'Dutchbat is niet nalatig geweest' Het CDA verpletterd in het ooit zo veilige midden 'In Memoriam' drukt neus ongenadig op de gruwelijke feiten In discussie Het hart van Jeltsin Thorax- DE STEM BINNENLAND Discussie over rol Nederlanders bij val van Srebrenica moet volgens Kok maar eens ophouden Pil-affaire is storm in een glas water DE STEM COMMENTAAR DE STEM BINNENLAND KORT ZATERDAG 28 OKTOBER 1995 A4 'In Memoriam', een monument in boekvorm Den Haag (anp) - Een monument in boekvorm. Dat is 'In Memoriam', een vuistdikke band met namen van Neder landse joden die in de Tweede Wereldoor log zijn vermoord. Koningin Beatrix, die eerder behartens- waardige woorden sprak over de houding van veel Nederlanders tijdens de vervolgin gen, neemt maandag het eerste exemplaar in ontvangst. Wie het boek openslaat, wordt nog eens on genadig met de neus op de onvoorstelbaar gruwelijke feiten gedrukt. Meer dan 850 bladzijden met elk zeker 120 namen, namen van fabrieksmatig vernietigde mensen. De naam Cohen alleen al neemt negentien bladzijden in beslag. De namen worden ge volgd door die van de kampen, zoals Ausch witz, Sobibor, Bergen-Belsen, Mauthausen. 'In Memoriam' is een uitgave van de SDU en een initiatief van de Amsterdamse zaken man R. Kahn. „Ik wilde het getal van 103.000 Nederlandse joden als het ware ver menselijken, vervangen door mensen. Als er nu over de periode 1940-1945 wordt gespro ken, dan gaat het zo vaak over getallen en statistieken. Mijn bedoeling is geweest die terug te brengen tot individuen." De geboorte- en sterfdata staan er bij. De onafzienbare rij bevat baby's en peuters, kinderen, tieners, jonge volwassenen, men sen van middelbare leeftijd en ouderen, on der wie hoogbejaarden die geen vlieg meer konden doodslaan. Opnieuw wordt duidelijk dat de nazi's voor zuigelingen noch voor breekbare oude men sen een uitzondering maakten. Anny Aa, de eerste in het boek, stierf nog voor haar tweede verjaardag in Sobibor. Leman Par fumeur was 84 toen hij in Auschwitz werd omgebracht. „De namen van al deze slachtoffers mogen niet verloren gaan. Iemand die normaal sterft, krijgt een grafsteen. Van de mensen die naar de kampen gingen, is helemaal niets overgebleven. Dat is ook een van de overwegingen geweest," aldus Kahn. Hans Bloemendal, die als overlevende van de Tweede Wereldoorlog een herinnerings woord in het boek schreef, zegt ook: „In de joodse denkwereld is het verdwijnen van de naam van een overledene een ondraaglijke gedachte. Na de holocaust werd de wereld niet alleen geconfronteerd met het gruwelij ke lot van miljoenen onschuldige mensen. Bij het verdriet van de overlevenden kwam nog, als zout in de wonden, het schrijnende gevoel: ze zijn uitgewist, weggevaagd van de aardbodem. Daarom is het een goede zaak dat de achtergeblevenen liefdevol al die welhaast ontelbare namen hebben verza meld en gerubriceerd om ze op deze wijze aan de vergetelheid te ontrukken." Of het boek volledig is, kan niemand zeggen. Dat is wel zoveel mogelijk nagestreefd. Het boek zal voor iedereen te koop zijn. Er komen ook exemplaren ter inzage te liggen in het Joods Historisch Museum in Amster dam en in herinneringscentrum Yad Vashem in Jeruzalem. Van onze Haagse redactie Den Haag - Dutchbat kan geen nalatigheid worden ver weten bij de val van Srebreni ca in juli. De drama's van de slachtpartijen zijn ondanks de Nederlandse aanwezigheid gebeurd, en niet erdoor ver oorzaakt. Dat is de belangrijkste conclusie die minister Voorhoeve van De fensie trekt uit de zogenaamde debriefings', het relaas van alle militairen die in de Bosnische enclave Srebrenica waren en dat door Defensie op schrift is ge steld. Voorschot De ministerraad heeft het rap port gisteren besproken, premier Kok zei daarna dat van nalatig heid geen sprake is. Maandag stuurt Voorhoeve het rapport naar de Tweede Kamer. Eerder al nam hij een voorschot op de conclusies: ook volgens hem is er geen sprake van ver wijten die aan het adres van Dutchbat gemaakt kunnen wor den. Kok deelt die mening; volgens hem gaat het er niet om, de schuld te zoeken bij Dutchbat of de Verenigde Naties. Hij bena drukte dat Dutchbat door een 'overdaad aan Bosnische Ser viërs' vrijwel weerloos was en alleen zoveel mogelijk steun kon bieden aan de moslim-bevol king. Nasleep Kok bestrijdt dat Voorhoeve vo rige week, na een eerste ronde van bespreking in de minister raad, zijn conclusies heeft moe ten bijstellen. Er is volgens hem geen sprake van dat Voorhoeve de schuld voor het debacle teveel bij de VN heeft gelegd. Hij toonde zich wat vermoeid over deze discussie: „Er is nu ze ventien uur debat in de Kamer geweest over Srebrenica en de nasleep ervan. We moeten ervoor waken dat het nooit ophoudt." Volgens Kok is het rapport 'voor Nederlandse begrippen on geëvenaard grondig'. De minis terraad was volgens hem 'onder de indruk' van de dramatische gebeurtenissen die in het stuk beschreven staan. Den Haag/Londen (anp) - Neder landse vrouwen kunnen rustig hun lichte anticonceptiepillen blijven slikken. Minister Borst (Volksgezondheid) ziet geen re den vrouwen te adviseren over te stappen op een andere pil of an der voorbehoedmiddel. Het Europees Agentschap ter Beroordeling van de Geneesmid delen heeft gisteren in Londen besloten dat er geen reden is om de bewuste anticonceptiva van de markt te halen. Uit drie nog niet gepubliceerde onderzoeken zou blijken dat vrouwen die een zogeheten der- de-generatiepil gebruiken, zoals Marvelon, Mercilon en Minulet, een verhoogde kans op trombose zouden hebben. Dit was voor de Britse gezondheidsautoriteiten reden om vorige week artsen in Groot-Brittannië te adviseren deze middelen niet meer voor te schrijven. De beslissing veroorzaakte veel onrust. Lidstaten van het agent schap kregen inzage in de drie onderzoeken en hadden een week de tijd om een mening over de ge gevens te vormen. Akzo Nobel, producent van de derde-generatiepillen Marvelon en Mercilon, reageert verheugd op de beslissing. Het concern heeft altijd volgehouden dat er niets mis was met de pillen. Ongeveer anderhalf miljoen vrouwen slikken in Nederland derde generatie anti-conceptie middelen. Koningin Beatrix in discussie tijdens haar bezoek aan Panorama Mesdag in Den Haag, waar ze een aantal portretten van haarzelf bekeek. Op verzoek van de Rijksvoor lichtingsdienst hebben vier kunstenaars de opdracht gekregen nieuwe portretten van de vorstin te maken. Op de achtergrond het werk van Marike Bok. foto anp Door Harry Vermeulen Zij die het het ooit voor het zeg gen hadden bij het CDA, maken zich zeer bezorgd over de toe komst van hun partij. Oud-minister van Verkeer en Waterstaat Tjerk Westerterp veegt in een opinietijdschrift de vloer aan met de huidige partij top. Beroepsrebel Gerrit Brokx lucht voor de tv voor de zoveel ste keer zijn hart over de abo minabele gang van zaken bij de christen-democraten. De inte gere, maar weinig charisma tische fractievoorzitter Heerma mag van hem blijven, partij voorzitter Helgers moet ogen blikkelijk het veld ruimen. Ex-minister van Landbouw Braks neemt de tijd voor een langdurig interview voor de ra dio waarin hij - zeker voor zijn doen - stevige kritiek uit op het reilen en zeilen in de club, waaraan hij nog steeds zeer ge hecht is. Een partijvoorlichter wordt van de ene op de andere dag ontsla gen. Normaal gesproken een onbetekenend incident, ware het niet dat aan het ontslag een wereld aan verschil in inzichten ten grondslag ligt. Partijvoorzitter Helgers wil scoren, desnoods met platvloer se populistische onderwerpen. Zo nodig rechtser dan de VVD, die het met deze aanpak in de opiniepeilingen nog steeds goed doet. De partijvoorlichter wijst hem op het gegeven dat een belang rijk deel van de CDA-achterban deze goedkope politiek veraf schuwt. De boodschapper sneu velt, maar daarmee is geen eind gekomen aan de richtingen strijd, de achterklap en de rod- Gerrit Braks del. Het CDA, een schip dat stuurloos op de golven dobbert. Is er nog toekomst voor de christen-democraten? Een vraag die een tiental jaren geleden een meewarige blik zou hebben opgeleverd. Toen was er volop perspectief voor het gees teskind van oud KVP-coryfee Piet Steenkamp. Het losse zand waarop de sa menvoeging van AR, CHU en KVP leek te zijn gebouwd, bleek hechte cement te zijn. Spraakmakende politici als Ruud Lubbers, Onno Ruding, Gerrit Brokx en Gerrit Braks zorgden ervoor, dat de partij een grote en trouwe achterban opbouwde. Met als basis het maatschappe lijk middenveld. Boeren, tuin ders, kleine ondernemers en veel mensen die grote waarde hechtten aan de mede op de bij bel geïnspireerde drijfveren van Gerrit Brokx foto's de 5tem/johan het CDA. Deze middenpositie was in dat tijdsgewricht bui tengewoon comfortabel. De VVD had het te druk met inter ne ruzies en was nog lang niet het in brede kring gesteunde al ternatief dat het momenteel is, want uiterst rechts van het midden. Bij de PvdA ging het al niet veel beter. De idealisten voerden een strijd op leven en dood met de pragmatici. Kortom, het CDA was het idea le alternatief voor mensen die zich geborgen voelden in het veilige midden van politiek Ne derland. Het CDA heeft deze riante posi tie in recordtijd weten te ver spelen. Niet alleen door interne strubbelingen, zoals de bescha mende ruzies tussen oud-frac tievoorzitter Brinkman en voor malig minister-president Lub bers. De Nederlandse poli tiek is bezig met één brede beweging naar het midden. Wat is heden ten dage nog het linkse gehalte van de PvdA? De sociaal democraten stellen zich onder leiding van rekenmeester Kok zeer praktisch op en doen concessies op onderwerpen, die vroeger totaal onbe spreekbaar waren. De VVD heeft een ui terst rechts sprekend boegbeeld in de per soon van fractievoor zitter Bolkestein. Dat is goed voor het elec toraat. Maar in het kabinet gedragen de vangurp liberalen zich anders dan in de publiciteit. Vice-pre mier en minister van Binnen landse Zaken Hans Dijkstal is de vertegenwoordiger bij uit stek van de real-politiek. De ideologische verschillen worden aan de bittertafel be sproken, in de paarse regerings ploeg worden zaken gedaan. Het gevolg is dat dé partij van het midden ingeklemd zit tus sen politieke stromingen die zich alle in dezelfde richting begeven. Na de forse verkiezingsneder laag bij de laatstgehouden ver kiezingen voor de Tweede Ka mer, heeft het CDA zich niet uit die benarde positie weten te be vrijden. Vooral niet omdat zich in Nederland een klein mirakel heeft voorgedaan. PvdA en VVD kwamen tot de ontdekking dat ze aanzienlijk minder vijandig ten opzichte van elkaar staan dan werd ver ondersteld en dat hun weerzin tegen de 'vaste' regeringspartij CDA even groot is. Het paarse kabinet was hierna snel gebo ren. De wensdroom van de poli tiek leider van D66 Hans van Mierlo werd hiermee vervuld. Het al wankelende CDA heeft die klap niet kunnen verwer ken. Na een regeerperiode van ruim 70 jaar, weet het CDA niet meer hoe het voelt om opposi tiepartij te zijn. Er is een fijnmazig maatschap pelijk net geconstrueerd, dat louter en alleen op besturen is afgestemd. De vele tentakels in de samenleving werden met hetzelfde doel geselecteerd. Nu het CDA landelijk niet mee- bestuurt (ook op gemeentelijk en provinciaal niveau heeft het CDA fors moeten inleveren), is het hopeloos de richting kwijt. Dat uit zich in frustraties en conflicten aan de lopende band. Sentimenten die verdwenen le ken te zijn, steken de kop weer op. Zoals de bloedgroependis cussie. Er is lang niet over gesproken, maar protestanten en katholie ken laten zich ook in politiek opzicht niet gemakkelijk sa mensmelten. Fractievoorzitter Heerma weet ervan mee te praten. Na zijn be noeming roeren vooraanstaan de katholieken zich. Er moet een halt worden toegeroepen aan de opmars van protestanten in belangrijke functies. Zo niet, dan moet er weer een katholie ke partij worden opgericht. Dit en vele andere incidenten hebben van het CDA een insta biele club gemaakt. Een partij die wanhopig op zoek is naar een nieuwe identiteit, maar die nog lang niet heeft gevonden. De hartklachten van de Russische president Boris Jeltsin ziin£ wereldnieuws. En terecht. De man geldt nog steeds als leider van een wereldmacht, ook al is de economische en militaire kracht van Rusland aanzienlijk geslonken ten opzichte van de oude Sovjetunie. Het is bovendien een wereldmacht die intern met grote problemen worstelt. De economische hervormingen, de ombouw van een centra- listisch-communistische maatschappij naar een min of meer democratisch-kapitalistische, heeft voorlopig het grootste deel van de bevolking weinig voordelen bezorgd. De meeste Rus. sen moeten rond komen van karige inkomsten, terwijl de prij zen aanzienlijk stijgen. Bovendien zien ze met ergernis dat sommigen zich gemakkelijk verrijken: de slimme jongens die met het kapitalisme wel uit de voeten kunnen, de voormalige communistische bonzen, die hun oude macht vaak ook in klin kende munt weten om te zetten en niet te vergeten de om vangrijke maffia. Dat alles leidt tot grote onvrede in de Russische maatschappij die zich bij de volgende parlementsverkiezingen kan vertalen in winst voor de extreme stromingen, zowel voor de commu nisten als de eng-nationalisten. Niet alleen het Westen, maar het grootste deel van de wereld gemeenschap houdt het hart vast voor dergelijke onvoorspel- bare ontwikkelingen in een groot land met nog steeds een enorm potentieel aan kernwapens. Vandaar dat het Westen zich graag heeft vastgeklampt aan Jeltsin, die ondanks zijn ei genaardigheden nog steeds de indruk wekt van een gematigd staatshoofd. De nieuwe hartproblemen van Jeltsin maken het steeds waar schijnlijker dat er niet alleen een verschuiving komt in het par lement. Door alle kritiek op de slechte toestand in Rusland zelf en zijn steeds geringere rol in de wereldpolitiek, zou Jeltsin toch al een zwakke positie hebben bij de presidentsverkiezin gen volgend jaar. Nu ook zijn gezondheid hem zo in de steek laat, maakt hij straks geen kans meer. Dat schept grote onzekerheden voor de wereldopinie, temeer daar aan de Russische president de afgelopen jaren onder Jeltsin grondwettelijk een grote macht is toebedeeld. Die gaat straks naar een nu nog onbekende, mogelijk onberekenbaar der politicus, die zich in de ogen van de bevolking zal moeten manifesteren als de redder van het vaderland. Chauffeur eet schijf tachograaf op Zwolle - Een Duitse chauffeur heeft in Zwolle tijdens een politie controle van het vrachtverkeer een tachograafschijf opgegeten. Hij kreeg daarvoor een proces-verbaal, omdat hij de politie infor matie over zijn rij- en rusttijden onthield. Het komt volgens het korps landelijke politiediensten vaker voor dat bestuurders door het consumeren van zo'n kaart controle daarvan ontlopen. De vrachtwagen van de Duitse chauffeur vertoonde technische man kementen en bleek overbeladen. Hij moest voor de overtredingen 4000 gulden boete betalen. Hoofdschuldige TCR-zaak in beroep Rotterdam - De vroegere directeur J. L. van het Rotterdamse af valverwerkingsbedrijf Tankcleaning Rotterdam (TCR) gaat in beroep tegen de zes jaar gevangenisstraf, die de rechtbank hem twee weken geleden oplegde wegens onder andere illegale lozin gen van chemisch afval in de Rotterdamse haven. Ook het open baar ministerie gaat in beroep. De Rotterdamse rechtbank veroordeelde L. onlangs tot zes jaar cel, nadat zeven jaar en een half miljoen gulden boete tegen hem was geëist. Vijf andere verdachten, twee broers van L. en drie le den van het managementteam van TCR, werden veroordeeld tot| celstraffen van 24 maanden tot 3,5 jaar. Asielzoekers voor één gulden per uur Limmen - De politie heeft een tuinder in Limmen geverbaliseerd omdat hij 41 asielzoekers liet werken. De vluchtelingen kregen voor hun arbeid een gulden per uur met een maximum van 25 gulden per week. De Vreemdelingenpolitie, de Inspectie Sociale Zaken en Werkge legenheid, de belastingdienst en de bedrijfsvereniging stelden een onderzoek in naar de gang van zaken bij de agrariër. De asielzoekers bleken afkomstig uit diverse opvangcentra in de re gio Alkmaar. De tuinder keerde hun 'loon' uit in de vorm van VW-bonnen. Omdat het niet is toegestaan asielzoekers te werk te stellen, kreeg de tuinder een bekeuring. Afschaffing ziektewet nog niet zeker Den Haag - Het kabinet zal geen messen trekken als een kamer meerderheid de afschaffing van de ziektewet enkele maanden wil uitstellen. Dat is nodig omdat afschaffing per 1 januari volgend jaar te kort dag is voor met name kleine ondernemingen. Voor waarde is wel dat de Kamer geen verdere versoepelingen bedingt. Een kamermeerderheid bestaande uit PvdA, CDA, D66 en GroenLinks vindt dat het niet goed mogelijk is de ziektewet al per 1 januari volgend jaar af te schaffen. Deze afspraak uit het regeerakkoord is praktisch onhaalbaar geworden nu het wets voorstel op zijn vroegst in november door het parlement kan wor den goedgekeurd. Met name kleine bedrijven zouden dan te wei nig tijd overhouden om zich goed op de nieuwe situatie voor te bereiden. Wachtlijsten speciaal onderwijs korter Den Haag - De wachtlijsten in het speciaal onderwijs zijn het af gelopen jaar korter geworden. Op 1 oktober waren 562 probleem kinderen in afwachting van plaatsing op een speciale school, te gen 898 leerlingen in oktober '94. Dat komt neer op een daling met ruim een derde. De daling doet zich niet in elke vorm van speciaal onderwijs voor De wachtlijsten voor speciaal onderwijs aan in hun ontwikkeling bedreigde kinderen (iobk) en zeer moeilijk lerende kinderen (zm- lk) zijn gestegen. Ook regionaal zijn er verschillen. Twee miljoen voor Nederlandse speelfilm Den Haag - Het Nederlands Fonds voor de Film krijgt vanaf 1 ja nuari 1997 jaarlijks twee miljoen gulden extra voor de produktie van lange speelfilms. Het ministerie van Cultuur draagt de helft bij. De rest komt uit de verlaging van het btw-tarief voor de film sector. De extra bijdrage geldt voor een periode van vier jaar. Het huidige budget van het fonds bedraagt 15,5 miljoen gulden. De btw-verlaging van 17,5 naar 6 procent op bioscoopkaartjes, die met ingang 1 januari volgend jaar ingaat, levert jaarlijks naar schatting 20 miljoen gulden op omdat de prijzen voor de kaartjes niet omlaag gaan. De bioscopen houden de helft van het geld zelf voor investeringen in de bedrijfstak. De andere helft gaat via het ministerie naar de cultuurbegroting. Nederlandse gedood bij ongeluk Turkije Mugla - Bij een ongeluk met een taxibusje in het zuidwesten van Turkije is een 46-jarige Nederlandse toeriste om het leven geko men. Vier andere Nederlandse vakantiegangers en de Turkse chauffeur van het voertuig raakten gewond. Sommige van hen hebben zware verwondingen, meldt een woordvoerder van het Algemene Nederlands Verbond van Reis ondernemingen. De families van de slachtoffers zijn ingelicht. Drie van de vier gewonde Nederlanders keerden gisteravond met een zogenoemde ambulancevlucht in Nederland terug. Brand asielzoekerscentrum aangestoken Hellendoorn - De brand die in de nacht van donderdag op vrijdag heeft gewoed in een toekomstig asielzoekerscentrum in Hellen doorn, blijkt te zijn aangestoken. Onderzoek van de technische recherche heeft dat uitgewezen. Hoe het vuur precies is ontstaan, wil de politie in belang van het onderzoek niet zeggen. Zij gaat na of de brandstichting heeft te maken met het verzet in de buurt tegen de komst van het cen trum. Half november komen er vijftig asielzoekers. Chirurgen van het thorax-een Door Henk Schol en Els Grosfeld 'Een kruiwagen met kik-1 kers', zegt de directeur ovet de specialisten. Allemaal individualisten. De specia-j listen zeggen over de direc-1 teur: 'Zelfs samenwerken! doet hij in z'n eentje'. Aail twee kanten Einzelgangeil dus. Er is een verschil: vijftien enke-l lingen met hetzelfde doel vormeil toch een groep. Ze staan sameii sterk tegenover die ene, die ooll andere belangen in de gaten moei houden. 1 Zo'n situatie is ontstaan in Me-I disch Centrum De KlokkenberJ in Breda. De specialisten zeggeij dat het conflict niets te makel heeft met de bezuinigingsmaat-l regelen van de regering, waar-I door specialisten er in inkomeil weer op achteruit zouden gaanl Nee, het feit dat directeur GJ Tanke niet communiceert, is da oorzaak. Volgens Tanke heeft da dreigende inkomstenderving el wel degelijk mee te maken. Plul het feit dat specialisten in het all gemeen een stelletje eigenheil ^rs zijn, die niet toestaan dal leken over hun schouder staal Mee te loeren. Voor thorax-spel cialisten, die zich met hart el longen van de mens bezig hou-l den, geldt dat in het bijzonder. I Als directeur G. Tanke eenmaal besloten heeft dat praten nuttin kan zijn, blijkt hij een prettig! gesprekspartner. Weloverwogen kiest hij zijn woorden, in goea beargumenteerde redeneringen zet hij zijn situatie uiteen. Zo od het oog een intelligente man, di! plezier heeft in zijn werk. Eer wan die staat voor wat-ie in z'r kop heeft, maar die ook best fou ten wil erkennen. Hij hoeft nie' over elk wissewasje geraad pleegd te worden, daarvoor zijr

de Stem | 1995 | | pagina 4