Zwijggeld voor ex-informant IRT v ii Het laatste saluutschot voor de gouverneur De Belgische limonademan die moest zwijgen Iraanse vluchtelingen mogen worden uitgezet 'Hulpverlening komt niet 111 gevaar door reality-tv' I jeTeiyd Oorlogsmisdaden: mogelijk proefproces tegen Serviër Tweede Kamer akkoord met privatisering GAK Kok neemt verbaal geweld in stadions zeer serieus pESTEM BINNENLAND A3 Belgische limonadefabrikant moest wegblijven bij enquêtecommissie Bejaarde (71) doodt inbreker met messteken niet nodi§ Dit ant- 3ER 1995 A2 VRIJDAG 3 NOVEMBER 1995 bnnië en Ierland: rioden. Vrijdag in Ivan Schotland en Ig wolkenvelden en Igen. Zaterdag in pnemende bewol- j>d door regen. In leide dagen maxima Iden. Elders daling «tuur naar 8 graden iUxemburg: Vrijdag llaringen, afgewis- leen bui. Zaterdag let zon en langs de lp een bui. Kouder; laxima ongeveer 7, nen en Luxemburg Midden-Frankrijk: Bretagne en de Ven- Id zon en droog. In [jke departementen pen en kans op Be Vogezen en Jura W. Middagtempera- in Bretagne tot 7 in krijk: Zonnige i het zuidwesten en jrdflank van de Pyre- tenvelden en kans op In het noordelijk deel lanse Alpen wolken- Imogelijk sneeuw. Op pn waait de Mistral, naxima dalend naar 1.3 graden. I Flinke perioden met noorden ook enkele Iden. Droog. Middag- lur op beide dagen paden. Wolkenvelden, ook af In. Aan de zuidelijke eer zon. In het noord- In noorden kans op ddagtemperatuur van tioordén tot rond 24 in he Eilanden: Flinke 1 met zon en vrijwel jroog. Maxima onge raden. plf tot zwaar bewolkt 1 in het zuiden en aan lische kust enkele bui- gelijk met onweer, [uiteenlopend van 14 het noorden en aan Itische Kust tot 20 op land en Kreta: Vrijdag volking en regen- en Ibuien; in het westen en |n op Kreta flinke hoe- pn neerslag. Zaterdag en afnemende buiig- Middagtemperatuur [issen 17 en 21 graden. Ig enkele graden lager, ad: Overwegend t en perioden met regen, I plaatsen overgaand in |of natte sneeuw. Zater- het westen en noorden jagen. Op beide dagen lige noordenwind. Kou- Ierdag maxima van rond Ispunt in het oosten tot er 4 elders. pijk: Wolkenvelden en tot tijd sneeuw, in de lerst nog regen. Aan de van het Alpenmas- bog en meer zon. Mid- ■peratuur dalend naar Ier 4 graden op zaterdag. TELEFOONTJE :rs spelletje bellen we een I persoon. Zijn of haar s in het telefoonnummer pt. Een 2 in het nummer /oor de letter A, B of C etc. >llen we? -3-2 6-4-3-6-2-6-6 ingen van gisteren: jgram: intaal: 1. Poster; 7. depot; 8. klaar; 10. Eros; 11. musket; rtan. i ;aal: 2. Otter; 3. turner; 4. 5. edik; 6. oppasser; 10. eten; at. kaartje: R.T. Recourant uit 'tramcontroleur'. pen Haag (anp) - Twee Iraan- se asielzoekers die van het mi nisterie van Justitie het land uitmoeten, mogen ook daad werkelijk worden uitgewezen. Rechtseenheidkamer in pen Haag heeft dat gisteren besloten. De uitspraak is van betekenis voor alle 2500 uit geprocedeerde asielzoekers uit Iran. pe Rechtseenheidkamer noemt de algemene en mensenrechtensi- tuatie in Iran wel zorgwekkend, maar niet zodanig dat asielzoe kers uit Iran zonder meer als vluchteling in de zin van het Vluchtelingenverdrag moeten worden aangemerkt omdat hun vaderland te onveilig voor ze zou zijn. De asielaanvragen van de twee Iraniërs waren reeds afgewezen, maar de man en de vrouw hadden de Rechtseenheidkamer toch ver zocht om toelating als vluchte ling en om verlening van een ver blijfsvergunning wegens klem mende redenen van humanitaire aard. Ze zijn te bang om terug te keren. Staatssecretaris Schmitz van Justitie weigerde een langer verblijf. De rechter noemt haar weigering gegrond. De Iraniërs in ons land zagen de twee zaken als belangrijke proef processen. Velen van hen hadden gehoopt dat de rechter wel zou uitspreken dat Iran een onveilig land is. In dat geval hadden de twee, ook als ze helemaal uitge procedeerd waren, in Nederland mogen wachten tot de situatie in Iran wezenlijk veranderd was. Dat zou dan waarschijnlijk ook voor hun lotgenoten kunnen gaan gelden. Vluchtelingenwerk Ne derland maakt zich inmiddels grote zorgen over de consequen ties van de uitspraken voor alle uitgeprocedeerde Iraniërs en an dere zogenoemde 'gedoogden' in ons land. Er is een grote groep mensen die als asielzoeker zijn afgewezen en die een voorlopige voorziening van de rechter heb ben gevraagd om in Nederland te mogen blijven tot het in Iran vei lig is. Deze zaken zijn veelal stil gelegd in afwachting van de uit spraak van gisteren. Alle zaken kunnen opnieuw aan de rechter worden voorgelegd, aldus Vluch telingenwerk, maar deze uit spraak is natuurlijk een belang rijk voorbeeld voor de rechters. „Vluchtelingenwerk hoopt dat er door rechters met de grootste zorgvuldigheid zal blijven wor den gekeken naar risico's die Ira niërs lopen bij uitzetting naar hun land van herkomst." De Nationale Raad van Verzet in Iran wil dat de uitspraak wordt heroverwogen. Van onze redactie binnenland Den Haag - De voormalige Haarlemse politieman Joost van Vondel heeft een van zijn oud-informanten geld gegeven voor een verre reis om te verhinderen dat de man door de rijksre cherche of de enquêtecommissie gehoord zou worden. Van Vondel wilde niet dat de oud-informant, een limonadefa- brikant, gehoord zou worden om dat dan aan het licht zou komen dat de man eerder van Van Von del meer dan vijf ton heeft ont vangen. Of dit bedrag puur zwijggeld was of een bedrijfsle- aing, bleef onopgehelderd. Deze geheimzinnige financiële transacties kwamen gisteren aan liet licht tijdens het verhoor van Van Vondel door de parlementai re enquêtecommissie. Het opzetje van Van Vondel om de man en zijn gezin zes maanden te laten verdwijnen naar de 'andere kant van de oceaan' is niet geslaagd. Activiteiten De rijksrecherche, die een onder zoek doet naar de Haarlemse Cri minele Inlichtingendienst (CID) heelt de man inmiddels wel uit voerig gehoord over diens activi teiten voor de Haarlemse politie. Ook de enquêtecommissie heeft met hem gesproken. De limonadefabrikant was tot vorig jaar actief voor de Haar lemse CID. Hij was een 'schakel' in de omstreden doorleveringen van drugs die de Haarlemse CID'ers Langendoen en van Von del voor het voormalige IRT Noord Holland/Utrecht uitvoer den. Van Vondel vertelde gisteren voor de enquêtecommissie dat de limonadefabrikant eind 1994 op het punt stond 'door te slaan' en daardoor informanten in gevaar zou brengen. 'Vijf ton' Om dat te voorkomen en om de man 'uit zijn financiële sores' te Hilversum (anp) - Een 75-jarige inwoner van Hilversum heeft j in zrjn woning een in teer op heterdaad betrapt en tijdens een worsteling met een ®es doodgestoken. De bejaarde is wegens doodslag aangehouden. He politie Gooi en Vechtstreek heeft dat gisteren meegedeeld. He inbreker, een 26-jarige Hil versummer, werd in een werk plaats betrapt door de bejaarde bewoner toen deze uit een eron- j® gelegen kelder naar boven ™amlopen. Terwijl hij de jonge man naar buiten duwde, bracht bewoner hem de noodlottige Bessteken toe. De jongeman was vermoedelijk een bekende van de bejaarde. Ha een spoedoperatie in het «eekziekenhuis in Hilversum, werd het slachtoffer woensdag- *v°nd nog voor verdere behande- 'Bg overgebracht naar het Anto- Bisziekenhuis in Nieuwegein. is hij de woensdagnacht «wieden. verband met het onderzoek «tt de politie de identiteit van jne Hilversummers niet bekendgemaakt. helpen heeft Van Vondel, toen al niet meer in dienst bij de Haar lemse politie, hem 'meer dan vijf ton' betaald. Dat geld kwam van een andere informant, zei Van Vondel. Vol gens de Haarlemse oud-politie man betreft het een lening, die nog door de limonadefabrikant moet worden afgelost. Suriname „Het is een krankzinnig avon tuur," zei de Haagse officier van justitie mr. C. van der Voort gis teren tegenover de commissie Van Traa over het grootscheepse, wijdvertakte onderzoek naar de Surinaamse cocaïnehandel. Krankzinnig, omdat hij geen sprankje hoop heeft op het halen van de doelstelling: de arresteren van de vermoede top achter de handel, voormalig legerleider Bouterse voorop. Het onderzoek wordt verricht door een speciaal daartoe opge richt politieteam uit het Haagse, het zogeheten Copa-team (Copa: Colombia-Paramaribo). Van der Voort is behandelend officier van justitie. Het onderzoek startte ruim drie jaar geleden. Tegen Bouterse loopt al vanaf begin 1994 een ge rechtelijk vooronderzoek. Poli tiek uiterst gevoelig, te meer daar volgend jaar mei in Suriname verkiezingen worden gehouden. Van der Voort kan zich niet aan de indruk onttrekken dat ver scheidene ministeries in Neder land, waaronder buitenlandse zaken, 'erbij gebaat zijn als het onderzoek niets oplevert'. Een groep hoge ambtenaren die de politieke implicaties van het onderzoek bewaakt, heeft nog geen definitieve beslissing geno men over de voortgang ervan. Wierenga De parlementaire enquêtecom missie onderhandelt vandaag rond het middaguur met de mi nisters Sorgdrager (Justitie) en Dijkstal (Binnenlandse Zaken) over het geheime gedeelte van het rapport van de commissie-Wie- renga. Voorzitter Van Traa eist nog steeds van de ministers dat zijn commissie zonder geheimhou dingsplicht kan beschikken over dat geheime verslag en de strikt vertrouwelijke begeleidende brief die Wierenga daarbij schreef aan de toenmalige minis ter van Justitie Hirsch Ballin. Chauffeur Hoewel de enquêtecommissie eind volgende week de openbare verhoren wil afronden, sluit Van Traa niet uit dat ook na het horen van de laatste getuigen (de minis ters Sorgdrager en Dijkstal) nog aantal mensen in een besloten zitting wordt gehoord. Hij denkt daarbij aan FIOD-man C. de Jongh, die jarenlang als verbindingsman was gestatio neerd bij de criminele inlichtin gendienst (CID) Kennemerland en aan de Duitse chauffeur die met wetenschap van de FIOD miljoenen gesmokkelde sigaret ten vervoerde. HenHi datb, •s>|ui| /wnpeqos 'siqaaJ 1!nJ'® oou>| 's>|U!| >||om 'deeue/Mieeu, komt de minister tot «TOclusie dat hulpverlenings- uP ®onder het oog van de ca- ioen t- werk §oed kunnen ie »o ?n ^root onderzoek naar h ««volgen van reality-tv vindt van Hjjkstal op kamervragen (Groep-Nijpels) «Denk de ^andhaving van de vetufe orde een goede hulp- wotHpi1® ln §eyaar komen, dan nu tpm,aatregelen getroffen bra„Dj0I*omen dat politie en doen sten nu.f werk niet kunnen eit Dijkstal. trokkeÏÏne«elTlee^kundigen SePtember aan de bel. FOTO DE STEM /DICK DE BOER Scheidend, gouverneur Messerschmidt draagt links het KMA-iiaandel over aan zijn opvolger Vogelpoel. Door Paul de Schipper Breda - Zelfs de mussen zwijgen even bij het stampen van de vaandelwacht. De twee generaals kijken strak voor zich uit. De een komt, de ander gaat. De artillerist staat zijn stoel af aan een luchtmachtpi loot, groen ruilt met blauwgrijs. Heel de stad zal het horen op deze Allerzielen want het laatste saluutschot van de scheidend KMA-gouverneur P.H.M. Messerschmidt dondert even na drieën over Breda. Zes lui- vliegende F-16-straaljagers hebben dan de nieuwe man al begroet: generaal-majoor F.J.M. Vogelpoel. Veel goudgalon, veel militair ceremonieel gis termiddag op de Parade van de zo achtens waardige Koninklijke Militaire Academie. Zo gaat dat als op de KMA van baas gewisseld wordt. „Wij Beatrix bij de gratie Gods enz...enz," leest een luchtmachtman het overdrachtsbe- sluit dat door de koningin is ondertekend. Strakke gezichten, petten recht, uniform broeken met een messcherpe plooi, zo staan de twee mannen waar het vanmiddag om draait. De druilregen vindt het tijd om te verdwijnen. De vaandelwacht, een groepje van zes KMA- kadetten, met in hun midden de vaandeldra ger, draait ritmisch over de klinkers kloffend het gezicht naar de komende en gaande man. Messerschmidt, die de KMA drie jaar als gou verneur diende, reikt het vaandel over aan zijn opvolger. Een enkel moment houden ze het symbool van deze commando-overdracht samen vast. Dan beëindigt Vogelpoel met vas te stem dit korte KMA-ritueel: „Gouverneur Messerschmidt hierbij aanvaard ik het com mando over de Koninklijke Militaire Acade- 'aag (anp) - De hulpverlening komt niet in gevaar door- uit 3?s!es cameraploegen ongelukken, branden en andere cala- zidi n ^'rnen- Minister Dijkstal (Binnenlandse Zaken) gaat "wel verder in de zaak verdiepen en wil van politie, brand wan ambulancediensten ervaringen horen. Ze voelden zich gehinderd in hun werk en maakten zich zorgen over de privacy van gefilmde pa tiënten. Een maand eerder stelde de Na tionale Ombudsman dat de poli tie verplicht moet worden slacht offers en politiemensen tevoren te informeren over het maken van tv-opnamen en het programma waarin deze worden uitgezonden. De betrokkenen moeten bezwaar kunnen maken tegen de van hen gemaakte opnamen voorzover zij daarin herkenbaar zijn. De politie moet er volgens de om budsman op toezien dat de beel den dan niet worden uitgezon den. Door Jan Greyn en Henk Langenberg Den Haag - Een ex-politie- man die nog steeds rommelt met oud-informanten van de criminele inlichtingendienst van Kennemerland. Die ze zelfs geld geeft dat afkomstig is van criminelen. De verho ren van de commissie Van Traa brengen bijna elke week schier ongelooflijke verhalen boven water. En gisteren wa ren het verhalen die nog een vracht vraagtekens oproepen ook. De opheldering daarvan zou nog vele verhooruurtjes rechtvaardigen, verzuchtte voorzitter Van Traa gister avond. De 40-jarige Joost van Vondel, samen met zijn chef Klaas Langendoen eens het konings koppel van de Haarlemse crimi nele inlichtingendienst, vertelde de enquêtecommissie gisteren dat hij met geld van de belang rijke Delta-informant met code '01' een limonadefabrikant zo ver kreeg zijn mond te houden over de politietrajecten in het onderzoek tegen de criminele Delta-organisatie. „De sappenman was in paniek. Hij dreigde met zijn verhaal naar buiten te komen," verklap te Van Vondel gisteren. En: „Dat kon gewoon niet. Net zoals praten tegen de rijksre cherche of deze commissie. Het zou gevaqr voor hem en andere informanten kunnen opleveren. Dat moest per se voorkomen worden," legde de ex-politie man, tegenwoordig privé-detec- tive de commissie omstandig uit. Het was volgens Joost van Von del de enige reden dat hij als tussenpersoon was opgetreden tussen informant 01 en de sap penman, een in Vlaanderen wo nende Nederlander. „De infor mant was bezorgd. Hij wilde voorkomen dat de limonademan zijn dekmantel zou verraden. Daar had hij best veel geld voor over." De commissie denkt er het hare van. Het lijkt erop dat het geld - volgens Van Vondel in de vorm van een le ning - bedoeld was om het bedrijf van de limonademan over eind te houden. Het sappenbedrijf werd namelijk door de po litie en informant 01 in het Delta-onder- zoek gebruikt voor de zogenaamde 'dekla dingen' in de drug lijn. De controle over aange voerde partijen cocaïne, ver stopt in ingevroren sappen, mocht per se niet verloren gaan. Van Vondel betaalde de Neder landse Belg in vijf of zes keer meer dan een half miljoen. „De limiet van informant 01 was een miljoen gulden," liet hij de com missie weten." De limonademan vertelde de commissie en de rijksrecherche, die momenteel de gang van za ken bij de CID Kennemerland onderzoekt, overigens dat Van Vondel hem meer dan een mil joen gulden gaf. Van Vondel, die sinds eind 1993 een eigen detectivebureau heeft, bleef de uiterst sceptische com missie voorhouden dat hij op ei gen initiatief de sappenman had opgezocht en geld had beloofd. „Ik heb dat niet met Klaas (Langendoen, red.) besproken. Die zou het niet goedgevonden hebben." „U heeft wel veel verantwoor ding op uw schouders genomen. Weet u het wel zeker dat u die li monademan, toen het IRT opge- I heven was, telkens uit eigen be weging opzocht?" vroeg de com missie herhaaldelijk. „Ja, er wa ren problemen. En ik voelde me emotioneel verantwoordelijk voor de man," antwoordde de huidige privédetective steevast. „Ik heb hem ooit beloofd altijd voor zijn anonimiteit te zorgen. Die belofte heb ik kost wat kost willen nakomen," motiveerde Van Vondel zijn handelwijze. Van Vondel was vroeger de run ner, de begeleider van de Neder landse sappenman, die eigenaar is van zowel een limonadefa- briek in Vlaanderen als een aan- voerbedrijf van vruchtensap in Equador. De limonademan gaf de RCID Kennemerland goede tips over een soft-drugorganisatie. In welk land dat was wilde Van Vondel niet zeggen. „Anders loopt de man kans om vermoord te worden." Van Traa gaf zelf het antwoord maar: Marokko. Als expert in sappen bleek de li monademan later ook van grote waarde in het onderzoek tegen de misdadige Delta-organisatie. Van Vondel: „De man had know how. Hij was goed ingeschoten in het sappengebeuren in de we reld. Via zijn kennis konden we onze informanten in het Delta traject precies op de juiste plek ken plaatsen." Zowel de voormalige RCID-chef Klaas Langendoen als Joost van Vondel hadden innige privéban- den met de limonade-informant. Van Vondel ging in 1992 met hem op vakantie in Marokko, de Spaans sprekende zus van Langendoen kreeg een baan in zijn bedrijf. „Niet professio neel," vinden beiden nu. En de commissie is het daar meer dan mee eens. Van Vondel presenteerde zich opnieuw als een dubieuze detec tive die rommelt met onderwe reldfiguren, maar die het ook nog steeds uitstekend met de po litie kan vinden. Dat bleek gis teren nadrukkelijk uit het spiekbriefje dat de hoge Haar lemse politiefunctionaris Sjaak van den Bergh hem tijdens het verhoor liet toestoppen. „Wij staan achter onze mensen," klonk het trotse verweer uit de mond van een Haarlemse poli tieman. Kennelijk ook als de koffie niet helemaal zuiver is. -A J 1/ V5 Kijkt u wel eens naar reality-tv? Ik wel. Er is niets mooi ers dan in het kielzog van deurwaarders, politiemannen en brandweerlui ongegeneerd gluren. Het enige vervelende eraan is dat ze soms met van die ir ritante beeldvierkantjes werken, waardoor je niet kunt zien wie er in de fout is gegaan. Maar bloed, kakkerlakken en veel heen en weer bewe gend asfalt maken veel goed. Je krijgt het gevoel er echt bij aanwezig te zijn, zeker als er omstanders geïnter viewd worden, want die reageren precies zoals jij dat ook zou doen. Gelukkig heeft minister Dijkstal van Binnenlandse Za ken gisteren laten weten dat al die cameraploegen de hulpverlening niet in gevaar brengen en hij vindt het dan ook niet nodig om er iets tegen te ondernemen. Hopelijk handhaaft hij dat standpunt als er straks, naast de landelijke, ook streekgebonden camera's zullen zoe men, die voor de nieuwe regionale zenders deurwaar der, brandweer en politie in eigen gebied op de voet volgen. Ik kijk er nu al naar uit om straks stad- en streekgenoten op de buis te aanschouwen. Hopelijk vergeten ze dan die vervelende vierkantjes te gebruiken, zodat ik eindelijk eens kan zien hoe u er uitziet. MERIJN Arnhem (anp) - Het Openbaar Ministerie, afdeling militaire rechtspraak van de rechtbank in Arnhem wil weten welke rechterlijke instantie mag oordelen over een buitenlandse oor logsmisdadiger, die (tijdelijk) in Nederland verblijft. De militaire officier van justitie heeft daarom gisteren een vorde ring voor de opening van een ge rechtelijk vooronderzoek tegen een Serviër bij de rechter-com- missaris in Arnhem gedeponeerd. In Nederland bestaat sinds 1952 de Wet oorlogsstrafrecht (WOS). Die wet is echter nog nooit ge bruikt. Er bestaat dus ook nog geen jurisprudentie over. Nu het VN-tribunaal voor oorlogsmisda den in voormalig Joegoslavië in Nederland zetelt, vindt de afde ling militaire zaken dat het op de Nederlandse weg ligt om juris prudentie over de toepassing van de WOS uit te lokken. Belangrijke vraag is volgens offi cier van justitie mr. A. Besier of de burger- of de militaire rechter een uitspraak moet doen over een oorlogsmisdadiger. Ook is van belang dat vastgelegd wordt wel ke zaken voor het Internationaal .Oorlogstribunaal moeten komen en welke zaken een land zelf moet afhandelen. In principe is in de VN-resolutie waarbij het Tribunaal is opge richt, vastgelegd dat landen op verzoek van het tribunaal ver plicht zijn een zaak over te dra gen. Duitsland moest eerder dit jaar voor de overdracht van Ta- dic een speciale wet maken. De rechter-commissaris moet als eerste uitspreken bij welke recht bank de zaak tegen de Serviër thuishoort. Justitie verzamelde bewijzen te gen de Serviër die zij voor de rechter wil brengen op grond van verklaringen en aangiftes van an dere gevluchte voormalige Joego- slaven. Die hebben over de man verklaard dat hij in 1992 twee moorden pleegde, een poging tot verkrachting deed en medeplich tig was aan deportatie. Volgens Besier zijn die feiten gepleegd tij dens een burgeroorlog en moeten ze daarom door een militaire rechter beoordeeld worden. Drie jaar woonde Paul Messerschmidt met zijn vrouw Riet op de KMA. Hij bekent voor de microfoon dat zijn vrouw nog nooit eerder "zo intens heeft deelgenomen aan het militai re beroep van haar man." De nieuwe gouverneur, generaal-majoor Vo gelpoel loopt even vooruit op de inhoud van zijn nieuwe baan. Als man van de militaire praktijk, ondermeer op de luchtmachtbasis Villafranca in Italië, strooit hij makkelijk met Engelse termen, heeft het over de KMA-ka- detten als 'mijn core-business' en bedoelt dat om hen allse zal draaien. Als zijn stokpaarden noemt hij 'leiderschap en commitment, (be trokkenheid, red.)'. Hij belooft de aangetre den en luisterende KMA-bevolking daar nog op terug te zullen komen. Dan klinkt het Wilhelmus, de handen gaan weer aan de pet. Binnen wacht de borrel. Den Haag (anp) - De Kamer gaat op hoofdlijnen akkoord met de privatisering van het GAK en zijn zusterorganisaties per 1 januari volgend jaar. Wel maakt een kamermeerderheid zich bezorgd over de mogelijke belangenverstrengeling tussen pu blieke en private taken. Dat bleek gistermiddag tijdens overleg tussen de Tweede Kamer en staatssecretaris Linschoten van Sociale Zaken over het door snijden van de organisatorische en financiële banden tussen de bedrijfsverenigingen en hun uit voeringsorganisaties. Momenteel zijn er negentien be drijfsverenigingen die voor hun sector verantwoordelijk zijn voor de uitvoering van de Ziektewet, de ww en de wao/aaw. In de praktijk laten de bedrijfsvereni gingen de feitelijke uitvoering over aan hun vijf eigen uitvoe ringsorganisaties, waarvan het GAK de grootste is. Na 1 januari volgend jaar moet er aan deze één-op-één relaties een einde komen. In plaats daarvan komen er zakelijke contracten. Als gen bedrijfsvereniging na af loop van een contract niet tevre den is over het GAK, of als ande ren (GUO, Detam, SFB, BVG) een betere offerte doen, kan de be drijfsvereniging met een nieuwe uitvoerder in zee. Het is de be doeling dat deze mogelijkheid leidt tot meer concurrentie en daarmee tot lagere uitvoerings kosten. Voor deze hoofdlijn kan Linscho ten rekenen op kamerbrede steun. Wel is een meerderheid be- vreest dat er van de beoogde con currentie de eerste drie tot vier jaar weinig terecht komt. Boven dien dreigt het gevaar dat uitvoe ringsorganen concurrentiever valsing kunnen plegen door pu blieke taken als springplank te gebruiken voor het veroveren van andere markten. De eerste drie tot vier jaar is de concurrentie beperkt omdat be drijfsverenigingen het eerste (vierjaars)contract met de huidi ge uitvoeringsorganisatie zullen afsluiten. Bovendien hebben het GAK en zijn zusterorganisaties allerlei financiële tegemoetko mingen bedongen om het risico van eventuele contractbeëindi ging te kunnen dragen. Volgens Linschoten is dit in de aanloopperiode onvermijdelijk. Het wegvallen van een klant brengt immers grote reorganisa tiekosten met zich mee. Van vol ledige marktwerking kan op zijn vroegst over 3 jaar sprake zijn, als particuliere kapitaalverschaf fers de financieringsbehoefte willen dekken. Den Haag (anp) - Premier Kok vindt de opkomst van het verba le geweld rond de voetbalvelden een 'zorgelijke en onaccepta bele' ontwikkeling. Er is geen sprake van dat hij onlangs de oerwoudgeluiden tijdens de wedstrijd Ferencvaros-Ajax in de Champions League op luchthartige wijze zou hebben afgedaan. Kok antwoordt dat op schriftelij ke vragen van GroenLinks-frac- tievoorzitter Rosenmöller. Ro- senmöller was gevallen over be richten in de media dat Kok be gin oktober tijdens een perscon ferentie in Den Haag met de Hon gaarse premier Hornde oerwoud geluiden aan het adres van don kere Ajax-spelers had gebagatel liseerd met 'hoe harder Ajax wordt aangepakt, des te beter ze gaan spelen'. De minister-president wijst erop dat hij tijdens diezelfde perscon ferentie naar aanleiding van het bezoek van Horn duidelijk heeft gemaakt dat 'zowel binnen de landsgrenzen als over de lands grenzen heen' uitingen van dis criminatie krachtig moeten wor den bestreden. Dat blijkt uit een bijlage bij zijn antwoorden, met de letterlijke weergave van het vraag-en-ant- woord spel over de toestanden rond de wedstrijd Ferencvaros- Ajax.

de Stem | 1995 | | pagina 3