'Tudjman gaat voor oorlog' Collel Duitse krant voorspelt goede kansen Lubbers Buckingham Palace nog 'niet geamuseerd Meer spoorstakingen op stapel in België Kiescommissie weigert registratie opposanten Jeltsin Wens Sluis Yandalei Verkiezingszege HDZ in Kroatië maakt strijd om Oost-Slavonië onvermijdelijk Meer bewijsmateriaal voor massamoorden Srebrenica De PvdA en de aow Eén schoolgel DE STEM BUITENLAND Achille Lauro DE STEM COMMENTAAR BUITENLAND KORT AUTO or Sas wil geld verkeersactie gaan verdelen Nieuwe telefoonnummers MAANDAG 30 OKTOBER 1995 Hamburg (dpa) - Ex-premier Ruud Lubbers maakt een goe de kans Willy Claes op te vol gen als secretaris-generaal van de Navo. De Duitse bondskanselier Kohl, die eer der voorkwam dat Lubbers voorzitter van de Europese Commissie werd, heeft zijn bezwaren tegen de CDA'er la ten varen. Dat schrijft de doorgaans goed ingelichte krant Welt am Sonntag. Van hooggeplaatste Navo-diplo- maten die betrokken zijn bij de onderhandelingen over de benoe ming van een nieuwe secretaris generaal, en uit de hoofdsteden van de belangrijkste landen van het bondgenootschap heeft Welt am Sonntag vernomen dat Lub bers goede kans maakt. De VS zien Lubbers als 'geloof waardig atlanticus'. Frankrijk acht Lubbers in staat een nieuwe basis te leggen voor de moeilijke verhouding tussen Parijs en de Navo, aldus Welt am Sonntag. Tot nu toe is de Deen Ellemann- Jensen de enige officiële kandi daat voor de opvolging van Claes. Londen zal mogelijk de Britse Euro-commissaris Brittan of de voormalige minister van Buiten landse Zaken Hurd voordragen. De liberale Euro-fractieleider De Vries vindt het het overwegen waard om de Amerikaanse sena tor Sam Nunn op het toneel te brengen als opvolger van Claes. Hij noemde Nunn zaterdag in Kamerbreed van de Tros-radio een serieuze optie. Nunn is de man bij-uitstek om de banden tussen Europa en de Ver enigde Staten te versterken. „Ik zou me kunnen indenken dat de ze optie nog eens serieus wordt onderzocht in het belang van een sterke Navo," aldus De Vries. In de variant van De Vries zou een uitruil in de topfuncties bin nen de Navo onontkoombaar zijn. De opperbevelhebber van het bondgenootschap (Saceur) is sinds het bestaan van de Navo een Amerikaan, terwijl de dage lijkse chef een post is die bij toer beurt een Europees toevalt. Indien Nunn de post van Claes zou krijgen, houdt dat hoe dan ook in dat er een Europeaan als Saceur komt. Bij de opvolging van Claes' overleden voorganger Wörner is al eens geopperd om de de rolverdeling eens om te draai- Door Harald Doornbos Zagreb - Nu de partij van de Kroatische president Tudjman, HDZ, zoals verwacht als winnaar uit de Kroatische verkiezin gen van gisteren is gekomen, lijkt niets meer een oorlog om de door opstandige Serviërs bewoonde regio in Oost-Slavonië in de weg te staan. Zeker nu de vredesbesprekingen tussen Kroaten en Krajina-Ser- viërs het afgelopen weekeinde zijn mislukt, vinden de Kroaten dat ze nog maar één alternatief hebben: Vukovar bevrijden mid dels een tweede 'Operatie Storm'. Waarnemers in de Kroatische hoofdstad Zagreb wijzen erop dat Tudjman, gesterkt door de verkiezingsoverwinning, simpel weg niet anders kan dan het aan vallen van Oost-Slavonië. „Tudj man gaat voor oorlog," aldus een westerse diplomaat. „Hij is de verkiezingen ingegaan met de leuze 'Kroatië zal voor het eind van dit jaar helemaal zijn be vrijd'. Z'n overwinning sterkt hem nu in die mening en nu weet hij ook dat bijna iedere Kroaat hem daarbij steunt." Oost-Slavonië is officieel Kroa- tisch grondgebied, maar werd ruim vier jaar geleden bezet door opstandige Krajina-Serviërs. De Serviërs aldaar weigeren met de Kroatische autoriteiten te onder handelen over een vreedzame te ruggave van de regio aan de Kro aten. Nadat het Kroatische leger eerder al Krajina-Serviërs ver sloeg in West-Slavonië (mei, 'Operatie Wervelwind') en in de regio rondom Knin (augustus, 'Operatie Storm'), is het met de overwinning van de HDZ nog slechts een kwestie van tijd ge worden voordat de Kroaten zul len besluiten Oost-Slavonië te heroveren. Vanwege de strategische ligging van Oösf-Slavonië - tegen de grens aan met Servië - bestaat er een kans dat de Servische presi dent Milosevic de Krajina-Ser viërs te hulp zal komen indien de Kroaten de aanval inzetten. Dat zou opnieuw tot een grootschali ge oorlog tussen Servië en Kroa tië kunnen leiden. Toch is men daar in Kroatië niet al te bang voor. De Kroaten we ten zich min of meer gesteund door de internationale gemeen schap, omdat iedereen erkent dat Oost-Slavonië een onderdeel is van Kroatië. Het zal dan ook ui terst moeilijk worden voor de Servische president Milosevic om de Krajina-Serviërs te hulp te komen, aangezien hij zich dan mengt in een conflict dat officieel te boek staat als een 'binnenland se aangelegenheid' van de Kro aten. Met de bevrijding van Oost-Sla vonië, zoals de Kroaten het noe men, zal heel Kroatië weer onder zeggenschap komen van de rege ring in Zagreb. Die heeft daar al le belang bij. Want, zoals Tudj man al voor de verkiezingen zei, zijn HDZ-partij zal Kroatië een gouden toekomst bezorgen. Daarvoor is het nodig dat de eco nomie aantrekt, de toeristen te rugkomen en dat er een een goed investeerders-klimaat ontstaat. Dat is allemaal niet mogelijk zo lang er nog de geringste kans be staat op oorlog. Vandaar dat Tudjman snel wil afrekenen met Oost-Slavonië. De parlementsverkiezingen wer den gistermorgen wreed ver stoord door beschietingen. De Bosnische Serviërs bestookten het historische centrum van de kustplaats Dubrovnik met grana ten,. Na een korte tegenaanval van Kroatische troepen op Servische stellingen aan de andere kant van de grens met het zuidoosten van Bosnië, konden de inwoners van Dubrovnik de gang naar de stem bus weer oppakken. New York (rtr) - De gezaghebbende Amerikaanse dagbladen New York Times en Washington Post berichtten gisteren over nieuw bewijsmateriaal voor de massamoorden op circa 6000 moslims, afgelopen zomer. De moslims werden, na de inname van de door de Verenigde Naties tot 'veilige plaats' uitgeroepen stad Srebrenica, vermoord door Bosnische Serviërs. Westerse functionarissen hebben de massmoorden als de ergste oorlogsmisdaad in Europa sinds VERVOLG VOORPAGINA En een Zuidafrikaanse diplomaat vertelt hoe hij personeelsleden geld zag verdelen van de in aller ijl aan dek geroepen passagiers. De voornaamste getuige a charge is Miletti, die vertelt hoe de brand in twee fasen uitbrak. Eerst in machinekamer nummer één en bijna een uur later in de tweede machinekamer en de ver vandaar gelegen controlekamer. Volgens Miletti was de brand in eerste instantie bedwongen, maar werden daarna de hermetisch af gesloten deuren van de eerste machinekamer weer geopend op last van drie brugofficieren. Elke zeeman weet echter dat na een brand de betreffende ruimte een dag lang afgesloten moet blij ven, omdat anders het vuur weer gevoed wordt en zich als een ra zende kan verspreiden. Dat ge beurde nu ook, met het bekende gevolg. Het vermoeden van opzet wordt nog door versterkt doordat kapitein Orsi, die vijftien jaar daarvoor al een ander schip van dezelfde rederij naar de bodem had geholpen, net zo lang wacht te met het uitzenden van een SOS, dat twee Amerikaanse krui sers met ultramoderne blusappa ratuur aan boord niet op tijd konden komen om nog hulp te verlenen. Toch is het nog maar de vraag of de opzet ooit kan worden aange toond. De drie matrozen die Mi letti hebben verteld hoe de brug officieren de Achille Lauro naar de kelder joegen door de tussen deuren open te zetten, weigeren nu hun verklaring te herhalen, uit vrees om hun baan te verlie zen. En het corpus delicti zelf ligt on bereikbaar op vijf kilometer diepte in de Indische Oceaan. de Tweede Wereldoorlog om schreven. De Washington Post schrijft dat de Amerikaanse autoriteiten re centelijk bewijsmateriaal aan de VN hebben gegeven ten aanzien van zes vermoedelijke massagra ven. Het materiaal duidt op meer massagraven dan die reeds in au gustus door de VS bij de Veilig heidsraad - en de internationale onderzoekers van de oorlogsmis daden - waren aangegeven. De New York Times schrijft de gebeurtenissen in juli te hebben gereconstrueerd uit interviews met overlevenden, officiële stuk ken en gesprekken met Ameri kaanse functionarissen en Navo- en VN-medewerkers. De moslim-mannen werden met duizenden per vrachtauto naar executieplaatsen gereden. De massamoorden waren alge meen bekend in de streek, met name in de dorpen rond Srebr enica, in de buurt waarvan de meeste massamoorden werden gepleegd. Jeugdige tegenstanders van de afscheiding van Quebec van de rest van Canada ih de straten van Montreal Door Bob van Huët Londen - Buckingham Palace was gis teren nog steeds 'niet geamuseerd'. De ochtend nadat koningin Elizabeth een poets was gebakken, heette het formeel dat er 'irritatie' en 'ergernis' was over het 17 minuten durende geintje van de Canadese discjockey Pierre Brassard. Het staatshoofd van Canada meende in ge sprek te zijn met haar verre premier, Jean Chretien, over de politieke toekomst van het recalcitrante Quebec. In werkelijkheid sprak koningin Elizabeth met de lokale grappenmaker en radio-imitator Brassard. Terwijl paleiswoordvoerders gewichtig be weerden dat het komische kwartiertje ten koste was gegaan van belangrijke werktijd van de koningin, die bezig is met de voorbe reiding van haar bezoek aan Nieuw-Zee- land voor de aanstaande Gemenebest-con ferentie, hintte een goede kennis dat het al lemaal wel meeviel. „Er is een grappige kant aan dit verhaal, en de koningin heeft een groot gevoel voor hu mor," aldus Lord St. John of Fawsley. De eminente en goed ingewijde commentator van koninklijke aangelegenheden vermoed de dat „ze hiermee niet blij zal zijn, maar op den duur zal ze er zeker om lachen. Boven dien denk ik dat ze heel behendig was in het gesprek." In het telefoongesprek vroeg Brassard de koningin onder andere of ze bereid was een verklaring voor te lezen op de Canadese tv. Aan de vooravond van het referendum over de toekomst van de Franstalige provincie Quebec had ze moeten pleiten voor handha ving van de Canadese eenheid. Koningin Elizabeth, die inschatte dat het met het re ferendum beide kanten kon opgaan, vertel de Brassard dat ze daartoe wel bereid was. Terwijl hij nog lang lol had in zijn grap, werd recidivist Brassard (eerder nam hij on der anderen de paus en Brigitte Bardot in de maling) prompt op de korrel genomen door de Britse bladen. The Observer bezorgde Brassards radiostation CKOI enige span nende momenten door een ernstig telefoon tje van een nep-inspecteur van Scotland Yard. Hij wilde een onderzoek instellen naar de kwalijke schending van de privacy van de koningin. De populaire zusterkrant van The Sun, News of the World, bood Brassard 150.000 gulden voor een exclusief interview over zijn grap, om hem even later af te bellen met het flauwe nieuws dat hij geen stuiver waard was. Een ander zondags-tabloid riep zijn lezers op Brassards volgende radio-uit zending in de war te sturen door massaal naar Canada te bellen. Pierre Brassard, die zelf tegen afscheiding van Quebec is, werkte drie dagen aan de voorbreiding van zijn grap. Door een sa menloop van omstandigheden ontstond in Londen de indruk dat de ware Chretien in derdaad met de koningin wilde praten. „Het ging alleen om de lol," vertelde Bras sard op de Britse radio. „Dit was zeker geen politieke manoeuvre. Daarom hebben we ook geen enkele spijt. Ik vond haar erg le vendig en zeer aardig, ze was bereid Canada te helpen. In dit soort telefoongesprekken ontdek je de menselijke kant van beroemd heden." Volgens het Conservatieve Lagerhuislid Harry Greenway was de Britse regering echter dramatisch te kort geschoten in haar taak de vorstin te beschermen. Greenway wil Buckingham Palace nu met dezelfde co des en codeerapparaten uitrusten die gang baar zijn op de belangrijkste Britse ministe- Door Bert Schampers Brussel - Het treinverkeer in België zal de komende weken en maanden vermoedelijk va ker ontregeld worden door stakingen. Zaterdag bevestig de de NMBS, de Belgische spoorwegmaatschappij, dat het in tien jaar tijd een kwart van haar personeelsbestand wil afstoten. Tienduizend ba nen staan op de tocht. Vrijdag reden in België geen trei nen. In november ligt het trein verkeer vermoedelijk twee etma len stil. De herstructurering van de Bel gische spoorwegen zorgt voor grote sociale beroering. De in greep is nodig om van de NMBS binnen tien jaar weer een finan cieel gezond overheidsbedrijf te maken. Om dat te bereiken gaan de Belgische spoorwegen het per soneelsbestand terugbrengen van 41.700 naar circa 32.000 in 2005. Dat gebeurt gedeeltelijk door een natuurlijk verloop. De NMBS gaat de komende tien jaar voor 260 miljard frank - 14,6 miljard gulden - investeren in de infra structuur en materieel. Het grootste deel - 230 miljard - moet door de Belgische staat worden opgehoest. Dat geld is mede be doeld voor de hoge-snelheidslijn (hsl), waarover in Vlaanderen op nieuw een politiek debat op gang is gekomen. De snelle verbindingen met Ne derland en Duitsland zullen de eerste jaren niet rendabel zijn en handenvol extra geld kosten. Li beralen, socialisten, groenen en Door Kees Elenbaas Moskou - De Russische Cen trale Kiescommissie heeft gis teren de registratie van de progressieve partij van Grego- ri Javlinski afgewezen, en daarmee één van de favorie ten uitgesloten van deelname aan de komende parlements verkiezingen. Nikolaj Rjabov, voorzitter van de Kiescommissie, verklaarde voor de Russische televisie dat het ver- kiezingsblok van Javlinski - be kend onder de naam Jabloko - was uitgesloten wegens onregel matigheden in de inschrijvings documenten. Rjabov zei dat Ja bloko op de hoogte was gebracht van de onregelmatigheden, maar niet de gelegenheid te baat had genomen om deze te corrigeren. „Ze moeten niet denken dat ze de wet kunnen overtreden, alleen omdat ze een bekende partij zijn," aldus Rjabov. De Kiescommissie nam haar be slissing, omdat zes leden van Ja bloko van de oorspronkelijke kieslijst waren afgevoerd, zonder dat er bij de inschrijving schrifte lijke verklaringen waren gevoegd dat deze personen geen bezwaar hadden tegen hun uitsluiting. „De beslissing van de Kiescom missie is gebaseerd op zielige muggezifterij en vergezochte voorwendsels," zei een woedende Javlinski in een telefonische reactie. De leider van de hervormingsge zinde partij Ruslands Keuze voormalig premier Jegor Gajdar, reageerde verbolgen op de uit sluiting van Jabloko. „Als in vloedrijke partijen zoals Jabloko op zo'n manier worden uitgeslo ten van de campagne, dan wor den de verkiezingen een farce. Daaraan zullen wij niet mee doen." Gajdars partij komt vandaag in een spoedzitting bijeen om zich te beraden over de uitsluiting van Jabloko. Vertegenwoordigers van Jabloko hebben aangekondigd dat zij vandaag de beslissing van de Centrale Kiescommissie bij het Opperste Gerechtshof zullen aanvechten. Er zijn dan nog pre cies vier dagen te gaan voordat de registratie voor deelname aan de verkiezingen op 17 december sluit. Volgens voorzitter Rjabov zijn er tot nu toe veertien partijen geregistreerd, en drie afgewezen, van de 43 partijen die hun docu menten bij de Kiescommissie hebben ingediend. Een andere opzienbarende afwij zing was die van de patriotische beweging Derzjava (Grootmacht) onder leiding van Alexander Roetskoj. De voormalige vice- president, en één van de leiders van de parlementaire opstand in het najaar van 1993, heeft ook aangekondigd dat hij de beslis sing van de Kiescommissie aan het Gerechtshof zal voorleggen. Konstantin Borovoj, leider van een verkiezingsblok van onder nemers, verwoordde gisteren de Vlaams nationalisten pleiten daarom voor uitstel van de hsl. In het BRTN-programma De Ze vende Dag wees NMBS-topman Etienne Schouppe gisteren op een internationaal akkoord met onder andere Nederland. Wat de Belgische spoorwegen betreft zal de flitstrein dan ook zeker rich ting Amsterdam gaan rijden. Schouppe hekelde wel het feit dat de NMBS, vrijwel als enige spoorwegmaatschappij in Euro pa, zelf moet opdraaien voor de kosten van de infrastructuur. gevoelens van velen door te zeg gen dat de Kiescommissie bezig is om de belangrijkste concurrenten uit te schakelen van de macht spartij Ons Huis is Rusland van premier Viktor Tsjernomyrdin. De partij van Tsjernomyrdin, die opgericht werd op initiatief van Boris Jeltsin, blijkt volgens de opiniepeilingen lang niet zoveel steun te krijgen als de premier en president hadden verwacht. De Russische president riep onlangs nog op om alles in het werk te stellen om een communistische en nationalistische verkiezings overwinning te voorkomen. Desnoods door de registratie in te trekken van kandidaten die in de verkiezingscampagne oproepen tot de val van het huidige regiem. OP HET MOMENT dat voormalig CDA-fractieleider én toenma. lig beoogd premier Brinkman de betaalbaarheid van de aow aan de orde stelde, tekende hij zijn politieke doodvonnis, verontwaardiging kende geen grenzen. Wat Brinkman ge; had, deed er niet meer toe. Dat hij het had durven zeggen, was al voldoende om hem tot de strop te veroordelen. De ouderen vooral waren furieus. De voorzet van Brinkman was mede de aanleiding tot de oprichting van het Algemeen Ouderen Ver- bond (AOV), de naar later bleek uit egotrippers en brokkenma. kers bestaande bejaardenpartij. De andere politieke partijen verkneukelden zich in alle stilte.Zij wisten ook wel dat het delicate onderwerp ooit ter sprake moest komen, maar ze vonden het best dat Brinkman opz0 ontactische wijze het voortouw nam. Dat het in verkiezingstijd gebeurde, vonden ze helemaal mooi meegenomen. Die zwijgende politici van toen mengen zich nu aarzelend in de onontkoombare discussie. Zelfs de VVD (de partij die zegt ai- tijd pal voor de bejaarden te staan) ziet als regeringspartij plot seling de gevaren die de toekomst van het staatsouderdoms- pensioen bedreigen. In de PvdA worstelen de specialisten al enige tijd met het pro bleem. Er is geen politieke beweging waar het thema zo ge voelig ligt als bij de sociaal-democraten. Toch heeft maanden lange studie de conclusie opgeleverd, dat er niet valt te ontko men aan veranderingen. PvdA-kamerlid Jan van Zijl heeft een brochure geschreven, waarin een drietal alternatieven wordt genoemd. Staatssecre taris Vermeend van Financiën en minister Melkert van Sociale Zaken rekenen momenteel de verschillende mogelijkheden door. Het gegeven dat de zwaargewichten van de PvdA zich hoogst persoonlijk met de materie bezig houden, geeft het enorme belang aan. De keuze zal naar alle waarschijnlijkheid gaan tus sen het vergaren van een pot met geld waar te zijnertijd uitge put kan worden, of min of meer welgestelde ouderen zelf mee laten betalen aan de kosten van de aow. Verhoging van de pensioengerechtigde leeftijd was voor de PvdA-achterban on bespreekbaar. Spaarpotten maken voor sociale voorzieningen, is een riskan te aangelegenheid. Daarom is de optie zelf meebetalen, uitge zonderd bejaarden zonder of met een klein aanvullend pen sioen, de meest redelijke. Er is niets op tegen om ouderen met een goed pensioen bij te laten dragen aan de instandhouding van de oudedagsvoorziening voor iedereen. Ugandees offensief in Sudan Khartum - Ongeveer 1500 Ugandese soldaten zijn met tanks en pantservoertuigen Sudan binnengedrongen. Sinds vorige week woensdag zijn ze daar in gevechten verwikkeld met Sudanese re geringssoldaten. Dat heeft het Sudanese leger gisteren meege deeld in een communiqué. „Het Ugandese leger is het Sudanese grondgebied binnengedron gen met medewerking van de opstandelingen van het SPLA," al dus de verklaring. Het SPLA - het Sudanese Volksbevrijdingsle ger - voert sinds 1983 in het overwegend christelijke en animisti sche zuiden van het land een guerrilla tegen het centrale bewind in Khartum, in het islamitische noorden. Acht doden bij aanslag Algerije Algiers - Acht mensen zijn gistermorgen in Algerije omgekomen bij een aanslag in Rouiba, vijftien kilometer ten oosten van de hoofdstad Algiers. Meer dan tachtig mensen raakten gewond. De explosie deed zich gistermorgen tegen zes uur voor, pal voor een politiebureau en een apartementenblok waar veel agenten wonen. Het gebouw van vijf verdiepingen is totaal verwoest. De explosie ven zaten verstopt in een vrachtwagen. De aanslag is vermoedelijk het werk van radicale moslims, die in een openlijke oorlog zijn verwikkeld met het Algerijnse militaire regime. De fundamentalisten hebben aangekondigd de president sverkiezingen van 16 november onmogelijk te maken. Papeete blijft rustig na atoomtest Papeete - De inwoners van de Frans-Polynesische hoofdstad Pa peete op Tahiti hebben rustig gereageerd op de derde Franse kernproef in de regio. Na de eerste ondergrondse test begin sep tember waren in de stad en op het vliegveld ernstige onlusten uit gebroken. De internationale reacties op de test vrijdagnacht lie pen uiteen, maar verschilden nauwelijks met die na de eerste proeven. De regeringen van Australië, Nieuw-Zeeland en Japan protesteerden het felst en veroordeelden de jongste proef onmid dellijk. De Verenigde Staten waren iets milder en betuigden hun spijt. De Britten lieten weten dat de kernproeven in de Stille Zuidzee een aangelegenheid van de Franse regering zijn. Frankrijk stuurt buitenlanders land uit Parijs - Frankrijk heeft in samenwerking met Nederland 60 bui tenlanders, 33 Tunesiërs en 27 Zaïrezen, op het vliegtuig naar huis gezet. De Afrikanen hadden geen verblijfsverginning. Een deel van hen was afkomstig uit Nederland. Het ministerie van Binnenlandse Zaken deelde mee, dat de uitzettingen zijn bedoeld om de clandestiene immigratie tegen de gaan. Orkaan eist veel doden op Filipijnen Manila - Enkele tientallen mensen zijn zaterdag op de Filipijnen omgekomen bij een orkaan. Regeringsfunctionarissen spraken over 73 doden. Op het eiland Negros vielen 54 slachtoffers, in de provincie Iloilo kwamen dertien mensen om en op het eiland Ce- bu stierven zes personen. De orkaan Zack raasde vooral in de re gio Visayas in het midden van het land. De tropische storm ver oorzaakte op grote schaal overstromingen. Communicatielijnen en energievoorzieningen vielen uit; twee veerboten tussen nabij gelegen eilanden zonken. Tientallen doden bij gevechten in Turkije Diyarbakir - Bij gevechten tussen veiligheidstroepen en Koerdi sche guerrilla-strijders zijn afgelopen weekeinde in Turkije 42 doden gevallen: 38 rebellen en vier soldaten. Dat hebben de auto riteiten in Diyarbakir meegedeeld. Het Turkse parlement ver lengde zaterdag de uitzonderingstoestand in tien provincies waar veel Koerden wonen met vier maanden. Het was de 25ste verlen ging sinds de afkondiging van deze noodmaatregel medio 1987. Frankrijk verbiedt persconferentie FFS Parijs - Frankrijk heeft de persconferentie verboden die Hocine Aït Ahmed, de leider van het Algerijnse Front van Socialistische Krachten (FFS), vandaag in Parijs had willen geven in de aanloop naar de Algerijnse presidentsverkiezingen op 16 november. Dat heeft het Franse ministerie van Binnenlandse Zaken gisteren be vestigd. Het ministerie, dat verantwoordelijk is voor de binnen landse veiligheid, motiveerde de beslissing niet. Kwart eeuw cel voor diefstal vier koekjes Santa Ana - Een man die met vier gestolen chocoladekoekjes in het Californische Santa Ana werd aangehouden, heeft een gevan genisstraf van 25 jaar gehad wegens inbraak. De 35-jarige Kevin Weber wordt zo een nieuw 'slachtoffer' van een tweeënhalf jaar oude wet, die in Californië 25 jaar gevangenisstraf oplegt bij elke derde veroordeling die volgt op twee veroordelingen wegens een ernstig of gewelddadig delict. De koekjes waren afkomstig uit keuken van een restaurant, waar hij kort tevoren had ingebroken Weber was twee maal eerder veroordeeld wegens inbraak. Bij éen inbraak had hij met een wapen gedreigd. Mandela: aanklacht tegen hoge militairen Johannesburg - President Nelson Mandela van Zuid-Afrika heeft aangekondigd dat Magnus Malan. minister van Defensie tijdens het apartheidsbewind, in staat van beschuldigd zal worden ge steld. Mandela heeft de aanklacht tegen Malan en tien andere ho ge militairen van het apartheidsbewind bevestigd in een telefoon gesprek met ex-generaal Constand Viljoen, momenteel een leidei van de rechtse oppositie. 1 to koop yyat dacht u van het resultaat Yjten via een ..kleintje" in De nuina SvandelOmannen 7' pa Stem lezen „ebben speciale .Langstelling voor onze Kleintjes" rubriek. Auto's en motoren" Uw «ant>»ödin9 ,n die Jan dus niet missen. Van onze verslaggever Sluis-Aardenburg - De Stii Promotie Aardenburg en de Sluis moeten nauwer samen werken. Dat geldt niet alleen v afstemming van evenemente twee organisaties moeten ook activiteiten ontplooien. pie mening ventileren burgemeel Van onze verslaggever Hulst - Het idee om alle vor; in Hulst bijeen te brengen de baan. Dat blijkt een voorstel van| aan de gemeenteraad. Het i voor uitbreiding van de voj denstraat. De drie scholen voor voortgezel onderwijs in Hulst zijn dit jaar gefuseerd in het Reynaertcoliege Er werden studies uitgevoerc over de toekomstige huisvesting van de nieuwe scholengemeen schap. Ongewenst De gemeente en het schoolbe stuur zijn tot de conclusie geko men dat huisvesting van de nieu we scholengemeenschap op twe- locaties de meest haalbare opti is. Daarbij staat voorop dat d locatie Gildenstraat gehand haafd blijft. Naar de tweede lo catie wordt nog een nadere stu Van onze verslaggever Sas van Gent - Burgemeester e wethouders van Sas van Ger vinden dat een deel van de pre mies die men samen met Axi heeft gekregen in het kader va de actie '25 procent minder vei keersongevallen' nu maar vei deeld moet worden. Om de premies van het rijk in cl wacht te slepen gingen beide ge meenten in 1987 een samenweq kingsverband aan. In het gezamenlijke potje zit nl 64.577 gulden. Sas van Gent wil daar nu 41.62| gulden uithalen. Omdat destijds is afgesproke dat de premies zouden worde verdeeld naar gelang het aant, inwoners krijgt Axel dan 24.1! en Sas van Gent 17.438 gulden. *Een 57-jarige vrouw uit Rooms-katholieke Heilige Wij aangifte van vernielingen in l straat/IJzerenhandstraat in gestoken en is daardoor zwaf jes omver gegooid. De verni vrijdagavond gepleegd. Terneuzen Redactie 0115-645769 Fax redactie 645742 Overige afdelingen 64574C Hulst Redactie 0114-372777 Fax redactie 372771 Goes Redactie 0113-273701 Fax redactie 273701

de Stem | 1995 | | pagina 4