Huizenmarkt Rob Mion en de snufjes in huis Huizen in de Baronie spectaculair duurder 3 I 3 3 3 O 3 □I I 3 z z z z z z z 3 z z Kadaster stelt per postcodegebied eigen cijfers op pE STEM E5 Bruikbaar Haard eruit Concessies Twee manieren Betere voorraad mmm I Z 1 1 I G I I Z I 2 I NVM Toeslag Provincie ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 Door Jan Jansen Zulke dingen vindt-ie nou leuk. Rob Mion (33), bemidde laar/handelaar in vastgoed te Bergen op Zoom, drukt op de knop die bijna tegen de plint is gemonteerd. ('Lelijk, zo'n ding midden op de muur'). En daar zoemt het rolluik omlaag,. De grap is: hij kon de bediening sknop ook zo laag laten wegzet ten omdat bediening niet nodig is. Een computertje regelt de be wegingen van het luik. Het gaat automatisch dicht als het donker wordt en 's ochtends weer open. En dan hebben we nog niet alle snufjes gehad, gniffelt Mion, die nu zijn verleden als politieman verraadt. „Er zit een chipje in dat ervoor zorgt dat het luik niet iedere dag op precies dezelfde tijd open- en dichtgaat. Dat gebeurt steeds tien minuten of een kwartiertje vroeger of later, heel willekeurig. Zo breng je inbrekers niet op be paalde gedachten, begrijp je. En daar weet ik iets van als oud-po litieman." Sinds de recente verbouwing zit het huis van onder tot boven vol met zulke technische hoogstand jes. De garagedeur met afstands bediening, het ultramoderne 'hangtoilet', de keuken met alles d'r op d'r an. „Je moet van inno vatie profiteren toch... Nee, niet alles is een verbetering natuur lijk, maar dan neem ik het ook niet. Het moet bruikbaar zijn." Het is een grote, maar niet erg opvallende twee-onder-één-kap per aan de Bergse Dahliastraat. Rechts is de praktijk aange bouwd van mevrouw Mion, Men- sendieck-therapeute. Dat hebben ze direct gedaan, toen ze zeven jaar geleden het huis betrokken. Ze wonen op 'maar' 350 vierkan te meter, dus ging er veel tuin aan verloren. Maar volgens Rob Mion hebben ze genoeg aan het stukje gras en terras dat over bleef. „Een grote tuin, daar heb je maar werk aan." Toen ze in '88 een huis zochten, hadden ze een duidelijke voor keur voor de betrekkelijk rustige en veilige (wist hij als politie man) Tuinwijk; en het moest een woning worden waar nog ruimte was voor haar praktijk, want die wilde ze graag aan huis. „Toen dit beschikbaar was, heb ik dus snel beslist." Begin dit jaar was er weer zo'n beslismoment: Verbouwen of er gens helemaal opnieuw begin nen. Eigenlijk hadden ze wel een oogje op Bergens nieuwste en op merkelijke wijk, de Bergse Plaat. „Maar het moet ook financieel haalbaar zijn en op de Plaat wa ren op dat moment alleen hele grote kavels te koop. Trouwens, je kunt nu wel een kolossaal huis wegzetten, maar je kunt toch maar in één bed slapen. Boven dien wil ik een huis, dat ik ook weer goed kwijt kan. En als je een spul van een miljoen hebt, moet je er soms op toeleggen hoor. Dat begint al bij prijzen boven de drie, vier ton." Verbouwen dus, en dan ook gron dig. Daar gaat, inclusief wat nieuw meubilair, wel een ton in zitten. De grote open haard ging er radicaal uit. „Dat zie je steeds minder hè, dat gesjouw met die blokjes." Op die plek, de voet van de L, staat nu de piano, waar zij al zo lang tuk op is. Haar wens was het ook om overal dezelfde wit gestucte muren te krijgen en de plavuizen te bedekken met parket. Maar hij had, nog afgezien van de technische snufjes, ook een verlanglijstje. Rob Mion wijst naar het graniet in de keuken. Het heeft te maken met zijn af komst, zegt hij. Zijn Italiaanse opa kwam naar Nederland en be gon in Bergen op Zoom een ter- razzo-bedrijf, dat zijn vader voortzette. Hij niet, maar het ge bruik van graniet is wel een erfe nisje, zoals je aan deze derde-ge neratie-buitenlander ook nog wat Italiaanse kenmerken af kunt horen en zien. Boven is de boel ook wat gemo derniseerd. Er is ruimte zat voor de Mions en hun twee kinderen (4 en 6 jaar), plus de badkamer. Nog een verdieping hoger is de grote open zolder, die ze in '88 aantrof fen, omgetoverd in een hoekje voor haar en een werkplek voor hem. Dat gebeurde al drie jaar geleden, toen hij de politie vaar wel zei en in huizen ging. Hij trekt aan het koord van het vlizo-trapje, beweging die een kruipruimte vol rommel in beeld brengt. Wie heeft niet zo'n hoek je? In dit geval is het een kwestie van optimaal ruimte benutten. „Je moet dat praktisch bekijken. Die zolder was zo hoog, daar kon nog wel een verdiepinkje boven op." Nu wonen ze wel ongeveer zoals ze zich gewenst hadden. „Ja, hoe gaat dat met zo'n ver bouwing.. Je koopt een bestaand huis en dat is nooit helemaal naar je zin. Je moet concessies doen. Zo ging het bij ons ook. Nou, die concessies hebben we er nu uit gehaald." •Rob Mion: „Je kunt nu wel een kolossaal huis wegzetten, maar je kunt toch maar in één bed slapen.foto de stem/ben stepfen Vormgeving: frank Struijer Eindredactie: Wim van Leest Door Willem Reijn Huizen in Breda en Oosterhout zijn de afgelopen twee jaar specta culair in prijs gestegen. Uit nieuwe opstellingen van het Kadaster blijkt dat voor woningen in Breda sinds 1 januari 1994 gemiddeld 23,7 procent méér is betaald, ter wijl in Oosterhout de prijzen met achttien procent zijn verhoogd. Het Kadaster heeft op verzoek van Dagblad De Stem opstellingen ge maakt van de prijzen van alle verhan delde huizen in de twee kerngemeen ten van De Baronie. Begin volgend jaar heeft het Kadaster een systeem operationeel, dat de actuele prijzen per postcodegebied onmiddellijk pa raat heeft. Het Kadaster wil met steeds meer nieuwe informatiesyste men de markt op in het kader van de verzelfstandiging van de organisatie. De cijfers van het Kadaster wijken af van de statistieken die de Nederlandse Vereniging van Makelaars opstelt. Dat bleek toen het Kadaster onlangs voor het eerst landelijke cijfers publiceer de. Het Kadaster meldde over het eer ste half jaar een stijging van vijf pro cent in vergelijking met dezelfde pe riode van 1994. De NVM publiceerde daarentegen een stijging van slechts twee procent, nagenoeg precies de hoogte van de inflatie. Vervolgens was het voor het publiek de vraag welk cijfer de werkelijkheid het beste uitdrukt. Het Kadaster be roept zich erop dat het alle transacties in de markt registreert, waar de NVM- makelaars de helft van alle verkopen waarneemt. Het Kadaster is daarmee ontegenzeg gelijk vollediger. Maar, zo zegt woord voerster E. Boeschoten van de Vereni ging Eigen Huis, de cijfers van de NVM zijn voor de meeste huiseigena ren beter bruikbaar. „Bij het Kadaster wordt bijvoorbeeld ook de transacties van huurhuizen tussen twee institutio nele beleggers meegenomen. Die prij zen zijn voor de individuele huiseige naar van minder belang. Wij constate ren in algemene zin hetzelfde als de NVM: dat de prijsstijgingen van wo ningen afvlakken." Maar, beaamt de VEH-woordvoerster onmiddellijk, dat cijfer hoeft niet te corresponderen met de perceptie die mensen van een lokale markt hebben. Het Kadaster meet de ontwikkeling van de huizenprijzen op twee manie ren: het gemiddelde per maand en het zogeheten voortschrijdende 12- maandsgemiddelde. Dat laatste cijfer is betrouwbaarder omdat al te gekke pieken en dalen worden afgevlakt. Van het voortschrijdende gemiddelde zijn de cijfers beschikbaar vanaf ja nuari 1994. Enkele gegevens op een rijtje: in heel West-Brabant (hier het werk gebied van Tilburg tot en met Bergen op Zoom) stegen de prijzen van gemid deld 172.527 op 1 januari 1994 naar 206.161 in september van dit jaar. Dat is een totale stijging van 19,5 pro cent. Dat is op jaarbasis een stijging van 11 procent. In Oosterhout steeg de prijs gemid deld van 187.551 naar 221.771. Dat is dik 18 procent of 10,4 procent op jaarbasis. In Breda bedroeg de gemiddelde koopsom voor een woning op nieuw jaarsdag '94 176.868. Eind septem ber lag die prijs liefst 23,7 procent ho ger op ƒ218.645. Daarmee springt de Baronie-hoofdstad met een sprong van 13,5 procent op jaarbasis ruim boven de omgeving uit. Nu is het oppassen met het trekken van al te vergaande conclusies aan de hand van deze cijfers. Zo lijkt een wo ning in Oosterhout duurder dan in Breda (ƒ222.000 tegen ƒ219.000). Waarschijnlijk heeft het snel gegroei de Oosterhout gewoon een betere wo ningvoorraad dan Breda: voor grotere huizen wordt gewoon meer betaald. Wanneer het om vergelijkbare wonin gen gaat, is Breda de duurdere stad. De cijfers van het Kadaster zijn, zoals gemeld, voor de privé-huiseigenaar enigszins vervuild door de institutio nele beleggers. Toch is het aardig om te zien dat in elk geval de trend van de cijfers op basis van postcode-distric ten beter lijkt overeen te stemmen met de algemene, zeer globale cijfers die tot nog toe beschikbaar waren. Omdat ze bij het Kadaster van ruime benamingen houden ,is Anton van Huiten waarnemend hoofd van de af deling Bewaring Juridische Zaken Vastgoed Informatie. Hij zegt dat er grote belangstelling bestaat voor de nieuwe produkten van het Kadaster. Tot voor kort was de organisatie ver plicht om alle gegevens openbaar te registreren, maar deed het Kadaster dat puur passief. Wie wilde weten of er een hypotheek op een huis lag, dan wel Begin volgend jaar beschikt het het Kadaster over een computersysteem dat de actuele huizenprijzen per postcode- gebied onmiddellijk paraat heep:. foto marcel bekken een beslag of een recht op overpad, wie wilde weten hoeveel de nieuwe buur man voor zijn huis had betaald en hoe veel hij daarvoor bij de bank had ge leend, kon bij de balie van het Kadas ter tegen een vergoeding die, gegevens opvragen. Sinds enige tijd kunnen abonnees ook rechtstreeks vanaf kantoor de elektro nische archieven raadplegen. Vooral makelaars en notarissen maken hier gebruik van. Met de nieuwe produkten kunnen commerciële bedrijven binnenkort waardevolle marktinformatie uit de databank van het Kadaster halen. Vooral bij de 'correlatie-produkten', waarin gegevens worden samenge bracht die de gebruiker extra informa tie verschaffen. Een voorbeeld. Door het combineren van actuele verkoopprijzen in een postcode-gebied met de hypotheken van de huizen aldaar, kan een bank precies nagaan of de bewoners een groot potentieel vermogen braak heb ben liggen. Stel dat iemand in 1982 een huis kocht voor een ton en nu doen de prijzen in zijn huurt twee ton, dan kan de bank naar hem toestappen en hem op de aantrekkelijke kanten van een tweede hypotheek gecombineerd met een lijfrente-polis wijzen. Een andere mogelijkheid: het aan de man brengen van nieuwe hypotheek- vormen. Het oversluiten van een an nuïteit naar een spaarhypotheek bij voorbeeld. Want ook die gegevens lig gen muurvast bij het Kadaster. Op zich kon dit al als de bank zich de moeite getroostte om hele dagen op het kadaster huis voor huis af te lopen. Met de nieuwe technieken en de eorre- latieprodukten is dit eenvoudiger, dus goedkoper en dus aantrekkelijker. En '1984' zijn we inderdaad al gepas seerd: de Rabo-bank is inmiddels lan delijk aangesloten op het Kadaster netwerk, vertelt Van Huiten. Die kijkt rechtstreeks in de data- bestanden als ze van een klant iets willen weten. Intern woedt bij het Kadaster overi gens nog wel een interessante discus sie: hoever kan de organisatie gaan in JUNI r i 1993 187.551 MRT. 1934 200.769 mmm 1994 213.287 SEP. 1994 dec 1994 Prijsontwikkeling Oosterhout volgens kadaster MRTN JUNI N 1995 1995 214936 1995 217.600 221.771 MRT 1995 y juni V 1995 214.669 V' 1995 218.645 207.724 I I Prijsontwikkeling Breda volgens kadaster 1995 204.000 1995 206.161 Prijsontwikkeling West-Brabant volgens kadaster het op de markt brengen van dit soort produkten zonder de wet op de per soonsregistratie te schenden? Mag elke keukenzaak aan de hand van de inschrijvingen nagaan waar zijn potentiële klanten zitten? Evenals de vloerbedekker, de kozijnenzetter, de badkamerspecialist en de koelkastver koper? Het tekent de waarde van de gegevens. Maar ook uit de cijfers van de make laars blijkt dat de prijzen in het Zui den harder stijgen dan het landelijk gemiddelde. De huizenmarkt komt tot rust, melden de NVM en de Vereniging Eigen Huis. Maar tegenover de lande lijke twee procent blijft het zuiden kennelijk onrustig: aan de hand van de laatste cijfers van de NVM werden de huizen hier ruim vijf procent duurder. Dat cijfer stemt meer overeen met de perceptie, die de consument ervaart als hij de kolommen met aanbiedingen doorneemt. In Breda vraagt een verko per in een redelijk gewilde wijk mo menteel makkelijk tweeënhalve ton voor een standaard-rijtjeshuis. Mocht per ongeluk aan de achterkant een aanbouw zijn geplaatst, dan rekent de verkoper zich bijna drie ton rijk. De twee procent van het eerste half jaar lijkt inmiddels ook landelijk al weer aan de lage kant. De laatste cij fers van de NVM betreffen het derde kwartaal (juli tot en met september). De gemiddelde gerealiseerde verkoop prijs van een woning in Nederland be droeg 239.700, wat 3,6 procent méér is dan de 231.300 uit dezelfde perio de in 1994. Het Zuiden is volgens NVM-cijfers drie procent duurder dan gemiddeld in Nederland. Hier is de prijs op 247.000 gekomen tegen ƒ235.000 in het derde kwartaal van 1994. Dat is een stijging van precies 5,1 procent. Van rust kun je dan ook niet echt pra ten, want de inflatie is ondertussen al onder de twee procent gezakt. De ko pers mogen niet blij zijn met deze ont wikkeling. De bijkomende kosten voor de koper liggen rond de tien procent en dat bedrag groeit dus in absolute zin. De prijsstijging lijkt voor een flink deel ingegeven door de dalende hypo theekrente. In maart lag de gemiddel de hypotheekrente die de vijf grote hy- poteekverstrekkers hanteren nog op 8,2 procent. Wie de laatste cijfers be kijkt komt voor een annuïteit met een voor vijf jaar vastgelegde rente rond de 6,7 procent uit. Dat klinkt op zich als prettig nieuws. Maar in het algemeen geldt dat de ko per beter een lage prijs met een hoge rente kan hebben dan andersom. Als de rente voor een heel lange tijd wordt vastgelegd kan de koper risico's ver mijden - maar voor het afkopen van dat risieo betaalt hij een prijs in de vorm van een toeslag op de rente. Als hij de rente voor een normale ter mijn van vijf jaar vastlegt, is er een be hoorlijk risico. Als de rente aantrekt, bijvoorbeeld door een aanwakkerende inflatie, kan de koper in problemen komen. Dat gebeurde bijvoorbeeld be gin jaren tachtig, toen de rente een top bereikte van dik twaalf procent, ter wijl de oorspronkelijke rente op onge veer zeven procent was afgesloten. Een geruststellende gedachte mag op dit moment overigens zijn dat de Ne derlandse regering de inflatie al tien jaar goed in de toom weet te houden. De ijzersterke gulden houdt de rente zo laag. Ook met de 3,6 procent mag na jaren van tien procent gesproken worden van een afgevlakte markt. Dat is vol gens de NVM onder meer te danken aan een verruimd aanbod, dankzij tien procent meer opleveringen van nieuw bouw, bij een onverminderd grote vraag. Dat uit zich ook in de keuze: een koper kan nu kiezen uit 4 in plaats van 3,8 woningen. De tijd dat een huis te koop staat is weer wat gestegen: van 62 naar 75 dagen. Wie de cijfers over de eerste zes maan den per provincie beschouwt, ziet op merkelijke verschillen. De prijzen ste gen hard in het relatief nog goedkope Zeeland (8,5 procent), terwijl in het extreem dure Utrecht een lichte daling van 0,9 procent is geconstateerd. Van de 26 NMV-regio's rapporteerden ove rigens vijf afdelingen een daling. De Vereniging Eigen Huis gaat ervan uit dat de prijsstijgingen in de tweede helft van dit jaar niet drastisch afwij ken van het beeld over de eerste helft. Wellicht valt de prijsstijging, zoals zich die in het derde kwartaal al afte kent, iets toenemen. De vraag blijft groot, maar het aanbod kan licht afne men door minder nieuwbouw. Toch vindt de VEH dat de markt 'een even wichtige prijsontwikkeling' zal laten zien. 212.400 194.800 d] Prijsontwikkeling landelijk volgens NVM /l994 229.300 X 1995* 239.700 1995 226.800 I derde kwartaal i

de Stem | 1995 | | pagina 47