Huizenmarkt ten makelaar is net een mens 'Makelaar moet bouwkundig advies in pakket opnemen' NHG wil drempel naar eigen woning verlagen bESTSM Onafhankelijk deskundige Brooimans bekijkt huizen van onder tot boven Hogere hypotheek mogelijk met Nationale Hypotheek Garantie Telefoontje Verbouwing Nibud Vervallen Aflossingsvrij ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 DoorPaujVerlinden jjenmaielaar is net een mens. Evenals veel 'gewone' huizenko pers, vldt Christa van Caulil (32) de prijs waarvoor zij haar jjuis'kiht aan de hoge kant. En net als veel andere kersverse woninjezitters zag ze tijdens de verbouwing steeds meer on- voorzi^ie posten de begroting binnensluipen. Maar voor de rest biedt hpt beroep tijdens de huizenjacht toch vooral voordelen. Christjjvan Caulil komt uit een nakelJrsnest. Samen met haar vader f oom drijft een ze make laarskantoor in Breda-zuid. Hui- zen kjpen en verkopen is haar se bezigheid, maar dat deëdfe tot voor kort alleen voor 'n. Eind vorig jaar kwam 'erandering in. Zij en haar echtenoot kochten toen zélf een huis/aan de Cimburgalaan in BreJa. Sinds het voorjaar wonen Zed4ar met hun twee kleine kin- (5 maanden en 2 jaar), waren al een tijd op zoek lr een huis," vertelt Van Cau- Hiervoor woonden we boven 'tandartspraktijk van mijn m aan de De La Reijweg (Bre- PV). Maar die woning werd te lein, er waren maar twee slaap kamers. Bovendien wilden we beneden wonen, met een uin. Dat vinden we belangrijk roorde kinderen." Computer Haar beroep kwam goed van pas bij de zoektocht naar een wo ning. De makelaars in Breda en omgeving zijn aangesloten op een centraal computersysteem. Elke dag wordt dat systeem 'ververst', zodat makelaars op de hoogte blijven van de meest actuele stand van zaken op de huizen markt. „Het eerste wat je 's och tends doet, is kijken of er nieuwe huizen in de aanbieding zijn. Dat doe je sowieso voor je klanten maar je kijkt natuurlijk ook voor jezelf." Van Caulil en echtgenoot zochten een huis in de prijsklasse tot zo'n ton. Vrijstaand of een twee-on- ler-een-kap. Rustig gelegen naar niet te ver van het centrum :n van het werk. En het moest inders dan anders zijn. „We wil len een huis met sfeer. Het hoef- le niet per se een oud te zijn. Ook n de nieuwbouw zie je tegen- voordig veel leuke woningen." let eisenpakket beperkte de teuze meteen enorm, want in Breda zijn relatief weinig huizen lie aan bovenstaand profiel vol doen. Het huis aan de Cimburga laan dat Van Caulil vorig jaar op een najaarsmorgen uit de compu ter haalde, voldeed echter aan de meeste wensen. Ze belde meteen naar de makelaar die het huls in de verkoop had. Maar helaas, het huis was net verkocht. Twee weken later - Van Caulil was met haar gezin op vakantie - kwam er een onverwacht tele foontje. De koper van het huis aan de Cimburgalaan wilde af zien van de koop. Of er nog inte resse was? De koop was vervol gens snel beklonken. De vraagprijs van het huis was 315.000. Hoeveel er voor betaald is, zegt Van Caulil liever niet, maar het was aan de hoge kant. „De collega-makelaar had een prijs afgesproken met de eerste koper en daar hield hij aan vast. We hadden wel een lager bod kunnen doen, maar dan hadden we het misschien niet gekregen. Als makelaar weet je dat je in de ze gevallen snel moet handelen en dan betaal je soms wat te veel." Van Caulil vindt het wel prettig dat ze huis van een andere make laar kocht en niet via haar eigen kantoor. „Dat zou het moeilijk maken. De klant verwacht dat je een goede prijs voor het huis er uit sleept, maar zelf wil je na tuurlijk niet te veel betalen." Met huis aan de Cimburglaan heeft Van Caulil een woning na bij het centrum van Breda maar 'met de sfeer van buiten'. De wo ning (twee-onder-een-kap) is in derdaad 'anders dan anders'. Geen blokkendoos, maar een lage en ruime woning waarvan het dak op de eerste verdieping be gint. Ook de witte kleur en de royale voor- en achtertuin geeft het huis - dat in de jaren vijftig gebouwd werd - een landelijke uitstraling. Waren ligging, uiterlijk, grootte, sfeer en prijs perfect voor de fa milie Van Caulil, de indeling van het huis was dat echter zeer ze ker niet. Bovendien waren er nogal wat mankementen aan het huis (lekkages, houtworm). Maar dat vond Van Caulil geen pro bleem. „Dat is een van de voor delen van makelaar zijn. Je kunt snel overzien wat er mogelijk is ihet een huis. Je durft ook mak kelijker risico's te nemen ten aanzien van technische aspecten. Want je weet dat je die toch nooit helemaal kunt uitsluiten, zeker niet bij oudere huizen." Het huis kreeg een flinke verbou wing te verwerken. Op de bene denverdieping werd van de door zonkamer een L-vormige kamer gemaakt door er de badkamer en een slaapkamer bij te trekken. Op de eerste verdieping (drie ka mers plus royale overloop) werd een badkamer gebouwd'door een deel van een grote slaapkamer af te halen. Voor de verbouwing had van Van Caulil zelf een begroting ge maakt. Dankzij haar makelaars achtergrond kon ze de kosten goed inschatten. Waar ze in haar kostenplaatje echter geen reke ning mee gehouden had, was dat ze gaandeweg de verbouwing een aantal extra karweitjes liet op knappen. „Uiteindelijk waren we toch anderhalf keer zoveel kwijt als we begroot hadden." Nu de meeste verbouwingsperi kelen achter de rug zijn, voelt Van Caulil zich prima op haar plek in het nieuwe huis. Voorlo pig hoeft ze niet meer te denken aan verhuizen. „Ik ga er vanuit dat we hier zeker tien jaar wo nen. Anders hadden we er ook niet zoveel aan gedaan." 'Christajan Caulil: „We wilden geen doorsnee-woning. foto de stem/johan van gurp Bouwkundige Brooimans'gat in de markt'. foto de stem/dick de boer Door Paul Verlinden Het eerste waar bouwkundige A. Brooimans uit Ulvenhout naar kijkt als hij een woning komt be oordelen, is de elektriciteitsmeter. „Om te zien of er wel eens kortslui ting is geweest of dat er kans is dat die binnenkort gaat komen. Bo vendien hangt de meter vaak in de kelderkast, dan kun je gelijk zien of er vocht van onderuit in het huis komt." Brooimans wordt regelmatig inge schakeld door enkele makelaars in Breda als een klant advies wil over de bouwkundige staat van het huis dat hij wil kopen. Zijn bouwkundige ken nis deed hij op tijdens zijn jarenlange werk voor aannemers en architecten en later als ambtenaar bij de Rijksge bouwendienst, waar hij een 'soort huisvader van een aantal gebouwen' was. Soms geeft Brooimans dagelijks ad viezen, maar er zijn ook weken bij dat hij amper ergens over de vloer komt. Hij vindt het uitstekend zo - 'je moet het vooral zien als hobby' - want hij hoeft er geen inkomen mee te verwer ven, daarvan is hij immers als ver vroegd uitgetreden rijksambtenaar verzekerd. Brooimans maakt geen reclame voor zijn werk. Ook biedt hij zijn kennis niet actief aan aan makelaars. Zou hij dat wel doen, dan zou hij een dagtaak van het advieswerk kunnen maken. Daarvan is hij overtuigd. „Ik begin daar nu niet meer aan, maar er is ab soluut een markt is voor bouwkundig advies op woninggebied. Ik denk dat een jonge bouwkundige, een hts'er bijvoorbeeld, een goede boterham zou kunnen'verdienen door zo'n bureau te beginnen. Ik zou hem daar nog bij willen helpen ook." Volgens Brooimans zijn er in Breda en omgeving weinig mogelijkheden om snel en onafhankelijk bouwkun dig advies te krijgen. „Je hebt natuur lijk Vereniging Eigen Huis, maar die geven schriftelijk advies en dat duurt vaak weken voor je de uitslag krijgt. Daar kun je niet altijd op wachten." Daarnaast worden er wel eens archi tecten of aannemers om adviezen ge vraagd, maar volgens Brooimans zijn dat vaak dezelfden die later tevens de reparaties of verbouwingen aan de woning uitvoeren. Als Brooimans een huis gaat bekij ken, trekt hij daar snel een uur voor uit. Grotere, vrijstaande huizen kos ten vaak twee uur of meer. Zeker als er nog bijgebouwen zijn. Zoals gezegd duikt hij eerst de meterkast in. Zijn er metalen leidingen, dan weet hij dat het huis waarschijnlijk nog stoffen bedrading heeft. Ook kijkt hij altijd naar het aantal groepen, zeker in oudere huizen. „Daar woont vaak nog een oud baasje die aan twee, drie groepen genoeg heeft. Maar die man heeft dan ook geen magnetron, elektrisch fornuis en wasdroger." Hangt de elektriciteitsmeter in de kelder, dan bekijkt Brooimans ook of het er vochtig is. „Kelders zijn lang niet altijd waterdicht, daar werd vroeger nog wel eens op beknibbeld." Vochtproblemen ziet hij als een van de grootste euvels die een huis kan hebben. Niet zozeer de lekkages, want daar is wat aan te doen, maar het vocht dat van onderuit de kruip ruimtes en/of kelders binnenkomt en zo de fundering aantast. Is er iets mis met de fundering en zijn er bijvoor beeld verzakkingen, dan ziet Brooi mans dat meteen. „Ik heb door jaren lange ervaring een timmermansoog gekregen." Vanaf de fundering werkt Brooimans verder omhoog, bekijkt hij de dikte van de buitenmuren, prikt hij met zijn autosleutel in de kozijnen om te kijken of het hout niet verrot is, zet hij de waterkranen even open ('als ik geborrel en gestotter in de leidingen hoor, weet ik dat de afvoer niet deugt') en komt hij uiteindelijk op zolder uit waar hij onder andere de isolatie en de toestand van het dak checkt. Ondertussen geeft hij de aspirant-ko per diverse tips, niet alleen hoe hij het beste de eventuele aanpassingen kan uitvoeren en wat die ongeveer kosten, maar ook wat hij in het koopcontract moet laten opnemen. „Zorg dat alles wat zich in huis be vindt in het koopcontract genoemd wordt, zeg ik altijd. Ik heb meege maakt dat de verkoper een compleet bad uit het huis gesloopt hadden." Brooimans zou het heel normaal vin den als makelaars een onafhankelijk bouwkundig advies in hun pakket op zouden nemen. Nu spannen de meeste makelaars zich daar alleen voor in als de aspirant koper daar expliciet om vraagt. Dat makelaars zelf ook uitstekend wonin gen kunnen beoordelen op hun bouw kundige staat, is volgens Brooimans maar ten dele waar. „Dat is de verwarring. In hun oplei ding wordt hun wel iets over bouw kunde vertelt maar dat is slechts één onderdeel. Daardoor blijft hun kennis toch tamelijk oppervlakkig. Zij zijn geen specialisten en dat zijn wij wel. Door Wim van der Kleijn Na een voorzichtige start in 1995 worden de normen voor de Nationale Hypotheek Garantie (NHG) vanaf 1996 flink verruimd. Zo is een hogere hypotheek mogelijk dan in 1995. Bo vendien wordt de garantiegrens ver hoogd en neemt de flexibiliteit bij het wijzigen van de hypotheek toe. De verruiming van de normen, dus de toegestane financieringslasten bij een gegeven inkomen, is soms spectacu lair. Om enkele voorbeelden te noe men: in '95 kan bij een bruto inkomen van 40.000 gulden en een rente van 7,5 procent een hypotheekgarantie voor 118.700 gulden worden verkre gen; in 1996 wordt dat 122.700 gul den; bij een inkomen van 60.000 gul den zijn die maxima respectievelijk 192.400 en 211.000 gulden; en bij een inkomen van 80.000 gulden zelfs res pectievelijk 238.400 en 288.000 gul den, een verhoging met bijna 50.000 gulden. Toch is die versoepeling alleszins ver antwoord, aldus een toelichting van NHG-directeur Karei Schiffer. De nieuwe normen zouden beter aanslui ten op de praktijk van de inkomens ruimte na huishoudelijke uitgaven, zoals het Nibud die onder meer aan de hand van enquêtes vaststelt. Het Nibud heeft ook uitdrukkelijk laten weten de nieuwe normen aanvaard baar te vinden. Schiffer verwacht dat het instrument hypotheekgarantie daarmee beter aan zijn doel zal be antwoorden, namelijk verlaging van de drempel naar een eigen woning. Ook bij inkomen uit ongeregeld of tij delijk werk is de situatie versoepeld. Sinds 1 juli telt inkomen uit tijdelijk werk mee voor de resterende periode van het arbeidscontract. Na 1 januari telt ook inkomen uit ongeregeld werk (meestal seizoensarbeid) mee, onder voorwaarde dat de afgelopen twee (kalender)jaren bij dezelfde werkge ver is gewerkt. Inkomen dat via uit- zendwerk wordt verworven, telt nog steeds niet mee. In juli werd verder al ingevoerd dat met inkomensverbete ring rekening wordt gehouden als die binnen een half jaar plaatsvindt en de werkgever die schriftelijk garandeert. De regels over achterstallig onder houd bij appartementen worden per 1 januari verder verfijnd. Een bouw kundig rapport wordt altijd verplicht bij aankoop van een appartement dat Aanvullende financiering of het opnieuw opnemen van afgeloste bedragen op de hypotheek is per 1 januari in principe echter mogelijk zonder dat de hypotheekgarantie vervalt. foto de stem johan van gurp voor 1940 is gebouwd. Ook bij jonge re appartementen blijft zo'n rapport nodig als uit de taxatie blijkt dat er sprake is van direct noodzakelijk her stel van achterstallig onderhoud voor een bedrag dat naar schatting meer dan tien procent van de verkoop waarde uit zal maken. Zo'n rapport is ook nodig als de taxateur dat in zijn rapport aanbeveelt, ook al zijn de kosten van herstel beperkter van om vang. De kosten van onderzoek zijn voor re kening van de koper, maar kunnen evenals de kosten van herstel geheel worden meegefinancierd. In de prak tijk kan dat wel betekenen dat de fi nanciering bij een gegeven inkomen dan niet meer rond komt. Indien de kosten minder dan tien procent van de waarde bedragen kunnen ze desge wenst ook worden meegefinancierd, maar het is dan geen verplichting. Daarbij is niet van belang in welke mate het wegwerken van achterstal lig onderhoud bijdraagt aan de waar de van de betrokken woning. Nieuw is dat de verplichting om ach terstallig onderhoud mee te. financie ren (en het geld daarvoor in depot te houden) vervalt als de vereniging van eigenaren voldoende reserves heeft om de kosten te kunnen voldoen. Dat moet blijken uit de jaarstukken en de begroting van die vereniging. De praktische betekenis is vooral dat het voor kopers de financieringslasten beperkt als ze een appartement kopen dat deel uitmaakt van een goed func tionerende vereniging van eigenaren (de herstelkosten hoeven immers niet te worden meegeleend). Ook de kosten van verbetering kun nen als vanouds desgewenst worden meegefinancierd, maar in dit geval tot maximaal de waardevermeerde ring die daarvan het gevolg is. Ook dat moet blijken uit het taxatierap port. Als extra waarborg wordt onder de nieuwe regels geëist dat de gelden die bestemd zijn voor onderhoud en/of verbetering in depot blijven, zolang de werkzaamheden duren. Die ver plichting geldt ook als er eigen geld ingebracht wordt. Betaling uit het de pot geschiedt pas als na redelijke con trole blijkt dat de werkzaamheden naar behoren zijn uitgevoerd. In het verleden verviel de garantie meestal als er iets veranderde aan de hypotheek of als er aanvullende hy pothecaire financiering werd ge vraagd. Aanvullende financiering of het opnieuw opnemen van afgeloste bedragen op de hypotheek is per 1 ja nuari in principe echter mogelijk zon der dat de hypotheekgarantie vervalt. Ook vervalt de hypotheekgarantie niet meer als de leningsvoorwaarden door de geidverstrekker worden ge wijzigd of als een lopende hypotheek wordt vervangen door een andere vorm bij dezelfde geidverstrekker wordt. Indien bij het oversluiten wel een ver hoging wordt gewenst, moet alsnog afgezien worden van garantie. Want net als voorheen is garantie alleen maar mogelijk bij aankoop van een woning, of als in gevallen van echt scheiding of overlijden aanspraken op een deel van de vrije waarde in de woning moeten worden afgekocht. Toch is het een grote vooruitgang, omdat ook bij hypotheekgarantie vol doende flexibiliteit aanwezig blijft in te spelen op toekomstige veranderin gen. Flexibiliteit is er ook voor wat betreft allerlei nieuwe hypotheekvormen. Zo is de laatste jaren de aflossingsvrije hypotheek in zwang gekomen. Oude ren gebruiken die vaak om een deel van de vrije waarde van huis in con tanten om te zetten. In toenemende mate wordt echter ook door kopers een deel van de hypotheek aflossings vrij gemaakt. Daarmee worden de maandlasten iets verlaagd. Onder de normen van de NHG is dat tot op ze kere hoogte toegestaan, mits het af lossingsvrije deel niet groter is dan vijfentwintig procent. Vooral met het oog op de toekomst is belangrijk dat het onder de NHG mogelijk is om een deel van de lening aflossingsvrij te maken zodra er meer dan de helft van de oorspronkelijke lening op is afge lost. Bij NHG kan de totale koopsom plus kosten koper worden gegarandeerd. De kosten koper worden daarbij ge fixeerd op twaalf procent van de koopsom. Bij nieuwbouw geldt de vrij op naam-koopprijs, vermeerderd met eventueel meerwerk en een eventuele afkoopsom voor de erfpacht. In '96 wordt het ook mogelijk om garantie te vragen voor aankoop van een lid- maatschapsrecht van een coöperatie ve vereniging. De nieuwe normen gei den voor aanvragen waarbij de offer tedatum voor de hypotheek na 1 ja nuari ligt.

de Stem | 1995 | | pagina 39