Geld voor opvang van daklozen Opkon Duur prijskaartje aan fusie van gemeenten Sluis en Aardenburg UITSLAGEN Gemeente Terneuzen kan met geld van het Rijk beginnen met nieuwe voorziening Boetes voor veroorzaken ongevallen door fouten Gemeente start opruimen autobanden Tire Again Merrieveulen Niquita T kampioene in Nieuwvliet 'Appartementencomplex planologische blunder' DE STEM ZEELAND Bijeenkomst over jongeren in Europa KUtOAL nESTEM Provincie handhaaft steun cursussen van Studiecentrum WOENSDAG 8 NOVEMBER 1995 £3 Van onze verslaggever Sluis - Betaald parkeren is in het drukbezoch te Sluis een leuke melkkoe. Jaarlijks kon van de binnenstromende gelden - vorig jaar zelfs rond een miljoen gulden - een flink deel wor den doorgeschoven naar de algemene reserve. En had men in Sluis wat achter de hand om leuke dingen te doen. Bij de fusie van de gemeenten Sluis en Aardenburg had Sluis dan ook een aardige bruidsschat van rond zeven, acht miljoen gulden. De 'knip' van Aarden burg was beduidend leger: zo'n twee miljoen. De nieuwe gemeente Sluis-Aardenburg kon dan ook van start met een algemene reserve die richting tien miljoen gulden ging. Na het echec van het Zee land Studiecentrum - stokpaardje van de voormali ge gemeente Aardenburg - moet echter een forse greep in die spaarpot worden gedaan. Sluis-Aar denburg moet minstens 3,1 miljoen op tafel leggen om het studiecentrum te kunnen afstoten aan het Slotemaker de Bruine Instituut. „Daar gaat zo'n beetje eenderde van de totale ge meentelijke reserve," verzucht de Sluise oud-wet houder A. Oosterling (PvdA). Hij maakt indertijd deel uit van de werkgroep die de fusie voorbereidde. Helemaal onverwacht komt voor hem de financiële aderlating niet. „Wij hebben bij de besprekingen die geleid hebben tot de fusie, de risico's van het Studiecentrum on derkend. Maar dat woog minder zwaar dan de angst om bij de gemeente Oostburg te worden ingedeeld als de herindeling in Zeeuws-Vlaanderen zijn be slag zou krijgen. Maar dat het prijskaartje van de fusie zo hoog zou uitpakken, had ik eerlijk gezegd niet verwacht." Oosterling denkt dat de aderlating zijn sporen in komende jaren zal nalaten. „Sluis-Aardenburg zal nog een tijdje op deze blaren moeten zitten. Er dient een nog zuiniger beleid te worden gevoerd en een rem gezet op nieuwe investeringen. En al maak ik van het gemeentebestuur geen deel meer uit, ik voel mij hier eigenlijk toch ook wel verantwoordelijk voor." Van onze verslaggever Terneuzen - De gemeente Terneuzen heeft een deel van het benodigde rijksgeld binnen om te kunnen starten met de opvang van verslaafden en daklozen. Burgemeester R. Barbé maakte dat gisteravond bekend tijdens een bijeenkomst van het Bewo nersplatform Binnenstad Ter neuzen. Hoeveel geld Terneuzen krijgt, wilde hij nog niet zegggen. „Ik moet nog wat hebben voor de begrotingsraad van komende donderdag. Dan kom ik er op te rug. Er is in ieder geval wat licht aan de horizon." De gemeente diende een verzoek in bij de commissie Overlast van de ministeries van Justitie, Bin nenlandse Zaken en Volksge zondheid om een financiële bij drage voor het opstarten van deze zogenaamde bed-, bad- en brood voorziening. Deze commissie keert gelden uit aan gemeenten die projecten willen beginnen die te maken hebben met verslaaf denzorg. Dagprogramma „De opvang van verslaafden en daklozen kost behoorlijk wat geld. In Terneuzen spreek je over vier ton per jaar. Als we met een dagprogramma beginnen, komt daar nog eens vier ton bij. Dat bedrag hebben we niet op de plank liggen. In ieder geval is nu geld beschikbaar. Maar geld is niet het grootste probleem. Het gaat erom waar deze voorziening moet komen. Daar zijn we nog niet uit," aldus Barbé. Het bewonersplatform maakte duidelijk een dergelijke voorzie ning al voor het aanbreken van de wintermaanden in Terneuzen te willen hebben. Gewezen wordt op het leegstaande en vervallen Hotel Rotterdam waar momen teel veel verslaafden en daklozen hun toevlucht zoeken. „Ik zie ie dere nacht de lichtjes van de kaarsen branden," aldus J. Dees van het bewonersplatform. Barbé erkent het probleem. „Er wordt momenteel druk overlegd met de eigenaren om het hotel te kopen." Hij doelt daarbij ook op het stadsvernieuwingsplan Arse naal waarbinnen Hotel Rotter dam valt. De gemeente heeft in middels ongeveer de helft van oude en vervallen pandjes opge kocht om ze te slopen. Koffieshop Barbé maakte gisteravond ook duidelijk dat binnen niet al te lange tijd aan een ondernemer een vergunning wordt afgegeven om een koffieshop te beginnen. Dit in het kader van het gedoog beleid. In Terneuzen zijn vijf lo caties aangewezen waar een kof fieshop gevestigd kan worden maar er worden er slechts twee toegestaan. „Er zijn in totaal twee aanvragen binnengekomen waarvan er een aan de voorwaar den voldoet." De locatie waar de koffieshop wordt gevestigd valt overigens wel binnen het stadsvernieu wingsproject Arsenaal. „Als blijkt dat die koffieshop na de re novatie van dit gebied daar niet meer past komt weer een andere locatie in beeld." Politie Het Bewonersplatform wilde gis teravond ook uiteraard van Bar bé weten hoe het staat met het verzoek om meer politiemensen in de binnenstad om hiermee de drugoverlast te bestrijden. Barbé legde uit dat de politie er zeven tien mensen bijkrijgt maar het is nog niet duidelijk wanneer. „Er is nog verschil van mening tussen de Zeeuwse burgemeesters en de politievakorganisaties over de status van deze mensen. Wij wil len graag dat het surveillanten worden die met uitzondering van het dragen van een pistool dezelf de bevoegdheden hebben als een gewone politieman. De opleiding van deze mensen duurt ook kor ter zodat ze sneller inzetbaar zijn. Maar de vakbonden willen dat het gewone politiemensen worden. Daar zijn we dus nog niet over uit. Ik verwacht half no vember het finale standpunt. Zijn we er dan nog niet uit dan volgt de geschillencommissie en duurt het anderhalve maand langer. Als het toch surveillanten worden, wat we uiteraard hopen, dan worden ze op korte termijn gere- cruteerd." Van onze verslaggever Brugge - Studenten van het Delta College Zeeland en het Annuntiata Instituut in het Westvlaamse Veurne verdie pen zich morgen in de positie van jongeren in het Europa van morgen. Vragen over de waarde van diploma's en de benodigde karaktereigenschappen om op de arbeidsmarkt van een Europa zonder grenzen te slagen staan daarbij cen traal. Een belangrijk onderdeel van de bijeenkomst zijn drie lezingen over het onderwerp. Sprekers zijn Wim van Vel- zen, Europarlementariër voor de PvdA, Frank Heylen, Euroconsulent van het Bel gische Algemeen Christelijk Vakverbond en Ger Bosse- laar, personeelsmanager bij PTT Telecom. De studiedag is in het com plex Ter Groene Poorte in Brugge-Sint-Michiels. Van onze verslaggever Terneuzen - De kantonrechter in Terneuzen heeft M.C. en C.O. uit die plaats elk boetes opgelegd van driehonderd gulden, om dat zij door voorrangsfouten een ongeval hadden veroorzaakt op de Haarmanweg. C. reed op 5 november van vorig jaar over deze weg en sloeg op een bepaald moment linksaf. Hij reed daarbij een achteropkomen de motor aan, die hem juist pas seerde. De bestuurder van de mo tor liep daarbij een dubbele beenbreuk op. C. zelf beweerde dat hij richting had aangegeven en voorgesorteerd stond. Vijf mo torrijders, die samen met het slachtoffer hadden gereden, ver klaarden echter tegen "de politie dat C. rechts van de weg stilstond en plotseling afsloeg, zonder richting aan te geven. Officier van justitie Willems hechtte meer waarde aan de ver klaringen van de motorrijders dan aan die van C. Kantonrechter Klarenbeek was het met haar eens en vonniste conform de eis. Hij deed dat ook in het geval van O. Zij had op 16 november van vorig jaar geen voorrang verleend aan een brommer. Aanvankelijk stil staand voor de kruising Am- bachtstraat/Haarmanweg trok Ze zijn Overal Maximaal Nuttig Inzetbaar, de medewerkers van het Terneuzense project voor langdurig werklozen Omni. Giste ren maakten ze een begin met de verwijdering van 25.000 oude autobanden van het dinsdag op last van de gemeente gesloten ban denbedrijf Tire Again aan de Haarmanweg. Die klus neemt naar schatting drie weken in beslag. De autobanden worden tijdelijk (drie maanden) opgeslagen op de regionale vuilstortplaats in de Koegorspolder. Als zich na die ter mijn geen eigenaar van de banden heeft gemeld, wordt de partij banden verbeurd verklaard. Vervolgens kan de gemeente dan pro beren ze te gelde te maken. Het gemeentebestuur van Terneuzen trad na herhaalde waarschuwingen en dwangsomdreiging op tegen Tire Again omdat het be drijf zich maar niet wenste te voegen naar de vergunningvoorschriften die aan de bandenhandel waren opgelegd. De onderneming met dezelfde naam, maar een andere eigenaar, aan de Zevenaarhaven heeft ondertussen van de provincie Zeeland te horen gekregen dat zij haar zaakjes voor 1 december op orde moet hebben. Daar gaat het om ruim een half miljoen oude auto banden. FOTO CAMILE SCHELSTRAETE Van onze paardesportmedewerker Nieuwvliet-Bad - Met een overweldigende belangstelling en een tot de nok toe afgeladen Paardensportcentrum Nieuwvliet van de familie Prins in Nieuwvliet-Bad bleefde het fokdistrict Zeeuws-Vlaanderen van de KWPN (Koninklijk Warmbloed Paarden Stamboek) de twaalfde jaargang van de interlandfok- dag. Hoewel van de 160 keuringsnummers er tweederde voor rekening van onze zuiderburen kwam, gaven de Zeeuws-Vlaamse fokkers goed par tij. Zo werd in het middagprogramma in de rubriek merrieveulens, Niquita T van fokster Elly Tas-van Driel uit Waterlandkerkje als kampioene gehuldigd. Bij het vrij springen, met 29 kandidaten, waarvan twintig Belgische, zegevierde Quebec van fokker en eigenaar Henk van Hanegem uit Wa terlandkerkje, met op de vijfde plaats Leoniki van fokker en eigenaar Luc Sa vat en Jacques Kaas uit Aardenburg. OVERIGE EERSTE PREMIES Driejarige merries: Kacharel T van E. Tas van Driel, Kristelmere van Natas- ja Hertogh (Oostburg), Kelligard van Suzan Malcorps en Piet Riemens (Nieuwvliet). Tweejarige merries groep A: Lancia T van Frederieke Tas (Waterlandkerkje), Quebec van Henk van Hanegem (Waterlandkerkje), Leoniki van Luc Sa vat en Jacques Kaas (Aardenburg). Tweejarige merries groep B: Laika van Piet Riemens en Henk Prins (Nieuw vliet), Landy van Piet Riemens en Christian de Feyter (Nieuwvliet), Lexandra van George van der Meyden( Axel). Eenjarige merries: Murona van Piet Riemens en Christian de Feyter. Hengstveulens eerste groep: Nirvano van Jas Haak (Hoek), Nagucci van C. Smollenaers (Hoofdplaat). Merrieveulens eerste groep: Niquita T en Night Fleyer T van Elly Tas-van Driel. zij net op, toen de van rechts ko mende brommer, die voorrang had, haar aanreed. De bromfiet ser en zijn passagier liepen ver schillende kneuzingen en ver wondingen op. „Ik heb hem totaal niet zien aan komen," was O.'s enige verweer. Gelet op de verklaring van de bromfietspassagier - 'hij reed wel hard' - was dat niet zo vreemd. De bestuurder van de bromfiets kon niet zeggen hoe hard, want zijn snelheidsmeter was kapot. Niettemin had O. hem moeten zien aankomen, vond de officier. Klarenbeek vond eveneens dat haar dat kon worden verweten, al voegde hij er aan toe dat de snel heid van de bromfiets ongetwij feld ook een rol had gespeeld. Hij ging niet zover dat hij O. vrij sprak, zoals een collega-kanton- rechter eerder in een soortgelijk geval deed, omdat je als automo bilist op een bepaald moment geen rekening meer kunt houden met veel te hard rijdende brom mers. Van onze verslaggever Oostburg - Het nieuwe appar tementencomplex aan het eind van de Boulevard de Wielingen in Cadzand-Bad is een planologische blunder van de eerste orde. Het ge bouw is te hoog, te groot in omvang en is in complete dis harmonie met zijn omgeving. Die kritiek richt de gemeente raadsfractie van de PvdA aan het adres van het college van burge meester en wethouders van Oost burg. De architectuur is, aldus de Pv dA, 'gewoon lelijk' en bovendien staat het gebouw veel te dicht bij de Boulevard. Daarom wil de fractie dat het da gelijks gemeentebestuur zich be reid verklaart de beleidsuit gangspunten die tot de bouw van het appartementengebouw heb ben geleid verandert. Dit om te voorkomen dat er in de toekomst nog meer onjuiste be slissingen worden genomen met betrekking tot dergelijke bouw complexen. Want volgens de PvdA is het niet uitgesloten dat er in de toekomst nog meer aanvragen voor appar tementengebouwen langs de kust binnen komen op het stadhuis van Oostburg. De klachten over het nieuwe ap partementencomplex komen niet alleen van de Oostburse opposi tiepartij. De partij sluit slechts aan bij ne gatieve uitlatingen van zowel ei- Volgens de PvdA-fractie is het nieuwe gebouw 'gewoon lelijk'. gen inwoners -als toeristen over het ontsierende gebouw aan de Cadzandse Boulevard. De sociaal-democraten wijzen met de beschuldigende vinger in de richting van de 'regeringspar tijen' (WD, CDA en Dorpsbe langen Toerisme) die indertijd instemden met de bouw. De kwalificaties die de PvdA in schriftelijke vragen aan het col lege van B en W richt liegen er FOTO CAMILE SCHELSTRAETE niet om. Namens de fractie spreekt L. Wille onder meer van een 'architectonische misluk king' die de toeristische aantrek kelijkheid van de badplaats Cad- zand zeker niet vergroot. KAAKIIIMUbN Clinge - Malpertuus, 36 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Goet- hem, 2. mevrouw Cornelissen, 3. A. Ruijloft. IJzendijke - Bridgeclub IJzendij- ke, vijfde wedstrijd: 1. Van Poelje- De Doelder, 2. echtpaar Koek, 3 Lievens-Sturm en Kerkhaert-De Waal. Nieuw-Namen - Bij J. Dobbelaer: 1. F. Blommaert-F. de Bleyser, 2. J. de Loos-K. Waterschoot, 3. R. Verbist-G. Verhulst. Terneuzen - Bridgeclub Luctor, achtste wedstrijd competi- tie.Groep A: 1. Lichteveld-Pieters, 2. mevrouw Lichteveld-mevrouw Pieters, 3. Van de Dries-Van Stee. Groep B: 1. Den Doelder-Visser, 2. Berbers-Van der Peyl, 3. Zorge- Blankers. Groep C: 1. De Meyer- Van de Hemel, 2. echtpaar Korst, 3. Vos-Hamelink. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, acht personen. Bieden: 1. A. van Gink, 2. Th. Bleyenberg. Jokeren: 1. mevrouw Claessen, 2. mevrouw Plat jouw. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 42 personen. Bieden: 1. Th. de Vet, 2. F. Piessens, 3. F. van Remortel. Jo keren: 1. F. Buys, 2. mevrouw Bos man, 3. S. Ceton. Axel - De Halle, 35 personen. Bie den: 1. mevrouw Cardijn, 2. C. Verschelling, 3. W. de Waal. Joke ren: 1. M. Sponselee, 2. C. Lint hout, 3. L. Pieters. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, zestig personen. Bieden: 1. A. van Eerdenburg, 2. T. Kegels, 3. me vrouw Buyze. Jokeren: 1. me vrouw De Waal-de Waal, 2. me vrouw De Bruyn, 3. mevrouw Rombout. Clinge - Zaal De Landbouw, 24 personen. Bieden: 1. E. Bracke, 2. R. de Vos, 3. R. Verschuren. Joke ren: 1. mevrouw De Nijs, 2. R. Warrens, 3. mevrouw Sppnselee. St.-Jansteen - Zaal Zondagsver- maak, zeventien personen. Bieden: 1. F. Piessens, 2. A. Vonk, 3. J. van Remortel. Graauw - Gemeenschapshuis, ne gentien personen. Jokeren: 1. J. Kamoen, 2. mevrouw Weemaes, 3. mevrouw Mahu. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, twaalf personen. Bieden: 1. W. de Maayer, 2. A. de Bruyn, 3. F. de Maayer. Jokeren: 1. mevrouw De Nijs, 2. mevrouw Drubbel, 3. me vrouw De Bruyn. Sas van Gent - Zaal De Engelen roos, twintig personen. Bieden: 1. C. van Biezen, 2. J. Stegeman, 3. A. Destombes. Jokeren: 1. mevrouw de Pan, 2. mevrouw Bode, 3. me vrouw De Reu. Hulst - Zaal De Kroon, 34 perso nen. Jokeren: 1. M. Ferket, 2. F. Pieters, 3. L. Rodrigo. Bieden: 1. W. Rombout, 2. H. Coalone, 3. F. de Block. Axel - Gregoriuscentrum, 36 per sonen. Bieden: 1. L. van de Bergen, 2. E. Lambert, 3. A. van Gink. Westdorpe - Zaal Concordia, 25 personen. Bieden: 1. R. de Wit, 2. C. de Moor, 3. A. Plasschaert. Stoppeldijk - Zaal't Gelaag, veer- tig personen. Bieden: 1. W. de Graaf, 2. T. Bleyenberg, 3. J. de Rijk. Jokeren: 1. mevrouw Van Vooren, 2. mevrouw De Rijk, 3. mevrouw Patijn. Graauw - Gemeenschapshuis, 29 personen. Bieden: 1. J. Kamoen, 2. H. Berkelmans, 3. mevrouw Boone. Axel - Gregoriuscentrum, vijftien personen. Jokeren: 1. A. Verschu ren, 2. R. Theunissen, 3. D. Ver- schraegen. Koewacht - Zaal De Lange Ak kers, dertig personen. Bieden: 1. A. Martens, 2. M. van Hove, 3. G. Schalkens. Axel - Gregoriuscentrum, twintig personen. Bridgen: 1. A. Lambert- J. Schelleman, 2. echtpaar Lam mens, 3. mevrouw Belair/J. Goos- sen. Kloosterzande - Zaal De Kastanje, 22 personen. Jokeren: 1. mevrouw Van Dalsum, 2. N. Dreesen, 3. me vrouw De Bruyn. Bieden: 1. R. van Troost, 2. mevrouw Hoop, 3. R. Verschuren. St.-Jansteen - Zaal De Kroon, 36 personen. Bieden: 1. H. Coalone, 2. mevrouw Van Cadsand, 3. W. de Graaf. Jokeren: 1. mevrouw De Cock, 2. mevrouw Boerjan, 3. me vrouw Coalone. Walsoorden - Zaal Rue du Nord, 24 personen. Bieden: 1. P. Neve, 2. mevrouw Van Goethem, 3. F. de Kort. Jokeren: 1. A. Rottier, 2. me vrouw Crombeen, 3. mevrouw Van Driessen. Eede - Zaal Hof van Eede, 33 per sonen. Bieden: 1. A. de Taeye, 2. A. Dhaenes, 3. Z. van Deursen. Sluiskil - Zaal Atlanta, 37 perso nen. Bieden: 1. J. van de Velde, 2. mevrouw Destombes, 3. R. Gelder land. Jokeren: 1. mevrouw Van Tiggelen, 2. J. de Bruyn, 3. me vrouw Dekker. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 59 personen. Bieden: 1. P. Haulez, 2. mevrouw Van Dorselaer, 3. L. van Goethem. Jokeren: 1. M. van Dijk, 2. F. Buys, 3. mevrouw Taal man. Nieuw-Namen - Zaal St.-Cecilia, 22 personen. Bieden: 1. P. Praet, 2. G. de Bruyn, 3. R. Tilleman. Joke ren: 1. L. de Bruyn, 2. I. Him- brecht, 3. mevrouw Drubbel. Terneuzen - Zaal Du Commerce, 47 personen. Bieden: 1. C. Visser, 2. mevrouw Zwartelee, 3. A. Ver- helst. Jokeren: 1. mevrouw Schee- Ie, 2. J. de Bruyne, 3. mevrouw De Bruyne. Hengstdijk - Camping De Vogel, 35 personen. Jokeren: 1. N. Dree sen, 2. P. de Waal, 3. mevrouw Warrens. Bieden: 1. A. Donkers, 2. R. de Cock, 3. J. Hermes. Kloosterzande - Zaal Molenhof, 65 personen. Jokeren: 1. mevrouw Haulez, 2. mevrouw De Bruyn, 3. mevrouw De Nijs. Bieden: 1. G. de Schepper, 2. J. Maas, 3. J. van de Hende. Driewegen - Zaal Lippens, 59 per sonen. Bieden: 1. I. Zwartelee, 2. A. Verhelst, 3. R. de Wit. Jokeren: 1. R. Temmerman, 2. R. vanTW len, 3. T. Dekker. £XBl K 0n® Gef°egen, zaal De Graanbeurs, derde wedstrijd com petitie. Bieden: 1. P. Mullaert 2^' Asselman, 3. P. de Beer. Joker»: 1. T. de Footer, 2. M. de Beer 3 t Ambrosini. Stand bieden- P i, selman 145 punten, J. HamebS 140, M. Herman 131. Jokeren i Pieterse 82, W. Smaallen 80 c Martinu 78 punten. Koewacht - Zal 't Hoekske 31 schutters. Hoge vogel en gróótst, aantal (4): R. van dl Moorter ste zijvogel: O. de Schrijver twee de zijvogel: F. Martens. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren vijftien schutters. Hoge en beide' zijvogels: C. Cornelissen, grootst, aantal (6): G. de Gucht. Zuiddorpe - Zaal Gemeentehuis 27 schutters. Eerste hoge en eerste zijvogel: M. Suy, tweede hoge vo gel: M. van Hoeke, tweede zijvo gel: J. van Dam, grootste aantal (9): A. D'Hondt. Lamswaarde - Zaal De lamsoren 22 schutters. Hoge vogel: R. Ven schoten, eerste zijvogel: P. Neve tweede zijvogel: E. de Kort, groot ste aantal (7): W. Asselman. Hulst - Zaal De Kroon, 24 schut- ters. Hoge vogel: R. de Sterke, eer ste zijvogel: A. de Looff, tweede zijvogel: J. van Kerkhoven, groot ste aantal (7): mevrouw De Waal Koewacht - Zaal 't Hoekske, der tig schutters. Hoge vogel: 0. de Schrijver, eerste zijvogel- E. Jan. sen, tweede zijvogel: A. Martmu grootste aantal (4): M. de Kint. Lamswaarde - Zaal De Lamsoren, 22 schutters. Hoge vogel: mevrouw Van Meelen, eerste zijvogel: J Hofman, tweede zijvogel: G. Steó vens, grootste aantal (7): G. de Gucht. Zuiddorpe - St.-Sebastiaan, 87 schutters. Wip 1: eerste hoge vo gel: E. Thuy, tweede hoge vogel: A de Mey, eerste zijvogel: E. Inghels, tweede zijvogel: R. de Schepper, derde zijvogel: R. van Hoeke, vier de zijvogel: M. van Hoeke. Wip 2: eerste hoge vogel: M. Suy, tweede hoge vogel: H. de Waele, eerste zij vogel: A. Noens, tweede zi' A. de Mey, derde zijvogel: E. Ing hels, vierde zijvogel: M. Baes. s-Heerenhoek - Zaal Walk Inn, rije Schutters; eerste zijvogel: 1 de Jonge, Soranus 2; tweede zijvo gel: J. Vermue, Jacoba van Beie ren; grooste aantal (7): F. Oost hoek, Concordia. Wip 2: drie hoge vogels: S. van Eijkeren, vierde ho ge vogel: B. Rooze, Zorgvlied; eer ste zijvogel: M. de Jonge, tweede en derde zijvogel: J. van de Dries, Eensgezindheid; vierde zijvogel: E. Maat, Zorgvlied; grootste aan tal (5): H. Moison, VIOS. Wolphaartsdijk - Zaal Royal, Doel naar Hoger, 33 schutters. Wip 1: hoge vogel en tweede klep: P. Os- sewaarde, Doel naar Hoger en C. Jeremiasse, Zorgvlied, eerste klep: F. Koens, Spes Nostrea; derae klep: C. Jeremiasse, eerste zijvo gel: A. Dekker, tweede zijvogel: R. Klippel, beiden Doel naar Hoger; vliegende vogels: L. van Dijke, St.- Sebastiaan en A. Pikkaart, groot ste aantal (7): P. Maat, beiden Zorgvlied. Wip 2: eerste hoge vo gel: P. Vette, Concordia; tweede hoge vogel: C. Jeremiasse, eerste zijvogel: J. Walhout, Doel naar Hoger; tweede zij vogel: L. van Dij ke, St.-Sebastiaan; derde zijvogel: C. Jeremiasse, vierde zijvogel: A. Pikkaart, grootste aantal (7): J. Remijnse, Zorgvlied. Kloosterzande - Clubgebouw Ro zenhof, 29 personen: 1. J. Rom- bout/H. Baart, 2. A. Cornelis- sens/M. van Goethem, 3. A. Cort- vriendt/M. van der Hooft. Lamswaarde - KBO, zaal De Lui fel: 1. J. Platjouw-H. Schelfhout, 2. A. Lauwers/E. van Waterschoot, 3. L. Sala/L. Platjouw-van Poele. Terhole - KBO, Dorpshuis: 1. A, van Delft-Witteman/A. Lauwers, 2. C. Freijzer-Van Hoeij/M. van Campen-Schelfhout, 3. A. van Driessche/E. van Driessche. Zuiddorpe - 't Kaaike, GOW: 1. W. Kemp/I. Van der Sijpt, 2. H. van Waes/L. van Waes, 3. F. Roe land/A. Kempe. Heikant - 't Heike, KBO, twintig personen. Groep 1:1. T. Schout/E. Ferket-van Houte, 2. J. Bouvre/P. Ringoot. Groep 2: 1. A. Smedt- Smet/A. Ferket, 2. E. de Betue-de Block/C. van Houte. Clinge - Malpertuus, zeventien personen. Mat 1: 1. P. vanBroeck, 2. J. Spitters/L. Kegels. Mat 2:1. M. Vonck/M. van Vlierbergen, l W. Vertongen. Ossenisse - Zaal Hof ter Nesse, twaalf personen: 1. A. Rotttier/A. Mannaert, 2. J. Schrauwen/T. van Vooren 3. M. Rademakers-war- rens/J. de Waal-Hamelink. Sas van Gent - Zaal St.-Albert, acht personen: 1. J. van de Winkel, 2. A. de Kort, 3. B. Rammeloo. Westdorpe - Zaal Concordia» twaalf personen. Mat 1: 1. y- a Kever, 2. E. de Smet. Mat 2: l. u de Smet, 2. W. Kalle. T Axel - De Halle, elf personen: 1. J- Vercauteren, 2. J. Wontergem, mevrouw Vercauteren. Clinge - Malpertuus, KBO, 23 per sonen. Mat 1: 1. W. Vertongen/J. Boonman, 2. L. Buyze/P. v Broeck. Mat 2: 1. C. van GqseM- G. de Witte/M. van Vlierbergen. HbNUtLfcd Kloosterzande - Zeehengelvereri- ging De Vogel, Westerschelde, M personen. Vrij aas: 1. R- ^ie. 359 punten, 2. J. Jonkhenm 306, Th. van Bellen 303. Leeglopers- f M. van Hulst 186, 2. mevrouw Van Bellen 155, 3. D. van Hulst m, pijp: N. Dieleman, 22 punten. Tussen 23 september en 25 okt bombardeerd en elf maal lang< teveel doden en gewonden one n en andere gebouwen werd- in een aantal bunkers bij de H Breedestraat ondergebrachte I a]je bunkers liep er slechts éér bruik werd gesteld. Uiteindelijk werden, ondanks den behouden, in 1989 deze br burg, divisiehoofdkwartier aai neringen. De auteurs J. Houtei ineen (foto)-boek dat vorige v Door Rein van der Helm 1 JULI 1942 was voor het tot dan Oostburg een gedenkwaardige dag. datum namen luitenant-generaal Frie Wilhelm Neumann en zijn staf hun in1 de gebouwen van de Rijks Hoogere School aan de Breedestraat. Neuman commandant van de 712e Infanterie-c die een paar dagen daarvoor tot taak h kregen de kustverdediging tussen BI. berge (B) en Terneuzen te organiseren. Neumann, door zijn soldaten Papa Nel of Generaal Freundlich (Vriendelijl noemd, was geen fanatieke nazi, wél ei bloed 'militair. Hij nam zijn nieuwi voortvarend ter hand. Het kustgebi- hem was toegewezen werd omgebouv Wat bij de slag om de Schelde Vesting burg werd genoemd. Vanaf juli 1942 d een batterij betonmolens onophoudel verrees de ene na de andere bunker. Neumann vorderde voor zijn privé-on men twee kamers in de villa van notar aan de Hennequinstraat. Dezelfde vil momenteel trots het opschrift draagt huis het eerste was dat na de bevrijdir koningin Wilhelmina werd bezocht. E des huizes was in mei 1942 als gijzelaa temeerd in Sint Michielsgestel. Mede c Neumann kwam hij in december 194 op vrije voeten. Na de oorlog deed Nei die door de geallieerden was vastgez een beroep op Mijs voor een verklaring (Neumann) tijdens zijn verblijf in Oc steeds de bevolking had ontzien en al geen nazi was. Neumann zat vast ome gelsen hem verwarden met SS-genera- mann, bevelhebber van de SD. Levenslopen De auteurs Houterman en Sakkers hel hun boek veel persoonlijke gegevei Neumann en zijn staf verwerkt. Daart diverse gesprekken gevoerd met nab- den en/of familieleden van zowel Ne als diverse hoge officieren van zijn s kon niet alleen van Neumann maar o een aantal stafofficieren de levenslooj boek opgetekend worden. Het blijken lemaal beroepsmilitairen te zijn gewee der hen reserve-officieren die in het bu ven dierenarts, leraar, belastinginsp advocaat, landbouwer of gemeentesei waren. Een flink aantal van hen is gesr of omgekomen in Russische krijgsger schap. Een van die stafofficieren, overste Schott, heeft de oorlog overleefd en b voormalig chef-staf van Neumann ee aan gegevens over het divisiehoofdk in Oostburg te hebben. „Een betere bi ik niet kunnen hebben," schrijft Hou' „Schott zette zijn herinneringen aan d ïjkse gang van zaken op het hoofdk °P papier en stelde een hele serie f oto'i schikking, die hij had gemaakt tijde verblijf in West-Zeeuws-Vlaanderen.'1 Daaruit rijst het beeld van een Duits divisie in oorlogstijd. Tot juni 1944 d hg met kustbeveiliging en bezetting. D-day Dan, na D-Day, het 'echte' werk. Op 8 jus verlaat de 7I2e infanteriedivisi es, richting zuiden. Neumann maa een uitstap en krijgt het commando o korps dat aan de Somme wordt ing( uens de uitbraak van de Duitse troepei alaise (Normandië) omsingeld dre worden. Daarna keert hij weer terug «visie en gaat langzaam maar zeker a®rts- De 712e divisie belandt daari Zeeuws-Vlaanderen, eerst in het o ooi j de gevechten worden grote v lu i1 en restanten trekken ziel de tem Se^>tem'3er ^®44 over de West- Onli?'6 zware verliezen drong ook! jJÏ ,S door. Notaris Mijs schreef gboek op 20 september 1944 geh Van onze verslaggever uS. Middelburg - Indien het Zeeland Studiecentrum het c I werk voor Zeeuwse organisaties en groeperingen bhjtt v gen, handhaven GS de consumentensubsidies zoals die toe worden gegeven. De provinciale subsidie volgt hierbij de subsidieregeling Ksderv ming en Deskundigheidsbevordering. De subsidie houdt m f vincie 70 procent betaalt van de eigen bijdrage van een curs mer. i„pnsenl Dit antwoorden GS op vragen van de Statenleden D.tve n met I Sturm. Die waren ongerust over de voortzetting van c"r rJt over een 'Zeeuws belang' nu het studiecentrum straks mogelijk w genomen door het Slotemaker de Bruine Instituut uit couege GS zijn hierover niet zo ongerust. In zijn antwoord wijs pen erop dat het voortbestaan van dit cursuswerk voor beide p uitgangspunt is.

de Stem | 1995 | | pagina 18