op(nvfite *oh DE STEM ^Vertrouwen in een Brabants stuntje' Mannen met en vrouwen zonder borsten 3 mm A ^/e k* n B PSV'er Van der Weerden wil vlammen tegen Amsterdammers en competitie redden «de offerte H man vrouw nstaande D Samenwonend ppartement kenwood autoradio van /JJ98? voor ƒ899,- I Liesbosstraat De bijwerkingen van dopinggebruik door topsporters en recreanten Nieuw centrum voor doping *b<: hui hl ng hoeveel ik kan besparen. erk: T anders nl. tskelet ;rs nl. :f 150.000,-LL ige ruimten niet meerekenen) nee d van eerder genoemd adres) ar Centraal Beheer, en postzegel is niet nodig- schappij uit Apeldoorn met CD-wisselaa'r 14 Breda/Princenhage Tel. 076-5212881 Sport =p ZATERDAG 4 NOVEMBER 1995 DEEL Dat'hele verhaal van Dick Jol deed me onmiddelijk denken aan een anekdote uit de Middeleeuwen. Ik «et niet meer waar ik die ooit oelezen heb. Misschien in Mori- jjjllou, het boek waarin Emma nuel lé Roy Ladurie het leven van de inwoners van een dorp in de Pyreneeën beschrijft. Het zou ook best in Tijl Uilenspiegel geweest kunnen zijn, of in Robin Hood, Prince of Thieves. Maar mmk het maakt ook niet uit in I welk boek of land, gok- ken is van alle tijden. De anekdote: de grootste grappenmaker van het la dorp staat aan de rand S van de smalle, woest te- keer gaande bergbeek, I een steen in de hand. Hij wed dat niemand erin zal B slagen om die steen naar de overkant te gooien, een afstand van een me ter of tien. De lompste dommekracht van het dorp meldt zich: 'dat haal ik met gemak'. De paljas opent de bettings: tien te gen één dat de werper het niet haalt. Als het mud zilverlingen in zijn zak zit spreekt hij de me nigte toe: Ik zei toch dat niemand deze steen naar de overkant kan gooien, deponeert hem met een sierlijke boog midden in het bulderende water, en gaat er met een brede grijns op zijn gezicht van door, iedereen verstomd Natuurlijk mag ik Tricky I Dicky hier niet aan de HH schandpaal nagelen, zo lang een rechter hem nog niet schuldig verklaard heeft. Boven dien heb ik én KNVB én Jaap Jongbloed met zijn 'Deadline' nooit erg serieus kunnen nemen. Zowel het beleid van die bond als de aanpak van meneer Jongbloed doet me allemaal een beetje te amateuristisch aan. De scène aan de rand van het veld van VUC, de verbijsterde Jol met,zijn arm om dat jankende jochie, Jongbloed als inquisiteur, die hoeft niet eens na gespeeld te worden door Van Kooten en De Bie. Ze waren het. Schuldig of niet, de niet-sjoeme- laars in het scheidsrechterskorps zijn doodziek van de affaire. Het is ook niet zo moeilijk om te voor spellen wat het. fluitende keur korps de rest van het seizoen alle maal naar hoofd geroepen krijgt als de fluit beroerd wordt. Of, er ger nog, als de fluitist een penalty of een rode kaart durft te geven aan deze of gene. Bij de bookie's langs geweest, scheids?, of mor gen zeker betaaldag, vuile gok- junk?. Dat is nog wel het minste wat verwacht kan worden. Een andere anekdote: in het begin van de jaren tachtig speelde Jim my Connors in Ahoy'. Hij werd vergezeld door zijn broer. Die zat tijdens zijn wedstrijden aan de rand van de baan in een VIP-box met een paar duur uitziende zwa re jongens. Voor iedere opslag van Jimmy werden er groene flap pen op en neer geschoven in dat gezelschap: in of uit? Jimmy keek af en toe opzij, knipoogde naar Phil en sloeg de bal in, of uit. Dat hing mischien wel van die knipo gen af. Wat Jimbo's rol in de affai re was, daar kwam nooit iemand echter, maar de heren amuseer den zich kostelijk. Het ging meer om de lol dan om de pegels, en dat kan, wat mij betreft, door de beugel. Met als het gokken van Pete Rose, tot zes jaar geleden zo'n beetje de Johan Cruyff van het Amerikaanse honkbal. In zijn tijd een groot spe ler, en daarna een grote coach van Cincinnatti Reds. Tot bekend werd dat hij grof gegokt had op de uitslagen van zijn eigen Reds. Pete Rose werd voor het leven ge schorst, maar werd tijdens de rechtszaak onsterfelijk populair. Want zowel aanklager als verdedi ger was het over één ding roerend ®ns: bewezen was dat Charlie hustle honderdduizenden dollars "ergokt had, maar hij had ze altijd °P zijn eigen team als winnaar ge zet, en nooit als verliezer. Geen wonder dat Rose er jarenlang in slaagde om zijn ploeg. The Mean ked Machine tot het meest vecht lustige team van de Major League te inspireren. Daar zouden sommi ge voetballers toe verplicht moe ten worden, hun hele salaris inzet ten op de winst van hun eigen team. Léon Krijnen. Hoewel Ajax populairder is dan ooit, hoopt een beetje voetballiefhebber dat het aureool van su prematie, waarmee de Amsterdammers al jaren getooid gaan, morgen avond voor de tweede keer in vier dagen tijd een kras oploopt. Im mers, wanneer ook PSV in het Olympisch stadion het slachtoffer wordt van Ajax' vraatzucht, kan de strijd om het landskam pioenschap verder pro bleemloos schriftelijk worden afgedaan. PSV'er Chris van der Weerden heeft wel ver trouwen in een Brabants stunt je. Het is meer dan wishful thinking. De bij na 23-jarige verdediger, die dit voorjaar een aan bieding van de lands kampioen liet lopen om in Eindhoven te gaan voetballen, baseert zijn optimisme op het feit dat zijn ploeg steeds beter begint te voetballen en dientengevolge ook over een almaar groeiend zelf vertrouwen beschikt. PSV'er Chris van der Weerden: „Achteraf kun je zeggen dat die nederlaag tegen NAC precies op tijd kwam. Anders waren we nog een tijdje op de oude voet doorgegaan en hadden we misschien nog veel meer punten verspeeld. FOTO TON VAN DE MEÜIENHOF Door Harry Arts HET is hard gegaan met Chris van der Weer den. Twee jaar geleden speelde hij nog met NEC in de onderste regionen van de eerste di visie. Stond meestal wel in de basis, maar zel den op dezelfde plek als de week ervoor. Een ■jaar later voetbalde hij bij Vitesse, een subtop per in de eredivisie, en vertrouwde trainer Her- bert Neumann hem in de UEFA-Cupwedstrijd tegen Parma de bewaking van wereldklasse- speler Zola toe. Inmiddels is er weer een jaar verstreken. Van der Weerden is een vaste waarde in het nieuwe PSV, deun Eindhoven onomstreden rechtsback wordt door sommigen al getipt als een toekom stige Oranje-klant. „Volgens mij mag ik hele maal niet klagen," vindt de Nijmegenaar van zichzelf. Dit voorjaar stond Van der Weerden op een be langrijk kruispunt in zijn loopbaan. Ajax-trai- ner Louis van Gaal was onder de indruk ge raakt van de kwaliteiten van de jonge Vites- senaar en wilde hem per se naar De Meer ha len. Kort daarna informeerde ook PSV-coach Dick Advocaat naar de toekomstplannen van de jonge Nijmegenaar, die daardoor die Qual der Wahl had. Tot veler verrassing viel de keus op de minst gerenommeerde van de twee. „Er is me al dikwijls gevraagd waarom ik toen de voorkeur heb gegeven aan PSV. Het was voor mij vooral een gevoelskwestie. Er is wel gesuggereerd dat ik bij PSV eerder voor een basisplaats in aanmerking dacht te komen. Maar geen van beide trainers gaf me garanties, ze vertelden me allebei dat ik één van de twin tig zou zijn, dat ik ervoor zou moeten knokken om bij de eerste elf te komen." „Ook het feit dat Ajax meer aan de weg tim mert, zei me niet veel. Een paar jaar geleden maakte PSV de dienst uit. Wie weet is het over.., een jaar of twee weer andersom. Ook nadat ik al voor PSV getekend had, heb ik nog vaak over de keus nagedacht. En eerlijk gezegd, ik weet het nog steeds niet," aldus de Nijmege naar die op verzoek van Dick Advocaat inmid dels een woning in Eindhoven heeft betrokken. „Advocaat vond het maar niks, dat op en neer rijden elke dag. Ik woon nu op twee minuten van het stadion en net zo ver van de Herdgang. Ideaal dus. Het enige probleem is dat het huis nog helemaal kaal is. Ik ben nog volop aan het inrichten." Sigar enwinkeltj e Net als Phillip Cocu, die van de zomer even eens Vitesse inruilde voor PSV, heeft Van der Weerden de kloof tussen subtop en top zonder merkbare moeite overbrugd. „Voor mij was de stap van NEC naar Vitesse indertijd veel gro ter. Bij NEC was ik semi-prof (Van der Weer den hield er in die tijd zelfs een sigarenwinkel tje op na, red.), bij Vitesse werd vaak twee keer per dag getraind. Hef' niveau lag plotseling een stuk hoger, de handelingssnelheid ook. Ik merk nu dat bij PSV het peil nog iets hoger ligt. Laatst zijn Phillip en ik een keertje bij Vitesse wezen kijken. Het was allemaal net iets trager, constateerden wij." Overigens gaat de teloorgang van de Arnhemse club hem aan het hart. „Waar het aan ligt, is mij een raadsel. Ze hebben meer spelers inge kocht dan verkocht, met jongens als Laros, Gorter en Atteveld hebben ze op papier hele goede spelers in huis gehaald, Spelbos was toch een trainer over wie iedereen iets positiefs te melden had, en toch draait het van geen kan ten. Heel jammer. Neem nou iemand als Ma- kaay. Doodzonde dat iemand met zoveel kwali teiten op de bank zit." De bedompte sfeer, die dezer dagen op Moni- kenhuize hangt, is in Eindhoven momenteel in geen velden of wegen te bespeuren. Toch brak er in de periferie rond de Brabantse topclub lichte paniek uit toen PSV al zijn tweede com petitieduel tegen een dikke nederlaag opliep. NAC zegevierde met 3-0 en in het Philips-sta- dion kwamen alweer herinneringen naar boven aan het rampzalige bewind-De Mos. „Tactisch klopte het die middag niet bij ons," herinnert Van der Weerden zich. „Advocaat is de dag erop meteen met de groep gaan praten om te bekijken wat er moest veranderen. Tot dan lieten we ons bij balverlies steeds tot de middenlijn terugzakken. Afgesproken werd dat we voortaan zouden proberen de tegen stander zo vroeg mogelijk vast te zetten. Ach teraf kun je zeggen dat die nederlaag tegen NAC precies op tijd kwam. Anders waren we nog een tijdje op de oude voet doorgegaan en hadden we misschien nog veel meer punten verspeeld." „Ik wil niet beweren dat wij altijd even spran kelend spelen, maar we winnen wèl, ook als het wat minder loopt. We zitten nu in een fase dat we overal voor de volle winst gaan. Het is heel plezierig om met zo'n elftal het veld op te stap pen. Iedereen is gretig, bij de zevende goal te gen Groningen werd net zo hard gejuicht als bij de eerste." „Ik heb nu ook voordurend het idee dat er een groep staat die alles voor elkaar overheeft. Die ook bereid is een paar stapjes extra te zetten voor Niüs en Konaldo, toch de jongens die een wedstrijd voor je kunnen beslissen. Ik heb be grepen dat dat in het verleden wel eens anders is geweest. Het gaat bij PSV primair om het teambelang. En daarom heb ik er ook geen moeite mee om als rechtsback te fungeren, ook al zou ik, net als Arthur Numan, in mijn hart liever op het middenveld spelen." Mopperen De wedstrijd van morgenavond tegen Ajax is van cruciaal belang, beseft ook Van der Weer den. „Wanneer wij verliezen, dan wordt het erg moeilijk om Ajax nog van de titel af te houden. Dan staan zij acht punten los, dat maak je te gen zo'n sterke ploeg normaal gesproken niet meer goed." „Ik denk niettemin dat wij een goede mogelijk heid hebben om Ajax te verslaan. Wij zijn in vorm en tegen Grasshoppers viel Ajax me eer lijk gezegd wat tegen. Er was gebrek aan con centratie en je zag dat ze op elkaar begonnen te mopperen toen het niet liep. Het kan natuurlijk zijn dat ze met hun gedachten al bij PSV wa ren." „Ik weet niet welk strijdplan Advocaat voor ogen staat, maar ik ben ervan overtuigd dat je de meeste kans hebt als je Ajax durft vast te zetten. Als dat gebeurt, verstoor je hun normale opbouw en zijn ze verplicht de lange bal te gaan spelen. Dat zou voor ons niet on gunstig zijn. Wij hebben immers met Valckx en Faber een kopsterk centrum. Als vervolgens de tweede bal voor ons is, hebben wij het initia tief. In feite hebben we met NEC, indertijd in de halve finale van de beker, al eens hetzelfde gedaan tegen Ajax. Ook toen speelden wij heel gedurfd man op man, een tactiek waar Ajax toen absoluut geen raad mee wist.Zelf krijgt Van der Weerden met aan zekerheid grenzende waarschijnlijkheid morgenavond international Mare Overmars als directe tegenstander. „Ik heb die wedstrijd tegen Grasshoppers gezien, en ik vond dat hij goed werd afgeschermd. Zo dra hij in balbezit kwam, stonden er drie Zwit sers om hem heen. Bij Vitesse hebben we het vorig jaar ook eens met twee man op Overmars geprobeerd. Op zich ging dat goed, alleen kwam Davids toen een keer door en scoorde de enige goal van de wedstrijd." Avonturenfilm Chris van der Weerden zou er natuurlijk voor tekenen wanneer de voorstelling on het Olym pisch Stadion volgens een soortgelijk scenario verloopt als de avonturenfilm die ruim twee weken geleden op Eiland Road werd gedraaid. De memorabele UEFA-Cupwedstrijd tegen Leeds United was zonder meer het hoogtepunt in de vier maanden die hij nu in Eindhovense dienst is. „Die Engelsen stonden na afloop voor ons op de banken. Het was een fantastische wedstrijd. We stonden bij rust met 3-1 voor, Leeds kwam terug en wij hadden het geluk dat Nilis nog twee geweldige doelpunten maakte. Daarom verbaasde het mij zo dat Leeds in Eindhoven zo mat speelde. Ik had verwacht dat ze er van af het eerste fluitsignaal in zouden kleunen, maar in feite ging het heel gemakkelijk." „Voor mijzelf was het overigens helemaal geen gemakkelijke wedstrijd, want ik was geschorst en zat dus op de tribune. Dat was me sinds mijn Vitesse-periode, toen ik in de voorberei ding mijn teen kneusde, niet meer meege maakt. En dat hoop ik ook niet meer te bele ven, want ik ging haast kapot van de zenuwen. Nee, laat mij maar lekker voetballen. Een paar ballen en je bent van de spanning af." Door Hans Rube Arnhem - Dopinggebruik is een probleem voor de volksge zondheid, stelde staatssecre taris E. Terpstra afgelopen woensdag op een congres in Papendal. Zij wil hard ingrij pen. Deskundigen leggen een verband tussen plotselinge hartdood en vaatziekten en het gebruik van doping. Bo ven twijfel verheven is dat mannen van anabolen borsten krijgen, en vrouwen die juist verliezen. Ongeveer 35.000 krachtsporters en body-builders gebruiken re gelmatig de een of andere vorm van doping. „Een volksgezond- heidprobleem," volgens de deel nemers aan het congres 'Doping voor de vorm' op het Nationaal Sportcentrum Papendal. Maar het zijn niet alleen deze sporters die met enige regelmaat in de me dicijnkast duiken. De risico's die ze nemen, blijken enorm. Oud-topschaatser, en tegenwoor dig prof. dr. H. Kuipers, hoogle raar bewegingswetenschappen in Maastricht, presenteerde een lan ge lijst mogelijke bijwerkingen van met name androgene-anabo- le steroïden, hèt middel voor krachtsporters. Maar anabolen zijn ook populair in fitnesscen tra, bij duursporters en onder de dames van de aerobics. Helaas voor hen blijken deze middelen juist contra-produktief te wer ken. Anabolen kweken namelijk wel spierweefsel, maar ze vervet ten ook het hart en verkleinen daardoor het uithoudingsvermo gen. „Slaap-apneu, plotselinge hart dood, mannen met borsten, vrou wen die hun borsten verliezen, agressie, depressies, impotentie, of juist seksuele driften terwijl je niets kunt presteren, acné, lever- schade....", Kuipers werkte een schier eindeloze lijst af van be kende bijwerkingen. „Maar voor al de schade aan de bloedvaten en het hart zijn zeer verontrustend. Onlangs nog stierf een jonge duursporter aan hartfalen. We 'Dopingprofessor' Harm Kuipers was zelf topschaatser in een tijd waarin er van binnenbanen nog geen sprake was. foto anp kennen inmiddels de eerste hart infarcten door dit gebruik van mensen van 26 jaar." Aan de uni versiteit van Kuipers loopt mo menteel een groot onderzoek naar het effect van het dopingge bruik, met name naar de relatie met hartkwalen. Het gevaar van doping in al zijn vormen kwam aan bod. De crimi naliteit: gebruikers begeven zich op illegaal terrein en in donkere achterkamertjes. Afrekeningen in het criminele circuit: de handel vertegenwoordigt een waarde van vele tientallen miljoenen gul dens. Het justitieel apparaat, dat zich wel met drugs bezighoudt, faalt, constateerde men, de do- ping-maffia wordt nauwelijks belaagd.Onderzoek naar het ge bruik van doping onder topspor ters is niet of nauwelijks gedaan. Zeker door beroepssporters wordt dit soort zaken niet aan de grote klok gehangen. Een tennis ser die gebruikt en daarop wordt betrapt raakt eenvoudigweg 'ge blesseerd'. Bij andere grote eve nementen wordt tegenwoordig zo intensief gecontroleerd dat de in druk bestaat dat het gebruik laag is. Zorgen bestaan er volgens spe cialisten als epidemioloog dr. A. de Boer en hoogleraar sport en recht mr. H. van Staveren voor de 'uitwaaiering' van het gebruik naar de subtop en de vrijetijd- sporters. De Boer presenteerde diverse onderzoeken die dat aan toonden. Onder krachtsporters en body-builders is het gebruik hoog. Gemiddeld 44 procent. Van hen zegt vrijwel iedereen daar door wel eens lichamelijke of psychische klachten te hebben. Huisarts M. Karsten, bekend 'do- pingarts' uit Haarlem, beweerde dat alle wedstrijd-bodybuilders gebruiken. Huisartsen weten nauwelijks iets van het effect van doping, zo is De Boer gebleken na een landelijk onderzoek onder duizend huisartsen. Ruim negen tig procent van de arsten die de vragenlijst terugstuurden zeiden geen kennis op dit gebied te heb ben. Toch heeft 51 procent van hen wel eens mensen op het spreekuur gehad met klachten door dopinggebruik. Desondanks pleit professor Van Staveren niet voor een wettelijke regeling die doping in dé sport moet verbieden. „Dat-zou spor ters maatschappelijk isoleren." Want, zegt hij: „Doping is verbo den niet omdat het gevaarlijk is voor de gezondheid. Doping is gevaarlijk omdat het verboden is." De sportbonden en de sporters moeten zelf hun normen en waar den vaststellen en handhaven. „Je moet de regelgeving aan de sport zelf overlaten en harde be strijding nastreven. Dan kun je het doorsijpelen naar beneden voorkomen," aldus De Boer. Arnhem - Nederland krijgt een nieuw internationaal cen trum voor dopingonderzoek dat voldoet aan de internatio nale standaard. Hoe en waar dat zal worden ingericht wordt volgende week be kendgemaakt door staatsse cretaris E. Terpstra. De staatssecretaris heeft de afge lopen maanden intenstief ge- lobbied voor een dergelijk centrum, nadat de Olympi sche accreditatie voor het enige erkende Nederlandse laboratorium in Utrecht niet werd verleend. Terpstra wil de afgelopen week tijdens het congres 'Doping, voor de vorm' in Papendal niet ont hullen waar en hoe het labo ratorium wordt ingericht. „We streven er naar om de kennis die we in Nederland al hebben te behouden." Ge dacht wordt aan een moge lijkheid in Nederland een soort 'bijkantoor' van een wel door het IOC erkend labora torium te vormen, zodat Ne derlandse sporters niet over Europa hoeven uit te zwer men. ■m

de Stem | 1995 | | pagina 11