Deltaplan nodig voor fileprobleem GOED KOOP Endemol overweegt uit HMG te stappen Sinterklazen op cursus Een vader tussen hoop en vrees 'Ik heb gedaan wat gedaan moést worden' Sroot D66-plan: personenauto's met snelheidsbegrenzer KNIP WIT OF TARWE Rokende medewerkers GAK Winschoten werken een nur langer HET ZILVEREN TIENTJE 1995 DESTEM BINNENLAND A3 Beroepsgoederenvervoer voorspelt honderd files per dag over drie jaar Dragen gordel scheelt 100 doden per jaar Gouden Mestschep voor actieleider Van den Brink Groningse huisarts optimistisch over 'proefproces' euthanasie op baby BINNENLAND KORT Kortingen voor particulier verzekerden Monument Indiëgangers beklad met teer Drie Cuijkse wethouders stappen op Nederlands Dans Theater in problemen Nieuw bestuursakkoord op St. Maarten Bommelding in Bossche moskee NU verkrijgbaar bij banken en grote postkantoren O OKTOBER 1995 A2 root-Brittannië en Ierland: -n tijd tot tijd zon en op dé eeste plaatsen droog. In Ier- nd en Schotland eerst nog be- olkt en hier en daar regen axima ongeveer 12 graden, in t westen van Ierland tegen de graden. elgië en Luxemburg: Geleide- jk perioden met zon en droog, de nacht en ochtend kans op ist. Middagtemperatuur on- eveer 11 graden, oord- en Midden-Frankrijk: eleidelijk steeds meer opkla- 'ngen en vooral dinsdag gere- eld zon. In de Jura en Vogezen aandag nog kans op regen, erder droog. In de nacht en chtend plaatselijk mist. Maxi- a ongeveer 14 graden. uid-Frankrijk: Maandag ge- eidelijk meer zon en droog, aar in het oosten nog wel hier en daar buiige regen met kans ~p onweer. Dinsdag zonnige perioden en droog, 's Nachts wel kans op mist. Middagtem- eratuur tussen de 15 en 20 graden. Portugal: Wolkenvelden en met name dinsdag enkele fikse bui en, mogelijk ook onweer en grote regenhoeveelheden. In het zuiden eerst ook van tijd tot tijd zon. Middagtemperatuur dinsdag ongeveer 20 graden. Spanje: Nogal wat wolkenvel den en vooral in het zuiden en westen een enkele regen- of on weersbui. In het oosten en noorden ook flink wat zon. Maxima in het noorden 20, in het zuiden plaatselijk 25 gra den. Canarische Eilanden: Vooral in het noorden wolken en enkele buien, mogelijk met onweer. Aan de zuidstranden meest droog en van tijd tot tijd zon. Maxima ongeveer 29 graden, dinsdag iets lager. Mallorca en Ibiza: Droog en veelal zonnig. Maximumtem peratuur ongeveer 24 graden. Italië: In het noorden en mid den tot aan Rome nogal be wolkt en een enkele bui, moge lijk met onweer. In het zuiden droger en meer zon. Maxima van 14 graden in het noorden tot ongeveer 24 op Sicilië. Griekenland en Kreta: Flinke zonnige perioden en dinsdag in het noorden een enkele bui. Middagtemperatuur tussen 16 bij Tessaloniki en 20 graden op Corfu. Duitsland: In het noorden pe rioden met zon en droog. In het midden en zuiden wolkenvel den en af en toe regen, ook kans op onweer. Overal kans op mistbanken. Middagtempe ratuur in het noorden ongeveer 9, in het zuiden rond 12 graden. Zwitserland: Maandag meest bewolkt en hier en daar regen. Dinsdag meer opklaringen en op de meeste plaatsen droog, wel plaatselijk mist. Middag temperatuur tussen 11 in het noorden en 14 in het zuiden. Oostenrijk: Aan de bewolkte kant en plaatselijk wat regen. Ook kans op mist. Middagtem peratuur ongeveer 13 graden. Oplossing cryptogram van zaterdag n; Horizontaal: 4. Het Nabije Oosten: 8. groeihypotheken; 9. bestelformu- lier; 10. nering; 11. knecht; 13. inver sie; 14. vrijen; 15. zogenaamd; 17- koelruimte; 18. rasbegrip. Vertikaal: 1. Aanhalingstekens; 2. zijspoor; 3. bootsman; 4. herkenning; 5. theaterbezoekers; 6. speelschijf; 1- elementen; 12. bewaarder; 16. stop- ©JFS MAANDAG 30 OKTOBER 1995 pen Haag (anp) - Endemol overweegt uit de Holland Me- jja Groep (HMG) te treden als je Europese Commissie nieu- ■e eisen stelt aan de samen werking binnen HMG. pie eisen zouden betrekking heb- jjgn op het contract voor de leve ring van tv-programma's dat En- jemol met HMG heeft, en op het voornemen Endemol-directeuren joop van den Ende en John de een zetel te geven in de raad bestuur van HMG. Datzei Joop van den Ende zater- in het NOS-tv-programma Nova. Als die nieuwe eisen wor den gesteld, „waar praten we dan nog over." Dan moet de samen werking binnen HMG worden herzien, aldus Van den Ende. Ook zou Endemol eventueel naar de Europese of Nederlandse rechter kunnen stappen. Europees commissaris Karei van Miert (coneurrentiezaken) heeft al bepaald, dat de vorming van HMG tot een te grote machtscon centratie op de televisiemarkt leidt. Hij heeft met de groep af spraken gemaakt om het tv-con- glomeraat tot aanvaardbare pro porties terug te brengen. Van Miert overweegt nu aanvul lende eisen te stellen. Endemol zou het contract met HMG om de komende tien jaar voor 210 mil joen gulden tv-programma's te leveren, bijna moeten halveren, tot 110 miljoen gulden. Ook zou den de aandeelhouders Van den Ende en De Mol geen zetel mogen krijgen in de raad van bestuur van HMG. Officieel heeft Endemol over deze aanvullende eisen nog niets van uit Brussel vernomen, aldus Joop van den Ende, maar minister Wijers (Economische Zaken) liet de Tweede Kamer afgelopen week weten dat daarover gedacht wordt. In HMG nemen RTL 4 S.A. (eige naren van RTL 4 en RTL 5) voor 51 procent en de Veronica Media Groep (waarin Veronica en Ende mol een gelijk aandeel hebben) voor 49 procent deel. Brussel heeft inmiddels bepaald dat RTL 5 moet worden verkocht en dat Endemol zijn aandeel in HMG moet terugbrengen van 24 tot 7,5 procent. HMG en Endemol kun nen daarmee leven, zolang Van Miert geen nieuwe eisen aan de samenwerking gaat stellen. Van den Ende bestrijdt de opvat ting van de Europese Commissie dat het aandeel van Endemol in de markt van Nederlandstalige produkties op 50 procent ligt. In Nederland is dat 20 procent, al dus de producent. Hij vindt ook dat de Nederlandse en Europese politiek met twee maten meet. Van den Ende wees erop dat als de overname van Dagbladunie door Perscombina- tie/Meulenhoff zijn beslag heeft gekregen, zes van de zeven lande lijke dagbladen in handen van één concern zijn. Dat zou volgens hem dan ook door de Europese Commissie moeten worden onderzocht. Van onze redactie economie Arnhem - Er is een 'Deltaplan' nodig om het groeiende filepro bleem aan te pakken. Anders stevent Nederland onvermijdelijk af op een 'verkeersinfarct'. Die noodkreet uitte voorzitter ir. K. Noordzij van Transport en Lo gistiek Nederland (TLN) zater dag in Arnhem tijdens het jaar congres van zijn branche-organi satie. Volgens hem zijn de uitgangs punten van het Structuurschema Verkeer en Vervoer goed, maar ontbreekt het aan daadkracht. Daardoor zullen de normen die de overheid heeft gesteld aan het aantal files dat in 2010 accepta bel wordt geacht 'bij lange na' niet gehaald worden, aldus Noordzij. Verwijzend naar de versnelde versterking van de rivierdijken, bepleitte de voorman van het be roepsgoederenvervoer, naast een aantal specifieke maatregelen, vooral een versnelde uitvoering van projecten. Met een oog ge richt op het buitenland, hekelde hij de 'halfzachte' Nederlandse j japuo jai®A ba pusj 'sajj do larpia 'r(Ois 'aosj do rplA Een positief effect verwacht TLN van maatregelen als het stimule ren van het openbaar vervoer en spreiding van economische acti viteiten en daarmee van het ver keer. Met de bestrijding van files gaat het echter „echt de verkeer de kant op," aldus de TLN-voor- man.Hij wees als oorzaken aan de lange procedures die met uitvoe ring van projecten gemoeid zijn, en de te geringe investeringen in infrastructuur. Maar ook het feit dat fiscale stimulering van car poolen door het ministerie van Financiën wordt tegengehouden, is hem een doom in het oog. Zijn achterban moet van het re keningrijden worden uitgezon derd, meende Noordzij. Bij ge brek aan een alternatief voor wegtransport betekent rekening rijden volgens hem alleen een no deloos opdrijven van de kosten. Noordzij wees nog eens op de ge schatte toename van het goede renvervoer over de weg, dat over twintig jaar 70 procent van het transport uitmaakt. De schade als gevolg van files in 1994 be droeg 1,5 miljard gulden, aldus Noordzij, de helft meer dan in 1990. In 1999 staan er dagelijks, zo hield hij zijn gehoor voor, bij na 100 files, een stijging met 80 procent in vijf jaar. Ter onderstreping van het belang van het wegtransport werd in Arnhem een rapport gepresen teerd, dat in opdracht van TLN is gemaakt door de Technische Uni versiteit Eindhoven (TUE). Daar in wordt aan de hand van drie voorbeelden uiteengezet hoe groot de consequenties zijn als het wegtransport korte of langere tijd stilvalt. Winkels zullen, aldus het rap port, binnen een week door hun voorraden heen zijn, terwijl het drie weken zal kosten om alle vuilniszakken af te voeren die zich door een week lang niet op halen langs de straat hebben op gestapeld. Als de bouwvakkers tenslotte twee weken niet worden bevoorraad, betekent dat op jaar basis vijfduizend nieuwe huizen minder. Minister Jorritsma (Verkeer en Waterstaat), aan wie het rapport van de TUE werd uitgereikt, be schouwt de kritiek van TLN als een roep om meer asfalt. Volgens de minister beoogt Noordzij hier mee alleen een oplossing voor het fileprobleem van het wegvervoer, terwijl de bereikbaarheid een probleem is van alle weggebrui kers. Den Haag (anp) - D66 wil dat personenauto's in Nederland worden uitgerust met een snelheidsbegrenzer die snelheden bo ven de 100 kilometer per uur onmogelijk maakt. Ook zou er een algeheel inhaalverbod voor vrachtwagens moeten worden inge steld. De voorstellen maken deel uit van een heel pakket aan maatre gelen, waarmee de democraten de uitstoot van kooldioxyde (C02) willen tegengaan. D66 zal de plannen woensdag naar voren brengen tijdens een overleg van de Tweede Kamer met de minis ters De Boer (Milieu) en Wijers (Economische Zaken) over aan vullende maatregelen om de uit stoot van C02 terug te dringen. Nederland wil de uitstoot van kooldioxyde in het jaar 2000 met 3 procent verminderd hebben ten opzichte van het niveau van 1990. Dat beleid zit echter flink in het slop. Het kabinet trok vorige maand 83 miljoen gulden extra uit voor aanvullende maatrege len. D66-kamerlid M. Augusteijn wijst erop, dat de snelheidsbe grenzer en het inhaalverbod (ADVERTENTIE) heel van .229" Aanbieding geldig van maA 30 oktober t/m wo. 1 november 1995. A&P Services B.V. tel. OB5-5483333. riTöi ELKE DAG GOED NIEUWS vooral zijn bedoeld om het file probleem te beperken. „De maat regelen op zich leveren niet veel winst op in de strijd tegen de C02-uitstoot. Maar als je de files aanpakt, scheelt dat enorm." Minister Jorritsma van Verkeer en Waterstaat staat voorhands afwijzend tegenover de plannen, die overigens niet geheel nieuw zijn. „Een snelheidsbegrenzer voor personenauto's zou in Euro pees verband geregeld moeten worden, en dat lijkt op dit mo ment niet haalbaar," aldus een woordvoerder van het ministerie. Een algeheel inhaalverbod voor vrachtwagens is volgens de mi nister evenmin een reële optie. „Het Nederlandse wegennet, met z'n vele op- en afritten, leent zich daar niet voor," aldus de woord voerder. D66 wil verder onder meer dat personenauto's worden uitgerust met zuinige drie-litermotoren en dat de accijns op brandstof om hoog gaat. Den Haag (anp) - Als alle be stuurders en alle passagiers van personenauto's autogordels zou den dragen, zouden er jaarlijks honderd minder verkeersdoden vallen (in 1994 waren dat er 1298). In dat geval zouden boven dien ruim 400 mensen minder in het ziekenhuis belanden.' Het gebruik van de gordel door bestuurders is de afgelopen drie jaar afgenomen. Ongeveer 30 procent van de automobilisten in Nederland draagt geen autogor del. Dat blijkt uit een onderzoek naar autogordels en kinderzitjes van de Stichting Wetenschappe lijk Onderzoek Verkeersveilig heid (SWOV) in opdracht van het ministerie van Verkeer en Water staat. Volgens de SWOV is het geringe animo voor de gordel in Neder land te wijten aan onvoldoende goede voorlichting en het ontbre ken van politietoezicht. Lievelde (anp) - Boerenactielei der Wien van den Brink is zater dagavond tijdens een concert van de popgroep Normaal in het Ach- terhoekse Lievelde onderschei den met de 'Gouden Mestschep'. „We staan volledig achter de boe renacties tegen het mestbeleid van de overheid en willen met de ze onderscheiding onze waarde ring uitdrukken voor de strijd vaardigheid van de voorzitter van de Nederlandse Vakbond van Varkenshouders," aldus bandlei der Bennie Jolink. Jolink kondigde aan dat het niet bij dit ene steuntje in de rug voor de boze boerenblijft. „We zijn be zig met een nieuwe single, waarin we het opnieuw voor de boeren opnemen." Naar verwachting komt dat nieu we lied, Superboeren geheten, eind volgende maand op de markt. Minister De Boer (Milieu) kreeg zaterdagmorgen een presentje van ongeveer honderd varkens houders. Bij haar woning in het Drentse Zeyen werd een ontbijtmand af geleverd. Met deze ludieke protestactie wilden de boeren hun bezwaren tegen de voorgenomen mestmaat- regelen van minister De Boer en haar collega Van Aartsen van Landbouw kracht bijzetten. Tientallen sinterklazen en zwarte pieten waren afgelopen weekeinde in Oosterhout bijeen voor de jaarlijkse cursus 'De goede Sint'. De cursus is een initiatief van het Sint-Nicolaasgezelschap en be doeld om sinterklazen en zwarte pieten te trainen en te begeleiden. foto anp Door Arnold Mandemaker Eindhoven - „Wat ik hoop? Ik hoop dat ze niks vinden. Als mijn meisje niet meer leeft, dan wil ik niet dat ze hier ergens als een stuk oud vuil in een hoek ligt. Want dat heeft mijn meisje niet verdiend. Daar was ze veel te lief voor, veel te mooi." Ad van den Hurk, de vader van de verdwenen Eindhovense tie ner Nicolle, kijkt toe hoe in fel oranje overalls gestoken man nen en vrouwen zich met hun reddingshonden gereedmaken voor een zoektocht in de omge ving van het Wasvenpad en het Eindhovensch Kanaal. De angst dat straks één van die honden aan zal slaan, jaagt door zijn hoofd. Natuurlijk, de honden moeten zoeken. Maar moeten ze ook vinden Het Wasvenpad, zaterdagoch tend. De herfstzon speelt door de stilaan kalere boomkruinen. Aan de waterkant staat een rei ger verstild voor zich uit te sta ren. De natte, weëige geur van het najaar hangt over dit idyl lisch stukje Eindhoven. Idyllisch? Het was hier dat drie weken terug een 15-jarig meis je, een vrolijke, knappe tiener op weg naar haar eerste baan tje, werd opgeslokt in de vroege ochtendmist. Haar fiets werd-in de Domme) teruggevonden. La ter werd ook haar tasje ontdekt, kilometers verderop bij het Eindhovensch Kanaal. Dat zijn tot nu toe alle Sporen die Nicol le van den Hurk achterliet. De politie formeerde een vijf tien man sterk rechercheteam, dat de afgelopen drie weken een stuwmeer van overuren liet vol lopen. Vader Ad van den Hurk, in het land beter bekend als de zanger Andy de Witt, mobiliseerde zijn contacten uit de artiestenwe reld. De 'bladen' bogen zich over de mysterieuze verdwij ning. Paragnosten kwamen naar het Wasvenpad, en in hun kielzog de camera's van de mis daad-televisieprogramma's. De redactie van één van die pro gramma's, Deadline van de Tros, bood de ouders van Nicol le, als dank voor de medewer king, de inzet van een roedel reddingshonden aan. Afgelopen weekeinde kwamen ze naar Eindhoven: tien hon denbegeleiders met hun goed getrainde makkers. Een team van de Reddings Honden Werk groep Zeeland en een team van de Reddingshonden Werkgroep Westervoort. Twee dagen zochten de honden en hun begeleiders meter voor meter het Wasvenpad en omge ving af, de zuidelijke oever van het Eindhovensch Kanaal, de Karpendonkse Plas, het stroom gebied van de Dommel, het ter rein rond de waterzuivering en het gebied Eckart. Zonder re sultaat: geen spoor van Nicolle. Voor het echtpaar Van den Hurk en de familie geen hart verscheurende zekerheid, slechts de zenuwslopende onze kerheid die hen inmiddels zo vertrouwd is. De Eindhovense politie was constant bij de zoekacties aan wezig. Maar het initiatief voor de inzet van reddingshonden lag nadrukkelijk niet bij het korps, benadrukt een woord voerder. „We volgen in dit onderzoek wel bepaalde lijnen, maar er zijn geen concrete sporen. We hebben de fiets en het tasje, maar die vertoonden geen teke nen van een geweldsmisdrijf. Wij hebben ook geen concrete aanleiding om te veronderstel len dat Nicolle in de buurt van de vindplaatsen van fiets en tas is te vinden." Holwierde (anp) - De 48-jari- ge Gerard Kadijk, huisarts in het Groningse dorpje Hol wierde, staat vandaag terecht in Groningen wegens het do den van een paar weken oude baby. Rustig en vol vertrou wen in de rechtspraak ziet hij zijn proces tegemoet. „Ik heb gedaan wat goed was," zegt hij aan de vooravond van het tweede geruchtmakende euthanasieproces van dit jaar. Samen met de gynaecoloog Prins uit Alkmaar is Kadijk, in op dracht van minister Sorgdrager (Justitie), een 'proefkonijn' voor de vaststelling van criteria bij het doden van pasgeborenen. Euthanasie op verzoek van wils- bekwame mensen (volwassenen die in redelijkheid kunnen beslis sen over hun dood) is in Neder land niet strafbaar. Mits dit door een arts gebeurt en daarbij aan een aantal voorwaarden wordt voldaan. Enkele duizenden ge vallen van dood op verzoek wor den jaarlijks gemeld en niet ver volgd. In 'dubieuze' zaken echter, waar bij van de standaardrichtlijnen wordt afgeweken of bijzonderhe den dat nodig maken, zoals de zaak waarbij niet de arts, maar een verpleegster het dodelijk spuitje toediende, komen de za ken wel voor de rechter. Zo ook bij Kadijk. Hoewel het openbaar ministerie (OM) hem aanvankelijk niet wilde vervol gen, gaf de minister de opdracht dit wel te doen. Juist bij euthanasie op pasgebo renen, die daar zelf niet om kun nen verzoeken, wil zij via de rechtspraak aparte richtlijnen la ten maken. In de 'zaak Kadijk' gaat het over de dood van een paar weken oud meisje in een dorpje op het Gro ningse platteland. Het kindje had de veelal niet te genezen chromo somen-afwijking Trisomie 13. Daarbij komt hersenweefsel door het hoofd naar buiten, wat vrese lijke, niet te verhelpen pijnen tot gevolg heeft. Op uiterst zorgvul dig en doordacht verzoek van de jonge ouders om hun eerstgebo rene toch een waardig einde te geven, diende Kadijk een dodelij ke injectie toe. Alle zorgvuldig heidscriteria, nodig voor een straffeloze euthanasie, waren in acht genomen. Tot en met de mel ding van een niet-natuurlijke dood. Toch wordt Kadijk vervolgd. In zijn dagvaarding prijkt 'euthana sie op verzoek van de ouders van het kind' bovenaan. Een dergelijk misdrijf is alleen dan niet straf baar, wanneer de arts zich op een noodtoestand kan beroepen, een conflict van plichten tussen leven en dood. Mocht officier van justi tie mr. R. Drenth die noodtoe stand niet aannemelijk achten, dan kan hij gevangenisstraf ei sen. Subsidiair, voor het geval de Winschoten (anp) - Medewerkers van het GAK in Winscho ten die onder werktijd roken, moeten die tijd inhalen. Rokers mogen maximaal drie keer per dag naar een speciale ruimte om een sigaret op te ste ken. „Dat kost per week onge veer tweeënhalf uur. Na aftrek van de tijd die wordt gebruikt voor sociale contacten, waar zowel rokers als niet-rokers natuurlijk recht op hebben, zijn we overeengekomen, dat rokers een uur moeten inha len," aldus directeur W. van der Lelie. Aan het besluit zijn moeizame onderhandelingen met de on dernemingsraad voorafgegaan. De directeur wilde dat de ro kers twee uur zouden inhalen, maar daarmee ging de or niet akkoord. Het GAK heeft de regeling in gesteld omdat niet-rokers op draaien voor het werk als een collega wegloopt van zijn plaats om een sigaret of sigaar op te steken. Van der Lelie: „Tegenover de niet-rokers is het niet eerlijk als rokers extra pauzes zouden mogen nemen. Rokers moeten zich ervan ver gewissen dat ze niet zomaar kunnen weglopen in de baas zijn tijd. Ze hebben anderhalf uur per dag voor persoonlijke verzorging en sociale contac ten. De extra tijd die ze nemen voor het roken, moeten ze inha len, anders werken ze te wei nig." Naar schatting 20 procent van de 200 medewerkers in Win schoten rookt. Iemand die wil roken, moet zich laten registre ren, zodat de tijdklok erop kan worden afgestemd. De reacties van het personeel zijn wisselend. „Ik weet dat roken slecht is, maar dat hoef ik niet van de di rectie te horen. En dat uur Overwerken vind ik helemaal belachelijk", zegt een mede werker. „Dit is een inbreuk op mijn privacy." Een ander is te vreden: „Ik rook nu een stuk minder en voel me daar goed bij." Rokers die niet genoeg hebben aan drie extra pauzes per dag, krijgen steun van de bedrijfs arts, die nicotinepleisters en - kauwgum uitdeelt. Den Haag - Volwassenen met een particuliere ziektekostenverze kering betalen volgend jaar 90 gulden minder aan de zogenoemde WTZ-omslagbijdrage. Die bijdrage bedraagt volgend jaar voor volwassenen 324 gulden per jaar. Ook de zogenoemde MOOZ-bij- drage gaat in 1996 omlaag. Volwassenen betalen per jaar 99,60 gulden. Dat is 12 gulden minder dan dit jaar. Ondanks de dalende wettelijke bijdragen moeten particulier ver zekerden volgend jaar waarschijnlijk meer betalen voor hun po lis. De zorgverzekeraars hebben aangekondigd dat de premies fors omhoog gaan, wellicht met 25 tot 30 procent. Boxtel - Een monument ter herdenking van negen inwoners van Boxtel die tijdens de politionele acties in Indonesië zijn gesneu veld, is beklad met teer. De namen en een tekst op het monument zijn onleesbaar gemaakt. De gedenksteen is dit jaar al twee keer eerder beklad. Cuijk - Drie van de vier wethouders in het Brabantse Cuijk heb ben hun zetel ter beschikking gesteld. Ze hebben geen vertrouwen meer in het functioneren van de enige overgebleven wethouder, W. van Heumen. Burgemeester H. Hendriksen heeft dit bekendge maakt. De reden voor de breuk is een onverwachte wijziging van het standpunt van Van Heumen ten aanzien van de gemeentelijke plannen voor de aanleg van een Maasboulevard en een aanpassing van het centrum. Den Haag - Het Nederlands Dans Theater (NDT) verkeert in fi nanciële moeilijkheden. Het gezelschap uit Den Haag kampt met een tekort van 1,5 miljoen gulden. Zakelijk directeur Michael de Roo heeft de schuld voor de financiële problemen volledig op zich genomen. Hij verwijt zichzelf zich teveel met andere zaken te hebben beziggehouden dan met het zakelijk leiderschap van het NDT. Willemstad - De twee grootste politieke partijen op St. Maarten hebben een nieuw bestuursakkoord getekend. Hierdoor zal het nieuwe bestuurscollege steunen op een grote meerderheid in de Eilandsraad. Het oude bestuurscollege werd door een meerder heid van slechts één zetel gedragen. „Het is een grote uitdaging om in deze tijd de verantwoordelijk heid te dragen over het bestuur van dit eiland," zei leider Vance James van SPA, de Sintmaartense Politieke Alliantie. De SPA kwam als winnaar uit de bus bij de in mei gehouden verkiezingen, door vijf van de tien zetels te veroveren in de Eilandsraad. Door dat echter de Democratische Partij (vier zetels) en de SPAP (Se rious People's Alternative Party), die één zetel behaalde, een coa litie vormden, bleef de SPA buiten het bestuurscollege. Na de ramp met de orkaan Luis begin september werd op de de mocraten grote druk uitgeoefend een brede coalitie met de SPA aan te gaan. Door het jarenlange wantrouwen duurde het toch langer dan een maand, voordat DP en SPA elkaar vonden. Den Bosch - Een bommelding in een moskee in Den Bosch heeft zaterdagavond een einde gemaakt aan een politieke discussie avond, met een aantal lijsttrekkers van Bossche politieke par tijen, voor de Turkse gemeenschap. Een vrouw belde met de me dedeling dat binnen een kwartier vier bommen zouden ontplof fen. De onmiddellijk gewaarschuwde politie nam de melding se rieus en gelastte alle aanwezigen de ruimte te verlaten. In de mos kee werd echter niets gevonden. In Oisterwijk werden personeel en klanten van het Albert Heijn- filiaal aan de Dorpsstraat zaterdagochtend opgeschrikt door een bommelding. De bedrijfsleiding besloot de zaak te ontruimen, waarna de politie ook de omgeving afzette. Toen tegen twaalven nog steeds niets was gebeurd, en binnen ook geen verdachte zaken werden aangetroffen, besloten politie en bedrijfsleiding de kas sa's weer open te stellen. (ADVERTENTIE) euthanasie niet te bewijzen valt, legt de officier Kadijk moord ten laste. „Maar daartoe zal de recht bank, zo verwacht ik, wel niet overgaan. Ik zie vol vertrouwen een uitspraak tegemoet. Het is toch overduidelijk dat in deze zaak gedaan is wat gedaan moést worden," vertelt Kadijk. Advocaat mr. E. Sutorius, raads man in vele euthanasiezaken, zal vandaag vooral wijzen op de heil loze weg die vervolging bij eutha nasiezaken in zijn ogen is. Vol gens de jurist kunnen medisch- ethische beslissingen nooit goed via het justitieel apparaat wor den verkregen. Slechts artsen en ethici kunnen daarover oordelen. Sutorius wees in het verleden bo vendien vaker op het risico, dat artsen niet meer zullen voldoen aan hun meldingsplicht rond euthanasiezaken als zij hiermee grote kans lopen voor de rechter te moeten verschijnen en daar mee als boeven te worden afge schilderd. 't<Ct

de Stem | 1995 | | pagina 3