Weekend Bij de Poolse presidentsverkiezingen gaat het tussen Walesa en Kwasniewski T? Polen doen aan vooroudercultus KOOP MET Z leendert DE STEM Morgen vindt in Polen de eerste en misschien meteen al beslis sende ronde van de presidents verkiezingen plaats. Het aantal kandidaten is groot en geva rieerd en de campagnes zijn he vig geweest. Lech Walesa hield zich opvallend rustig. De zitten de president doet op dit moment alsof hij boven de strijdende partijen staat. Het heeft hem geen windeieren gelegd. Grote afwezige ln de campagnes gaat het niet om programma's, maar om roddels en verdachtmakingen Incidenten IN Ml)N YAK SkN Q£~ ADTljP AAn HET. WWK, OOK AU? Q£ (N DE- KRP&Ö 2(T. Met v.d. Born vs Tegenoffensief Ajax verliest eerste punt 'Een-loketfunctie voor ouderenzorg I Hoek grijpt periodetitel Andreotti wegens moord aangeklaag Mislukte aanslag Canadese premier De Boer wil geen kerstkaarten ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 E4 Tussen roze-rood en grijs-zwart Door Camiel Hamans Pr8! en goudsmid, een fabrikant van I gezondheids-inlegzooltjes annex kruidendokter, een boer, een filo soof met het romantische uiterlijk van een Chopin op jaren, een rector van een privé-uni- versiteit, een cabaretier, een bank-presidente, een NOS-voorzitter, twee oud-premiers, een ex-minister, een journalist, een rekenkamer- hoofd en voormalig kindsterretje in een jon gensboekenfilm, een regionaal bekend zaken man, een keurige professor en tegelijk een mensenrechtenactivist, een partijleider en een voormalig electriciën, nu president; zij allen staan kandidaat voor het Poolse president schap. Blijft er nog wel een Pool over om te kiezen? En dan te bedenken dat er aanvankelijk meer dan een dubbel aantal belangstellenden voor de functie was. De afvallers bleken niet in staat honderduizend ondersteunende handte keningen op tafel te brengen. Onder hen de Canadees-Poolse handelsman Tyminski, bij de vorige verkiezingen slechts op het nippertje verslagen door Lech Walesa. Sic transit glo ria. De verkiezingen gaan zonodig in twee rondes. Het Franse systeem. Behaalt geen der zeven tien, voor het merendeel rechtse kandidaten morgen een meerderheid, dan wordt het ge vecht tussen de twee hoogst geëindigden veer tien dagen later voortgezet. De aanmeldingstermijn sloot officieel op 10 oktober. Toch is de campagne de laatste dagen pas goed op gang gekomen. Kandidaten reizen door het land, houden spreekbeurten, discus siëren in de talloze media en kijken vanaf billboards en affiches passanten vertrouwen wekkend in de ogen. Toch is er op straat van verkiezingskoorts weinig te merken. De strijd wordt uitgevochten op radio, tv en in de kran ten. Elke avond is er om zeven uur op het eerste net een lang interview met een volgende gega digde, waarna een uur later de fine fleur der Poolse journalistiek zich op het tweede net verzameld voor een kruisverhoor van weer een andere kandidaat. Een zo'n aansprekende formule dat de com mentaarschrijver van een krant in de grote Zuidwestelijke stad Lublin zich afvroeg, wat die steeds wisselende personen, de kandida- ten, in de successerie te zoeken hadden. Hij had zijn keuze reeds gemaakt. Zijn stem ging naar de vrouw, die telkens de ondervraging mag openen. Grote afwezige is in de campagne Lech Wal esa, slechts hier en daar siert zijn foto en ken merkende snor het straatbeeld op. De zittende president doet op dit moment alsof hij boven de strijdende partijen staat. Het heeft hem geen windeieren gelegd. Scoorde hij in de po- pulariteitsonderzoeken tot voor een paar we ken niet hoger dan een beschamende derde plaats, na Aleksander Kwasniewski, de van een JFK-image voorziene jeugdige leider van het linkse, post-communistische blok en de charmante, goed ogende, net als Walesa tot het rechtse blok behorende bank-presidente Hanna Gronkiewicz-Waltz, nu is hij in een nek-aan-nek-race verwikkeld met de jonge rode leider. Walesa hoeft in deze fase ook niet veel-te zeggen. In het verleden heeft hij genoeg om zich heen geslagen. Toen mevrouw Gron- au De verkiezingen in Polen gaan zonodig in twee rondes. Behaalt geen der zeventien kandidaten morgen een meerderheid, dan wordt het gevecht tussen de twee hoogst geëindigden veertien dagen later voortgezet. foto epa kiewicz - een van zijn voormalige bescherme lingen - haar kandidatuur stelde, had de pre- sident meteen zijn reactie klaar en die was be hoorlijk onder de gordel. „Hanna Gronkie wicz-Waltz moet u zeker kiezen, want het eer ste wat zij doet als er crisis uitbreekt, is naar haar kapper snellen. Om te zorgen dat haar haar goed zit bij alle tegenwind." En Walesa heeft een paar machtige 'vrienden'. De kerk bijvoorbeeld. Het episcopaat knuffelt mevrouw Gronkiewicz dood. Lech Walesa heeft voor het merendeel der bisschopen afge daan, te ruzie-zoekerig, te onbetrouwbaar, te vulgair en machtsgeil. Zodoende viel het oog van de machtige, officieel zwijgende, r.-k. Kerk op de presidente van de Nationale Bank, een trouw dochter van Rome. En dus wordt zij nog meer dan Walesa of een der andere recht se kandidaten vereenzelvigd met de Faux Pas van de kerkelijk hiërarchie en vooral met die van kardinaal Glemp zelf. Die heeft zich uit gesproken tegen overhaaste aansluiting van Polen bij de Europese Unie en dat terwijl me vrouw Gronkiewicz, vanwege de economische problemen, in haar programma juist pleit voor een snel lidmaatschap. De argumenten van de kardinaal zijn dan ook van een andere, morele, orde. „Het Westen, en met name Duitsland, is er op uit het Oosten te onderwerpen. Deze keer niet met militaire middelen maar met geld. En dat zal ten kosten gaan van karakter, uiterlijk en levensstijl van Polen. Het eigene wordt ingeruild voor het verplichte spijkerpak (een verwijzing naar de traditionele maar nu door jas en dasje vervan gen out-fit van mededinger Jacek Kuron, CH) en aan het eind zal heel Polen nog slechts naa- pen wat het rijke Westen voordoet." En bleef het nog maar bij dit soort onbedoelde dolkstoten in de rug. Katholieken autoriteiten hebben een pleidooi gehouden voor een terug keer naar censuur. Om het morele verval van het Westen buiten de deur te houden. Er zijn incidenten geweest bij het begraven van onge lovigen op dorpskerkhoven. Die worden beheerd en beheerst door mijn heer pastoor en die heeft de macht om hem on- welgevalligen de gewijde aarde te weigeren. Met die intolerantie wordt mevrouw Gronkie wicz-Waltz vereenzelvigd. Hoe hard en luid ze daar ook afstand van neemt. Een Walesa-gezind, katholiek radiostation kamt haar nog meer af. Ze zou in haar huidige functie veertig keer zoveel verdienen als in haar vroegere hoogleraarsbaan en daar inde ze maandelijks al bijna het dubbele van het modale Poolse inkomen. Dit is het niveau van de campagne. Het gaat niet om programma's, die zijn er behalve bij Kwasniewsky, Gronkiewicz en de vroegere minister van Sociale Zaken Jacek Kuron ook nauwelijks en voor zover geformuleerd komen ze grotendeels op hetzelfde verlicht kapitali- sche einddoel, voorzien van sociale vangnet ten uit, het gaat over karakter en schandalen. Naast serieuze verkiezingsuitzendingen wordt het tv-publiek getrakteerd op 'infotainment'. Kandidaten moeten pingpongen tegen elkaar, vragen beantwoorden over etiquette, protocol en tafelmanieren, waarbij de welopgevoede mevrouw Gronkiewicz het aflegde tegen de onbehouwen, maar sluwe boerenleider Andr- zej Lepper. Het journaal meldt dat een vliegtuig op weg van Stettin naar Warschau een niet-geplande tussenlanding maakte in Poznan. De passa giers werd voorgehouden dat er iets mis was met de motoren. De feitelijke reden was dat de piloot zijn vriend Jan Olszewski, ex-premier en kansloos presidentskandidaat, beloofd had hem snel naar een bijeenkomst in de hoofd stad te vervoeren. Een krant berichtte dat Olszewski's en Kwasniewski's echtgenotes grootaandeelhouders zijn van een geprivati seerde verzekeringsmaatschappij. De enorme bedragen die genoemd werden, blijken her roepen te moeten worden. Op tv worden beel den vertoond van bouwrijpe percelen die ei gendom zouden zijn van de ex-communisti- sche voorman. In een serieuze televisie-onder- vraging moest de voormalige dissident en journalist Moczulski ingaan op zijn ruiterhob- by. Of hij misschien een eigen paard bezat? Van de inlegzooltjesfabrikant Piotrowicz wil de een journalist weten welke boeken hij gele zen had. En een gerespecteerd politiek tijd schrift vraagt de kiezers niet alleen wie hun voorkeur heeft voor het presidentschap, maar wil ook weten wie van de kandidaten de idea le grootvader is - de oudste mededinger Tadeusz Zielinski, algemeen gerespecteerd ju rist en woordvoerder van het Poolse Helsinki- comité. Met wie ze het liefste een glas bier zouden drinken - met radiokomiek en oud-be roepsofficier Jan Pietrzak - en wie van de ze ventien in hun ogen de 'beste Pool' is. Het antwoord is overduidelijk, niet de ex treem rechtse nationalist, zichzelf 'Real-poli- ticus' noemende, romantisch ogende Janusz Korwin-Mikke, maar president Walesa. De man die zich in de vorige campagne, toen hij ondermeer streed tegen Tadeusz Mazowiecki, beriep op zijn honderd procent Poolse wortels. In Mazowiecki's bloed zouden sporen van de Door Camiel Hamans Lech Walesa: opvallend rustig. foto de stem johan van gurp Polen ligt op de Noordpool. Rond 1 november althans. Het wordt niet donker, want het is Allerzielen. Elk kerkhof staat vol met bovenmaatse theelichtjes en die branden dag en nacht ter nagedachtenis aan dierbare afgestorvenen. Weken tevoren starten de voorbereidingen. Er verschijnen marktkraampjes met waxi- nepotjes, bloemisten maken graftakken en sierstukken, kwekers bieden chrysanten aan en in grote stadsfamilies wordt gediscussi eerd over de verdeling der plichten. Iedere nog in de herinnering voortlevende overle dene dient immers eer bewezen. Grootvader, die in het zuiden van het land ter aarde is besteld, wordt door zijn zoon bezocht. Moeder en tweede dochter gaan naar het merengebied in het noordwesten waar haar ouders liggen. Zoon en oudste dochter moeten het graf van de vrijgezelle tante aan de Baltische kust voor hun reke ning nemen. Familieleden die in de buurt van de aan te doene plaatsen wonen, worden ter kennis geving opgebeld. Van hen wordt stilzwij gend verwacht dat ze hun broers, zusters, nevën en nichten spijs, drank en een bed ter beschikking stellen. Het openbare leven ligt stil, behalve het openbaar vervoer. Dat werkt op topcapaci teit. Wijken waarin begraafplaatsen liggen, worden voor al het andere verkeer afgeslo ten. Het gemeentebestuur van Warschau plaatst advertenties in de kranten over waar wel en waar niet te parkeren, over de omlei ding van busroutes en over een speciale bus die langs alle belangrijke kerkhoven rijdt. Voor wie meer dierbaren op één dag te her denken heeft en voor sight see'ers die sfeer willen proeven. Vrijwel geen graf blijft on aangedaan. De erevelden voor de in de laat ste wereldoorlog omgekomen buitenlandse militairen vallen, naast hun vaste verzor gers, als vanzelf toe aan academische spe cialisten, die zich met dat land plegen bezig te houden of aan exportfirma's, die er zaken mee doen. Het graf van een Noorse boordwerktuig kundige die in Britse krijgsdienst neerge schoten is, wordt schoongemaakt en van pa rafernalia voorzien door een hoogleraar Scandinavische talen. Van de Nederlands sprekende journalist wordt zonder veel dis cussie verwacht dat hij zich bekommert om de graven van enige Zuidafrikaners. Die spraken toch een taal die hij kan verstaan? Graven van bekende mensen worden door ieder die ze respecteert, bezocht. Die staan vol met tientallen lichtjes, bloempotten, kerstgroen en van linten voorziene stukken. Eromheen een groepje intens zwijgende, maar niet bedroefde belangstellenden. Na een paar minuten lopen ze door in de rich ting van een ander, evenmin onbelangrijk graf. Zelfs op de zo goed als verlaten, ver waarloosde joodse begraafplaatsen, brandt hier en daar een katholiek vlammetje. Ten teken dat niet iedereen in Polen het gemeng de verleden vergeten wil. Polen doen aan vooroudercultus. Niet dage lijks, maar toch eens per jaar. Een bewijs wellicht voor de stelling dat Polen, ook al wonen ze met honderdduizenden in grote steden, net als de Fransen dicht bij de sfeer van het dorp gebleven zijn. Dat ze diep in hun hart terugverlangen naar een tijd van geborgenheid, saamhorigheid en vaste fami liewaarden. Het flakkerende en tegelijk schaduwwer- pende licht van 1 november verheldert zo'n terugkeer naar de eigen geschiedenis, schijnt bij op de weg terug naar afkomst, veiligheid en gemeenschapszin. WW gpiNVELP 33 en 37, 4815 HR E 'Zyt' (jid) te vinden zijn. Goed voorbeeld doet goed volgen, bedacht ex-1 goudsmid en leider van de 'Beweging te Onrecht en voor Bier' Leszek Bubel. Hij publi-1 ceerde een boekje antisemitische moppen I waarin vooral de vermeende afkomst van Aleksander Kwasniewski op de korrel weri genomen. De openbare aanklager in War schau heeft een vervolging tegen Bubel aange kondigd. Desondanks worden de billboards van Kwasniewski, die in tegenstelling tot die van een groot aantal andere kandidaten door zijn professionele campagne overal te zien zijn, steeds weer opgesierd met haakneus, peies en Davidsster. Maar de post-communist ligt niet van df obscure zijde onder vuur. Het angstbeeld dal I de definitieve keuze moet gaan tussen de on geliefde Walesa en de ondanks zijn imago aan de vroegere staatsterreur herinnerende Kwasniewski, bedrukt vele Polen. Rechts is zo versnipperd, tonen deze en de laatste parle mentsverkiezingen aan dat er geen aantrekke lijk alternatief voorhanden is. De Vi-beweging - de naam zinspeelt op het feit dat oud-links weliswaar op een vaste aanh van 25 procent kan rekenen nadat er dan nog I drievierde van de kiezers overblijft om een overwinning van het post-stalinisme te ver hinderen - roert zich geducht. Een rechtse stu dentenbeweging verstoort Kwasniewski's Amerikaans aandoende meetings en bijeen komsten. De vechtpartijen, waar zelfs politie aan te komt, hebben weinig effect. Vandaar dat een I aantal kansloze kandidaten nu in onderling overleg is wat te doen. Een paar hebben ziel! reeds teruggetrokken, hun namen kunnen evenwel niet meer van het stembiljet verwij derd worden. Op wie hun aanhang moet stem-1 men, zeggen ze echter niet. Een groepje met West-Europa handeldrijven de zakenlieden heeft in stilte tot een tegenof fensief besloten. De enige goed-georgani- seerde beweging en campagne is die van Kwasniewski. Dit betekent dat hij, in tegen stelling tot de anderen, zijn zaakjes voor el kaar heeft. Hij kan dus besturen. Daarom steunen ze hem. Met geld en faciliteiten. Wat ze er voor terug hopen te krijgen, zeggen ze wijselijk niét. Het gaat morgen, is de verwachting, tussen Walesa en Kwasniewski. Waar de sociaal-de mocratisch voorman voor staat is duidelijk, Een stapsgewijs toegroeien naar Europa, een vrije markt voorzien van een goed sociaal stel sel, voorzichtige relaties met Rome en een goed nabuurschap met de staten in het Oos ten. Kwasniewski heeft iets om zich op te be roemen. De werkloosheid, bij het aantreden van het door hem beheerste kabinet nog zo'n drie miljoen Polen groot, daalt. Op 39 miljoen inwoners zitten nu nog zo'n 2,6 miljoen men sen zonder werk. In september daalde het aantal, ondanks het seizoen, met dertigdui zend. Wat Walesa wil, wordt zelden helder. Zijn pa radoxale standaard-antwoord is: „Ik ben voor, dus ben ik eigenlijk tegen." Wat goed ge gaan is in de laatste jaren, schrijft hij graag op zijn eigen conto. Waar het beleid gefaald heeft, verschuilt hij zich achter zijn geringe bevoegdheden. Desondanks komt zijn pro gram'erop neer dat de burger maar op hem moet stemmen, want dan zal de sterke man Walesa alles ten goede keren. Die burger heeft weinig vertrouwen in de twee mega-kandidaten én in de politiek. Walesa wordt verweten dat hij meer uit lijkt op be houd van eigen macht dan op beleid. Kwasniewski, nu pas 41 maar toch al twee maal minister onder het oude regime, maakt niet door het nu van hem gewekte beeld maar door zijn vroegere partijboekje het spook beeld van Stalin, Gomulka, Gierek en Jaru- zelski wakker. Maar de politiek wordt vanwe ge de eeuwige ruzies en het geringe succes in het korte democratische verleden nog het minst vertrouwd in Polen. Een zakenman, ge vraagd naar zijn visie, antwoordde met een anekdote. „Twee grootvaders staan gebogen over de wieg van hun kleinzoon. Wat zal er van hem worden, vragen ze elkaar. Let eens op zijn pientere blik, zegt de een, die jongen wordt vast professor. Kijk dan ook eens naar z'n stevige handen, reageert de ander, hij heelt een goed vak al in zijn vingers. Ach wat doet het er ook toe, is de conclusie van de beide oude wijzen. Als hij niks kan, kunnen we hem nog altijd burgemeester maken." «Si- wt - !Sh| *;V"' 'EWiv''. Amsterdam - Ajax is met winder puntverlies in de erediv Z Na twaalf overwinmnge moest de landskampioen gister, vond in Amsterdam een gel"' mei (1-D toestaan aan PSV. verschil tussen beide ploegen de ranglijst bleef daardoor i punten. ZIE SPORT - B1 t langi gelijl H< c vi vo< wellicl i-Vlaai die c ho°! starte luit d d aai i gemeei ;-Vlaandi I Hulst - De één-loketfunctie de ouderenzorg wordt we' I ingevoerd in heel Zeeuws-V I deren. De stuurgroep, di voorziening gestalte geeft, in april 1996 te kunnen s De stuurgroep ging er van alleen in Oost-Zeeuws-VI; ren in te voeren. Maar op drang van thuiszorg en ger ten is gewerkt aan een mod I voor heel Zeeuws-Vlaanderën. ZIE ZEELAND-A5 InAC deelt punten j met Vitesse Breda - NAC toonde karakter het uitsterst matige treffen m Vitesse. De Bredanaars werkti een 0-2-achterstand weg en bl ven daardoor voor de zevem achtereenvolgende maal zond I verlies. ZIE SPORT-B1 Hoek - Hoek heeft via een ruir zege (4-1) op Kloetinge de eers periodetitel veroverd in de eers klasse. B van het KNVB-zate dagvoetbal. Na een achterstal vocht Hoek zich knap terug. ZIE SPORT - B9 HET WEER r< if (NO) VMIN./MAX. 0^ I -5 7 fl Aleksander Kwasniewski, de van e JFK-image voorziene leider van het po communistische blok. Koud en zonnig Een zeer krachtig hogedrukgebied boven West-Europa bepaalt het huidige weer. Het wordt een zonnige maar koude dag met weinig wind. Rome - De in Palermo wege banden met de maffia terecl staande voormalige Italiaai premier Giulio Andreotti mi zich nu ook wegens moord vt de rechter verantwoorden. L proces zal op 2 februari volge jaar beginnen in Perugia, w< een rechter Andriotti gistel formeel heeft aangeklaagd v gens betrokkenheid bij de mot op een journalist. ZIE BINNEN/BUITENLAND - A3 Ottawa - Een met een mes gev pende man is gistermorgen b nengedrongen in de ambtsv Mng van de Canadese prem Jean Chrétien. Hij werd gearr ieerd nadat het alarm was aanj slagen. De premier en zijn ec genote bleven ongedeerd. V gens de politie komt de man Québec, dat vorige week op nippertje tegen de onafhankeli beid stemde. Den Haag - Minister Margreet Boer (Milieu) heeft een gedaan dit jaar geen k nieuwjaarskaarten te verstur aar ministerie zal in ieder ge izien van de jaarlijkse wenskaarten. Het geld dat i espaard door geen kaarten us te doen, is'volgens h, n te zetten voor natuur neubehoud. Verschille nisaties, waaronder de oen afwijzend op het egeerd. vra wo op haar g< •- en nde or PTT, h plan ge De Boer Margret Dolmar

de Stem | 1995 | | pagina 60