SCHIRRIS Navo-landen willen Lubbers oetinge Mogelijk alsnog hoorzitting Dutchbat Staf van Klokkenberg wil ontslag directeur Kabinet kan kosten gezondheidszorg niet in hand houden Combigames eist 216 miljoen schadevergoeding van lotto Schoonmaak voor Allerzielen B9 geving asablanca rappe zege uctor'88 Uitslag Quebec hoogst onzeker Toestand drugs Terneuzen dreigt [e escaleren' Groot optimisme over kansen van oud-premier voor opvolging Claes Leo Beenhakker terug naar Mexico 'Euthanasie baby's moet uit strafrecht' Kabinet versoepelt regel ww-uitkering Treinverkeer naar zuiden beperkt PSV met Ronaldo VN-generaal Janvier wilde Srebrenica al snel opgeven Grootscheepse fraude met olieprodukten Premies voor aow en aww moeten hoger II KTOBER 1995 toch spelen en dat mag el eens worden gezegd. GEMEESTER BARBÉ 'e het woord tijdens de re- e die W Terneuzen hield Tegenheid van de opening het nieuwe sportcomplex et 75-jarig bestaan. De ervader toonde zich van beste kant en boeide zijn orders met zijn loftuitin- oemde de accommodatie rak lovende woorden over ur en vrijwilligers. Hij g de lachers op zijn hand, hij sprak: „Het bestuur zich bij de bouw van dit plex ongetwijfeld gespie- aan de fraaie accommoda- in de omgeving." Een luid ch ging op in de zaal, want oetbalkenners kennen na- lijk allen de Hoek-sympa- ën van Terneuzens burger- er en konden zich wel voor- len op welke accommodatie op dat moment doelde. In verleden waren deze zelfs keer aanleiding voor een end artikel in het clubblad de rood-zwarten, waarin bé verzocht werd zijn aan- ht meer te verdelen over al- voetbalverenigingen in de eente. bé liet zich overigens niet het veld slaan door het ge- h. „Met omgeving bedoel ik uurlijk Hulst," vervolgde met een stalen gezicht. DENS EEN receptie vol t voetbalbestuurders hoor je ijd wel wat nieuws. Zo wist n al snel te melden, dat J'24 sedert vrijdag een uwe shirtsponsor zou heb- n aangetrokken: koffieshop sablanca. d werd in de ontmoeting tus- de 400 toeschouwers onge- ams speelden met veel inzet, elmomenten voor, maar aan lordig om met de kansen. De goed weer. an onze sportmedewerker emeuzen - In de vierde klasse G an het landelijk amateurvoetbal ntving Luctor'88 gisteren De chutters uit Stampersgat. De loeg, die wordt getraind door Tans van Ham (ex-prof bij onder ndere RBC) staat als voorlaatste eklasseerd in de voorlopige angschikking en kreeg in zes "edstrijden zestien goals tegen. uctor'88 boekte een krappe verwinning. VIERDE KLASSE G LUCTOR'88-DE SCHUTTERS 3-2 - De thuisclub kon in de be ginfase maar moeilijk in zijn spel komen. Aanvallend lukte het niet en ook in de verdediging vielen gaatjes. Zo kon het gbeuren dat na een kwartier De Schutters op voorsprong kwam door Peter Er- nest, die ineens vrij voor de Luc- tor'88-doelman opdook en de bal in het net kopte. Het sein van Luctor'88 de zaken wat energie ker aan te pakken. Het kreeg kansen, maar verder dan een bal tegen de lat van Eric de Groene kwam het in de eerste helft niet. In de tweede helft was het na tien minuten Eric de Groene die zich op rechts fraai van enkele tegen standers ontdeed, de bal voor het doel bracht, waar Fred Velkers gereed stond en inkopte. Luc tor'88 speelde beter dan in de eerste helft en Eric de Groene zette zijn club op een 2-1-voor- sprong. Uit een vrije trap voor De Schutters was het Peter Ernest die 2-2 liet aantekenen. In het laatste kwartier een sterk aan vallend Luctor'88 en bij een scrimmage voor het doel van de gasten scoorde Fred Velkers de winnende goal. oken Annie Schmitz over IAAF-prea- rant: „Nebiolo wilde een Europese i zijn. En als je niet zijn dienaar olutionar." Frankfurter Algemeine Zeitungj wel eens het gevoel dat er te veel Het enige wat ontbreekt, is dat ie- aakt." Merken I "9° "ossel' "iva'e'- Mare Arche - Stephane Keiian - Armando Pollini - Palric Co* - Wannabe - dames- Lo|„ Pag0|a - Dries v. Noten - Giorgo Moretto - Schoenen I No Name Free-LonteJourdon Bis Axel Hulst Terneuzen DE STEM 135e JAARGANG Montreal - Hoewel de laatste pei lingen in Québec de voorstanders (an afscheiding van Canada een lichte voorsprong geven, was bij jet ter perse gaan van deze editie Ie uitslagnog hoogst onzeker. twee uur vannacht gingen de stembureaus dicht. Een betrouw bare uitslag wordt niet voor van morgen verwacht. De opkomst ander de vijf miljoen kiesgerech tigden was groot. |ZIE OOK BUIITENLAND - A5 lerneuzen - De Zeeuws-Vlaamse politie houdt er rekening mee dat je situatie in de binnenstad van lerneuzen escaleert, doordat de bewoners hét recht in eigen hand en. Hoofdinspecteur Kint is bezorgd, dat binnenstad-bewo ners samen met bewoners van de Eotterdamse wijk Spangen op hardhandige wijze willen probe- een eind te maken aan de drugoverlast. ZIE ZEELAND - C1 /min/max. tl I Noodlotto Van onze verslaggever Den Bosch - Het bedrijf Combigames heeft gisteren per fax een voor Nederland uniek hoge eis van 216 mil joen gulden schadevergoe ding bij de Stichting Natio nale Sporttotalisator (SNS) ingediend. Combigames werd twee weken geleden door het Hof in Den Bosch bij arrest in het gelijk ge steld in een langlopend juridisch conflict met de nationale lotto, die via de rechtbank eerder dit jaar een verbod van het kansspel van het Berlicumse bedrijf af dwong. Combigames probeerde vorig jaar november de markt te vero veren met een systeem om groepsgewijs mee te spelen in de lotto. SNS probeerde in kort geding, met een dwangsom van 100.000 gulden per dag, het spel stil te leggen. In juli bepaalde de recht bank in Den Bosch, dat de SNS gelijk had om stopzetting van het spel te eisen. Een uitspraak die in tegen spraak was met de mening van de meervoudige economische kamer, die stelde dat de activi teiten niet illegaal waren, zoals de SNS beweerde. Nu het Hof Combigames ook in het gelijk heeft gesteld, is dat re den voor mr. Van Ewijk om na mens zijn cliënt, die opnieuw wil beginnen, een forse schadeloos stelling te eisen. „Het bedrag van 216 miljoen gulden is opgebouwd uit de ge derfde inkomsten sinds novem ber vorig jaar, en de kosten om de komende anderhalf tot twee jaar de organisatie weer op te bouwen. Per jaar zouden zo'n half mil joen mensen meespelen. Omge rekend kom je dan op zo'n 216 miljoen gulden." Van Ewijk wil binnen veertien dagen antwoord van de SNS. „Als we dan niets hebben ge hoord, spannen we een kort ge ding aan, vooruitlopend op een bodemprocedure. Ik ga er echter vanuit dat we binnenkort om de tafel zitten." Advocaat Utermark van SNS wilde gisteren niet reageren op de eis van Combigames. Zeer droog Metamper 17 mm. neerslag is oktober een zeer droge maand. Ook de laatste dag van deze - herfstmaand blijft het droog. Vandaag eerst plaatselijk mist, daarna opklaringen. Weinig wind. Guadalajara - Leo Beenhakker heeft een nieuwe baan als trainer. Gisteravond maakte het bestuur van het Mexicaanse Guadalajara bekend dat Beenhakker, die on langs bij het Turkse Istanbulspor vertrok, in dienst van de club treedt. Hij wordt de opvolger van de Argentijn Osvaldo Ardiles. Voor Beenhakker is het de twee de maal dat hij in Mexico als trai ner aan het werk gaat. Bij Ameri ca diende hij zijn contract na een conflict met de voorzitter niet uit. Groningen - Strafprocessen zijn niet geschikt om het gigantische vraagstuk rond het actief beëin digen van het leven van ernstig zieke pasgeborenen op te lossen. Dat vonden gisteren in Gronin gen zowel officier van justitie mr. R. Drenth als advocaat mr. E. Su- torius in een proefproces - het tweede - rond euthanasie op pas geborenen. ZIE BINNENLAND-A3 Den Haag - Werknemers die ver wijtbaar werkloos worden, zullen tiet altijd hun volledige ww-uit- kering verliezen. Valt de Werk loosheid de werknemer niet hele maal aan te wrijven, dan mag de bedrijfsvereniging volstaan met een gedeeltelijke korting. Die be draagt dan 50 procent over een periode van 26 weken, heeft staatssecretaris Linschoten be sloten. Hij komt daarmee tege moet aan de wens van de Tweede Kamer. Dordrecht - Het treinverkeer tus sen Dordrecht en Breda/Roos endaal is zondag in verband met de aanleg van een derde spoor bij Dordrecht opnieuw beperkt. De stoptreinen naar Roosendaal en Breda worden tussen Dordrecht en Lage Zwaluwe vervangen door bussen. De intercitytreinen naar Roosendaal rijden wel, met uitzondering van de eerste en laatste trein. Tussen Dordrecht Breda rijdt de intercity Den Haag-Heerlen maar één keer per uur. Luxemburg/Londen (anp) - De belangrijkste Europese landen en de Verenigde Staten maken geen bezwaar tegen de kandidatuur van oud-premier Ruud Lubbers voor de functie van secretaris-generaal van de Navo. Minister Van Mierlo (Buitenland se Zaken) zette gisteren in Luxemburg zijn lobby voort on der zijn Europese collega'sl De Franse president Chirac en de Britse premier Major spraken in Londen hun steun uit voor Lub bers. De EU-ministers van Buiten landse Zaken waren'in het groot hertogdom bijeen voor hun maandelijkse overleg. Geen van de vijftien EU-landen maakt be zwaar tegen Lubbers. Vooral de houding van Frankrijk, Groot- Brittaimië en Duitsland stemde Van Mierlo na afloop van de bij eenkomst zeer optimistisch. De minister had gistermiddag ook telefonisch contact met zijn Amerikaanse collega Christo pher. Die sprak nog geen defini tief oordeel uit, maar toonde zich wel tevreden over het feit dat er schot zit in de op volging. van de onlangs afgetreden Navo-chef Claes. Deze wordt verdacht van betrokkenheid bij de Agusta-af- faire, een Belgisch-Italiaans om koopschandaal. Behoedzaam Niettemin blijft Den Haag uiterst behoedzaam opereren in de race om de Navo-baan. Formeel heeft Lubbers nog steeds concurrentie van de Deen Elle- man-Jensen, die wèl officieel door zijn regering naar voren is geschoven. Van Mierlo heeft de Nederlandse vertegenwoordiger bij de Navo, Veenendaal, op dracht gegeven eerst in het amb telijk circuit te peilen hoe Lub bers ligt. De overige ambassa deurs moeten de zaak dan weer terugkoppelen naar him hoofd steden. Lubbers is vanuit Den Haag tele fonisch op de hoogte gesteld over zijn toegenomen kansen om de afgetreden Navo-topman Claes op te volgen. Hij vindt de toege zegde steun van de Britse premier Major en de Franse president Chirac 'heel vriendelijk'. „Maar ik laat alles over aan Den Haag," aldus Lubbers. De ambassadeurs van de Navo hebben aangedrongen op een snelle beslissing. Ze zijn dezer dagen een vertrouwd gezicht op de begraafplaatsen. Nabestaanden die met het oog op Allerzielen de graven van hun dier bare overledenen extra verzorgen. Sommigen laten het niet bij een verse bos chrysanten, maar nemen spons, bezem en zeem ter hand om de laatste rustplaats van hun geliefden weer het aanzien waard te maken. FOTO DE STEM/BEN STEFFEN VANDAAG IN DEZE KRANT PSV treedt vanavond zonder de geblesseerde Jan Wouters en de geschorste Chris van der Weerden in het strijd perk tegen Leeds United. Ronaldo is zo goed als zeker van de partij. De Eindhovenaren verde digen thuis een riante voorsprong van 5-3. ZIE BI INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant A2 Binnenland A3/A4 Buitenland A5 Beurs A6 Economie A7 Sport deel B Zeeland deel C Gids deel D RTV-programma's D2 Van onze Haagse redactie Den Haag - Een onafhanke lijk onderzoek naar de rol van Dutchbat tijdens de val van Srebrenica lijkt van de baan, maar er volgt mogelijk nog wel een hoorzitting. De coali tiepartijen PvdA, D66 en WD beraden zich samen met op positiepartijen CDA en GroenLinks op die mogelijk heid. Alle fracties hebben nog vragen aan minister Voorhoeve van De fensie, die gisteren het rapport over de rol van Dutchbat tijdens de val van de moslim-enclave presenteerde. Die spitsen zich toe op de rol van het VN-bevel. Voor de Kamer is het nog steeds niet duidelijk waarom er geen lucht steun kwam, terwijl Dutchbat die wel verwachtte. Als deze vraag niet voldoende wordt beantwoord, besluit de Kamer wellicht tot een hoorzit ting. In dat'geval zouden Neder landse militairen in de VN- en Haagse staven hun verhaal moe ten komen doen in de Kamer. Ook de onafhankelijke adviseurs, Huyser en De Ruiter, moeten dan wellicht verschijnen. De Kamer vindt dat Nederland zeker lessen moet trekken uit het 'drama-Srebrenica'. De voor waarden waaronder Nederland zich nogmaals in dergelijke om standigheden waagt, zullen veel scherper zijn. Voorhoeve zei gis teren dat hij voortaan alleen een heden inzet, wanneer hij zeker weet dat ze gered kunnen wor den. De fracties van de coalitiepar tijen zijn in grote lijnen tevreden met het rapport van minister Voorhoeve,- waarin de getuigenis sen van 460 Nederlandse blauw helmen zijn opgetekend. Zij de len zijn voornaamste conclusie: Dutchbat treft geen blaam. De oorzaak van de val van Sre brenica is de Bosnisch-Servische agressie, de 'waanzinnige etni sche politiek', zo onderstreepte Voorhoeve gisteren. Hij geeft de internationale gemeenschap er de schuld van, dat het zo ver heeft kunnen komen. „De Verenigde Naties zijn dramatisch te kort ge- Londen (anp) - Zes weken voor de val van Srebrenica heeft generaal Bernard Janvier, bevelhebber van de VN-vredesmacht in het voorma lige Joegoslavië, aanbevolen de zogenoemde veilige gebieden in Bos nië op te geven. Dat blijkt uit een toespraak die Janvier op 24 mei in New York hield voor leden van de Veiligheidsraad en waarvan de tekst gisteren is ge publiceerd door de Britse krant The Independent. „We hebben nog maar weinig tijd, we moeten maatregelen nemen die de risico's voor onze troepen verminderen," zei Janvier op de bijeenkomst. Volgens de Franse generaal was het nodig pragmatisch en eerlijk te zijn, 'vooral met het oog op degenen wier veiligheid in onze handen ligt'. Volgens VS-diplomaat Holbrooke hebben de VS tijdens de belegering van Sre brenica tevergeefs geprobeerd de Navo luchtaanvallen te laten uitvoe ren. Dat liep stuk op de logge VN-bureaucratie. De meerderheid in de Tweede Kamer wil van minister Voorhoeve van Defensie uitleg hierover. schoten." Dat falen is volgens Voorhoeve begonnen in 1991 en Srebrenica is er het meest drama tische voorbeeld van. „Het zal al tijd aan ons blijven kleven, dat we de val niet hebben kunnen voorkomen. Maar het kleeft ook aan de landen die er niet waren." Volgens Voorhoeve stond Dutch bat er alleen voor, toen op 11 juli de Bosnische Serviërs de enclave binnenvielen. Voorhoeve heeft daarom, zo blijkt uit het rapport, diezelfde dag nog aangedrongen op evacuatie van de Nederlan ders. De moslimbevolking zou dan onbeschermd achterblijven. In een toelichting zei Voorhoeve gisteren, dat hij slechts heeft wil len informeren naar de mogelijk heid van evacuatie. Toen hij daarover met het VN-hoofd- kwartier belde, bleek dat de grootste dreiging voor Dutchbat al voorbij was en dat de Neder landers konden blijven om zoveel mogelijk toezicht te houden op de deportatie van de moslims. OP BINNENLAND-A4: - Grote spanningen Dutchbat. - Rapport lost niet alle raadsels van Srebrenica op. - Dutchbat vertelt gruwelijke verhalen.- - Commentaar. Van onze verslaggever Dordrecht/Breda - Politie en justitie zijn een omvangrijke fraude met olieprodukten op het spoor. In verband met deze zaak zijn gisteren op 45 plaat sen, onder andere in de arron dissementen Breda en Arn hem en in België, huiszoekin gen verricht. Hierbij zijn ad ministraties meegenomen. In totaal zijn 22 personen, de meesten woonachtig in de regio Rotterdam, aangehouden op ver denking van verduistering, he ling, valsheid in geschrifte en be lastingontduiking. Dat heeft justitie in Dordrecht bekendgemaakt. Het openbaar ministerie ver denkt de groep ervan al een aan tal jaren benzine, gasolie en kero sine te verduisteren. Van reguliere, accijnsvrije trans porten wordt een deel van de la ding op weg naar de afnemer door de vervoerder verduisterd. Later worden de olieprodukten via tussenhandelaren op de markt gebracht, waarbij gebruik gemaakt wordt van valse af schriften. Op die manier zouden de verdachten acht miljoen gul den hebben verdiend. De zaak kwam aan het rollen toen de belastingdienst in 1994 bij een controle van de admini stratie bij het bedrijf van één van de verdachten een vermoedelijk valse inkoopfactuur aantrof. De fiscus verwacht aanslagen op te kunnen leggen tot een totaalbe drag van ongeveer 46 miljoen gulden. De arrestaties vormen het zoveel ste hoofdstuk in de illegale han del in olieprodukten tussen Ne derland en België. In 1991 werd die door de Rotterdamse douane voor het eerst ontdekt. I I I I I DINSDAG 31 OKTOBER 1995 LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Door Els Grosfeld Breda - De specialisten van de hart-longkliniek (thoraxcen trum) van De Klokkenberg in Breda willen dat de Raad van Toezicht directeur G. Tanke ontslaat. In een brief aan de raad stellen zij dat dat de enige manier is waar door de rust in het centrum kan terugkeren. De specialisten uiten ook stevige kritiek op de handelwijze van de Raad van Toezicht. Ze beschuldi gen de raad ervan niet daad krachtig genoeg op te treden, maar met lapmiddelen te komen. „We menen dat niemand gebaat is bij schijnoplossingen," schrij ven de artsen. Ze doelen daarmee op het voorstel van de raad en Tanke om tijdelijk een medisch en een algemeen manager voor de thorax-kliniek aan te stellen. „Door het maar op zijn beloop te laten, zorgt u ervoor dat de ge spannen situatie blijft voortbe staan." Het aanstellen van twee mana gers zou de communicatie alleen maar bemoeilijken, stellen de specialisten, terwijl gebrekkige communicatie volgens hen juist de reden is van het hoog opgelo pen conflict tussen hen en Tanke. Ook het stafbestuur, dat de spe cialisten van alle vijf de Klok- kenberg-klinieken vertegen woordigt, is bijzonder ontevre den over de opstelling van de Raad van Toezicht tot nu toe. Dat blijkt uit het feit dat het stafbe stuur de inspecteur van de volks gezondheid gisteren heeft ge vraagd de situatie'in De Klok kenberg te onderzoeken. Met deze in ziekenhuiskringen zeer ongebruikelijke stap geeft het bestuur aan geen vertrouwen meer te hebben in de raad. Voor zitter S. de Froe ontkent noch be vestigt het inschakelen van de in spectie. Hij wil alleen kwijt dat 'we niet weten hoe het verder moet'. Eén van de leden van de medi sche staf zegt dat zijn bestuur vindt dat het alle wegen om tot een oplossing te komen, bewan deld heeft. Directeur Tanke wilde gister avond niet reageren. Hij zei zich te houden aan de radiostilté die 'ook door de Raad van Toezicht wordt gehandhaafd. Utrecht (anp) - Alle tot nu toe genomen maatregelen om in de gezondheidszorg te bezuinigen, hebben niet het beoogde effect gehad. De kosten van de zorg groeien daarom harder dan het kabinet raamt: met 2,6 procent in plaats van de 1,3 procent in het regeerakkoord. Dit concludeert de Nederlandse Zorgfederatie (NZf) in het rap port Gezondheidszorg in tel 3, dat is opgesteld onder leiding van Amstelveen (anp) - De opbrengst van de premie aow en aww valt komend jaar 2,1 miljard gulden te laag uit. Dit raamt de Sociale Verzekeringsbank, die in 1996 voor beide regelingen 39,8 mil jard gulden nodig denkt te heb ben. De premie die het kabinet in de Macro-Economische Verkenning (MEV) voor Prinsjesdag als re- kenvefonderstelling hanteerde, is 15,4 procent voor de aow en 1,7 procent voor de aww. Dat zou, om de inkomsten en uitgaven in de aow- en aww-kassen glad te laten verlopen, achtereenvolgens 16 en 1,9 procent moeten zijn, zegt de Sociale Verzekerings bank, die de uitkeringen ver zorgt. De tegenvallers worden onder andere veroorzaakt door het suc ces van de spaarloonregeling, de gematigde loonontwikkeling en de verlaging van de overheve lingstoeslag. Daarnaast stijgen de uitkeringen weer door de kop peling aan de lonen. Oppositieleider Heerma toonde zich gisteravond uitermate ver baasd over de tegenvaller. Hij gaat het kabinet vandaag om op heldering vragen. prof. dr. A. van der Zwan. Het onderzoek wordt vandaag tijdëns het Nationaal Debat Gezond heidszorg gepresenteerd. In het regeerakkoord is afgespro ken, dat de uitgaven voor de ge zondheidszorg de komende jaren jaarlijks met 1,3 procent per jaar mogen groeien. Bij ongewijzigd beleid zal die groei veel groter zijn. Volgens de NZf hebben de maatregelen van dit kabinet in het eerste regeringsjaar geen ef fect gehad op de toestroom van patiënten naar ziekenhuizen, verpleeghuizen en andere zorgin stellingen. Uit het onderzoek blijkt dat de instellingen in 1994 voor hetzelf de geld meer' patiënten hebben behandeld dan het jaar daarvoor. De organisatie schrijft dit toe aan een hogere produktiviteit, een sterke daling van het ziektever zuim en minder personeelsver loop. De NZf heeft berekend dat er 1,35 miljard gulden extra nodig is om de zorgvraag en het zorgaan bod bij elkaar te brengen. In schril contrast met de inspannin gen van de instellingen staat vol gens de organisatie het gebrek aan maatregelen van de overheid. De NZf is bang dat door de conti nue druk op de instellingen om zuiniger té werken, de kwaliteit van de zorg achteruit dreigt te gaan. Door de stagnatie in de groei van de werkgelegenheid, de sterke daling van het personeels verloop en de daling van het ziek teverzuim in 1994 was de vraag naar nieuw personeel minder dan in de jaren daarvoor. De NZf vreest op termijn tekorten aan geschoold personeel. DUTCHBAT Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode: Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 kwartaal autom. incasso....../ 86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode: Plaats: In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112,4800 VB Breda. 3 DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1