DE STEM Röntgenoloog hulpje tot onmisbare specialist Rabêbsnk I it XV. K Röntgenstraling precies honderd jaar geleden ontdekt Informatie Speculaas Beperkingen Therapie Echografie Dynamisch vak j,ctie van Lijf leven is elke woens- gi donderdagochtend van 10.00 tot Shmr bereikbaar voor nadere informatie, "2 en tips. Tel. 076-5312537. Schrijven 'nok: Dagblad De Stem, redactie Lijf postbus 3229,4800 MB Breda. Lijf&leven WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 DEEL L'AIR DU TEMPS VAN NINA RICC1 eau de toilette sorav 50 ml H y rmr TRESOR VAN LANCÖME eau de parfum spray 50 ml 5Mtr ;e tijd is voor mij „iukm. De tijd van Sinter- Jen Kerstmis. De tijd van «ilaas en warme chocolade koe tijd van banketstaven niwarmewijn. Heerlijk. Swinkels liggen er al weer we lf jol mee. Met pepernoten, in griel soorten en maten, met aide speculaas, speculaas- 1 speculaasbrokken, noem op. En dat naast de marse den worsten, biggetjes en 'yta fruit, de chocolade-let- a de schuimpjes en de staven (liansen gevuld met amandel- ^Hetkan niet op. (deus is enorm en de verlei- rggroot, maar het beetje disci- jrewaarover ik tegenwoordig Ijjiik heeft me tot nog toe re ep het gareel gehouden. Al ipe zoetigheid weet ik aar- djte weerstaan, zeifs aan cho- ilc de laatste maanden ferzie ik speculaas, dan ben ik jdsduut verloren. Vooral voor delekkere dikke brokken zwicht l Zalig. Zou ik een hele dag anders mogen eten dan spaculaas, ik zou het niet echt «probleem vinden. Heel soms Ktikhet zelfs tot ik er misselijk «word, maar de voorkeur is er altijd niet minder door ge urden. Speculaas blijft in de ie maanden van het jaar ifi liefste snoepgoed, tetdaarheeft het alles mee te sta, met die laatste maanden «het jaar. In de zomer smaken de speculaasjes me in de verste «teniet. Onder het genot van een kop Dooi WaVerbi<*_ chocolademelk en een ak speculaas kan ik direct de gezelligheid van de Sin- kfas-en kerstfeesten uit mijn Pjjioproepen. En dan bij voor- ade feesten bij mijn grootou- Muis, samen met alle ooms »t», neefjes en nichtjes. En «iren er nogal wat. ""idarisch zijn de Sinterklaas- m op 'de Vaart', zoals we ^t huis van mijn grootouders •Wal noemden. Alle kleinkin- ®n, ruim twintig, vormden !ï'»n rij. De jongste voorop, dste achteraan. Na een blik of Zwarte Piet wel "wegwas en een mysterieuze ®Mak om de spanning nog p verhogen, schoof mijn .wtvader even later de zware ''Metare-gordijnen opzij en «deuren open. De grote "ol cadeautjes, schalen met "Wies en speculaaspop- altijd weer een verras- Si? ,en we °uder werden. «laas is nog altijd het be- *e feest bij ons thuis, kerstfeesten waren zo moge- knusser. Eerste Kerstdag gezin', en dan to Jln, moeder altiitl ver" tó|k lekker (en te veel) l.«aar, maar voor mij begon W^'-k pas echt goed DividendSparen M/vJ) or De Nederlandsche Bank tselijke Rabobank. te opbrengst. A &,efies en nichtjes kij- Jiztn y Smart's Kerstcircus, wn allemaal lekker- *Gi»a oma eri grootvader drde stoelen achter ons en Ui,,, rooeder samen met de tantes keuvelend in de 'mar. Een mooier kerst- laat er voor mij nog In de MRI wordt het te fotograferen lichaamsdeel in een zeer sterk magnetisch veld gebracht. Dank zij de nieuwe digitale technieken kan snel dit haar scherpe beeld van een schedel worden getoond. Wilhelm Conrad Röntgen leefde van 1845 tot 1923. Door Pieter Lomans Eeuwenlang was het binnen ste van het menselijk lichaam een duister en ontoegankelijk gebied. Om uit te vinden wat er pruttelde onder de huid van een zieke, betastte en beklop te de geneesheer het zieke lichaam. Eventueel hield hij een plas urine tegen het licht. Maar om werkelijk te zien wat er in het lichaam aan de hand was, moest het worden ge opend. Zonder goede narcose, pijnstilling en beademing was dat echter nauwelijks moge lijk. Dankzij de röntgenstra ling - ontdekt door Wilhelm Conrad Röntgen op 8 novem ber 1895, vandaag precies honderd jaar geleden - kreeg de mens ineens de mogelijk heid om naar zijn eigen bot ten, zijn levende binnenste te kijken, zonder dat het lichaam daarvoor geopend hoefde te worden. „Tegenwoordig hebben we drie methoden om een patiënt te on derzoeken" zegt dr. L.M. King- ma, voorzitter van de Nederland se Vereniging voor Radiologie. „Allereerst het aloude vraag- en antwoordspelletje tussen dokter en arts, inclusief het eerste on derzoek. Daarnaast het laborato riumonderzoek, waarbij bloed en andere lichaamsvloeistoffen op van alles en nog wat kunnen wor den onderzocht. En tenslotte na tuurlijk het röntgenonderzoek, waaronder niet alleen de rönt genfoto's vallen, maar ook het echografisch onderzoek en het magneetonderzoek. De radioloog: „Röntgenstraling Even een geruststellend praatje voordat van de jonge patiënt een MRI scan wordt gemaakt. behoort met de pijnstilling en de antibiotica dan ook tot de drie belangrijkste uitvindingen in de geneeskunde van de afgelopen honderd jaar". De bewondering en verwonde ring voor de merkwaardige rönt genfoto's was groot. Vrij snel na de uitvinding konden mensen al röntgenfoto's van zichzelf laten maken als een soort kermisat tractie. Maar ook de medische wereld zag direct het belang in van Röntgens ontdekking. In 1896 werden er al skeletfoto's ge maakt. In hetzelfde jaar behan delde men ook al kanker met röntgenstraling. In de afgelopen honderd jaar is de ontwikkeling van de radiolo gie met sprongen vooruit gegaan. Waren de foto's aanvankelijk niet erg duidelijk, momenteel wordt er met een ongelooflijke scherpte gefotografeerd. Een röntgenpor- tret van een orgaan is te bekijken op onderdelen van millimeters. Dat is nauwkeuriger dan een chi rurg opereren kan. Ondanks die vooruitgang kent de afbeelding zijn beperkingen. Kingma: „Op een thorax- of borstfoto kunnen we een longin fectie eenvoudig signaleren, maar we kunnen meestal niet zien wat voor 'beestje' erin zit. Als het gaat om tuberculose of een schimmel zien we dat wel, maar voor andere ziektebeelden moe ten we toch ook nog een bloedon derzoek doen of slijm uit de luchtwegen op een kweekje zet ten. Er zijn dus grenzen aan wat we met de radiologie kunnen aantonen." Desondanks is de radiologie ab soluut niet meer weg te denken uit de medische wereld. Per jaar worden in Nederland ongeveer acht miljoen röntgenologische onderzoeken gedaan in het zie kenhuis. Daar komen nog eens zes miljoen foto's bij, gemaakt door tandartsen.: Statistisch ge zien gaat dus ongeveer elke Ne derlander eens per jaar op de röntgenfoto. Röntgenstraling wordt niet al leen gebruikt om een diagnose te kunnen stellen, maar ook voor therapie. Per jaar worden 35.000 kankerpatiënten bestraald in een poging de kwaadaardige woeke ring in het lichaam te vernieti gen. Voor de röntgenfoto's-en de vernietiging van kankerweefsel wordt dezelfde soort straling ge bruikt. Is dat niet gevaarlijk? Nee, meent Kingma. Het verschil zit in de kracht, in de energie van de straling. Het is te vergelijken met zonlicht. Een beetje zonlicht is tamelijk onschuldig, maar wanneer je het bundelt met een lens kun je papier in brand laten vliegen. Om de risico's van het kijken in het lichaam goed in te schatten, moet je rekening houden met de verschillende technieken die worden gebruikt. Kingma: „Echografie werkt met ultra-ge luid en is onschadelijk. MRI werkt met radiogolven in een magneetveld. Bij de sterkte die wij gebruiken is ook geen enkele negatieve bijwerking bekend." Blijven de röntgenstralen over. Kingma: „De hoeveelheid stra ling is in de loop der jaren zo sterk teruggebracht dat je bij de gewone foto's minimale risico's loopt. Bij het Computer Tomo grafie-onderzoek, de CT-scan, heb je te maken met een ongeveer vijf maal hogere stralingsdosis. Dr. L. Kingma Bij het gebruik van de CT moet je dus wat alerter zijn." Welke vorm van 'fotografie' een arts gebruikt, hangt af van wat hij zoekt. Elke methode levert namelijk andere foto's op. Bij de klassieke röntgenfoto's zendt een apparaat straling uit die door het lichaam gaat en daarna op een fotografische plaat valt. De dich tere delen van het lichaam, zoals botten, laten minder straling door en worden wit op de foto, de wekere delen laten meer straling door en worden zwart. Het resul taat is een dwarsdoorsnede van bijvoorbeeld de borstkas in zwart, grijs en wit. De CT-scan is eveneens gebaseerd op röntgen straling. De echografie maakt op zijn beurt gebruik van ultra-geluid dat door het lichaam wordt te ruggekaatst. In feite doet de echograaf hetzelfde als een vleer muis, die zijn wereld in beeld brengt met korte kreetjes die hij als echo weer opvangt. Een zwangere moeder die dankzij een echoscopie naar haar eigen foetus kijkt, heeft dat te danken aan een kleine lawaaimachine, aan een roepende 'vleermuis' op haar buik. FOTO FRED STEENMAN MRI (Magnetic Resonance Ima ging) werkt weer heel anders. Het te fotograferen lichaamsdeel wordt in een zeer sterk magne tisch) veld gebracht. Daardoor springen alle menselijke water moleculen - dat zijn er veel, want de mens bestaat voor ongeveer tweederde uit water - ineens alle maal in het gelid. Alle neuzen van de moleculen wijzen dezelfde kant uit. Door radiogolven door het lichaam te sturen worden de moleculen heel eventjes uit hun evenwicht gebracht. Stoppen de radiogolven, dan vliegen de mo leculen meteen weer in het gelid. Die heel kleine bewegingen van de moleculen veroorzaken zeer kleine elektrische stroompjes, die gemeten kunnen worden. Daar wordt met behulp van computers een beeld van gemaakt. „Bij MRI meet je de terugval van watermoleculen, bij röntgen kijk je naar de hoeveelheid straling die is tegengehouden en bij echo grafie kijk je naar geluidspatro nen", zegt Kingma. „Hoewel je naar grofweg dezelfde foto's zit te kijken, geven de drie methoden toch duidelijk verschillende in formatie. En die mogelijkheden breiden zich steeds verder uit." Kingma noemt de Speet, ^een broertje van de CT-scan, waar mee zelfs de functie van hersenen in beeld kan worden gebracht. Wanneer iemand zijn hand be weegt, kun je met Speet precies volgen waar de hersenen actiever worden. Dat betekent dat radio logen niet alleen meer de vórm van het lichaam in beeld kunnen brengen - waar tumor zit, bij voorbeeld - maar ook de functie. „De radiologie," zegt Kingma, „was vroeger een fotografievak, een vak van afbeelden. Mensen kregen bijvoorbeeld een barium- pap te drinken en wij maakten een statische foto van de maag of slokdarm. Door de komst van su persnelle computers en nieuwe afbeeldingstechnieken is de ra diologie de laatste jaren een dy namisch vak geworden. We staan niet meer als hulpje aan de rand van-de medische wereld, maar er midden in. Er wordt tegenwoor dig nauwelijks nog een grote be slissing genomen zonder dat wij er op een of andere manier bij be trokken zijn. Vroeger waren we veredelde fotografen, nu zijn we echte klinisch specialisten."

de Stem | 1995 | | pagina 23