De Klokkenberg staat op stelten Thorax-specialisten: A-mensen die primair reageren, ook op een bemoeizuchtige directeur eltsin COMMENTAAR NLAND KORT OKTOBER 1995 A4 s president Boris Jeltsin ziin n geldt nog steeds als leider Je economische en militaire slonken ten opzichte van de i een wereldmacht die intern de ombouw van een centra appij naar een min of meer ft voorlopig het grootste deel en bezorgd. De meeste Rus- ge inkomsten, terwijl de prii- :n zien ze met ergernis dat jken: de slimme jongens die leten kunnen, de voormalige oude macht vaak ook in klin- en niet te vergeten de om- i de Russische maatschappij I ntsverkiezingen kan vertalen ïgen, zowel voor de commu- grootste deel van de wereld- t voor dergelijke onvoorspel- )t land met nog steeds een ns. Vandaar dat het Westen n Jeltsin, die ondanks zijn ei- ïdruk wekt van een gematigd ltsin maken het steeds waar verschuiving komt in het par- chte toestand in Rusland zelf Ie wereldpolitiek, zou Jeltsin in bij de presidentsverkiezin- zondheid hem zo in de steek leer. -oor de wereldopinie, temeer it de afgelopen jaren onder nacht is toebedeeld. Die gaat de, mogelijk onberekenbaar van de bevolking zal moeten et vaderland. ïograaf op in Zwolle tijdens een politie- tachograafschijf opgegeten, al, omdat hij de politie infor- ;hield. Het komt volgens het er voor dat bestuurders door itrole daarvan ontlopen. De r vertoonde technische man- moest voor de overtredingen ak in beroep T. L. van het Rotterdamse af- g Rotterdam (TCR) gaat in sstraf, die de rechtbank hem onder andere illegale lozin- damse haven. Ook het open- eelde L. onlangs tot zes jaar joen gulden boete tegen hem ;wee broers van L. en drie le- fCR, werden veroordeeld tot., aar. Tilden per uur er in Limmen geverbaliseerd en. De vluchtelingen kregen r met een maximum van 25 ie Sociale Zaken en Werkge- e bedrijfsvereniging stelden n zaken bij de agrariër. De verse opvangcentra in de re in 'loon' uit in de vorm van gestaan asielzoekers te werk uring. Tg niet zeker essen trekken als een kamer- iektewet enkele maanden wil laffing per 1 januari volgend deine ondernemingen. Voor- -dere versoepelingen bedingt, i uit PvdA, CDA, D66 en 1 mogelijk is de ziektewet al laffen. Deze afspraak uit het baar geworden nu het wets- door het parlement kan wor- bedrijven zouden dan te wei- >p de nieuwe situatie voor te iderwijs korter peciaal onderwijs zijn het af- oktober waren 562 probleem- ng op een speciale school, te- Dat komt neer op een daling van speciaal onderwijs voor. wijs aan in hun ontwikkeling oeilijk lerende kinderen (zm- er verschillen. erlandse speelfilm /oor de Film krijgt vanaf 1 ja- ilden extra voor de produktie e van Cultuur draagt de helft n het btw-tarief voor de film een periode van vier jaar. Het agt 15,5 miljoen gulden, procent op bioscoopkaartjes, ar ingaat, levert jaarlijks naar lat de prijzen voor de kaartjes iden de helft van het geld zelf De andere helft gaat via het ongeluk Turkije xibusje in het zuidwesten van se toeriste om het leven geko- ikantiegangers en de Turkse gewond. e verwondingen, meldt een ëderlands Verbond van Reis- le slachtoffers zijn ingelicht ders keerden gisteravond met n Nederland terug. ruin aangestoken icht van donderdag op vrijdag ielzoekerscentrum in Hellen- Onderzoek van de technische il de politie in belang van het of de brandstichting heeft te tegen de komst van het cen- tig asielzoekers. Chirurgen van het thorax-centrum van De Klokkenberg voeren een open-hartoperatie uit. FOTO DE STEM/DICK DE BOER Door Henk Schol en Els Grosfeld 'Een kruiwagen met kik kers', zegt de directeur over de specialisten. Allemaal individualisten. De specia listen zeggen over de direc teur: 'Zelfs samenwerken doet hij in z'n eentje'. Aan twee kanten Einzelganger dus. Er is een verschil: vijftien enke lingen met hetzelfde doel vormen toch een groep. Ze staan samen sterk tegenover die ene, die ook andere belangen in de gaten moet houden. Zo'n situatie is ontstaan in Me disch Centrum De Klokkenberg in Breda. De specialisten zeggen dat het conflict niets te maken heeft met de bezuinigingsmaat regelen van de regering, waar door specialisten er in inkomen weer op achteruit zouden gaan. Nee, het feit dat directeur G. Tanke niet communiceert, is de oorzaak. Volgens Tanke heeft de dreigende inkomstenderving er wel degelijk mee te maken. Plus het feit dat specialisten in het al gemeen een stelletje eigenhei mers zijn, die niet toestaan dat 'eken over hun schouder staan mee te loeren. Voor thorax-spe- malisten, die zich met hart en longen van de mens bezig hou den, geldt dat in het bijzonder. directeur G. Tanke eenmaal besloten heeft dat praten nuttig an zijn, blijkt hij een prettige gesprekspartner. Weloverwogen mest hij zijn woorden, in goed beargumenteerde redeneringen hij zijn situatie uiteen. Zo op het oog een intelligente man, die P'ezier heeft in zijn werk. Een man die staat voor wat-ie in z'n P heeft, maar die ook best fou- ten wil erkennen. Hij hoeft niet mmr elk wissewasje geraad pleegd te worden, daarvoor zijn de vijf managers van de evenzo- vele De Klokkenberg-klinieken. Maar hij is wel de baas van het medisch centrum. Hakt dus de knopen door. De vijftien thorax-specialisten hebben anesthesist C. Theunissen als woordvoerder aangewezen. Verbaal ook goed toegerust, re delijk, beargumenteerd kritiek weerleggend. Dat zulke welden kende mensen lijnrecht tegen over elkaar zijn komen te staan, is te begrijpen. Maar dat ze er niet uitkomen, is moeilijker te vatten. Non-communicatief Tanke is een non-communicatief persoon, zeggen de specialisten. Hij spreekt over dingen waar hij geen verstand van heeft. Theu nissen komt met voorbeelden. Eerste voorbeeld: zonder overleg met de chirurgen sprak Tanke met de pers over het overlijden van een patiënt uit Oudenbosch. De man stierf na een complicatie bij een operatie in de hart-long- kliniek. Inmiddels onderzoekt de inspecteur voor de volksgezond heid deze zaak. Tweede voorbeeld: de patiënt die twee keer door één van de De Klokkenberg-chirurgen in Brus sel was geopereerd en later nog een zogenoemde tamponade kreeg in De Klokkenberg. Tanke had er geen bezwaar tegen dat chirurgen van De Klokkenberg in België zouden opereren. Voor waarde was wél dat De Klokken berg met die operaties niets te maken zou krijgen. Tanke wilde met die activiteiten buitenshuis geen risico lopen. „Als die pa tiënt later klachten krijgt naar aanleiding van één van die ope raties, wie is er dan verantwoor delijk? Brussel of wij?" Laaiend was de directeur dus toen hij hoorde dat een 'Brusselse' pa tiënt was nabehandeld in zijn ziekenhuis. Dat snappen de specialisten nog wel, al is een tamponade een ta melijk risicoloze ingreep. Theu nissen: „Er moet wat vocht rond het hart weggehaald worden, meer niet. Wat ons zo pissig maakte, was dat hij op hoge po ten sprak over het weghalen van een tampon die achtergebleven was. Volstrekte onzin. Laat hem eerst komen vragen wat er aan de hand is." „Ander voorbeeld: een jonge vrouw kreeg tijdens een operatie in het Ignatius Ziekenhuis in Breda bijna een hartinfarct en moest ogenblikkelijk gedotterd worden. Dat kan en mag dat zie kenhuis van de minister niet doen. Bij ons was de dotterkamer bezet. Snel handelen was gebo den. Dus reed een verpleegkundi ge van ons met dotterapparatuur naar het Ignatius. Die heeft de vrouw ter plekke gedotterd en dat redde haar leven. Tanke hoort iets over dotteren en Igna tius en belt woedend op waar het ziekenhuis in godsnaam mee be zig is. Een telefoontje naar ons en het zou hem duidelijk geworden zijn hoe de vork aan de steel zat. Interim-manager Tanke erkent dat hij fouten maakt. Zo huurde hij in septem ber, via een bureau, een interim manager in voor de thorax-kli niek. Na precies dertien werkda gen zette hij die man weer op straat. „Die man had een goed profiel voor de baan, maar hij hield zich niet aan de afspraken. Hij begon zich met de hele De Klokkenberg te bemoeien. Dat kan niet, daar ben ik voor. Het bureau waar hij vandaan komt, heeft me geschreven dat hij zoda nig zijn boekje te buiten is ge gaan, dat hij niet meer ingezet zal worden. Ik heb me in die man vergist. Da's fout geweest." Theunissen: „Hoewel wij deze man in het begin niet zagen zit- Het is een beroemde kliniek. Vanuit het hele land, maar ook van overzee, komen de patiënten naar het thorax-centrum van Medisch Centrum De Klokkenberg in Breda om daar een hartoperatie te ondergaan. Het ziekenhuis heeft naam gemaakt, omdat het elders afgeschreven patiënten probeert te redden, en dus zeer gecompliceerde ingrepen niet schuwt. Dezer dagen staat De Klokkenberg op stelten. Een diepgaand conflict tussen de specialisten van het thorax-centrum en de directie van De Klokken berg heeft het hele ziekenhuis beroerd. Over en weer wordt met modder gegooid, worden inciden tjes tot affaires uitvergroot. De patiëntenzorg gaat vooralsnog gewoon door, maar onderhuids is de spanning voelbaar. Aan de oppervlakte lijkt het een simpele ruzie tussen spe cialisten en een ziekenhuisdirecteur die hen 'in het gelid' wil zetten. Maar daarachter gaat een re volutie in ziekenhuisland schuil. ten, moesten we al snel onze me ning herzien. Hij had goed in de gaten hoe de zaken ervoor ston den en welke veranderingen no dig waren. Maar hij werd con stant tegengewerkt." De vacatu re van manager voor de hart- longkliniek is nog niet ingevuld. Voorbeeld na voorbeeld spuit Theunissen van een directeur die te snel oordeelt over zaken waar van hij geen verstand heeft, die betrokken specialisten geen vra gen stelt over zaken waarmee hij naar buiten treedt, die niet com municeert dus. Bezuinigingen Tanke geeft een andere oorzaak van het conflict. Hij beweert dat de bezuinigingsvoornemens van de regering een grote rol spelen. Anders dan in de vier overige kli nieken van De Klokkenberg, waar de specialisten in loon dienst van De Klokkenberg zijn, hebben die van het thorax-cen trum zich verenigd in drie maat schappen: één voor anesthesie, één voor cardiologie en één voor cardioehirurgie. Ze zijn vrije on dernemers, die hun inkomen rechtstreeks van de zorgverzeke raars krijgen, een constructie die in heel veel ziekenhuizen in Ne derland gebruikelijk is. Specialisten, als ze zelfstandig ondernemer in het ziekenhuis zijn, krijgen in Nederland be taald naar gelang het aantal ver richtingen - behandelingen dus - dat ze doen. Landelijk gezien wordt zo bet specialistenbudget jaarlijks fors overschreden. In Den Haag bestaat het vermoeden dat de artsen hun portemonnee extra spekken door het onnodig uitvoeren van verrichtingen. 'La ten we nog maar een fotootje ma ken', 'een extra kijkoperatie kan ook geen kwaad'. Dat soort nu oncontroleerbare beslissingen van dokters jagen de uitgaven omhoog, zegt 'Den Haag'. Specialisten hebben vanzelfspre kend goede argumenten voor elke behandeling. Maar de zorgverze keraars en 'Den Haag' willen de kosten van de gezondheidszorg omlaag schroeven. De verzeke raars moeten immers met elkaar concurreren en hebben dus be lang bij lage premies. Dat belang onderschrijft 'Den Haag'. Im mers, werknemers wentelen stij gende premies en belastingen af. Ze willen die in hun lonen ge compenseerd zien. Zo gieren de arbeidskosten omhoog en dat leidt weer tot werkloosheid. Minister Borst moet een eind ma ken aan de stijgende kosten van de gezondheidszorg. Ze wil af van de toestand dat de specialist zijn inkomen kan opkrikken door steeds meer behandelingen te doen. Hoe ziekenhuisdirecties dat organiseren, zal haar een worst zijn. Als het maar gebeurt. De directies moeten dus nu met hun hooggekwalificeerde artsen aan tafel om daarover afspraken te maken. Dat kan betekenen dat ze in loondienst van het ziekenhuis gaan werken. Maar het kan ook uitdraaien op afspraken over aantallen behandelingen. Zoveel heupoperaties per jaar en niet meer. Of: goedkopere kunstheu pen gebruiken in plaats van de 'perfecte' die de specialist na tuurlijk het liefst in zijn patiënt schroeft. De nu ondoorzichtige specialistenwinkeltjes, waar de vrije jongens naar eigen goed dunken aan de gang zijn, moeten daarvoor 'transparanter' worden. Beroepseer De specialisten hebben daar veel moeite mee. Die zijn ervoor opge leid, en hebben er zelfs een eed op gezworen, dat ze het beste zullen doen in het belang van de pa tiënt. Ze voelen zich zelfs een beetje in hun beroepseer aange tast. De Klokkenberg-anesthesist Theunissen weet heel goed dat er kaf tussen het koren zit. „Na tuurlijk zullen er collega's zijn die profiteren. Maar hier is dat niet mogelijk. Wij hebben al een overeenkomst met de zorgverze keraars en De Klokkenberg, dat we per jaar 1500 operaties uit voeren. Daar valt niet mee te sjoemelen. Wij zijn geldwolven? Een collega gaat binnenkort in zijn vakantie een maand naar Afrika om voor Artsen zonder Grenzen een anesthesie-afdeling op te zetten. Daar krijgt-ie geen cent voor." Directeur Tanke sprak dit jaar, volgens de specialisten eigen machtig, met de zorgverzeke raars af dat aantal van 1500 met 75 te verhogen. Pas onlangs deel de hij die afspraak aan de dok ters mee. Weer een bewijs, zeggen die, dat hij niet communiceert. Tanke ontkent. „Daar is wel de gelijk met de specialisten over gepraat." Hij komt met notulen, gedateerd mei 1995, van een overleg met vertegenwoordigers van de drie maatschappen, waar in er al over dat aantal gesproken wordt. Deze notulen zijn, na eni ge aanpassingen, pas in augustus goedgekeurd door de toenmalige manager. Wat er veranderd moest worden, is niet duidelijk. Organisatie Dan is er nog de kwestie van de organisatie van de thorax-kli niek die overleg met de directeur moeilijk maakt. Bij de andere klinieken overlegt de directeur met de manager en het medisch hoofd. Bij de thorax-kliniek zijn er drie medisch hoofden, van elke maatschap één. „Dat kan niet anders," zegt Theunissen. „Een anesthesist kan niet praten voor een cardiochi- rurg. Dat zou hetzelfde zijn als wanneer je de longarts van de long-astnjakliniek laat praten voor de psychiater van de kinder psychiatrie." Tanke: „Dat moet anders. Met vier man overleggen is veel te in gewikkeld." „Het kan niet anders," zegt ook een door de wol geverfde zieken huismanager elders in het land. „Je kunt iemand van het ene spe cialisme geen afspraken laten maken voor het andere. Als je specialisten niet erkent als machtsfactor, ga je als zieken huisdirectie de mist in. Daar moet je je bij neerleggen, wil je het werkbaar houden. Je zult met elke maatschap apart afspraken moeten maken. Hun belangen en verantwoordelijkheden lopen te ver uiteen." Is wat in De Klokkenberg gaande is dan gewoon terug te voeren tot een machtsstrijd? Niemand durft het hardop te zeggen, maar het lijkt er inderdaad op. Bij andere affaires die in de zestien jaar van het bestaan van het Medisch Centrum gespeeld hebben, was op een of andere manier wel het thorax-centrum betrokken. In 1980 verdween hartchirurg Van der Schaar na een affaire, het zelfde was vijf jaar later het ge val met zijn collega Wijers, die economisch directeur Martens in zijn val meesleepte. Thorax-specialisten vormen het topje van de medische kaste en niet alleen financieel. Ze zijn dag-in-dag-uit bezig met hart en longen, dus de absolute levens voorwaarden. Ze verrichten zeer riskante ope raties, waarbij ze snel moeten kunnen beslissen, want het gaat om leven en dood. Theunissen: „Het zijn A-mensen, die primair reageren, snel beslissingen ne men, doen." Op dezelfde manier reageren ze op een directeur die het waagt zich met hun winkel te bemoeien. Net zoals ze strijden voor elke patiënt, gaan ze ook in die dis cussies tot het uiterste. Desnoods tot er koppen rollen.

de Stem | 1995 | | pagina 5