:n van de ;heids- >p 'n rij: 'Ook bijdrage onderen aow' oGESLOTEN VERBOUWINGS UITVERKOOP Gimbrère 'Achille Lauro met opzet naar de kelder gejaagd' .-Bor^i c||a Jihad zweert wraak na aanslag op leider Progressieve rooms-katholieken willen strijdbijl begraven hypotheek ijvend offerte aan j de gratis CD! KOOP MET ZEKERHEID leendert v.d. born umi Medicijnman B&BêSBSÊSêèêM EIMDSTRAAT 27 BREDA "maandag 30 oktober s i.v.m. verbouwing op dinsdag 31 ökiober c begint de zekeringen is van voor de Zeeuwse prticulieren hebben dket verzekeringen is Polis'. |ekering is hier één )erfekt afzonderlijk lijkheidsverzekering Met v.d. Bom valt te praten! Wedvluchten niet Ljleen op zaterdag Leider Hoek lis kansloos fedstrijd gestaakt na rode kaart voor I Ton Cornelissen 'Te laat' NAC speelt gelijk PvdA wil bejaarden zonder of met een klein aanvullend pensioen ontzien Atlanta Braves winnen Series Boek van Irene als warme broodjes over de toonbank Nek-aan-nek race afscheiding Quebec Politie ontdekt 1000 kilo cocaïne Honderden doden bij brand in metro Sorgdrager heeft in Kamer heel wat uit te leggen ER 1995 X 54 heeft haar hoofdkantoor in p vestigingen in Nijmegen pom en Maastricht. Ruim 450 |st)ers zijn direct of indirect bij de realisatie van HVL creëert en onderhoudt >ed werkklimaat en schenkt pandacht aan scholing en pre-ontwikkeling. vestiging in Bergen op toom realiseert industriële en utiliteits projecten. De indu striële projecten omvat ten zowel "besturingssy stemen (DCS /SCADA PLC) alsmede instru mentatie en elektri sche installaties. It- en tonte- Jidingen, teller» van jaar. urden, individu- pfl.ge werksfeer. kantooruren bel- 2929888 alle relevante informatie, 8.V., t.a.v. de heer zaken, Postbus 381,5600 AJ Uren op heids- overbodige poespas, terwijl u de steun van uw assurantie vijf belangrijkste verzekeringen |n pakket: de 'Netto Gezins aarde kunt u overzichtelijk |rouwbare maatschappij. "PCeaactne' éjctetneuteead. uw assurantie-tussenpersoon of iderlinge Zeeuwse Verzekeringen >0WB Middelburg (zonder postzegel). 1 een offerte aanvragen voor de :kering Inboedelverzekering Autoverzekering 'n/Inzittenden-verzekering »n is: f SPINVELD 33 en 37. 4815 HR BREDA, Tel. 076-5223166 TEM 710311 000218 135e JAARGANG (schoondijke - De zondagvliegers (inde Zeeuwse duivensport heb- lijen een kleine overwinning be- Ihaald. Het concept vluchtpro- liramma, waarin sprake was van liet verplaatsen van vrijwel alle J Wedvluchten naar zaterdag, is Ijoor het bestuur teruggenomen. De fusie tussen de zaterdag- en I zondagvliegers komt daarmee i voorlopig in een wat rustiger haarwater. I ZIE ZEELAND - A5 I »'een - Hoek, nog steeds verras- Isend koploper in de eerste klasse 3 van het KNVB-zaterdagvoet- aal, kreeg zaterdag een flink pak slaag. In de uitwedstrijd tegen Achilles Veen gingen de pupillen an het trainersduo Van de Kerk- hove-Ballegeer kansloos onderuit net 5-1. ld ZIE SPORT - B9 Veenendaal - De wedstrijd GWV- Kozakken Boys in de eer ste klasse B van het zaterdag voetbal moest acht minuten voor liet einde worden gestaakt, om dat scheidsrechter Breugem zich bedreigd voelde. Op dat moment leidde GVW met 2-1. Na een vrije trap van Kozak ken Boys gaf spits Ton Cornelis sen van Kozakken Boys een elle boogstoot aan tegenstander De Man. De arbiter gaf hem daar prompt derode kaart voor. HET WEER MIN./MAX. tl VANDAAG IN DEZE KRANT Afgelopen nacht is Wim van Hanegem vooral tot z'n eigen verbazing in Saudi-Arabië geland om daar een nieuw bestaan als voetbaltrainer op te bouwen. Vlak na zijn overeenkomst met de Arabieren meldde De Graafschap zich. „Te laat," zei Van Hanegem. I ZIE SPORT - B1 NAC is aan een goede reeks bezig. In Heeren veen (1-1) bleven de Bredanaars voor de zes de achtereenvolgende wedstrijd ongeslagen. Twan Scheepers (foto) maakte de treffer voor NAC. I ZIE -B1 ZIE SPORT - B1 bh Sport INHOUD 2 KATERNEN De Binnenkrant Binnenland Buitenland Zeeland Gids RTV-programma's Sport A2 A3 A4 A5/A6 A7 A8 deel B Prachtig weer Oktober gaat eindigen met prachtig maar fris weer. Vandaag en morgen weinig wind en geregeld zon. Ook de dagen erna blijven overwegend mooi. Vandaag in de vroege ochtend plaatselijk mist. Atlanta - Tom Glavine was de pitcher, David Justice de hitter. De twee honkbaloudgedienden stonden zaterdagavond in Atlan ta in de zesde wedstrijd aan de basis van de overwinning (1-0) van de Atlanta Braves op de Cle veland Indians. Het was de vierde zege van de Braves in de serie van zeven (4-2) en betekende de winst van de World Series. ZIE SPORT-B4 Den Haag - Het boek 'Dialoog met de natuur' van prinses Irene is zaterdag, de eerste dag dat het op de planken lag, goed verkocht. Volgens een woordvoerder van boekhandel Donner in Rotterdam kan het een echte bestseller wor den. Een aantal boekhandelaren moest al 'nee' verkopen. Quebec - Volgens de laatste opi niepeilingen zal de helft van de kiezers in de Canadese provincie Québec vandaag voor afscheiding van Canada stemmen. De andere helft is tegen. Omdat zo'n 10 pro cent van de kiezers nog geen standpunt heeft bepaald, kan de uitslag van het referendum nog alle kanten uit. ■ZIE BUITENLAND - A4 Rotterdam - De politie in Rijn mond heeft een partij van 1000 kilo cocaïne in beslag genomen. De drugs waren afkomstig uit Ecuador. De straatwaarde be draagt tachtig miljoen gulden. In verband met de vondst zijn tien verdachten aangehouden. Op Zo n 25 lokaties in Rijnmond en °P Curagao zijn huiszoekingen verricht. ^Sorgdrager, de naam zegt het al Door Harry Coerver Den Haag - De PvdA wil de aow op langere termijn be taalbaar houden door ook ouderen te laten meebetalen aan de kosten van de oude dagsvoorziening. Daarbij moeten ouderen zonder of met een klein aanvullend pensioen worden ontzien. Dat blijkt uit discussie-bijeen komsten van de PvdA over de toekomst van de aow en uitspra ken van PvdA-kamerleden tij dens die bijeenkomsten. Op welke manier ouderen het best kunnen meebetalen aan de aow wordt nog door de top van de PvdA bestudeerd. Volgens ka merlid Van Zijl worden momen teel enkele mogelijkheden door PvdA-staatssecretaris Vermeend (Financiën) en PvdA-minister Melkert (Sociale Zaken) doorge rekend. Vorig jaar besloten de partijen van het paarse kabinet dat er een oplossing moet komen voor het betaalbaar houden van de aow op de lange termijn. Door vergrij zing van de bevolking wordt het steeds moeilijker een behoorlijke aow te blijven uitkeren. Om de discussie daarover in de PvdA op gang te brengen, schreef kamer lid Van Zijl eerder dit jaar een brochure, die inmiddels binnen de PvdA uitgebreid is besproken. Eén mogelijkeid is dat aow'ers met een flink aanvullend pen sioen daarover aow-premie gaan betalen. Momenteel betalen 65- plussers geen aow-premie. Voor dit alternatief zal de PvdA eind november waarschijnlijk gaan kiezen. Een mogelijkheid is ook het 'fis caliseren' van de aow. Dat houdt in dat de aow-uitkeringen met belastinggeld wordt betaald en niet meer met aow-premies. Bij 'fiscalisering' betalen alle gepen sioneerden via de belastingen mee aan de eigen aow-uitkering. Een ander alternatief is een 'schommelfonds'. Dat betekent dat er langzaam een pot met geld wordt gevuld, waar de volgende eeuw uit geput kan worden als de aow door vergrijzing erg duur wordt. Daarvan zei Van Zijl on langs: „Ik ben daar tegen, maar ik ben de laatste maanden aan het twijfelen gebracht. Als we al zo'n aow-spaarpot maken, hoe krijgen we die dan vol. Daarover verzwikken we ons op dit mo ment onze hersenen. Een alternatief is ook een verho ging van de pensioengerechtigde leeftijd. Volgens Van Zijl is er in zijn achterban echter absoluut geen draagvlak voor het verho gen van de pensioen leeftijd van 65 jaar naar 66 of 67 jaar. De afgelopen maanden reisden Van Zijl en andere PvdA-kamer leden stad en land af om de bro chure bij de eigen achterban te bespreken. Inmiddels zijn veertig bijeenkomsten gehouden. Onge veer 120 PvdA-afdelingen lieten schriftelijk weten wat ze van de alternatieven vinden. COMMENTAAR OP PAGINA - A4 Een medicijnman onderhoudt een menigte zwarte kiezers tijdens een bijeenkomst in de buurt van Pretoria. Ook president Mandela was van de partij. Woensdag worden'in Zuid-Afrika voor het eerst na de omwenteling gemeenteraadsverkiezingen gehouden. foto epa Jeruzalem/Gaza (rtr/afp) - De radicale islamitische Jihad-be- weging heeft in een verklaring gezworen de aanslag op haar 43- jarige leider Fathi Shqaqi te zullen wreken. Leger en politie in Israël zijn in staat van paraatheid gebracht uit voorzorg voor eventuele aanslagen van radicale moslims. (ADVERTENTIE) Iran en de islamitische Hamas- beweging veroordeelden de aan slag in scherpe bewoordingen. De Palestijnse Bevrijdingsorganisa tie (PLO) riep de Jihad op tot te rughoudendheid. Vergelding zou slechts radicale groepen in Israël in de kaart spelen, die een excuus nodig hebben om het zelfbestuur van de Palestijnen op de Weste lijke Jordaanoever te beperken, aldus de PLO. Israël zei te verwachten dat de aanslag geen gevolgen heeft voor het vredesproces in het Midden- Oosten. Minister van Buitenland se Zaken Shimon Peres noemde Shqaqi een moordenaar. „Als er één moordenaar minder is, zie ik niet in hoe dat het vredesproces zal beïnvloeden," aldus Peres. De Israëlische staatstelevisie maakte zaterdag bekend dat de geheime dienst Mossad donder dag de Jihad-leider op Malta had vermoord. Israëlische geheim agenten schoten Shqaqi, die on derweg was van Libië naar zijn woonplaats in Syrië, op straat neer. De Israëlische premier Rabin zei zaterdag, nog voordat hij offici eel van het nieuws op de hoogte was gesteld: „Als de man die ge dood is Fathi Shqaqi is, dan spijt me dat geenzins". De premier voegde eraan toe dat de Jihad-voorman aan het hoofd stond van een terroristische orga nisatie, die bloedige aanslagen heeft gepleegd. Bij de zelfmoord aanslagen in Beit Lid bij Tel Aviv en in Kfar Darom kwamen in to taal 29 mensen om. Alle slachtof fers op twee na waren Israëlische militairen. De Jihad heeft inmiddels al een nieuwe leider aangewezen die Shqaqi zal vervangen: Ramadan Abdullah. O0 O kO O Tilburg (anp) - De progressie ve rooms-katholieke Mariën- burgvereniging wil zich niet langer vastbijten in heikele thema's, waarmee ze de bis schoppen tegen zich in het harnas jaagt. In plaats van hardnekkig te strij den voor lekenvoorgangers en vrouwen in het ambt, moet ze zich bezinnen op de eigen identi teit. Aldus de nieuwe voorzitter Ma rion Corvers zaterdag tijdens het jaarlijkse congres van de Mariën- burgvereniging, die volgens haar doelstellingen werkt aan een 'le vendige kerk'. „Verweer is niet de enige manier om vernieuwing te bewerken," aldus Corvers. „Als je items als de vrouw in het ambt blijft kiezen, loop je je te gen de hiërarchie te pletter," meent Corvers. Volgens haar moet de Mariënburgvereniging ophouden 'olie, heet zand en pek' over de bisschoppen uit te stor ten. „Ik werk liever aan een mentali teitsverandering bij de bisschop pen, maar ook bij onszelf. Wij hebben te vaak het idee dat we het hebben gered als de democra tisering volgens onze normen is geslaagd." „Het kost geen moeite om binnen vijf minuten ruzie te krijgen met de bisschoppen, maar ik wil bo ven tafel krijgen wat ons bindt," aldus de theologe. „Dan kan de hardnekkigheid waarmee we ons in een aantal zaken hebben vast gebeten, verdampen." Met Corvers (40) krijgt de ver grijsde Mariënburgvereniging (5500 leden) een vertegenwoordi ger van de jongere generatie als voorzitter. Ze is minder door de polarisatie in de Nederlandse kerkprovincie getekend dan veel oudere rooms-katholieken. „Ik ben te jong om zere plekken aan de Kerk opgelopen te hebben." Volgens Corvers heeft de 'pijn en gêne' van de oudere generatie er toe geleid, dat te veel energie is verspild aan binnenkerkelijk twisten. Do Mariënburgvereni ging moet meer 'naar binnen kij ken' en zich richten op waar het om gaat: het op eigentijdse wijze doorvertellen van het verhaal van de christelijke traditie. „Het enige vuur dat er in de Kerk nog over is, is vaak een rokende, stinkende puinhoop," aldus Cor vers. „We moeten weer hout aan slepen, want veel mensen hebben behoelte aan warmte. Als voor zitter wil ik een blaasbalg zijn." „Ook in het maatschappelijk handelen van kerkmensen treedt verschraling op. De bron wordt niet meer gevoed. Maar barmhar tigheid moet van binnenuit ko men." De publiciste Catharina Visser hield haar gehoor het voorbeeld van de afgezette Franse bisschop Jacques Gaillot voor. Als een 'barmhartige Samaritaan' zette hij zich voor door de maatschap pij uitgestoten mensen in. MAANDAG 30 OKTOBER 1995° LOS EXEMPLAAR: MAANDAG T/M VRIJDAG: 1,95 - ZATERDAG: 2,50 Door Aart Hering Rome - „Er is sprake van schuld en opzet. De Achille Lauro is naar de kelder gejaagd en de rechterlijke macht moet uitzoeken wie de schuldige is!" Die beschuldiging is afkomstig van Costantino Miletti, de eer ste purser op het Italiaanse cruise-schip Achille Lauro, dat op 2 december vorig jaar in de golven is verdwenen. Het tv-programma TROS-Twee Vandaag gaat vandaag, morgen en overmorgen uitgebreid in op de ondergang van de Achille Lauro. Er bestaat een sterk vermoeden dat men haar opzettelijk heeft la ten zinken, om af te komen van een grondig verwaarloosd schip en daarbij ook nog een verzeke ringspremie van 17 miljoen dol lar in de wacht te slepen. De in 1939 in Nederland als Wil lem Ruys gebouwde Achille Lau ro werd in de zestiger jaren over genomen door de Napolitaanse reder Achille Lauro, die het schip naar zichzelf vernoemde. In 1986 verkreeg het een trieste faam doordat het gekaapt werd door Palestijnse terroristen, die daarbij een joods-Amerikaanse passagier vermoordden. In de eerste uren van 30 novem ber 1994 brak er brand uit op het schip, dat zich op dat moment ter hoogte van Somalië bevond, op weg van Genua naar Zuid-Afri ka. In de loop van de dag bleek de brand onblusbaar en ging er een SOS uit, waarna de passagiers werden gered door in de buurt varende tankers. Daarbij lieten vier van de bijna 700, meest be jaarde, opvarenden het leven. Direct na het zinken van de Achille Lauro deden er al geruch ten de ronde over de ramp en de daarop volgende reddingsopera tie, waarbij het personeel meer aan zichzelf dan aan de passa giers zou hebben gedacht. Zowel het Italiaanse departe- Bakoe (afp/dpa) - Een brand in de metro van de Azerbeidzjaanse hoofdstad Bakoe heeft zaterdag avond tijdens het spitsuur 337 mensen het leven gekost. Het is het ernstigste ongeluk dat ooit in een ondergrondse is ge beurd. Er raakten zeker 270 men sen gewond, onder wie 62 ernstig. Volgens reddingswerkers kan het dodental stijgen tot 600. De metrotrein vloog in brand tus sen twee stations. Het is nog niet duidelijk hoe de brand is ont staan. Doordat de stroom was uitgeval len, konden de deuren van een van de twee brandende wagons niet worden geopend. Passagiers werden onder de voet gelopen door medereizigers, die de ramen probeerden te bereiken. Op het spoor lagen overal stervende mensen. De reddingswerkers moesten een wagon met bijlen openen om de lijken te kunnen bergen. De afgelopen anderhalf jaar zijn twee bomaanslagen gepleegd op het metronet in Bakoe. Over de daders en hun motieven is niets bekend. Deze keer sluit de minister van Binnenlandse Zaken Oessoebov een aanslag echter uit. ment van koopvaardij als de rechtbank van Napels, waar de Achille Lauro ingeschreven stond, hebben een onderzoek in gesteld naar de vreemde gang van zaken rond de scheepsramp, om na te gaan of er opzet in het spel kan zijn geweest. Het Nederlandse tv-programma versterkt deze vermoedens. De Achille Lauro was voor de reis nauwelijks opgekalefaterd. Een van de circa 90 Nederlandse opvarenden, een gewezen machi nist, had bij een bezoek aan de machinekamer een verschrikke lijke smeerboel van olie en vet aangetroffen, die gemakkelijk 'vlam kon vatten. De foto's van de pikzwarte machines die hij had gemaakt, vormen daarbij spre kende illustraties. VERVOLG OP BUITENLAND - A4 Den Haag (anp) - PvdA-fractie- voorzitter Wallage vraagt zich in gemoede af waarom minister Sorgdrager de Amsterdamse pro cureur-generaal Van Randwijck niet gewoon heeft ontslagen we gens desfunctioneren. De Tweede Kamer debatteert morgen met de minister van Jus titie over de riante afvloeiingsre geling, die met Van Randwijck is getroffen. Wallage meent dat Sorgdrager, terwijl zij zelf zegt dat de situatie onhoudbaar was geworden, zal moeten uitleggen waarom de procureur-generaal niet ontslagen kon worden. Ook CDA-leider Heerma denkt dat Sorgdrager er een hele kluif aan zal hebben om de Kamer te overtuigen, dat de overeenkomst met Van Randwijck door de beu gel kan. Sorgdrager zelf heeft zaterdag laten weten, dat de financiële overeenkomst met Van Rand wijck niet valt terug te draaien. (ADVERTENTIE) Bel voor de beste 06-00 66 (gratis) van Bruggen 'Adviesgroep Dan heeft u 't (Joed bekeken Hij trad daarbij zo ver buiten de kerkelijke kaders, dat het Vati- caan begin dit jaar besloot hem te ontslaan als bisschop van Evreux in Normandië. Zijn titel mocht hij behouden, maar als bisdom kreeg hij het al eeuwen niet meer bestaande Parthenia in de Saha ra toegewezen. Volgens Visser kan de door materialisme en in dividualisme in slaap gesuste Westerling zich spiegelen aan het 'oprechte geloof van Gaillot. Aan de kerkelijke hiërarchie kunnen de barmhartige Samari tanen van vandaag zich, net als Gaillot, beter weinig gelegen la ten liggen, meent Visser. „Mis schien moeten we de Kerk als in stituut een tijdje vergeten, totdat ze bescheiden is geworden." BIJDRAGE Dit woord is vandaag in het nieuws. Een van de vele. Een krant vol. Nu de daad bij het woord: een echte Parker Roller-pen voor u, met uw woord(en) naar keuze erin gegraveerd, als u een nieuwe abonnee opgeeft. U de pen, de nieuwe abonnee om te beginnen twee weken de krant gratis. f*""-"-"-"W Noteer als nieuwe abonnee: Naam: Adres: Postcode:Plaats: Telefoon (voor controle bezorging): De nieuwe abonnee betaalt per: maand autom. incasso29,80 3 kwartaal autom. incasso86,90 bank/gironrkwartaal acceptgiro89,40 De Parkerpen zenden aan: Naam: Adres: Postcode:Plaats:. In de pen moet komen te staan: (max. 15 letters) De pen wordt opgestuurd zodra wij het eerste abonnementsgeld ontvan- S gen hebben. Stuur deze bon in een open envelop zonder postzegel naar Dagblad De Stem, Antwoordnummer 112, 4800 VB Breda. 1 DE STEM. DAGBLAD VOOR ZUIDWEST-NEDERLAND

de Stem | 1995 | | pagina 1