VastNed vertrekt uit Breda k DE! VS en Japan pakken Daiwa Bank aan De centen-dekseltjes van Hoogovens YOUNG g Vastgoedfonds na samenwerking met VWN vierde belegger van het land 'Kalkar' is verkocht Zrdt vervol§d en uit de Sri g van iustitie in fe- Ruim 200 orders voor concurrent van Fokker :n 'AN HOOF ig en selectie voor succes. Overslag in haven van Rotterdam stijgt heel licht Curator FBIM ziet De d'Or-topman Maes vrijuit gaan A6 ECONOMIE KORT Benzine en diesel cent duurder Nieuw voer geeft minder mest Kleine gasvelden rendabel te maken Stijging beleggingsresultaat Wereldhave VNU maakt software voor kinderen Oud-bestuurders wachten forse claims Privatisering haven van Dover uitgesteld Zuidkoreaanse concerns heel corrupt Buitenlandse Zaken eist van reisbureau naamsverandering life over een goed hbo werk- ceting van nabij en heeft uw lijkbare processen. U bent eer in korre rijd via senior van leiding geven bent u de anbrengt tussen doelgerichr- id ligt rond de 35/40 jaar. Jiculum vitae naar Roozen lus 4271, 5004 JG Tilburg. Bedrijvenpark 't Laar). Voor |opnemen: (013) 468 66 69. l van de procedure. nncipe een management-functie in er meer over tijdens onze zeer kdure. een betere waardering? Neem rmatie contact op met de beer icteur, telefoon 010 - 498 51 11. 611 756. Uw schriftelijke sollici- aan onderstaand adres. CMG op Economie iDaiwo Bank-president Ta- yhiKaiho foto anp New York/Tokyo (rtrdpa) - Het voortbestaan van de Ja panse Daiwa Bank als zelf standig bankbedrijf is twijfel achtig geworden na de harde maatregelen, die Amerikaanse en Japanse autoriteiten heb ben genomen. Er blijft van de bank in feite al leen een regionale instelling over, waarvan de toekomst slechts kan worden verzekerd door nauwe samenwerking of fusie met een andere bank. Daiwa kwam in september in een slecht daglicht te staan, toen be kend werd dat een hoge functio naris van de vestiging in New York een verlies van 1,1 miljard dollar had willen verdonkerema nen. De Amerikaanse bankauto- riteiten pakten de bank donder dag hard aan. Daiwa heeft drie maanden de tijd gekregen om al zijn activiteiten in de Verenigde Staten te stoppen. Gedurende drie jaar mag de bank, die naar aanleiding van de affaire zijn topman al heeft zien vertrekken, zich niet in de VS la ten zien. Vooral de pogingen van Daiwa om het verlies, waarvan de bank al langer op de hoogte was, tegenover de Amerikaanse autoriteiten te verzwijgen, is in de VS slecht gevallen. Er komt ook een Amerikaans jus titieel onderzoek. Er is een aan klacht tegen de bank ingediend met daarin 24 vergrijpen, die Daiwa op een boete van 1,3 mil jard dollar kunnen komen te staan. Kort na de Amerikaanse maatregelen ondernam ook Ja pan zelf de nodige stappen. Het ministerie van Financiën in To kyo gelastte de bank onder meer zijn buitenlandse operaties te stroomlijnen, enkele vestigingen te sluiten en verbood het de bank buiten Japan nieuwe filialen te openen. Óp het ogenblik staat Daiwa Bank nog tiende op de ranglijst van Japanse banken met een balanstotaal van 314 miljard dollar. Ze behoort tot de 25 grootste banken ter wereld. Nog niet zo lang geleden was de bank een van de grote spelers op de wereldmarkt. Hoeveel er van de bank zal overblijven, is niet dui delijk. Volgens een analist in To kyo betekenen de maatregelen 'de doodsteek'. De sancties van de VS zijn de hardste die de Amerikanen tegen een buitenlandse bank instellen sinds 1991, toen Bank of Credit and Commerce International zijn deuren moest sluiten. Toen ging het om de grootste bankfraude in de geschiedenis. Er lopen nog steeds diverse rechtszaken naar aanleiding van deze affaire. In Japan is het nog niet eerder ge beurd dat een bank zo hard wordt aangepakt. Er is de autori teiten daar dan ook alles aan ge legen om het vertrouwen in het Japanse bankwezen, dat de laat ste tijd een behoorlijke deuk heeft opgelopen, niet verder te la ten afnemen. Een groot aantal banken is overgenomen wegens financiële problemen, ontstaan door grote leningen die niet meer te innen bleken na het inzakken van de economie van Japan. Breda - De vastgoedfondsen VastNed en de Vaste Waar den Nederland VWN gaan strategisch samenwerken on der de naam VastNed Groep. Beide fondsen vestigen zich in een nieuwe hoofkantoor in Rotterdam. Nu opereren VastNed en VWN nog vanuit respectievelijk Breda en Den Haag. Het woord fusie willen de bestu ren van beide fondsen niet in de mond nemen. Hooguit mag van een 'personele unie' worden ge sproken, aldus VastNed-bestuur- srorzitter K. Streefkerk. De hoofdkantoren van VastNed en VWN worden in de loop van jaar samengevoegd in Botterdam. Bij VastNed in Breda werken twintig mensen. Zij kun nen allemaal mee naar Rotter- dam. De beursnoteringen van de twee fondsen blijven gehandhaafd. VastNed heet voortaan VastNed Retail en zal in hoofdzaak in win kels beleggen. VastNed Offi- cies/Industrial (VWN) richt zich op het beleggen in kleinschalige en middelgrote kantoren en be drijfsruimten. De fondsen komen onder één management. VastNed heeft een belegd vermo gen van 1,2 miljard, bij VWN ligt dat bedrag op 439 miljoen. Met een gezamenlijk belegd ver morgen van ruim 1,6 miljard komt de combinatie op de vierde plaats van de Nederlandse beleg gers. Eodamco is met 7,3 mil jard de grootste, gevolgd door VIB met 2,5 miljard. Wereldha- ve is met 2,3 miljard de derde partij. Streefkerk en zijn VWN-collega R. van Zinnicq Bergmann mik ken op een snelle groei van de groep die per 1 januari moet zijn samengesmeed. Eind 1996 kan het belegd vermogen de 2 mil jard passeren, terwijl zo rond de eeuwwisseling het derde miljard zal worden overschreden. Beide fondsen beleggen nu in zo wel winkels als kantoren, maar willen op den duur zoveel moge lijk hun eigen specialisme bedrij ven. Dit zal worden bereikt door de regelmatige verkoop van niet bij het betreffende fonds passende objecten. Op den duur moet zo wel de winkel- als de kantoren- poot 95 procent van de porte feuille in de respectieve aan dachtsgebieden beheren. Streefkerk verwacht dat de sa menwerking een jaarlijkse be sparing van zo'n 1,5 miljoen kan opleveren. Op 22 november moeten aandeelhouders van bei de ondernemingen zich over de samenwerking uitspreken. Van onze verslaggever Kalkar - De voormalige snelle kweekreactor in Kalkar is ver kocht. De elektriciteitsmaatschappij SBK/RWE en de Overijs selse ondernemer H. van der Most hebben gisterochtend om kalf drie de overdracht definitief geregeld. Het koopcontract is ondertekend in bijzijn van notaris R. Gewaltig uit Kalkar. Duitsland en België. In het Kern wasser Wunderland Kalkar moe ten tweehonderd mensen in vaste dienst en tweehonderd part-ti mers aan de slag komen. Rotterdam (anp) - De aan- en afvoer in de haven van Rotter dam ligt na de eerste negen maanden van 1995 iets (plus 0,4 procent) boven het niveau van vorig jaar. Van januari tot en met september is in totaal 219,6 miljoen ton goederen overgeslagen. Met name de overslag van containers blijft door het jaar heen een grote groeier (plus 6,5 procent). Dit heeft het gemeentelijk haven bedrijf gisteren bekend gemaakt. De eerste drie kwartalen zijn nu al 3,5 miljoen 20-voets containers afgehandeld. Dat is 220.000 meer dan over dezelfde periode vorig jaar. Andere stijgers in de eerste negen maanden waren het rij-op- rij-af-vervoer (plus 3,8 procent), de erts- en schrootoverslag, door de groeiende wereldvraag naar staal en staalprodukten, (plus 3) en de sectoren overig droog en nat massagoed (13,6 respectieve lijk 6 procent). Bij deze laatste twee gaat het om naar verhou ding kleine goederenstromen. Dalers waren de eerste drie kwartalen ruwe olie (min 17 pro cent, ondanks aantrekkende overslag in het derde kwartaal) en minerale olieprodukten (min 15,6). De agribuïksector daalde met 4,2 procent, het overig stuk goed (houtprodukten, auto's, fruit) met 4,6. De kolenoverslag daalde in het derde kwartaal met 0,5 procent, tegen nog een daling met 2,7 pro cent over de eerste zes maanden. Dat hebben directeur W. Koop van de Schnell Brüter Kern- kraftgesellschaft (SBK) en on dernemer Van der Most gisteren takend gemaakt. De stad Kalkar taeft al eerder ingestemd met een wijziging van het bestemmings plan. De verkoopprijs van de kerncentrale ligt naar verluidt rond de tien miljoen mark. Van der Most wil in de voormali ge snelle kweekreactor het evene- Bientenpark Kern Wasser Wun derland Kalkar onderbrengen. In de kerncentrale moet een hotel- wmplex met tweeduizend, bed- een sportaccommodatie (omnen en buiten) en een water- Pork komen. De Óverijsselse on dernemer verwacht medio vol- ffend jaar, op zijn vroegst in april, de kerncentrale als museum te kunnen openstellen voor het pu- ek. Do volgende stap is dag- ochten over de Rijn naar Kalkar. der Most wil in vijf jaar voor ertig tot veertig miljoen gulden net complex (terrein van 55 hec- are gebouwen, laboratoria en kantoren) veranderen. rekent op één tot anderhalf 1°® bezoekers uit Nederland, van onze redactie economie &en - Als de voormalige >e hOr-topman Frans Maes al d°or justitie strafrechtelijk zal SS® Vf*v°lgd, dan zal de aan- i, v}} niet veel voorstellen. Dat althans de taxatie van mr. T. Srs> erator in het faillisse- sdhapraiMMaeS' privé-vennoot- MÜeid- ?at af uit het feit dat FBIW j als bestuurder van eehnm'waann a' Sas werd terug ging™™ na eerdere beschuldi- Op de produktielijn voor Alulite-dekseltjes verwierf Hoogovens zeventien patenten. Door Willem Reijn Duffel - Vol trots klemt Henk de Wildt het dekseltje tussen duim en wijsvinger. Deze nieuwe vinding van Hoogovens moet de markt gaan veroveren: een be drukt dekseltje voor een blikje cola of bier. De waarde: tweeënhalve cent per stuk. Koninklijke Hoogovens, zoals de groep per 1 januari door het leven gaat, meet de omzet in miljarden gulden. Tot voor kort was groot het parool bij Hoogovens. De modernisering van de ovens trok aandacht met projecten van honderden miljoenen guldens. En zowel de winsten als verliezen kwamen met vele nullen in het jaarverslag. Maar Hoogovens verandert. En het dekseltje van het materiaal Alulite is er een voorbeeld van: het is het resultaat van een gevoelig procédé om aan twee kanten een laagje plastic PET-folie te hechten op een dun plaatje van aluminium. Hoogovens zette een nieuwe fabriek voor deze zogeheten Alulite-platen in het Bel gische plaatsje Duffel, waar nu de produktie wordt opgestart. Tweeënhalve cent per stuk kost het dekseltje van aluminium, maar met een produktie van TA miljard dekseltjes moet de omzet van het apart opgezette be drijf Dufalco toch snel naar een kleine twee honderd miljoen gulden oplopen. Hoogovens maakt een proces door van leve rancier van bulkgoederen voor industriële afnemers naar het leveren en mee-ontwik- kelen van eindprodukten voor de consu ment. „Wij denken mee met de klant van de klant van de klant van onze klant," is het credo in IJmuiden ofwel: je moet als staal- en aluminiumproducent meedenken in de hele keten tot de uiteindelijke verbruiker. Want, zo is de stelling, met bijzondere pro- dukten die speciaal naar de wensen en de behoeften van de afnemer worden gemaakt, produceer je meer toegevoegde waarde en word je minder gevoelig voor concurrentie en voor conjunctuurschommelingen. Zeker als je toelevert naar de levensmiddelen markt, want de hoeveelheid voedsel en drank is door de jaren heen heel stabiel. Hoogovens leert daarom meer en meer naar de klant te luisteren. In IJmuiden staat een centrum voor onderzoek en ontwikkeling van nieuwe verpakkingen. Binnenkort ver rijst er een zelfde centrum voor de auto-in dustrie. Die markt was vijftien jaar nog een vanzelfsprekende klant voor staal, maar door het oprukken van kunststof moet nu werkelijk worden geconcurreerd. Vandaar bijvoorbeeld dat Hoogovens nu samenwerkt met het Bredase bedrijf Ambac/Steelweld en Polynorm uit Bunschoten en Roosendaal om de autoconcerns te bewerken met 'to taal-oplossingen' bij de produktie. De ontwikkeling gaat redelijk snel. In een jaar tijd is het aandeel eindprodukten in de afzet van staal gegroeid van 67 naar 79 pro cent, vertelt topman Van Veen. Maar niet op alle gebied is dat een garantie voor succes. Dochter Hoogovens Buizen (Oosterhout, Maastricht, Arnhem) levert rechtstreeks aan eindverbruikers toe. Maar toch heeft het be drijf een historie van opeenstapelende ver liezen achter de rug. Bij de laatste reorganisatie moesten weer driehonderd mensen uit. De Hoogovens- foto hoogovens president geeft hoog op van de vooruitgang die is geboekt. „In 1991 werd nog 270 ton per manjaar geproduceerd, nu ligt dat op 500 ton," zegt hij tevreden. De omzet kon van 220 naar 275 duizend ton stijgen, terwijl het aantal werknemers drastisch ingekrom pen werd. Maar nog steeds schrijft het bedrijf niet ech te zwarte cijfers, zegt Van Veen. „Het gaat er om spannen of Buizen quitte weet te spe len." Toch heeft de Hoogovens-topman ver trouwen in de toekomst. Daarom is deze week de produktie-poot van Van Leeuwen Buizen overgenomen. De omzet moet zo snel van 400 naar 500 duizend ton groeien. Terug naar Duffel. De vestiging daar kreun de de afgelopen jaren onder de dumping van smelterijen uit voormalige Sovjet-Unie, die tegen afbraakprijzen de Westeuropese markt bedierven. Ook daar massale af- vloeïngen. De nieuwe fabriek is een pleister tje op die wonde: de investering van zestig miljoen gulden levert in drie ploegen aan to taal 25 mensen werk. Henk de Wildt heeft er vertrouwen in. Op het terrein is ruimte vrijgehouden om een tweede, grotere fabriek neer te zetten als het Alulite-dekseltje aanslaat. Liefst zeventien patenten heeft Hoogovens verworven voor het produktieproces. En de markt hunkert naar de bedrukbare dekseltjes, weet De Wildt uit vele aanvragen van blikjesmakers en drankproducenten. Groeimogelijkheden genoeg: „Jaarlijks ge bruiken mensen wereldwijd 160 miljard blikjes. In de VS ligt het gemiddelde op één blikje per persoon per dag. In Europa is dat één blikje per week." Jakarta (rtr/dpa) - De Indone sische vliegtuigbouwer IPTN heeft al 216 orders binnen voor het nieuwe tweemotorige toestel N-250, een concurrent van de Fokker 70. Dat heeft IPTN-president en Indone sisch minister van Technolo gie, Jusuf Habibie, gisteren meegedeeld. Habibie maakte tevens samenwerking bekend met het Duitse Aircraft Servi ces Lemwerder. De N-250 is het eerste vliegtuig dat geheel in Indonesië is ontwik keld en geproduceerd. Het toestel, bestemd voor vluch ten van 1000 tot 1500 kilometer met 50 a 80 passagiers, werd in augustus ten doop gehouden. Volgens Habibie zijn er inmid dels 38 buitenlandse orders bin nen, waarvan 24 uit Zweden, 10 uit de Verenigde Staten en vier uit Colombia. Drie Indonesische maatschappij en hebben in totaal 178 toestellen besteld. Habibie verklaarde eer der, dat de N-250 bij 259 ver kochte exemplaren winst gaat opleveren. De prijs bedraagt 13,5 miljoen dollar. IPTN (Industri Pesawat Terbang Nusantara) heeft met Aircraft Services Lemwerder (ASL) een akkoord gesloten dat de Duitsers exclusieve rechten geeft voor de verkoop van de N-250 in Europa en de vroegere Sovjet-republie ken. Als ASL jaarlijks ten minste 18 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 Rotterdam - Benzine en diesel worden maandag 6 november 1 cent per liter duurder. Dat heeft marktleider Shell Nederland gis ter laten weten. Het is de tweede prijsverhoging binnen een week; vrijdag ging de benzineprijs ook al met 1 cent omhoog. De advies- pompprijs per liter wordt maandag: super plus loodvrij 1,95 gul den, euro loodvrij 1,89 gulden, superbenzine met lood 2,06 gulden en diesel 1,33 gulden. Boxmeer - Diervoederfabrikant Hendrix' in Boxmeer is onlangs begonnen met de verkoop van een nieuw geconcentreerd voer voor vleesvarkens, dat volgens de fabrikant de mestproduktie met 20 procent en de mineralenuitstoot met 40 procent vermindert. Aan de ontwikkeling van de 'Astro'-voeders heeft Hendrix' vijf jaar gewerkt. Het voer levert per kilo een hogere vleesproduktie op dan ander voer: twee kilo voer wordt omgezet in een kilo vlees. Het nieuwe voer is vijf procent duurder, maar doordat er minder van nodig is, bespaart de varkensboer volgens de voederfabrikant per saldo toch 15 procent op zijn voerkosten. Hallum - Een nieuw type boortoren maakt het aanboren van klei ne gasvelden, met een inhoud van een half tot een miljard m3 gas, rendabel. De Nederlandse Aardolie Maatschappij (NAM) heeft met vier partners een geheel gemechaniseerde boortoren ontwik keld, waarmee de kosten van een put met tien procent dalen. De PT 2000 is gisterochtend gepresenteerd. De kostenreductie is mo gelijk door inzet van minder personeel. Den Haag - Het Haagse beleggingsfonds in vastgoed Wereldhave heeft over de eerste negen maanden van dit jaar een licht hoger resultaat behaald, ten opzichte van dezelfde periode van het vorig jaar. Het directe beleggingsresultaat steeg met 2,1 miljoen tot 84,7 miljoen. De winst per aandeel bleef gehandhaafd op 5,55. Haarlem - Uitgevers- en communicatiemaatschappij VNU heeft een nieuwe uitgeverij opgericht, VNU Interactive Media. De nieu we uitgeverij is een samenwerkingsverband van VNU's dochter ondernemingen Tijdschriftengroep Nederland en de educatieve uitgeverij Malmberg. Na Tina en de Donald Duck gaat VNU via Interactive Media nu ook met software de kindermarkt op. De nieuwe uitgeverij gaat zich vooral toeleggen op Nederlandstalige educatie en entertainment door het ontwikkelen van eigen titels en het vertalen van buitenlandse titels. Interactive Media ver wacht de eerste titels begin 1996 op de markt te brengen. Bij het bedrijfje werken acht mensen. Amsterdam - Bestuursleden, commissarissen en de accountant van de voormalige producent van lichtkranten en zaktelexen Text Lite kunnen de komende maanden forse schadeclaims tegemoet zien. De curatoren van het failliete beursfonds en gedupeerde aandeelhouders willen bij elkaar tientallen miljoenen guldens op hen verhalen. Dat hebben curator mr. R. Roorda en mr. G. Hooft Graafland, secretaris van de Vereniging tot behartiging van de belangen van houders van aandelen van Text Lite Holding, giste ren verklaard. Zij reageren hiermee op de uitspraak van de On dernemingskamer van het Gerechtshof in Amsterdam van don derdag. Het Hof meent dat bestuurders en commissarissen van het in 1990 failliet verklaarde beursfonds zich schuldig hebben gemaakt aan wanbeleid. Londen - De Britse regering heeft besloten de privatisering van de haven van Dóver uit te stellen tot in elk geval na de algemene verkiezingen van 1997. Het besluit is genomen nadat er in Groot- Brittannië de nodige ongerustheid is ontstaan, dat de haven bij verkoop weieens in Franse handen zou kunnen komen. De tegen standers van de verkoop kregen deze week steun van Vera Lynn, de zangerers die in de Tweede Wereldoorlog de Britse troepen voortdurend een hart onder de riem wist te steken. De zangeres liet na het zingen van haar succesnummer White Cliffs of Dover (de witte krijtrotsen van Dover) weten dat de rotsen bij Dover een heel speciaal symbool zijn van hoop, liefde en alles waarvoor we hebben gevochten. „Frankrijk verkoopt zijn Eiffeltoren ook niet, dan zou er weer een oorlog uitbreken," aldus de nu 78-jarige, maar nog altijd actieve zangeres. Seoul - Openbare aanklagers in Zuid-Korea hebben gisteren de huidige én voormalige leiding van twee machtige concerns, Han bo en Hanyang, gedagvaard wegens hun rol in het omvangrijke corruptieschandaal in het land. Tegelijkertijd zeggen aanklagers over bewijzen te beschikken, dat een derde concern, Daewoo, de voormalige Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo heeft geholpen bij het op Zwitserse bankrekeningen onderbrengen van uit cor ruptie verkregen gelden. Het openbaar ministerie heeft inmiddels het ministerie van Buitenlandse Zaken gevraagd Zwitserse hulp in te roepen bij de opsporing van het vermiste geld. Ex-president Roh gaf vorige week het bestaan toe van een geheim smeergeld fonds van ruim een miljard gulden. Hij bekende ook zo'n 350 miljoen gulden in eigen zak te hebben gestoken. Dit geld is voor een groot deel afkomstig van grote be drijven, die in ruil daarvoor lucratieve overheidsopdrachten kre gen en of zachte leningen. Kennelijk in een poging de dans te ontspringen hebben de groot ste concerns gister hun excuses aangeboden voor hun rol in de smeergeldaffaire. „Wij zakenlieden schamen ons voor onze direc te en indirecte betrokkenheid bij dit incident," was de kem van een verklaring die werd voorgelezen op een bijeenkomst van 23 leden van de Federatie van Koreaanse Industrieën in Seoul. „We bieden onze oprechte verontschuldiging aan de bevolking aan." De bijeenkomst werd bijgewoond door de voorzitter van de grote industriële conglomeraten („chaebols") als Hyundai, Samsung, LG en Ssangyong. toestellen verkoopt, komt er in Lemwerder een assemblagelijn voor de N-250. IPTN, een staatsbedrijf, heeft verder toegezegd een belang van 25,1 procent in ASL te nemen. ASL werd in 1994 losgemaakt van het lucht- en ruimtevaart concern Dasa, de meerderheids aandeelhouder van Fokker. De onderneming telt 750 werkne mers en is eigendom van de Duit se deelstaat Nedersaksen. W: Roermond (anp) - Het ministerie van Buitenlandse Zaken heeft gisteren in een kort geding in Roermond geëist, dat reisbureau Buitenlandse Zaken in Venray onmiddellijk zijn naam wijzigt. Volgens het ministerie doet de naam 'Buitenlandse Zaken' af breuk aan het aanzien en de exclusiviteit van het ministerie. De Staat is geen handelsnaam, aldus de landsadvocaat. Bovendien leidt de naam van het reisbureau tot verwarring onder het pu bliek, zei hij. De eigenaren van de zaak, M. Thuijls-Schelbergen en M. Kateman- Van Opbergen, verklaarden voor de rechter, dat een wijziging van de bedrijfsnaam tot grote financiële schade zou leiden. „We zullen onder meer een nieuwe reclame-campagne moeten starten en de software moeten aanpassen," aldus het tweetal. De eigenaren voerden verder aan dat de Staat zich schuldig maakt aan willekeur, omdat de overheid nooit bezwaar heeft gemaakt tegen het vroegere Tros-tv-programma Binnenlandse Zaken. De aard van het werk en de plaats van vestiging van het reisbureau maakt volgens hen meteen duidelijk dat er van verwarring met het ministerie geen spra ke kan zijn. Reisbureau Buitenlandse Zaken werd op 1 januari van dit jaar opge richt. De Kamer van Koophandel had bij de inschrijving in het han delsregister geen bezwaar tegen de naam. Uitspraak 9 november.

de Stem | 1995 | | pagina 7