Srebrenica gevolg collectief falen Sjevardnadze gedoodverfde winnaar wgen Fred West verdedigt Rosemary vanuit zijn graf twee sigaretten in bed Argentinië wijst oorlogsmisdadiger uit 11 november COMMENTAAR 'pESTEM BUITENLAND A5 ^-vertegenwoordiger voor ex-Joegoslavië bij de Navo valt Den Haag bij INLAND KORT achting kleuter icomputer vordt noodgebied tpsonderwijs imopleiding iminformatica tisering jmopleiding le Hubble laat geboorte sterren zien Keating belooft Major oorvijg Spaanse politie brengt slag toe aan terreurgroep BUITENLAND KORT Acht jaar geëist tegen Craxi Tiener krijgt levenslang voor moord Brein van aanslagen woont in Londen Orkaan Angela treft Manilla Roetskoj doet toch mee aan verkiezingen Greenpeace tevreden over akkoord Excuses koningin Eüsabeth aan Maori's Impasse vredesoverleg Noord-Ierland Hulp aan Tamil-vhichtelingen bemoeilijkt Spanje wijst neo-nazi-uitgever niet uit Munitiefabriek ontploft in Argentinië Tientallen Turken vrijgelaten HEAO Breda Accountancy vol- en deeltijd Co-op Accountancy voltijd Bedrijfseconomie vol- en deeltijd Bedrijfskundige Informatica vol- en deeltijd Commerciële Economie vol- en deeltijd International Business Schooi voltijd Management, Economie en Recht vol- en deeltijd JOVEMBER 1995 A4 ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 IIHOI® jjt«anL correspondent Huët taden is en na de inname van Srebr diepe wonden hebben gesl» iet meer dan normaal. Dat?. bewoordingen uiten, is even 'ijpelijk is dat ze Nederlandse ek. i uitgaan dat hun verhalen on- tonderd procent moeten wor de Serviërs in Srebrenica zich ■ben gemaakt. Over de aantal die zijn omgebracht bestaat aar het moeten er duizendei lie in Europa sinds de Tweedi int. sn waren tijdens die dramati .brenica. In militair opzicht wa horden te weerstaan. Boven en door de Verenigde Naties blauwhelmen is ze in heel de staan. Tot nadere onderzoeket beleidsmakers wel handig was andse blauwhelmen als zonde- neeste beschuldigingen iedere ïale pers is opnieuw met mod- i militairen. Een aantal anonie- i heeft in Duitsland ongemeen dse blauwhelmen. De beschul- landel tot gedwongen prostitu- iet worden gesteld aan de ge ard als provocerend ervaren, alig Joegoslavië momenteel is, rs door elkaar. Alle partijen, in- (aamteloos gebruik van prop: Fred West heeft getuigenverklarin- ifgelegd waarin hij alle luid op zich neemt voor de i^rden op twaalf jonge "„en en meisjes in het «engelse Gloucester. „Ik .j'met allemaal verhoudin- en daarom kwamen ze aan u einde; omdat ze hadden gedreigd alles aan Rose te ver tellen," verklaarde hij tijdens een verhoor door de lokale politie. West vertelde de politie waar de lijken konden worden opgegegra- ven, zo hoorde de jury gisteren op de 21e dag van het zogeheten 'House of Horror'-proces in Win chester. Fred's weduwe, Rosemary West, moet daarin alleen terecht staan op verdenking van medeplichtig heid aan tien van de twaalf moor den. Onder de slachtoffers waren haar eigen dochter Heather (16) en stiefdochter Charmaine (8). Op verzoek van advokaat Ri chard Ferguson werden vier van de in totaal 145 bandopnamen af gespeeld. De gesprekken met Fred West werden vorig jaar op genomen tijdens diens voorar rest. De hoofdverdachte maakte een einde aan zijn leven door zich op te hangen in zijn gevangeniscel in Birmingham. Het was de eerste keer in de En gelse rechtsgeschiedenis dat een getuigenis werd afgespeeld van een dode moordenaar. Rosemary West hoorde het aan met gebogen hoofd en moest meermaals haar neus snuiten terwijl Fred's be kentenissen door de rechtzaal echoden. In een afgebeten Herefordshire accent schetste hij doodkalm een soort catalogus van zijn gruwel daden. Centraal in zijn verhaal stond dat alle meisjes met wie hij relaties had gehad - en die soms zwanger waren geraakt - ten dode waren opgeschreven zodra ze aanspraak op hem maakten.Over, Lucy Par tington, een van zijn slachtoffers, herinnerde hij zich: „Ik zei het haar nog eens, ik had je gezegd niet te rotzooien met mijn gezin, anders ben je in grote moeilijkhe den, meid." OorAad Jongbloed jjssel- „De dramatische gebeurtenissen in Srebrenica zijn te [paan een collectief falen." Met deze uitspraak schaarde fc. sinds gisteren - VN-vertegenwoordiger voor ex-Joegosla- Navo, Kofi Amman, zich achter het standpunt van de iandse regering. verklaarde gisteren in dat „we de troepen on- materiaal, bewape nen onvoldoende mogelijkhe id hebben gegeven om te doen otvan hen verwacht werd. Dat Bleker het geval in Srebreni- \(0C schap van de slachtoffers vai |aar dat betekent niet dat hi vare beschuldigingen niet mat defensieve houding tasten di rebenica, de geloofwaardigheid i aan. n twaalf jaar heeft deze week 'erkracht. De ouders van twee lar deden vorige week aangifte .oen ze aan het spelen waren bij at in Almere. van de meisjes door een jongen ek en aan de hand van verhoren atstellen. Naar aanleiding daar- jongen aangehouden. Hij is in- van justitie in Zwolle. vegen willen alle conducteurs hkcomputers. :r de dienstregeling voor trein en aatie en de geldende wisselkoer- iailpocket is gisteren uitgereikt Intercity Plus. begin van elke werkdag worden Over enkele jaren moeten nieu- van een scanner om kaartgege ven lezen. Haagse station Hollands Spoor jadering van de gemeenteraads- en politie- en brandweeraange- jrdening verschaft burgemeester evoegdheden om in die buurt de liteit en drughandel aan te pak- basis van artikel 175 in de ge in toegepast om de overlast rond joverlast rondom het Haagse sta- ad de hoogste prioriteit. m hebben met de werkgevers in Iwasseneneducatie overeenstem- o. Dat maakte onderhandelaar K. lens de bonden bekend. Het ak- tners. oral gericht op het terugdringen wijstak. In het akkoord staat dat lur per jaar les hoeven te geven of 900 uur. Het afnemen van tenta- de nu afgesproken 875 uur. De ongeveer zestig vakantiedagen. ja de VN-troepen in het alge- gtn zei de Ghanees Amman: jjappere mannen en vrouwen (ideden wat ze konden, maar assamoorden niet konden voor innen." Di Ghanees was in Brussel om is eerste taak in zijn nieuwe lictie de bevoegdheden van de ex-Joegoslavië successie hevelen van de Ver- naar de Navo. De Siïo wil nog deze maand de pinnen rond hebben voor de iiltinationale troepenmacht, die de vrede moet gaan bewaken in Bosnië als het vredesoverleg in de Staten slaagt. Het bondgenootschap wenst van de vredesmacht te tot een puur militaire missie. Een ander aspect is dat er na het akkoord over een vredesplan ook gedacht moet worden aan de we deropbouw van het land. Volgens een Navo-woordvoerder komt het bondgenootschap onder steeds grotere druk te staan ook die civiele taken om zich te ne men, maar zal het daarvoor geen verantwoording kunnen nemen. „De toekomstige taak van de Na vo zal zijn om de vrede in Bosnië te bewaren en de akkoorden van het vredesplan te bewaken", al dus de woordvoerder. Een ander aspect van de komen de vredesmissie in Bosnië is dat nog steeds niet duidelijk is wie de kosten daarvoor op zich kan ne men. „De VN zijn failliet", aldus de Navo-woordvoerder, „en dus zullen de kosten voor het grootste deel voor rekening komen van de Navo. Maar er zullen ook niet- Navo-landen aan de operatie deelnemen, zoals we hopen, en de vraag is wie daarvoor de kosten voor zijn rekening neemt." 4 NS Etten-Leur. Tel. 076-50 21 950 nt maakt werk van je stu IVERVOLG VOORPAGINA Be overlevende ooggetuigen uit Srebrenica vertellen over de anti- moslim instelling van veel Neder landse blauwhelmen. Een jonge Bosniër, die twee jaar als tolk mor het internationale Rode Knus heeft gewerkt, velt een ver- Étigend oordeel: „Negentig procent van al het VN-personeel -de Nederlanders nadrukkelijk inbegrepen - hield en houdt ons voor een ongeciviliseerde troep. Zo deden ze ook tegen ons. We werden beschouwd als achterlijk; als mensen die bijvoorbeeld nog nooit een televisie zouden hebben gezien, die zwaar onderontwik keld waren." lie 24 ooggetuigen, voornamelijk jonge mannen, zitten met een verbeten, een verdrietige of zelfs afwezige trekken achter de tafel, waarop de microfoons elkaar verdringen. Achter hen tegen de «®d hangen pro-Bosnië-affi- 'kes naast talloze uitvergrotin- 8® van de beladen foto, waarop overste Karremans het glas heft fttde Bosnisch-Servische gene raal Mladic. Het is een aanklacht ®P zichzelf tegen het optreden vanhet Nederlandse bataljon. ■Prostitutie? Aan de lopende band." De man met de groene blinddoek valt fel uit: „Had ik allemaal moeten fotografe- S»? Hoe had ik een fototoestel ®mcn betalen? Meisjes tussen H en de 20 werden verleid met sigaretten. Of ze voor één sigaret |®t bed in wilden. En als ze wei- Wen, kwamen de Hollanders wig, De dag erna met twee siga- sloT t'er^e met een Pkrem, een jonge moslim, haalt blauwe sportbroek uit zijn 8s. En een camouflage-t-shirt at een oranje leeuw. Samen met P®r schoenen en sokken fa m er 260 mal"k voor Be" 2 l311 6en Dutehbatter. Een 1 "aah een horloge van zijn ma tuhoudt het omhoog. Vijftig Jr heeft het gekost. Een broek 80 mark, een paar laarzen af» Hollanders hebben zelfs Worpen voedselpakketten wanseld voor vele tientallen want er was op de zwar- geld te verdienen. „Een ij "*"*er kostte tien mark, een vijftien." Enkele oogge- dat» ^Ven ^gevraagd toe, c ook wel om goederen heb- j, Jevraagd- Het is ze niet alle- g 'opgedrongen. «a jonge vrouw, die haar ge- te*deeis achter een bon- lirtoKh frlwr8en houdt, zegt dat 'oorhfi verantwo°rdelijk is rra„_„ 'd »van onze broers en ttbjj tn' Hollanders stonden J'0i* Madic de jongens en J®®® apart dreef. Ik heb mijn eniir, f^efdwijnen, mijn broers „jnog steeds niet waar ze zijn." e blauwhelmen waren ptn,'"Ze hebben onze wa- Als ®enc®en, zelfs afgekocht, hun „„in Bosnisch geweer bij k,. "imandant inleverden, en/Qf 500 fflark beloning Bolland gen extra verlof in van een 't Ekrem die dat herland §ehoord- den tien „s! soldaten bereken- W-hen procent woeker- provisie voor het meenemen van geld voor mensen in Srebrenica, dat door hun verwanten in Ne derland was ingezameld. Op nieuw klinkt de beschuldiging dat enkele honderdduizenden marken, in Nederland ingeza meld, nooit op de bestemde plaats in Srebrenica zijn aange komen. „Ik werk sinds een paar jaar in Duitsland. Een nicht van me die bij Unprofor werkte, had gere geld dat een Nederlandse soldaat vanuit Nederland geld voor haar zou meenemen. Ik heb telefonisch een afspraak met hem gemaakt 'en ben met 5000 mark naar Rot terdam gereden. Hij heeft het geld aangenomen, maar mijn fa milie in Srebrenica heeft maar 2000 mark ontvangen," vertelt een man die als toehoorder in de zaal zit. Ook hij wil absoluut geen namen noemen. Aan wie hij het geld dan heeft gegeven? „Aan ene Kelly, een zwarte. Ik heb hem later nog eens gebeld, maar öf er nam niemand op öf ik kreeg in het Engels iets te horen wat ik niet begreep. Wat heeft het voor zin weer naar dat Rotterdamse adres te rijden? Wie zou mij gelo ven?." Hij zegt wat van de gezichten van de ooggetuigen achter de tafel valt af te lezen: verbittering dat hun getuigenissen niet serieus (genoeg) worden genomen. Ver bittering, niet op de eerste plaats om woekerprijzen of gedwongen prostitutie, maar om de negatie ve, dadenloze houding van veel leden van Dutchbat. De ontko men moslims kunnen maar niet begrijpen, dat Dutchbat geen hand heeft uitgestoken om de wanhopige moslimbevolking, op welke manier dan ook, te helpen. „Ze waren er toch om ons te be schermen?," roept een jongen. Waarom hebben ze zich niet tus sen de bevolking gemengd? „Om dat ze op de hand van de Serviërs waren. En tegen ons," zegt een jonge vrouw met zachte stem. Volgens Tilman Zülch heeft de Nederlandse militaire leiding en nadien de regering gefaald in het voldoende voorbereiding van de Nederlandse missie. En nadien in het correct informeren van jonge Nederlandse soldaten, die aan vankelijk, tegen beter weten, in bléven volhouden niets van vol kerenmoord te hebben gezien. De verkiezingsstrijd gaat gepaard met protesten tegen Sjevardnadze, waartegen wordt opgetreden FOTO ANP Van onze correspondent Kees Elenbaas Tblisi (Georgië) - Als de schemering valt over de Georgische hoofdstad Tblisi, springt overal in het centrum de verlich ting aan. De toren van het gemeentehuis is met drie kleuren neon verlicht en zelfs de kerk op de heuvel, die uitkijkt over de oude stad, wordt in de schijnwerpers gezet. Drie maanden geleden kregen de inwoners van Tblisi niet meer dan twee uur electriciteit per dag, was de stad 's nachts in het donker gehuld en reden er nauwelijkks auto's wegens gebrek aan benzine. Maar nu is het verkie zingstijd en het staatshoofd Eduard Sjevard nadze doet er alles aan om de Georgiërs dui delijk te maken dat alles beter zal worden, als hij tot de president gekozen wordt die zijn land de 21e eeuw moet binnenleiden. De par- lements- en presidentsverkiezingen worden morgen gehouden. „Ik stem op Sjevardnadze, want er is geen al ternatief. Voordat hij terugkwam, was het hier een chaos, een bazar," zegt Valodja, een werkloze ingenieur die zijn gezin in leven probeert te houden door radio's en televisies te repareren. „Je kon 's avonds de straat niet op. Het land werd geregeerd door de mafia. Sjevardnadze heeft rust gebracht, hij heeft veel ervaring als politicus, het is een slimme man." Sjevardnadze belooft meer democratie, economische ontwikkeling en een harde aan pak van de criminaliteit als hij tot president wordt gekozen en hij trekt natuurlijk zijn grote troefkaart uit de mouw, dat alles zal ge beuren met steun van buitenlandse vrienden van Georgië. Om te onderstrepen dat dank zij de contacten van de voormalige minister van Buitenlandse Zaken van de Sovjet-Unie Ge orgië zich een plaats heeft verworven in de in ternationale wereld, hebben de organisatoren een gigantisch bord bij de ingang van de Con certzaal gezet, waar Sjevardnadze handen schuddend te zien is met Bill Clinton, John Major, Boris Jeltsin en andere groten der aar de. De flirts met het westen worden met argus ogen gadegeslagen door grote buurman Rus land. Vanuit Moskou werd Sjevardnadze er in de afgelopen dagen nog eens aan herinnerd, dat het tijd werd om de overeenkomst over vier nieuwe Russische militaire bases op Rus sisch grondgebied zo snel mogelijk te be krachtigen. Veel Georgiërs zijn verbaasd over het aanzien dat Sjevardnadze in het westen heeft, want binnenslands is en blijft hij een omstreden fi guur. Hij werd in oktober 1992 met overweldigende meerderheid tot voorzitter van het parlement en staatshoofd gekozen, maar verloor weer veel van zijn prestige toen Georgië de oorlog in Abchazië verloor. Deze 'grote pijn van Ge orgië' leverde een trieste balans van tiendui zenden doden en meer dan 200.000 vluchte lingen op. Maar meer nog dan de kwestie Abchazië spe len tijdens deze verkiezingen de economische problemen een rol. „Sjevardnadze is een des tructieve man. Georgië is het armste land van de wereld geworden. De treinen rijden niet, de produktie is maar tien procent van wat het in 1991 was, het gemiddelde inkomen ligt op 5 dollar per maand en ongeveer 1 miljoen Geor giërs hebben hun heil in het buitenland ge zocht," somt presidentskandidaat Pantelej- mon Giorgadze op. Deze 70-jarige gepensioneerde generaal die ons in uniform in zijn schamele kantoor ont vangt, lijkt meer een spreekbuis voor de ruim een miljoen gepensioneerden, bijna een kwart van de bevolking van Georgië. Hij ziet zich zelf niet als een heel serieuze tegenkandidaat van de Sjevardnadze. „Ik wil eigenlijkk al leen maar een fatsoenlijk leven voor mezelf en andere gepensioneerden en een redelijke toe komst voor mijn kinderen." Hij vertelt dat zijn partij nauwelijks geld heeft om fatsoen lijk campagne te voeren, maar dat hij boven dien nog intimiderende telefoontjes krijgt en op straat gevolgd wordt. De laatste peilingen in Tblisi geven aan, dat 75 procent vna de kiezers in althans de hoofd stad op Sjevardnadze zullen stemmen. Washington (dpa) - De ruimtelescoop Hubble heeft beelden geleverd over de geboorte van sterren. Een ster vormt zich in gigantische, vingervormige gasmassa's, die elk groter zijn dan ons hele zonnestelsel, zo hebben dolenthousiaste astronomen gisteren gemeld in Washington. Hubble fotografeerde de gasvingers in een nevel in het sterren beeld Slang op 7000 lichtjaren van de aarde. Een lichtjaar is de afstand, die licht in een jaar tijd aflegt bij een snelheid van 300.000 kilometer per seconde. Enige in de 'vingers' groeiende sterren produceren door kernex plosies hitte en licht. De heldersten zijn 100.000 maal sterker dan de zon. Maar alleen sterren van een bepaalde grootte geven licht. Als zij namelijk te groot zijn vallen zij weer in elkaar. Zijn ze te klein, dan blijven ze koud. De grootte van een ster wordt bepaald door de mate van straling van een buurtster. Van onze correspondent Aart Heering Rome - Het Argentijnse Op perste Gerechtshof heeft toe gestemd in de uitwijzing naar Italië van de voormalige SS- kapitein Erich Priebke. De 81-jarige Duitser was in maart 1944 medeverantwoor delijk voor de dood van 335 gijzelaars in Rome. In een steenafgraving, even bui ten de stad, werden zij gefusil leerd als represaille op een aan slag van partizanen, waarbij 32 Duitse soldaten omkwamen. Het hoofd van de militaire bezetting van Rome, maarschalk Kessel- ring, had opgedragen om voor el ke gesneuvelde soldaat, tien Itali anen - onder wie veel joden - te doden. Dat het er uiteindelijk 335 werden, is voor een deel te dan ken aan Priebke die op eigen ini tiatief vijf namen aan de lijst toe voegde. Na de oorlog verdween Priebke onder duistere omstan digheden uit een Italiaans inter neringskamp. Vervolgens kwam hij via de organisatie van oud- SS'ers, Odessa, in Argeninië te recht, waar hij 46 jaar als eer zaam hotelhouder heeft gewerkt in de stad Bariloche. Pas in 1994 kwam een journalist van het Amerikaanse tv-station ABC hem daar op het spoor. On middellijk daarop vroeg de toen malige Italiaanse minister van Justitie, Conso, om zijn uitleve ring. Die is nu na anderhalf jaar van juridisch touwtrekken toege staan. Priebke zelf, die eerder dit jaar een omstreden interview gaf aan de Italiaanse televisie, heeft altijd volgehouden dat hij als 'ob scuur soldaat van de SS' alleen maar orders van hogerhand heeft uitgevoerd. Zijn advocaat heeft beroep aangetekend tegen de uit spraak van het Argentijnse hof, maar de kans op slagen daarvan wordt nihil geacht. Daarmee gaat Italië voor het eerst in bijna 40 jaar een proces tegen een oorlogs misdadiger tegemoet. Canberra (ap) - De Austra lische premier Paul Kea ting heeft zijn Britse colle ga John Major op de top van het Britse Gemenebest, volgende week in het Nieuwzeelandse Auckland, een oorvijg beloofd wegens de onkritische houding van de Britse regering tegen over de Franse kernproe ven in de Stille Oceaan. „Ik denk dat we hem een klei ne tik met de liniaal gaan ge ven - een grote als dat lukt," zei Keating gisteren voor Ra dio Melbourne. Toen hem werd gevraagd of hij Major een oorvijg zou geven, ant woordde Keating: „Als ik hem in mijn vizier krijg wel." Madrid (afp/dpa) - De Spaan se politie heeft gisterochtend met elf arrestaties een zware slag toegebracht aan de linkse terreurbeweging Grapo (Anti fascistische Verzetsgroepen van de Eerste Oktober). Onder de arrestanten, die in ver schillende steden werden aan gehouden, zijn volgens de po litie ook een man en een vrouw die tot de Grapo-lei- ding zouden behoren. Dit stel werd in Barcelona gear resteerd en zou medeverantwoor delijk zijn voor de ontvoering van de ondernemer Publio Cordon Millan, die sinds zijn ontvoering op 27 juni spoorloos is. Nog eens vijf leden zijn in Valencia opge pakt. Over de overige arrestaties zijn geen mededelingen gedaan. Wel meldde de politie dat de actie te gen de Grapo nog bezig is. De Grapo begon haar operaties op 1 oktober 1975, drie dagen na dat het dictatoriale bewind van generaal Franco vijf extreem rechtse militanten had laten exe cuteren. De aanslagen die zij sindsdien heeft gepleegd hebben aan zeker 82 mensen het leven gekost. Daarmee is zij de geweld dadigste terreurorganisatie in Spanje, na de Baskische afschei dingsbeweging ETA. Milaan - De officier van justitie bij de rechtbank in Milaan heeft gister acht jaar gevangenisstraf geëist tegen de voormalige Itali aanse premier Bettino Craxi. De socialist, die zich al ruim twee jaar in Tunesië schuil houdt, wordt beschuldigd van corruptie in diverse zaken. Monticello - Wegens moord op een Britse toerist twee jaar gele den in Florida is vrijdag een 18-jarige Amerikaan tot levenslange gevangenisstraf'veroordeeld. Parijs/Lille - De Franse politie is ervan overtuigd dat ten minste één van de beramers van de reeks aanslagen door fundamentalis ten een Algerijn is, die in Londen woont. Het gaat om de 36-jari- ge Abdelkader Benouif, die zich Abu Fares noemt. Franse politie bronnen bevestigden gisteren een bericht hierover in Algerijnse en Franse kranten. De autoriteiten in Londen zeiden alleen dat zij de strijd tegen het terrorisme hebben versterkt. Bij Scotland Yard wees men op de uitgebreide samenwerking met de Franse politie. Manilla - Manilla is gisteren getroffen door Angela, de zwaarste orkaan die de Filipijnen in acht jaar tijd teisterde. De stad werd verlamd door de windstoten. De elektriciteit viel uit. Hoeveel slachtoffers in de 8,5 miljoen inwoners tellende hoofdstad zijn ge vallen, is niet bekend. Angela trok weg over de Zuidchinese Zee. De autoriteiten meldden voor het gehele land voorlopig 82 doden en 27 vermisten. Het aantal slachtoffers zal naar verwachting ho ger uitvallen. Meer dan 200.000 mensen op de Filipijnen hebben hun huizen verlaten. Moskou - De Russische nationalistische beweging Derzjava (Grootmacht) van oud vice-president Aleksandr Roetskoj mag toch deelnemen aan de parlementsverkiezingen van 17 december. Het Russische hooggerechtshof vernietigde daarmee gister een besluit van de kiescommissie die de partij van Roetskoj van de kandidatenlijst had geschrapt. De commissie deed dat omdat een groot aantal Derzjava-kandidaten zich had teruggetrokken. Het hof buigt zich ook over de uitsluiting van de liberale partij Jablo- ko van de populaire econoom Grigori Javlinski. Washington/Amsterdam - De milieuorganisatie Greenpeace is te vreden met de beslissing van ruim honderd landen om te komen tot een bindend akkoord tegen de vervuiling van oceanen met hardnekkige giftige stoffen als DDT, dioxine en PCB's. Volgens de milieuclub is de officieel te ondertekenen slotverklaring van een grote VN-milieuconferentie in Washington van gisteren een zeer belangrijke stap vooruit. De conferentie in de Amerikaanse hoofdstad stond onder toezicht van het milieuprogramma Unep van de Verenigde Naties, de huidige werkgever van oud-milieu minister Alders. Wellington - De Britse koningin Elizabeth heeft tijdens haar tien daagse bezoek aan Nieuw-Zeeland verontschuldigingen aangebo den aan het Tainui-volk voor de militaire invasie van 1863. Ze zette haar handtekening onder een besluit van het Nieuwzeeland se parlement, waarin het excuus is vervat en dat gisteren werd aangeboden aan de inwoners van de Waikato-regio. „Het is een ruimhartige verontschuldiging, maar gezien de geschiedenis van het Waikato-volk was dat ook wel op zijn plaats," aldus de Niew- zeelandse premier Jim Bolger. Belfast - Sinn Fein, de politieke vleugel van de IRA, heeft de in ternationale gemeenschap gisteren „te hulp" geroepen om het vredesproces in Noord-Ierland uit de impasse te halen. Kort tevo ren was een gesprek met de Britse regering in Belfast mislukt. Martin McGuinness, de tweede man van Sinn Fein, sprak na be sprekingen met de staatssecretaris voor Noord-Ierland Ancram van een ernstige terugslag. Het was hun vierde bijeenkomst in een maand. Er is geen nieuwe overlegronde afgesproken. Den Haag - Internationale hulporganisaties maken zich grote zorgen om de houding van de Srilankaanse regering tegenover de Tamil-bevolking in het noorden van Sri Lanka. Hoewel de rege ring officieel beweert zich in te zetten voor de Tamils, stellen hulpverleners dat de regering iedere bijstand met opzet bemoei lijkt. Madrid - Het Spaanse Nationale Gerechtshof heeft vrijdag een Oostenrijks verzoek om uitlevering van de Oostenrijkse uitgever Gerd Honsink, die in zijn eigen land is veroordeeld wegens neo- nazistische activiteiten, afgewezen. Volgens het hof bestaat er in Spanje geen wet die dergelijke activiteiten verbiedt. Buenos Aires - In Rio Tercero in Centraal-Argentinië is gisteren een munitiefabriek in de lucht gevlogen. Er vielen zeker drie do den en 200 gewonden, zei een woordvoerder van de provincie Cordoba. Voortgaande explosies verhinderden reddingswerkers urenlang hulp te bieden. Ankara - Turkije heeft gisteren 26 mensen vrijgelaten, die wegens separatistische propaganda waren veroordeeld krachtens artikel 8 van de wet tegen het terrorisme. Dit is vernomen op het minis terie van Buitenlandse Zaken in Ankara. Een vorige week in het parlement aangenomen amendement op dit artikel, dat de vrij heid van meningsuiting aan banden legt, maakte de vrijlating mogelijk. (ADVERTENTIE) HOGESCHOOL WESTBRABANT zaterdag open dag van 10.00 tot 15.00 uur Locatie: Lovensdijkstraat 63 Breda Tel.: 076-52 50 600 52 50 550 Extra bussen vanaf station Breda H :Wf Hogeschool West-Brabant maakt werk van je studie! ■H

de Stem | 1995 | | pagina 5