Illegalen onderdeel handelsakkoord f Ster 0«asions^ Strak Tudjman belooft Kroatische kiezers 'miljoen jaar zonneschijn' Topoverleg Bosnië vervalt door ziekte Jeltsin Oud-premiers Craxi en Forlani de cel in Leukemiepatiëntje: Kijk me aanik leef! Ra Rüttchen-Breda Personenwagens Ex-president Zuid-Korea verduisterde een miljard Wasmiddeler verplaatst wc DE STEM BUITENLAND 'Wij willen jullie produkten niet, als jullie je eigen onderdanen niet opvangen' Onveiligheid Marokko Proces Toekomst Dure nobelprijs-servetten spoorloos na chic diner BUITENLAND KORT 59.000,- 59.500,- 74.500,- 72.500,- f 39.900,- Vertrouwelijk Schaalgrootte Prikkels ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 A6 Door Kees Elenbaas Moskou - De topontmoeting tussen de leiders van Bosnië, Kroatië en Joegoslavië die op 31 oktober in Moskou zou plaatsvinden is uitgesteld we gens de ziekte van president Boris Jeltsin. De bijeenkomst met de presiden ten van Servië, Bosnië en Kroatië moest dienen als vooroverleg voor de vredesonderhandelingen die volgende week in de Verenig de Staten van start gaan. Het uitstel betekent volgens Jelt- sin's woordvoerder Sergej Med- vedev niet dat de ontmoeting he lemaal van de baan is. Volgens Medvedev zal de bijeen komst op een ander tijdstip plaatsvinden en zullen er nieuwe belangrijke onderwerpen aan die topontmoeting worden toege voegd. De president zal volgens de laat ste mededelingen van de dokto ren waarschijnlijk een week in het ziekenhuis blijven, maar nog zeker tot eind november rust moeten houden onder voortdu rende medische controle. De Verenige Staten en Rusland hebben gisteren een gedeeltelijk akkoord bereikt over de Russi sche deelname aan een toekom stige vredesmacht in Bosnië. Dat maakten de Amerikaanse minis ter van defensie William Perry en zijn Russische ambtgenoot Pavel Gratsjev bekend. Ze zijn het eens over een geza menlijke troepenleverantie van enkele duizenden manschappen naar Bosnië. Over de kwestie of Russische troepen voorts ook in een vredesmacht onder NAVO- commando zullen deelnemen is nog geen overeenstemming be reikt. Ondertekening maandag van een akkoord over het door Serviërs bezette Kroatische Oost- Slavonië zit er niet in, hebben woordvoerders van de Serviërs gisteren verklaard. De Servische bezetters vinden de door internationale bemiddelaars voorgestelde regeling onrealis tisch. Volgens die regeling komt het ge bied onder internationaal toe zicht voordat het terugkeert on der Kroatisch bestuur. De Ser viërs eisen een overgangsperiode van minimaal drie jaar. In de voorgestelde regeling is dat één jaar. Een akkoord voor Oost-Slavonië is ook van groot belang voor de vredesconferentie over Bosnië, die woensdag begint in Dayton (Ohio) in de VS. De regering van Servië zei giste ren ervan uit te gaan dat bij het begin van deze conferentie de VN tevens de economische sancties tegen Klein-Joegoslavië (Servië en Montenegro) opheffen. Door Bert Schampers Brussel - Nederland en Duitsland hopen maandag in Luxem burg steun te vinden voor een voorstel om de terugname van il legalen onderdeel te maken van Europese samenwerkings- en handelsovereenkomsten met derde landen. Verschillende Afrikaanse staten met name weigeren hun onderda nen op te vangen, als deze door Westerse landen op het vliegtuig de grens zijn overgezet. Voor de Europese lidstaten met relatief veel illegalen, zoals Duitsland en Nederland, is dat onverteerbaar. „Wij hopen die landen met spe ciale clausules nu meer onder druk te zetten," aldus een Neder lands diplomaat. Over de juiste formules wordt nog nagedacht, maar staatssecretaris Patijn van Europese Zaken wil terugname van illegalen dwingend opleggen. Landen als Marokko, Algerije en Tunesië weigeren doorgaans te ruggestuurde landgenoten op te vangen. Ook Zaïre en Ghana lig gen nogal eens dwars. Dat de kwestie nu in Europees verband op tafel ligt, heeft te ma ken met een groeiend gevoel van onveiligheid in de lidstaten van de EU. Een diplomaat: „In Nederland is een gedoogbeleid ontstaan, ons land wordt beschouwd als een sa fe-haven. Dat is prima. Maar je kunt niet verhullen dat de criminaliteit in kringen van illegalen enorm is toegenomen. Dan ontstaat een moment dat je in onderhandelin gen met een handelspartner moet kunnen zeggen: 'Wij willen jullie produkten niet, zolang jullie je eigen onderdanen niet opne men'." De terugnameclausule is politiek gezien interessant met het oog op het Euro-Mediterraan akkoord, waarover de EU al sinds begin 1994 onderhandelt met Marokko. Een belangrijk twistpunt daarbij vormt de ruimere toegang van Marokkaanse landbouwproduk- ten op de Europese markt. Tegen de zin van enkele lidstaten heeft Marokko bovendien die overeenkomst gekoppeld aan een nieuw visserij-akkoord. Den Haag is des duivels, omdat de glastuinbouw en siertelers in ons land de dupe dreigen te worden van een overeenkomst, waarvan in eerste instantie de Spaanse en Portugese vissers profiteren. De koppeling heeft tot gevolg dat Marokko meer snijbloemen mag exporteren - 5.000 ton - maar te gelijk grotere hoeveelheden to maten in de maanden april en ok tober op de Europese markt brengt. De Nederlandse tuinders moeten het vooral hebben van de maand april, omdat ze dan een goede prijs kunnen krijgen voor hun tomaten. De boosheid van Den Haag en de Nederlandse delegatie bij de Europese Unie heeft ook te ma ken met het feit dat de Europese Commissie zijn boekje te buiten is gegaan. De Commissie had met het onderhandelingsresultaat eerst moeten terugkeren naar de lidstaten. België kondigde gisteren aan het visserij-akkoord te zullen blok keren. Milaan - Een rechtbank in Milaan heeft gisteren 22 politici en industriëlen schuldig bevonden in het grootste corruptieproces in de Italiaanse geschiedenis, de zogeheten Enimont-smeer- geldaffaire. De rechtbank veroordeelde de vroegere premiers Bettino Craxi (socialist) en Arnoldo Forlani (christen-democraat) tot gevan genisstraffen van respectievelijk vier jaar en acht maanden en twee jaar en vier maanden. Craxi, van 1983 tot 1987 premier en voormalig leider van de Italiaan se socialistische partij (PSI), werd bij verstek veroordeeld. Hij bevindt zich momenteel in Tune sië in een zelfgekozen balling schap. Hij was ook al voor zijn rol in andere schandalen veroor deeld. Andere prominente politici die gevangenisstraffen moeten uit zitten, zijn Umberto Bossi, de lei der van de federalistische Lega Nord, ex-minister van buiten landse Gianni de Michelis en voormalig minister van justitie Claudio Martelli. De laatste twee waren lid van de socialistische partij. Voor Craxi, die naar Tune sië is uitgeweken om aan arresta tie te ontkomen, was het de derde veroordeling. In de vorige zaken, die ook voortvloeiden uit de door Milanese magistraten opgezette anti-corruptiecampagne „Schone Handen", kreeg hij respectieve lijk 8 1/2 en 5 1/2 jaar. Aanklagers hadden betoogd dat het concern Ferruzzi zo'n 150 miljoen gulden aan smeergelden betaalde om het chemiconcern Enimont te verlaten, een noodlij dend samenwerkingsverband met het staatsenergiebedrijf ENI. Ferruzi zou hebben geprobeerd het beleid van ENI te beïnvloe den door politici om te kopen en politieke partijen geld toe te stoppen. Het was openbaar aanklager An tonio di Pietro die de Enimont- affaire aan het licht bracht. Hij was de man die hele operatie te gen de corruptie (Schone Han den) in zijn land op touw zette. De Enimont-affaire was de op zienbarendste affaire van de af gelopen jaren en werd het sym bool van de alledaagse corruptie in Italië. De rechtzaak begon zes tien maanden geleden. Door Bob van Huët Londen - De moed en levens lust van een 11-jarig meisje hebben Britse gezondheids diensten in verlegenheid ge bracht. Jaymee Bowen, een leukemiepatiëntje uit de buurt van Cambridge, werd eerder dit jaar verdere be handeling ontzegd door haar regionale gezondheidsdienst. Volgens specialisten zou het meisje geen reële kans heb ben gehad langer dan twee maanden te leven. In de donderdagavond door de BBC uitgezonden tv-documen- taire The story of Child B. bleek het ongelijk van de autoriteiten. Jaymee leeft nog steeds. Haar levenskansen zouden zelfs aan zienlijk zijn gestegen dankzij de hulp van een anonieme weldoe ner die wél de benodigde 200.000 gulden op tafel voor een experimentele behandeling in een Londense privé-kliniek. De aangrijpende documentaire over het meisje dat Engeland had leren kennen als 'kind B.' leidde gisteren tot nieuwe en bij vlagen zeer emotionele discus sies over de noodzakelijke kos ten en batenafwegingen die de NHS, de Britse nationale ge zondheidsdienst, moet maken. De documentaire maakte duide lijk dat de Cambridge and Hun tingdon Health Commission (de regionale NHS) Jaymee had op gegeven. Behalve medische af wegingen speelden de kosten van haar behandeling wel dege lijk mee. Omdat nu eenmaal keuzes moesten worden ge maakt in het beperkte NHS- budget wilde een verantwoorde lijke directeur geen twee ton meer uitgeven voor Jaymee. „Opereren en steeds maar weer opnieuw opereren is niet goed. Het gevolg is dat het kind een lange tijd in het ziekenhuis moet verblijven en nog weinig kan ge nieten van het beetje leven dat het nog voor zich heeft," stelde hij. De vader van Jaymee kon dat niet accepteren, maar werd na twee spraakmakende rechtsza ken tegen de gezondheidsdien sten uiteindelijk in het ongelijk gesteld door het hof van beroep. Vlak na het teleurstellende von nis verscheen de anonieme wel doener. Die bekostigde voor Jaymee een experimentele behandeling voor leukemiepatiënten. De eerste beenmergtransplantatie misluk te, ze onderging een riskante transplantatie en kreeg witte lymfecellen toegediend om haar natuurlijke afweersysteem te stimuleren. Haar jongere zusje Charlotte fungeerde als donor. Wekenlang moest Jaymee zeer intensieve en pijnlijke behande lingen ondergaan om te voorko men dat haar lichaam de inge- -brachte lymfecellen zou afsto ten. Deze methode bestaat pas ft*"*' -V- De elf-jarige Jaymee Bowen die aan een bijzondere vorm van leukemie lijdt en op tv het ongelijk van de Britse gezondheidsdiensten aantoonde. Haar vader David is van plan die diensten via de rechter tot financiële compensatie te dwingen. foto epa sinds vier jaar en was nooit eer der geprobeerd bij kinderen. In de BBC-documentaire was te zien hoe Jaymee vocht en uitein delijk positief op de behande ling reageerde. Ze vertelde vaak te hebben getwijfeld 'of ik ooit nog zal ontwaken na de opera tie', maar strijdbaar als ze was zei ze dat het het haar allemaal waard was geweest. „Ik blijf vechten tot de laatste druppel bloed," aldus het meisje. Om haar verhaal te kunnen uit zenden had de vader het hoog gerechtshof in Londen gevraagd een eerder dit jaar uitgevaardig de verordening op te heffen ter bescherming van de identiteit van de patiënte. Vader Bowen wil haar levensverhaal verkopen om zo fondsen te verwerven voor verdere operaties. Uitein delijk moesten de gezondheids diensten van Cambridge voor de camera erkennen dat dit dood zieke meisje mogelijk toch nog een toekomst had. Gevraagd naar wat ze tegen de directeur van de regionale gezondheids raad zou zeggen als ze hem mocht ontmoeten, antwoordde Jaymee: „Ik zou hem zeggen: 'Kijk me aan. Ik leef! Jullie had den voor mij moeten betalen. Je hebt de kans gehad en die heb je verprutst." Volgens haar parti culiere arts waren haar kansen nu gestegen naar dertig procent. Van de 52 Europeanen die de nieuwe behandeling hebben on dergaan zijn er nog 11 in leven. De lokale NHS heeft sinds kort besloten alle toekomstige be handeling van Jaymee te bekos tigen, ook al blijven haar kansen op definitieve genezing klein. Een woordvoerder van de dienst klaagde dat men onterecht werd afgeschilderd als een verzame ling kille boekhouders. In de zelfde week waarin het verzoek voor de financiering van Jay- mee's operatie werd afgewezen had de directie namelijk inge stemd met een operatie van 800.000 gulden voor een jongen met hemofilie. De NHS heeft in middels groen licht voor de be handeling van twee Britse kin deren, volgens dezelfde methode die Jaymee momenteel onder gaat. Vader Bowen heeft de lo kale gezondheidsdienst een pro ces aangekondigd met een eis voor financiële compensatie voor het doorstane leed. Door Harald Doornbos Zagreb - Speciaal ter gele genheid van de parlements verkiezingen morgen hebben de beste artiesten van Kroa tië de 'HDZ-Band' gevormd om president Tudjman en zijn Kroatische Democratische Eenheid (HDZ) een duwtje in de goede richting te geven. De HDZ-band staat nu hoog in de Kroatische hit-lijsten geno teerd met de gevoelige, doch me lodieuze meezinger 'Miljoen jaar'. Gaan de meeste nationalis tische, autoritaire regimes ak koord met een Duizend-jarig Rijk, de Kroaten willen maar liefst een miljoen jaar. Want Kroatië zal een miljoen jaar zon neschijn krijgen als de HDZ de verkiezingen wint, zo zingen de artiesten. Eigenlijk heeft de HDZ van Tud jman die hulp van dat bandje he lemaal niet nodig. Want ook zonder gaat hij de verkiezingen winnen, zo wordt algemeen aan genomen. Volgens de laatste opi niepeilingen staat de HDZ op ongeveer 38 procent. Op grote afstand volgen de centrum rechtse Sociaal Liberalen, en de extreem-rechtse HSP. Beiden krijgen volgens de peilingen res pectievelijk 18 en 8 procent. Ver volgens doen er nog een groot aantal kleine partijtjes aan de verkiezingen mee. De meesten, zoals de regionale partij van de Istriërs, de Sociaal Democraten en de HND-partij van het voor malig HDZ-kopstuk, Stipe Me- sic, verwachten allemaal niet meer dan 5 procent. Afgezien van wat accentver schillen, blinken alle partijen (behalve die Istrische Democra tische Partij) uit in patriottisme. Kroatië vrij! Kroatië eerst! Kroatische moeders moeten meer kinderen krijgen! Kroatië moet een zuivere taal hebben! Kroatië is Europa! Kroatië is een vredelievend land! Kroatië wil toeristen! Kroatië wil geen' Ser viërs meer! Overal en op ieder moment komt dat woord Kroatië terug. In het Kroatisch heet 'Kroatië' 'Hrvatska'. Vandaar dat alle politieke partijen begin nen met een 'H'. Zonder 'Kroa tië' in je naam kan je het hier wel vergeten. „Dat nationalisme is verschrikkelijk," meent Zarko Puhovski, professor filosofie aan de Universiteit van Zagreb en lid van de mensenrechtenorganisa tie 'Helsinki Watch'. „Soms lijkt het wel alsof de meesten hier Kroaat van beroep zijn. Als je lid bent van bijvoorbeeld de com munistische of de conservatieve partij, dan kan je daar op een ge geven moment uitstappen. Maar als Kroaat ben en blijf je altijd Kroaat. Dus als je niet op Tudj man stemt of niet Kroatisch ge noeg bent dan heet je hier een verrader. Dat is het tragische lot van dit land." Volgens Puhovski - een promi nent criticus van Tudjman's HDZ - gaat de HDZ de verkie zingen morgen winnen. „Dat is zeker," zegt hij, „het is moeilijk om aan te duiden waar de HDZ als partij voor staat. In de begin dagen van de onafhankelijkheid wilden ze puur een eigen Kroatië vormen. Nu dat gelukt is, is de HDZ verworden tot eenzelfde instituut als de Liga van Com munisten in het Tito-tijdperk. De HDZ is een soort van vak bond voor mensen die mee wil len dingen naar de macht en de privilege's." De parlementsverkiezingen en het grote aantal partijen en kan didaten dat er aan mee doet, doet vermoeden dat het hier gaat om vrije, democratische verkie zingen. Dat is niet helemaal het geval, vindt Puhovski. „De ver kiezingen zullen wel eerlijk ver lopen, daar geloof ik wel in. Maar de HDZ domineert derma te het beeld op straat, in het par lement en op de televisie, dat er toch enigszins een verknipt beeld bestaat." Officieel is er vrijheid van me ningsuiting in Kroatië. Maar omdat je in deze jonge republiek niets gedaan krijgt als je de HDZ van Tudjman afvalt, volgen de grote dagbladen en de staats-te- levisie keurig iedere dag het wel en wee rondom de Grote Leider. Er bestaat slechts een regionale krant die onafhankelijk is en in Split zit een weekblad dat zeer kritisch bericht over de HDZ. „Tudjman en zijn HDZ zijn op een democratische wijze aan de macht gekomen," vindt profes sor Puhovski, „maar dat bete kent niet dat Tudjman ook een democratisch politicus is. Wij hebben hier sowieso geen demo cratische traditie." Om de overwinning enigszins te vergemakkelijken, heeft Tudj man zelf ook een paar maatrege len genomen die er niet om lie gen. Zo heeft hij het aantal zetels in het parlement teruggebracht tot 127. Van dat aantal zijn er een paar gereserveerd voor de etnische minderheden in het land, zoals Hongaren, Italianen en Roemenen. Zij hebben elk recht op een zetel. Het aantal ge reserveerde zetels voor de etni sche Serviërs in Kroatië is echter door Tudjman teruggebracht van dertien naar drie. Zeker na de Kroatische verove ringen van de Krajina-regio met als gevolg een massale uittocht van Serviërs, zijn er nog nauwe lijks Serviërs overgebleven in Kroatië. „En dan hoeven ze ook geen dertien zetels meer te krij gen," aldus Tudjman. Een ande re handige zet van Tudjman is het verhogen van het gereser veerde aantal zetels voor die Kroaten die buiten Kroatië wo nen. Deze zogenaamde Diaspo- ra-Kroaten hebben nu recht op 12 zetels. Over het algemeen zijn deze Kroaten zeer op de hand van Tudjman en de HDZ. En Tudjman heeft simpelweg de po- lieke wind mee nadat hij eerder dit jaar korte metten maakte met de Krajina-Serviërs en dit ge deelte weer onder Kroatisch be stuur bracht. Tudjman hoeft zich geen zorgen te maken. De propaganda en de sympathie van het Kroatische volk voor de 'vader des vader lands', zal zijn partij geen wind eieren leggen. Misschien niet voor een miljoen, maar zeker voor de komende vier jaar. Stockholm (ap) - De meeste mensen maken zich weieens schuldig aan het meenemen van een ongeoorloofd souvenir. Maar Zweedse culture. Ie kopstukken maakten het onlangs wel erg bont. Na een jubileumdiner van de Zweedse ontwerpersvereniging Svensk Form drie weken geleden ontbraken zo'n 100 handgeweven linnen servetten, die voor de bijzondere gelegenheid waren uitgeleend door het Nobelcomité. Op de servetten prijkt de beeltenis van Alfred Nobel De servetten kosten 70 gulden per stuk. Het is een nogal delicate affaire. Op het diner waren 300 genodigden uit de culturele elite van Zweden, bijvoorbeeld architecten, museum directeuren en designers. Om de servetten op een gepast beschaafde wijze terug te krijgen is er een brief met een gefrankeerde en geadres seerde envelop verstuurd naar iedereen die aanwezig was op het diner. Zo kunnen de servetten die 'per ongeluk zijn meegenomen' discreet worden geretourneerd. Tot nu toe zijn er nog slechts 20 stuks linnen goed teruggestuurd. Over zes weken moeten de servetten weer worden gebruikt bij het No belprijs-banket. Maar het ziet er naar uit dat de prestigieuze genodig den, gekroonde hoofden en Nobelprijswinnaars, voor het eerst hun monden en handen zullen moeten afvegen aan papieren servetjes. Bosnische vrachtwagens in Servië Sarajevo - Bosnische vrachtwagens zijn gisteren voor het eerst sinds de Servische belegering van de stad in 1992 begon, aangeko men in de Bosnische hoofdstad. Het konvooi trok onder escorte van troepen van de Verenigde Naties ongehinderd door Servisch gebied. De vijf vrachtwagens, met aan boord meel en cement, reden van Zovic naar Sarajevo, waarbij ze Hadzici passeerden, dat in de Servische sector ligt. Duitsland verkort dienstplicht Bonn - De Duitse dienstplicht wordt tien in plaats van twaalf maanden. De maatregel gaat 1 januari in, zo heeft de Bondsdag gisteren besloten. In feite komt de duur van de diensttijd op slechts negen maanden, doordat in de tien maanden ook 22 vakantiedagen voor de dienst plichtige zitten. Vrijwillig langer dienen kan met maximaal der tien maanden, zodat de diensttijd dan op 23 maanden uitkomt. Staking legt treinverkeer in België stil Brussel - Het treinverkeer in België is gisteren in vrijwel het ge hele land stil komen te liggen door een staking van het spoorweg personeel. In Wallonië en de regio Brussel reedgeen enkele trein. In Vlaanderen was slechts een enkel lijntje in bedrijf. De 24-uurs staking, uitgeroepen door de grootste socialistische spoorwegbond, ging donderdagavond om 22.00 uur in. Het spoor wegpersoneel wil met de actie uiting geven aan zijn bezorgdheid over een toekomstplan van de leiding van het bedrijf. Passagiers lieten zich gisterochtend nauwelijks zien op de stations. Amerikaanse afgevaardigden bezuinigen Washington - Ondanks de dreiging van de Democratische presi dent Clinton met een veto heeft het Amerikaanse Huis van Afge vaardigden een eerste serie rigoreuze bezuinigingen aangenomen. Teneinde het begrotingstekort in het jaar 2002 uit te bannen na men de afgevaardigden een wetsvoorstel aan dat uitgaven van de federale overheid drastisch beperkt. Reactor Tsjernobyl stilgelegd Kiev - Eén van de twee nog functionerende reactoren van de kerncentrale van Tsjernobyl is gisteren stilgelegd wegens manke menten aan het systeem voor brandstofverversing. De reactor wordt geleidelijk uit dienst genomen en ligt een week stil, zo maakte de directeur van de kerncentrale bekend. Volgens hem is er geen straling vrijgekomen. Seoul (rtr/afp/anp) - De voormalige Zuidkoreaanse president Roh Tae-woo heeft gisteren in een emotionele televisierede het bestaan van een geheim smeergeldfonds toegegeven. Het blijkt te gaan om nog meer geld dan gedacht werd: ruim een miljard gulden. Hiervan heeft Roh aan het einde van zijn ambtstermijn in 1993 ongeveer 350 miljoen gulden in eigen zak gestoken. „Ik voel me nu oneindig be schaamd voor mijn voormalige presidentschap", aldus Roh. Hij moest tijdens het voorlezen van zijn tekst herhaaldelijk zijn tra nen wegvegen. „Burgers, hoeveel frustratie en woede hebben jullie gevoeld in de afgelopen dagen? Het is logisch dat er woede en be schuldigingen jegens mij geuit worden." De zaak tegen Roh kwam vorige week op gang toen oppositielid Park Kye-dong in het parlement documenten toonde waaruit bleek dat Roh zo'n veertig reke ningen beheerde, allen onder val se namen of in naam van stro mannen. Park zei de gegevens te hebben gekregen van bankiers 'Roh Tae-Woo ...'beschaamd'... FOTO EPA die Roh indertijd rekeningen ter beschikking hebben gesteld. Kort daarop verklaarde een voormalig medewerker van Roh, Lee Hyon- woo, een geheim fonds voor Rok te hebben beheerd. (ADVERTENTIE) MB E 200, Cabriolet Elegance, 06.95,12.500 km., azurit blauw, grijs leder, automaat, airco, BTW 134.500,- MB C180 Elegance, 01.94,54.000 km., brillant zilver, trekhaak, BTW MB C200 Diesel Elegance, 09.93,100.000 km., brillant zilver, MS MB C250 Diesel Elegance, 12.93,12.500 km., malachietgroen, automaat, schuifdak, MS— MB 300 Diesel Turbo, 06.92,140.000 km., blauw-zwart, automaat, zéér compleet, BTW— MB 300 SE, 03.91130.000 km., blauw-zwart, automaat, zeer mooi, BTW MS margesysteem BTW BTW verrekenbaar Ruttchen Groep Riittchen Breda, Zorgvlietstraat 1Breda, telefoon: 076-5653950. Geopend van 8 tot 18 uur, zaterdag van 10 tot 16 uur. Amsterdam (anp) - Het beveil eingssysteem van Nederlant m-ootste Internet-aanbieder, NI net uit Amsterdam, blijkt gr jjraakt te kunnen worden. Vo gens het computerblad Modem het 'kinderlijk eenvoudig' een b< stand met namen en codewoo: jen op te halen en te kraken. D claimt het blad in zijn laatste ui gave. Volgens het magazine blee Door onze redactie economie Den Haag - De vier grote moeten fuseren tot één bedri van die vier, deel van moete ven gaan nauw samenwerkei Dat is in grote lijnen de strekkin van een nog vertrouwelijk voot stel van een stuurgroep onder le: ding van minister Wijers va Economische Zaken. Dit concej voor een nieuwe produktiestruc tuur dient als handvat voor c komende evaluatie van de zr jaar oude Elektriciteitswet. Economische Zaken, de Samen werkende elektriciteits-produk tiebedrijven (Sep) en EnergieNe (de organisatie van de distribi tiebedrijven) bevestigen het be staan en de strekking van he voorstel maar willen er nog nie inhoudelijk op ingaan. In d stuurgroep zitten vertegenwooi digers van EZ, Sep, EnergieNee producenten en distributeur Volgens een woordvoerster va de Sep, die voor het hele land c elektriciteitsvoorziening coörd neert, wordt het voorstel inmic dels besproken met de divers achterbannen. De fusie van de grote produktif bedrijven EPON, UNA, EZH e EPZ lijkt vooral bedoeld om ee antwoord te geven op de liberal: sering van de energiemarkt die i het verschiet ligt. De Europese Commissie is vooi lopig nog doende een vrije mark te creëren, maar de partijen in d sector zijn al enkele jaren bezi zich aan te gorden voor de vei wachte buitenlandse concurrer tie. Centraal in de discussie staat or der meer dat de vier openbar Nederlandse stroomproducente de schaal missen om het op te ne men tegen buitenlandse aanbie ders. Een bundeling van de vier, reed onder de paraplu van Sep nam verweven bedrijven, zou ee Van onze verslaggever Breda - Bij de was- en reii verdwijnen door een ingrijp: banen. Gedwongen ontslager da heeft fabrieken in Breda Amersfoort. De directie van Grada maakt gisteren bekend dat de fabriek 't Zand in Noord-Holland gaat. De produktie wordt g__ greerd bij de Grada-fabriek vroegere Loda) aan de sedijk in Breda. De fabriek in Breda heeft werk voor 100 mensen. Nu wei ken er in Breda 80 mensen en in Zand 60. „Het ziét er naar uit de meeste werknemers uit 't Z.. mee willen komen naar Breda. die regio is het niet best gestel met de werkgelegenheid. Dat be tekent dat ook in Breda divers mensen hun baan dreigen te liezen," aldus A. van den van Industriebond FNV. Het koopkantoor in Amersfoort mensen) blijft bij de reorganisa tie buiten schot. Grada (omzet miljoen gulden) produceert voo. namelijk schoonmaakmiddelei die in supermarkten als huismer. worden verkocht. De concurren tie in de markt is erg groot, mc als gevolg dat de producenten een prijzenslag verwikkeld zij geraakt. Grada ziet zich daaror genoodzaakt de kosten te druk ken. Daartoe is een half jaar gel den al een reorganisatie doi voerd waarbij zo'n 20 banen den geschrapt. Nu blijkt dat de vorige maatrege ten nog te weinig effect hebbe gehad. Het bedrijf heeft daaror diverse scenario's ontw voor de toekomst. Deze w heeft de directie daarover een sluit genomen en gekozen sluiting van de fabriek in 't volgens FNV'er Van den - ®aat het bij de 40 banen die verdwijnen om gedwongen riagen. Op het gebied van na tuurlijk verloop en ouderenrege nigen valt weinig te verwachter dick t geïnte riek (d Tetering t strak t da t Zan> .1 ;el t be rers ver Ber t vei (4 .e a wei ontwikkel wee ibe voo t Zand Bep "e n| ont na

de Stem | 1995 | | pagina 6