Politie dreigt met 'harde' acties 6Weg met de géne over het gezin O Srebr Kok: 6 Gedrag Sorgdrager dapper en moedig' Kabinet beperkt eigen bijdrage gehandicapten Kok vol vertrouwen over Navo-baan Lubbers Bonden wijzen cao-aanbod van minister Dijkstal unaniem als 4te karig' af iilfWdm[iyfnn) CD A-fractieleider Heerma de boer op met gezinspolitiek Waarheid en leugen 11 november Hifi™ peSTEM yN-vertegenwoo Voor twee siga DE STEM BINNENLAND DE STEM COMMENTAA BINNENLAND KORT Chemische Laboratoriumopleiding Laboratoriuminformatica en Automatisering Medische Laboratoriumopleiding Milieukunde ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 /\t Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok vindt dat minister Sorgdrager (Justitie) zich 'dapper' en 'moedig' heeft gedragen in het debat met de Kamer over de gouden handdruk voor procu reur-generaal Van Randwijck. Dat zei de premier gisteren na afloop van de ministerrraad. Kok betuigde uitdrukkelijk steun aan Sorgdrager, die eerder deze week dreigde met aftreden als de Kamer niet het volledige vertrou wen in haar zou uitspreken. „Ze is door een moeilijk debat heen gegaan, maar ik heb haar duide lijk gemaakt dat we haar in de moeilijke tijden die we tegemoet gaan nog hard nodig hebben," al dus Kok. Volgens de premier wordt Sorgdrager nu allerminst als een minister van 'minder ge wicht' in het kabinet gezien. De ministerraad heeft gisteren besloten dat er richtlijnen moe ten komen voor afvloeiingsrege lingen voor hoge ambtenaren. Voortaan vindt er in ieder geval overleg plaats in het kabinet over regelingen als die voor Van Randwijck. Het gesteggel van de parlementaire enquêtecommissie met de ministers Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnen landse Zaken) is nog niet ten ein de. Een gesprek tussen beide par tijen over het vrijgeven van ge heime IRT-stukken liep gisteren op niets uit.Sorgdrager en Dijk stal, die een gezamenlijke verant woordelijkheid voor de politie hebben, weigeren al twee weken om de bewuste documenten aan de commissie te verstrekken. Zij willen niet dat Van Traa de in houd ervan voor zijn openbare eindrapportage gebruikt. De commissievoorzitter eist die vrij heid op. Van Traa kwam er tij dens de openbare verhoren ach ter dat Sorgdrager een zeer ver trouwelijke brief heeft, die IRT- onderzoeker Wierenga vorig jaar aan toenmalig minister Hirsch Ballin heeft geschreven. Ook wil hij de verslagleggingen hebben van besloten gesprekken, die Wierenga met een aantal hoofd rolspelers uit de IRT-zaak heeft gevoerd.De bewindslieden heb ben hun standpunt na het korte onderhoud gisteren nog eens in een brief aan de enquêtecommis sie uiteengezet. Die bespreekt za terdag wat haar nu verder te doen staat. Utrecht (anp) - De politiebonden hebben het 'karige' cao-bod van minister Dijkstal van Binnenlandse Zaken unaniem van de hand gewezen. Zij hebben de bewindsman gisteren met een hard ultimatum geconfronteerd waaraan Dijkstal nauwelijks zal kunnen voldoen: als hij niet vóór dinsdag 12.00 uur positief reageert op de eisen van de vakbonden, volgen er harde acties. Dat maakte voorzitter H. van Duijn van de Nederlandse Poli tiebond (NPB) mede namens de andere bonden duidelijk ten overstaan van ruim tweeduizend politiemensen in de Utrechtse Jaarbeurs. Die reageerden met een stormachtig gejuich. Het ministerie van Binnenlandse Zaken liet weten niet onder de indruk te zijn van het dreige ment. Het departement houdt vast aan zijn bod van 18 oktober, hetzelfde bod waarop de onder handelingen stukliepen. Volgens voorzitter H. Kruizinga van de Algemeen Christelijke Po litiebond (ACP) ligt het aan de actiebereidheid of de minister overstag gaat. „Die is er nu wel, maar of die er over enkele weken nog is, is nog maar de vraag." De bonden willen overigens dat het publiek geen schade ondervindt van (harde) acties. Zodra de nood aan de man komt, breekt de poli tie eventuele protesten af, liet Kruizinga weten. De bonden NPB, ACP, VMHP en ANPV willen een eenjarige cao, met een loonsverhoging van 2 procent structureel, beginnend op 1 april 1995. Daarnaast vra gen ze 0,3 procent incidentele loonsverhoging. Ook moet 20 procent van de vaste component van de onregelmatigheidstoeslag in het salaris worden ingebouwd. De overige 80 procent moet on aangetast blijven. De bonden ei sen daarnaast met klem een 36- urige werkweek in 1997, met vol ledige herbezetting. Voor de komende weken zijn er al zachte acties en vergaderingen aangekondigd in de regio's Gel derland-Zuid, Rotterdam-Rijn mond en Hollands Midden. De bijeengekomen politiemensen vonden het echter tijd voor harde acties, die er dus komen als de minister niet reageert op het ulti matum. Zelden had Utrecht zoveel blauw op straat gezien. In drommen kwamen ze naar de Jaarbeurs om samen een vuist te maken tegen minister 'Diefstal'. Deze be windsman, nog niet zo lang gele den als VVD-kamerlid de 'poli- tievriend', kon gisteren geen goed meer doen. Van Duijn hoefde zijn alleen maar te noemen of er brak een enorm afkeurend gejoel los uit de duizenden kelen. Toch had de manifestatie onder de noemer 'politie in lichterlaaie' meer van een gezellig samenzijn dan een bijeenkomst van geterg de mensen. Hoewel ze het wel zeggen te zijn, want in de ogen van de politie is Dijkstal hun ar beidsrechtelijke positie steen voor steen aan het afbreken. De politieband 'Off duty' en de sa menzang 'You never walk alone' verzachtte de harde realiteit enigszins. Het is echter de vraag hoe minis ter Dijkstal zal reageren als er werkelijk harde acties uitbreken. De politie staat zoals bekend in het middelpunt van de politieke belangstelling en is zelfs een poli tieke factor van belang aan het worden. Den Haag (anp) - Gehandicapten die op basis van de wet voor zieningen gehandicapten (WVG) een rolstoel krijgen, hoeven daarvoor vanaf 1 januari geen eigen bijdrage meer te betalen. Voor andere voorzieningen in na- tura, zoals hulpmiddelen op de badkamer, wordt de bijdrage be perkt tot 100 gulden. Ook het vervoer van gehandicapten wordt verbeterd. Het kabinet heeft dat gisteren aan de Tweede Kamer laten weten. De Gehandicapten raad is 'gematigd positief' over het kabinetsvoornemen. De WVG regelt woon- en ver- voervoorzieningen en rolstoelen voor gehandicapten. In een evaluatie van de wet con cludeert het kabinet dat er een aantal knelpunten is: de eigen bijdragen en het vervoer. Daarom verdwijnt de eigen bij drage voor rolstoelen en hoeven gehandicapten voor andere voor zieningen in nature nog slechts maximaal 100 gulden te betalen. Nu is de eigen bijdrage daarvoor nog maximaal 186 gulden voor iemand met een minimuminko men en 500 gulden mensen met een inkomen tot anderhalf maal het minimum. De inkomensgrens waarboven gemeenten een eigen bijdrage mogen vragen, gaat omhoog van één tot anderhalf maal de bij standsnorm (netto 34.000 voor gehuwden en 24.000 voor alleen staanden). Van het inkomen (ADVERTENTIE) Veilig, Vertrouwd en Slim als geen Ander Slapen wordt weer verrükkelijkll In een koud en klam bed bereik je dromenland moeilijk. En na een nacht woelen sta je dan weer dood moe op. Met de Inventum elektrische zwakstroomdeken HNL 4110 TSS slaap je als een roos en word je ongekend verkwikt wakker. Vier standen. Oververhittings- beveiliging. KEMA-keur. En nog drie jaar garantie ook! Bel voor informatie (0318) 542222 Veilig, Vertrouwd en Slim als geen Ander daarboven mogen gemeenten tus sen de 9 en 12,5 procent aan eigen betalingen vragen. Premier Lubbers gisteren tijdens zijn aankomst op Schiphol. FOTO ANP Van onze Haagse redactie Den Haag - Premier Kok heeft het vol ste vertrouwen dat zijn voorganger Lubbers secretaris-generaal van de Na- vo wordt. Volgens de premier zien de papieren voor Lubbers er goed uit. „We hebben een geslaagde voorbereiding ge had. We kunnen nu alleen maar af wachten," aldus de premier gisteravond na afloop van de vergadering van de ministerraad. Minister van Buitenlandse Zaken Van Mier- lo stelde gistermiddag oud-premier Lubbers formeel kandidaat voor de hoogste post bij de Navo. Dit gebeurde nadat Lubbers terug was gekeerd van zijn 'sollicitatiegesprek' in de Verenigde Staten. Volgens Lubbers is het gesprek met de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher en onder minister van Defensie White 'prima verlo- pen'.Premier Kok zei gisteren dat 'de posi tieve ervaringen van de afgelopen dagen' doorslaggevend zijn geweest voor het be sluit Lubbers officieel namens Nederland naar voren te schuiven. „Nu is het moment rijp. We achten het nu verantwoord om de heer Lubbers officieel kandidaat te stellen. We hebben daar hoge verwachtingen van." Kok weerspreekt de kritiek dat Nederland juist gestreuzeld zou hebben met de kandi daatstelling; Denemarken kondigde immers de kandidatuur van Elleman-Jenssen - Lubbers' enige tegenkandidaat - al aan toen Willy Claes nog officieel in functie was als secretaris-generaal. Elleman-Jensen maakten gisteren tijdens een persconferentie in Washington bekend voorlopig niet van plan te zijn om zijn kan didatuur in te trekken. Hij zal dat alleen doen als blijkt dat een andere kandidaat de steun van 'beide zeiden van de oceaan' zou krijgen. Dat is tot nog toe niet aan de orde, aldus de Deen. Kok wees er gisteren op dat voorafgaand aan Lubbers' kandidatuur een breed diplo matiek offensief bij EU-partners is gevoerd. Zo verklaarden de afgelopen dagen Groot- Brittannië, Frankrijk, Duitsland, Spanje, Italië, Portugal en Luxemburg al dat zij Lubbers zullen steunen. De Turkse ambas sadeur bij de Navo heeft ook aangekondigd dat Lubbers op de steun van Ankara kan re kenen. De noordelijke EU-lidstaten, Denemarken, Noorwegen en IJsland, houden vooralsnog vast aan de Deense oud-minister Ellemann- Jensen, die op dit moment een bezoek brengt aan de VS en Canada. België heeft laten weten de consensus binnen de Navo en de Benelux te volgen. De Verenigde Staten, Canada en Griekenland hebben nog geen keuze gemaakt. Door Harry Coerver en Carla Joosten „HOE IS het met de familie?," vraagt Enneüs Heerma als hij zijn intervie wers ontvangt. Geamuseerd kijkt hij over zijn brilleglazen. Zes weken na dat hij in de Tweede Kamer hartelijk werd uitgelachen, verkneukelt Heer ma zich over de losgebarsten discussie rond het thema gezin. Inmiddels lacht niemand meer om Heer ma. In de samenleving is het thema breed opgepakt. „Ik wist dat ik een taboe aan sneed. Maar de samenleving reageerde dit keer wel volstrekt anders dan die ene vier kante kilometer in Den Haag. Het verschil bleek nu wel erg duidelijk," constateert Heerma vergenoegd. In de Kamer sprak hij over het gezin als bakermat voor goed burgerschap. Volgens hem investeert de overheid niet genoeg in die bakermat. Wel gaat er veel geld naar echtscheidingsadvocaten, Riaggs, op vangtehuizen en jeugdgevangenissen. Tot nu toe richtte hij zijn pijlen op maatre gelen, die volgens hem schadelijk zijn voor gezin en familie. Zo meldt de drugnota van het kabinet dat het thuis op bescheiden schaal telen van nederwiet niet wordt ver volgd. Maar diezelfde teelt blijft bij wet wel verboden. „Hoe moeten ouders dat aan hun kinderen uitleggen?" vraagt hij zich af. En dan natuurlijk de enorme korting op de kinderbijslag, die volgens Heerma een ge zin duizenden guldens per jaar kost. Tot het vaste CDA-repertoire behoort ook de weerzin tegen de 24-uurseconomie die 'paars' zou willen introduceren. Een be dreiging voor het familieleven, meent het CDA. Maar Heerma snapt ook wel dat alleen kri tiek op het kabinet van PvdA-WD-D66 niet sterk overkomt. Toen bleek dat het thema aansloeg is een werkgroep uit de fractie op volle toeren gaan draaien. Vanmiddag presenteert Heerma tijdens een bijeenkomst van het CDA-Vrouwen- beraad de eerste voorstellen, die handen en voeten moeten geven aan de nieuwe ge zinspolitiek. In die werkgroep zit niet al leen een fervent aanhanger van het klas sieke gezin als Hans Hillen, maar ook de werkende moeder Ank Bijleveld. „In onze fractie zie je ook verschillen in hoe mensen zelf met hun kinderen omgaan," zegt Heerma ietwat trots. De zorg voor en opvoeding van kinderen staat centraal in de nieuwe plannen. In het besef dat de overheid zich niet kan gaan bemoeien met wat binnenshuis gebeurt, zoekt het CDA naar mogelijkheden om het ouders makkelijker te maken hun kinde ren op te voeden. „We willen dat de over heid een ruggesteun is in de opvoeding," verduidelijkt Heerma. Hij benadrukt dat mensen zelf moeten kie zen hoe ze kinderen willen opvoeden. Om die keuze makkelijker te maken, stelt Heerma voor om ook in Nederland 'op- voedgeld' te gaan betalen aan ouders van kinderen tot twee jaar. Een maatregel die in Duitsland als 'Ërziehungsgeld' al lang bestaat en daar inkomensafhankelijk is met een maximum van 600 mark per maand. Ouders kunnen dat geld naar eigen belie ven besteden. Ofwel minder werken ofwel kinderopvang regelen. Heerma: „Alge meen wordt erkend dat die eerste jaren voor de ontwikkeling van een kind van groot belang zijn." Andere voorstellen van Heerma zijn ge richt op de scholen. Zo pleit hij voor meer buitenschoolse opvang via een verlengde schooldag. „Kinderen moeten de mogelijk heid krijgen om tussen de middag en na school onder begeleiding in het schoolge bouw te blijven. Ik denk dan niet aan meer rekenen en taal, maar aan faciliteiten om aan sport te doen of andere dingen die kin deren leuk vinden en bijdragen aan hun persoonsvorming. Je moet voorkomen dat ze op straat rondhangen." Wie de kinderen op die uren moet begelei den, laat Heerma nog in het midden. Dat kunnen ouders of andere vrijwilligers zijn, maar ook betaalde krachten. „Het gaat er mij om de bakermat van de samenleving, het gezin, te koppelen aan de school." Ook wil hij het school-maatschappelijk werk meer gestalte geven. Door de grote E. Heerma FOTO DE STEM/JOHAN VAN GURP klassen en scholen vandaag de dag, schiet individuele aandacht voor kinderen er vaak bij in. „Als een kind op school pro blemen heeft, zijn er vaak ook andere moeilijkheden. Zo kan er thuis iets aan de hand zijn. Is de school daar dan van op de hoogte? Wordt er wel doorgeschakeld naar het gezin? Ik vermoed dat dit nu onvol doende gebeurt. Er zijn nu wel schoolbe geleidingsdiensten om kinderen met leer problemen te begeleiden; ik pleit ook voor professionele aandacht als het gaat om so ciaal-psychische problemen." Heerma erkent dat hij nog niet weet waar hij het geld vandaan moet halen voor zijn plannen. „We moeten onze ideeën nog uit werken en we moeten nog kijken hoe ze vallen. En hoe je dat vervolgens gaat beta len? Politiek is keuzes maken. Daar zijn we voortdurend mee bezig. We hebben al eer der voorgesteld honderd miljoen gulden 1 WO a zie aantal DAT DE GEBEURTENISSEN tijdens en na de inname van Sreh enica door de Bosnische Serviërs diepe wonden hebben aesl gen bij de moslimbevolking, is niet meer dan normaal. Dat hun verdriet en frustraties in felle bewoordingen uiten, is even eens logisch. Zoals het ook begrijpelijk is dat ze Nederlands militairen niet ontzien in hun kritiek. Minder acceptabel is, dat ze ervan uitgaan dat hun verhalen voorwaardelijk en voor de volle honderd procent moeten i den geloofd. Wat vast staat is dat de Serviërs in Srebrenica aan volkerenmoord schuldig hebben gemaakt. Over de len, veelal mannelijke, moslims die zijn omgebracht L..„ nog geen absolute zekerheid, maar het moeten er duizend» zijn. Dat is een oorlogsmisdaad die in Europa sinds de Tweei Wereldoorlog zijn weerga niet kent. De Nederlandse VN-blauwhelmen waren tijdens die drama sche dagen de bewakers van Srebrenica. In militair opzichtw ren zij niet in staat de Servische horden te weerstaan. Bove dien werden zij in de steek gelaten door de Verenigde Natie: De houding van de Nederlandse blauwhelmen is ze in heel. wereld op veel kritiek komen te staan. Tot nadere onderzoeka uitwezen dat het voor sommige beleidsmakers wel handig w, om het kleine contingent Nederlandse blauwhelmen als zond bok aan te wijzen, maar dat de meeste beschuldigingen iede grond van realiteit misten. Voor het front van de internationale pers is opnieuw met moi der gegooid naar de Nederlandse militairen. Een aantal anoni me overlevenden van Srebrenica heeft in Duitsland ongemei fel uitgehaald naar de Nederlandse blauwhelmen. De beschi digingen varieerden van zwarthandel tot gedwongen prostit tie. Kritische vragen mochten niet worden gesteld aan dei blinddoekte slachtoffers. Dat werd als provocerend ervaren! In het gekkenhuis dat het voormalig Joegoslavië momenteei lopen waarheid en leugen dwars door elkaar. Alle partijen, i. clusief de moslims, maken schaamteloos gebruik van prop ganda-mogelijkheden. Nogmaals, de woede en gramschap van de slachtoffers Srebrenica zijn begrijpelijk. Maar dat betekent niet dat waarheidheidsgehalte van de zware beschuldigingen niet ma worden onderzocht. Door hun defensieve houding tasten i overlevenden van de hel van Srebenica, de geloofwaardighe van hun eigen beschuldigingen aan. uit te trekken voor een kindertoelage via de bijzondere bijstand, maar dat is door de Kamer verworpen." Schertsend: „En mis schien moeten ze wat minder goudgerande handdrukken uitdelen." De CDA-fractieleider die eerst nog werd weggehoond, is door het succes wat hij uit eindelijk met het thema boekte, zo enthou siast geworden dat hij nu ook maar meteen steun verwacht van de sociale partners. „Bij cao-onderhandelingen wordt overal over gesproken, maar nauwelijks over zorgverlof. Waarom gebeurt dat niet? Er wordt voor van alles gestaakt, maar niet voor zorgverlof. Mensen kunnen dat verlof soms nodig hebben, bijvoorbeeld vanwege ziekte van kinderen of voor stervensbege leiding van hun ouders." Dit pleidooi moet de vrouwenbeweging - ook die in het eigen CDA - als muziek in de oren klinken. Met het CDA in de regering waren pleidooien voor zorgverlof vruchte loos. En pas nü wil PvdA-minister Melkert (Sociale Zaken) een discussie over arbeid en zorg beginnen. Volgens Heerma was de tijdgeest er de afgelopen decennia niet naar. „Maar dat is toch geen reden om an no 1995 ons werk niet te doen? Dan zou ik wel een paar jaar met vakantie kunnen. Als we Heerma moeten geloven is de hui dige tijdgeest wel rijp voor zijn ideeën. Zijn partij zal de gezinspolitiek bij toe komstige kabinetsformaties inbrengen, verzekert Heerma. De door hem geopperde minister van familiezaken geldt ook nog steeds als 'een serieus voorstel', al kan hij zich ook voorstellen dat de gezinspolitiek gekoppeld wordt aan een bestaand minis terie of dat een staatssecretaris met het onderwerp wordt belast. „Ik wil gewoon aandacht voor het onder werp. Bij alle maatregelen moet je kijken wat de effecten voor het gezin zijn. Er heerst nu een raar soort géne. Toen ik Win nie Sorgdrager op de televisie hoorde ver tellen dat kinderen in geborgenheid moe ten kunnen opgroeien, sprak mij dat zeer aan. Wat ik niet begreep was dat ze terug deinsde toen de interviewer haar 'de kam pioen van de hoeksteen van de samenle ving' noemde. Die géne moet verdwijnen." 12-jarige bekent verkrachting kleuter Almere - Een Almeerse jongen van twaalf jaar heeft deze week bekend dat hij een kleuter heeft verkracht. De ouders van twee Almeerse meisjes van vier en vijf jaar deden vorige week aangifte van misbruik van hun kinderen. De meisjes werden lastig gevallen toen ze aan het spelen waren bij een speelhuisje aan de Leidenstraat in Almere. Uit onderzoek is gebleken dat een van de meisjes door een jongen is verkracht. Na een buurtonderzoek en aan de hand van verhoren kon de politie een signalement vaststellen. Naar aanleiding daar van werd dinsdag de twaalfjarige jongen aangehouden. Hij is in middels voorgeleid aan de officier van justitie in Zwolle. Conducteurs krijgen zakcomputer Utrecht - De Nederlands Spoorwegen willen alle conducteurs vanaf medio 1996 uitrusten met zakcomputers. Deze zijn uitgerust met onder meer de dienstregeling voor trein en bus, een reisplanner, route-informatie en de geldende wisselkoer sen. Het eerste exemplaar van deze Railpocket is gisteren uitgereikt aan conducteurs die werken op de Intercity Plus. De computertjes kunnen aan het begin van elke werkdag worden opgeladen met actuele informatie. Over enkele jaren moeten nieu we Railpockets worden voorzien van een scanner om kaartgege vens - zoals de chipknip - te kunnen lezen. Haagse stationsbuurt wordt noodgebied Den Haag - Het gebied rond het Haagse station Hollands Spoor wordt aangewezen tot noodgebied. Dat bleek gisteren tijdens de vergadering van de gemeenteraads commissie algemene bestuurlijke en politie- en brandweeraange legenheden. Met de speciale verordening verschaft burgemeester Havermans de politie ruimere bevoegdheden om in die buurt de overlast van prostitutie, criminaliteit en drughandel aan te ken. De aanwijzing tot noodgebied op basis van artikel 175 in de ge meentewet is eerder in Amsterdam toegepast om de overlast rond de Zeedijk te bestrijden. De drugoverlast rondom het Haagse sta tion heeft volgens de gemeenteraad de hoogste prioriteit. Cao-akkoord in beroepsonderwijs Den Haag - De onderwijsbonden hebben met de werkgevers in het beroepsonderwijs en de volwasseneneducatie overeenstem ming bereikt over een nieuwe cao. Dat maakte onderhandelaar K. van Kortenhof gisteravond namens de bonden bekend. Het koord geldt voor 50.000 werknemers. De inzet van de bonden was vooral gericht op het terugdringen van de werkdruk in deze onderwijstak. In het akkoord staat dat leerkrachten niet meer dan 875 uur per jaar les hoeven te geven of cursisten te begeleiden. Dat was 900 uur. Het afnemen van tenta mens en examens valt binnen de nu afgesproken 875 uur. De werknemers behouden ook hun ongeveer zestig vakantiedagen. (ADVERTENTIE) HOGESCHOOL west brabant Polytechnische Faculteit Etten-Leur zaterdag open dag van 10.00 tot 15.00 uur iji CHitiBrijQfHrngjwMsjfigpf Hogeschool West-Brabant maakt werk van je stu^ heeft onze correspondent Bob vanHuët onden - Fred West „oStume getuigenverklarin gen afgelegd waarin hij alle jiuld op zich neemt voor de lorden op twaalf jonge luwen en meisjes in het westengelse Gloucester. „Ik ha(j met allemaal verhoudin- daarom kwamen ze aan genen hun einde; omdat ze hadden Door Aad Jongbloed Brussel - „De dramatische gebeu wijten aan een collectief falen.'' ,jesinds gisteren - VN-vertege viëbij de Navo, Kofi Amman, zie Nederlandse regering. Amman verklaarde gisteren in Brussel dat „we de troepen on voldoende materiaal, bewape ning en onvoldoende mogelijkhe den hebben gegeven om te doen ffat van hen verwacht werd. Dat was zeker het geval in Srebreni- ca." Over de VN-troepen in het alge meen zei de Ghanees Amman: Rappere mannen en vrouwen die deden wat ze konden, maar massamoorden niet konden voor komen." De Ghanees was in Brussel om als eerste taak in zijn nieuwe functie de bevoegdheden van de VN in ex-Joegoslavië successie velijk over te hevelen van de Ver enigde Naties naar de Navo. De Navo wil nog deze maand de plannen rond hebben voor de multinationale troepenmacht, die de vrede moet gaan bewaken in Bosnië als het vredesoverleg in de Verenigde Staten slaagt. Het westers bondgenootschap wenst de taak van de vredesmacht te beperken tot een puur militaire VERVOLG VOORPAGINA De overlevende ooggetuigen uit Srebrenica vertellen over de anti moslim instelling van veel Neder landse blauwhelmen. Een jonge Bosniër, die twee jaar als tolk voor het internationale Rode Kruis heeft gewerkt, velt een ver nietigend oordeel: „Negentig procent van al het VN-personeel - de Nederlanders nadrukkelijk inbegrepen - hield en houdt ons voor een ongeciviliseerde troep. Zo deden ze ook tegen ons. We werden beschouwd als achterlijk; als mensen die bijvoorbeeld nog nooit een televisie zouden hebben gezien, die zwaar onderontwik keldwaren." De 24 ooggetuigen, voornamelijk jonge mannen, zitten met een verbeten, een verdrietige of zelfs afwezige trekken achter de tafel, waarop de microfoons elkaar verdringen. Achter hen tegen de wand hangen pro-Bosnië-affi- ches naast talloze uitvergrotin gen van de beladen foto, waarop overste Karremans het glas heft met de Bosnisch-Servische gene raal Mladic. Het is een aanklacht op zichzelf tegen het optreden van het Nederlandse bataljon. „Prostitutie? Aan de lopende band." De man met de groene blinddoek valt fel uit: „Had ik bet allemaal moeten fotografe ren? Hoe had ik een fototoestel kunnen betalen? Meisjes tussen de 14 en de 20 werden verleid met sigaretten. Of ze voor één sigaret het bed in wilden. En als ze wei gerden, kwamen de Hollanders terug. De dag erna met twee siga retten, de derde dag met een hele slof," Ekrem, een jonge moslim, haalt sen blauwe sportbroek uit zijn as^ En een camouflage-t-shirt et een oranje leeuw. Samen met en Pfdr schoenen en sokken t ij er mark voor be ar,!! !an een Dutchbatter. Een der haalt een horloge van zijn P m en houdt het omhoog. Vijftig lm h o ket gekost- Een broek Ivo r, mark> een paar laarzen De Hollanders hebben zelfs «geworpen voedselpakketten verKwanseitj voor vele tientallen t A want er was op de zwar- arkt geld te verdienen. „Een lm su r kostte tien mark, een tuigen Ut Vijftie"-" Enkele °°gge" datV ®even desgevraagd toe, ho„ 6 wel om goederen heb- ■mjewaagd. Het is ze niet alle- maal opgedrongen. zirïr ®e wouw, die haar ge- te J?otendeels achter een bon- DutrRkVerl30r®en houdt, zegt dat voor hen /erantwoordelijk is man„„ VU "van onze broers en erbii tn' Hollanders stonden «J' 0en Mladic de jongens en apart dreef- Ik heb mijn on ik an,verdwijnen, mijn broers geblev no§ steeds niet waar Ned i Ziin'" dit on jSe blauwhelmen waren Pens af "Ze hebben onze wa- Als zp °?en' zelfs afgekocht, bun „een Bosnisch geweer bij kregpn mmandant inleverden, en/of 2nZfia 500 mark beloning Holland" Ün, extra verlof in vaneen l ,!\rtelt Ekrem die dat ^oderlanH gehoord. den tien J!l- daten bereken" Vljftien procent woeker-

de Stem | 1995 | | pagina 4