wski i Peres neemt fakkel over Brute moord op Israëls premier Rabin schokt hele wereld 'Ze hebben m'n hoop hypotheek pCBouzv- err «■SS interieurbew Mfes voor uzv buis onder één da November Nek-aan-nek-race in Poolse verkiezingen Sport Het Turfschip Breda KOOP MET ZEKERHEID Met v.d. Born valt te praten! ft# LEENDERT V.D. BORN ief Ajax verliest eerste punt Eén-loketfunctie voor ouderenzorg' NAC deelt punten met Vitesse Hoek grijpt periodetitel Koningin Beatrix naar begrafenis Begrafenis op tv Andreotti wegens J moord aangeklaagd Mislukte aanslag Canadese premier De Boer wil geen kerstkaarten Eerste grote zege De Vos Gifberg België bedreiging water Schelde Tweede ronde over twee weken Wouters en Abdellaoui samen in actie tegen discriminatie VEMBER 19 95 E4 rt zr Kwasniewski, de van een voorziene leider van het Pos sche blok. f°T0^ BREDA gpiMVELD 33 en 37, 4815 HR BREDA, Tel,076-5223166 n zijn. oet goed volgen, bedacht ex- er van de 'Beweging tegen ier' Leszek Bubel. Hij publi- je antisemitische moppen e vermeende afkomst van sniewski op de korrel werd enbare aanklager in War- ervolging tegen Bubel aange- 'anks worden de billboards i, die in tegenstelling tot die ntal andere kandidaten door e campagne overal te zien opgesierd met haakneus, ter. mmunist ligt niet van deze der vuur. Het angstbeeld dat uze moet gaan tussen de on- n de ondanks zijn imago aan staatsterreur herinnerende drukt vele Polen. Rechts is zo en deze en de laatste parie en aan dat er geen aantrekke- orhanden is. de naam zinspeelt op het feit liswaar op een vaste aanhang an rekenen nadat er dan nog de kiezers overblijft om een n het post-stalinisme te ver- zich geducht. Een rechtse stu- verstoort Kwasniewski's doende meetings en bijeen- waar zelfs politie aan te pas einig effect. Vandaar dat een kandidaten nu in onderling e doen. Een paar hebben zich okken, hun namen kunnen eer van het stembiljet verwij- wie hun aanhang moet stem- echter niet. t West-Europa handeldrijven- heeft in stilte tot een tegenof- n. De enige goed-georgani- g en campagne is die van it betekent dat hij, in tegen- anderen, zijn zaakjes voor el- j kan dus besturen. Daarom Met geld en faciliteiten. Wat g hopen te krijgen, zeggen ze en, is de verwachting, tussen sniewski. Waar de sociaal-de rman voor staat is duidelijk, s toegroeien naar Europa, een rzien van een goed sociaal stel- e relaties met Rome en een hap met de staten in het Oos- ski heeft iets om zich op te be- "rkloosheid, bij het aantreden em beheerste kabinet nog zo'n len groot, daalt. Op 39 miljoen nu nog zo'n 2,6 miljoen men- erk. In september daalde het het seizoen, met dertigdui- 1, wordt zelden helder. Zijn pa- daard-antwoord is: „Ik ben eigenlijk tegen." Wat goed ge- atste jaren, schrijft hij graag op to. Waar het beleid gefaald ilt hij zich achter zijn geringe Desondanks komt zijn pro- r dat de burger maar op hem want dan zal de sterke man n goede keren. ft weinig vertrouwen in de twee ten én in de politiek. Walesa n dat hij meer uit lijkt op be- 'gen macht dan op beleid, nu pas 41 maar toch al twee onder het oude regime, maakt u van hem gewekte beeld maar egere partijboekje het spook- lin, Gomulka, Gierek en Jaru- Maar de politiek wordt vanwe- ruzies en het geringe succes in mocratische verleden nog het d in Polen. Een zakenman, ge- ijn visie, antwoordde met een ee grootvaders staan gebogen van hun kleinzoon. Wat zal er en, vragen ze elkaar. Let eens op blik, zegt de een, die jongen ofessor. Kijk dan ook eens naar den, reageert de ander, hij heeft al in zijn vingers. Ach wat doet e, is de conclusie van de beide 's hij niks kan, kunnen we hem gemeester maken." 135e JAARGANG Amsterdam - Ajax is niet langer Lnder puntverlies in de eredivi- 'je twaalf overwinningen moest de landskampioen gistera vond in Amsterdam een gelijk spel (1-1) toestaan aan PSV. Het verschil tussen beide ploegen op de ranglijst bleef daardoor vijf punten. (ZIE SPORT -B1 Hulst - De één-loketfunctie voor de ouderenzorg wordt wellicht ingevoerd in heel Zeeuws-Vlaan- deren. De stuurgroep, die de voorziening gestalte geeft, hoopt in april 1996 te kunnen starten. De stuurgroep ging er van uit dit alleen in Oost-Zeeuws-Vlaande- ren in te voeren. Maar op aan drang van thuiszorg en gemeen ten is gewerkt aan een model voor heel Zeeuws-Vlaanderen. ZIE ZEELAND-A5 „,vda - NAC toonde karakter in het uitsterst matige treffen met Vitesse. De Bredanaars werkten een 0-2-achterstand weg en ble ven daardoor voor de zevende achtereenvolgende maal zonder verlies. ZIE SPORT -B1 8 710311 000218" I I I I I MAANDAG 6 NOVEMBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Hoek - Hoek heeft via een ruime zege (4-1) op Kloetinge de eerste periodetitel veroverd in de eerste klasse, B van het KNVB-zater- dagvoetbal. Na een achterstand vocht Hoek zich knap terug. ZIE SPORT -B9 HET WEER MJNJMAX. -5/7 Den Haag - Koning Beatrix zal vanmiddag, samen met premier Kok en buitenlandminister Van Mierlo, in Jeruzalem de begrafenis van Rabin bijwonen. Er worden 2500 buitenlandse leiders verwacht, onder wie de Ameri kaanse president Clinton, zijn Franse collega Chirac, premier Major van Groot-Brittannië en de Russische premier Tsjernomyrdin. Uit de Arabische wereld zullen koning Hussein van Jordanië en de Egyptische president Mubarak aanwezig zijn. Arafat komt niet. Shimon Peres foto era Hilversum - Zowel de NOS op Nederland 1 als RTL 4 zenden de begrafenis van Rabin vanmiddag rechtstreeks op de televisie uit. De uitzendingen beginnen om 12.45 uur. RTL 4 brengt tijdens de uitzending ook live-reportages vanuit Nederland. I Meer over de moord op premier Rabin op pagina A4: -Sommige moslims zijn blij -'Mijn God, ze hebben nem ver moord' -Joodse gemeenschap Zeeland en West-Brabant geschokt -Shimon Peres wacht zware taak -Moordenaar handelde 'in op dracht van God' -Rabin: een bekeerde houwdegen -Stern-commentaar Yitzhak Rabin. Van onze correspondenten en verslaggevers Jeruzalem/Washington/Den Haag - Het Israëlische volk neemt vanmiddag, temidden van meer dan 2500 leiders uit de hele wereld, afscheid van Yitzhak Rabin. De 73-ja- rige premier werd zaterdagavond dodelijk getroffen door kogels uit het wapen van een radicale jonge jood. Buiten landminister Shimon Peres volgt hem op. Koud en zonnig Een zeer krachtig hogedrukgebied boven West-Europa bepaalt het huidige weer. Het wordt een zonnige maar koude dag met weinig wind. Rome - De in Palermo wegens handen met de maffia terecht staande voormalige Italiaanse premier Giulio Andreotti moet zich nu ook wegens moord voor de rechter verantwoorden. Dat proces zal op 2 februari volgend jaar beginnen in Perugia, waar oen rechter Andriotti gisteren formeel heeft aangeklaagd we gens betrokkenheid bij de moord op een journalist. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A3 Ottawa - Een met een mes gewa pende man is gistermorgen bin nengedrongen in de ambtswo ning van de Canadese premier Jean Chretien. Hij werd gearres- ™rd nadat het alarm was aange slagen. De premier en zijn echt genote bleven ongedeerd. Vol- t geus de politie komt de man uit .beo, dat vorige week op het nippertje tegen de onafhankelijk heid stemde. Oen Haag - Minister Margreet de °5 (Milieu) heeft een oproep Awlaan ,jit jaar gegn kerst_ q{ nieuwjaarskaarten te versturen, aar ministerie zal in ieder geval J'en van de jaarlijkse vracht nskaarten. Het geld dat wordt b»/fa? ^00r §een kaarten op de te doen, is volgens haar goed wl8tten voor natuur- en mi- behoud. Verschillende orga- Z '.waaronder de PTT, heb- ageerd 'Z6nd °P het plan gere" Door Willy Werkman Jeruzalem - In stille droeve rijen schuifelen honderddui zenden Israëli's langs de. kist van Yitzhak Rabin, opge baard voor het gebouw van Israëls parlementsgebouw, de Knesset. Mannen en vrouwen steken hui lend kaarsjes aan. Kinderen leggen zwijgend bloemen neer. Sommigen brengen liedjes, te keningen. En ergens naast de kist liggen de woorden van het lied van Is raëls bekende rockzanger Aviv Geffen. 'Wees sterk daarboven', had Aviv zaterdagavond nog gezongen tijdens de vredesde monstratie in Tel Aviv. En alsof hij zijn naderende dood, enkele minuten later, had aangevoeld had Rabin de zan ger in een ongewoon gebaar nog een kus op de wang gegeven. „Ik moet hier zijn, ik kan niet naar huis gaan," zegt de 18-ja- rige Amir Shavir. „Rabin dacht aan de toekomst. Hij dacht aan de jeugd en ze hebben hem ver moord. Ze hebben mijn hoop vermoord." Tot vanmiddag, wanneer Rabin op de Herzlberg in Jeruzalem in een sobere staatsplechtigheid begraven wordt, zullen er niet minder dan een miljoen mensen langs zijn kist zijn gegaan. Israëls vlag, de blauwwitte Da vidsster, hangt halfstok. Het land is in ongekende rouw. De Israëli's, geschokt door de eer ste moord op een politieke lei der, huilen. Op de plaats van de aanslag, bij de trappen van het stadhuis in Tel Aviv, schrijven jongeren in grote letters 'Vrede'. Rouwende omstanders maken er een tijde lijk herdenkingsmonument. Vrome joden lezen er gebeden om zijn zielerust. Mensen ste ken kaarsen aan. Een kind zegt droevig: „Hij was de vader van ons allemaal." En bij de kist daar in Jeruzalem, heeft Yechëzkel, Rabins jaren lange persoonlijke chauffeur, het misschien wel het moeilijkst van allemaal: „Ik kom afscheid van hem nemen. Maar ik weet niet wat ik zeggen moet," huilt hij. Ook voor hem is de schok bijna te groot. Weinige Israëli's weten nog hoe zij een tragedie moeten verwer ken. Een van Israel's grootste kranten, Yedioth Achronot: 'We rouwen niet alleen om hem. We rouwen om onszelf'. Israël, ook Rabin zelf, heeft tot zaterdagavond naief geloofd dat alleen Arabieren, terroris ten) doden. Maar daar in Tel Aviv is het niet de vijand, die de schoten lost. De moordenaar is een keurige religieuze student van het eigen volk. Heeft de veiligheidsdienst ge faald? Hebben de dichte ringen van agenten en lijfwachten bij het stadhuisplein hun werk niet goed gedaan? Waarom heeft Ra bin, met de gevaren voor zijn ei gen leven voor ogen, geen kogel vrij vest gedragen? Heeft hij niet willen zien dat de dreigingen die er vanuit het po litieke kamp te horen waren, echt waren? Heeft hij het rode licht niet wil len zien tijdens een anti-rege ringsdemonstratie in Jeruzalem kortgeleden, waar een foto werd meegedragen met Rabin in SS- uniform? Vragen die geen antwoord krij gen. Nog niet Want het noodza kelijke gewetensonderzoek komt pas nadat Rabin vandaag is begraven. Hij zal op de over de snelweg Tel Aviv-Jeruzalem uitkijkende Herzlberg zijn laatste rust plaats vinden naast al die dui zenden Israëlische soldaten, die in Israëls oorlogen zijn omgeko men. Als militair, die in de rang van opperbevelhebber tijdens de Zesdaagse Oorlog van 1967 vocht voor de verdediging van zijn land. Als politiek leider, die zich vaak aarzelend maar ook overtuigd van de noodzaak, in zette voor de vrede. VANDAAG IN DEZE KRANT Wim de Vos heeft zater dag de eerste veldrit uit de Super-Prestige-cydus gewonnen. In Pilzen (Tsjechië) bleef de 27-ja- rige renner uit Ooster hout de Italiaan Bramati voor in de sprint. i zie deel b Antwerpen - De Belgische mi lieu-inspectie heeft op een be drijfsterrein in Buggenhout een immense hoeveelheid giftig afval gevonden. Het terrein is van de firma NV Alvat, een Nederlands bedrijf, dat inmiddels failliet is. In duizenden vaten, tanks en con tainers liggen bijna twee miljoen liter allerhande giftige stoffen, zoals zink, lood en oplosmidde len, opgeslagen, terwijl er geen vergunning voor was. Volgens de milieu-inspectie moet het gif onmiddellijk worden ver wijderd, aangezien het een ern stige bedreiging vormt voor het grondwater en het Scheldewater. Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnen/Buitenland A3 Israël A4 Zeeland A5/A6 Gids A7 RTV-programma's A8 Sport deel B Vrijwel de hele bevolking van Is raël leek gisteren in een soort shock te verkeren. Het land scheen op zijn grondvesten te schudden. „Israël zal nooit meer hetzelfde zijn," zei minister van Milieu Yossi Sarid. „Tot nu toe dacht ik koppig dat we misschien beter waren dan anderen, maar dat zijn we niet. In geen enkel op zicht." Honderdduizenden Israëli's trok ken gisteren en afgelopen nacht langs de baar met het stoffelijk overschot van Rabin, die was op gesteld voor de Knesset, het Is raëlische parlement. De scherpe tegenstellingen tus sen de voor- en tegenstanders .van Rabins vredespolitiek leken even weg te vallen. Oppositieleider Benyamin Netanyahu schaarde zich achter Peres en zelfs de kolo nisten betreurden de moord. Sommigen, zoals de schrijver Meïr Shalev, meenden dat Rabin wellicht „door zijn dood erin zal slagen te bereiken wat hem bij zijn leven niet lukte: het creëren van een nationale eenheid". Dat soort reacties kon echter niet verhelen dat links beschuldigend de vinger naar de rechtse partijen hief, omdat die het klimaat zou den hebben geschapen waarin deze moord door een aanhanger Van de kolonisten kon worden ge pleegd. De Idap komt bijzonder hard aan nu nieuwe - territoriale - conces sies moeten worden gedaan aan de PLO om een definitieve vrede met de Palestijnen te bereiken. Staats- en regeringsleiders in de hele wereld haastten zich na de moord dan ook te beklemtonen dat het vredesproces, ondanks de dood van Rabin, moet doorgaan. De vraag is echter of Peres com promissen met Palestijnen en Arabieren naar de Israëlische sa menleving toe even goed zal kun nen verdedigen als Rabin, die het morele gezag had van ex-staf chef van het leger. De regering heeft inmiddels scherpe veiligheidsmaatregelen getroffen. De bewaking bij mi nisteries en openbare gebouwen in Jeruzalem is verscherpt en de voornaamste wegen in de stad zijn gesloten. Het leger heeft ver der de toegangswegen tot de Ga- zastrook en de bezette Westelijke Jordaanoever tot nader order af gesloten. Ook is het proces van terugtrek king van het leger uit zes steden op de Westoever, waarmee on langs in de stad Jenin een begin Lhea Rabin treurt samen met haar zoon en dochter voor de baar met daarop de kist met het stoffe lijk overschot van haar vermoorde man Yitzhak. foto epa werd gemaakt, voorlopig opge schort. De minister van Politie Moshe Shahal kondigde een uitgebreid onderzoek aan naar de vraag hoe de moord heeft kunnen plaats vinden: Verwacht wordt dat er koppen zullen rollen in de Shin Beth, de speciale eenheid van de binnenlandse veiligheidsdienst, die met de bewaking van rege ringsleiders is belast. 'In het overgrote deel van de we reld is met droefheid en woede gereageerd op de moord op Ra bin. Alleen sommige radicale is lamitische groepen en landen toonden zich verheugd over de aanslag. De Nederlandse regering is ge schokt over de moord. „Het is af schuwelijk," aldus premier Kok. (ADVERTENTIES) r Warschau - De Poolse president Lech Walesa is bij de presi dentsverkiezingen in een nek-aan-nek race verwikkeld met de ex-communist Aleksander Kwasniewski. Hoewel de uitslag pas vandaag bekend wordt gemaakt is al wel zeker, dat geen van beide kandidaten meer dan 50 procent van de stemmen heeft behaald. Van onze sportredactie Breda -- Komende woensdag bespreken Jan Wouters en Yassine Ab dellaoui een gezamenlijke poster-actie tegen discriminatie van min derheden. „Een leuk plan," zegt de Marokkaanse linkerspits van NAC. Beide spelers zuilen poseren voor een foto, die op billboards door het hele land zullen worden aangeplakt. Het initiatief, buiten de voetballers om genomen, is opmerkelijk, om dat Wouters en Abdellaoui op zondag 27 augustus van dit jaar lelijk met elkaar in de clinch gingen tijdens de wedstrijd NAC-PSV. Daarbij voegde de PSV'er Abdelloui ondermeer toe: „Kutmarokkaan, rot op naar je eigen land." Wouters bood zowel in het veld als daags na de wedstrijd zijn excuses aan en bezweerde het gescheld zeker niet racistisch bedoeld te heb ben. Aanvankelijk was Abdellaoui boos over het gedrag van zijn te genstander, maar accepteerde later diens excuses. „Die zaak is nou onderhand wel uitgepraat," zegt Abdellaoui, „maar aan zo'n gezamenlijke actie neem ik graag nog een keer deel. Je kweekt er alleen maar meer verdraagzaamheid mee en dat is een goeie zaak." Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bi) het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. keukens makelaardij kachels open haarden bouwen vloeren wanden sanitair inbouwapparatuur stoffering home-decoration verwarmingssystemen verbouwen plafonds serres en kozijnen badkameraccessoires milieu en energieplein etc. etc. Openingstijden: Do - Vr - Ma: 13.00 -22.00 uur Za - Zo: 10.00 -18.00 uur Chasséveld 15 4811 DH Breda Organisatie: Buro Evenementen Organisatie, Postbus 47754803 ET Breda, Telefoon 076 - 5811005 Dat betekent dat over twee we ken een tweede ronde volgt tus sen Walesa en Kwasniewski. Toen ruim een derde van de stemmen was geteld had Kwasniewski met 34 procent een lichte voorsprong genomen op Walesa, die tot dan toe 33,2 pro cent van de stemmen op zich had verenigd. De twee koplopers worden op grote afstand gevolgd door de voormalige dissident, de liberaal Jacek Kuron en de voormalige premier Jan Olszewski. Beide kandidaten komen niet boven de 10 procent uit. De rest van de stemmen ging naar de leider van de Boerenpar-, tij, Waldemar Pawlak, Tadeusz Zielinski, de ombudsman voor mensenrechten en de presidente van de centrale bank, Hanna Gronkiewicz-Waltz. Indien de 41-jarige Kwasniewski het in de tweede ronde wint van Walesa, zou diens Democratische Linkse Alliantie van ex-cornmu- nisten het presidentschap en het parlement in handen hebben. De alliantie dömineert het parle ment al sinds 1993. Bij. een overwinning van Kwasniewski zouden de ex-com munisten ook belangrijke in vloed kunnen hebben bij het op stellen van een nieuwe grondwet. Momenteel Is het parlement be zig met een aanpassing van de grondwet. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom, incassoƒ86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. DE STEM. DACBIAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1