Bontjassen en polenta in Trentino Vijf recordpogingen per week Martinair stopt met zomercharter Phuket sen kunst Noorditaliaanse bestemming minder geschikt voor families Skiën in Trentino Vijfentwintigste editie van Guinness Record Boek EET WIJZER Dan maar diepvries JESTEM SURPLUS E3 :ORMATIE Reisorganisaties onaangenaam verrast door besluit van vliegmaatschappij Langlaufen Misser Naslagwerk REIZEN KORT Tocht langs nieuwe musea Boottochten op de Gambia Blad voor wintersporters Met luiers op de ski's Koninklijke Thaise tours IJsland herstelt toerisme-schade Vikingen in Gothenburg Info-boekje over Zuid-Afrika |)VEMBER 1995 E2 VRIJDAG 10 NOVEMBER 1995 t is het thema van dg ant morgen houdt in saT lol voor opleidingen in de Itudiemiddag is het boek "van Reijen, dat morgen: r Connie Palmen, die on leen inleiding. Verder zul- lops aspecten van het the- vehouden in de CSG Borg It van 13.30 tot 17.45 uur |oor mensift die zich inge- I ooor Johan van Grinsven luchtvaartmaatschappij Martinair staakt volgende zo- I charterdienst naar I phuket in Thailand. De weke- hlsse wintervlucht op deze bestemming blijft wel be- öan Dat heeft een woord eer van de maatschappij lesgevraagd meegedeeld. En- Je reisorganisaties zijn on- I ungenaam getroffen door dit I besluit- s Martinair-woordvoerder I - Buys wordt de wekelijkse zo- I «(tvlucht uit het vliegschema omdat de tarieven te zeer onder druk staan door de grote concurrentie richting Verre Oosten. „In het reisbureau wor den Phuket-vakanties al voor 950 gulden aangeboden. Dat is niet meer rendabel." Martinair heeft volgende zomer na het staken van de Phuket- charter geen passagiersvluchten meer op het Verre Oosten. „We concentreren ons voorlopig op het Caribisch gebied en Ameri ka." Buys ontkent dat gebrek aan be langstelling tot dit besluit heeft geleid. „Je kunt een volle kist hebben - en wij hadden een goede bezet ting op Phuket - en toch niet winstgevend draaien. Je hebt meer bestemmingen in een regio nodig voor een renda bele bedrijfsvoering. We hopen dan ook nog altijd de rechten krijgen om te gaan vliegen op Denpassar op Bali. Dan kunnen we onze bemanningen efficiënter inzetten." Niet iedereen in de reisbranche is gelukkig met het afvoeren van Phuket door Martinair. Dat komt omdat betrokken reisorganisaties voor een deel ter plaatse hun ac commodaties voor volgende zo mer al hebben ingekocht en daar bij rekening hebben gehouden met de (lagere) prijzen van de Martinair-chartervlucht. NBBS is een van de reisorganisa ties die onaangenaam getroffen zijn door het besluit van de vlieg maatschappij. Directeur M. van het Kaar: „Wij hebben strandva- kanties in Phuket nu maar hele maal uit onze programma voor volgende zomer gehaald. Met rondreizen doen we Phuket nog wel aan, maar degene die kiest voor een strandvakantie wil ge woon rechtstreeks naar zijn be stemming vliegen. Met het wegvallen van de enige rechtstreekse verbinding tussen Amsterdam en Phuket is dat niet meer mogelijk. En we hebben geen trek om mensen via Bang kok te laten vliegen en daar over te laten stappen op een binnen landse vlucht." Het verhaal dat Martinair van wege de concurrentie de vlucht afvoert, gelooft de NBBS-direc- teur niet. „Hoezo concurrentie? Ze hadden de enige rechtstreekse vlucht vanaf Amsterdam naar Phuket. Het zal wel te duur zijn om een vliegtuigbemanning daar de hele week te laten wachten tot ze de volgende kist terug kunnen vliegen." De debutant op Italiaanse sneeuw kan in de Italiaanse provin cie Trentino dagenlang bezighouden met het turven van ver schillen, op de piste en er buiten. Voor alpine skiërs overheer- e 'piste facili'; langlaufers treffen er een verrassend groot aanbod aan loipes aan. Door Jan Smets In Kira. lerd procent natuurlijk anti- ger op de markt is gebracht. Introductie een veelgevraagd geconcentreerde variant daar ozac. Kira-dragees bevatten van St. Janskruid. Kira is apotheek eri-reformwinkel, bes en kost 39,65. [nasingel in Breda heeft op 9 row te gast om informatie te lewicht rolstoel. Dit nieuwe tscheidt zich van aiidere rol- nanieren te gebruiken is. Be- i dagen terecht bij de winkel 1.00 uur. ner Onderzoek heeft een sub- Nederlandse Hersenbank, een nelt voor onderzoek naar her overt een belangrijke bijdrage de ontwikkeling van de ziek- ing, verleden en milieu en poral: iemands familie. [Verdraai eikaars woorden en aal ze uit de context. Dit is een ;er probaat middel om de an- :r tot wanhoop te brengen, mop dus stukkëh van zinnen Le niets met elkaar te maken .ebben aan elkaar en benadruk aarbij dat jouw geheugen on tilbaar is. Mits niet Vérve ge- [racht, kun je er zeker van zijn |at de ander vroeger of later m zichzelf zal gaan twijfelen ii onderuit zal gaan. rNeem figuurlijk bedoelde uit- praken letterlijk op. Ook dit is 'en heel goede methode om ae mder finaal klem te zetten, degt de ander idus iets in ue Trant van: ïk zóu jewel iets kun nen aandoen', vat dat dan op as een letterlijk bedoelde fysieKe «dreiging. Ga er ift dit verbana iltijd van uit dat er geen rook is :onder vuur. p> Stel de ander voor onmogelij ke keuzes. Zorg ervoor dat je a :ernatieven aandraagt die a maal even nadelig zijn vooi ander. En houdt vervolgens d ander voor o|èn dat daar juist het grote probleem ligt- deze nooit een keuze kan ma Best wel komisch niet? Al deze regels van hoe het niet moe Toch komt het bedroevend vaak voor dat mensen 'elkaar op manier langzaam maar afmaken. _.t Het kan ook anders. Öuzie elkaar maken kan ook dat je het respect vöor elkaaj verliest. Waar het om gaat is d je je realiseert wat je me treffende ruzie wüt bereiken- Wil je je kwaadheid maar zeg dat dan yan te verlies dat met ^jf^Leavr je je tekort gedaan? Schr het maar uit, maar ver8^el -g je waarom jesehrëgiawt gekwetst door de ande^er da( je dan eerst af of die de met opzet deed. Inv«"n dat meeste gevallen zal J de ruzie overbed g word i woondennadenge^^^ kunst. Zehebben de bontjas aan tijdens i-skiflaneeruur. En hoe. Niet 'de lokale bevolking, maar wel bijna elke vrouw uit een van de grote steden die op dat mo- nent als sneeuwvakantiegast verblijft in Trentino. De kapitale bontjassen blijven aan tot ze om kalf acht aan tafel gaan. Ze wor- uitgetrokken als elke gezien heeft wie er in welk vel binnenkwam. Ook al is ketniet koud, de gelegenheid om het symbool van welvaart te sho wen is te mooi om niet waar te nemen. Er flikkert paars licht uit een ne- aan het centrale pleintje van Moena en daar is het een ko men en gaan van heren. Een voor volwassenen? Het blijkt een zaak waarin een batte rij van wel twintig gezichtsbrui- ners overuren maakt. De heren zitten gezellig koutend langs de op hun beurt te wachten, net als bij de kapper. De gasten, voor meer dan negen tigprocent Italiaans, zijn op een manier anders dan wat je in noordelijker skistreken ge wend bent. Dat blijkt in de beide hentino-dalen die in een week worden verkend. Aanzienlijk minder fanatiek op de piste, ook weinig actief aan de bar, goed lachs en vriendelijk. Je moet al leen snel zijn aan tafel: salade- en toetjesbuffetten zijn leegge plunderd voor een niet-Italiaan zijn servet over de knieën heeft Eten 'Anders' is ook het eten. Het we melt er van de eethuizen, zowel in de steden en dorpen als op de pistes. Pisterestaurants zoals wintersporters die uit de Alpen kennen - van die grote 'gauw gauw-eten-schuren' - zijn er nauwelijks, kleine blokhutten fa te meer. De menu's zijn zeer gevarieerd met volop lokale spe cialiteiten. Polenta (gepureerde mais) met hertenragout streelt de zinnen en verlaagt je zwaar tepunt. Dit is echt Italië, al hoeft men er geen Italiaans te spreken. Duits is ook goed en verrassend 'elen spreken Engels. De debutant op Italiaanse sneeuw kan zich dagenlang be houden met het turven van verschillen, ook op de piste. Om te komen, heeft hij de auto no- bij moet de gangen van de skibus doorgrond hebben, mechts enkele hotels liggen aan "c piste. In het stadje Predazzo m»et Kerstmis 1995 een lift ge reedkomen die rechtstreeks naar het Latemar-skigebied gaat, dat zou winst zijn. De liften in elk van de gebieden zijn redelijk modern, de preparatie van de pistes is opvallend goed en de wegwijzers zijn duidelijk. Veel 'kanonnensneeuw', want deze gebieden liggen zo zuidelijk dat ze zonder sneeuwkanonnen wei nig seizoenen zouden kunnen volmaken. Piste faciligemakkelijke afda lingen, overheersen. Tegen het decor van de immer fascinerende Dolomieten-kammen kun je fik se ski-reizen maken. Van Pam- peago naar Obereggen in zuid- Tirol, van Moena naar Bella- monte of van San Pellegrino naar Falcade v.v., dat zijn heer lijke tochten met etappes van tien kilometer en meer. Fiemme en Fassa doen de 'echte' langlaufer een verrassend aan bod. Hij vertoeft temidden van de kampioenen. De lokale sport is fondo, langlauf. Het alpine-ski is meer voor de stedeling. Kleine, pezige mannen en vrouwen vre ten hun kilometers op hooggele gen loipes en zetten na gedane inspanning de fles grappa op ta fel, dat mag in deze sport. Klim- ski is ook behoorlijk populair, alom zie je eenzame figuren om hoog klauteren door rulle sneeuw tussen geelgrijze rotsen. Vanwege de afstand, de dage lijkse pendel naar het gekozen gebied en de vele te genieten za ken die niet meteen met skiën te maken hebben, is het voor Ne derlanders geen uitgesproken gezinsbestemming. Wel een om met z'n tweeën van te genieten. Bij slecht weer - nevel kan soms uren blijven hangen - is een be zoek aan Trento, een uur rijden, aanbevelenswaardig. Deze stad telde al mee in Europa in de eer ste eeuwen van onze jaartelling en heeft een even springlevend als bezienswaardig historisch centrum, een uitgebreide eetcul tuur en veel musea. Alpe Cermis: een van de grootste skigebieden van het Italiaanse Val di Fiemme. Goed eten tegen redelijk prij zen, dat is een van de bijko mende voordelen van skiën in Italië. Val di Fiemme is een dal in het Dolomieten-berggebied van de Ita liaanse autonome provincie Trentino. Een handvol goed verzorgde wintervakantieoorden biedt zich hier aan, de ianglaufmogelijkhe- den zijn groot. Bij de stad Moena gaat het Fiemme-dal over in Val di Fassa. In win terse tijden mag men, naar bereikbaarheid en aanbod van onderdak en ski-mogelijkheden, Moena en omstreken gelijkschakelen met de skigebieden van Val di Fiemme. Hogerop in het Fassa-dal wordt het aanbod aanzienlijk ruiger. De afstand is groot: tot Moena bijna 1.100 kilometer over de weg vanaf Heerlen-grens De meeste steden en dorpen in het Fiemme-dal liggen op 1.000 tot 1.200 meter en om hen te bereiken zijn dus zelden sneeuwkettingen nodig. De pistes reiken tot aan de 2.500 meter. De skiwereld van Fiemme/Fassa verandert sterk van karakter nabij Canazei, één van de poorten naar de fameuze ski-carroussel van Sella Ronda. Hier zijn sfeer en aanbod in belangrijke mate gericht op de buren van Alto Adige, het voormalige zuid-Tirol. In het Fassadal liggen twee skigebieden op korte afstand van zowel Moena als van Cavalese en Predazzo in het Fiemme-dal: Alpe di Lusia en San Pellegrino/Falcade. In het Fiemmedal twee belangrij ke gebieden voor alpine-ski: Alpe Cermis ten zuiden van Cavalese en Latemar ten noorden van deze stad. In beide dalen samen een tiental langlaufgebieden. Val die Fiemme biedt 140 kilometer alpi ne-afdaling, rond Moena liggen bijna 100 kilometer piste. De voor bijna heel noord-Italië geldige Dolimiti Superskipas van ongeveer 220-260 gulden voor zes dagen geldt ook hier. Per skige bied zijn iets goedkopere, lokale passen te verkrijgen. De prijzen van eten en drinken in de piste-lokalen lagen vorig seizoen 20 tot 30% beneden die van Zwitserland en Oostenrijk. De prijzen voor appartementen waren ook lager dan in de Alpen. De hotelprijzen (voor half pension) variëren van relatief pittig gedurende twee of drie weken in februari tot opvallend goedkoop in het laagseizoen. Vierhonderd gulden per week is in januari en maart een normale prijs voor een driesterrenhotel. Sneeuwvakanties in Trentino worden door de reisindustrie schaars aangeboden, het zijn met name busreizen. Informatie over sneeuw vakanties in Trentino bij het Italiaans Verkeersbureau, Stadhou derskade 6,1054 ES Amsterdam, telefoon 020-6168244. En oefening ÜSSÖfiSKöNW UITERSTEN peCTACULAIRE prestaties Door Lout Donders „Ja, er zijn dingen die we wei geren. Zoals mensen die zich van tijd tot tijd melden omdat ze in een. badkuip met pud ding willen gaan liggen. Of die mevrouw uit Limburg die een paar jaar geleden met zo veel mogelijk verschillende mannen achter elkaar naar bed wilde." Dat komt dus niet in het Guin ness Record Boek, waarvan de Nederlandse editie voor de vijf entwintigste keer is verschenen. Carin Meissen van uitgeverij Kosmos Z&K ontfermt zich ai tien jaar over het boek dat een re cordaantal records bevat. Niet alleen met de produktie van het boek zelf. Zij bemant voor Ne derland en België ook het loket waar mensen die plannen hebben om een record te gaan vestigen zich tevoren moeten melden. „Ik krijg zo'n tien brieven en vijf tien telefoontjes per dag. Lang niet alles passeert de zeef. Ik schat dat er in Nederland per week gemiddeld zo'n vijf record pogingen gedaan worden die, als ze succesvol zijn, in het boek ko men." Het Guinness Record Boek is de Nederlandse versie van het Britse Guiness Book of Records waar voor een directeur van de Guin ness bierbrouwerij in 1955 het initiatief nam. De man was op jacht en miste een vogel. Hij ex cuseerde zich met de mededeling dat dat de snelste vogel ter we reld was en stelde later vast dat dat nergens te controleren was. Hij gaf opdracht om voor de kas teleins van de Guinness-pubs een boekje te maken met opmerkelij ke records. Ook gemakkelijk bij het afsluiten van weddenschap pen die aan de tap werden afge sloten. Het boekje werd een suc ces en het ging ook de gewone handel in. Vijfentwintig jaar ge leden verscheen de eerste Neder landse editie. Het boek bevat bij traditie een hoofdstuk met records van twij felachtige waarde. Om er een paar te noemen: Record aardappelschillen (Em- meloord 1990: vijf mensen schil den in 45 minuten 376,8 kilo gram). Record kienen (Westelbeers, camping Rakelbos, elf spelers, 55 uur en 10 minuten). Record onderwaterknippen (Uithuizen, 1994, duikende kap per Bert Dries knipte onder wa ter vijf mensen in 1 uur, 30 minu ten en 25 seconden). Maar Carin Meissen benadrukt dat dat hoofdstuk slechts een klein deel is van het boek. „Er staan ook veel serieuze dingen in op het gebied van sport, dieren- en planten, de mens en politiek." Mensen gebruiken het boek als naslagwerk, maar ook als verza melobject. „Als je zoveel post en telefoontjes krijgt van mensen die de wereld willen verrassen met een nieuw record, dan lach je zeker wat af," luidde de vraag. Meissen: „Valt mee. Ik doe dit tien jaar. De eer ste twee weken had ik nog veel pret. Maar daarna kijk je nergens meer van op. Het leukste of waanzinnigste? Tja, da's moei lijk. Ik vind het leuk als een be drijf iets bijzonders doet. Zoals vorig jaar een lingeriefabrikant die de grootste beha ter wereld maakte. Maat 195 of zo, met cups die over een bureaustoel pasten." Maar vaak zegt Meissen nee te gen iemand die met een idee komt. „Zoveel mogelijk van iets eten of drinken doen we niet, net zo min als echt gevaarlijke din- gen. Niet om moralistisch te zijn, maar omdat we het een beetje fatsoenlijk en serieus willen hou den. Dingen met seks willen we dus ook niet. We moeten de doel groep in de gaten houden. Het Guinness Record Boek wordt vooral gelezen door jongens van twaalf tot achttien jaar en om die nou op te zadelen met een me vrouw die het met zoveel moge lijk mannen doet...." Guinness Record Boek 1996, uitge verij Kosmos Z&K, prijs 49,90. Door Marijke Prins De resultaten van de vistest die de Consumentenbond onlangs heeft gehouden waren zo verontrustend dat het ANP er een apart bericht van maakte: 62 procent van de zeevis die Nederlanders op hun bord krijgen is middelmatig en 19 procent is niet vers, eigen lijk niet meer geschikt voor consumptie. Samen 81 procent; wat een schande! Ik heb het oktober-nummer van het blad erop nageslagen om de precieze uitslag te lezen. Dan blijkt dat in ïVankrijk het omge keerde het geval is: daar is 94 procent vers. De bond concludeert dan ook dat het voor de Nederlandse visbranche hoog tijd is om orde op zaken te stellen. Misschien zijn we ook zelf een beetje schuldig. Zijn wij Nederlan ders, in tegenstelling tot Fransen, niet al te gauw geneigd om ge fileerde vis te kopen. Die bederft echter eerder en kun je niet con troleren op versheid. Daarom hier enkele tips voor het herkennen van verse vis: bolle ogen (niet verzonken), een zwarte pupil en doorschijnend netvlies. De kieuwen moeten donker- of helder rood zijn en een helder slijm bevatten en de huid moet helder en glanzend zijn. In hetzelfde artikel staat ook de uitkomst van de test voor diep- vriesvis: de koolvis van AH en Frosta (diner M) is de 'beste koop'. Dan maar een keer diepvries, denk je dan. Ik heb onderstaand re cept afgestemd op dit gegeven en de vis verwerkt in een ovenscho tel; dan merk je niet dat het 'maar' om diepvries gaat. Voor twee personen (maaltijd) of drie personen (lunchhapje) 150 gram witte rijst 3 koolvisfilets van 100 gram 2 theelepels grove mosterd eventueel: 35 gram fijngesneden rauwe ham 75 gram extra belegen (boeren)kaas zout en peper naar smaak 1 middelgrote ui 1 teen knoflook 2 eetlepels olie 20 gram boter in snippers Kook of stoom de rijst gaar. Laat de filets zover ontdooien dat je ze in kleine stukjes kunt snijden. Snipper de ui fijn. Smoor de ui en knoflook zachtjes in de olie. Roer dan alle ingre diënten, behalve de kaas, door elkaar en leg het mengsel in een la ge ovenschotel. Garneer deze met de plakjes kaas en zet de scho tel 35 minuten in een op 175 graden voorverwarmde oven totdat de kaas bobbelt en goudbruin ziet. Lekker met een salade van komkommer, rauwe ui en veldsla. Het ANWB-magazine Reizen doet het voor: een tocht langs de vier nieuwste musea in Nederland. Ofwel: het Cobra Museum in Am stelveen, Beelden aan Zee in Scheveningen, Bonnefanten Museum in Maastricht en het Groninger Museum in Groningen. Verder in het novembernummer van het blad onder meer ook artikelen over een reisje langs de Rijn, wintersport in Frankrijk, logeren in een weeshuis in Bolsward en kerstshoppen in York en New York. Rei zen kost 8,50 gulden in de tijdschriftenwinkel. Het Afrikaanse Gambia kwam vorig jaar in Nederland ineens bo vendrijven als nieuwe vakantiebestemming. Inmiddels heeft reisor ganisatie Aquasun gezelschap gekregen van meerdere misbedrij ven die vakanties in dit Afrikaanse land aanbieden. De jongste con current is Gambia Boating. Dit bedrijf verzorgt bootcruises en mo torjachtvakanties op de rivier de Gambia, wat '1500 kilometer vei lig en avontuurlijk vaargenot' oplevert, aldus de organisatie. Gam bia Boating is een dochteronderneming van de werf en bootver huurder Friesland Boating uit Koudum. Prijzen vanaf 1450 gulden (een week, exclusief vlucht). Ski'96 heet de jongste editie van het jaarlijkse magazine voor win tersporters. Deze ANWB-uitgave voor het winterseizoen 1995-1996 ligt momenteel voor 14,95 gulden in de tijdschriftenwinkels. Het blad, dat toe is aan de achtste jaargang, is bijna 200 bladzijden dik en bevat onder meer informatie over het nieuws uit de reisgidsen van de Nederlandse reisorganisaties, reportages over bestemmin gen in Frankrijk, Oostenrijk, Zwitserland, Tsjechië, Italië, Andor ra, een interview met de 'extreem-skiër Glen Plake, test van ski- en langlaufmateriaal en een overzicht van de laatste skimode. Als extra in het blad: een bijlage over snowboarden. Voor ouders die hun kinderen zo jong mogelijk op de ski's willen zetten: aan de Faaker See in Oostenrijk heeft hoteleigenaar Ger hard Stroiz een luier-skischool opgezet. Daar kunnen kinderen al vanaf twee jaar leren skiën op minilatten (een vijfdaagse cursus kost 1000 Ös). De kinderen worden de hele dag bezigghouden: ze bezoeken een poppentheater, voeren konijnen en rijden op een po ny door de sneeuw. De ouders kunnen ondertussen kiezen uit vier skibergen en 33 liften. De hoteleigenaar, die een Europese primeur claimt met deze luier-skischool, is met zijn hotel Schönblick onder deel van de organisatie Kinderhotels Oostenrijk, een verzameling van hotels die speciaal bedoeld zijn voor ouders met kinderen. In formatie: Oostenrijks Toeristenburo, telefoon 020-6129682. In verband met het vijftigjarig regeringsjubileum van koning Bhu- mibol van Thailand heeft de nationale luchtvaartmaatschappij Thai Airways een speciale brochure met arrangementen samenge steld. In deze Golden Jubilee Tours-brochure staan reizen waarin in de meeste gevallen een koninklijke bezienswaardigheid is opge nomen. De brochure is verkrijgbaar bij de reisbureaus. Vijf miljoen gulden willen IJslanders de komende drie jaar beste den om de milieuschade aan veelbezochte toeristische beziens waardigheden te herstellen. Een onderzoek van het IJslandse mi nisterie van verkeer wijst uit dat toeristen veel schade hebben aan gericht aan bijvoorbeeld paden in drukbezochte gebieden. De fi nanciering van de herstelwerkzaamheden moet direct van de toe ristische sector komen of via sponsoring gevonden worden. Een scheepvaartbedrijf heeft zich al bereid verklaard om de kosten voor herstel van schade in de omgeving van enkele watervallen te beta len. Een van de grootste exposities die ooit over de Vikingen te zien is geweest, zo meldt de organisatie, is tot en met 17 maart 1996 te be zoeken in de Zweedse stad Gothenburg. De tentoonstelling Vi- kingar neemt de bezoekers mee door de Vikingtijd; meer dan dui zend voorwerpen en allerlei multimedia presentaties zijn te bekij ken. Informatie geeft het Zweeds Bureau voor Toerisme en Verkeer in Den Haag, telefoon 070-3625617. In de reeks 'Te gast in....' heeft de Stichting Informatie Verre Reizen een boekje uitgebracht over Zuid-Afrika. Het is geschreven door journalist Jos Moerkamp. Daarnaast werkten enkele Nederlandse correspondenten aan het boekje mee. In enkele achtergrondartike len worden in de uitgaven in deze reeks steeds allerlei aspecten van een samenleving geschetst, zonder daarbij een volledig beeld te ge ven. In 'Zuid-Afrika' het Krugerpark, de seksuele revolutie in het land, logeren in Soweto en theatermaker Chief Siboa. Daarnaast is net als in elke 'Te gast in...' een apart deel gewijd aan toerisme-nieuws en reisinformatie. Het boekje (48 pagina's) kost 12,50 gulden. Het is verkrijgbaar bij diverse boekhandels en door overmaking van het bedrag op giro 2329340 van Stichting Informa tie Verre Reizen, Postbus 1504, 6501 BM Nijmegen onder vermel ding van 'Zuid-Afrika'. 1

de Stem | 1995 | | pagina 25