Cumulatie in boetesyteem vervalt Bramati speelt met concurrentie Muster leert snel op snelle banen ISIE JSVRAGEN Guo Sheng Whong leert met de dag bij Groenendaal moet ook in twee WB-cross Italiaan voor laten gaan DE STEM SPORT B2 IEUWS KORT op Kolkka viEuws KORT SPORTNIEUWS KORT Korbach trainer De Graafschap Philipoom de beste van de rest Adrichem prolongeert kadertitel Shorttrack-record Versteeg Longo zegt werelduurrecord poging af Schaatsbestuurder Grobbee stapt op Hernandez blijft bondscoach OKTOBER 1995 B2 MAANDAG 30 OKTOBER 1995 en Hoekstra; Nilis en Eijkelkamp (63 Ido). LEM II: Van Fessem; Smits, Feskens Latupeirissa en Bogers; Van Gastel en der Vegt; Stewart. De Gier (81. Lam- en Bouchlal (84. Ceesay). SSE - FORTUNA 5-1 (2-0). 40. Curovic 5. Jochemsen 2-0, 58. Ricksen 2-1, 72 de Looi 3-1, 75. Laros 4-1, 82. Mak'aav Scheidsrechter: Bossen. Toeschou- 5439. Gele kaart: Atteveld (Vitesse). SSE: Knoop; Sturing, Van de Looi, Atte- en Vermeulen; Jochemsen, Gorter (78 aay) en Van Wanrooy; Latuheru, Curo- 1. Loeffen) en Laros. TUNA: Juffing; Lee, Ricksen, Roest en ssen; Pfennings (56. Dirkx), Burke, Van mei en Kool (82. Loontjens); Simons en da (78. Van de Zander). R0N1NGEN - FC UTRECHT 0-0. Scheids ter: Van der Ende. Toeschouwers- 12. Gele kaart De Kruyff (FC Groningen) 'ede, De Jong en Refos (FC Utrecht) GRONINGEN: Lodewijks; Liefden, Gre en, Van Wattum en Gall; De Kruyff (75 uw), Beerens (62. Koeman), Gorré en desteyn; Rösen (34. Sion) en Bombarda. TRECHT: Van Ede; Vierklau, Nascimen- en Hag en Refos; Boussatta (57. Her- dez). De Jong, Visser en Van Kessel; te de en Graanoogst (66. Plu gboer) ENTE - GO AHEAD EAGLES 2-1 (0-0). Boerebach 1-0, 59. Hulshoff 1-1 (straf- p), 66. Mols 2-1. Scheidsrechter: Blan- stein. Toeschouwers: 6000. Gele kaait epov, Karnebeek (FC Twente), Nani (GA les). TWENTE: Boschker; Ajoepov, Hoogma, rebach en Karnebeek; Bosvelt, Oude phuis en Ter Avest, Ellerman (61. Plat- t), Mols en Bruggink. EAGLES: Bos; Hulshoff, Marbus, Hofste en Verkuyl; Michels, Nani en Steinmann Sikora); Heering, Schenning en Klestsi- ko (46. Valk). VOLENDAM - SPARTA 1-1 (0-1). 36. Van r Laan 0-1, 88. Smeets 1-1. Scheidsrech- r: Schuurmans. Toeschouwers: 3100. Gele art: Ferrier (Volendam), Gerard de Nooijer arta). VOLENDAM: Zoetebier; Persijn, Binken, lenaar en Jongsma; Ferrier, Steur en (son; Van Veldhuizen (69. Mormon), Bo- k en Smeets. ARTA: Metgod; Smith, Gerard de Nooijer, Idman en Van de Meer; Jalink, Van der an en Pieren (69. Amhaouch); Krijgsman Renfurm), Dennis de Nooijer en Fortes .Van de Roer). TOPSCORERS Overmars (Ajax), Decheiver (Go Ahead gles), Dennis de Nooijer (Sparta), Bom- rda (FC Groningen) 8, Hamming (Fortuna Sittard), Nilis (PSV) 7, Ronaldo (PSV), Tammer (Heerenveen), uivert, Davids, Kanu (Ajax), Van Gastel illem II) 6. KARAKTERISTIEKEN ZWOLLE - FC DEN HAAG 2-0 (1-0). 41. an den Belt 1-0, 79. Ilie 2-0. Scheidsrech- Helmstrijd. Toeschouwers: 2650. Rode art 66. Teixeira (Den Haag). Gele kaart eixeira. CELSIOR - FC DEN BOSCH 1-1 (0-1). 8. rling 0-1, 58. Xanthopoulos 1-1. Scheids- chter: De Graaf. Toeschouwers: 1220. Ge kaart Van den Berg (Excelsior), Keizer- eerd, Gösgens (FC Den Bosch). Bijzonder- eid: Van den Berg (Excelsior) speelde zijn e wedstrijd in het betaalde voetbal. "W - CAMBUUR 2-0 (1-0). 10. Hoogendorp -0, 88. Hoogendorp 2-0. Scheidsrechter: uidema. Toeschouwers: 3000. Gele kaart riesde, Gentile, Libregts (MW), Berghuis Cambuur). - HERACLES 3-2 (2-1). 3. Vink 0-1, 7. ibon 1-1, 42. Sibon 2-1 (strafschop), 59. rüzen 2-2, 90. Krüzen 3-2 (eigen doel), cheidsrechter: Buiting. Toeschouwers: 000. Rode kaart: 88. Leurink (Heracles) 2x Gele kaart Geurtjens, Corneille, Smits, oenen, Rayer (VW), Wiggers, Kolmschot Heracles). BC - HELMOND SPORT 0-2 (0-1). 51. Schu- an 0-1, 55. Santengoeds 0-2. Scheidsrech- er: Schaap. Toeschouwers: 3000. Gele aart: Schol, Van Leeuwen, Sijahailatua Helmond Sport). EENDAM - EINDHOVEN 1-1 (1-0). 20. Ra- domski 1-0,65. Vreijsen 1-1. Scheidsrechter: Koopman. Toeschouwers: 3508. Gele kaart Roembiak (Veendam), Van Corstanje, Schaefer (Eindhoven). TELSTAR - EMMEN 0-0. Scheidsrechter. Pieterman. Toeschouwers: 3068. Rode kaart 66. Van Dam (Telstar) 2x geel. Gele kaart Van Eekeres (Telstar). DORDRECHT'90 - AZ 1-1 (1-0). 18. Summer- ville 1-0, 70. Kooijman 1-1. Scheidsrechter: Westerink. Toeschouwers: 2450. Rode kaart 79. doelman Ruitenbeek (AZ). Gele kaart Baven (Dordrecht), Buskermolen, Goudmijn, Mutsaers (AZ). Bijzonderheid: veldspeler Huysen verving Ruitenbeek omdat AZ alle wissels al gebruikt had. HAARLEM - TOP 1-1 (1-1). 11. Van de Goor 0-1, 29. Naciri 1-1. Scheidsrechter: Van Hui ten. Toeschouwers: 1806. Gele kaart: Van der Haar (Haarlem), Arends, Derix (TOP). TOPSCORERS 1. Van Oostrum (Emmen) 9, 2. Van der Laan (Dordrecht), Krüzen (Hera cles) 8, 3. Lurling (Den Bosch) 7, 4. Van Roon (Telstar), Keur (AZ), Sibon (WV) 6, 7. Dijkhuizen (Excelsior), De Wijs (TOP), Alberda, De Jonge (Emmen), Schuman (Hel mond Sport) 5. DUITSE LOTTO: 2-11-13-20-36-40. Reservegetal: 14. Supergetal: 8. SPIEL'77:7483605. Super 6:067338. le komst van Joonas Kolkka in verwacht haar Finse aanwinst in hoeverre Kolkka is hersteld inds de 7-1 nederlaag van Mypa tegen PSV in Eindhoven, eind r gespeeld. Hij is louter bezigge- d hoe het met hem is gesteld", 2 Jong zaterdagavond. „Hopelijk dag al aan ons publiek presente- i gastheer van FC Groningen. Willem II tot 1 juli 1998. Hij staat de boek als 'het jonge der dit seizoen had hij ook al te voor één wedstrijd geschorst Stoitsjkov liet zich vorige wee tegen Roma opzichtig vallen i het strafschopgebied. De duik - ling leverde hem een gele kaa^ op, die werd omgezet in Jj® schorsing en een boete van 5 gulden. 2eist (anp) - Het voorschot jat Jos Staatsen woensdag nam op de verandering van het boetesysteem voor wange drag van supporters blijkt niet uit de lucht gegrepen. pe voorzitter betaald voetbal sprak, in tegenstelling tot wat )ner en daar werd gedacht, wel degelijk namens de andere leden van de werkgroep - waarin voorts de clubafgevaardigden Van Praag (Ajax), Van der Velde (Heerenveen), Coenen (NEC), Scheringa (AZ) en Derks (Dor- drecht'90 zitting hebben - die het eens is geworden over de aanpas singen. In het voorgestelde nieu we systeem vervalt de cumulatie van geldstraffen. Bij een eerste overtreding blijft de boete 25.000 gulden, maar bij een volgende wordt deze niet automatisch ver hoogd met hetzelfde bedrag. De tuchtcommissie bepaalt de hoog te en aard van de nieuwe straf, afhankelijk van de frequentie en de ernst van de incidenten en van de maatregelen die de club heeft genomen ter voorkoming ervan. De betreffende vereniging kan zich voortaan voor mondelinge behandeling direct tot die tucht commissie wenden in plaats van te moeten wachten op de com missie van beroep. Achtereenvol gende uitwassen met eigen sup porters hebben FC Utrecht in de oude regeling inmiddels al ander halve ton gekost. De club mag hopen op strafvermindering, al is dat juridisch nog niet op dit mo ment mogelijk. Daarvoor dienen de clubs op 23 november eerst het aangepaste boetesysteem te aan vaarden. Als dat gebeurt kan het bestuur betaald voetbal na overleg met de tuchtcommissie wellicht beslui ten tot matiging van de boete achteraf. poor Ad Pertijs Heerlen - Richard Groe nendaal zegt nog niet gek te worden van de vele twee de plaatsen die de veldrij der de afgelopen jaren in topcrossen behaalde. 'Wel nee, ik word liever tweede dan derde' zei de vice-we- reldkampioen van '94 en '95 gisteren dan ook nadat hij de Italiaan Luca Bra mati in Heerlen tijdens de tweede wereldbekerwed strijd in de eindspurt voor had moeten laten gaan. „Bramati was vandaag gewoon de beste," oordeelde Groenend- aal. „En ik ben bang dat hij dat ook de rest van het seizoen zal zijn." De Italiaan stond vorig jaar nog in de schaduw van zijn land genoot Daniële Pontoni, die met overmacht de wereldbeker won. Op de mountainbike heeft Bra mati uitstekend 'overzomerd'. Hij werd tweede in de ATB-wereld- beker en won de afsluitende WB- cross in Rome. Ontwikkelingen Die topvorm nam Bramati meer over naar het veldrijden. Het won 15 oktober de eerste WB-wed- strijd in het Zwitserse Wangen en ook gisteren in Heerlen speelde hij met de concurrentie. Alleen Richard Groenendaal dulde hij tot de finish aan zijn zijde. „Er was geen mogelijkheid om hem aan te vallen. Die man is zo goed dat hij rustig de ontwikkelingen in de koers afwacht," ervaarde Groenendaal. En zo liet Bramati op het razend snelle Limburgse parcours alles op zich afkomen. Wim de Vos dook als eerste het veld in, ge volgd door Bramati. De Italiaan controleerde de koers vervolgens tot het einde. Modderworstelen Ook voor SBB-coördinator Ger- rie van Gerwen verliep de koers naar wens. De Brabander pro beert het veldrijden populairder te maken bij toeschouwers en sponsors. Daartoe propagandeert hij snelle parcoursen, die garant staan voor spannende wedstrij den. Een optocht van 'modder- worstelende' zwarte mannetjes is niet langer te verkopen aan tele visie en geldschieters. Twintig minuten lang reed een en groep van vijftien renners in steeds wiselende volgorde aan de tevreden toekijkende Van Ger wen voorbij. Totdat Groenendaal het welletjes vond. De Brabander houdt niet zo van de drukte. Voor hem mag er iedere week door het slijk gereden worden. In het pelo tonnetje van vijftien renners kreeg hij de kriebels. „Die groep was veel te groot naar mijn zin. Een foutje van iemand en je kunt gezien zijn," verklaarde Groe nendaal zijn tempoversnelling. Vijf renners konden hem volgen: wereldkampioen Runkei, zijn Zwitserse landgenoot Wabel, De Belg Vervecken, De Vos en (uiter aard) Bramati. Zwemmen Na een half uur sloten oud-we reldkampioen Herijgers (België), Van Santvliet (België) en Chiotti (Frankrijk) aan. Het was voor Groenendaal het sein voor een tweede tempoversnelling. Dit keer kon alleen Bramati de Oost brabander volgen. Chiotti pro beerde nog naar het tweetal toe te springen, maar hij bleef de rest van de cross 'zwemmen' tussen de twee koplopers en het vijftal De Vos, Wabel, Van Santvliet, Run- I kei en Vervecken. Twee ronden voor het einde de marreerde Bramati vlak voor het l opdraaien van het laatste rechte einde. Groenendaal kreeg de kloof een halve ronde gedicht, maar Bramati wist genoeg. De Italiaan kon met een gerust hart de eindspurt afwachten. Groe nendaal op zijn beurt wist dat aanvallen geen zin had. Zo ge makkelijk bleef de Italiaan zijn rondjes rijden. Eindspurt Zelfverzekerd ging Bramati' de eindspurt aan. Groenendaal reed tegen het achterwiel van de Itali aan en verloor daarmee twee lengtes. „Op dat moment was ik al geklopt," wist de toekomstige pupil van Jan Raas. Groenendaal kon uiteraard weinig afdingen op de zege van Bramati. „Ik weet met hoe lang Bramati deze vorm yast kan houden. Een ding weet zeker: in de modder maak ik Richard Groenendaal gaat hier nog aan de leiding, gevolgd door de latere winaar Luca Bramati. meer kans tegen hem dan op snel parcours." een Vlammen De Italiaan is niet van plan alleen in het voorseizoen te vlammen. „De wereldbeker en daarna het wereldkampioenschap zijn mijn doelen voor dit jaar," sprak hij zelfverzekerd. Geen mens in Heerlen die hem durfde tegen spreken. Maar ook met een we reldtitel of - beker is de honger van Bramati niet gestild. „Nee, want daarna ga ik in het ATB-rij- den door voor een medaille op de Olympische Spelen." Wim de Vos was met zijn tiende plaats de tweede Nederlander. „Ik voelde direct na de start al dat de vorm van de dag ontbrak. Tekenend was dat ik bij de trap niet naar boven kon rijden. In vorm kan ik dat wel." In de laat ste ronde verloor De Vos door een lekke band nog een aantal plaat sen. „Gelukkig kon ik de fiets van Reza Ravenstijn overnemen." Het karretje van de toekijkende na tionale vrouwenkampioene was iets te groot voor De Vos. „Het groepje waarin ik reed, moest ik dan ook laten gaan." Heerlen. Tweede wereldbeker veld rijden: 1. Bramati (Ita) 27,6 km in 59.52, 2. Groenendaal (Ned) 0.03, 3. Chiotti (Fra) 0.14, 4. Runkei (Zwi) 0.25, 5. Wabel (Zwi) 0.28, 6. Ver vecken (Bel) 0.32, 7. Van Santvliet (Bel) 0.45, 8. Herijgers (Bel) 1.08, 9. Simunek (Tsj) 1.19, 10. De Vos (Ned) 1.22,11. Pontoni (Ita) 1.33,12. Van der Poel (Ned) 1.45, 13. De Bie (Bel) 1.46, 14. Berden (Bel) 1.47, 15. Lukes (Tsj) 1.51. Stand WB na twee wedstrijden: 1. Bramati 40 punten, 2. Groenendaal 30, 3. Chiotti en Runkei 25, 5. Wabel 18, 6. Van Santvliet, De Vos 17, 8. Vervecken 16, 9. Van der Poel 13, 10. Janssens (Bel) 10. Essen (anp/dpa) - Thomas Muster heeft zondag zijn 35e titel in tien jaar proften nis gewonnen. De zege in het toernooi van Essen, deel uitmakend van de super negen, was pas zijn tweede op hard court. Maar wel één waar de 28-jarige Oostenrijker hoop uit putte: „In het voor jaar van 1996 komt mijn kans de nummer één van de wereld te worden." De gravelbijter beet zich op het tapijt van Es sen vast in alle tegenstanders. Zaterdag ver raste de nummer drie van de wereld de één plaats hoger staande Pete Sampras, met 7-6 6-2. In de finale versloeg hij Malivai Was hington, 7-6 2-6 6-3 6-4. Het leverde Muster 500.000 gulden, maar bovenal extra zelfver trouwen op. „Dit is het bewijs dat ik niet zo maar een gravelspelertje ben. Ik kan veel meer", aldus de Oostenrijker na zijn twaalfde toernooizege van het seizoen. Tot dusver had Muster alleen in 1990 op hardcourt weten te winnen. Dat was in Ade laide. Echt veel pogingen op een vervolg op snelle banen deed de Oostenrijker echter niet. Hij haalde het gravel alleen af en toe onder zijn schoenen vandaan voor een paar rondjes in de Grand Slams. Begin dit jaar was Muster onoverwinnelijk op gravel. De titel op Roland Garros vormde een logisch gevolg. De linkshander steeg van de zestiende naar de derde plaats op de wereld ranglijst, maar miste de mondiale erkenning. Dat kwam vooral omdat de Amerikanen hem uitlachten. „Muster, die wint alleen maar kleine graveltoernooitjes. Hij is geen all- rounder", zo luidde de kritiek. Muster ging in de tegenaanval. „De Amerika nen staan alleen maar zo hoog op de ranglijst omdat ze in eigen land of in ieder geval op hun favoriete, harde ondergrond spelen. Hun gravelseizoen duurt een paar weekjes, een korte voorbereiding en dan Parijs. Zij zijn evenmin all-round, maar Agassi en Sampras kunnen op hun geliefde baansoort wel zoveel punten verdienen dat ze boven mij staan." Afgelopen week lokte het grote geld Agassi en Sampras naar Europa. En omdat Muster ner gens op gravel kon spelen, was de top-drie van de wereld in Essen. De hele top-tien zelfs. Het sterkste deelnemersveld van het jaar, naast de Grand Slams, werd een slagveld. Chang verloor in de tweede ronde van Vacek, Agassi in de derde ronde van Washington. Net als Ivanisevic van Sinner, Becker van Krajicek en Kafelnikov van Boetsch. Met Sampras - Muster kreeg Essen één ver wachte en verlangde halve finale. Aan de an dere kant van het schema haalden ook de ge plaatste Krajicek en Enqvist de laatste vier niet en troffen Washington en Boetsch elkaar zaterdag. Muster en Washington redden het tot de fina le, die twee en een half uur duurde en waarin de mondiale nummer 54 lang goed tegenspel bood. De 26-jarige Amerikaan toonde in Es sen op de weg terug te zijn. In 1992 stond hij elfde. Dankzij de goede reeks in Duitsland krijgt hij weer een plaatsje in de top-30. De achterstand van Muster op Agassi en Sampras, die deze week in Parijs weer de nummer één kan worden (Agassi ontbreekt wegens een borstspierblessure), is nog te groot. „Maar begin volgend jaar kan ik de beste zijn. Dan hebben zij in het Amerikaan se hard-court veel punten te verdedigen." Muster ziet het als de kans van zijn leven. Hij noemt zichzelf „de geniale werktennisser". Tot voor kort won hij zijn partijtjes door zich in te graven op de baseline. Nu werkt hij aan zijn spel op snelle banen. En ais Muster werkt, is de uitwerking snel zichtbaar. Zon dag verraste hij Washington door af en toe aan het net zijn volley te testen. „En dat is de eerste vooruitgang. Vroeger kwam ik daar al leen om de felicitaties in ontvangst te ne- Paul Haarhuis en Jacco Eltingh wonnen het dubbelspel in Essen, een serieuze krachtme ting voor het WK dubbel dat van 22 tot en met 26 november in Eindhoven wordt gehouden. Op de plaatsingslijst in Duitsland stond het beste dubbel van dit jaar Woodbridge/Wood- forde bovenaan. Connell/Galbraith, Know- les/Nestor, Leach/Melville en Suk/Vacek, die ook naar Eindhoven afreizen, namen even eens deel. De 'Woodies' lieten zich zaterdag verrassen door de Tsjechen Suk en Vacek. Tegen Haar huis en Eltingh, zaterdag overwinnaars van Connell en Galbraith, lukte het Suk en Vacek niet óm opnieuw voor een surprise te zorgen: 7-5 6-4. De Tsjech Slava Dosedel won het toernooi van Santiago. In de halve eindstrijd had de nummer 70 van de wereld de Spanjaard Al berto Costa, een ronde eerder te sterk voor Sjeng Schalken, verslagen. In de eindstrijd riep hij een halt toe aan de imponerende zege reeks van het Chileense talent Marcelo Rios, 7-6 6-3. Essen. Mannen, 3,3 miljoen gulden. Halve finales: Washington (VSt) - Boetsch (Fra) 7- 5 6-2, Muster (Oos/3) - Sampras (VSt/2) 7-6 6-2. Finale: Muster - Washington 7-6 2-6 6-3 6-4. Dubbelspel, halve finales: Eltingh/Haarhuis (Ned/2) - Connell/Galbraith (Can/VSt/3) 6-3 6-4, Suk/Vacek (Tsj/5) - Woodbridge/Woodforde (Aus/1) 6-2 6-1. Finale: Eltingh/Haarhuis - Suk/Vacek 7-5 6-4. Santiago. Mannen, 350.000 gulden. Kwartfinales: Alberto Costa (Spa/2) - Schalken (Ned/8) 6-7 7-5 6-3, Dosedel (Tsj) - Hadad (Col) 7- 5 5-7 6-3, Rios (Chi/3) - Rikl (Tsj) 6-2 4-6 6-4, Gumy (Arg) - Corretja (Spa/7) 7-6 6-1. Halve fina les: Rios - Gumy 3-6 6-4 6-2, Dosedel - Costa 6-4 6-0. Finale: Dosedel - Rios 7-6 6-3. Parijs. Kwalificatietoernooi mannen. Eerste ronde: Davids (Ned) - Hanques (Fra) 6-4 1- 6 6-2. Tweede ronde: Davids - Fromberg (Aus) 6-3 3-0 opgave. Derde ronde: Davids - Stadling (Zwe) 7-6 6-1. Davids in eerste ronde hoofdtoernooi te gen Roux (Fra). Door Vincent Ronnes Guangzhou - De heer Guo Sheng Whong (40) hoef je niets meer te leren over auto rijden. Met zijn gammele busje is hij voor vrachtwa gens niet bang, hij onder vindt van rode verkeerslich ten geen hinder en wijst de Chinees, die zijn hele hebben en houden - incluis vrouw en kind - op zijn brommer heeft gestapeld keurig weer zijn plaats in de berm. Toch leert Whong dezer dagen nog wel wat. Over hoe je een wielerkoers moet volgen bij voorbeeld. Whong mag met zijn busje met als inzittenden een Italiaanse, twee Franse, een Spaanse, drie Amerikaanse, een Belgische en een Nederlandse journalist voor het peloton uit rijden. Toen het startschot voor de eerste etappe in Shenzhen werd gegeven, ging hij er als een speer vandoor. 'Please stop' betekent in het Chi nees kennelijk zoiets als 'Geef 'm van Jetje'. Toen Whong uiteindelijk be greep dat niet hij maar de fiet sers zo snel mogelijk naar de fi nish moesten, ging-ie midden in een grote, flauwe bocht vol op de remmen. En parkeerde zijn vehi kel op de weg. De inmiddels opgebouwde voor sprong op het peloton was niet voldoende om uit te leggen dat dat nou ook weer niet de bedoe ling was. Vrolijk lachend en met de handen in de lucht speelde de Belg Jo Planckaert de veront waardigde prof. Hij was net als de rest zo vriendelijk even in de remmen te knijpen en enige stuurmanskunst te tonen. Guo Sheng Whong leert inmid dels met de dag bij. Was dit voor de voorsten in het peloton een eerste kennismaking met de Chinese onbekendheid met het wedstrijdfietsen, ande ren maakten daar meteen bij de start al een staaltje van mee. Verbaasd zagen ze dat ze direct na de start gezelschap hadden gekregen van vreemde fietsers en brommers. En die Chinezen maar knikken en vriendelijk lachen. Wisten zij dat je voor zoiets eerst een prof licentie moet aanvragen. Dege nen die niet, vanwege onmisken bare trainingsachterstand, al na een paar honderd meter moesten afhaken, werden al snel door volgauto's van de weg gedrukt. Ze bleven lachen, niet begrij pend wat ze verkeerd deden. Het blijft ook maar een vreemd gezicht. Op saaie plekken, aan de rand van de stad, organiseert een legertje van 70 Amerikanen - met hulp van Chinezen voor het eenvoudige handwerk - vertrek en aankomst. „Dit is azijn op een lekkere taart," vindt de Belg Dirk Nach- tergaele, een van de oude getrou wen in het wielercircus. „Prach tig dat er nou ook een ronde wordt georganiseerd in een land waar zoveel wordt gefietst. Maar hier hadden de Amerika nen eigenlijk met hun handen moeten afblijven." Even later zegevierde zaterdag middag zijn landgenoot Jean- Pierre Heynedrickx. Dat die niet in de hekken tot stilstand kwam, was aan - alweer - een Belg te danken. Die had het na een Bel- gisch-Chinese conversatie van letterlijk een kwartier voor me kaar gekregen dat dertig meter na de finish er een doorgang kwam in de dranghekken. Want, HIN A zo maakte hij met handen en voeten duidelijk aan de Chinese dranghekken-chef, in het heden daagse profrennen wil het wel eens moeilijk lukken om na een massaspurt het hele stelletje dertig passen na de meet tot stil stand te krijgen. Zelfs al zijn hun remmen van meer kwaliteit dan die van het busje van Guo Sheng Whong. Ronde van China, zaterdag, tweede etappe Guangzhou-Guangzhou: 1. Jean-Pierre Heynderickx (Bel.) 2. Mike McCarthy (Am.) 3.Alexander Nadobenko (Kaz.) 4. Robbie Ventu ra (Am.) 5. Jo Planckaert (Bel.), allen zelfde tijd. Algemeen klassement: 1. Steve Hegg (Am.) 4.14,55 2. Daniele Nardello (It.) op 3 sec. 3. Mike MacCarthy (Am.) op 4 sec. 4. Norm Alvis (Am.) op 7 sec. 5. Greg Randolph (Am.) op 7 sec.Nederlanders: 13. Tom Cordes op 12 sec. 30. Erik Dekker op 19 sec. 88. Rob Mulders op 43 sec. Doetinchem - Fritz Korbach is de rest van het seizoen trainer bij De Graafschap. De bij Istanbulspor ontslagen oefenmeester meldt zich vandaag bij zijn nieuwe club in Doetinchem. Hij volgt er Frans Körver op. Hans van Doorneveld, die de afgelo pen vier wedstrijden als interim-trainer fungeerde, blijft als as sistent werkzaam bij De Graafschap. Harrie Decheiver heeft een contract voor 214 jaar getekend bij SC Freiburg. GA Eagles ving twee miljoen gulden voor de 25-ja- rige aanvaller, topscorer met acht treffers, Decheiver ging vorig seizoen voor driekwart miljoen gulden over van RKC naar Go Ahead, dat in degradatiegevaar verkeerde. Voor de spits wordt Freiburg het eerste buitenlandse uitstapje. De Zweedse voetbalfederatie heeft Djurgarden voorlopig uit het eigen stadion gezet. De club kan alleen onder de straf uitko men als de veiligheid in en rond het stadion flink wordt verbeterd. De bond nam dit besluit naar aanleiding van de rellen die zater dag de wedstrijd Djurgarden-Halmstad ontsierden. Bovendien besloot de bond de uitslag van de wedstrijd in 3-0 voor Halmstad om te zetten. De Nigeriaanse voetballer Amir Angwe is tijdens de Afrikaan se bekerwedstrijd tussen Julius Berger en Maxaquene uit Mozam bique overleden aan een hartstilstand. Angwe kwam in de tweede helft in het veld als invaller. Hij werd naar het Lagos General ziekenhuis overgebracht, waar de dood werd vastgesteld. Berger won de wedstrijd met 1-0. Nico Jan Hoogma is niet langer aanvoerder van FC Twente. De centrale verdediger stelde zijn band ter beschikking. „In het be lang van de club", zoals hij het zelf omschreef. Hoogma wilde aan de werkelijke reden geen woorden vuil maken. „Het is niet voor niets dat je zoiets doet. Als men me een beetje kent, weet men ook dat dit niet iets tijdelijks is" draaide de gewe zen leider om de hete brei heen. Pas na enig aandringen bevestigde Hoogma, dat er geen conflict tussen hem en Ten Donkelaar aan het besluit ten grondslag ligt. „Maar verder moet men maar gissen. Ik begrijp dat er nu allerlei verhalen in de wereld komen, maar dat moet dan maar. Voor de club is het beter zo." De Nigeriaan Kingsley Obiekulu heeft een werkvergunning ge kregen. Hij is speelgerechtigd voor GA Eagles. De 20-jarige ver dediger wordt dinsdag in Deventer verwacht. Obiekulu speelde met de ajacied Kanu in het olympisch elftal van Nigeria. Hij werd door de Eagles in de zomer aangetrokken. De transfer werd evenwel op de lange baan geschoven door de veran derde regels van het centrala bureau arbeidszaken (CBA) inzake de verstrekking van werkvergunningen. De Engelse voetbalbond (FA) heeft Arsenal zaterdag beloofd in actie te komen tegen het racisme waarmee een aantal supporters van Barnsley Ian Wright deze week confronteerde. „We gaan dit onderwerp zeker niet uit de weg", zei woordvoerder David Davies. „De FA moet de aanvoerder zijn in de strijd 'Schop Racisme het Voetbal uit'. Ik was geshockeerd toen ik hoorde wat Wright over zich heen had gekregen." Wright werd tegen het einde van de door Arsenal met 3-0 gewon nen bekerwedstrijd gewisseld. Aanhangers van Barnsley bege leidden de ploeggenoot van Bergkamp en Helder op zijn weg naar de kleedkamer met de steeds vaker gehoorde en steeds smakeloze re oerwoudgeluiden en andere racistische uitlatingen. Grubbenvorst - Op de dag van de topontmoeting in de Neder landse competitie driebanden tussen 'de verstotenen' Jaspers en Blomdahl, pakte de internationaal vrij onbekende Belg Jef Phi lipoom de wereldtitel in Grubbenvorst. In door ruzies verscheurd driebandenland is hij een jaar lang de beste van de rest. Zeg maar: de beste amateur, hoewel de zege op de Nederlander Tijssens bij na tienduizend gulden opleverde. Grubbenvorst. WK driebanden (UMB). Tweede ronde: Tijssens (Ned) - Cho Chang Sup (ZKo) 3-1 (15-6 15-14 13- 15 15-8/1,380-1,048), Vermeer (Ned) - Rodriguez (Per) 3-2 (7-15 15-6 2- 15 15-11 15-6/0,843-0,828), Kostistansky (Oos) - Koen Ceulemans (Bel) 3-2 (7-15 15-3 15-9 9-15 15-11/1,487-1,292), Paniagua (Mex) - Efler (Oos) 3-2 (6-15 15-13 8-15 -10 15-13/0,746-0,835), Sanchez (Spa) - Ribei- ro (Por) 3-2 (15-14 9-15 15-4 12-15 15-1 O/moyennes 1,118 en 1,000), Ko- bayashi (Jap) - Merckx (Bel) 3-2 (7-15 15-8 15-10 10-15 15-9/1,550- 1,425), De Backer (Bel) - Grethen (Zwi) 3-1 (15-5 15-14 12-15 15- 14/1,239-1,066), Philipoom (Bel) - Corro (Mex) 3-1 (5-15 15-12 15-9 15- 14/1,136-1,162). Kwartfinales: Tijssens - Sanchez 3-2 (15-8 15-8 8-15 8-15 15-8/1,418- 1,285), Kobayashi - Vermeer 3-0 (15-7 15-3 15-10/1,451-0,689), De Bac ker - Kostistansky 3-1 (15-10 11-15 15-4 15-11/1,749-1,290), Philipoom - Paniagua 3-1 (15-5 8-15 15-13.15-9/1,606-1,312). Halve finales: Tijssens - Kobayashi 3-1 (15-12 6-15 15-13 15- 5/1,416- 1,285), Philipoom - De Backer 3-0 (15-6 15-7 15-0/2,045-0,650). Finale: Philipoom - Tijssens 3-0 (15-6 15-14 15-2/1,800-0,956). Derde plaats: Kobayashi - De Backer 2-0 (15-4 15-11/1,578-0,833). Eindstand met algemeen moyenne: 1. Philipoom 1,494, 2. Tijssens 1,210, 3. Kobayashi 1,327, 4. De Backer 1,207. Alkmaar - Piet Adrichem heeft zijn nationale titel in het anker kader 47/1 geprolongeerd. In Alkmaar haalde Adrichem uit vijf partijen acht punten. In de slotronde versloeg Adrichem zijn naaste concurrent Henri Tilleman met 200 om 69. Alkmaar. NK anker kader 47/1. Tweede ronde: Knoors - Adrichem 200 - 180 (10 beurten), Tilleman - Klok 200-140 (11), Boer - Klijn 200-176 (19). Derde ronde: Knoors - Klok 200-121 (11), Boer - Tilleman 200-61 (7), Adrichem - Klijn 200-173 (10). Vierde ronde: Adrichem - Klok 200-75 (6), Tilleman - Klijn 200-151 (6), Boer - Knoors 200-200 (30). Vijfde ronde: Adrichem - Tilleman 200-69 (5), Boer - Klok 200-198 (17), Knoors - Klijn 200-114 (9). Eindstand: 1. Adrichem 5-8 (moyenne 25,12), 2. Boer 5-7 (11,17), 3. Knoors 5-7 (10,20), 4. Tilleman 5-6 (11,40), 5. Klijn 5-2 (14,28), 6. Klok 5- 0 (12,53). Montreal - Short-tracker Dave Versteeg heeft zaterdag bij de tweede wereldranglijst-wedstrijd opnieuw een Nederlands record verbeterd. De 19-jarige schaatser uit Lisse kwam in de olympi sche ijshal van Montreal tot een tijd van 2.21,45 op de 1500 meter. De oude nationale toptijd stond op naam van Erik Duyveishof met 2.22,95. Versteeg scherpte vorige week in Lake Placid (VSt) het Neder lands record op de 1000 meter al aan tot 1.31,00. De Zuidhollan der maakt deel uit van de kernploeg van bondscoach Peter Breu- kel. Hij hoopt in maart in Den Haag te kunnen schitteren bij de WK short track. Frankfurt - Jeannie Longo ziet af van haar werelduurrecordpo ging. De 37-jarige Franfaise had dinsdag in de Oderlandhalle in Frankfurt/Oder het record (47,411 km) van de Britse Yvonne Mc Gregor willen aanvallen. Longo, wereldkampioene op de weg en in de tijdrit, zag zondag na de eerste training op de baan af van haar poging. Ze verklaarde niet in vorm te zijn. De Fran?aise staakte op 18 oktober in Bogo ta haar eerste poging wegens te harde wind. Den Haag - Johan Grobbee, voorzitter van het sectiebestuur lan- gebaan schaatsen van de KNSB, heeft zijn functie zondag neerge legd. Grobbee werd in april ontslagen door het bondsbestuur, keerde zes maanden later na een gunstige uitspraak van de ge schillencommissie terug, maar bespeurde dat de sfeer te zeer is aangetast om nog optimaal te kunnen functioneren. „Ik sta op een doodlopende weg", aldus Grobbee, die zondag zijn brief aan de KNSB verstuurde. De afgelopen weken werden diverse verzoeningspogingen tussen het bondsbestuur en het sectiebestuur langebaan gedaan. Voor Grobbee ontbrak het gewenste resultaat. „Alles ging weer terug naar af." Arnhem - De Koninklijke Nederlandse Gymnastiek Bond gaat door met Jesus Hernandez als coach van de mannen. De broers Alexander en Christian Selk, verreweg de beste turners die Nederland heeft, verbraken in de aanloop naar de wereldkam pioenschappen in Sabae (Jap) de samenwerking met Hernandez. Bondstrainer Ming Liu gaat het Deventer tweetal, dat de olympi sche kwalificatie in Japan miste, voortaan persoonlijk begeleiden.

de Stem | 1995 | | pagina 13