DE STEM aslons Straks slechts een stroomproducent Zonder medische keuring aan de slag bij nieuwe baas iND KORT i-Breda nwagens Kraken Internet blijkt 'kinderlijk eenvoudig' Verschrikkelijk mooi spin de Rai Vakbonden verwerpen eindbod Oudenbosch Golfkarton en Empee hiid-Korea en miljard Wasmiddelenfabriek Grada verplaatst werk naar Breda servetten diner ■den bezuinigen ;legd -f 59.000,- 59.500,- k, MS—— 74.500,- f 39.900,- Vertrouwelijk voorstel Economische Zaken: voeg vier grote elektriciteitsbedrijven samen A7 De Kerk en Shell: geloof hoop en olie Bij dreigend faillissement dit nummer draaien Tel.: 076-5208253 Fax: 076-5200418 OKTOBER 1995 A6 i zich weieens schuldig aan Inir. Maar Zweedse culture- |g bont. 'twerpersvereniging Svensk Ti 100 handgeweven linnen heid waren uitgeleend door beeltenis van Alfred Nobel. liner waren 300 genodigden ^eeld architecten, museum- n op een gepast beschaafde kn gefrankeerde en geadres- aanwezig was op het diner. zijn meegenomen' discreet nog slechts 20 stuks linnen- worden gebruikt bij het No- jdat de prestigieuze genodig- pnnaars, voor het eerst hun l aan papieren servetjes. Servië Ijn gisteren voor het eerst id in 1992 begon, aangeko- lonvooi trok onder escorte fngehinderd door Servisch neel en cement, reden van bici passeerden, dat in de tien in plaats van twaalf in, zo heeft de Bondsdag lop slechts negen maanden, jantiedagen voor de dienst en kan met maximaal der- lop 23 maanden uitkomt. in België stil gisteren in vrijwel het ge- I staking van het spoorweg- jissel reedgeen enkele trein. Jjntje in bedrijf. de grootste socialistische om 22.00 uur in. Het spoor- beven aan zijn bezorgdheid van het bedrijf. Passagiers Ben op de stations. an de Democratische presi- nerikaanse Huis van Afge- bezuinigingen aangenomen, [jaar 2002 uit te bannen na- [tel aan dat uitgaven van de snerende reactoren van de In stilgelegd wegens manke- istofverversing. De reactor en ligt een week stil, zo bale bekend. Volgens hem is te Zuidkoreaanse president Emotionele televisierede het onds toegegeven. cm., brillant 00.000 km., 2.500 km., 00 km., eet, BTW72.500,- auw-zwart, N verrekenbaar elefoon: 076-5653950. 10 tot 16 uur. Economie ^sterdam (anp) - Het beveili gingssysteem van Nederlands grootste Internet-aanbieder, NL- jet uit Amsterdam, blijkt ge haakt te kunnen worden. Vol gons het computerblad Modem is het 'kinderlijk eenvoudig' een be land met namen en codewoor den op te halen en te kraken. Dit claimt het blad in zijn laatste uit gave. Volgens het magazine bleek NLnet, dat zowel voor particulie ren als bedrijven Internet-ver- bindingen verzorgt, zijn systeem onvoldoende beveiligd te hebben. Honderden, wellicht duizenden geheime wachtwoorden van ge bruikers kunnen gekraakt wor- den.Modem, dat getipt was door enkele lezers, belde het netwerk van NLnet. Het bestand met de wachtwoorden werd opgehaald. Na zes uur lang computeren had de redactie 107 toegangscodes gekraakt, bijna 2 procent van het totaal. Verder werden er 169 mo gelijke wanbetalers met naam en toenaam uit het bestand gevist. NLnet heeft intussen maatrege len genomen om het gat te dich ten. De Modem-procedure is niet meer mogelijk, zo meldt NLnet. Wel bestaat er nog een probleem. Het oude bestand met de ge kraakte wachtwoorden staat al lang op Internet en kan dus ver der gekraakt worden. Gebruikers moeten zo snel mogelijk een nieuw paswoord kiezen. Een woordvoerster van NLnet tilt niet zo zwaar aan de inbraak: „Het lijkt erger dan het is. Het ging daarbij slechts om 2 procent Roh Tae-Woo ...'beschaamd'... foto epa Roh indertijd rekeningen ter schikking hebben gesteld. Kort larop verklaarde een voormalig edewerker van Roh, Lee Hyon- 30, een geheim fonds voor Roh hebben beheerd. tie) 5,12.500 km., irco, BTW 134.500,- Door onze redactie economie Den Haag - De vier grote stroomproducenten in Nederland moeten fuseren tot één bedrijf. Daar zal ook de Sep, de koepel van die vier, deel van moeten uitmaken. De distributiebedrij ven gaan nauw samenwerken met dat produktiebedrijf. Dat is in grote lijnen de strekking van een nog vertrouwelijk voor stel van een stuurgroep onder lei ding van minister Wijers van Economische Zaken. Dit concept voor een nieuwe produktiestruc- tuur dient als handvat voor de tomende evaluatie van de zes jaar oude Elektriciteitswet. Economische Zaken, de Samen werkende elektriciteits-produk- liebedrijven (Sep) en EnergieNed (de organisatie van de distribu tiebedrijven) bevestigen het be staan en de strekking van het voorstel maar willen er nog niet inhoudelijk op ingaan. In de stuurgroep zitten vertegenwoor digers van EZ, Sep, EnergieNed, producenten en distributeurs. Volgens een woordvoerster van de Sep, die voor het hele land de elektriciteitsvoorziening coördi neert, wordt het voorstel inmid dels besproken met de diverse achterbannen. Schaalgrootte De fusie van de grote produktie- bedrijven EPON, UNA, EZH en EPZ lijkt vooral bedoeld om een antwoord te geven op de liberali sering van de energiemarkt die in het verschiet ligt. De Europese Commissie is voor lopig nog doende een vrije markt te creëren, maar de partijen in de sector zijn al enkele jaren bezig zich aan te gorden voor de ver wachte buitenlandse concurren tie. Centraal in de discussie staat on der meer dat de vier openbare Nederlandse stroomproducenten de schaal missen om het op te ne men tegen buitenlandse aanbie ders. Prikkels Een bundeling van de vier, reeds onder de paraplu van Sep nauw verweven bedrijven, zou een mouw moeten passen aan dat probleem van een te kleine schaalgrootte. De evaluatie van de Elektriciteitswet is enkele ja ren geleden reeds afgesproken met de Tweede Kamer. De wet werd in 1989 ingevoerd bij afwezigheid van enig wette lijk kader en moest zorgen voor meer prikkels en dus concurren tie in het gesloten elektriciteits wereldje. Zo werd het mogelijk gemaakt dat iedereen - hoewel voor kleinverbruikers ondoenlijk - stroom zou mogen importeren. Alleen distributiebedrijven was en is dat niet toegestaan. Gezien de relatief lage stroomprijzen in Nederland kwam die kleinschali ge import niet van de grond. De mogelijkheid van horizontaal shoppen was een andere prikkel. Distributiebedrijven waren voor taan voor hun inkoop van stroom niet meer veroordeeld tot de pro ducent in hun regio. Elders inkopen bleek evenwel niet zinvol, daar de grote vier dankzij een systeem van pooling van hun kosten elkaar in tarieven niet of nauwelijks ontliepen. De verschillende partijen in deze sector hebben door onderlinge afspraken de actuele problemen inmiddels het hoofd geboden. Zo dreigden de Sep-leden te worden opgezadeld met een overschot aan centrales doordat in hoog tempo kleinschalige warmte krachteenheden - die stroom le veren als bijprodukt van stoom - werden gebouwd. Een nieuwe wet zal vooral het kader moeten scheppen voor een nieuw stelsel dat tot in lengte van jaren meekan. Essentieel daarin, zo gaf de sec tor vorig jaar aan, is dat de over heid meer aan de vrije markt overlaat maar wel vanaf de zijlijn erop toeziet dat de elektriciteits voorziening gewaarborgd is. Van onze verslaggever Breda - Bij de was- en reinigingsmiddelenproducent Grada verdwijnen door een ingrijpende reorganisatie 40 van de 180 banen. Gedwongen ontslagen zijn daarbij onvermijdelijk. Gra da heeft fabrieken in Breda en in 't Zand en een kantoor in Amersfoort. De directie van Grada maakte gisteren bekend dat de fabriek in 't Zand in Noord-Holland dicht gaat. De produktie wordt geïnte greerd bij de Grada-fabriek (de vroegere Loda) aan de Tetering- sedijk in Breda. De fabriek in Breda heeft straks werk voor 100 mensen. Nu wer ken er in Breda 80 mensen en in 't Zand 60. „Het ziét er naar uit dat de meeste werknemers uit 't Zand mee willen komen naar Breda. In die regio is het niet best gesteld met de werkgelegenheid. Dat be tekent dat ook in Breda diverse mensen hun baan dreigen te ver liezen," aldus A. van den Berg van Industriebond FNV. Het ver koopkantoor in Amersfoort (40 mensen) blijft bij de reorganisa tie buiten schot. Grada (omzet 80 miljoen gulden) produceert voor namelijk schoonmaakmiddelen die in supermarkten als huismerk worden verkocht. De concurren tie in de markt is erg groot, met a's gevolg dat de producenten in een prijzenslag verwikkeld zijn geraakt. Grada ziet zich daarom genoodzaakt de kosten te druk ken. Daartoe is een half jaar gele den al een reorganisatie doorge voerd waarbij zo'n 20 banen wer den geschrapt. jw blijkt dat de vorige maatrege- ien nog te weinig effect hebben gehad. Het bedrijf heeft daarom diverse scenario's ontwikkeld voor de toekomst. Deze week beeft de directie daarover een be- „Daar is in het verleden al ge bruik van gemaakt. De room is er nu af." De Industriebond FNV legt zich voorlopig nog niet neer bij de sluiting van de fabriek in 't Zand. De bond heeft de voorkeur voor een ander scenario, waarbij 't Zand in afgeslankte vorm verder gaat. Het banenverlies zou daar door tot 20 beperkt blijven. Bo vendien heeft de vakbond grote bezwaren tegen de bezuinigingen op de arbeidsvoorwaarden die Grada door wil voeren om ook op die manier de kosten te drukken. Liefhebbers van motoren kunnen tot en met morgen hun hart ophalen in de Rai. Daar is onder meer deze futuristische Street Crui ser te zien. foto anp Door Ruud Kamphoven Amsterdam - De droom begint bij Ya maha en Suzuki en eindigt via Laverda, Ducati, Kawasaki Let the good times roll) en Honda bij het prijskaartje van de duurste Harley Davidson op deze MotoRai, de Ultra Classic Inj. FLHT- CUi, die van 49 mille en nog wat. De motorfans komen elkaar dit weekende tegen op de Rai in Amsterdam. „Mooi, he," hoor je bij de hot dogs. „Verschrik kelijk mooi speelgoed, ja." Opvallend tijdens deze Rai: de Japanse mer ken pakken weer bijzonder uit, de scooter is bezig aan een forse come back, en er lopen maar heel weinig vrouwen rond: ze mogen mee, aan het handje. Kijken en mond hou den, motorrijden is nog altijd mannenwerk. De dames in het leer: ze zijn er wel, er ko men er steeds meer op de weg, de paarde- staart vrolijk fladderend onder de helm vandaan, vaak het enige waar ze aan her kenbaar zijn. Afgezien van de rijstijl die doorgaans aan de voorzichtige kant is. 'Mosniemagge' Yamaha vertelt op deze MotoRai trots dat het concern veertig jaar bestaat. Met één stunt gaat Yamaha te ver: de gloednieuwe XVZ 1300A Royal Star, draaiend op een groot plateau in flitsend groen, rood en geel, een vloeistofgekoelde V4 zestienklepper met 4 carburateurs, lijkt zo verschrikkelijk veel op een Harley Davidson, niet meer normaal. Doet pijn aan je ogen. De echte HD-fans schudden het hoofd: hij hééft het niet. De grijze baard onder de zwarte hoed schudt mismoedig: 'Mosniemagge'. De echte motor muizen zie je bij HD en BMW, ze zijn her kenbaar aan hun outfit. Liefdevol strijken ze over de zijkant van een tank, de ver chroomde schokbrekers. Even erop zitten, even dromen op die prachtige Heritage Sof- tail. Even voelen hoe dat magnifieke toer- beest K1100LT SE zit. 36 mille onder je bil len..., dat wil wel. En toch is het bij de stand van de bank niet bepaald druk. Het aantal nieuwe motoren dat verkocht wordt, daalt. 18.000 dit jaar. Maar prijst Nederland de motoren niet regelrecht uit de markt? Ner gens zijn ze zo duur als in dit land. Voor een béétje fiets ben je tegenwoordig toch al gauw 15 mille kwijt, blijkt óók op deze Rai. Scooters De scooter is weer helemaal terug. Tenmin ste, als brom- en snorfiets. Op de hele Rai zeggen en schrijven één 125 cc'ertje, een vreselijk lelijk model van Piaggio (lijkt in de verste verte niet meer op een Vespa) en één 250 cc'er van Yamaha, maar die is dan ook de moeite waard. Meer een combinatie van motor en scooter: de YP 250 Majesty, een eenpitter met volautomatische transmissie en, jawel, met verstelbare lendensteun... Voor nog geen 13 mille. Bent u daar nog? De brom- én snorscooters zijn stukken goedko per: voor drie tot vijf mille heb je hele mooie kleurige én afschuwelijk schreeuwerige mo dellen. Bijna alle grote merken hebben er een of meer in de aanbieding. Peugeot heeft al een compleet elektrische... Met name bij de scooters wordt op de vrouw ingespeeld. Er zijn al scootertjes met een boodschap- penmandje voorop en extra-bergruimte (Suzuki Adress Comfort, 4 mille). Een scoo ter leasen kan ook al, voor 214 gulden per maand. Accessoires te kust en te keur. Leren kleding natuurlijk, veel leer. Zwart is en blijft de hoofdkleur, kleur breekt door. Veel helmen. En de stand van de op maat gemaakte ge- hoorbeschermers - in vijf minuten klaar, per set vijftig piek min een dubbeltje - staat te genover een stand voor dempingmaterialen. Zo kan de motorrijder aardig geluidwerend zijn, voor zichzelf. De sfeer in de Rai is die van ouwe jongens krentebrood. Iedereen is gek van motoren, het kan niet op, hoe duurder hoe mooier. Je ziet ze liefdevol kijken naar het blinkend blik met namen als Eliminator, Bandit, Highlander, Thunder Ace, Ninja. Maar laten we eerlijk zijn, die namen halen het toch niet bij die van Royal Enfield, Velvette, Sunbeam, BSA, Veiocette, Matchless, In dian, Norton en Ariel. Dat is je ware motor- poëzie. Ze staan er ook, de oudjes, daar in Amsterdam, tegenover de oliedrums van het Bikers Café. ZATERDAG 28 OKOTBER 1995 van onze gebruikers." De redac tie van het high-techblad heeft het oude bestand niét op Internet gezet. Dat hadden andere krakers al gedaan, zo meldt hoofdredac teur E. Brinkhuis desgevraagd. „NLnet reageerde nogal laconiek op ons bericht. Ze hadden zo iets van: dan moet de gebruiker zijn wachtwoord maar ingewikkelder maken." Wat hebben Cor Herkströter en Karol Wojtyla ge meen? Zij staan beiden aan het hoofd van een wereldom spannende organisatie, een multinational in de ware zin des woords. De één doet in olie en aanverwante artikelen, de ander in geloof, hoop en liefde. De één is voorzitter van het comité van groepsdirec- teuren van de Koninklij ke/Shell Groep, de ander is paus van de rooms-katholieke kerk. Met de nauwkeurigheid die een chemicus eigen is, heeft de voormalige Shell-ingenieur Frans Nieuwenhuis een verge lijkende studie opgezet van de kerk en de Shell. Het verslag van de bevindingen van deze gelovige manager, onder de ti tel 'Monseigneurs en mana gers', levert een aardige kijk op in de keuken van beide or ganisaties, met als globale con clusie dat de managers de monseigneurs nog heel wat zouden kunnen leren. Eén van de manieren waarop in multinationals als de rk- kerk en de Shell macht wordt uitgeoefend, is het benoemen van het topkader. Hoewel de curie grote invloed heeft, kan de paus een sterk persoonlijk stempel drukken op dat be noemingenbeleid. Hij bepaalt de criteria en hij is (in elk geval formeel) degene die benoemt. Bij Shell is daarvoor een bre der gezelschap het comité van groepsdirecteuren ver antwoordelijk, zoals ook in an dere beleidsgebieden veel meer sprake is van collectief leiderschap. Maar wat belangrijker is: bij Shell gaat de topman maar en kele jaren mee en een paus is in beginsel tot aan zijn dood in functie. Shell heeft vanaf 1959 zijn tiende directievoorzitter, de Kerk vanaf 1958 zijn vierde paus. Dat heeft gevolgen voor de totale leiding van de organi satie. Herkströter heeft ge woon te weinig tijd om - als hij dat al zou willen zich met gelijkgestemden te omringen. Maar ruim driekwart van de op dit moment actieve bis schoppen is door de inmiddels 17 jaar in Rome zetelende Pool Karol Wojtyla benoemd. En het kan geen toeval zijn dat er inmiddels een groot Pools contingent in Rome zit. Nieuwenhuis laat zien dat Shell, evenmin als andere mul tinationals, niets aan het toe val overlaat bij het ontdekken en ontwikkelen van leider schap. Talenten worden wel dra na hun binnenkomst opge merkt en vervolgens langs be proefde wegen naar de top (of een zijspoor) geleid. Zo ko men zij met een rugzak vol uit eenlopende ervaringen, in di verse regio's van de wereld op gedaan, aan in de hoogste re gionen van de onderneming. Binnen de kerk ontbreekt zo'n systematische aanpak. Een in het bedrijfsleven ingeburgerd fenomeen als periodieke be- oordelings- en functionerings gesprekken is er ook niet of nauwelijks. Het gevolg kan zijn dat niet de allerbeste men sen 'boven komen drijven'. Zo kon het gebeuren dat Albino Luciani. een man die alleen maar in de zielzorg actief was en nooit een voet buiten Italië had gezet, tot paus werd geko zen fde vorige, Johannes Pau- lus I). Voor Johannes Paulus II geldt hetzelfde bezwaar. 'Ei genlijk onverantwoord', vindt Nieuwenhuis, en dat is in zijn uiterst prudente benadering ongeveer de hardste noot die hij kraakt. Er zijn op andere plaatsen in de kerk meer mensen die de top van Shell nooit zouden hebben gehaald. Op gebieden als financieel beheer, strategi sche planning en marktonder zoek zou 'Rome' best in de leer kunnen gaan bij 'Den Haag'. Probleem is evenwel dat de Kerk in een door marktdenken gedomineerde tijd het prototype van een pro- duktgerichte organisatie blijft: de gelovigen hebben die Ene Waarheid maar te slikken. Zo heeft die Romeinse multi national het al bijna tweedui zend jaar uitgezongen. Dat geeft ook vertrouwen in de continuïteit, zei de Nederland se kardinaal Simonis dit voor jaar toen hij samen met ex- NCM-topman Harry Groen de overeenkomsten en verschil len tussen kerk en bedrijf doornam. „Al zit er het gevaar in dat je jezelf in slaap wiegt." Frans Nieuwenhuis, 'Mon seigneurs en Managers', Rot terdam, Uitgeverij Ad. Donker, f49,50. (ADVERTENTIE) Van onze verslaggever Etten-Leur - De bonden en directie van Empee en Oudenbosch Golfkarton zijn het niet eens kunnen worden over het sociaal plan bij de twee kartonfabrieken. Oudenbosch Golfkarton in Oudenbosch en Empee Golfkar ton in Etten-Leur gaan volgend jaar fuseren. Door de fusie (plus een reorganisatie bij Empee) sluit genomen en gekozen voor sluiting van de fabriek in 't Zand. »°lgens FNV'er -Van den Berg 8aat het bij de 40 banen die nu Verdwijnen om gedwongen ont jagen. Op het gebied van na- tuurlijk verloop en ouderenrege- fflgen valt weinig te verwachten. Van onze verslaggever Den Haag - De huidige prak tijk van medische keuringen voor aanstellingen gaat vrij wel zeker .op de helling. Be drijven, instellingen en orga nisaties krijgen het advies met ingang van 1 januari 1996 sollicitanten niet of al leen zeer functiegericht te la ten keuren. Voor de meeste functies kan dan zo'n aan- stellingsonderzoek helemaal achterwege blijven. Dit heeft stafmedewerker J. Doets van de artsenorganisatie KNMG en secretaris van de be geleidingscommissie van het protocol gisteren verklaard. Het Protocol Aanstellingskeuringen is zeer recent ondertekend door de overkoepelende organisaties van werknemers, werkgevers, artsen, Arbodiensten, en patiën ten. Dit akkoord is op verzoek van het ministerie van Sociale Zaken en Werkgelegenheid ont wikkeld door de KNMG in nauw overleg met alle bij de keuringen betrokken partijen. Deze partijen worden niet ver plicht de richtlijnen van het pro tocol zonder meer op te volgen, maar krijgen de aanbeveling ze zo nauwgezet mogelijk na te le ven. Het protocol is zogezegd een gedragscode. Zo'n overeenkomst werd van belang geacht, omdat sollicitanten nu op volstrekt wil lekeurige manier onderworpen aan medische keuringen. Doets: „In de huidige praktijk maakt het bij een aanstelling niet uit of de persoon in kwestie zwaar werk of een kantoorbaan krijgt. Er wordt gewoonweg ge keurd. Daar willen we van af. We schrijven, indien nodig, een functiegerichte keuring voor. Dus: alleen keuren als er bijzon dere eisen aan de functie worden gesteld." Te denken valt aan bepaalde functies, waarbij risico's voor anderen bestaan, zoals een bus chauffeur of een piloot wordt een keuring onmisbaar geacht. In het belang van mensen met li chamelijk en/of geestelijke pro blemen moet, aldus Doets, wor den bezien of de handicap daad werkelijk een sta in de weg is voor het verkrijgen van een be paalde functie. Enkele hoofdlijnen uit het pro tocol zijn: functiegericht keuren, keuringsprocedure vastleggen, invoering klachtenprocedure, gekeurde krijgt als eerste recht op uitslag van medisch onder zoek en de werkgever krijgt slechts de mededeling: geschikt of ongeschikt. De werkgever krijgt van de arts dus geen in zicht in het eventuele ziekte beeld van de gekeurde. Op dit moment wordt nog te vaak en teveel medische onder zoeken uitgevoerd, waaraan de sollicitanten min of meer ver plicht moeten meewerken. Het gevaar van een willekeurig me dische keuring is: een bedreigen de kennis van levensbedreigende infectieziekten of genetische aanleg. Hierdoor kan de toe komst (geen baan, problemen met afsluiten verzekering enzo voorts) van een keurling volledig in duigen vallen. De waarde van een medische keuring wordt overigens door ingewijden betwijfeld. Het is slechts een momentopna me. Op basis van de uitslag van een medisch onderzoek is geen zinnige voorspelling te doen over ziekteverzuim en/of risico op ar beidsongeschiktheid in de toe komst. Dat neemt niet weg dat vandaag de dag werkgevers steeds meer letten op de gezondheid van het personeel dat zij aannemen. Dat is gebleken uit een recent onder zoek van het Nederlands Insti tuut voor Arbeidsomstandighe den (Nia) in opdracht van het College van Toezicht Sociale Verzekeringen. Uit dit onder zoek blijkt zondermeer dat werkgevers het motto 'bij geble ken geschiktheid de gezondste' hanteren. Dit is, aldus het Nia, het gevolg van de wettelijke maatregelen in de ziektewet en wao, waardoor de financiële ri sico's van ziekteverzuim voor een deel bij de individuele werk gevers ligt. Het aantal aanstellingskeurin gen ligt momenteel op ongeveer 67 procent. Ter vergelijking: in 1993 ging het nog om 43 procent medische onderzoeken bij aan stellingen. Het aantal afkeurin gen is eveneens gestegen, name lijk van 1,8 procent in 1991 tot 5 procent in 1993. Een zwak punt van het protocol is, aldus Doets, dat op het niet naleven van de voorgestelde richtlijnen geen sanctie staat. Het welslagen van het nieuwe keuringsbeleid staat of valt met de uitgesproken bereidheid van de betrokken partijen om het protocol daadwerkelijk uit te voeren. Het Protocol Aanstellingskeu ringen kan dus geen vervanging zijn voor de wetgeving, zoals het wetsvoorstel Medische Keurin gen op dit gebied. Ook de KNMG stelt volgens Doets zich op het standpunt dat wetgeving wenselijk is. Met de wet in de hand kunnen de richt lijnen uit het protocol worden afgedwongen. De Tweede Kamer moet nog een standpunt inne men over het initiatief van D66 tot het wetsvoorstel Medische Keuringen. gaan 67 van de in totaal 400 ba nen verloren. Daarbij zullen ze ker gedwongen ontslagen vallen. In de derde onderhandelingsron de met de vakbonden heeft de di rectie gisteren een eindbod ge daan voor het sociaal plan. Vol gens bestuurder C. de Wildt van de Industriebond FNV is het bod te mager en wordt het volgende week vrijdag met een negatief advies voorgelegd aan de leden van betrokken bonden. Ais de leden het advies overne men, zijn acties niet uitgesloten. Volgens De Wildt is de onrust bij het personeel van met name Em pee groot. In het sociaal plan is onder meer opgenomen dat de directie van de bedrijven zich zal inspannen om overtollig personeel elders onder te brengen. Daarnaast is een be paling opgenomen dat de werk nemers die desondanks werkloos worden een schadevergoeding krijgen. Over de hoogte van die vergoeding konden bonden en di rectie het niet eens worden. „Wij hebben een behoorlijke slok water bij de wijn gedaan, maar de directie bleef bij haar bod. Dat vinden wij onvoldoende, zeker omdat Empee en Oudenbosch on derdeel zijn van een financieel gezond concern," aldus De Wildt. De bedrijven zijn onderdeel van papiergigant KNP BT. mmmm mmmm

de Stem | 1995 | | pagina 7