Lego-personeel schrikt van de Bredase prijzen Huizenmarkt 'We willen de kijker ideeën aanreiken' Het Hollandshuis in Axel Succesformule Eigen Huis en Tuin prikkelt het publiek Woonbeurs Turfschip 'Een kavel is hier ruim 50.000 gulden duurder dan in Groningen' ntfSTEM Fax 076-5014355 Verwaarloosd Niets overbodigs Zonde Stil Dure grond Kunde Sponsors ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 E3 IR 1995 XllJ Door Astrid Klein Beekman Een vierkant met daarop een driehoek. In het vierkant een groot raam en een deur. Ook ramen in de driehoek met op de rand een schoorsteen. Zo tekent een kleuter een huis. Niet echt realistisch blijkt in de praktijk. De woning van tegenwoordig neemt de meest vreemde vormen aan. Een vierkant met een driehoek zie je, zeker in Zeeuws-Vlaanderen, niet veel. Het huis van echtpaar Van den Branden voldoet wel aan dit beeld. De meeste Axelaars noemen de woning die in 1936 werd gebouwd dan ook 'een Hollandshuis'. 11/12 november I OPENING VESTIGING met 1500 m! showroom. Nijverheidsweg 39 Etten-Leur leitsbouwmethode. rhure te ontvangen. osystem AV 9000 Willy van den Branden is de eige naar van de Axelse makelaardij Brandax. Samen met zijn vrouw Elly gunt hij ons een kijkje in zijn eigen domein. De Twentse architect Jan Jansen ontwierp het huis in de architec tuur van 'de Guldensnede'. „De vrouw van de eerste eigenaar kwam uit Twente. Waarschijnlijk is dat de reden dat het huis deze typische Hollandse stijl heeft," zegt W. van den Branden. In 1983 kocht hij de woning in verwaarloosde staat. „Het huis stond op een foto in de etalage van de makelaardij. Ik herkende het meteen," vertelt mevrouw, „Vroeger was het me al opgeval len omdat er zo'n mooie tuin om heen stond. Later verwaarlooste de tuin en werd het van mijn blik onttrokken. Toen het te koop stond waren we opzoek naar een ander huis omdat mijn man meer ruimte wilde voor zijn kantoor." Deze had al snel in de gaten dat zijn vrouw wel interesse had voor de woning aan de Kanaalkade 7 0 „Ik was de makelaar van de ver koper. Het is moeilijk om dan zelf het huis te kopen. Mensen den ken dan dat je gaat profiteren van je positie. Wij waren niet de enige potentiële kopers. Met ge sloten enveloppen heeft iedereen toen een bod gedaan. Dat van ons was het hoogste, eigenlijk te hoog." Een half jaar lang vertimmerde een aannemer het huis. Toen kon het gezin met twee kinderen, twee katten en een hond haar in trek nemen. Tegen de rechterzij de werd een kantoor aange bouwd voor de makelaardij. „Ex pres in een andere stijl," vertelt de makelaar, „Je moet duidelijk kunnen zien dat het er bij is ge bouwd. Het is een illusie om te denken dat je iets in precies de zelfde vorm erbij kunt bouwen. Dat blijf je altijd zien. Iets totaal anders is beter dan een slechte kopie." Een paar jaar geleden werd de woonkamer ook ver ruimd door de aanbouw van een serre, ook in een andere stijl. Vrolijk kwetteren vogels is de enorme tuin rond de woning die van de buitenwereld wordt afge sloten door een lange haag. Sta tig staat in het midden het huis. Door de vele ramen in de huiska mer schijnt stralend het herfst zonnetje. Deze is wit geschilderd en heeft een moderne inrichting. Opvallend is dat niets in de ruim te overbodig is. „Ik heb een hekel aan veel tierelantijntjes. Als Wil ly na een drukke dag thuis komt heeft hij behoefte aan rust die wordt niet bevorderd door een volgepakte kamer," meent me vrouw. De woonkamer bevat een zithoek met haard, een glazen tafel met vier stoelen en in een inhammetje aan de zijkant staan twee multi functionele stoelen met aan de boven kant halve cirkels in beige en roze. „Mickey Mouse-stoelen noemen wij ze," zegt Van den Branden. De stoelen zijn van een bekende ontwerper. Enthousiast begint de makelaar een van de meubelstukken te trekken. De stoel verandert naar een comfor tabele ligstoel en wordt daarna bijna een bed. „Daar kunnen we rustig een boekje lezen ofzo," zegt Elly. Het uitzicht op de tuin is over weldigend. Zelfs na de bloeipe riode van de planten maakt zij een onberispelijke indruk. In het voorjaar besteed mevrouw zo'n vijf uur per dag aan het tuinie ren. Het resultaat mag er dan ook zijn. „Uit Frankrijk komen zelfs tijdschriften om de tuin te foto graferen," zegt ze niet zonder trots. Tot voor kort hielp Elly mee in de zaak van haar man. In januari kreeg deze echter een kantoor op de markt in Axel. Maar met de tuin heeft ze het druk genoeg. Vanuit de hele woning is die goed te bewonderen. „Dat is de kracht van een goede architect. Nog te vaak zie ik een huis met een mooie tuin die je dan alleen maar kunt zien uit bijvoorbeeld de bij keuken. Dat is toch zonde?," meent Willy. Wonen is voor het echtpaar een van de belangrijkste dingen. In het hele huis is te zien dat daar ook erg veel aandacht aan wordt besteed. Op de tafel in de huiska mer liggen ook verschillende 'woontijdschriften'. Het is duide lijk dat Van den Branden van zijn hobby z'n beroep heeft gemaakt: „Als ik zou moeten kiezen voor een vakantie of een stoel, dan wordt het de stoel." i iw 3uu. Willy van fien Branden voor zijn huis in Axel: „De vrouw van de dnt h eiJ?e!laaT kwam uit Twente. Waarschijnlijk is dat de reden net huis deze typische Hollandse stijl heeft.foto wim kooijman Door Paul Verlinden Enthousiast waren ze over de ont vangst die ze van de gemeente Bre da kregen. Ze kregen zelfs een rondrit door de stad en omgeving. Prettig wonen hier in het zuiden, daar waren de Groningse Lego medewerkers het wel over eens. Maar de gemeente had ook een ma kelaar uitgenodigd om het een en ander te vertellen over de huizen markt in de regio. En daar waren ze vreselijk van geschrokken. Wat een prijzen! „Voor vier ton koop je in het noorden een vrijstaand huis met een lap grond van 600 meter. Terwijl ze in het Gin neken (Breda-zuid PV) 450.000 gulden voor een tussenwoning durven vragen. Daar zakt je broek van af," zegt Loek van Doorn, trade-marketing-manager bij Lego. Niettemin volgt hij Lego naar Breda. „Maar mijn hoge ver wachtingen moet ik wel bijstellen." Van Doorn is een van de tachtig Lego medewerkers die met hun bedrijf mee kunnen verhuizen naar Brabant. De Deense speelgoedfabrikant maakte in september bekend zijn Nederlandse kantoor van het Groningse Grootegast naar het Bredase bedrijventerrein Hoogeind te verplaatsen. Dit wordt dan tevens het Benelux-hoofdkantoor, want ook de vestiging in Antwerpen wordt gesloten. Lego Nederland heeft negentig men sen in dienst. Tien daarvan blijven in Grootegast waar Lego een distributie centrum houdt. De rest mag mee naar Breda. Hoeveel medewerkers daad werkelijk mee zullen gaan, is nog niet bekend. Het personeel heeft tot vol- Een beetje rijtjeshuis in het Ginneken in Breda doet al gauw vier ton. In Groningen heb daar een vrijstaand huis met 600 meter grond voor. foto de stem johan van gurp gende week tijd om te beslissen, maar het ziet er naar uit dat een behoorlijke groep het hoge noorden wil verruilen voor het diepe zuiden. Sommigen om dat ze verknocht zijn aan het bedrijf, anderen omdat ze voor Lego toch al het hele land afreizen en anderen noodgedwongen, want het is niet best gesteld met de werkgelegenheid in Groningen. De warm weken geleden door de gemeente uit genodigd werden om met de stad ken nis te maken. Toen bij de presentatie van de stad en al haar facetten de huur- en koopprijzen van huizen aan bod kwamen, werden de Lego-mensen even stil. „Ik praatte na afloop even met iemand die me vertelde dat hij nu voor 450 gulden in de maand een huis huurt met een tuin van 100 meter. In Breda krijg je voor de dubbele prijs een rijtjeshuis met een tuin van 12 meter. Ik kan me goed voorstellen dat dat koud op je dak valt," zegt een medewerker van de gemeente. Het Lego-personeel dat mee gaat Bre da, heeft bijna een jaar de tijd om een huis te vinden want de verhuizing van het bedrijf vindt plaats in september 1996. Veel van hen willen het liefst een huis kopen in plaats van eerst huren. De werkgever zorgt bij koop namelijk voor aantrekkelijke vergoedingen, en die willen de meesten zich niet laten ontgaan. Na de eerste kennismakeing met Bre da en omgeving, pikte Lego-manager Van Doorn (26) het Ginneken, Bavel en Ulvenhout er uit als de locaties waar hij wel met zijn partner wilde wonen. „Liefst een vooroorlogs huis, daarin haal je de sfeer toch het beste naar voren." Van Doorn, die nu een appartement huurt in hartje Groningen, zoekt een huis in de prijsklasse tot vier ton. Daar is op zich best een woning voor te vin den in genoemde locaties, maar Van Doorn had zich bij het bedrag een an der huis voorgesteld. „Misschien dat we iets verder van Breda af gaan zoe ken, richting Tilburg bijvoorbeeld." Een andere Lego-medewerker is de 29-jarige Marcel van Amen, manager shows and events bij de speelgoedma ker. Ook hij weet nu al dat hij de sprong naar het zuiden zal maken. In Breda zou hij graag een mooi apparte ment kopen van tegen de twee ton. In Groningen bezit hij nu een etage met drie slaapkamers die hij voor ruim an derhalve ton denkt te verkopen. Voor een iets hoger bedrag heeft hij in Bre da ook al een appartement gezien. „Maar dat had maar twee kamers en was amper half zo groot als wat ik nu heb." Van Amen gaat daarom zijn licht nu maar eens opsteken in de plaatsen die wat verder van Breda liggen. Hij heeft nog heel wat opties want de Lego-me dewerkers worden geacht binnen een straal van 45 kilometer van Breda te gaan wonen. Een Lego-werknemer die meeverhuist naar Brabant, maar Breda al min of meer uit zijn hoofd heeft gezet als woonplaats, is Bert Scholten. Het 30- jarige hoofd automatisering heeft zijn oog inmiddels op Roosendaal laten vallen. Hij wil namelijk een nieuw huis bouwen en in Breda is amper aan kavels te komen. Scholten zou best in een van de rand gemeenten van Breda willen wonen maar omdat hij geen 'economische binding' heeft met deze plaatsen, komt hij meestal niet in aanmerking voor een bouwplaats. „Na de gemeentelijke herindeling wordt dat waarschijnlijk anders, maar dat is pas in 1997 en zo lang kunnen we niet wachten." De tweekapper die Schoiten nu samen met zijn partner bezit in Grijpskerk (16 kilometer van Groningen) hoopt hij te verkopen voor 180.000 gulden. In Brabant zou hij een ton meer kwijt zijn voor een vergelijkbaar huis. Door zelf een huis te bouwen in Roosendaal, hoopt Scholten het prijs,'verschil tus sen zijn oude en nieuwe omgeving voor een deel op te vangen. „De grond in Brabant is wel veel duurder dan in Groningen, ruim 50.000 gulden ver schil voor een kavel. Maar een huis dat je bouwt, heeft een standaardprijs of je dat nu in het noorden of zuiden doet." Van Doorn, Amen en Scholten zijn drie Lego-mensen die zonder meer met hun werkgever mee verhuizen, hogere prijzen of niet. Maar volgens Van Doorn zijn de Bredase prijzen zeker een belangrijk argument voor sommi ge collega's om de stap naar het zuiden niet te maken. „Het wooncomfort dat je voor een bepaalde prijs krijgt, is ze ker een argument. En wat prijskwali- teit-verhouding betreft, ben je in Gro ningen nu eenmaal veel beter uit." Door Paul Geerts Om in bouwtermen te blijven. Het is Eigen Huis en Tuin niet van een leien dakje gegaan. Onlangs ging het vierde seizoen van- start. Het populaire programma, dat in op dracht van RTL 4 wordt gemaakt door Tenfold Produkties, versleet al even zoveel presentatrices. Mar- celine Schopman is de vierde op rij, na Manon Thomas, Manuela Kemp en Myrna Goossens. Toch baart dat uitvoerend producent Michael Bakker nauwelijks zorgen. „Blijkbaar pikken de kijkers het," stelt hij. „De presentatrice is de spil van het programma, maar het is geen specialiste. Het zou erger zijn als de klussers steeds zouden veranderen." Daarmee doelt Bakker op Rob Verlin den en Nico Swinkels, die nu voor het vierde achtereenvolgende seizoen ie dere zaterdag tussen 18.00 en 19.00 uur op de beeldbuis hun specifieke kennis delen met de kijker. Het eerste seizoen figureerde tuinman Rob Ver linden in het programma Flora Maga zine. Eigen Huis en Tuin heette toen nog kortweg Eigen Huis. Pas in het tweede seizoen zijn de programma's samengevoegd, zodat alle aspecten die met wonen samenhangen in het zelfde programma aan bod komen. Met de kunde van de presentatrices blijkt het overigens nogal mee te val len. Zo richtte Marceline Schopman eigenhandig de bouwkeet in, die dit seizoen centraal staat. „We staan er van te kijken hoe technisch ze is," al dus Bakker. „Ze komt doorlopend zelf met ideeën, waardoor ook de rest van het team enthousiast wordt." Nieuw bloed is zo slecht nog niet, vindt hij dan ook. „Aan het begin van ieder seizoen weten de presentatrices net zoveel als de kijker.Toch groeien ze volgens Bakker in de loop van het jaar uit tot ervaren klussers. Hij wijst Specialisten Nico Swinkels en Rob Verlinden met Myrna Goossens, de pre sentatrice van vorig seizoen. Myrna stak zoveel van het programma op dat ze bijna in haar eentje haar huis opknapte. foto rtl4 op Myrna Goossens, die het program ma vorig seizoen presenteerde. „Kort daarna kocht ze een huis. Daarin heeft ze bijna alles zelf gedaan. We stonden daar echt van te kijken." De formule is getuige de kijkcijfers succesvol. Vorig jaar trok Eigen Huis en Tuin meer dan anderhalf miljoen kijkers. Volgens Bakker passen kij kers zelfs hun eetpatroon er op aan. Het programma staat erg dicht bij de kijkers, dat is volgens hem de kracht van Eigen Huis en Tuin. De meeste opnames vinden pas twee dagen voor de uitzending plaats. Zo kon het team bijvoorbeeld begin dit jaar nog een aparte uitzending in plannen over de watersnood. „De mensen zaten met de handen in het haar. Ze wisten niet wat ze moesten doen met al dat vocht." Of klusser Nico Swinkels, die ooit met griep vanaf zijn ziekbed meedeed aan het programma. „Hij is onmis baar voor het programma," aldus Bakker. „Bovendien was hij niet de enige die ziek was. In Nederland Van alles over bouwen en wonen. Dat is tot en met morgen te zien tijdens de zevende bouw- en interieurbeurs in Bre da. Verschillende woonspecialisten willen laten zien hoe wonen mooier en comfortabeler kan worden. Naast de in richting van woonkamer, keuken, slaap- en badkamer is er uitgebreid aandacht voor stoffering. Ook op het terrein van verbouwing is allerlei informatie verkrijgbaar. Onder andere over zonnewering, kunststof kozijnen, serrebouw en beveiliging. Bovendien is er een milieu- en energieplein ingericht en een lichtexpositie. Kunstenaars leveren hun bijdrage aan de beurs op een spe ciaal ingericht Kunstplein. De beurs Bouw en Wonen is vandaag en morgen geopend van 10.00 tot 18.00 uur. Het adres: Chasséveld 15 in Breda. heerste toen een griepepidemie." Flexibiliteit is dan ook het steek woord. „De richtlijnen staan vast, maar de teksten niet. Dat je kunt in spelen op de actualiteit geeft het pro gramma een meerwaarde." Dat bij de produktie van het pro gramma een beroep wordt gedaan op sponsors is volgens Bakker vrijwel onvermijdelijk. „Anders zou het veel te duur worden." Sponsors zijn onder meer Praxis, Hypotheek Visie en In- tratuin. Toch probeert het team een commeriële ondertoon te vermijden. „Niemand vertelt ons hoe we een be paald onderwerp moeten brengen. We zijn redelijk onafhankelijk. Het is bo venal een journalistiek programma." En natuurlijk spreekt ook de aanpak tot de verbeelding van de kijker. Grenzen zijn er niet. Alles wat met wonen te maken heeft, kan aan bod komen. De redactie maakt daarbij handig gebruik van tips van de kijker. „We krijgen vaak brieven waarin mensen vertellen over de problemen die ze tegenkomen. Laatst schreef een mevrouw dat haar hond altijd gaat blaffen als de bel gaat. Zij is zeker niet de enige met dat probleem. Met dat gegeven in het hoofd zijn we gaan rondkijken. Uiteindelijk belandden we bij een soort bel waarin 32 ver schillende beltonen zijn verwerkt. Dat bleek dé oplossing." Dat die tips binnenstromen, blijkt ie dere maandag. Dan staat de telefoon roodgloeiend. „We hebben er speciaal;, een stagiaire voor moeten aanne men," aldus Bakker. Daarnaast wor den voor nieuwe ideeën beurzen be zocht en tijdschriften gespeld. Bakker is er zich van bewust dat niet ieder onderwerp bij alle kijkers even veel herkenning zal oproepen. Dat is volgens hem ook niet de bedoeling. „We besteden bijvoorbeeld ook aan dacht aan bizarre interieurs. Echt ex tremen. We hopen dat de kijker daar ideeën uithaalt. Dat is eigenlijk wat we willen: ideeën aanreiken."

de Stem | 1995 | | pagina 41