer pleit de raad onder meer voor de invoering van een voorlopig rijbewijs, verplichte herhalingslessen voor bezitters van rijbewijzen en de aanstelling van speciale verkeersinstructeurs op basisscholen. Volgens de raad, onder voorzitterschap van mr. Pieter van Vollen hoven, is een betere opleiding en begeleiding van weggebruikers hard nodig. Bij negentig procent van alle ongevallen is namelijk een fout van een weggebruiker de oorzaak. Amsterdam - Producent Joop van den Ende gaat een musical theater en hotel bouwen in Amsterdam-Zuidoost, op een steen worp afstand van het bijna voltooide nieuwe stadion en de nog te bouwen megabioscoop. Van den Ende en de gemeente Amsterdam hebben daarover overeenstemming bereikt. Het college van b en w is gistermorgen akkoord gegaan met het plan. Met de investe ring is een bedrag gemoeid van veertig miljoen gulden. Het theater krijgt twee zalen: een voor 1800 a 2000 bezoekers en een met 500 a 800 plaatsen. Het wordt daarmee groter dan het Circustheater in Scheveningen. Het is eveneens bedoeld voor langlopende produkties. Van den Ende twijfelt er niet aan dat er in Nederland een markt is voor een tweede voorziening op dit gebied. Den Haag - De Navo moet voorzichtig handelen met de uitbrei ding in Midden- en Oost-europa. De organisatie mag Rusland niet teveel tegen de haren instrijken. Alle fracties in de Kamer maken zich zorgen over de scherpe reacties van Rusland op de uitbrei dingspogingen van de Navo naar het oosten, zo bleek gisteren tij dens de behandeling van de begroting van Buitenlandse Zaken en Ontwikkelingssamenwerking. Rusland ziet de toenadering tussen de Navo en Oosteuropese landen als een bedreiging. WD heeft meer schrik van de Russische reactie dan D66 en PvdA. De WD'er Van den Doel denkt zelfs dat op dit moment uitbrei ding van de Navo met Polen, Hongarije en Tsjechië onmogelijk is. Maar ook D66 vindt dat de Navo 'zich nog eens achter de oren moet krabben'. (ADVERTENTIE) 0 Manou Design is specialist in manou, rotan, pitriet en grenen interieurs. Op 2500 M! vindt u een gevarieerde collectie van exclusieve meubelen voor uw woonkamer, eetkamer, slaapkamer of serre. Voor mensen die prijs stellen op hoogwaardige kwaliteit en actuele designs. WOONBOULEVARD BREDA (VLAKBIJ HOTEL P Rl N C E VI LL E KRUISVOORT 30. TEL. 076 - 5 210 424. DONDERDAG KOOPAVOND Door Jan Greyn DE TWEE (vooralsnog) grootste politieke partijen van Nederland zijn intensief op zoek naar hun wortels. Eerst raakte de PvdA in de versukkeling, later ging het CDA eenzelfde weg. De PvdA werd bij de laatste verkiezin gen nog de grootste partij - en kreeg daarmee een pre mier - maar de sociaal-demo craten waren nog niet uit het diepe electorale dal. Het lijkt erop dat de PvdA weer wat aantrekkingskracht krijgt onder de kiezers. Peilingen - voor wat ze waard zijn - wijzen daarop. Maar ook de aanhang van de PvdA raakt enthousias ter, zoals te bespeuren valt bij partijbijeenkomsten waarop de vernieuwing van partij en pro gram aan de orde zijn. Het CDA dat ernstig vast zit in de modder presenteert vandaag een 'strategisch rapport' waarin de hoofdlijnen van een christen democratische koers zullen wor den aangegeven. Het CDA moet de sombere weg die de PvdA af legde nog gaan; en het is te ver wachten dat D66 nog aan het be gin van die trieste route staat. Partijvoorzitter Rottenberg is uiterst zelfverzekerd. Hij is zichtbaar - ondanks een sluime rende griep - in zijn nopjes over het resultaat van een proces van vergaderen, notities schrijven, inspraakrondes en conferenties. Drie rapporten maakte de PvdA: een over de stad, een over de 'so ciale staat' en een politieke be schouwing over de PvdA in de regering. De rapporten zijn intussen door zo'n zevenduizend leden gelezen en bekritiseerd, terwijl ook nog wat 'buitenstaanders' hun zegje deden. Dat partijproces van re detwisten, argumenteren en concluderen is Rottenberg op het lijf geschreven en daarom propageert hij dat ook als een soort geneesmiddel voor de so ciaal-democratie. Niet iedereen is even tevreden over die, soms hardhandige, aanpak van Rottenberg. De di recteur van de Wiardi Beekman- stichting, het wetenschappelijk bureau van de PvdA, schreef een nota met als titel 'De wonder baarlijke terugkeer van de soli dariteit', en de beer was los. Staatssecretaris Vermeend sprak vinnig over 'de terugkeer van achterhaalde ideeën'. Bewindslieden van de PvdA wa ren in hun wiek geschoten over zoveel kritiek. Kalma verweet Kok en zijn partijgenoten in het kabinet labbekakkerig liberaal beleid, zonder oog te hebben voor de mensen waarvoor de Pv dA moet staan: de gewone man. De WD krijgt teveel haar zin en de PvdA doet ook nog net alsof dat allemaal de bedoeling was, mopperde Kalma. Intussen heeft Wim Kok zijn er gernis verstopt in het Torentje. Hij trekt nog wel een zuur ge zicht als hij zich herinnert dat Kalma de bezuinigingen buiten sporig en verwerpelijk noemde, maar verder is Kok een en al verzoening. Nee, dat kritische in de PvdA waardeert Kok zeer. Dat is nodig. Dat is nuttig. Dat is goed. Het partijbestuur van de PvdA heeft als voorbereiding voor een groot congres in februari de drie nota's bij elkaar geveegd en een 'resolutie' opgesteld. De bedoe ling is dat de congresgangers mee gaan denken over de toe komst van de PvdA en daarom krijgen ze als handreiking wat ideeën. Het moet in de toekomst volgens dat PvdA-partijbestuur draaien om arbeid en kennis. Dat zijn heel ruime begrippen: arbeid en kennis. Maar ze geven toch aardig aan waar de sociaal democraten hun succes kunnen behalen bij toekomstige verkie zingen. Niet dat er veel nieuws onder de zon is. Ook sociaal-de mocraten van voor de oorlog kregen een warm gevoel bij de gedachte dat arbeid en onder- Den Haag (anp) - Onder druk van haar leden wil de Partij van de Arbeid werklozen die een aangeboden baan of opleiding weigeren, korten op hun uitkering. Drugsverslaafden die zich langdurig schuldig maken aan criminaliteit moeten worden ge dwongen af te kicken. Dat staat te lezen in de ontwerp-resolu- tie waarin de partij een beeld schetst voor haar beleid op mid dellange termijn. Uit een enquête is gebleken dat de PvdA-le- den zo langzamerhand genoeg hebben van een zachte aanpak van deze twee groepen. Voor het drugbeleid dat de sociaal-democraten voor ogen staat, geldt het predikaat 'streng maar rechtvaardig'. Hardnekkige criminele junks moeten gedwongen afkicken. Maar ook pleit de PvdA voor verder onderzoek naar het vrijgeven van softdrugs. Het aantal experimenten met de verstrekking van hard drugs onder medische begeleiding moet worden uitgebreid. wijs ruime aandacht verwierven: ter meerdere eer en glorie van den arbeider natuurlijk. Arbeiders zijn er minder tegen woordig. Kiezers voor de PvdA dus ook. En daarom probeert de club van Rottenberg en Kok een list te verzinnen. In de oude kast op het partijbureau in Amster dam lagen nog wat ideeën over een sterke overheid, en er lagen liedteksten dat 'het allemaal de schuld van het kapitaal is'. Daar kun je nu niet meer mee komen. Maar de PvdA'ers anno 1995 krijgen nog wel een warm gevoel als ze horen dat het kapitalisme niet verpletterend heeft gewon nen en dat stiekem toch weer blijkt dat een sterke overheid nodig is. Die notie slaat weer aan, omdat in de samenleving toch ook het besef doordringt dat vrijheid-blijheid geen tover- motto is en dat 'de markt' een oncontroleerbare macht is. Steeds vaker preken PvdA'ers - zoals deze week oud-fractielei- der Thijs Wöltgens nog - over samenhang en samenwerking. Als het CDA praat over 'het ge zin' zeggen mensen als Wim Kok dat 'elkaar' en 'samen' belang rijk is. Het is een tendens waar in Amerika een heuse politieke stroming voor lijkt te ontstaan: het communitarisme. Op de golven van dat gemeen- schapsdenken wil de PvdA mee varen, en het CDA - zo zal mor gen blijken - zeker ook. Maar van de PvdA is te verwachten dat het een progressief sausje krijgt. Met de nadruk op bij voorbeeld een 'basisbaan'. Met de introductie van een basisbaan erkent de PvdA dat niet alleen een betaalde job 'werk' is. Een basisbaan is een afspraak tussen een uitkeringsgerechtig de en de sociale dienst dat hij bijvoorbeeld zich in de sociale dienstverlening nuttig maakt of gewoonweg de boekhouding van een club bijhoudt bij wijze van 'tegenprestatie' voor de uitke ring. De PvdA heeft zich verze kerd van een serie praktijkmen sen - veelal wethouders - die de Haagse hoofden kwamen uitleg gen dat je naast politieke theorie en ideologie vooral naar de praktijk moet kijken om de band met de kiezer niet te verliezen. Voor de lezer van de partijreso lutie zal die praktijkgerichtheid niet direct te merken zijn, want er staat weer een stevig partij- bureaucratisch brouwsel; ook PvdA-partijbonzen willen graag laten merken dat ze zich aan het niveau van de straat hebben ont worsteld. Het verschijnen van de resolutie is niet alleen van belang voor de kiezer, maar het beoogt ook de interne cohesie in de partij te versterken. Rottenberg henn- nerde in een toelichting eraan dat Vreeman en hij vier jaar ge leden kozen voor een duovoor zitterschap. Vreeman was daar bij de vertegenwoordiger van de oude vakbondsvleugel, Rotten berg beschouwt zich als de re presentant van de groep die tij en geld heeft voor cultuur en so- lidariteitsdenken. Niet alle die twee groepen bestaan ui partij. Ook de neo-liberalen van het type Rick van der Ploeg heb ben zich een plaats verworven het partijspectrum. Het is u eindelijk de bedoeling dat al die PvdA-'soorten' zich kunnen vin den in de Grote Lijn, waarbij ar beid en kennis de richtingaan wijzers zijn. Arbeid is dan niet alleen een betaalde baan. En voor nis geldt dat het de sleutel tri het welvarende land van d komst is. Voordat de Pv (nog wazige) uitgangspun® eensgezind accepteert, nog veel werklozen vruchteloos naar de arbeidsbureaus wande len. te rWükoVoordouw j:s Om een einde aken aan heersende malaise fde Franse politiek is giste- 1 jjgt eerste kabinet-Juppé "toetreden. Demissionair pre- fer Alain Juppé kreeg daar- direct van president Chirac Xlracht om een nieuwe rege- vormen. Aan het begin van de avond werd kat nieuwe kabinet Juppé bekend Laakt. De regeringsploeg is Lggebracht van 41 tot 32 leden. Het zijn vooral de minder ervaren bewindslieden die zijn ontslagen. pe herbenoemde premier Juppé Van onze redactie buitenland Caïro/Jeruzalem - De Palesti gisteren opgeroepen, na de moi treden tegen de joodse extremi aan de Egyptische president M van Rabin. ,Wij beschouwen de moord als de concretisering van alles waarvoor wij hebben gewaarschuwd, name lijk het aanmoedigen van extre mistische krachten en het stimu leren van de gewelddadige trek ken die de daden kenmerken van de vijanden van de vrede. Wij hopen dat waarnemend premier Peres de mogelijkheid krijgt en het vermogen heeft om het vre desproces voort te zetten," zei Arafat. De Israëlische politie verscherpte gisteren haar toezicht op rechtse extremisten en pakte vier mensen op die de moord op Rabin hadden toegejuicht. Er worden meer arrestaties verwacht, maar de meestgezochte personen zijn al ondergedoken. In Hebron besmeurde een onbekende Israë liër uit protest tegen de moord het graf van Baruch Goldstein met zwarte verf. Goldstein richtte in februari vorig jaar een bloedbad onder Palestijnen aan. Het ministerie van Justitie wil de wet aanpassen om het eenvoudi ger te maken extremisten. Er komt een wetsvoorstel om pro testdemonstraties bij de woning van politici en andere bekende persoonlijkheden te verbieden. De algemene opvatting onder PLO- en Palestijnse functionaris sen in de autonome gebieden is dat de gewelddadige dood van Rabin het vredesproces juist zal versterken en de joodse extremis- Den Haag (anp) - Op de Israëli sche ambassade in Den Haag hebben tot nu toe ongeveer 3000 mensen het condoléance-register voor de vermoorde premier Rabin getekend. Verder worden er zak ken vol rouwpost binnenge bracht. Bovendien regent het boodschappen via de computer. Dp de ambassade staat men door lopend het lied te kopiëren dat Rabin zaterdagavond kort voor mjn dood zong en waarvan de tekst bebloed in zijn kleding werd teruggevonden. Talloze mensen vragen de tekst aan. Ramervoorztiier Deetman her- Pacht de premier gisteren in de tweede Kamer met de woorden: 8 stugge soldaat Rabin voelde z''n voorgangers dat de e oplossing niet uit de loop •an een geweer komt." Deetmar Prees de rol van Rabin in het vre- sproces in het Midden-Oosten inoemde het goed dat Neder- tjaandag bij de uitvaart ir dn i was vertegenwoordigc JCnL 'n§tn Beatrix, premiei en fainister Van Mierlo var

de Stem | 1995 | | pagina 4