Aarzeling over troepen voor Bosnië We durven er 'n Porsche 911 Carrera om te verwedden dat u't hééérlijk vindt. Boze bordeelhouders Wallen willen staken 1 Brussel houdt het op Lubbers als Navo-topman Studenten melden S.O.S. Franse autori Aardbeving Duitse vakb Mona De zuivelste verwenner. Vrede in Bosnië Ontevreden spoorpolitie beëindigt acties vandaag DE STEM BINNENLAND Kamer maakt zenden Nederlandse Navo-soldaten afhankelijk van uitkomst vredesoverleg in VS PvdA open voor afschaffen van ziekenfonds SGP hoeft vrouw niet toe te laten DE STEM COMMENTAAR BINNENLAND KORT Broer verdacht van doden zus 'Sneller dwangsom bij milieu-delicten' Melkert wil arbeidsbureaus helpen PvdA valt woningcorporaties aan Vuilnismannen Utrecht krijgen prik DE STEM VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 A4 Door Aad Jongbloed Brussel - Het gezaghebbende Deense dagblad Politiken wist gisteren met stelligheid te melden dat de Amerikaanse regering Europa een lesje wil leren en zich daarom achter de kandidatuur van de Deen Uffe Ellemann-Jensen zal op stellen voor de functie van se cretaris-generaal van de Navo. Volgens Politiken zou Washing ton Kohl, Major en Chirac, die hun keus hebben bepaald op Ruud Lubbers, willen duidelijk maken dat de benoeming in Brus sel een Amerikaanse aangelegen heid is. Op het hoofdkwartier van de Na vo werd de berichtgeving van Po litiken als 'belachelijk' omschre ven. „Het wordt hier ondenkbaar geacht dat de Amerikaanse rege ring er een andere mening op na zal houden dan de regeringen in Londen, Parijs en Bonn," aldus een zegsman. „Het is ook niet voor te stellen dat bondskanselier Kohl, president Chirac en pre mier Major zich voor een kandi daat uitspreken zonder daarover bij voorbaat contact te hebben gehad met Washington." Het is volgens een woordvoerder in Brussel wel zo dat de VS niet au tomatisch iedere kandidaat uit Europa aanvaarden. De bezoeken van zowel Lubbers als Elleman- Jensen hebben tot doel om die Amerikaanse positie nog eens te onderstrepen. In Brussel wordt dan ook aangenomen dat Lub bers volgende week benoemd kan worden 'of er moeten tijdens het gesprek tussen de heer Lubbers en de minister van Buitenlandse Zaken Christopher, de nationale veiligheidsadviseur Lake en on derminister van Defensie White onvermoede problemen zijn gere zen'. Het gesprek van Lubbers vond gisteren plaats op het Pen tagon, waar onderminister White minister van Defensie Perry ver ving die in Japan is. Bij het ge sprek werd Lubbers vergezeld door de Nederlandse ambassa deur in Washington, Jacobovits, en de Nederlandse ambassadeur bij de Navo, Veenendaal. Lub bers keert vanochtend vroeg al op Schiphol terug en zal zich ont houden van elk commentaar. Ook het Nederlandse ministerie van Buitenlandse Zaken zal geen reactie geven op het gesprek in Washington van Lubbers. „De reden is dat de heer Lubbers wel beschikbaar is, maar nog geen of ficiële kandidaat," aldus het mi nisterie, „en er kan geen oordeel worden gevormd voor in Was hington ook met Ellemann-Jen sen is gesproken." Verwacht wordt echter dat spoedig na het gesprek van de Deense kandidaat in Washington de Nederlandse regering Lubbers kandidaat zal stellen. De benoeming zou dan inderdaad volgende week plaats kunnen hebben. Van onze Haagse redactie Den Haag - WD en CDA in de Tweede Kamer staan sceptisch tegenover het sturen van Nederlanders naar een mogelijke nieuwe internationale vredesmacht in Bosnië onder leiding van de Navo. Het hangt van de vredesovereenkomst af of de Kamer bereid zal zijn om troepen te leveren voor de vredeshandhaving. Minister Voorhoeve van Defensie heeft al een aanbod gedaan aan de Navo, onder het voorbehoud dat de Kamer dit goedkeurt. Ne derland zou twee pantser-infan- teriecompagniën kunnen leveren, een tankeenheid met twee Leo- pard-tanks en een genie-element. Het gaat in totaal om 2060 man. Het CDA reageerde vorige week boos op dit aanbod, omdat de Ka mer er niets vanaf wist. Voorhoe ve en minister Van Mierlo van Buitenlandse Zaken bezwoeren de Kamer dat er nu nog geen sprake is van een besluit. De strijdende partijen in Bosnië voe ren momenteel vredesonderhan delingen. Pas wanneer daar een akkoord uit rolt, is het sturen van Nederlanders werkelijk aan de orde. PvdA en D66 vinden op voorhand dat Nederland een rol moet blij ven spelen in Bosnië, al hangt ook voor hen veel af van hoe het vre desakkoord eruit ziet. CDA en WD zijn veel huiveriger. WD'er Bolkestein heeft in het voorjaar al aangekondigd in principe te willen stoppen met het sturen van Nederlanders. Minister Voorhoeve van Defensie heeft inmiddels verklaart dat de commandant van de Verenigde Naties in Bosnië, generaal Jan vier, in juli niet doelbewust luchtsteun van de Navo heeft te gengehouden voor Srebrenica, omdat hij in feite de enclave wil de opgeven. Voorhoeve noemt de ze beschuldiging tegenover bui tenlandse journalisten 'onge grond'. De Britse krant The Independent schreef maandag dat Janvier in mei de oostelijke veilige gebieden in Bosnië al wilde opgeven omdat hij de situatie daar onaanvaard baar achtte. Voorhoeve zegt daar over: „Ik heb geen reden om aan te nemen dat de VN doelbewust de encla ves Srebrenica en Zepa aan de Bosnische Serviërs gelaten heb ben, de VN stonden eenvoudig weg machteloos tegenover wrede agressie. Noch heb ik aanwijzin gen dat generaal Janvier doelbe wust luchtsteun aan Dutchbat heeft onthouden met het oogmerk Srebrenica over te geven aan de Bosnische Serviërs." De enclave viel op 11 juli, onder meer omdat de grootscheepse luchtaanvallen van de Navo die de Nederlandse militairen in Sre- Den Haag (anp) - PvcLA-ka- merlid Van der Ploeg ziet on der bepaalde voorwaarden wel iets in de suggestie van WD-leider Bolkestein om het ziekenfonds op termijn af te schaffen. In een interview met NRC Han delsblad zegt Van der Ploeg don derdag: „Dat idee is bespreek baar voor de langere termijn." Eerder wees Van der Ploegs frac tiegenoot Oudkerk het voorstel van Bolkestein af. Volgens Van der Ploeg is er echter geen sprake van een meningsverschil. „Ik heb Oudkerk de tekst van het inter view vooraf laten lezen en hij was het helemaal met me eens." Bolkestein heeft geopperd om het ziekenfonds in 2015 af te schaf fen. Voor onverzekerbare risico's zou een volksverzekering moeten komen. Daarnaast zou iedereen zich particulier moeten bijverze keren. Wie de particuliere premie niet kan opbrengen zou een tege moetkoming van de overheid moeten krijgen, vergelijkbaar met de individuele huursubsidie. Deze aanpak zou tot kostenbe heersing moeten leiden. Voor Van der Ploeg is het idee van Bolkestein alleen bespreek baar als 'het basispakket degelijk is en de solidariteit tussen jong en oud, gezond en ongezond is gere geld'. De overheid zou volgens de PvdA'er een krachtige invloed moeten houden. Zij moet de pre mies aan banden kunnen leggen en zorgen dat iedereen toegang heeft tot de verzekeringen. brenica verwachtten, uitbleven. Voorhoeve wees erop dat de Navo niet verder kon gaan dan het ge ven van beperkte luchtsteun als blauwhelmen direct werden aan gevallen. „De Bosnisch-Servi- sche eenheden vermeden zulke directe confontaties opzettelijk," aldus de bewindsman. Uiteindelijk hebben twee Navo- vliegtuigen luchtsteun verleend, maar toen was het feitelijk al te laat, staat in het rapport van de debriefingsgesprekken die met de Nederlandse militairen gevoerd zijn. Den Haag (anp) - De Staat kundig Gereformeerde Partij (SGP) hoeft de Roermondse Y. Franssen niet tot de partij toe te laten. Dat heeft de recht bank in Den Haag gisteren bepaald. De vrouw had voor de rechtbank toelating geëist. De SGP is een partij met een sterk religieuze inslag en mag van aanstaande leden ver wachten dat zij die onder schrijven, aldus de rechter. Franssen wil echter slechts lid worden om de financieel-eco- nomische opvattingen van de partij. Door Saskia Belleman (anp) Amsterdam - Toeristen die fijn een nachtje willen huive ren in het beruchte Amster damse 'red light district' ko men dezer dagen wellicht be drogen uit. De bordeelhouders overwegen serieus om een nacht lang alle rode lampen te doven en de Wallen en het Singelgebied in duisternis te hullen uit woede over het ge meentelijk prostitutiebeleid. De gemeente wekt tegenover de buitenwereld de indruk serieus iets te doen aan het probleem van criminele illegalen, zeggen ze, maar zadelt de bordeelhouders op met de uitvoering van dat streven. De bron van alle woede is het vergunningenstelsel waarmee de gemeente Amsterdam vooruit loopt op het schrappen van het bordeelverbod uit het Wetboek van Strafrecht. Raamprostitutie- bedrijven en seksclubs die vanaf 1996 niet beschikken over een 'gedoogverklaring' gaan onver biddelijk dicht. De bordeelhouders zijn al jaren bekend met de voorwaarden waaraan ze moeten voldoen. Sekshuizen mogen ze alleen ex ploiteren in het Wallengebied, een deel van de Spuistraat en een deel van De Pijp, de panden moe ten in een goede bouwkundige staat verkeren en voldoen aan al le eisen op het gebied van brand veiligheid en hygiëne. Achter de 420 ramen, verspreid over 240 bordelen, is de laatste jaren flink getimmerd om aan alle eisen te kunnen voldoen. Een raamprostituée doet nu nog 'gewoon' haar werk op de Am sterdamse Wallen. foto anp Maar drie maanden geleden toverde het stadhuis opeens een nieuwe eis uit de hoge hoed, be weren de exploitanten. Met in gang van 1996 mag er ook geen enkele illegale buitenlandse vrouw meer achter de ramen zit ten en dat leidde tot een storm van verontwaardiging op de Wal len. Krokodilletranen, zegt het stad huis. Tuinders in het Westland en confectieateliers mogen geen ille galen aan het werk hebben. Waarom zouden bordeelhouders dat dan wel mogen? Ze hebben zich, net als ieder ander, aan de wet te houden. Geen exploitant die het daar niet mee eens is, bezweert het bestuur van het Samenwerkend Overleg Raamprostitutiebedrijven (SOR). „Behalve dan dat wij de vrouwen niet in dienst hebben. We zijn geen pooiers, hoewel ze dat op het stadhuis schijnen te denken. We verhuren slechts de bedrijfs ruimten," zegt het SOR. Wegens het conflict met de ge meente willen de SOR-bestuur- ders niet met naam worden ge noemd. Dat zou een nadelige in vloed kunnen hebben op hun ver gunningaanvraag. Op zichzelf wil het overlegorgaan best mee werken aan het gezondmaken van de bedrijfstak. „Maar dan wel graag in overleg en niet via een dictaat." De verontwaardiging van de ver huurders kende geen grenzen toen drie maanden geleden op eens een stapel folders met daar in de gewraakte derde voorwaar de in de bus viel, met het verzoek die onder de leden te verspreiden. „We voelen ons niet serieus geno men. Zoiets lukt toch nooit van de ene op de andere dag? De poli tie schat dat van de in totaal 1300 vrouwen die regelmatig achter de ramen werken, ruim 74 procent illegaal is. Een situatie die Am sterdam al jaren gedoogt. Als je die er allemaal tegelijk uitgooit, zakt de hele buurt in elkaar. Niet alleen onze handel, nee. De was serette, de groenteboer, de krui denier; waar moeten die straks van leven? Want het is natuurlijk onzin om te denken dat je al die illegale prostituees moeiteloos vervangt door Nederlandse, of le gale buitenlandse hoeren." De verduisteringsactie die de ex ploitanten willen houden is be doeld om te laten zien hoe de Wallen er dan bij liggen. Stil. Heel stil. Het stadhuis is niet onder de in druk. „Ik zou bijna medelijden met ze krijgen," zegt een cynische ambtenaar. „Neem van mij aan dat die ramen geen dag leeg zijn." (ADVERTENTIE) Het heet Bluff. Het is zacht en romig en de smaak doet in de verte denken aan bavarois, roomijs, slagroom en milkshakes. Het is misschien wel het meest opwindende toetje van Mona en iedereen die het geproefd heeft moest bekennen dat Bluff verbluffend lekker is. We weten voor 100% zeker dat ook 't hééérlijk vindt. Nee, voor 1000%. Zo zeker dat we rustig een weddenschap aandurven. De inzet: 3 maanden lang in een onvervalste Porsche 911 Carrera rijden waarbij alle kosten voor onze rekening zijn. Koop 'n Bluff, vermeld op de meest originele manier waarom u het niet lekker vindt en stuur uw briefje plus streep jescode (de streepjescode kunt u ook natekenen) naar Mona Bluff, Antwoordnummer 2138, 3440 VB Woerden. Een post zegel is niet nodig. Iedereen weet dat er in Nederland alleen betrouwbare mensen wonen en daarom rekenen we op nul inzendingen. Trouwens, heel de straat zal u na wijzen als u straks terugkeert van de winkel met uw Porsche 911 Carrera. Vol met Bluff. VERMELD A.U.B. IN WELKE WINKEL U DE BLUFF HEEFT GEKOCHT. DE INZENDINGEN EN DE AUTEURSRECHTEN DAAROP WORDEN EIGENDOM VAN MONA. VOOR DE WINNAAR GELDEN EEN AANTAL AANVULLENDE VOORWAARDEN (BIJV. EEN RIJBEWIJS) EN VERPLICHTINGEN. HIJ/ZIJ DJE HIER NIET AAN KAN VOLDOEN KRIJGT NATUURLIJK EEN VERVANGENDE PRIJS. DE WINNAAR KRIJGT PERSOONLIJK BERICHT. OVER DE UITSLAG IS GEEN CORRESPONDENTIE MOGELUK. INZENDEN VÓÓR 31 DECEMBER 1995. DE STRAKKE gezichten van de presidenten van Bosnië, Servië en Kroatië spraken boekdelen. Toen zij de conferentiezaal in het Amerikaanse Dayton betraden voor de officiële aanvang van de vredesbesprekingen over Bosnië, gunden zij elkaar geen blik. Slechts na stevig aandringen van de Amerikaanse minister van Buitenlandse Zaken Christopher, waren ze bereid elkaar de hand te reiken. Zelfs dat formele gebaar werd met forse tegenzin uitgevoerd De bedoeling van de houding van de drie presidenten was dui delijk. Ze zijn nog steeds eikaars vijanden, maar ze zien geen andere uitweg dan onderhandelen om uit de al jaren durende Joegoslavische impasse te geraken. Het eerste succesje van de vredesconferentie is reeds geboekt. De Kroatische president Tudjman en zijn Servische ambtsge noot Milosevic zijn in Dayton overeengekomen dat de kwestie Oost-Slavonië op vreedzame wijze moet worden geregeld. Die belofte is vaker uitgesproken, maar het verschil tussen voorne mens en de weerbarstige praktijk is groot in het voormalige Joegoslavië. Over het verloop van de vredesonderhandelingen bestaat bij de deelnemende partijen weinig optimisme. Ook niet bij de Amerikaanse VN-bemiddelaar Richard Holbrooke. Deze kei harde diplomaat heeft in zijn eentje meer bereikt dan alle vori ge bemiddelaars samen. Maar ook hij beseft dat de vrede in Bosnië nog ver weg is. Zeker zolang daar de raketten en grana ten hun vernietigende werk nog doen en de etnische zuiverin gen nog steeds door gaan. Het feit dat hij de drie aartsvijanden aan de onderhandelings tafel heeft weten te krijgen, geeft echter enig houvast. De door braak in het vredesproces tussen Israël en de PLO vond even min plaats op de eerste dag dat de aartsvijanden elkaar aan de conferentietafel ontmoetten. De stemming toen was nog killer dan de afstandelijke sfeer die nu in Dayton heerst. Het is een hoopvol elementje waar Holbrooke en de andere vredesonderhandelaars zich aan kunnnen vastklampen. Voor de concrete invulling van de vredesplannen heeft hij de mede werking van de strijdende partijen nodig. Die moet met alle mogelijke middelen worden afgedwongen. Wanneer de confe rentie in Dayton mislukt, zijn de mogelijkheden om ooit tot vre de te komen ver uitgeput. Studenten gooiden gisteren flessen met S. O.S.-post bestemd voor minister Ritzen van Onderwijs in de Haagse Hofvijver. Ze willen snel maatregelen om hun financiële positie te verbeteren. Ritzen zelf riep gisteren de onderwijsbonden op af te zien van hun eerder aange kondigde acties. De bonden maakten woensdag bekend dat het werk tussen 6 en 11 november in sommige plaatsen een halve dag zal worden stilgelegd. Ritzen komt uiterlijk komend voorjaar met een 'deltaplan' om het gebruik van nieuwe media en telematica in het ba sis- en voortgezet onderwijs te stimuleren, bleek gisteren tijdens het debat over de onderwijsbegroting. De bewindsman steunt het idee van de PvdA om daarvoor een fonds in te stellen. foto anp Volgens het SOR is het de ge meente er vooral om te doen de il legalen die crimineel zijn aan te pakken. „Dat lukt ze zelf blijk baar niet. En omdat ze denken dat de criminele clan samenhangt met de prostitutie, zadelen ze ons ermee op." Het SOR ontkent niet dat er lou che praktijken plaatsvinden bin nen de prostitutiebranche. Maar 95 procent van de hoeren, zegt het bestuur, heeft niks te maken met criminaliteit. „Die werken voor hun studie, of voor de familie. De gemeente pakt de verkeerde groepen. Ma ria, die een kindje heeft om voor te zorgen. Ons, omdat ze dreigen met een paar plankjes en spijkers de tent dicht te timmeren. Een il legale Algerijn die op straat de zakken rolt van een toerist en niet claustrofobisch is en dus niet bang wordt in de cel, hoeft alleen een paar uur zijn mond te houden en de politie moet hem weer vrij laten." Wie echt crimineel bezig is lacht om deze poging van de overheid om hem aan te pakken, denkt het SOR. „Die begint toch gewoon een escortbureau? Daar heb je geen gedoogbeschikking voor no dig." „De vrouwen die nu achter het raam zitten, kopen echt geen en kele reis naar hun land van her komst. Het is een illusie te den ken dat met deze maatregelen de illegalen verdwijnen. Die duiken onder. Dan heb je er helemaal geen zicht meer op de vrouwen en vallen ze makkelijker in handen van vrou wenhandelaren dan nu." Vlijmen - De man die door de politie enkele dagen geleden is aan gehouden in verband met de gewelddadige dood van de 16-jarige Hoi Yan Man uit Vlijmen, blijkt haar 19-jarige broer te zijn. Een woordvoerster van justitie heeft dit meegedeeld. Over het motief van het misdrijf is nog niets bekend. Het meisje is vorige week dinsdag dood aangetroffen in de ouder lijke woning. Tijdens de sectie bleek dat ze om het leven is ge bracht. De verdachte is inmiddels in bewaring gesteld. Het onderzoek is nog in volle gang. In verband daarmee doet justitie geen verdere mededelingen, aldus de woordvoerster. Den Haag - De ministers Sorgdrager (Justitie) en De Boer (Mi lieubeheer) willen dat gemeenten en provincies eerder dwang sommen gaan opleggen aan bij voorbeeld bedrijven die milieu wetten overtreden. Het zware sanctiemiddel wordt nog onvoldoende toegepast, mede omdat de overheden soms te huiverig zijn, zei Sorgdrager gisteren tijdens overleg met de Tweede Kamer. Volgens de ministers kun nen dwangsommen, of de dreiging daarmee, zeer effectief zijn in de strijd tegen milieudelicten. De fracties van PvdA, WD, D66 en CDA riepen tijdens het debat in koor dat de huidige wirwar aan soms zeer ingewikkelde milieu regels vraagt om een goede en doelmatige handhaving daarvan. Den Haag - Minister Melkert (Sociale Zaken) is bereid de arbeid svoorziening te hulp te schieten als die volgend jaar door bezuini gingen en een reorganisatie in grote financiële nood zou komen. In een overleg met de Tweede Kamer zei de minister gisteren dat hij dan zal bekijken of een lening bij het Fonds voorheffing pen sioenen mogelijk is. Dat fonds, dat 4,5 miljard gulden bevat, is bedoeld om de pen sioenrechten van oudere werklozen op peil te houden. Het wordt beheerd door werkgevers en werknemers, maar de overheid houdt er toezicht op. De arbeidsbureaus moeten volgend jaar 280 mil joen bezuinigen op een budget van zo'n anderhalf miljard. Den Haag - De PvdA wil dat woningcorporaties zich alleen toe leggen op hun sociale taak. Zij moeten ervoor zorgen dat er vol doende sociale huurwoningen worden gebouwd. Dat corporaties zich als gevolg van de verzelfstandiging in de volkshuisvesting steeds meer op de commerciële markt kunnen en gaan begeven, moet zo snel mogelijk worden teruggedraaid. PvdA-woordvoerder Duivesteijn maakte gisteren in de Kamer duidelijk dat hij het volkshuisvestingsbeleid drastisch wil wijzi gen- Duivesteijn vindt het ontoelaatbaar dat corporaties maatschap pelijk kapitaal' gebruiken voor commerciële activiteiten, zoals het oprichten van projectontwikkelingsprojecten om dure koop woningen te kunnen bouwen. Utrecht - De gemeentereiniging van Utrecht (RHD) wil alle 200 vuilnismannen en straatvegers gaan inenten tegen hepatitis-B. Utrecht is de eerste grote stad die een dergelijk vaccinatiepro gramma' invoert. De maatregel moet ervoor zorgen dat de vuilop- halers niet besmet raken door de vuile drugsspuiten waar ze zich soms aan prikken. Het virus hepatitis-B verspreidt zich onder meer via bloed-bloed- contact. Geïnfecteerden kunnen er geelzucht, leverontsteking or uiteindelijk leverkanker door oplopen. De RHD zegt tot de aan pak besloten te hebben op 'dwingend' advies van de Arbeidsin spectie. Een directe aanleiding was er volgens woordvoerder J- Rutting van de reinigingsdienst echter niet. Utrecht (anp) - In ruime meerderheid hebben de agenten van<^ Spoorwegpolitie besloten vandaag de acties te beëindigen, n personeel is bereid de resultaten van een onderzoek naar toekomstige positie van het beveiligingsbedrijf af te wachte zo is gisteren tijdens een vergadering in Utrecht beslist. gen dat er een echt onafhankelijk onderzoek komt," aldus Van ben. Verder geldt voor de agenten een werkgelegenheidsgarantie tot en met 1996. De agenten van de sPoor?e^L litie legden vorige maand tw keer het werk neer uit protes van oe De agenten zijn niet echt tevre den met het akkoord dat bonden en NS woensdag hebben bereikt. Volgens J. van Zeben, bestuurder van de Vervoersbond FNV, was het niet gemakkelijk het onder handelingsresultaat geaccep teerd te krijgen. Het wantrouwen is groot. De agenten hadden het liefst nu duidelijkheid gekregen over hun toekomst. „Die onzekerheid kunnen wij niet nu wegnemen. Wij hebben hen er wel van kunnen overtui- Keer net wem new ui r- gen de onzekere positie van agenten binnen het NS-conc Deze acties zorgen er onder me voor dat de NS-top en de bono® gezamenlijk de arbeidsonru het spoorwegbedrijf onder loep namen. Parijs (AP) - Marokko is de motste hasj-exporteur van wereld en ook de grootste leverancier van de Europese nat staat in een vertrouwelij ke studie van een onafhanke lijke studiegroep over drugs, waarvan de rèsultaten giste ren in het Franse dagblad Le Moi Mar kum weg hooj ten, aan, GIA- Van onze correspondent Wilko Voordou PAKIJS - Met de arrestatie van Boualem Bensaïd heeft de Frans nisatie GIA die sinds juli een a Frankrijk, een zware slag toegeb" saïd, die nog deze week wordt aa ristische activiteiten, is volgens een van de breinen achter de bo" Lyon. Met de actie, in de nacht van woensdag op donderdag, verij delde de Franse politie tevens een aanslag op een markt in het Noordfranse Lille. Deze had komende zondag uitgevoerd moeten worden. „Het is een nieuwe etappe in het onderzoek naar de aanslagengolf in ons land", aldus een tevreden minister van Binnenlandse Zaken Jean-Louis Debré. Een woordvoerder van het ministerie noemde Bensaïd 'een emir', een leidende figuur binnen de GIA, de Gewapende Islamitische Groep. Deze radicale organisatie verwijt Frankrijk zijn steun aan het huidige bewind in Algiers. Sinds enkele maanden voert de GIA in Frankrijk aanslagen uit. Daarbij vielen in totaal 7 doden en raakten zowat 200 personen gewond. De Franse politie wist eveneens tijdens razzia's in Vaulx-en-Vélin, Villeneuve d'Asq en Parijs een nieuwe aan slag te verijdelen. In het bij Lille gelegen Villeneuve d'Asq ontdek te de politie in de woning van een van de verdachten een gasfles met explosieven, moeren, bouten, spijkers en een ontstekingsme chanisme. Volgens de politie moest de dertien kilo zware bom komende zondag tot ontploffing worden gebracht op de drukbe zochte markt in een volkswijk van Lille. De Franse politie ver klaarde donderdag dat door de razzia de 'afdeling Lille' van de GIA geheel is opgerold. „De rug- gegraat en het zenuwstelsel zijn geraakt." Het is voor het eerst, zo gaf de Franse politie toe, dat de autori teiten de fundamentalistische terroristen een slag voor zijn. Tot nu toe kon de politie slechts reageren op de acht aanslagen, die tussen eind juli en half okto ber zijn gehouden. pa tei be Van onze correspondent Frans Wijnands Bonn - De IG Metall is met 3,5 milj vakbond van Duitsland. De deze w "iet ruim 92% van stemmen ■éwickel (56) is derhalve een mach stand houden en ze opruimen. Zwiekel heeft deze week dat laat ste gedaan. Met zijn suggestie om een nul-ronde te accepteren in nul voor nieuwe banen en banen- oehoud, doorbrak hij een taboe veroorzaakte hij een aardbe- lng m het Duitse vakbondsland. e eerste reacties zijn welwil- enü-terughoudend tot instem- fn?1 i°ok van de zÜde van de imetaaljwerkgevers. In de amende weken wil Zwiekel bondskanselier Kohl en de voor- 7ii_er.van de metaalwerkgevers ™Jn plannen toelichten. 2kel wil bij de cao-onderhan- itiflfc60 hooguit over een ^verrekening praten wat lnnnc i °P een nul-ronde: geen ^«hoging; wel behoud van Kooptecht Bovendien wil hij stelh n® werklozen bij een aan- ondérgriV°0r bePerkte tbd zelfs w«ken cao_afspraken laten geeft Wan hij met de ene hand teruff'n Tl j met he andere «ugpakken: bonden, werkge- 'bonriB11 overheid moeten een fchschap voor werk' 300 nnn' Gezamenlijk moeten zij sehennc m®uwe arbeidsplaatsen driejaar t werkgeve« moeten h(U aantal T Y1" ontslagen, verhogen i leerli»genplaatsen verklnnch T.er-mag niet aan de gefeiabbeï1t'qT- WOrden geen C! Ye deal ls simpel: WerktiidenVt mg en flexibele werk Pn tegenover behoud van Klauc 7 uwe hanen, beseft dTt'ClCT1aiet de enige die sche vedrf ®rm Duitsland cffasti- enerzijds hat™®611 nodlg ziin om Vo°fzieniriB angnet van sociale anderziidc f behouden, maar °m de sociaT egelen te nemen hunnen T1eVerzorgingsstaat te en blijven financieren. Z ze flu di m ge Z w in ui de ve Bi ge va be za al w in w lo ge V ge co

de Stem | 1995 | | pagina 4