Sterke daling aantal geboorten r Altijd vragen en toch snel besluiten Eindhovense jongens stelselmatig misbruikt Boeren pakken mestbank in Jok aantal nieuwe huwelijken in eerste acht maanden van dit jaar fors omlaag Mogelijk acties Iraniërs tegen dreigende uitzetting 4egecjektetafe[ I Je^elFd Huisarts vervolgd vanwege geven dodelijke injecties DE STEM d: Wisselend bewolkt winterse buien, za- let name in het zuiden pnd. Temperatuur fors nachts lichte, hier en lige vorst. Maxima van vriespunt in het noor- Jingeveer 4 elders. Zon- pt noorden iets minder öESTEM BINNENLAND A3 'Eetpiraat' gaat vrijuit wegens vormfout justitie alsnog ZONDAG OPEN DAGEN zaterdag U kunt kiezen uit meer dan 150 verschillende SERVIEZEN p r. U heeft al een servies v.a. 495.- NIEUW Cadeau- afdeling 60 m2 Generaal-majoor F. Vogelpoel nieuwe gouverneur KMA Politie Utrecht doet oproep aan serieverkrachter Veroordeelde Finkensieper stapt naar Europese Hof ACATURES^ Op zoek naar werk heeft vandaag ruim 140 vacatures. Maak er werk van BER 1995 A2 tinië en Ierland: ioden. In Ierland jmende bewolking Ir regen. Zondag litland wolkenvel- nd op beide dagen 111 graden. Elders emperatuur naar 8 ffidag en 's nachts ales en Engeland Échte vorst, juxemburg: Perio- 'i en langs de kust ,ns op een winterse buder; maxima van lak aan zee tot 3 In de Ardennen, 's at binnenland lichte Midden-Frankrijk: pt zon en droog. In Ke departementen jst nog wolkenvel- I regen, in de Voge- mogelijk sneeuw, beratuur van 12 in It 5 in het oosten, i lagere maxima en ltsen minima onder [rijk: Geleidelijk droog weer maar de oostelijke de- kans op een bui, Je Alpen tot in de da- :euw. In de loop van Tide gaat de Mistral nder; maxima onge- jden, in de Auvergne [end naar 5 graden. In 's nachts matige dag rond het vries- linke perioden met noorden ook enkele pen. Droog. Middag- op beide dagen eden. het noorden wolken- af en toe zon. Vrij- droog.Aan de costa's van Valencia meer iagtemperatuur van l noorden en aan de jva, tot circa 25 gra- zuiden. Eilanden: Flinke |met zon en droog, ngeveer 26 graden, en Ibiza: Perioden 1 droog. Maxima fors iar ongeveer 20 gra- p tot zwaar bewolkt buien. In de Alpen en langs de westkust pe lt zon. Middagtempe- daag naar 8 in het lot 18 op Sicilië, ind en Kreta: Zater- den met regen, moge- Ier. Van het westen uit ;en en af en toe. Zon- ■dagtemperatuur van den uit flink dalend in de omgeving van piki tot ongeveer 17 op m: fel-Flater oep-Opstel ter-Raster ren-Mentor uid-Indruk oet-Dokter aal-Albast ken-Banket .and-Eiland iler-Letter formidabel ■japuo uau3is >)U!| Braq 'snjaeo Toou>)a!ZnW ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 -Piet Snijders yhoven - In Eindhoven en beving is de laatste jaren Selmatig een grote groep ',-ens in de leeftijd van 15 ^22 jaar gemanipuleerd, ge beerd, misbruikt, aange ef verkracht. De jongens, gelijk meer dan honderd, jjhet slachtoffer van enkele itallen mannen die elkaar jen en in combinaties jjenwerken. ■viongens worden nadien zozeer jet druk gezet, dat ze bij de Ween aangifte durven doen aanrandings- en ver- krachtingspraktijken. Dat al thans zeggen enkele broers van jeugdige slachtoffers. Het Buro Slachtofferhulp en de politie zijn dezelfde mening toegedaan. De bezorgde broers, die zich uit veiligheidsoverwegingen bedie nen van de schuilnamen 'Mike Dennis', beginnen dit weekend in nauwe samenwerking met het Buro Slachtofferhulp in het Eindhovense uitgaanscentrum een actie tegen de bedoelde prak tijken. Zij hebben 1500 affiches en 10.000 strooifolders laten drukken, waarin jongere jongens worden gewaarschuwd tegen ma nipulatie en misbruik door oude re mannen. Het drukwerk wordt via de horeca verspreid. In de strooifolder komen drie jonge slachtoffers aan het woord, onder wie de de 15-jarige Jop: „Hij vond mij leuk, sprak mij aan bij het station, achtervolgde mij naar school, naar mijn vriendjes, vriendin en zelfs naar huis. Hij wilde met mij vrijen, manipuleer de en chanteerde mij. Hij ver stuurde briefjes naar mijn vriend jes. Om van hem af te komen heb ik het een paar keer met hem ge daan. En ik zakte opnieuw voor mijn examen en moest van school...." Een van de leden van het duo 'Mike Dennis' meent dat er in en rond Eindhoven wellicht 100 tot 150 jongeren rondlopen die de afgelopen twee jaar soortgelijke ervaringen hebben opgedaan als Jop. In de folder zegt hij het als volgt: „Heel geraffineerd wordt mis bruik gemaakt van gevoelens en kwetsbaarheden van deze jon gens. Ongeveer twintig slachtof fers zijn direct of indirect be kend. De werkwijze van de da- der(s) wordt steeds aggressiever. Zij blijven hun grenzen verleg gen. Voor vervolging door justitie is er te weinig bewijs. Veel slachtoffers durven geen aangifte te doen." De zegsman van 'Mike Dennis' meent dat de slachtoffers alle re den hebben om niet voor de dag te durven komen: „De daders kunnen tot alles in staat zijn. Voor zover wij weten bestaat de dadergroep uit circa 20 mensen, in leeftijd variërend van 24 jaar tot pakweg 55 jaar. Onder hen bevinden zich mensen die tegen het criminele aanleunen. Ande ren zijn op zijn minst labiel; som migen zouden zeker tbs krijgen als ze ooit voor de rechter ge daagd kunnen worden." „Een andere reden waarom de jeugdige slachtoffers zwijgen," aldus de zegsman, „is, dat zij bang zijn dat ze door hun omge ving voor homofiel worden aan gezien. Ten onrechte, want van de ons bekende slachtoffers is ze ker 95 procent hetero." Ben Haag (anp) - In de eerste acht maanden van dit jaar jjn er 4,4 procent minder kinderen geboren dan in de- alfdeperiode in 1994. In totaal kwamen er in 1995 in de- s maanden 126.500 kinderen ter wereld. Volgens het ftntraal Bureau voor de Statistiek is zo'n daling sinds Ittbegin van de jaren tachtig niet meer voorgekomen. [il aantal afgesloten huwelijken in dezelfde periode met |a 10 procent. 1 1965 werden gemiddeld per ndruim 20.000 kinderen ge in. Vanaf dat moment zette gestage daüng in tot ruim 11000 in 1983. Daarna steeg het aantal weer tot 16.500 in 1991. hal dat jaar was er echter weer si daling. In de eerste acht van 1995 kwamen er permaand gemiddeld 15.800 ba- pshij. Het CBS sluit niet uit dat lil om een tijdelijk inzinking pi omdat het verschil met een jaar geleden nu al kleiner wordt, zijn er minder huwelijken ton. In de genoemde periode waren er dit jaar circa 50.000 trouwpartijen. Dat is een daling 10 procent. In 1994 wa ll er nog circa 56.000 huwe- In twee voor- pnde jaren nam het aantal hu- met 6 procent af. Nog meeste kinderen (85 procent) voort uit een huwe lijkse relatie. Volgens C. Prins van het CBS zal het één met het ander samenhan gen. „Als er minder kinderen worden geboren, gaan er minder mensen trouwen." Maar dat is volgens hem niet de enige reden voor de daling van het aantal hu welijken. Ook de wet voorkoming schijnhuwelijken die vorig jaar november inging, speelt onge twijfeld een rol, al valt niet na te gaan in welke mate. Verder zijn er begin vorig jaar ook andere maatregelen genomen voor niet-Nederlanders die een rol kunnen spelen. Als zij zich willen registreren in Nederland dan moeten ze een verblijfsver gunning aanvragen. Maar daar voor moeten ze een machtiging tot voorlopig verblijf in het land van herkomst aanvragen. „Dat zou ook een beletsel kunnen zijn voor mensen om in Nederland te trouwen. Vanonze verslaggever Eindhoven - Een aantal Iraniërs dreigt met hongerstakingen ofzelfmoord als de plannen om afgewezen Iraanse asielzoekers lenig te sturen naar hun eigen land doorgaan. Anderen Iraniërs willen nog dit weekend starten met een 4 of 5-daagse vreedza me'sit-down' actie. (anp) - De 32-ja- hge 'eetpiraat' M. van der H. »it Groningen is vrijdag door de politierechter in zijn woonplaats vrijgesproken. Ven der H. at de afgelopen »er in Groningen bij aller lei restaurants zonder te betalen be eetpiraat kreeg landelijke Mradheid toen de eigenaar w het gerenommeerde res taurant Auberge Corps de Garde uit woede een blik W over de man uitkieper- Mtierechter mr. B. Kuizen- ga moest de man vrijspreken omdat in de dagvaarding de beschuldiging tegen Van der h. onjuist was omschreven. Advocaat mr. W. de Haan 'ati de verdachte noemde de ■enlastelegging na afloop kapitale blunder die het rechtsgevoel van de burger metten goede zal komen'. "Ji had om vrijspraak ge raagd. Officier van justitie 1G, Soüer had drie weken oorwaardelijke celstraf en «ti boete van 450 gulden Bast. Ook wilde hij dat de chade voor Corps de Garde n 62 gulden vergoed zou worden. «uizenga. zei tegen Van i hij weliswaar op 'e Bronden wordt vrij- j*n, maar dat hij hét Ma van mnatschap- u bigenoegen daarover tourt. Verder gaf hij de de gedeputeerde «cos te stenen. „Ik doe 1 best, aldus Van der H. Dat zegt W. van Aalst, coördina tor Statushouders van Vluchte lingenwerk Eindhoven. Het lan delijke bureau Vluchtelingen- Werk uit Amsterdam bevestigt deze berichten. „Er verblijven momenteel 5000 asielzoekers uit Iran in Neder land, van wie er 2500 afgewezen zijn. De stemming onder deze groep Iraanse asielzoekers is ge laten en gespannen nu de drei ging van uitzetting boven hun hoofd hangt. De stemming in op vangcentra is dan ook zeer mi neur. Mensen proberen nu acties op touw te zetten tegen het be sluit van de Rechtseenheidska- mer in Den Haag," aldus Van Aalst. „Wij zijn bang en onzeker. Als we terugmoeten dan plegen we zelfmoord. Liever hier sterven dan terug naar Iran. De regering onderschat het gevaar van terug keer naar ons geboorteland," ver telt een 45-jarige man die met zijn vrouw en twee tienerzonen verblijft in het Onderzoekscen trum Beatrixoord in Eindhoven. Beatrixoord vangt gedurende de eerste maanden asielzoekers op. Van daaruit gaan de asielzoekers naar andere opvangcentra in Ne derland. „In Iran worden we direct opge pakt en gevangen gezet. Niemand weet wat er dan met je gebeurd. Ook als we niet gevangen geno men worden kunnen we niet in vrijheid leven. We hebben geen huis, geen eten en geen geld." Een 32-jarige Iraniër uit Bea trixoord vertelt dat de acties die op stapel staan waarschijnlijk vandaag nog zullen beginnen. „We kunnen niet terug. Te ge vaarlijk." De rechter kwam afgelopen don derdag met de uitspraak dat defi nitief afgewezen asielzoekers Ne derland uitgezet mogen worden. Iran is niet voor iedere gevluchte Iraniër een onveilig land, en ze hoeven daarom niet gedoogd te worden, zei de rechter. Door Paul de Schipper Breda - Op 13 oktober 1995 stond hij in Den Haag de Ne derlandse pers te woord: „De aanvallen waaraan Neder landse F-16's in voormalig Joegoslavië deelnamen zijn voor 83 procent effectief ge bleken. We hebben bij deze actie geen burgerdoelen ge raakt, daar ben ik voor 99,9 procent zeker van. Zo deed commodore F.Vogelpoel verslag van Nederlands eerste of fensieve acties na de Korea-oor- log. Een militair die doet waar voor hij uiteindelijk is opgeleid: oorlogvoeren, gevechtsvliegtui gen op pad sturen om bommen te gooien op Servische stellingen. Nu zit Vogelpoel, inmiddels be vorderd tot generaal-majoor, aan tafel in zijn nieuwe werkomge ving, de gouverneurskamer van de Koninklijke Militaire Acade mie in Breda. Petloos en ontspan nen filosoferend over het militai re bestaan en het hoger militair onderwijs in de nabije toekomst. Het is Dag Twee van zijn com mando en nog even wennen. Sta tige portretten aan de wand, Menno van Coehoorn, de militai re bouwmeester en uitvinder van de Coehoornmortier, kijkt de ruimte in waar een pc opgloeit. Het is wat anders dan de meer klinische kamers waar hij de af gelopen jaren zijn werkzaam le ven doorbracht. Een gouverneur met gevechtser varing. Zelf spreekt hij liever niet over oorlog, noemt wat hij vanuit Italië deed met 'zijn' F-16 squa- (ADVERTENTIE) 1 ser tevens van geweldige aanbiedingen op onze collecties tafelbestek en glasserviezen. Uw bestelling leveren wij GRATIS thuis nog voor sinterklaas en/of kerst. Nederlandse grootste serviezenspeciaalzaak Dorpsstraat 58, Chaam Openingstijden: ma. t/mvr. 10.00-12.00 13.00-17.00 uur za. 10.00-17.00 zo. 11.00-17.00 uur Generaal-majoor F. Vogelpoel dron 'crisisbeheersing', verbetert zichzelf weer en zegt: „Noem het politie-agent spelen, als er een probleem is roepen ze de lucht macht erbij, om zo de Serviërs in toom te houden." Zijn voorganger op de KMA, gou verneur Messerschmidt, stamde uit de landmacht, Vogelpoel is een luchtmachtman, opgeleid als gevechtspiloot, getraind om in een 'splitsecond' een beslissing te nemen die leven of dood bepaald. Dat is ook het eerste waar hij over begint, besluitvorming des noods in een fractie van een se conde. Hij legt uit: „Daarbij gaat het om de twee pijlers van de mi litaire opleiding voor officieren zoals die in Breda gestalte krijgt. Twee schijnbaar tegengestelde eigenschappen die in het hoofd van die ene jonge officier in har monie moeten komen. Aan de ene kant de wetenschappelijke bena dering, altijd maar nieuwsgierig zijn, blijven vragen, aan de ande re kant de militaire opleiding die snelle besluitvorming eist, geba seerd om een goede inschatting van de risico's. Dat is de uitda ging van de KMA. Dat moet je bij de kadetten onder een hersenpan zien te krijgen." Vogelpoel begon zijn militaire loopbaan in het huis waar hij nu de scepter zwaait: in 1962 aan de KMA. Zijn vliegeropleiding vol tooide hij in Woensdrecht. Na een omscholing voor de F104 Star- foto de stem/dick de boer fighter kwam hij op de vliegbasis Leeuwarden terecht in dienst van het squadron 323. Hij was er on dermeer wapeninstructeur en vluchtcommandant. In Zeist deed hij vervolgens ervaring op bij de Tactische Luchtsrijdkrachten en tussen 1977 en 1980 volgde hij een opleiding bij de Luchtmacht Stafschool. Na weer een periode in Leeuwar den, verhuisde hij naar de vlieg basis Twente om vervolgens in oktober 1987 bij het geallieerd hoofdkwartier SHAPE in het Belgische Mons in dienst te tre den. Na drie jaar keerde hij terug in Nederland als commandant van de vliegbasis Twente. In 1994 volgde zijn benoeming als sous-chef Operatiën van de Ko ninklijke Luchtmacht. In die functie raakte hij direct betrok ken met de 'crisisbeheersing' in voormalig Joegoslavië. Nu staat hij dan aan het hoofd van een zeshonderd leden tellen de militair getinte gemeenschap, zetelend in het hart van Breda. Pratend over de KMA, stuurt hij het gesprek regelmatig terug naar het punt waar bij de KMA alles om draait: de kadetten. Hij omschrijft ze als mensen die op het moment dat ze 'het kasteel' betreden al door een aantal zwa re selecties is gaan: „Het is niet de slechtste jeugd van Nederland en ik denk dat het heel boeiend om daar mee te werken." 1 -A MS V5 Als ze bij Deadline nou een beetje slim zijn, gaan ze na tuurlijk (tij de groenteboer van Bill Clinton kijken op wie Hillary stieken komt wedden: op Uffe Ellemann- Jensen of op doctor Roed Lobbers. Ik weet niet hoe het met u is, maar mij besluipt toch lang zaamaan een zekere koortsachtigheid. Het is alweer sinds '88 geleden dat we enige rol van betekenis hebben gespeeld op Europees niveau, dus we zijn er erg aan toe. En je zult zien, als Ruud het wordt, plaatsen we ons ook voor het EK in Engeland en gooien we zelfs hoge ogen bij het Songfestival. Of valt dat volgend jaar weer op 4 mei? Er liggen maar liefst drie Europacups binnen ons bereik en als we de scheidsrechters een beetje mee hebben staat niets een continent-breed succes nog in de weg. Wedden dat we het ver schoppen? Gokken bij de groenteboer, daar hangt toch een beetje een spruitjeslucht aan, alsof het niet echt ernstig is. En alleen een scheidsrechter aan de schandpaal nagelen, is dat niet een beetje te veel pars pro toto? Welke uitslag krijg je als je allergisch bent voor bepaalde groenten? MERIJN Amsterdam (anp) - Het Openbaar Ministerie in Amsterdam heeft strafrechtelijke vervolging ingesteld tegen de 47-jarige Amsterdamse huisarts A. Makdoembaks. Volgens het OM nam de arts de zorgvuldigheidseisen voor euthanasie niet in acht toen hij op 10 november 1994 besloot de aan kanker lijdende vrouw twee dodelijke injecties te geven. Enkele honderden actievoerende boeren hebben gistermorgen voor veel onrust rondom het gebouw van de Mestbank in Nijkerk ge zorgd. Zij pakten het gebouw als protest tegen het mestbeleid in met landbouwplastic en hooibalen in en staken rookbommen af. Diver se malen dreigden de boeren met trekkers de A28 (Utrecht - Zwolle) en het klaverblad bij Hoevelaken te blokkeren, maar zover is het volgens een politiewoordvoerder niet gekomen. Er zijn geen aanhoudingen verricht. foto anp Dat de KMA als militair dorp binnen de stad nog een beetje apart staat van de burgermaat schappij, gelooft hij niet: „Ik geef toe dat er risico's zijn dat je je af sluit, maar het hoeft niet. In het buitenland, in de Verenigde Sta ten bijvoorbeeld zie je dat wel. Daar leven militairen met hun gezinnen en alles wat erbij hoort binnen de muren van de basis. Dan krijg je een heel geïsoleerd denken, maar hier is dat gelukkig anders." Onherroepelijk komen we terug bij het tegenwoordige doel van het vak: de vrede handhaven, als het moet èn in het uiterste geval door oorlog te voeren. Niet meer in de Noordduitse Laagvlakte te gen het duivelse rijk dat Sovjet- Unie heette, maar tegen redeloze krijgsheren in Afrika of dronken, onvoorspelbare roverhoofdman nen op de Balkan. Onherroepelijk valt daarbij ook het woord Srebrenica, want het zijn jongens van de KMA die daar de pelotons aanvoeren. En de klappen krijgen. Vraag: Kun je daar mensen op voorbereiden? Vogelpoel: „Elke situatie is nieuw. Je moet daar op militaire wijze besluiten nemen. Dat is heel, heel moeilijk. Je zult er maar voor staan. Hij aarzelt even:ja, heel moei lijk, hun probleem was alleen dat de VN met andere ogen naar de situatie rond Sebreniea keek, dan wij Nederlanders. Daarom moet je er niet al te hard over oordelen. Ik heb bewondering voor wat de Nederlanders daar gedaan heb ben. Het is daar echt verschrikkelijk moeilijk geweest. En ik geef toe, het is ook heel moeilijk om men sen daar in een opleiding op voor te bereiden. Hij zou onder meer hebben ver zuimd een tweede arts in te scha kelen en ondernam niet genoeg pogingen om erachter te komen of de vrouw haar doodswens mis schien in een tijdelijke opwelling uitte. De vrouw verkeerde bovendien niet in de stervensfase en leed geen ondraaglijke pijn. Makdoembaks bestrijdt dat hij niet zorgvuldig genoeg handelde. „Je kunt nu eenmaal niet bij ie dere patiënt volgens dezelfde re gels te werk gaan," betoogt de arts, die de zaak zelf in de publi citeit bracht. De vrouw was ruim zeven jaar patiënt van Makdoembaks. In oktober 1994 stelden artsen in het Academisch Medisch Cen trum vast, dat zij aan een onge neeslijke vorm van kanker leed. Volgens de Inspectie voor de ge zondheidszorg in Noord-Holland was de tijd tussen die fatale dia gnose en haar verzoek aan Mak doembaks om een einde aan haar leven te maken zo kort, dat er wellicht sprake was van 'een tij delijke depressie of opwelling'. In ieder geval is niet duidelijk ge worden, of Makdoembaks pro beerde om achter haar drijfveren te komen, schrijft de inspectie in een klaagschrift aan het Medisch Tuchtcollege. De arts zou vrijwel uitsluitend de wens van zijn pa- Utrecht (anp) - Nu het al zes weken durende onderzoek naar de serieverkrachter van Utrecht nog steeds vruchte loos is, heeft de leider van het rechercheteam via het Utrechts Nieuwsblad (UN) een dringende oproep aan de dader zelf gericht. „Wees niet bang en meld je bij de politie. Desnoods komen we je thuis ophalen, in een onopvallende auto." Deze ongebruikelijke stap wil volgens politiewoordvoerder J. Servaas niet zeggen dat het on derzoek naar de man die in korte tijd .vijf vrouwen verkrachtte en er zeven aanrandde op dood spoor zit. De 35 rechercheurs moeten zich nog door een hele berg tips heenworstelen. „Maar we zetten gewoon alle communi catiemiddelen in. Wij denken dat de man ziek is en dringend hulp nodig heeft. Het is een poging om met hem in contact te komen." Op de voorpagina van het UN maakt onderzoeksleider Van Del den de dader duidelijk dat de po litie 'niet klaarstaat om u in el kaar te stampen'. „We zijn erop voorbereid dat er iemand binnen stapt die in grote geestelijke nood verkeert. Als u berouw heeft, toon dat dan. tiënte hebben gevolgd en zijn ei gen verantwoordelijkheid uit de weg zijn gegaan. De zoon en dochter van de vrouw, een vriendin en een echtpaar wa ren aanwezig toen Makdoembaks op 10 november zijn patiënte liet inslapen. Nijmegen (anp) - De tot zes jaar veroordeelde ex- psychiater Th. Finkensie per, voormalig directeur van de Heldringstichting in Zetten, is naar Europe se Hof' van Justitie gestapt. Hij wil dat het hof uitspreekt dat hij geen eerlijk proces heeft gehad. Het hof veroor deelde Finkensieper in 1991 tot zes jaar cel wegens sek sueel misbruik en intimidatie van minderjarige meisjes die door justitie in Zetten waren geplaatst. Ook mocht hij elf jaar lang geen geneeskunde bedrijven.De zaak kwam in 1989 aan het rollen door de publikatie van een boek van de oudpupil Annie Bijnoord. Naar aanleiding daarvan de den enkele tientallen andere ex-pupillen ook aangifte. Zijn advocaat mr. E. Suto- rius uit Arnhem probeerde zowel voor de rechtbank als het hof in Arnhem enkele van de aangeefsters te laten ho ren als getuige. De rechters weigerden dat steeds omdat een verhoor te grote emotio nele schade aan de slachtof fers zou toebrengen. Sutorius en Finkensieper vochten door tot aan de Hoge Raad, maar verloren telkens. Ook een gratieverzoek werd in 1992 afgewezen. Mr. Spong bracht de zaak daarna voor de Europese Commissie voor de Rechten van de Mens, omdat die vastgelegd heeft dat iedereen recht heeft op een eerlijk proces. Annie Bijnoord reageerde vrijdagmiddag 'geschokt' op het nieuws. „Ik kreeg een klap in mijn gezicht toen ik het hoorde," zegt zij. (ADVERTENTIES) V,

de Stem | 1995 | | pagina 3